Onze Zeeuwse spookhuizen Jimmy flroion NIEUWE BOEKEN Vroeger had iedere stad zijn gerenommeerde spookhuis! STICHTING VAN DE LANDBOUW ONTEVREDEN OVER MELKPRIJS Een gedwongen Huwelijk R 12 TEXTIELHANDEL WIL STRIJD TEGEN DUURTE AANBINDEN WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEVV7SZ COURANT 9 Maar nu praat niemand meer over spaken! In het land van mist en regen, aan de overzijde van de Noordzee, waar de scherpe contouren der voorwerpen in de laag hangende nevels vervlak ken tot onwezenlyke schimmen, voelen de spoken zich thuis. De familiegeest verleent er het noodzakelijke cachet aan herenhulzen en buitenverblijven. Zonder het roestige knarsen van sleutels ln de verborgen panelen van geheime kamers, het onverwacht openkieren van deuren, het voorzichtige kraken van traptreden, het hese gefluister in dé gangen, do sluipende voetstappen in de slaapkamers, kan men niet rustig zjjn hoofd neerleggen op de peluw. De familiegeest is de „finishing touch", die een voornaam Engels huis niet ontberen kan. Een wapen kan men vrijelijk laten uithakken boven poorten en deuren, of men er recht op heeft of niet, maar de geest verschijnt alleen in de allerbeste families. Zo ver is het in ons nuchter land nooit gekomen. In Zeeland vindt men zelfs geen spookhuizen meer, al werd er een halve eeuw of een eeuw geleden nog vaak over gesproken. Niemand zou toen graag over het Spookpad gegaan zijn, met de kans om de geesten te ontmoeten, die het Jachtslot ter Linde te Ritthem on veilig maakten. De hardnekkige spo ken bleven daar zelfs rondwandelen, nadat het slot was gesloopt en alleen de boerderij aan het verleden herinner de. FORT RAMMEKENS Ook in de zware torenruïne van fort Rammekens, de Ever geheten, was het niet pluis. Een lang spook sak zo nu en dan een grgzendhooia dat op zijn schouders waggelde, uit de bouwval op. In het stille Zierikzee kon men ook vreemde dingen beleven, wanneer men overnachtte in het oude huis in de Meelstraat met zijn mooie vrjftien- de eeuwse gevel, waar, volgens de overlevering, de strijdbare Tempelie ren door de poorters der stad over de Wing zijn gejaagd. Knarsend in hun, bijna geheel door roest verteerde, harnassen, stegen de ridders langs de stenen keldertrap pen naar boven, om de ronde door het huis te doen, wat ze in die voor hen zo noodlottige nacht verzuimd had- Vrijwel elke stad in Zeeland had trouwens een gerenommeerd Spook huis. Een achttiende eeuws patriers- huis aan het Dok te Vlissingen, dat in 1933 werd afgebroken en aan de Hendriksraat opnieuw werd opgetrok ken werd het „Beeldenhuis" genoemd, omdat aan de voorgevel een rij mar meren beelden stond opgesteld. Aan die rQ bleef steeds een beeld ontbreken, daar dit elke keer wan neer het werd opgericht, omgewor pen werd door de onzichtbare handen van de geest, die elke nacht, om klok slag twaalf, de brede trap afdaalde. IN MIDDELBURG In Middelburg verscheen de geest van een geleerde in een huis, dat dan ook algemeen als „het Spookhuis" bekend stond; hij kwam eerst tot rust, nadat de Provinciale Biblio theek daar gevestigd werd, en hij zich in de boeken kon verdiepen. In zijn onrustige jaren dwaalde hij, zowel in het holle van de nacht als bij klaarlichte dag, door gangen en vertrekken. In het jaar 1905 stond de predikant van oud-gereformeerde- kerk aan de Segeerstraat, die in ver binding met het Spookhuis stond, op de kansel, toen hij midden in zijn preek haperde en doodsbleek werd. Achter in de kerk had