NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN |l-genda W. D. VAN WEZEL GEKOZEN TOT BONDSVOORZITTER Een gedwongen Huwelijk HET ZWIN EN DE OMGEVING 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 NOVEMBER 1S50 West-Zeeuwsch Vlaanderen en de Benelux. In een bestuursvergadering van hot comité „Benelux" afd. West-Zw.* Vlaanderen, werd besloten om de heer Van Dam van Isselt, algemeen secre taris van het landelijk comité Bene lux. uit te nodigen naar Oostburg Tentoonstelling van 19e eeuwse schilderkunst. Het bestuur van het Gemeente museum en B. en W. van Vlissingen hebben plan regelmatig in het ge meentemuseum expositie's te laten houden van kunstwerken, die uit an komen. voor een bijeenkomst met *1 j derc musea worden geleend. Het de leden van het comité West. Zw.- Vlsanderen. Er zijn nJ. nog heel veei moeilijkheden te overwinnen. w:l men tot een werkelijke uitvoering vmi de Beneluxplannen kunnen komen. Speciaal het bestuur van de afdeling W.-Zeeuwsch-Vlaanderen ondervindt deze moeilijkheden. Men hoopt nu de ze uit de weg tc ruimen. VERBREDING HAVEN 1'I.ATKAt' TE VIAXE. Te Ouwerkerk werd aanbesteed 't verbreden van het havenplateau te Viane. Ingeschreven werd als volgt: M. de Moor, Brouwershaven t 16.800. L. van Popering, Bruinlsse 22.965: J. M. Dekker. Brouwershaven 12.000: H. Stouten. Brouwershaven 12.000; J Stouten. Oosterland 12.000; C. van Wijnen. Dordrecht .f 11.800; Bouteise, Sirjansland 10 880; M. van der Velde, Bruinisse 10.798; VV. van den Berg. Bruinisse en P. van Dongen, Haamstede. .1 10.600; M. de Oude en K. de Jon ge. Zierikzee 10.521: M. Rentier. I.ooitigouwe 10.288; A. J. Wandel, Nieuwerkerk f 9990. Gegund aan de laagste inschrijver. Stedelijk Museum te~ Amsterdam stond voor de eerste expositie eer. groep van dertig schilderijen af, al len afkomstig van Nederlandse schilders, die in de negentiende eeuw .werkten. Zaterdagmiddag werd deze ten toonstelling geopend door burge meester rar. B Kolff. die kort het doel van de tentoonstelling belichtte, waarna de heer de Meij namens het bestuur van de Kunstkring „Het Zui den" lof toezwaaide aan' het mu seum-bestuur en 't gemeentebestuur voor het genomen initiatief Vlissingen „Jongens van de koopvaardij" Toontje van de ..Gerritje Jacoba" had brieven geschreven aan Marijke Overslag, brieven met lieve woordjes en vergaande beloften, over trouwen en zo. Nu was dat op zich zelf niet zo erg. maar Toontje had de brieven zelf niet ondertekend, doch de naam van zijn kapitein er onder gezet. Dat zoiets mislopen {noest, sprak vanzelf en hoe org het misliep, liet het „Rooms To neel" Zaterdagavond op de plankon van het Concertgebouw zien. ..Jongens van de Koopvaardij" was de titel van 't stuk. waarin de zotte situ aties werden getekend, ontstaan door Toon's schrijverij. De dames en heren van het Rooms Toneel hadden het zich met de keuze van deze klucht niet ge makkelijk gemaakt, want de schrijver was er niet in geslaagd om „vaart" in zijn werk te houden. Daardoor waren sommige dialogen wel dlns een beetje le lang en kreeg men de indruk dat de ele genodigden bewonderden j auteur bij het schrijven van zijn werk daarna de werken, die in de zalen -0 nu en dan een inzinking had gehad, van het museum op artistiek-verant- Dat de dames en heren van het Rooms woorde wijze waren opgehangen. Toneel er geheel in slaagden deze Er zijn werken van 19 schilders zwakke plaatsen in „Jongens van de aanwezig. De werken van G. M. Breitner, Jacob Maris en W. Roe- lofs vormen wel het centrale punt, waaromheen deze expositie werd op gebouwd. Voor hen. die enig