ZEEUWSE BOND VAN HARMONIE- EN FANFAREVERENIGINGEN Zeeuwse Almanak FEDERATIE VAN HARMONIE- EN FANFAREGEZELSCHAPPEN KOE NELLIE GAF ALLEEN OP ZONDAGMORGEN MELK VLASSERS MOETEN BETALEN Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt". SANOSTOL Zeeuwse smedencombinatie bijeen te Goes. Spoorwegmensen gehuldigd te Terneuzen. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 NOVEMBER 1950 „Arne's Genoegen" en „O.K.K." niet geroyeerd. De deelname van „Arne's Genoegen" (Arnemuiden) en O.K.K. (West- kapellc) aan het muziekfestival van het niet bij de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen aangesloten „Ons Genoegen" te Vlis- singen, was in strijd met een besluit der alg. vergadering van deze bond en krachtens de reglementen meende het bestuur dan ook niet anders te kunnen voorstellen dan tot royement over te gaan. In dc Zaterdagmiddag in de zaal Kroger te Goes gehouden vergadering werd echter een voor alle partyen bevredigende oplossing verkregen. Al gemeen, ook door het bestuur, werd deze straf onder do gegeven om standigheden te zwaar geacht, mede in verband mot de bijzondere band tussen O.K.K. en „Ons Genoegen". Het voorstel werd daarom ingetrok ken en een door „Mozart" uit Yerseke voorgestelde motie van afkeuring werd aangenomen. Tevens werd in principe besloten het reglement zoda nig te wijzigen, dat in het vervolg ook mildere straffen kunnen worden opgelegd. Bij de opening van de vergadering heette de voorzitter, de heer C. A. Blok van Kapelle, in het bijzonder welkom de ere-voorzitter, de heer A. A. Mol en het ere-lid, de heer F. La- roes. De rekening van de penningmees ter, de heer P. Meliefste uit Nieuw en St. Joosland, werd goedgekeurd met een batig slot van 444.65. Dit kassaldo werd dezer dagen nog aan gevuld met een gift van 296.26 uit het Anjerfonds, ter dekking van het tekort op het solistenconcours. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer J. J. Laroes uit Mid delburg bleek, dat de bond thans 47 verenigingen telt. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden de heren J. J. Laroes (le secr.) en L. Nagelkerke (2e penn.) herkozen. Als opvolger van de heer C. A. Blok, die wegens drukke werkzaamheden bedankte, werd benoemd de heer J. Burger te Wemeldinge. Van ..Mozart", Yerseke. was er een voorstel om het bondsbestuur op te dragen, contact op té nemen met de muziekverenigingen op Schouwen en Duiveland en Tholen, teneinde te trachten deze verenigingen in de bond op te nemen. De voorzitter deelde mede, dat van de Bond van muziekver. op Schouwen-Duiveland bericht was ontvangen, dat men geen fusie wenst, omdat de reiskosten voor concoursen e.d. dan te hoog worden. Van Tholen was nog niets vernomen. „Mozart" zal trechten een mers- concours te organiseren. Verworpen werd het voorstel van dezelfde vere niging, om voor deelname aan een concours een garantiebedi-ag van Zeeuwse organisten zullen Streekbijeenkomst houden. HET ORGEL TE ZOUTELANDE. De Nederlandse Organistenvereni ging zal op 20 Januari te Goes een z.g. streekbijeenkomst organiseren voor predikanten, organisten en ge meenteleden, waar o.a. het kerklied zal worden behandeld. Het ligt in de bedoeling door het gehele land derge lijke bijeenkomsten te houden. De eerst-"- werd reeds in Zutfen gegeven en de belangstelling hiervoor was bijzorder groot. Te Goes zal als inlei der optreden Jan Matter uit Driewe gen. Deze mededelingen werden gedaan op een vergadering van het district Zeeland der Nederlandse Organisten vereniging, Zaterdag te Goes gehou den. Tijdens deze vergadering werd o.a. gesproken over het orgel, dat ge plaatst wordt in de Ned. Herv. kerk van Zoutelande. Hoewel men over het algemeen zeer verheugd was over deze aanwinst