PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Veiligheids actie" in Djakarta legde stadsleven zeven uur stil D£ BILT Directeur Javase Bank gearresteerd Kantlijn Prof. dr. van der Leeuw overleden. AMERIKA ZAL J0EG0-SLAVIE ONVERWIJLD HELPEN COMMUNISTISCH CHINA WIL MET AMERIKA ONDERHANDELEN V.N.-ASSEMBLEE VERWIERP DE RUSSISCHE VOORSTELLEN ZEEUWSE „GROENE KRUIS" VORMT EEN PENSIOENFONDS Vandaag 193e Jaargang - No.273 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. VV. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.: £r. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 Nov. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels-1 van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg. Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel.2475 (b.g.g. 2228): Oost burg: Pr. Maunlsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr 2, Zierikzee-V Eogartis'.r. C ICQ, tel 2-i Onderzoek naar verborgen wapens. Een aantal leiders van de P.K.I. en de Sobsi, een der directeuren van de Javasebank, de heer P. Spies, het voormalige Chinese lid van de Volksraad, de heer H. Kan, de hoofdredacteur van het links georiënteer de Chinese dagblad „Seng Hea Pau", de heer Wang Chi Wen, de voor malige staatssecretaris voor binnenlandse veiligheid, de lieer Suriasanto- so behoorden tot de personen die Zondag tijdens een veiligheidsactie in Djakarta werden aangehouden. Door deze actie werd het stadsleven ge durende 7 uur volkomen stilgelegd. De trams en bussen reden niet, trei nen en vliegtuigen konden evenmin vertrekken. President Soekarno, die per vliegtuig naar Malang zou vertrekken om zyn zieke moeder in Blitar te bezoeken, stelde zijn vertrek uit tot na 12 uur 's middags, toen de actie weer even plotseling eindigde als zy begonnen was. De mensen, die 's morgens om 5 uur op weg naar hun werk waren, hebben 7 uur moeten wachten, vooraleer zij verder konden. De actie, die een rustig verloop had, sloot Djakarta, Priok en Djati negara geheel af. Van de zijde van het ministerie van voorlichting werd aan Aneta medegedeeld: „De veilig heidsactie" werd uitgevoerd in het kader van een spoedig herstel van de orde en veiligheid in Indonesië. Zij kan beschouwd worden als een uit vloeisel van de rede, die de min.pre- sident Natsir in de afgelopen week over de gewapende groepen heeft ge houden van de bekendmaking over de De R.K.-fractieleider Romme is door de heer Drees Vrijdag de woestgn ingestuurd. De minis ter-president heeft onomwonden her haald, dat hij absoluut niets voelt voor een verbreding van de basis van het Kabinet. Bovendien gaf hij de K.V.P.-voorman geen schijn van kans wat de compensatie voor de minst draagkrachtigen van de huur verhoging aangaat. Twee Katholie ke wensen, die met veel vuurwerk naar voren waren gebracht, werden met beslistheid van de hand gewe zen. Wat zal hiervan het gevolg zyn? Er zijn bladen, die conflictstof zien cn die vermoeden, dat de positie van het Kabinet zwakker zal worden. Dat houdt er de spanning een beet je in. Het resultaat zal minder ernstig zijn. In hun hart vinden de meeste partgen, dat het eigenlijk zo gek nog niet is, als de P.v.d.A. en de K.V.P. alleen verantwoordelijk zyn voor de gang van zaken. Alleen wie het parlementaire spel goed speelt, zorgt ervoor zo af en toe een opposi tioneel geluid te laten horen. Zulks voorkomt stemmenverlies. De onte vredenheid van de heer Romme is 'n onderdeel van dit parlementaire stembusspel. Het legt de K.V.P. bij nieuwe verkiezingen geen windeie ren. Eigenlijk is het onbegrijpelijk, dat de P.v.d.A. niet bij tijd en wijle een paar vooruitstrevende elementen te gen het kabinet op laat tornen. Is voorzichtigheid niet de moeder van de porceleinkast? Dezer dagen hebben enkele ma- rechaussee's getracht of 't mo gelijk zou zijn zonder veel moei te 't Marine-etablissement in Amster dam in de lucht te laten vliegen. On danks alle bewaking