inzicht willen verwerven in de negentiende eeuwse schilderkunst, is deze tentoonstelling bijzonder instructief. Middelburg „Patrimonium" streeft naar een culturele basis. Het Chr. Werkliedenverbond ..Pa trimonium" te Middelburg vergader de in de Bogardzaal. Het enig punt van de agenda was de bespreking van het voorstel om aan de bond een christelijk culturele grondslag te ge ven. Vele voorsteller werden gedaan, waarbij bleek, dat een te grote opzet voorlopig op grote financiële moei lijkheden zou stuiten. Daarom werd j ALG MILITAIRE PENSIOENBOND. De Algemene Militaire Pensioen- bond hield zowel in Middelburg als in Vlissingen een vergadering. Als spre ker trad op de heer Van Liere, lid van het hoofdbestuur, die nog eens wees op de noodtoestand, waarin de gepen- sionneerden verkeren. Het hoofdbe stuur heeft er reeds herhaalde malen bij de regering op aangedrongen hier in verandering te brengen, maar tot nu toe 2ijn verbeteringen uitgebleven, hetgeen diep betreurd wordt. Ook 1 1 1 /,UU SUM kvJ4, VIM M IIM besloten een commissie samen te stel- j len, die zal nagaan of het mogelijk is in het komende winterseizoen enige culturele lesingen te doen houden. Deze zeer slecht bezochte vergade ring stond onder leiding van de secre taris, de heer J. Duyvekot. FILMAVOND P.2.E.M. De Personeelsvereniging van de P. Z.E.M. gaf in de cancine van het kan toorgebouw te Middelburg een film avond. Na de opening door de heer A. C. v. d. Welle, sprak een vertegen woordiger van de A.N.W.B. een pro pagandistisch woord ter inleiding van de A.N.W.B.-films „De ridder van de weg" eu „De horizon wykt". Vóór de pauze werd de Polygoon-filmreporta ge van het koninklijk bezoek aan Zeeland vertoond. CHRISTENDOM EN CULTUUR. De kring Walcheren van de Bond van Geref. Mannenverenlgingen te Middelburg, hield een vergadering onder leiding van de heer A. de Klerk. Ds. P. M. Veldliuyzen sprak over dc verhouding van het Chris tendom tot de cultuur. Deze zette uiteen, dat het Christendom zijn eigen wetten of wet heeft, waarmede op het terrein van de cultuur moet gerekend worden in absolute zin. Het Christendom en de hedendaagse cultuur zijn niet met elkaar in over eenstemming te brengen. Een al te sterke neiging naar cultuur is soms een bewijs van een te geringe en Zijn Woord. Cliris- voor Christus tendom en cultuur blijven steeds voor de vraag staan: Waardoor wordt God 't meest verheerlijkt. De volkomen schoonheid is niet mensen werk, maar Gods werk. de ware schoonheid is in Hem. Die de schoon ste is der mensenkinderen. Jezus Christus. Cultuur is altijd een zaak van v.'.n- tuigelyke waarnêming. Christendom iigt op het terrein van het onzien lijke". Daarom kan het eerste voor het tweede een belemmering zijn. Op deze rede volgde een zeer drukke bespreking. „DE DIJK IS DICHT" TREKT STAMPVOLLE ZALEN. De Nederlandse film „De dyk is dicht", die deze week in de „Electro"- bioscoop te Middelburg wordt ver toond. mag zich in een bijzonder gro te belangstelling verheugen. Het succes van deze rolprent in de Zeeuwse hoofdstad evenaart of over treft zelfs dat van „De beste jaren" en „The third man". Vrijdagavond werd de tweede avondvoorstelling door enige autoriteiten bijgewoond. Ook bewoners van Westkapelle von den reeds de weg naar Electro. De film draaide tot nu toe voor stamp volle zalen en ook voor de nog ko mende voorstellingen werden reeds talloze plaatsen gereserveerd. De di rectie van de bioscoop heeft er zelfs toe besloten van Maandag t.m. Don derdag matiné's te geven. SURIN AME-AVOND. De Suriname-zendlngscommissie Middelburg organiseert Vrjjdag a.s. in lie Hofpleinkerk een Surlname-zefi- dingsavond, waarop het woord ge voerd wordt door de predikant ds. Breevelt uit Suriname. Verder wordt een film vertoond en zal-het kerkkoor der Ned. Herv. gemeente Koudeker- de-'t Zand zich doen horen. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De dijk is dtclit 3. 7 en 9 uur; Luxor: „Koning der Wildernis'. (14 j.). 3 uur; Concert gebouw. Adri v. Oorschot en zijn ge zelschap, 8 uur. Morgen Alhambra: „De dijk is dicht", 3. 7 en 9 uur: Luxor: „De gentleman- inbreker". 8 uur. MIDDELBURG Vandaag Electro: „De dijk is dicht". 3. 7 tn 9.13 uur; Schouwburg „Ta*i mijn-heer?". 8 uur. Morgen: Electro: „De dijk is dicht", 3 7 ca 9.13 uur: Bureau Rijkspolitie (Dam 45): Tentoonstelling huisvlijt. 14—17 en 19—22 uur. M. de Koningin, welk stuk doorgezonden en behandeld werd. De heer Van Lie re wees met klem op de noodzaak, dat allen met militair pensioen tot dc bond moeten toetreden, aangezien de ze alleen zijn stem kan laten horen wanneer hij sterk is. HET WEERBERICHT. „Hoe een weerbericht tot stand komt" was het onderwerp van de le zing. die drs. C. J. van der Ham van het K.N.M.I. in De Bilt hield voor dc afd. Zeeland van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde te Middel burg. Drs. Van der Ham behandelde niet alleen het weerbericht, maar ook dc verschillende weertypen. Hij gaf een duidelijk overzicht van de moderne methode voor de samenstelling van het weerbericht en de berichtgeving tussen de diverse weerstations. In "De Bilt komen dagelijks 25.000 waarne mingen binnen en worden daar ver werkt. Bijzonder boeiend was zijn be toog over koude- en warmtefronter. en de oorzaak der ontwikkeling van een depressie. De voorzitter van de afdeling, ir. W G. Pieterse. zegde de spreker aan het einde van de avond dank voor zijn in teressante voordracht. Serooskerke REDE EERSTE KAMERLID. Voor de A. R. Kiesvereniging tc Serooskerke sprak dezer dagen de heer H. Algra, lid der Eeersle Kamer De samenkomst werd door de voor zitter. de heer J. de Wolf. geopend. Do heer Algra sprak over de internati onale verwikkelingen en nationale aspecten, gezien in het licht der be ginselen van de A. R. partij. Willen ae West-Europese staten onafhankelijk van Amerika blijven, dan is een nau we samenwerking in politiek en eco nomisch opzicht geboden en is er geen plaats meer voor een apart leger en een zelfstandige economische politiek. Het gevolg is. dat er internationale or ganen ontstaan, die als het ware de volksvertegenwoordiging gaan onder mijnen. Spr. schetste de positieve taak en roeping van de Christen, waarbij de geloofstaal de leiding zal moeten geven en de erkenning van het Ko ningschap van Christus in de politiek nodig zal zijn. O. en W.-Souburg CONCERT „CRESCENDO". Zaterdagavond gaf de accordeon vereniging „Crescendo" voor een vrij goed bezette zaal een uitvoering in de concertzaal „De Zwaan" te Souburg. Dat het gebodene op prijs werd ge steld, bleek wel uit het applaus, dat de accordeon-bespelers - in ontvangst mochten nemen. Met een gezellig bal werd deze avond besloten. Biggekerke DE WEGEN KRIJGEN NAMEN. Donderdag a.s. om 4 uur komt de gemeenteraad van Biggekerke in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel tot het geven van namen aan de nieuwe wegen in de gemeente. Sb Laurens LEZING „VREDERUST". Voor de plaatselijke afdeling van de Stichting Vrederust te Sint Laurens sprak ds de Wit in de Geref. Kerk Hij bepaalde zijn gehoor bij Hebr. 13 16 en wekte de aanwezigen op lid te worden van deze Stichting. ZANG. EN DECLAMATIE AVOND. Het kleinkoor van