voor Zeeland, werd toch de vraag uitgesproken, of het wel van genoeg werkelijkheidszin ge tuigde, dat het instrument zo nauw keurig wordt gerestaureerd, dat bijv. het zg. kistpedaal niet vervangen wordt door een normaal voetklavier. Een dergelijk klavier zou de bespeel baarheid verhogen, terwijl de klank er niet onder zou lijden. Besloten werd aan het hoofdbe stuur te vragen met de Synodale Or gelcommissie contact op te nemen en deze commissie te verzoeken in voor komende gevallen voldoende rekening te houden met de -huidige praktyk van het orgelspel. Het kerkorgel is niet voor het museum bestemd, doch voor het gebruik in de Eredienst. Hierna hield de heer W. J. Kaas jager uit Ridderkerk een referaat over „klavarskribo" waarop een le vendige gedachtenwisseling volgde. VERPLAATSING LANDBOUWCONSULENTSCHAP. Wij publiceerden Zaterdag j.l. de mededeling, die de minister van land bouw in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer deed over de verplaatsing van het landbouwconsu* lentschap van Kruiningen naar Goes. Het blijkt ons, dat de slotalinea door sommige lezers niet juist is geïmter- preteerd. De mededeling, dat de ver plaatsing voor Kruiningen een verlies is, maar dat het zakelijk niet verant woord is anders te handelen, is af komstig van de minister en niet van de burgemeester van Kruiningen. HET VETTE VEE. November—slachtmaand! Vandaar, dat in Zeeland het vette vee voor den dag komt Wilt ge schone koeien zien, modelbeesten, koeien om van te wa tertanden? Ge kunt in de komende weken terecht in Hulst, in Terneuzen, in IJzendijke enin Goes. Ge zult er natuurlijk niet op uit trek ken. Er zijn in November voor een burgerman altijd nog andere dingen om naar te kijken, dan vette koeien. Maar voor Goes is het te hopen, dat het druk wordt op 21 November! Goes doet een poging om een oude traditie te doen herleven en uit te breiden, de traditie der toondagen. Voor de vee houders is dat van groot belang.' De veemarkt is immers van ouds de tref- plaats van handel en veeteelt. Daarom succes voor Goes! En.... ook van de burgerman belangstelling voor het vette vee! tenminste 10 per vereniging te vragen, welke som niet wordt terug betaald als men niet opkomt. Een voorstel van „Prinses Juliana" (Baarland) om de concoursmuziek 4 maanden voor het concours bekend te maken, vond geen ondersteuning. De termijn wordt op 3 maanden ge handhaafd. DE A.S. CONCOURSEN. „Excelsior", Middelburg, zal ter gelegenheid van haar 80-jarig be staan op tweede Pinksterdag a.s. liet jaarlijks concours organiseren op een weide by de Breeweg. Het solistenconcours zal in Maart te Kortgene worden gehouden. De heer J. C. F. v. d. Kamer uit Mid delburg gaf wegen aan, om een vol gend solistenconcours wellicht goed koper te organiseren. Tenslotte werd breedvoerig gespro ken over het aangaan van een ge zamenlijk contract met de Buma voor auteursrechten. Algemeen zag men de wenselijkheid hiervan in. doch de nabetaling van 1945 af, stuit bij vele verenigingen op ernstige bezwaren. Er zal alsnog 'nader overleg worden gepleegd. Aan liet eind van de vergadering dankte de lieer F. Laroes. de vroe- f;ere secretaris, '/oor de benoeming ot ere-lid en het aangeboden ge schenk, waarna de tweede voorzitter, de heer Maas uit Kortgene, de aftre dende voorzitter, de heer Blók, dank bracht voor het vele wevk dat deze in het belang van de bond heeft ver richt. Met instemming van de ver gadering werd ook de heer Blok tot ere-lid benoemd. Mosselexport naar Frankrijk stopgezet. Alle Zeeuwse mosselkwekers, die de visserij van consumptiemosselen heb ben uitgeoefend, op de Waddenzee, zijn thans weer thuis. Ruim 3000 tonnen mosselen van de Waddenzee werden door deze kwekers te Yerseke