bleek het niet de minste moeite te kosten. Zoiets is natuurlijk niet leuk voor degenen, die met de bewaking van militaire objecten belast zijn. Maar is er iemand, die iets anders ver wacht had? We zijn nu eenmaal niet ernstig vóór het ernst is. Wij denken niet aan gevaar voor we er midden in zit ten. En we willen liever „goed nieuws", dan nieuws, dat ons op on behaaglijke wrjze doet beseffen, dat het er in de wereld niet uitziet als in een geurende rozentuin. En nu mag die bewaking van mili taire objecten een massa geld kosten, we doen de dingen op onze pantoffels. Totdat West-Europa in vuur en vlam staat. Trouwens wij niet alleen. In Enge land precies eender en in Amerika al evenzeer. Onbedachtzaamheid,- waarvan men spijt kan hebben! Het zal nodig zijn voor Nederland om kwaliteitsgoederen te pro duceren. Doorredenerende aan de hand van dit bekende adagium, zegt het „Alg. Handelsblad" (lib.) „De dringende eis, dat wij ons bjj onze industrie-producten op de kwa liteit gaan toeleggen, gaat hand in hand met de noodzakelijk gebleken herziening van ons vakopleidingswe zen. Voor onze industrialisatie dient het wachtwoord te zijn: vergroting van het aantal geschoolde en geoe fende arbeiders. Het schijnt moeilijk daaraan momenteel te voldoen. Be halve dat er iets aan de opleiding schort, ontbreekt onder de arbeiders ook de animo voor goede opleiding. Dit is een gevolg van de nivellering der lonen van geschoolde en onge schoolde arbeiders. De geschooldheid wordt niet voldoende betaald, zodat men het nauwelijks de moeite waard vindt een opleiding te gaan volgen. Bovendien moeten de kosten de ge ringe baat vooruitgaan. Welk arbei dersgezin kan het zich momenteel permitteren, dat de jongens na de la gere schoolopleiding niet direct gaan verdienen, doch eerst enige jaren naar 'n ambachtsschool gaan? Voor- geringsverklaring worden afgelegd". Hoewel dit niet werd medegedeeld, zijn de maatregelen waarschijnlijk ge troffen in verband met mogelijke demonstraties naar aanleiding van de wederbegrafenis te Solo van de leiders van de opstand van Madioen. De militaire commandant van Dja karta, die de leiding van de operatie had, zeide de hem gestelde vragen nog niet te kuijnen beantwoorden. Vele van de aangehouden personen werden in de loop van de middag weer vrijgelaten. Voorzover Zondag avond nagegaan kan worden bevon den zich toen nog de heren Spies. Kan en Wang Clüwen in arrest. De schattingen over het aantal arresta ties lopen ver uiteen, n.l. van een do zijn tot 200. Aneta vernam voorts van welingelichte zijde, dat bij de ac- inlevering van wapens- Vermoedelijk zal Maandag over deze actie een re- tie ook een aantal wapenen in beslag werden genomen. Men zeide dat het communisme in Indonesië niet verbo den is, doch dat, indien er actie zou worden gevoerd, die schadelijk is Voor 't nationale belang, de regering niet zal schromen krachtige maatre gelen te nemen. Dit geldt ook voor iedere andere stroming, aldus deze gezaghebbende kringen. Oud-minister van onderwijs. In het Academisch Ziekenhuis te Tflrecht, waar hij de laatste tijd werd verpleegd, is in de leeftijd van 00 jaar overleden prof. dr. G. van der Leeuw, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Prof. dr- G. van der Leeuw stu deerde zowel in Leiden als in Duits land theologie. In 1916 promoveerde hij op het proefschrift: „Godsvoor stellingen in de oud-Egyptische py- ramideteksten". Hij werd hetzelfde jaar predikant der Ned. Herv. Ge- ineente te 's Heerenberg. Reeds twee jaren later, dus op zeer jeugdige leef tijd, werd hij benoemd tot hoogleraar aan de Groninger Universiteit. Tn 1945 werd prof. van der Leeuw mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en hij had allereerst de taak orde te scheppen in de gedu rende de bezetting ontstane chaos. Hrj bleef het ministerschap bekleden tot 1946. Prof. van der Leeuw was een ac tief lid van de Partij van de