Sint Laurens geeft op 30 November en 1 December in het vergaderlokaal een uitvoering ten bate van de Interkerkelijke Stich ting „Zuid-Ned. Sanatorium". Behal ve zang, vermeldt het programma ook declamatie, o.a. een schets in Walchers dialect, speciaal voor deze gelegenheid .geschreven door H. Sturm en de Provinciale rei van Morks—-Mazure. Koopvaai-dij" te camoufleren, mag dus een grote verdienste worden genoemd. In. de eerste plaats moet vermeld worden het spel van Toon en Wietje (Jan Knuyt en Wim de Nijs), de twee vrienden, die door allerlei manipula ties uit dc moeilijkheden trachten te komen. Voorts werden ook de rollen van kapitein Barend Brandt en machi nist Giel de Blazer uitstekend vertolkt door de heren Louis Nijhuis en Piet van Stee. De ster van de avond was echter zonder twijfel Cor Maas als ne gotie-leurder Peer Branie. Hij was met alleen komiek, maar ook gewoon - menselijk, waardoor zijn rol enige diepte kreeg, die zeer te waarderen was in dit oppervlakkig niemendalle tje. Van de dames noemen wij ten slotte Gré Schroote en Riet Rosendaal, die beiden opvielen door vlot spel. Het „Rooms Toneel" heeft met deze opvoering opnieuw bewezen in staat te zijn met goed amateur-toneel voor de dag te komen. HULP VOOR AMBON. Te Vlissingen werd Zaterdag een vlaggetjesdag voor Ambon gehouden. Er werd een bedrag van 1175 gecol lecteerd. VAARDIGHEIDSPROEVEN K. N. G. V. Door de adspiranten der V.T.V. werden dc jaarlijkse vaardigheids- proeven van het "K.N.G.V. afgelegd. Het geheel stond onder leiding van de heren L. Blind en D. Wests tra te en de jury bestond uit dc lieren C. van Loo en H. A. Acda uit Middel burg. Tevens waren hieraan onder linge wedstrijden verbonden, waar van de uitslagen zijn: Dames-junioren: D. Manaart; Arnemuiden Nieuw hoofd voor O.L. school te Kleverskerke. Onder voorzitterschap van burge meester J. Langebeeke kwam de raad van Arnemuiden in vergadering bij een. De voorzitter deelde mede. dat de heer A. Theune zijn benoeming tot lid der adviescommissie-woonruimte- wet aangenomen heeft. Met algemene stemmen werd de heer F. Hammer uit Rotterdam benoemd tot hoofd der O. L. School te Kleverskerke. Op een verzoek van de bewoners van de Mo lenweg, om de grond achter hun nieu we woningen in erfpacht te mogen hebben besloot de raad voor de tijd van 8 jaren de grond in pacht uit te geven tegen een prijs van 0.04 per ca. Tevens werd besloten om het brandweerhuisje op de Markt te ver huren voor de tijd van 1 jaar. Bij de rondvraag vroeg de heer Schuit een lantaarn te plaatsen op de hoek RoomsestraatSpoorstraat en ook de straten in orde te laten bren gen. De heer de Ridder vroeg- maat regelen te willen treffen om de mos selschelpen van de conserveerinrich- ting in het Tuindorp op te ruimen, daar de schelpen een onaangename reuk verspreiden. Ook wees deze spreker op de toestand van de wegen. De voorzitter beloofde hieraan aan dacht te zullen besteden. WELLY's" TROUWDAG". De vereniging „De Arne" te Arne muiden bood aan leden en donateurs een feestavond aan. De penningmees ter de heer van Maelsaeke spi-ak een openingswoord. Deze wees er op dat het winterseizoen moeilijk zal zijn voor de vereniging. Er is gebrek aan zaal ruimte. Het Brabants toneel en cabaret ge zelschap „Klaveren Vijf" bracht met de klucht „Willy's trouwdag" veel vrolijkheid. Er was geringe belang stelling hetgeen voorheen toch niet 't geval was. Het gezelschap liet goed spel zien. KORFBAL Sportkeuring voor korfballers verplicht gesteld. Zaterdagmiddag werd in de „Prins van Oranje*, te Goes de jaarlijkse vergadering der Zeeuwse