afgeleverd. Ongeveer 8 weken heeft men op de Waddenzee gewerkt en het resultaat mag niet on bevredigend worden genoemd. Juist Zaterdag kwam het bericht dat Frankrijk de mosselimport, heeit stopgezet. Zeeuwse mosselen werden van Bruinisse deze week niet afgele verd. Concours 1951 te Hoek. De Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" kwam Zaterdag in hotel Centraal te Goes in jaarlijkse algeme ne vergadering bijeen. De voorzitter, de heer T. L. Jonker uit Burgh, herinnerde des morgens in zijn openingswoord aan bet geslaagde concours te St. Maartensdijk en ver welkomde als nieuw lid, het dames koor „Juliana" van Zuidzande. De re kening van de penningmeester, de heer J. H. Tamminga uit Goes, gaf een batig saldo van 16.21 aan. De bond telt momenteel 24 vereni gingen met ruim 900 leden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren P. C. Schippers, Kortgene, secretaris en J. Hennekey, Retranchement, bestuurslid, met alge mene stemmen herkozen. Tot leden der Mu2iekcommissie wer den bij acclamatie herkozen de heren Jac. H Tamminga en A. B. Holster. Het concours wordt op 23 Juni 1951 te Hoek gehouden. De heren Isr. J. Olman, Den Haag en Oscar van He mel, Hilversum, zullen weer worden aangezocht om als juryleden te funge ren. Het nieuwe reglement werd, na eni ge wijzigingen goedgekeurd. Óm half vier sloot de voorzitter de vlotte en druk bezochte vergadering. Provinciaal bestuur in Zeeland De Zeeuwse muziekverenigingen, die zijn aangesloten bij de Nederland- Het bleek, dat vertegenwoordigers van 18 aangesloten verenigingen aan wezig warén, namelijk 6 uit Zeeuwseh Vlaanderen en 12 uit het overige Zee land. Besproken werd de vraag of het wenselijk zou zijn een provinciaal be stuur voor Zeeland te vormen en of dat bestuur zou bestaan uit twee afde lingen (een voor Z. Vlaanderen en een voor de rest van Zeeland) dan wel dat men met een enkele afdeling zou vol staan. Het bleek, dat alle aanwezigen ge porteerd waren voor de vorming van één provinciaal bestuur, waarin verte genwoordigers uit alle delen van Zee land zitting zouden nemen. Na korte discussie werd tot verkie zing van het provinciaal bestuur over gegaan, dat als volgt werd samenge steld: voorzitter P. Kerkhove (Eupho- nia, Goes), leden: C. Wijnands (Schel- Ae£ Ac/U&te Verlaagde prijzen: Flacon van ca. 200 gram I 1.65 „Familieverpakking" van ca. 500 gram (zcér voordelig) I 3.25 Verstekelingen moeten repatriëren. Bij de marechaussee te Vlissingen zijn thans in bewaring vier Russen en twee Roemenen, die als verstekelin gen op verschillende schepen in Ne derlandse havens waren binnengeko men. Deze heren zijn thans te Vlissingen geconcentreerd om te wachten op het Russische schip „Olga", dat dezer dagen zal aankomen en de versteke lingen zal terugvoeren naar hun plaats van herkomst. Middelburgse brug binnenkort in gebruik. Er is een begin gemaakt met de af levering door de fabriek van de nog ontbrekende onderdelen voor de draaiinrichting van de nieuwe sta- tionsbrug te Middelburg, zodat déze nu toch binnen afzienbare tijd ra ge bruik gesteld kan worden. UIT DE RECHTZAAL. Nachtelijk avontuur in Thoolse weide. Werkman zocht zijn Dulcinea 's nachts in noodwinkel. Het was een raar geval met de koe Nellie van boer II. uit St- Maar tensdijk. Het goede dier gaf 's mor gens vroeg soms in het geheel geen melk, soms slechts een paar litertjes. Alleen op Zondagmorgen deed zij haar best en liet dan de melkknecht met acht a tien liter naar de hofstede terugkeren. Vanzelfsprekend begreep H. wel, dat hij hier niet met een speling van de natuur had te maken en ook ken de hij Nellie voldoende om te weten, dat zij zich niet met dwaze kuren op houdt. Ergo: er moest misdrijf in het spel zrjn, een