Arbeid. Hg' had een zeer brede belangstelling voor theologische, onderwijskundige en culturele vraagstukken. O.m. was hij een vermaard Bach-kenner. Mr. W. H. Fockema Andreae krijgt functie bij bankiersfirma. Met het m.s. „Nieuw Amsterdam" arriveerde Zaterdagmorgen in ons land mr. W. II. Fockema Andreae, staatssecretaris van Oorlog, die een bezoek heeft gebracht aan Canada en de Verenigde Staten. De staatssecretaris bevestigde de geruchten, dat hij binnenkort een functie zal aanvaarden bij de firma lï. Mees cn Zonen, bankiers en as surantiemakelaars te Rotterdam. Pleidooi van Truman voor Maarschalk Tito. President Truman heeft verklaard, dat onmiddellijke hulp aan Joego slavië nodig is, wil Tito aan het bewind kunnen blijven. De Amerikaanse regering onderzoekt thans op welke wyze Tito zo snel mogelijk geholpen kan worden. Tito beheerst de grootste militaire macht van Europa, die van de Sov- i'et-Unie uitgezonderd, hetgeen een lelangrijke factor vormt in de ver dediging van West-Europa tegen een Russische agressie, aldus Truman in een brief aan de parlementsleiders. De regering is voornemens econo mische en militaire hulp aan Joego slavië te verlenen. De voedselvoor ziening en de economie van dat land zijn van dien aard, dat een ernstige verslechtering zou kunnen intreden, indien de regering geen onmiddellg- ke maatregelen neemt, zelfs vóór het Congres bijeenkomt. Indien die maatregelen niet worden getroffen, zal „de controle van Tito over de opruiende elementen in Joego-Slavië ernstig, misschien volledig, onder mijnd worden en zal het weerstands vermogen van de Joego-Slavische Van kleding-debat kwam bijna een duel. De Italiaanse Kamer heeft een ver hit debat gevoerd naar aanleiding van een ingediende motie van afkeuring over het optreden van het R.K. par lementslid Oscar Scalfaro die een jonge vrouw Edith Toussan, in het openbaar „schaamteloos" genoemd en met een publieke vrouw vergeleken had, omdat zy in de afgelopen zomer in zonnebadcostuum in een Romeins restaurant was verschenen. Scalfaro is inmiddels zowel door de vader van de jonge vrouw als door haar echtgenoot tot een duel uitge daagd, maar hij heeft verklaard als Rooms-Katholiek niet op deze uitda gingen te kunnen ingaan. Zaterdagmorgen is in de leeftijd van 61 jaar te Amersfoort overleden de heer B. Noordewier, gedeputeerde van de pro vincie Utrecht en oud-wethouder van Amersfoort. I al als blijkt, dat de opleiding der ambachtsschool in vele gevallen nog niet voldoende is voor de gespeciali seerde nijverheid? Al deze negatieve factoren zgn be grijpelijk. Maar toch slachten we de kip met de gouden eieren, als we zo doorgaan. Onze productieve kracht wordt op deze manier uitge hold, daar we alleen maar in staat zullen zjjn het ruwe massaproduct te leveren en voor het fijne kwaliteits product tekortschieten. Als er mo menteel vaak over de verhoging van de arbeidsproductiviteit wordt ge sproken, dient niet te worden verge ten, dat goede scholing der arbeiders daarvoor een eerste vereiste is". strijdkrachten tegen een aanval van Rusland of zijn satellieten, ot beide, op gevaarlijke wijze verzwakken." De president voegde er nog aan toe: ,,Uit militair oogpunt zijn wij ten zeerste bezorgd over de toestand en wij zoeken de middelen om zonder verwijl aan Tito de nodige hulp te verschaffen." Truman verklaarde niets over het bedrag van de hulp, doch in gezag hebbende kringen raamt men deze op 80 85 millioen dollar. PROF. Dr. G. v. d. LEEUW Partituren van het Residentie orkest verloren. Een orkestbediende van het Resi dentieorkest heeft het orkestmateriaal van de Kuhnau-variaties van Hendrik Andnessen en het pianoconcert van Chopin verloren. Het verlies van deze twee werken i kaanse divisie infanterie heboen is voor het Residentieorkest buitenge- j Zondag de buitenwijken van de Oost- woon ernstig, vooral omdat de Kuh- Koreaanse plaats Kapsan, die 34 ki- nau-variaties deze week enige ma-1 lometer van de Mandsjcrerijse grens len uitgevoerd moeten worden. j is gelegen, bereikt. Wat doen de Chinese troepen in Korea Naar Reuter in Lake Success verneemt zou communistisch China be reid zijn zich niet meer met de gang van zaken in Korea in te laten, mits aan vier voorwaarden wordt voldaan. Ie. Het scheppen van een buffer-zóne aan de Mandsjoeryse grens onder bestuur van de N'oordkoreaanse autoriteiten. 