PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dr. Drees tegen benoeming van een Chr* Historisch minister DC BILT Deze week Vandaag MEJ. KL0MPE KRIJGT HOGE FUNCTIE IN RAAD VAN EUROPA RUSTHUIS „GRAAF MAURITS TE MIDDELBURG GEOPEND 193e Jaargang - No.272 Dagblad uitgave van de firm* Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F, B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.: fr. p. p 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 Nov. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50, Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels:i van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 5860, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg, Ixmdf nse Kaai 29, tel. 2077 e 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel 2475 (b.g.,", 2225): Oostbu'g: Pr. Mauritsstr..12, tel. 102; TerneuzenBrouwerijstr. 2, Zierikzec: N. Bogardstr. C 160, tel 2 Geen algemene compensatie voor de huurverhoging (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de fractie van de KVP in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft Vrijdagmiddag min of meer de kous op de kop ge kregen van de minister-president dr. W. Drees, die prof. Romrae's denk beeld om in het kabinet een notoire Christelijk-historische partyman te be noemen, radicaal afwees. Vervulling van prof. Romme's wens is op twee manieren mogeiyk, aldus dr. Drees: ten eerste door de benoeming van een nieuwe minister zonder portefeuille of splitsing van een departement en ten tweede door de vervan ging van een zittende bewindsman. Voor de eerste mogelijkheid voelde hy niets en tegen de tweede had hij overwegende bezwaren. Wel Is een van de ministers minister Spitzen bereid om zyn plaats aan een Christeiyk- Hlst. partijlid af te staan, maar om de zakelijke en de politieke kanten, die daaraan vastzitten achtte dr. Drees dat niet wenselijk. MOTIE-DE GROOT VERWORPEN De motie van de heer De Groot (CPN), waarin afkeuring wordt uit gesproken over het besluit van de re gering, om haar afgevaardigde bij de Ver. Naties opdracht te geven vóór volledige hervating van de diplomatie ke relaties met Franco-Span je te stemmen, verwierp de Kamer met 50 tegen 6 stemmen Met de communis ten stemde ook ds. Zandt (St. Geref.) tegen naar hij zeide als protest tegen de vervolgingen, waaraan de protes tanten in Spanje bloot staan. De Kamer heeft zich vervolgens nog geruime tijd bezig gehoude/i met het wetsontwerp tot uitbreiding van de toepassing van het ziekenfondsbe- sluit. Het wetsontwerp werd z.h.s. godgekeurd. Twee Nederlandse piloten om het leven gekomen. OP VLIEGVELD VAN SOERABAJA. Twee Nederlandse piloten van de „Garoeda Indonesian Airways" zijn op,.het vliegveld van Socrabaja om hef* leven gekomen. Het toestel ver- voévde 21 passagiers, maakte een normale landing, maar kon door on bekende oorzaak niet tot stilstand komen. De piloten werden in de cockpit doodgedrukt. J)4 mensen verdronken. ONT IN KROATIË OMGESLAGEN Tijdens stormweer is een pont over de rivier de Sau te Orasje in Kroatië, omgeslagen en gezonken, waarbij 94 personen verdronken. De secretaris van het volkscomité van Orasje, had tegjen het advies van de veerman ge last dat de pont zou varen, omdat hij zijn vrouw naar het ziekenhuis wilde brengen. Dr. Drees vreesde geen moeilijkhe den en wees er ter versterking van zijn betoog op, dat de fractieleider van de CHU, de heer H. W. Tilanus, geen bezwaar heeft gemaakt tegen de nieuwe bewindsman van Oorlog en Marine mr. H. L. s'Jacob, die de C.H. beginselen is toegedaan, hoewel hij niet politiek georganiseerd is. Uitdrukkelijk heeft de minister president vervolgens ontkend, dat het in de bedoeling zou liggen het Tweede Kamerlid van de PvdA, de heer Evert Vermeer, te benoemen tot Staatsse cretaris voor de burgerlijke verdedi ging. Vijf en twintigduizend Nederlan ders zullen volgend jaar naar