of andere onverlaat, die niets in de melk te brokkelen had, moest op werkdagen Nellie ontijdig beroven van het kostelijk, romig, blanke nat, waarvan elke man vol gens de advertenties, per dag een halve kan moet nuttigen. Onze boer besloot dè koe bij de horens te vatten en ging op een avond in de wei op de loer liggen. Daar hij wist, dat men een misdaad niet kan constateren zonder getuige, nam hij een jachtopziener mee. Niet, dat hij in de veronderstelling leefde, dat zijn koe op onwettige wijze een haas zou vangen, maar hij had toe vallig niemand anders, die voor ge tuige wilde fungeren. Wachten duurt lang, vooral, wa-neer men op het spokenuur in een bedauwde weide ligt, maar het f eduld werd beloond om kwart voor én sloop de melkdief door het gras naar een tevreden herkauwende Nel lie en begon haar tc melken. Zo wérd de landarbeider A. J. de E. op heter daad betrapt en kon een dagvaarding in zee gaan. Voor de Politierechter in Middel burg verklaarde De E., dat hij NeUie in geen geval als zyn prive-melk- koetje had beschouwd. Laren wij hier zijn woorden boekstaven: „Ik melkte de koe, omdat ik eens wilde kijken of ondanks het feit, dat zij koe pokken had, melk gaf. Het was ab- AANBESTEDING. In de hal van het stadhuis te Ber gen op Zoom werd in het openbaar aanbesteed de verharding en de in richting van het gedempte gedeelte van de Binnenhaven te Bergen op Zoom. Hoogste inschrijving was van de fa II. Pietcr de Regt uit Terneuzen voor f 54,500.—. Laagste inschrijving van fa. L. J. Moerland, St Annaland, voor f 44.130. soluut niet mijn bedoeling mij die melk toe te eigenen en ik ontken, dat ik dat de laatste weken gedaan heb". De Politierechter vond het maar vreemd, dat De E. uitgezocht om kwart voor één in de nacht de proef op de som wilde nemen. Het ge volg was, dat voor verdachte in de melk geen biefstukken, vissen, eieren en bananen schuil gaan, doch een boete van dertig gulden. „HET KLINKT WEL GEK". Ook de los werkman A. de B. uit Middelburg koos het begin van de nacht uit als tijdstip voor zijn zonder linge escapades. Hij klauterde op de dokmuur achter de noodwinkels aan de Middelburgse Dam en was juist zo ver, dat hij de stopverf van een ruitje had verwijderd en het glas er uit had gehaald, toen een politieman met forse stappen naderde en op barse toon informeerde, wat er aan de hand was. De werkman gaf een romantische draai aan de zaak, door te verkla ren, dat hijzijn meisje zocht. „Het klinkt wel gek, ik weet het, maar toch is het zo", zei Hij, zonder er echter bij te vertellen, waarom het wichtje zich juist om kwart over één in de nacht in een noodwinkel zou ophouden. De Politierechter zwaaide het dichtbeschreven strafblad van de verdachte en veroordeelde hem tot een week gevangenisstraf. Helaas vernamen wij niet, of De R. het meis je nog ergens gevonden heeft en blij ven er dus ook onkundig van, of het haar drieste Romeo nog eens zal op zoeken, straks, wanneer hij in de ker ker zucht. De heer D. E. C. Hartog ridder Orde Oranje Nassau. De heer D. E. C. Hartog, direc teur van de vee-export van het Ned. Rundvee Stamboek te 's Gravenhage, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Hartog, die te Scherpenisse is geboren, is ook in Zeeland een bekende figuur. Hij is o.m. reeds 40 jaar lid van de Z.L.M. DE NIEUWE TRAM VAN SCHOUWEN. In ons verslag van de proefrit met de nieuwe tram op Schouwen-Duive land is een kleine omissie geslopen. Niet de heer A. S. de Jonge voerde aan de koffiemaaltijd te Haamstede namens de Kamer van Koophandel het woord, doch de voorzitter van d< K. v. K. de heer C. A. Kammeraad. Kampioenendag voor postduiven. Grote belangstelling te Terneuzen. Dat postduiven met prima vlieg- kwaliteiten vele mensen