2e. Het terugtrekken van de Amerikaanse vlootstrijdknuhten uit de wateren rondom Formosa. Sc. Erkenning door Amerika van het communistisch regiem in China. 4e. Een Amerikaanse verklaring, dat geen steun zal worden gegeven aan de oude nationalistische regering. De Amerikaanse regering zou be- i De guerilla-activiteit in Zuid-Korea reid zijn de stichting van een buffer- neemt met de dag toe. Het hoofd- zöne ten Zuiden van de Jaloe te over- kwartier an het Zuid-Koreaonse wegen en zonodig een voorstel te- leger heelt Zondag bekend gemaakt formmeren. dat communistische guerilla's er in Overigens verklaren geallieerde of- de nacht van Zaterdag op Zondag ficieren, dat zij niet begrijpen, waar-in zijn geslaagd de 80 km. ten N'.O. om cie Chinese communistische troe- j \an Seoel gelegen stad Tsjoentsjon pen Korea zijn binnengerukt, daar bij verrassing in te nemen. z\zich niet bereid tonen te vechten en zich verspreiden, wanneer zij wor den beschoten. Door sneeuw en modder opruk kende troepen van de zevende Amor' Oorlogspropaganda veroordeeld. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft met grote meerderheid een Russische resolutie verworpen, welke was ingediend onder de naam „het wegnemen van de bedreiging van een nieuwe oorlog". De vergadering verwierp ook een Russisch voorste), dat voorzag in het verbod van de atoombom en waarin was bepaald, dat het eerste land, dat van atomisc'ne wapens gebruik zou maken, tot een „natie van oorlogsmis dadigers" zou worden bestempeld. Ook een Russisch voorstel tot het sluiten van een verdrag tussen de vijf grote mogendheden, „om de vrede te versterken" werd verworpen. De.Assemblee keurde met 49 stem men vóór, geen tegen en zeven ont houdingen een resolutie goed, waarin oorlogspropaganda wordt veroordeeld. Ook werd een Joegoslavisch voorstel Familie Schram werd weer eens gered. De familie Schram, vader, moeder en drie jongens van negen, vijf en ze ven jaar, werd Zaterdagavond voor de vierde maal in betrekkelijk korte tijd gered. Hun vaartuigje de sloep „Amy" geraakte op weg van Wey mouth naar Cork (Ierland) in een storm in nood. Er werden noodseinen gegeven en een reddingsboot van Torbay sleepte het vaartuig in de ha ven van Brixham. De oud S.S.-er Schram verklaarde tegenover Reuter, dat hij zich moge lijk in Gork zou vestigen als hij er kon komen. Het oorspronkelijke plan was naar Zuid-Amerika te emigre ren. met 49 tegen vijf (het Russisch blok) aangenomen, waarin is bepaald dat elk in oorlog verkerend land zich be reid moet verklaren het vuren binnen 24 uur te staken, indien de tegenpartij zich hiertoe eveneens verbindt. Rode Kruis-vliegtuig naar Ambon. Zaterdagavond is een vliegtuig van het internationale Rode Kruis uit Ge- nève naar Rome vertrokken op weg naar Ambon. Het vliegtuig is geladen met medicamenten. 60 Indonesiërs naar Amerika voor een vliegeropleiding. Zestig cadetten van de Juchtvaat ».