Australië emigreren. Canada heeft na het bekend worden van dit feit verklaard, dat de gelegenheid om naar Canada te gaan nog nooit zo gunstig is geweest als juist thans. In Zuid Afrika zijn de Nederlanders goed in tel en Nieuw Zeeland zet de poorten open Nederland wordt de laatste weken wél met het emigratieprobleem ge confronteerd en het is het onder werp van menig gesprek, de besten gaan weg! roept een deel der de baters. Ons volk verarmt. Onze beste zonen zullen we in nabije toe komst reeds missen! Neen, zegt een ander deel, er moeten Nederlanders weg, want ons bevolkingsoverschot künnen we niet in leven houden op het bescheiden brokje West Europa, dat Nederland heet. Vele varkens maken de spoeling dun en voor een al te gro te bevolking is geen arbeid te constru eren. Want men construeert tegen woordig kunstmatig arbeid en noemt dat inaustrialisatie, maar dat gaat ook met eeuwig goed Een derde groep redeneert wéér an ders. Zij is gesteld op overbevolking en wil geen emigratie naar Canada, Australië of Nieuw Zeeland, maar emigratie naar andere Europese lan den, die immers bijna allemaal een da lend bevolkingscijfer hebbenNe derland kan de redplank, worden voor Scandinavië, Engeland, België en Frankrijk, redeneren zij. Wij wagen ons niet aan een keuze tussen al deze scherpzinnige uitspra ken. Wij zouden er alleen op willen wijzen, dat degenen, die emigreren niet de besten van ons volk zyn. De besten komen overal op de plaats, die zij verdienen. Ook in een overbevolkt land. Maar de goede middelmaat met middelmatige capaciteiten, die niet overal kans krijgt, maar in een dun bevolkt land aanzienlijk meer, dan in een overbevolkt land, die is het die gaat. En terecht. En laat ons eerlijk zijn, die middel maat is de ruggegraat van ons volk. Wee net vork, uuc zyn ruggegraat ver zwakt! Geen volk kan leven op zyn topfiguren en zijn massa. Er moet een veroiuuingsschakei zijn tussen hoofd en romp. Dus cóch een keuze? Wellicht, maar dan een zeer voorzichtige. Méng ae emigranten, zouden wy de regering willen toeroepen. En bèvorder ooic de emigratie der repa- triërenden. Ook zy vormen een bevol kingsaanwas en daardoor een pro bleem. Deze week...... Geen bredere basis. En een verhoging van de kinderbij slag. En zowaar uezumiging. En een débacie tegen Beigie. Geen staats man krijgt meer snikken achterna dan de heer Rijvers. Ziet de Keuze- commissie van ae KNVB, die verleden jaar zo n diKke 4oü.uüt» schoon over hield alleen aan drie internationale thuiswedstrijden geen kans om uit onze beroepsspelers in het buitenland een Oranjeploeg samen te stellen? Het zal een slordige duit kosten. Maar allez, hét kan er toch af? Korea. Wintercampagne. Tibet, Ne pal, IndochinaDe derde wereld oorlog is al aan de gang, concludeer de dezer dagen de vroegere Britse staatsman Duff Cooper. En hij heeft gel ijk. In Venezuela werd een president vermoord. En Urbina, de man die Ne derland vele jaren geleden een kool stoofde, schoot daar als rebel het le ven bij in. Koning Faroek is, teruggekeerd van zijn Europese escapades, eens klaps meer serieus geworden. Hij heeft geëist dat de Engelse troepen Egypte en de Soedan zullen verlaten. De Egyptenaren kunnen het in de toe komst alleen wel af. Althans dat me nen zij. Maar schrijft de grote Chur chill niet juist thans over Rommel en Tobroek? En is de positie van Europa niet opnieuw verzwakt, als Egypte militair niemandsland wordt? Op de wens van de heren H. J. Hofstra (PvdA) en dr. A. M. Lucas (KVP) om een tegemoetkoming voor hen, die de aanstaande huurver hoging niet kunnen betalen. ant woordde dr. Drees ,,Dat kan niet!" Wel streeft de regering ernaar de moeilijkheden zo gering mogelijk te maken door de verlaging van de in komsten- en loonbelasting. Wat de gesteunden betreft, ver- j klaarde dr. Drees, flat in het steun-1 bedrag een bepaalde som voor huis- huur is opgenomen en dat bij