tot enthou siasme brengen, bleek ons toen wij de Zeeuwseh Vlaamse kampioenen dag bezochten, die door de Terneu- zense duivensocieteit „Eendracht maakt macht" in de bovenzaal van hotel „Centraal" te Terneuzen was georganiseerd. Niet alleen duiven- kenners van naam, maar ook volsla gen leken, kwamen onder de indruk van deze machtige collectie kampi oensduiven. Na deze inleiding zal de lezer wel hebben begrepen dat deze eerste Ter- neuzensè kampioenendag een succes is geworden en dat de vier commis sieleden die de organisatie op zich hadden genomen eer van hun werk. hadden. Ingezonden waren ongeveer 300 duiven, allen kampioenen en af komstig van bijna 150 Zeeuwse ver enigingen. Het aantal bezoekers ljep in de honderden, een ten bate van de organisatie gehouden verloting slaag de schitterend en voor een onderlin ge verkoping heerste een willige stemming. Van de drie uitgeloofde bekers werden er twee gewonnen door de heer P. Sabbe uit Middel burg; één van de „midden-fond" en één voor de „fond". Dit gelijktydig winnen van twee bekers komt slechts zeer zelden voor en illustreert dus wel de kwaliteit van de duiven, die de heer Sabbe bezit. De heer L. Meert te Sluiskil won de beker uitgeloofd voor de duif die in het afgelopen seizoen de grootste snelheid had. behaald. BENOEMING. Tot ontvanger-Griffier van de pol der Westeren Ban van Schouwen is benoemd de heer H. J. A. Blom, in de plaats van zijn vadér, die overleden De onlangs te Noordwelle gehou den collecte voor de reclassering bracht 14.64 op. POLITIERECHTER. Handelsreiziger pleegde verduistering. De manufacturier en vertegenwoor diger A. A. D. uit Oud-Vossemeer, werd door de Politierechter te Middel burg veroordeeld tot een boete van f 40 subs. 20 dagen hechtenis wegens verduistering. De eis luidde: f 50 boe te. D. was destijds reiziger van een N.V. te Bergen op Zoom, waarvan hij geen bevoegdheid had gekregen om geiden te innen. Niettemin tekende hij enige facturen voor voldaan en wendde het gejd ten eigen bate aan. Hij bekende dit en voegde er aan toe, dat hij nog geld te goed had cn dat hy dit, na ontvangst, weer met zijn baas wilde verrekenen, voordat de zaak uitkwam. Zyn tegoed ontving hy echter niet tij dig zodoende kwamen zyn practijken aan het licht. A. K„ M. P. V., J. A. D. B.. A. J., M. L., J. C. V. en L. B., allen uit Bergen op Zoom, hadden een hoeveelheid aardappelen van het land van J. K. te Nieuwer kerk meegenomen, toen zy bij deze aardappelen raapten. Zij werden veroordeeld tot geldboeten, variëren de van f 15 tot f 25. C. E. T. te Hansweert had R. M. de K. een scheldwoord toegevoegd en werd deswege veroordeeld tot f 15 of 5 dagen. A. L. de C. te Hansweert had J. A. A. tegen de grond geworpen en hem een slag op het hoofd gegeven. Uitspraak: f 30 of 15 dagen. De winkelier M. A. Q. te Zierikzee had S. S. en M. G. mishandeld en kreeg daarvoor een zelfde straf. M. C. H., landarbeider te Oud-Vos semeer, had bij het voetballen P. M de W. mishandeld. Hij was kwaad ge worden, omdat enkele spelers zeur den. De Politierechter wilde hem dui delijk maken, dat voetballen geen boksen is en veroordeelde hem tot f 15 of 10 dagen. degalm. Hansweert) en B. F. Jansen („Ons Genoegen", Vlissingen) en B. de Graaf (Harmonie van Oud-Vossemeer), Bovendien zullen nog drie leden uit Z. Vlaanderen worden aangewezen. Daar toe zullen de zes verenigingen in Z. Vlaanderen nog nader overleg plegén Het nieuwe bestuur voor Zeeland zal binnenkort vergaderen om de functieverdeling voor de bestuursle den vast te stellen. Streven naar uniforme prijs. Zaterdag kwam de Zeeuwse sme dencombinatie in „de Prins van Oran je" te Goes in vergadering bijeen. Na dat de voorzitter, de heer A. J. Schie man uit Axel, met