- school zijn uit Indonesië in Oakland in Californië aangekomen. Zij zullen daar een vliegeropleiding volgen van 46 weken, die onder oppertoezicht van de Amerikaanse luchtmacht zal staan. Daarna zullen zij naar Indone sië terugkeren en de kern vormen van de Indonesische luchtstrijdkrach ten. De leeftijd van de cadetten varieert van 18 tot 21 jaar. Rotterdamse firma voor duizenden guldens benadeeld. Aangehouden is de 45-jarige B. N. uit Den Haag. die werkzaam was bij een bankinstelling. N. wordt er van verdacht zich schuldig gemaakt te heb ben aan een groot aantal verduisterin gen ten nadele van cliënten van de bank. die in goed vertrouwen geld aan hem meegaven opdat hij het op hun bankrekening zou storten. Een interne controle heeft voorlopig uitgewezen dat N. ruim 10.000 gulden in eigen zak heeft doen verdwijnen. Pensioen voor wijkverpleegsters Onder voorzitterschap van de heer jhr. R. Röell te Haamstede we. a Zaterdagmiddag in ,,Dc Vergenoeging" te Middelburg een buitengewone algemen vergadering van de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" gehouden, die druk was bezocht. De voorzitter verwelkomde in het bijzonder de Geneeskundig Inspecteur voor de Volksgezondheid, de heer J. R. v. d. Borgh en de heren Strietman en Nyhoff, vertegenwoordigers van het Pensioenfonds Volksgezondheid en Maatschappelijk Werk te Amsterdam. In zijn openingswoord herinnerde de heer Röell aan het te Utrecht op 15 Sept. j.l. gevierde 50-jarig jubileum van het Groene Kruis. Het Groene Kruis neemt in ons land een belangrijke plaats in. Het telt on geveer 1 millioen leden, zodat aange nomen kan worden, dat een kleine vier millioen personen er bij is aan gesloten. De leden zijn verdeeld over pl.m. 1000 afdelingen. In dienst van het Groene Kruis zijn werkzaam 1200 wijk- en andere verpleegsters en 1300 kraamverzorgsters. De Prov. Zeeuwse vereniging is op gericht op 11 Dec. 1907, maar afdelin gen als Goes. Vlissingen en Arnemui- den zijn reeds in 1902 opgericht. PENSIOENREGELING. Nadat de notulen van de in Juni te Tholen gehouden algemene vergade ring waren vastgesteld, kwam het voorstel tot invoering van een collec tieve pensioen-verzekering van de wijkverpleegsters in behandeling. Dit voorstel houdt in een pensioen van f 40.per dienstjaar als wijkver pleegster bij een bij de Prov. Vereni ging aangesloten vereniging tot een maximum van f 1200,een over bruggingspensioen van f 200.— van het 55ste tot het 65ste levensjaar en een invaliditeitspensioen. Als premie voor deze verzekeringen wordt voor gesteld f 600.per zuster en een jaar lijkse bijdrage van alle aangesloten verenigingen gedurende pl.m. 10 ja ren van f 0.25 per lid. EEN FONDS. Voor dit doel zal worden ingesteld een Provinciaal Pensioenfonds, terwijl de verzekeringen zullen worden ge sloten bij bovengenoemd fonds te Am sterdam. waarbij de aansluiting door de Minister van Sociale Zaken ver plichtend is gesteld. Tal van afdelingen hadden tevoren vragen ingezonden, die ten dele voor af schriftelijk waren beantwoord of waarover ter vergadering schriftelijk inlichtingen werden gegeven. Na breedvoerige bespreking werd het voorstel in stemming gebracht, waarbü 46 afdelingen zich vóór en 13 in principe voor verklaarden. Nie mand stemde tegen. De voorzitter drukte hierover zijn blijdschap uit en deelde mede. dat de pensioen-commissie in de verschillen de delen der provincie nog zal verga deren met de besturen der plaatselij ke verenigingen, om de vragen, die zich nog voordoen onder de ogen te zien. Aangezien het fonds in werking treedt op 1 Juli 1950. zullen de beta lingen ook op deze datum ingaan. Nadat de voorzitter nog had opge wekt om de verkoop van kinderpostze gels te bevorderen en om de Emma- bloemcollecte overal te houden, sloot hij deze belangrijke vergadering. K.R.O. vierde zijn zilveren jubileum. Zondag heeft de Katholieke Radio- Omroep met luister zijn zilveren ju bileum ingezet. Toen de uitzending om negen uur begon, opende de programmaleider, de heer Toon Rammelt, de feestdag met een begroetingswoord tot de luiste raars, uitgesproken namens de voor zitter, prof. dr. J. B. Kors O.P., die zich inmiddels in de pastorie van de Sint Vitus kerk bevond om de vele hoge gasten, die naar Hilversum kwa men, te ontvangen. In de prachtig versierde Sint Vitus- kerk werd de feestviering op kerkelij ke wijze begonnen met een pontificale mis. Behalve de duizenden in het kerk gebouw stonden vele honderden bui ten