verho ging van doze huur deze som ook om hoog zal kunnen of moeten gaan. Dit is echter voornamelijk een ge meentelijke kwestie Wij twijfelen of de socialisten en vooral de katholieken met dit ant woord geheel tevreden zullen zijn. Want wel krijgen de mensen met mid delgrote salarissen ter compensatie van de huui-verhoging een belasting verlaging bestaat de mogelijkheid om de gesteunden een tegemoetkoming te verlenen, doch er is nog een grote groep van personen, die tengevolge van het kindertal buiten de belastin gen vallen. Tegen het denkbeeld van de heer Weiter om een parlementaire en quête te houden over de gang van za ken met Indonesië opperde dr. Drees bezwaren. Dat de regering er naar streeft de Rijksinkomsten op te voeren, bleek Uit de cijfers, die hy noemde omtrent de middelen; Deze bedroegen over '50 3520 millioen gulden. In 1951 zullen zij (exclusief de wetswijzigingen) 4057 millioen bedragen, dus 537 mil lioen meer. Over de bezuinigingen, die hij op het oog heeft, kon hij geen opening van zaken geven. De Kamer verenigde zich tenslotte met hoofdstuk I van de begroting (Huis der Koningin) zonder hoofde lijke stemming. De communisten kre gen aantekening, dat zij tegen wa ren. is het 325 jaar geleden, dat de Nederlandse schilder Paulus Potter te Enkhuizen werd ge boren. MORGEN. is het 350 jaar geleden, dat Karei I van Engeland, die de dood op het schavot vond, in Schotland werd geboren; is het 50 jaar geleden, dat de parochiekerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Tholen door mgr. Bottemanne werd geconsacreerd. Marshal-hulp blijft vloeien naar West-Europa. Voor economische wederopbouw en voor bewapening. De E.C.A. heeft Vrydag in een rap port bekend gemaakt, dat de Ver. Staten de „vitale marge" van steun zullen biy ven verlenen welke de Mar shall-landen nodig zullen hebben voor de wederopbouw van hun econo mische leven en voor de bewapening. West-Europa moet zyn herstel hand haven en consolideren met het oog op „versterkte communistische agres sie". Tot ondersteuning van de vergro ting van de militaire kracht zijn gro tere vervoersmogelijkheden en grote re staalproductie meer electrische krachtstroom, petroleumproducten, kolen, textiel en voedsel nodig. Staking bij Belgische wapenfabrieken. Meer dan 2000 arbeiders van de grootste wapenfabriek van België te Herstal (bij Luik) die op het ogen blik kleine wapens levert voor de le gers van de vyf landen, die het Brus sels verdrag ondertekend hebben, hebben Vrijdag 't werk neergelegd uit sympathie met de ongeveer 20.000 stakende arbeiders in electriciteits- bedrijven en machinefabrieken in ge heel België. Zij eisen loonsverhoging van 7%. In verschillende grote ma chinefabrieken te Charleroi en Luik wordt gestaakt. Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Den Haag, werd namens de Haagse Jcugd-actie het onder haar auspiciën ingezamelde speelgoed, dat bestemd is voor plaatsen in Groningen en Drente aan H.M. de Koningin aangeboden. De daartoe meest geschikte stukken werden door kinderen van alle schakeringen uit de jeugdbewegingen aan een lang koord meegevoerd In het Stadhuis, waar de symbolische aanbieding plaats vond. De kinderen trekken met het speelgoed langs het Koninklijk Paar. Amerikaanse steun voor Indonesië Uitnodiging tot vredesconferentie met Japan. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Moh. Roem, heeft aan het eind van zyn tweedaags be zoek te Washington tegenover Aneta verklaard, dat hy door president Truman en Acheson vriendelijk was ontvangen en dat hij bij hen een goed gehoor had gevonden. Hy zeide, dat minister Acheson hem de verzeke ring had gegeven, dat de V.S. bereid zijn Indonesië zoveel mogeiyk econo mische en technische hulp te verle nen. De verlenging van militaire hulp was niet ter sprake gekomen. Voorts was Roem de verzekering gegeven, dat Indonesië zal worden uitgenodigd tot de vredesconferentie met Japan. Roem gaf te kennen, dat er van de zijde van Rusland geen bezwaren tegen de toelating van In donesië tot deze conferentie worden verwacht. De delegaties voor de Unie-conferentie. De Nederlandse delegatie voor de a.s. Unieconferentie is als volgt sa mengesteld: voorzitter: mr. J. H. van Maarseveen; leden: prof. dr. J. R. M. van den Brink, L. Götzen, dr. N. S. Blom en prof. dr. P. Lieftinck. Aan de Nederlandse delegatie is een groot aantal adviseurs toege voegd. Secretariaat Nederlandse delegatie: mr. J. A. J. van Gorkom, mr. J. Aber- son. De Indonesische delegatie is als volgt samengesteld: voorzitter: mr. Moh. Roem; leden: ir. Djoeanda, dr. Soemitro, Djojohadikoesoemo, mr. Sjafroeddin Prawiranegara. Aan de Indonesische delegatie zyn zeven adviseurs toegevoegd. Automobilist zag water voor geasphalteerde straat aan. Een heer uit Santpoort, die sedert kort met verlof uit Afrika in Nederland vertoeft, is in Den Haag het slachtoffer geworden van zijn eigen ver gissing. In een zware regenbui reed hij met zyn auto naar de Zuid- wal. In de veronderstelling dat het water van de ZuidwaT een geasphalteerd wegdek was, reed hij pardoes de gracht in. Gelukkig wist hij spoedig uit de auto te klimmen en toege schoten voorbijgangers brach ten de-van-de-weg-geraakte op het droge. 'Amerika wenst alleen vriendschap met China. President Truman heeft op zyn wekelijkse persconferentie verzekerd dat de V.S. nooit het voornemen hadden de vijandelijkheden tot China uit te breiden. „De troepen der Ver. Naties", zei de Truman", worden thans aangeval len van achter de veilige dekking van een grens, die wij eerbiedigen. Vliegtuigen, die opereren van bases in China af, vliegen over de Jaloe, vallen toestellen en troepen der ver bonden landen aan en vliegen weer terug naar him Chinese basis. Ver sterkingen van en voorraden voor de Chinese communisten en Noordkore- aanse strijdkrachten in Korea wor den over de grens aangevoerd en zyn afkomstig uit basis, die veilig en wel ten Noorden van de Jaloe liggen". „Wat betreft de Ver. Staten, wens ik ondubbelzinnig te verklaren dat wij, ingevolge onze diepe toewijding voor de wereldvrede en onze langdu rige vriendschap met het Chinese volk, elke eervolle stap zullen doen om enige uitbreiding van de vijande lijkheden in het Verre Oosten te voorkomen", aldus Truman. Belangrijke post voor een Nederlands afgevaardigde. De vandaag beginnende zitting van de Europese Assemblee had Vrijdag een verrassend voorspel door het onverwacht terugtreden van de Franse minister voor Europese Zaken, de socialist Guy Mollet, als rapporteur van de algemene commissie, waarin al het belangrijke politieke werk der as semblee wordt verricht. De commissie koos unaniem de Nederlandse dr. Marga Klompé, haar enig vrouwelijk lid, tot rapportrice. Daarmee is aan deze Nederlandse afgevaardigde een van de belangrijk ste en invloedrijkste posten in de Assemblee opgedragen. In kringen der Assemblee heeft de eenstemmige benoeming van dr. Klompé geen ver wondering gewekt- Hoewel zy slechts als plaatsvervangend afgevaardigde naar Straatsburg is gekomen, heeft mej. Klompé vanaf het begin der As semblee een hoogst actieve rol ge speeld en is zij opgevallen door haar weloverwogen en* strikt zakelijk oor deel. Haar menigvuldige heldere in terventies in de Assemblee en in de politieke commissie hebben sterk de aandacht getrokken en in de vorige vergadering een weg gewezen uit de netelige situatie, waarin zy door de scherpe tegenstellingen gekomen was. Dr. Klompé heeft haar grote erva ring in commissiewerk, opgedaan als Nederlands gedelegeerde by de Ver. Naties, in Straatsburg ten nutte kun nen maken. Als plaatsvervangster voor Serrarens, die zelf de functie van voorzitter van de sociale commis sie op zich moest nemen, heeft zij' al le zittingen der politieke commissie bijgewoond en