hij het sinister- glimlachende spook gezien. Zeeland werd ook, meer dan eens, opgeschrikt door vreemde verhalen over spokerijen, die het gesprek van één maand vormden, om dan weer prompt te worden vergeten voor meer reëler nieuws. In de zeventiende eeuw gebeui'den er zulke vreemde dingen in een land huis te Oost-Souburg, dat men nog slechts fluisterend durfde spreken over* het onbewoonbaar geworden huis, dat genoemd werd naar zijn lu gubere inhoud: „het huis Spoken". Onverwacht werd deze ban verbro ken. De heer Vincentius kocht dit oude, leegstaande huis voor een appel en een ei, en begon het dadelijk, met behulp van werklui uit Middelburg, op te knappen. Van deze vastberaden man hadden de geesten niet terug. Zij verdwenen als sneeuw voor de zon. In het jaar 1724 is er, in Zierikzee, zelfs sprake geweest van een spook- boomgaard, die aan Laurense Hen- drikse toebehoorde. Wanneer men daar wandelde, in de hoop dat er ap pels en peren van de bomen zouden vallen, werd men onaangenaam ver rast door keiharde stenen, die uit het onbekende kwamen aansuizen. In Zierikzee heeft men dit gebeuren ernstig opgenomen. De dienaren van de justitie waakten by dag en bij nacht, maar al lagen ze op de loer in de schaduw der bomen of stelden zich verdekt op in droge greppels met het eindeloos geduld van katers, die een muis willen verschalken, de wer per bleef onzichtbaar. De stenen vlo gen echter met zulk een vaart door het gebladerte en sloegen met zo'n grote kracht tegen de stammen der bomen, dat de rakkers zich ten slot te moesten terugtrekken. Een der bur gemeesters heeft een uitvoerig rap port aan de spookbongerd gewijd, waarin hQ met grote nauwkeurigheid de gebeurtenissen optekende, om die voor het nageslacht te bewaren. Een dergelijke stenenregen bracht ongeveer zestig jaar geleden Middel burg in rep en roer. Buiten de Dam poort en in het Reigerstraatje vlogen ruiten bij de vleet aan diggelen, spie gels braken, lampen tuimelden van 't plafond en diverse meubelen werden gekraakt. Dit was een publieke vermakelijk heid. behalve voor de getroffen bewo ners. Honderden Middelburgers wa ren avond aan avond present, om de stenen voorbij te horen suizen en de uitwerking van dit vreemdsoortig bombardement gade te slaan. Weer was de politie op de been. Zelfs op de daken waren wakkere agenten geplaatst, die de stenen langs zich heen hoorden suizen, en lijnrecht op de vensters afvliegen. De agenten hadden het nakijken. EEN SPOOK VAN 1927 In het jaar 1927 begon het onver wacht in het rustige Axel te spoken in een huis aan de Nieuwendijk. Bui tenshuis zagen de bewoners vuurbol len voor hun ogen opdoemen, en sid derend de lucht ingaan, terwijl over de treden van de trap dansende lich ten huppelden en uit het donker van kisten en kasten een somber, eento- ïig geklop weerklonk. Deze geesten ,;eesten waren zeer bewegen- lijk. Weldra maakten zij ook huizen aan de Buitensingel en aan de Ka naaldijk onveilig. Men beweerde al thans dat daar wekkers afliepen, zon der dat ze waren opgewonden, om het geestenuur aan te kondigen, en hou ten hobbelpaarden steigerden door de kamers. Journalisten brachten vrijwel dage lijks verslag uit van dit spookfront, dat echter eensklaps instortte. De be woners, die zich niet hadden laten verdrijven uit hun woningen, bleven, na de vele slapeloze nachten als overwinnaar achter. JACQUES R. W. SINNINGHE Onaannemelijke beslissing van Minister Mansholt, aldus de Stichting. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, November Zaterdagmorgen is de beslissing van de over heid inzake de garantieprijs voor de melk in de periode November 1950 tot November 1951 officieel bekend gemaakt. Deze is nu 17 y2 cent per kilogram melk met 3,5% vet geworden tegen 18 cent in het afgelopen melkprijsjaar. De melkprijs Is dus met een halve cent per kg verlaagd, ondanks het feit, dat de Stichting voor de Landbouw met nadruk bij de minister van Land bouw heeft bepleit, dat de producentenprijs in ieder geval gelijk zou blij ven aan die van het afgelopen jaar De Stichting voor de Landbouw kan, naar ons wordt medegedeeld, niet accoord gaan met deze melkprijsverlaging. De Stichting voor de Landbouw heeft twee weken geleden reeds haar standpunt bekend gemaakt kort na de bespreking met de minister van Landbouw over het nieuwe melkprijs rapport van het Landbouw Econo misch Instituut en over de op grond daarvan door de Stichting voorge stelde nieuwe melkprijs van 18 cent. Daartegen is toen door de minister aangevoerd, dat de in dit kostprijs rapport voorkomende raming van de melkproductie door de overheid aan de lage kant wordt geacht. Inderdaad is de geraamde melkpro ductie voor het komende jaar (waar bij door het L. E. I. wordt uitgegaan van normale productieomstandighe den) lager gesteld dan deze in het af gelopen melkjaar (Mei 1949 tot Mei 1950) in werkelijkheid is geweest. Doch de weers- en groeiomstandighe- den zjjn in de twee laatste jaren ook zeer gunstig geweest en hebben be- langryk boven het normale gelegen. Verder wordt in de komende winter belangrijk minder krachtvoer toege wezen dan in de winter 1949-1950, hetgeen zeker zijn terugslag zal heb ben op de melkproductie. Vergelijkt men de huidige raming van de melkprodutie met die van het vorige L. E. I.-rapport, dan móet ge constateerd worden, dat er door het L. E. I. nochttans een zekere voor uitgang in de melkproductie is aan genomen. flet is voorts onjuist, dat het door het L. E. I. met grote zorg vuldigheid bewaarde verband tussen de opbrengst enerzijds en de kosten anderzijds, door een eenzijdige hogere raming van de opbrengst door de overheid zou worden verbroken. Verder heeft de Stichting voor de Landbouw nog gewezen op de steeds duidelijker tendenz tot prijsverho ging van verschillende ruwvoedermid- delen, welke ten tijde van het opstel len van het L. E. I -rapport nog niet aanwezige was. Ook de binnenkort te verwachten uitvoering van het grote t.b.c.-bestrijdingsplan, dat ook aan vele veehouders grote bedragen zal kosten, kan volgens do Stichting voor de Landbouw bij het vaststellen van de melkprijs niet buiten beschou wing blijven. In de laatste, maar zeker niet in de minste plaats moet rekening worden gehouden met de kostprijs van de melk in de gemengde zandbedrijven. Dit jaar voor het eerst kon het L.E.I. een betrouwbare berekening daarvan opstellen, naast de kostprijsbereke ning Voor de melk in de weidebedry- ven, welke nu beide kort samenge vat door het L.E.I. zijn gepubli ceerd. Advertentie. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadlre warmte van de pijnstillende Thermogène verdrijft de sner pende pijn. Ö/fRHOGÉNf Feuilleton door: Mary Burchell 87 Toen zaten Elliott en zij in de auto. En omdat hij „meer dan genoeg van die onzin" had, zoals hij moppe rend tegen Teresa zei, bekortten zy het wuiven en naroepen. De auto reed de oprijlaan af en verwyderde zich van de nog steeds glimlachende groep op de stenen trappen van oom Chad Burdern's huis. Elliott en Teresa waren hun hu welijksreis begonnen. Lange *tyd reden ze zwijgend voort. Toen vroeg hg kort. „Moe?" Ze schudde het hoofd. „Nee, ik was een beetje moe op de receptie, maar ik rust nu uit". „Je hebt de laatste tien minuten zo ernstig gekeken, dat ik me af vraag, waaraan je gedacht hebt. „Ik dacht erover, dat ik je een maand geleden nog niet kende", zei Teresa eenvoudig. „En was dat een zorgwekkende gedachte „O, nee. Niet zorgwekkend. Eerder zonnig". HQ lachte. Maar het was een vol daan lachje. „Je bent een romantisch kind, Teresa". „Maar jy hebt ook iets van roman tiek", verzekerde ze. „Ik? Geloof me,'ik hen wat je noemt een doorgewinterde zaken man, die zich niets laat wQsmaken. „Daai-om kan je in je vrije tijd nog wel romantisch zijn", zei Te resa en dat scheen hem zeer te vermaken. „Waarom denk je dat ik een ro mantisch temperament heb?" „Denk jij dat een man. die alleen maar realist is een meisje ten hu welijk zou hebben gevraagd, dat Rij niet gezien had pareerde Teresa. Hij glimlachte peinzend. „Maarik zei je toch dat ik je gezien had. Ik heb je in het licht van mijn aansteker gezien. Bovendien had ik je stem gehoord en de manier waarop je lachte enwaar lach je nou om vroeg hij. „O, alleen om de ontzettend rea listische, nuchtere manier van spre ken", zei Teresa. Hg keek haar een ogenblik strak aan. Toen lachte hQ ook en haar hand nemend, legde hQ die onder de zijne op het stuur. „Teresa, wil je me Iets vertellen?" Hij zag recht voor zich uit over de weg, maar hQ glimlachte nog steeds. „Ik denk het wel". „Waarom ben jc met me ge trouwd „Omdat ik van je houd", zei ze kalm. Ze voelde de snelle druk van zjjn hand op de hare. „Jou schat". HQ keek haar nog niet aan. „Wanneer wist je dat?" „De eerste avond in de stu deerkamer toen je je handen om mQn middel legde en vroeg of ik met je wilde trouwen. Herinner je je dat „Ja, ik herinner het me". Ze zeiden beiden niets meer, maar reden kilometer na kilometer tevre den zwQgend verder. Ze was Anthony's raad niet aan Elliott te zeggen dat ze van hem hield, voor ze de zekerheid had dat hQ haar liefhad vergeten. Ze was Elliott's eigen ruwe verklaring, dat hQ nooit meer van iemand hou den zou zoals hg van Marcia gedaan had, vergeten. Ze genoot slechts door en door van het geluk, dat hQ, dank zQ haar liefde voor hem „jou schat" gezegd had. Vroeg in de avond bereikten ze Londen. Ze reden naar het „Gloria hotel", dat prachtige paleis, dat zich zelf een hotel noemde en waarvan gezegd wordt, dat men er iedereen kan tegenkomen, van een operaster tot een aartsbisschop. Teresa had in haar leven zoiets nog nooit gezien en was ademloos van verrukking en verbazing over de rQke eenvoud van de kamers die El liott gehuurd had. „Bevalt het je?" HQ stond ge amuseerd naar haar te kQken, terwQl ze van de ene kamer naar de andere ging en alles bezichtigde. .JElliottt, het lijkt op een luxe flat! Twee slaapkamers, een zitka mer en een badkamerhet is te veel om waar te zyn. Ik heb altQd gedacht, dat in een hotel logeren be tekende, een hotel-slaapkamer en daarmee uit". (Wordt vervolgd) bestrijdt de rheumatische aandoeningen Met R 12 is bet mogelijk de meestal voor een doeltreffende behandeling van rheumatiek benodigde grotere hoeveel heden in een kort tijdsbestek in te nemen De gunstige uitwerking van dit anti- rheumapreparaat ronder onaangename of schadelijke nevenverschijnselen werd door proefnemingen