Korfbalbond gehouden. De voorzitter, dc heer M Haasdonk, opende deze vergadering en richtte woorden van welkom tot de heer M. Glabbeek, afgevaardigde van het hoofdbestuur der K, N. K. B. en tot de nieuwe vereniging O. P. S. uit Baarland. De heer Kaas- donk zei, dat liet hem speet dat hij door verschillende omstandigheden gedwongen was tot aftreden. De secretaris, de heer H. G. Bruggeman, sprak een afscheidswoord tot de scheldende voorzitter, waarbij hij wees op het vele en soms niet gemakkelijke werk, dat de lieer Haasdonk In zyn I 12-jarig voorzitterschap had verricht. De heer Bruggeman bood hem namens de Z. K. B. een keurig elcctrlseli klokje aan. De notulen werden goedgekeurd en bij de ingekomen stukken, was een mededeling van de K.N.K.B., dat een subsidie zal worden' gegeven voor het volgen van een cursus korfballeider. De heer GJabbeek gaf een uiteenzet ting van deze regeling en drong er op aan. dat velen zich voor deze cursus zouden opgeven. Verder deelde de voorzitter mede, dat met ingang van 1 December ook voor korfballers de sportkeuring verplicht gesteld is. De begroting 1951 werd na enige discus sie vastgesteld. Een voorstel van het Bondsbestuur om de boete, genoemd in art. 47 van het reglement van wed strijden te verhogen en iedere vereni ging voor de competitie een waarborg som te laten storten werd net 17 te gen 9 stemmen verworpen. Voor de Z.K.B. zal weer Koninklijke goedkeu ring worden aangevraagd. In de twaalftal-commissie werden gekozen de heren J. Vergouwe, P. Eiff en VV. Brasser. De straf- en protestcommissie 2al bestaan uit de heren M. Haasdonk uit De eens zo machtige vaargeul is ontstaan in de 5de eeuw n. Chr. door een grote overstroming, die een groot deel van de Vlaamse kust on der water zette. Alleen Brugge en het ten Zuiden van deze stad gelegen land ontsnapten aan de vloed. Bij hoog water bleven nog enkele plaat sen droog en er ontstond een natuur lijke aanslibbing, zodat na verloop van een paar eeuwen een geul over de Rijke; N. de Roos; B. Vermeu- bleef, die de vorm had van een fuil-? len: S. Polderman (4e prijs); I. Ra telband (5e prijs); M. Filius (le prys); N Warman; R. Luitwieler; C v. d. Meier; R. v. Zweden; R. de Hoge (2e prijs); C. Bouman; A. Streefkerk (3e prijs); M. Schenken- berg; C. Hol: N. Crucq; L. Ovaa; T. Rijnders; T. de Buck; R. Fiorus- se; J. Huibregtse; L. Kögeler. dames. B. Braad; A. Flink:".!. Minderhout (2e prijs); L. Schinkel; A. v. d. Staal; R. v. Schrjn- del; W. Cysouw; S. Quellery; N. Frits (le prijs); R. v. d. Weijden (3e prys). Afgewezen 2 meisjes. Jongens 4e klas: J. Heijdens (4e prijs); J. de Kok (le pig's): J. Ta bak (2c prijs); J. Maas (3e prijs). Afgewezen 4 jongens. Afgewezen Meisjes 6e Idas: Te Leiden slaagde voor hel examen apo'hekers-assistente mej. A. Kip te Middelburg. 85 Teresa had haar willen vragen, wat ze daarmee bedoelde, maar op dat moment klopte haar moeder en stak haar hoofd om de deur. „Kom, lieverd het is tijd voor jou en mij om te vertrekken. Je oom en tante zijn juist weggegaan. Ziet ze er niet allerliefst uit. Marcia „Allerliefst", zei Marcia en ze gaf het woord een ongewoon beledigende intonatie. „Ik denk", zei mevrouw Forrester, toen ze buiten de deur stonden, „dat ze knorrig is, omdat ze niet op de bruiloft kan komen". „Nee", zei Teresa woest, „ze is knorrig, omdat het niet haar huwe lijk is". „O", mevrouw Forrester keek na denkend. Toen zei ze nog eens „O"! maar met veel meer begrip in haar toon. En eindelijk, „lieve hemel, wat vreselijk". En na dit gesprek-voor-goede-ver- staanders, gingen zij en Teresa naar de