om de komst van de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders en 'burger lijke autoriteiten gade te slaan. Na de plechtige kerkelijke viering werd het feest in de middag op luis terrijke wijze voortgezet met een of ficiële herdenkingsbijeenkomst in het „Grand Theatre Gooiland", gevolgd door een druk bezochte receptie. De „Stuyvesant" aan Panama verkocht. In het kader van haar vlootvernieu- wing heeft de K.N.S.M. (Kon. Ned. Stoomboot Mij.) te Amsterdam de 425Ö bruto-registerton metende en in 1919 gebouwde „Stuyvesant" aan een Pana mese rederij verkocht. Onder de burgerbevolking zijn vele slachtoffers Er wordt thans hevig om het bezit van Tsjoentsjon gestre den. Zolang de communisten er blij ven, zijn belangrijke bevoorrradings- wegen. die vanuit Seoel naar liet Noorden en Oosten lopen, afgesne den. Men schat de sterkte der com munistische troepen in Tsjoentsjon op twee duizend man. Een andere eenheid communisti sche guerilla's bevindt zich in de na bijheid van. het vijftig kilometer ten NO van Seoel gèlenen Kapjong. Volgens het Zuid-Koreaanse hoofd kwartier worden de operaties van deze en andere eenheden guerilla's die achter de geallieerde linies ope reren. door de communistische gene raal Tsjaik Kim vanuit een geheim hoofdkwartier te Pjonggang, geleid. De nieuwe melkprijs voor de boer. De minister van landbouw, visserij c-n voedselvoorziening heeft de gemid delde producentenprijs voor melk voor het melkprijsjaar 1950/'51 vastgesteld op 17.5 cent per kg. melk met een vel gehalte van 3.5 Ook in het nieuwe melkprijsjaar zal het verschil tussen de prijs gedurende de winterperiode en die in de zomerperiode 3 cent per kg. bedragen. Daartoe zal in de win- tennaanden weer een toeslag van on geveer 2 cent worden gegeven, welke in de zomermaanden door middel van een heffing van ongeveer 1 cent wordt teruggevoerd. De wijziging van de melkprijs voor de veehouders zal geen wijziging van de maximumprijzen voor de consu menten ten gevolge hebben. Indianen aan de Amazone op het oorlogspad. Langs een zijrivier van de Amazone heeft een Indianenstam het oorlogspad betreden. De toestand is daar ernstig. De Indianen, behorende tot de stam der Caiapos, doden dorpsbewoners en arbeiders op de rubberplantages en vallen zelfs boerderijen aan de bui tenwijken van betrekkelijk grote ste den aan. Verscheidene dorpen zijn geëvacu eerd en het werk op de rubberplanta ges ligt stil, omdat de arbeiders hun leven niet in het oerwoud op het spel willen zetten. ..is het 164 jaar geleden dat de Zeeuwse kaperkapitein Sexstroh een Engelse Oost-Indiëvaarder in beslag nam; is het vijf jaar geleden dat het oroces tegen de nationaal-socia- listische oorlogsmisdadigers te Neurenberg begon- Communistische protest- meeting in Finsterwolde. Te Finsterwolde werd Zaterdagmid dag een protestvergadering gehouden, georganiseerd door de communistische partij Nederland, tegen het voornemen van de regering om in de gemeente Finsterwolde een regeringscommissa ris te benoemen. Als sprekers traden op Paul de Groot, het Tweede Kamer lid Haaken en de wethouder van Fin sterwolde H. Haaken, een broer van het Tweede Kamerlid. In felle bewoor dingen keerden de sprekers zich tegen de voorgenomen maatregelen, die vol gens hen een aantasting van de demo cratie betekenen. Door de aanwezigen werd een motie aangenomen, waarin de regering en de volksvertegenwoor diging wordt verzocht het wetsvoor stel van minister Teulings in te trek- ke'n. Onder de burgerij zal een petiti onnement circuleren. De sprekers wa ren de mening toegedaan, dat wanneer 80 90 van de bevolking van Fin sterwolde dit petitionnement zal on dertekenen, de aangekondigde rege ringsmaatregelen geen doorgang zul len vinden. VOORSPELT: ENKELE BUIEN. Weersverwachting geldig tot Maan dagavond. Wisselende bewolking met op de dag enkele buien. Matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1