intens aan het politie ke werk der Assemblee deelgenomen. Zij deed het eerst van zich spreken, toen zy in de subcommissie voor Overzeese gebieden door een uitge breid rapport over Nederlandse erva- Geen grond v. Amerikaanse steun aan Nederland. Vergissing door een seinfoul. Tengevolge van een mechanische storing in de overbrenging per telex, is de heer M. McDermott, de woord voerder van het .Amerikaanse Mini sterie van Buitenlandse Zaken, door Reuter onjuist geciteerd met betrek king tot het standpunt van de Ver. Staten ten aanzien van de Indonesi sche aanspraken op Nieuw-Gulnea. McDermott heeft gezegd: „Er is geen enkele grond voor het bericht in een Sydney's blad, dat de Ver. Staten Nederland steun hebben toegezegd in Nederland's verzet tegen de Indonesi sche eisen ten aanzien van Ned. Nieuw-Guinea". Hierin zijn by het seinen weggevallen de woorden „er is geen enkele grond voor het bericht in een Sydney's blad, dat", zodat er ten onrechte stond: McDermott heeft gezegd, dat de VS. Nederland steun hebben toegezegd Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen van de Kon. Landmacht in Indonesië zyn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Na eerst thans als vaststaand kan worden aangenomen: soldaat J. J. Raaphorst, afkomstig uit Noord wijk na vermissing op 10 April 1949. Soldaat J. C. de Jager, afkomstig uit Rotterdam, op 7 November 1950. Voor ouden van dagen der Gereformeerde Gemeente. In tegenwoordigheid van vele genodigden', belangstellenden énde oudjes zelf is gisteravond 't modern en gezellige rusthuis van de Gerefor meerde Gemeente te Middelburg, waarvoor net. oude pand „Graaf Maurits" in de Koepoortstraat zo'n ingrijpende verbouwing onderging, officieel in gebruik genomen. der deelde ds. De Wit mede, dat de catechisanten een aantal ruststoelen voor de oudjes hebben geschonken. WENS VAN DE BURGEMEESTER Nadat de aanwezigen het huis, dat ieders bewondering had, bezichtigd hadden, bracht de burgemeester de gelukwensen van het gemeentebe stuur over. Hij weet op het grote nut van rusthuizen voor ouden van da gen en uitte de hoop, dat deze zich hier thuis zullen voelen en een zonni ge levensavond mogen beleven. De heer H. Kruithof sprak felicita tiewoorden namens Maatschappelijke Zorg te Middelburg en de heer J. Th. Hartstee deed dit namens het Rust huis der Ger. Kerk. De voorzitter van het Herv. rusthuis ,.De Griffioen" wekte allen op te bidden, dat er vre de en rust in de tehuizen mogen heer sen. Ds. De Wit dankte alle sprekers en richtte een bijzonder gevoelig en sympathiek welkomstwoord tot de elf oudjes en de directrice, zr. B. Slotje met haar assistente. Men zong hen toe Ps. 134*3. Nadat de"' heer A. de Priester uit naam van ouden van dagen en per soneel dank had gezegd, sloot ds. De Wit deze samenkomst met gebed. In de ruime, lichte conversatiezaal waren daartoe o.a. bijeengekomen de burgemeester van Middelburg, mr. N. Bolkestein, twee wethouders, de he ren A. J. Berenpas en L. J. Geers. de directeur van de Dienst voor Maat schappelijke Zorg in Zeeland, de heer S. J. G. van Leeuwen, ambtsdragers van de Ger. Gemeente en andere kerken, alsmede vertegenwoordigers van andere rusthuizen in Middelburg. Ds. W. de Wit opende deze byeen- komst door te laten zingen een vers van Psalm 84 te lezen Romein 12 en voor te gaan in ge bed. Hij hield vervolgens een rede, waarin hij God dank bracht voor dit rusthuis, dat in staat stelt barmhar tigheid, die deugd Gods, welke aan de mensen is doorgegeven, te beto nen. Ds. De Wit herinnerde er aan, dat op 12 Januari 1948 een plan tot stichting van een tehuis werd geop perd, maar dat eerst op 27 Maart '50 tot aanbesteding kon worden overge gaan. Aan aller medewerking heeft *t evenwel niet ontbroken en de spre ker betuigde hiervoor zijn dank. in het bijzonder aan het gemeentebe stuur. de architect, de heer J. B. van Wuyckhuijse en notaris