bewezen. R 12 is werkzaam in vele gevallen van spier-, zenuw- en gewriebtsrheu- matiek, spit, ischias, lumbago, verkoud heden en pijnen. Pas de resultaten van pharmacologische en klinische proefnemingen hebben het mogelijk ge maakt R 12 ook voor het publiek ter beschikking te stellen. Kaneverpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisten. Lage prijzen alleen bij overvoerde markt. Pleidooi voor herstel van vrije concurrentie. Op 1 December a.s. zullen op de schepen van de Holland Amerika Lijn verlaagde prijzen voor passage naar New York van kracht worden. Er is dunkt ons niemand die dc noodzaak van lagere prüzen ontkent. Hoezeer de meningen over andere kwesties ook uiteenlopen over dit punt kan men eenstemmigheid con- stateren by mensen van alle politieke j richtingeu en uit alle geledingen der I samenleving. 1 Wanneer men over het algemeen eens rustig met de gemiddelde „men" j de problemen van de dag doorneemt. dan wordt in negen van de tien ge- j vallen al spoedig begrepen, dat ver- j laging van de prijzen tot verhoging van de koopkracht van onze gulden kan leiden. TREEDT OP IN ZEELAND De fameuze sportheld komt in gezelschap van vele beken den naar MIDDELBURG VLISSINGEN GOES ZIERIKZEE OOSTBURG De winkeliers, die deelnemen aan de St. Nicolaas-actie van de P.Z.C. verstrekken hun klanten bij besteding van min stens één gulden een bon. Voor tien gulden bonnen zal op na der bekend te maken dagen aan onze kantoren een toegangs bewijs worden uitgereikt. Het by de winkeliers bestede bedrag wordt naar beneden afgerond op hele guldens en per aankoop worden maxi maal bonnen verstrekt voor 20.—. Iedere winkelier, die aan deze St. Nicolaasactie meedoet, maakt dit bekend door middel van een raambiljet. In Goes worden de bonnen door de winkeliers uitgereikt tot en met 30 November. In Middelburg tot en met 4 December. In Vlissingen tot en met 5 December. In Zierikzee van 24 November tot en met 5 December. LET DUS VOORAL OP ONZE ADVERTENTIEPAGINA'S De Jinwiy-voorstellingen worden als volgt gegeven: GOES: Zaterdag 2 December in het Schuttershof. MIDDELBURG: Woensdag 6 Dec. In het Schut tershof. VLISSINGENZaterdag 9 December, in het Con certgebouw. ZIERIKZEE: Zaterdag 16 December in het Huis van Nassau. Voor Oostburg worden datum en gebouw nog bekend gemaakt. nader Prof. dr. J. Tinbergen, de directeur van het Centraal Planbureau, de lei der dus van de economische „brain- trust" van onze regering, heeft derer dagen te Arnhem nog eens weer ge pleit voor verlaging van de pryzen door rationalisatie van de productie. Als tweede middel tegen verdere aan tasting van het levenspeil wees hij aan de vervaardiging van volksgoede ren op grote schaal. TEXTIEL In dit opzicht vindt prof. Tinber gen de detailhandelaren in textiel- en modeartikelen achter zich. Hun lijf blad „De Textielhandel" bevatte dezer dagen een artikel, dat weliswaar een aantal wyd openstaande deuren in trapt. doch ook enkele behartigens waardige opmerkingen bevat. Uiter aard zijn deze ingegeven door overwe gingen, waarvan het groepsbelang er één is. Dat wordt ook niet ontkend. Integendeel. „Niemand dan de han del is meer overtuigd van de noodzaak van goedkope verbniiksartikelen, die aan de lonen koopkracht geven. De voorraden in onze vakken moeten rouleren. Er moet een gezonde door stroming zijn. In de snelheid van die roulering ligt de sleutel voor de wel vaart van de handel", zo wordt in dit artikel gezegd. Op grond van deze