wachtende auto. Teresa kon zich naderhand haar eigen bruiloft nooit duidelijk herin neren. Niet alleen doordat de voor afgaande scène met Marcia haar ver ward en ontzenuwd had. De buiten gewone gebeurtenissen, die dit huwelijk geleid hadden, de fantasti sche en onwaarschijnlijke wjjze, waarop zij gevraagd was, de vreemde en onwezenlijke haast waarmee het bedacht en uitgevoerd was, -- dit al les scheen te culmineren in de enkele wonderlijke minuten, toen ze door de propvolle, onbekende kerk Elliott te gemoet ging. De Burderns en de Vaylons moch ten dit een rustige bruiloft noemen, maar de kerk was afgestampt vol Hoe de zeearm verzandde Als men op een mooie najaarsavond op de duinen van Kctrancliement staat nabij de plaats waar tot voor kort de Arensburg lieeft, gelegen, laat stelijk bewoond door de heer Barcndse, clan kan men zich moeilpk inden ken, dat een hevige strijd is gestreden, enerzijds om de handhaving van de zeearm het „Zwin" en anderzijds om de totstandkoming en het be houd van de vruchtbare gronden van liet Land van Cadzand. Zwin. Het water dat echter door het gat in de ayk bij vloed was binnen gekomen stroomde langs dezelfde weg weer terug en het resultaat was voor Brugge nihil. Dat de deskun digen met het. probleem niet al te best raad wisten, bleek tot in 1500 de dijk weer gedicht werd, enkele ja ren "later opnieuw doorgestoken en naderhand nogmaals afgedamd wérd. Toen resultaten uitbleven werd naar andere middelen gezocht om de verzanding tegen te gaan. Zo werd in het begin van de 16de eeuw een doorbraak gemaakt in de rich ting van Biervliet naar de Braak man. Al deze pogingen kosten de stad Brugge zeer veel geld. maar wat men ook probeerde, het was vruchteloos. ANDERE STEDEN. Ondertussen waren in de 12de en 13de eeuw aan het Zwin een aantal stadjes ontstaan, die profiteerden van de handel op Brugge en de ver zanding van het Zwin. Eerst kreeg Damme stadsrechten, daarna Monni kenrede dat thans niet meer be staat vervolgens Hoeke, Mude en in 1290 Sluis. Het duurde even wel niet lang of Damme was ook niet meer bereikbaar voor zeesche pen en de andere plaatsen, die in korte tijd tot bloei waren gekomen, ondergingen eenzelfde lot. Reeds rond 1450 stuitten de zeeschepen op moeilijkheden oni de haven van Sluis binnen te lopen. Richten we thans onze aandacht naar de eilanden waaruit het Noor delijk deel van het tegenwoordige West Zeeuwsch-Vlaanderen is ont staan, dan zien we dat een groot deel van de schorren en slikken voor de tachtigjarige oorlog reeds waren ingedijkt en herschapen in vrucht baar land met talrijke dorpjes. Zo vermeldt bijvoorbeeld een leen- register van 1435 dat op het eiland Wulpen de volgende parochiën wa ren: Vernavenkerke, St. Lambrecht, Wulpen, St. Pretatuskerke en Rei- mersdorp; Echter, de zee nam soms terug, wat zij voor kort had moeten afstaan. Zo leest men in een bericht van 1514 dat Wulpen van dag tot dag al meer en meer bedreigd werd en dat reeds vier dorpen en 400- ge meten land aan de Zuidkust door het water waren verslonden. De geweldi ge zondvloed van Allerheiligen 1570 betekende voor het eiland Wulpen het einde.; het verdween voor goed in de golven. OORLOG. Nauwelijks was deze ramp achter de rug of oorlog teisterde het land. Rondtrekkende troepen plunderden de dorpen en de bewoners namen de wijk binnen de veilige muren van de steden. De dijken werden doorgesto ken en toen Prins Maurits in 1604 deze streek op de Spanjaarden ver overde trof hij óén grote troosteloze archipel aan. Binnen Oostburg, waar nog mensen woonden, heerste opdat tijdstip zo'n grote