een voor een smid bescheiden haraertikje de vergadering had geopend, kan hij alle bestuursle den en afgevaardigden, alsmede enige leden welkom heten. Naar aanleiding van de notulen ont stond een bespreking over de gelijk schakeling van de hoefbeslagprijzen voor de gehele provincie Zeeland en voor de afd. Dinteloord. Vooral door de jongste loonsverhogingen en de sterk gestegen materiaalprijzen zijn de prijsberekeningen nogal verschil lend. Een en ander zal in de afdeliti- gen besproken worden. De heer Kesteloo had bedankt als bestuurslid, in zijn plaats nam de heer M. Leenpoel, namens de afd. Noord- Beveland in het bestuur zitting. Bij de vaststelling van de contribu tie voor 1951, deelde het hoofdbe stuurslid, de heer Hillebrand mede, dat de uitkering aan de combinatie voor 1951 zal worden verhoogd. Dit zal ten koste van de afdelingen gaan. Het bestaan van de vakgroep is voorlopig weer met één jaar verlengd. In verband met de steeds stijgende kosten van de combinatie door oprich ting van een prov. boekhoudbureau een een vestigingscommissie wordt aan de afdelingen voorgesteld om de contributie op f 2.50 per lid per jaar te brengen. De heer Hillebrand bracht het con tributiestelsel van de vrije organisa ties nog ter sprake. De wanbetalers zullen nogmaals aangemaand dienen te worden hun verplichtingen na te komen. MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering memo reerde de voorzitter de algemene ver gadering te Middelburg, waarvoor hij de organisatoren dank "bracht. Hij gaf vérder dè uitslagen van de examens voor diploma hoefbeslag en land bouwwerktuigen. Uitvoerig werd gesproken over een voorstel van de afd. Middelburg voor uniforme prijzen in de combinatie Zeeland. Dit punt zal in de afdelingen worden behandeld. Een ander voor stel van de afd. Middelburg, om de voorjaarsvergadering in de Zeeuwse hoofdstad te houden, werd in verband met reisbezwaven verworpen. Vervolgens behandelde de voorzit ter de richtlijnen voor' de prijscalcula- tie. Allen waren daarover voldaan. Nadat de heer van Melchelen nog en kele mededelingen had gedaan ovei het nieuwe boekhoudbureau en by de rondvraag o.a. de kwestie met de „Ve- ko" was besproken, sloot de voorzit ter de vergadering. Een jongen bestal een bus-chauffeur. Een buschauffeur van de Z.V.T.M. deed Zaterdagmiddag bij de Terneu- zense gemeente politie aangifte dat op het traject Pyramide—Terneuzen vermoedelijk door een passagier een biljet van 20.uit zijn geldtas was ontvreemd. Een direct ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat de dertien jarige G. R. van Philippine deze dief stal had gepleegd. De jongen kon toen hy al weer op weg was naar huis te Sluiskil worden aangehouden. Van het gestolen geld had hij inmid dels te Terneuzen een tas gekocht. Deze en het overgebleven geld kon den in beslag genomen worden. Ze hebben 442 studenten ge vraagd waarmee ze het liefst op een onbewoond eiland zouden zijn. 248 antwoorddenmet Ingrid Bergman 139 antwoordden; met Rita Hayworth 49 antwoorddenmet de ver zamelde werken van Goethe, Schiller, Homeros en God fried Bomans 5 antwoordden niet, omdat zij het een onmogelijke vraag vonden 1 antwoordde: met een be hoorlijke voorraad Bond Street sigaretten Van de Mechelen-Terneuzen spoorlijn. In <le voor (leze gelegenheid ryk met. bloemen versierde kantoorloka len van het station N.S. te Terneuzen is een korte plechtigheid gehouden waarbij vermoedelyk voor de laatste maal de vorige eigenaresse van dit station, de .Spoorweg My. Mechelen Terneuzen als gastvrouwe optrad. Aan de heren E. Dobbelaire, A. de Schepper. E. Stockman en-A. Stock man te Terneuzen, Fr. van Britsom, A. van Britsom, C. van Acker, V Brandt te Axel en L. v. d. Velde te