R. Batten, die belangeloos de rusthuis-commissie met raad en daad terzijde stond. Ver- ringen bij de relaties met overzee de richtlijn der verdere discussies be paalde. In haar nieuwe functie kan mej. Klompé thans beginnen aan de uit werking van de gedachte om een se rie plannen zoals het plan Schuman. te maken tot onderbouw voor een toekomstige Europese eenheid. Zij is terstond na haar benoeming met dit werk begonnen en heeft na 'n onder houd met George Bidault. voorzitter der commissie, een studie ter hand genomen van een lijvig rapport over 's Raads toekomst, dat door Mollet was opgesteld. KORTE PREDICATIE TELT EEN GEWAARSCHUWD MENS VOOR TWEE Wa?it broeders opdat gij niet eigenwijs zoudt zijn, wil ik U niet ojikundig laten van dit geheimenis. Rom. 11 2327. Eigenwijs is het voor de kerk, naar Pcvulus' woord, de rechte verhouding tot het volk Israël te verliezen. Alleen het acht geven op Gods beloften aan zyn volk Israël, kan de kerk behou den voor eigenwijsheid en hoogmoed. Het eerste icoord van vers 25 ver wijst naar de verhouding van de hei den-christenen tot Israël: unlde loten, tegen onze natuur in op de edele olijf geënt. De reilde loot kan slechts vrucht voort brengen, gevoed door de sappen der edele olijf. We zullen moeten oppassen voor de wijsheid van onze natuur, die staat tegenover de wijsheid Gods, die ons geopenbaard wordt in de Messias van Israël. Eigenwijs is het de Christus te willen horen, bulten het zijn en ge schiedenis van Israël om. Eigenwijs ts het om een Christus te maken naar eigen natuur en aard, van Griekse oorsprong. Dan annexeert de kerk de naam „Israël van hH Nieuwe Ver bond", dan verwordt het geloof tot be ginsel, de verwachting van de op standing en de nieuwe „hemel en aarde" tot een onsterfelijkheid van de ziel met een zielig hemelbestaan en de kerk tot een recreatieoord voor stich telijke zielen. De sappen drogen dan op en het Christendom wordt afgesneden van de genade, krachteloos, leeg en hulpe loos. Dan heeft het gif van de wilde loot vrij spel. Eigenwijsheid en hoogmoed, die vroeg of laat tegenover de Messias van Israël zich uiten in de een of andere soort van antisemitisme. Buiten Gods woord om kan men zich ver wonderen dat uitingen van antisemi tisme na al wat er gebeurd is, ook nu weer aan de dag treden. Paulus ziet de samenhang van Kerk en Israël in Jezus Christus en waar schuwt voor eigenwijsheid en onkun de aan dit heilsgeheim. Dit tot onze vermaning EN bemoediging. Gods openbaring aan Israël snijdt onze hoogmoed en farezeïsme de pas af. Wat in de wereld het meest veracht wordt, is voor o:is de redding en re den tot aanbidding. Gods barmhartigheid en liefde voor Israël is sterker dan Israels tegen stand en verwerping. Dit mag ons verontrusten als de kritiek van Gods Woord onze verwerping van God. in onze eigenwysheid aan de kaak stelt. Beide zullen leiden tot de instem ming van Paulus1 loflied: „O diepten van rijkdom, van wijsheid en van- kennis Gods, hoe ondoorgrondelijk zijn Zijn beschikkingen en hoe onna speurlijk zijn wegen". Kloosterzande. A. SOETEKOUW. Tweede walvisexpeditie naar Zuidpool? Plan in studie genomen. Het denkbeeld om in de toekomst een tweede walvisexpeditie naar de Zuidpool uit te rusten, is door de di rectie en commissarissen van de Ne derlandse Maatschappij voor de Wal visvaart- in ernstige studie genomen. De opzet van een nieuwe expedi tie, die een tweede „Willem Ba- rendsz" met vangschepen en derhal ve belangrijke investeringen zou ver gen, stelt het bestuur- evenwel voor zulke enorme problemen, dat pas na diepgaande studie gezegd zal kunnen worden of en wanneer deze plannen uitvoerbaar zijn. VOORSPELT: ENKELE BUIEN. Weersverwachting tot Zaterdag avond. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige wind uit Weste lijke richtingen en weinig verande ring in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1