overwegingen eist het blad van de regering een cam pagne tegen de duurte, een campagne die „niet zozeer de luxe goederen om vat als wel het eerst-noodzakelyke volksartikel". „Er moeten lakens en andere huis- houdgoederen komen, goedkope half wollen stoffen voor kinderjurken die in Nederland onvoldoende te krygen zyn. Sokkenwol desnoods met rege ringssubsidie en verder herenkleding van een behoorlijke kwaliteit tegen pryzen, die lager liggen dan de tegen woordige". Uiteraard verheelt de schrQver zich niet, dat er op het ogenblik grote moeilQkheden moeten worden over wonnen, als gevolg van de gespannen internatidfiale toestand. Tal van be- dryven draaien thans op topsnelheid wegens de zeer grote orders, waar mee zy in him maag zitten. Onder de arbeiders in de industriecentra heerst thans tijdelyk welvaart, maar deze is niet blijvend. Bovendien zijn er nog anderen dan de industrie-arbeiders, wier gulden door de prysstygingen een goed deel van zyn koopkracht heeft verloren. „Het door het bedrgfsleven gebrach te offer van een nieuwe loonronde is zoals wel duidelijk is gebleken voor al die gevallen een lapmiddel geworden, nul en van generlei waar de". Tegenover al deze moeilQkheden stelt „De Textielhandel" thans zyn voorstel tydelyke opheffing van invoer rechten; regeringssteun voor de meest noodzakelQke verbniiksartikelen uit eigen land, wanneer de indu strie niet in staat is, uit eigen kracht haar kostprijs op een an der niveau te brengen, en ten slotte zodanige opvoering van de pro ductie. dat alle achterstand in de uitvoering van orders op korte termQn wordt opgeheven. De bQdrage van de handel volgt daaruit vanzelf. BQ een o verroer (Ie markt zal een gezonde concurrentie, los van alle pryzenbeschikkingen, haar eigen werk doen. De opruiming van Belgische goederen in een nog re cent verleden heeft dat overduidelijk bewezen. BQ herstel van de vrQe con currentie hebben w(j geen prijzenbe- sehikkingen van node. Anne de Vries, Bybelse ge schiedenis. Uitgegeven bQ J. H. Kok te Kampen. Bij Kok N.V. te Kampen zijn vier kleuterver telboekjes over Bybelse geschiedenis verschenen: De Goede Herder, Mozes, 's Heilands Ge boorte en De Verloren Zoon. Ge schikt om voor te lezen aan kleu ters en om gelezen te worden door kleintjes uit de laagste klassen van de lagere school. We hebben met deze boekjes de ervaring opgedaan, dat de jeugd er steeds weer op nieuw uit voorgelezen wil worden. Hetgeen oJ. bewQst, dat Anne de Vries volkomen slaagde. Gekleurde plaatjes verhogen de aantrekkelyk- heid. Handelsnummer N. Isr. WeekbL Van het Nieuw Israëlitisch Weekblad is een extra handelsnummer versche nen, waarin een aantal interessante en gedegen artikelen voorkomt, gewyd aan de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Israël. Vincent ïmpelliter» rt<» nieuwe burgemeester van No.. Vork Opvoedingsmoeilykheden van iedere dag. Er zal wel geen ouderpaar zyn, dat niet kennis gemaakt heeft met de moeilijkheden, waarvoor kinde ren het plaatsen, ongeacht of zy nog baby. kleuter, puber of meer volwas sen *zyn. Moeilijkheden, welke menig moeder of vader doen vragen, wat er toch aan gedaan moet worden. De studie van de kinderpsychologie heeft ons de laatste jaren op dit ter rein heel wat verder gebracht en doen beseffen, dat menig ogenschyn- lyk onoplosbaar probleem wél kan worden opgelost en ook op betere wgze dan men vroeger meende. De bekende kinderpsychologepae- dagoge, dr. Sis Heyster. heeft hier over een boek