verlatenheid, dat de wolven er alle nachten uit een put op de markt kwamen drinken. Alleen op het eiland van Cadzand was door de aanwezigheid van enke le forten het leven volgens toen malige begrippen dragelijk. Het twaalfjarig bestand bracht echter in met aan het eind de handelstad Brugge. Het duurde echter niet lang of Brugge was slechts te bereiken via dc „Reie" een smalle vaargeul van af Damme. In de 12e eeuw konden zeeschepen Brugge niet meer aan doen en moesten de goederen Damme worden overgeladen in kleine schepen. Sedert die tijd streed de stad Brugge een schier hopeloze strijd voor de bevaarbaarheid van het Zwin. DIJKEN DOORGESTOKEN. De deskundigen schreven de ver zanding van het Zwin toe aan de inpolderingen, die alengs waren uit gevoerd. Getracht werd tc vergaande indijking te voorkomen en zei» werd de zgn. Moerkerksche dijkage, die liet toenmalige eiland „De Wulpen" met het eiland van Cadzand ver bond, doorgestoken en het kostbare land weer aan de zee prijs gegeven. Men dacht op deze wijze een door stroming te krijgen van de Noord zee door het Zwarte Gat naar het EIIVIMOIJSE VERDELGT M U I ZEN door Mary Burchell met net zoveel Maleverse kijklusti- gen, als er zit- of staanplaatsen wa ren. Mevrouw Clark had later ver klaard, dat gedurende twee dagen na de bruiloft, geen klant de Studio had betreden, die niet in finisses had kun nen beschrijven, hoe de bruid er had uitgezien. Teresa was zich slechts vaag be wust van de onbekende menschenme- nigte, die haar nieuwsgierig aan staarde. Drie mensen echter maakten een uitzondering en ontvingen haar verbijsterde aandacht. Een ervan was tante Lydia die er dit moment helemaal niet vaag uitzag, maar hard, en sterk op Marcia gelijkend. Anthony, vriendschappelijk glim lachend en geheel op zyn gemak in zijn rol van getuige. En tenslotte El liott zelf, merkwaardig stuurs en be slist voor een bruidegom, eerder ge lijkend op een man, die een zakelijk aandeel nam in een felle concurren- tie-strijd, dan op iemand, die meende een levenslang geluk tegemoet te gaan. Ze glimlachte verlegen naar hem, toen ze by hem aankwam, en toen ontspande zich zyn gezicht. Hij glim lachte terug en haar hand in de zijne nemend, hield hij die vast omklemd, maar of dit een geruststelling voor haar of voor zichzelf betekende, kon ze niet uitmaken. Daarna begon de dienst en Teresa was verbaasd te merken, dat ze toen het ogenblik daar was met natuurlijke stem kon spreken, hoewel haar mond droog was en haar keel vreemd dicht zat. (Wordt vervolgd j Goes. A. H. de Graaf uit Kapelle en Deurloo uit 's-Heer Abtskerke. In het bestuur der Z.K.B. werd de heer W. D. van Wezel tot voorzitter gekozen en de heer de Graaf uit Veere werd als penningmeester vervangen door rie heer D. Saaman uit Goes. Verder wer den in het bestuur de heren P. oe Bruijne uit Colijnsplaat en L. F. Hou j, uit Zaamslag gekozen. Na een korte rondvraag werd deze drukbezochte vergadering gesloten. Kardinaal Mindszenty bevrijd Naar het K.N-P. uit betrouwbare bron verneemt is Kardinaal Minds zenty uit de gevangenis te Vac be vrijd en bevindt hij zich thans in een kliniek te Pest. De Kardinaal is in September door zeven Hongaaj-se neurologen onderzocht. Het resultaat van het medisch consult werd aan Stalin medegedeeld. Deze heeft daar op drie specialisten, die het volle vertrouwen van 't Kremlin genieten, uit Moskou naar Boedapest gezon den. Zij gaven als hun mening te kennen dat, indien men wilde -foor- komen, dat de Kardinaal in dc ge vangenis zou sterven, opneming in 'n kliniek beslist noodzakelijk zou zijn. De Hongaarse