Hulst, allen personeelsleden van Bel- fische nationaliteit en behorende tot et personeel van de voormalige Spoorweg Mij. MechelenTerneuzen, maar werkzaam op het Nederlands gedeelte van deze lijn en nu overge- faan in dienst der N.S., werd de Me- aille van Verdiensten en het diplo ma van Trouwe Dienst uitgereikt. De heer A. Blankert, chef van vervoer bij de N S. te Utrecht en voor deze gelegenheid naar Terneuzen overge komen, reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit. De heer Blankert prees de activiteit van het van de M.T. overgenomen personeel en verklaarde dat dit personeel uit 't goede hout gesneden bleek te zijn. De Medailles van Verdienste werden op gespeld door dx*. H. Verwillghen te Gasselt, gouverneur van de Belgische provincie Limburg en voormalig pre sident-commissaris der M.T. De heer Verwillghen feliciteerde de gedecoreerden met de onderschei ding en verklaarde dat zij allen oók onder de meest moeilijke omstandig heden trouw waren gebleven aan de M. T. De heren L. Dubois, inspecteur der N.S. te Terneuzen en de heer A. Dieleman, stationschef te Terneuzen, spraken de mannen eveneens toe. De heer E. Dobbelaire dankte me de namens zijn collega's voor de ont vangen onderscheiding. Onder het gebruiken van een verversing bleef men daarna nog enige tijd bijeen en er werden nog vele herinneringen aan de vroegere M.T.-tijd opgera keld! Minister handhaaft de heffing-1945. De minister van Landbouw heeft de Tweede Kamer meegedeeld er van op de hoogte te zjjn, dat er onder de Zeeuwsch-Vlaamse vlassers ontstem ming is ontstaan ten gevolge van zijn afwijzende beschikking op 't ver zoek van de vier Zeeuwsch-Vlaamse vlassersverenigingen tot gehele of Ie Hef- Vlaslint 45. Deze heffing was bedoeld om de onverdiende winst, die de vlassers zouden kunnen maken als gevolg van een plotselinge prijsverhoging van 't W. VAN WAARDE f Zondagmorgen is te Driewegen overleden op ruim 60-jarige leeftijd de heer W. van Waarde. Hg had zit ting in de gemeenteraad voor de C.H.U. en was lid van het college van B. en W. In het kerkelijk leven trad hy op de voorgrond als pres.-kerk- vooga in de Ned. Herv. gemeente. B.L.O. SCHOOL. In ons blad van Vrijdag j.L publi ceerden wij by het artikel over de nieuwe B.L.O.-school te Middelburg een foto. Helaas is bij deze foto een verkeerd onderschrift geplaatst. De goedwillende lezer zal reeds begrepen hebben, dat het ging om een foto van het nieuwe schoolgebouw. vlaslint, „weg te heffen". De Zeeuwsch-Vlaamse vlassers stelden daar echter tegenover, dat deze extra winsten door hen niet zouden kunnen worden gemaakt door 't verschil in productiekosten met overig Neder land als gevolg van een hoger loon peil cn de onmogelykheid om te pro fiteren van de verhoogde vlaslintprij- zen. Een op verzoek van de minister in gestelde commissie van het Bedrijf schap heeft deze kwestie onderzocht en kwam tot de conclusie, dat er geen verschil in productiekosten voor vlaslint heeft bestaan tussen Z. Vlaanderen en overig Nederland en dat er vrijwel steeds inkoopprijzen werden verantwoord, welke in over eenstemming waren met de vastge stelde prflzen. Men adviseerde der halve niet tot ontheffing over te gaan, welk advies de minister na ampele bestudering van alle gegevens heeft overgenomen. Hy kan de tegen de samenstelling van dc commissie ingebrachte bezwa ren niet delen. De omstandigheid, dat voorzitter en directeur van het Bedryfschap er deel van uit maakten, sluit een objectief onderzoek niet uit, temeer, daar de heffingen niet ten bate van dit Bedryfschap, doch van het Landbouwegallsatiefonds kwamen. De minister wenst dan ook geen nieuwe commissie in het leven te roepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2