geschreven, dat is uitgegeven bij de N.V. Uitgevers Mij. Kosmos te Amsterdam. ZQ ver telt daarin op vlotte, populaire, maar daarom niet minder verantwoorde wijze van haar ervaringen in de practijk. Hoewel het boekie, dat reeds zijn tweede druk beleeft, geen oplossing geeft voor alle gevallen, welke zich kunnen voordoen er, dat pretendeert het ook niet zal het de lezers grote diensten kunnen bewijzen. Het mag o.i. in de boeken kast van geen enkel ouderpaar, dat nog kinderen heeft op te voeden, ont breken, daar bestudering ervan de ouders veel teleurstellingen en de kinderen misschien ook veel leed zal kunnen besparen. 'Dominique de Bourg: De kunst van beminnen en be- minnelQk te zyn. Uitg. Ad. Donker, Rotterdam, 1950. Een „liefdèsvademecum voor Eva's dochteren" luidt de ondertitel van dit niet alleen voor dames belangwek kende boekje. Het wil de dochteren Eva's leren hie zy met de heren der schepping om moeten springen en bevat menige wgze raad. Dit neemt niet weg, dat het wel eens moeilyk Is om het werkje ern stig te nemen. Immers wie naar dit vademecum zou willen leven, heeft een zeer rtiime beurs nodig. Menige vrouw, die het léést, zal het boven dien als een satyre beschouwen De illustraties maken het voor de huiskamer minder geschikt. Suzanne van Thyn vertaalde Het werkje uit het Frans. Oude Sprookjes. Een prachtboek, sterk, dik, mooi en boeiend is „De Oude Sprookjes" van J. Riemens-Reurslag. (Uitg. Hollandia, Baarn, 2e dr., 1950, geb., 303 blz., ryk geïllustreerd). Van alle kanten zijn ze vandaan gehaald, de beste sprookjes van Moeaer de Gans, van Grimm en Andersen, uit Scan dinavië, Friesland en Vlaanderen, en de bekendste sagen zoals De Vliegen de Hollander en Het Vrouwtje van Stavoren zyn ook niet vergeten. De onlangs overleden knappe pae- dagoge mevrouw RiemensReurslag heeft ze allemaal op kinderlijke, maar geenszins kinderachtige wijze naver teld en een zestal kunstenaars ver luchtte het in afwasbare plastic band gebonden boek met ongemene fanta sie en talent. In een inleiding en een nawoord gaf de bewerkster reken schap van de vervulling van haar met zoveel liefde aangevatte taak. maar wat daartussen ligt levert wel zeer bgzonder het bewijs voor haar vertelgave. Een boek. waarvan ge gaat watertanden als ge 't inziet... Vrygevochten door Hans Martin. H. P. Leopolds Uitg. MQ. N.V., Den Haag. Van deze levensgeschiedenis van de Haagse H.B.S.-er met zgn vrQbui- tersnatuur, die Het bonte leven indui- kelt, welke geschiedenis Hans Mar tin, die een boeiend verteller is, le vendig en gevoelig soms, verhaalt, verscheen reeds de vierde druk. Een boek waar vaart in zit en spanning bruisend en levensecht, geen kinder kost. „Wichelroede en wetenschap". Er is sinds vele jaren al heel wat te doen geweest en ook in allerlei vorm geschreven over het wichel roede-vraagstuk. Daarmede hangen problemen samen, welke ongetwyreld velen zullen interesseren. In dit ver band mag het prof. dr. S. W. Tromn, adviseur van ae afdeling Natuur wetenschappen van „Unesco" en in- dertyd hoogleraar in de geologie te Caïro, als een byzondere verdienste aangerekend worden, dat hQ over dit veelomstreden onderwerp een popu lair wetenschappelyke verhandeling geschreven heeft, welker uitgave ver zorgd werd door de N.V. Uitg. Mij. „Kosmos" te Amsterdam. Verschil lende foto's verduidelyken de tekst, welke bQ de lezer zeer zeker weten schappelyke kennis veronderstelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 11