autoriteiten vrezen dat door een volledige klinische be handeling de Kardinaal de beschik king over spraak en geheugen terug krijgt, waardoor voor publicatie on geschikte feiten openbaar zouden worden. Daarom tracht men door veelvuldige inspuitingen wel de dood van de Kardinaal te voorkomen, maar worden anderzijds geen pogin gen aangewend om het zenuwstelsel van de Kardinaal zo zeer te verster ken, dat spi-aak en geheugen terug keren. DAMMEN KAPELLE VERLOOR VAN MIDDELBURG. Het eerste tiental van de Kapelse Damclub wist te Kapelle een eervol resultaat te behalen, tegen het sterke eerste tiental van de damclub Middel burg, de kampioen van Zeeland. Ka pelle verloor met 812. Het tweede tiental moest met 119 het onderspit delven tegen Middel burg II. AAGTEKERKE WON MET 7—13. Voor de competitie van do Zeeuwse Dambond speelde een combinatie van de damcluos Yerseke en Kruinïngcn een wedstrijd tegen Aagtekerke. Do strijd werd door Aagtekerke gewon nen met 7—13. 1609 voor deze streek uitkomst. De oorspronkelijke bewoners kwamen weer terug en onversaagd werd aan de opbouw begonnen, zodat na ver loop van enkele jaren de toestand weer vrij normaal was. Het is in die tijd geweest, dat ook de gebrs. Cats naar Groede kwamen om er grond te kopen en in cultuur te brengen. De grond was erg goedkoop, omdat de grondeigenaars, die meestal Zuide lijker woonden (Gent, Brugge, Door nik) vreesden dat na afloop van de wapenstilstand het land weer onder de voet zou worden gelopen cn het investeren van kapitaal dus zeer riskant zou zijn. WATERING CADZAND. Een hachelijke tijd mflbkte de Watering Cadzand door toen het zgn. Oostduin dat zich vanaf de zgn. in lage 400 500 roeden in dc richting van het Zwin uitstrekte, in het begin van de 18e eeuw geheel werd weg geslagen en de slaper zodanig werd aangetast dat er gaten insloegen. Het Oostduin moet men zoeken ter plaatse waar nu het Noordelijkste gedeelte van de Willem-Leopoldpoi- der is gelegen, vlak by de hofstede Arensburg (genoemd in het begin van dit artikel). De directie van de watering Cadzand was niet in staat de dure werken, die verricht moesten worden, te bekostigen en deed een be roep op de Sta ten-Genera al. Na veel Scschryf en nadat ettelyke deskun- igen de situatie hadden opgenomen werd door de S.G. de vereiste fi nanciële medewerking verleend. De voornaamste maatregel was de aan leg van een tweede inlage, die liep van de Noorddijk in de richting van Retranchement. De flauwe helling aan de Westzijde van deze dyk wijst, thans nog op haar oorspronkelijke bestemming. Door de vele inpolderingen was omstreeks de helft van de vorige eeuw van het Zwin weinig ovei'ge- bleven. De aanleg van de internatio nale dijk (van café Zeezicht naar het vliegveld Zoute) in 1872 bete kende onherroepelijk het einde van de eens zo machtige zeearm. Wat thans nog van het Zwin overgebleven is behoort tot de mooi ste natuurgebieden van Nederland. Duizenden vogels broeden in de voor zomer op de plaats waar eeuwen ;eleden de schepen van Oost en Vest naar Brugge, Damme en Sluis voeren om hun kostbare lading te lossen. Cadzand. V. Bovenstaande gegevens werden ontleend aan: De geschiedenis van het Zwin, door ar. Antoine de Smet. 1 Aantekeningen over de verande ringen langs de Noordkust van Wes- lelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van om streeks 1415—1640, door dr. J. de i Hullu. i De kommervolle toestand der wa- i tering Cadzand omstreeks 1720 1721, door dr. de Hullu. (Alle in de Provinciale Bibliotheek ■te Middelburg),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 6