i de Doofstomme meisjes dansen in St. Michielsgestel Zeeuwse Almanak EEN RUSSISCH LUITENANT DESERTEERDE IN DUITSLAND VRIJDAG 17 NOVEMBER 1930. PROVINCIALE ZEEÜWSECOÜRANT S Een nieuwe wereld gaat open voor honderden jonge mensen DANSEN VIA „VOEL-MUZIEK". Voor dat huis aan de Overtoom in Amsterdam rumoert het leven: jammerende, krijsende trams, komend van en gaande naar het Leld5epleln. Dreunende trucks van trailers. Nerveuze bestehvagen- tjes: En mensen: 'honderd, duizend, tienduizend. Gehaast, gehaast, ge haast. Tienduizend mensen, die haast hebben met hun eigen leven, htm eigen doel, hun eigen belangen. En opnieuw trams, jankend, kermend, scheurend door de glimmende groeven van dat grauw plaveisel van de Overtoom. In het huis is het allemaal van heel verre hoorbaar, als een dofbruisende geluiden-zee. Dat huls is een klein stilte-eiland in de wilde stadsbrandlng. Het is het huls van Albert en Do van Dalsum. Een zeer artistiek huis. Aan de wanden maskers en schilderden. En boeken: Sha kespeare, Vondel, Boeken over Aziatische en Spaanse kunst, Verwelkte lauwerkransen en foto's van recente triomfen op Nederlandse en buiten landse podia. Het huis van een groot Nederlands toneelspeler en het huis van een merkwaardige vrouw. Van haar wilde ik u vertellen. Var van Amsterdam, ver van de Overtoom staat een Instituut voor Doofstommen. Dat staat in Brabant, in St. Michielsgestel. Een slechte naam in Nederland. Maar niet slecht voor een vierhonderd jonge mensen, aan wie een vreemd en redeloos schij nend lot vergat gehoor en geluid mee te geven op hun weg door het leven. Het is jaren geleden, al vóór Wereld oorlog II, dat de leiders van dat In stituut een plan beraamden. Een won derlijk plan, zoals dat alleen rijpt en rankt en bloeit in het brein van men sen, die de les èn het voorbeeld van de Barmhartige Samaritaan begrepen hebben en die bereid waren de in de ze tijden schijnbaar hoogste prijs te betalen: de prijs van 't geduld. Dat plan was de vrucht van een Idee. Plan en idee zouden uitsluitend kunnen be staan bij de gratie van: geduld. HET EXPERIMENT. Het zou een leugen zijn te beweren dat doofstommen muziek kunnen ho ren. Ze missen iedere voorstelling van geluid, hoé zouden ze dan het schoon ste van het geluid, de muziek, vermo gen te verstaan? Doofstommen kennen het geluid niet Kenden het nooit. En ze zullen het niet kennen zoals wij het kennen. Maar er is iets anders: ze kunnen ge luid (en dus muziek) voelen. Ja, zij voelen wat wij horen. Dat was de kern van de idee. het zaad van een inspiratieve gedachte. Mevrouw Van Dalsum bezocht in die oorlogsjaren 't Instituut en haar werd verteld van die idee. De vonk sprong over. En daarna gebeurde iets ongehoords. Twee eerwaarde zusters uit Den Bosch, zuster Irena en zuster Flora, werden aangewezen zich te gaan be kwamen in de danskunst zoals die werd en wordt onderwezen door Do van Dalsum in Amsterdam. Twee jonge nonnen, die in al hun levens dagen niet gedroomd zullen hebben, dat ze eens op een glanzend parket onderwezen, en getraind zouden wor den in een kunst die zozeer profaan lijkt en gebonden aan de wereld. Ze dansten met hun drieën. Do van Dalsum, zuster Irena en zuster Flora. Totdat ze gereed waren voor hun taak. Die taak was: doofstomme kinderen te leren dansen via „v o e l-muziek" Het experiment kou beginnen. Er was in die dagen één Hammond orgel in Nederland te koop. Men kocht het Philips werd in de plannen be trokken en dat zeer commerciële Phi lips liep warm voor de idee en het plan. Het Hammond-orgel werd ver sterkt met een batterij, gramofoons en luidsprekers. In één zaal werd de houten vloer vervangen door een be tonnen (om resonneren te voorko men), in een andere bedekt met es- trich en rubber. Voor hetzelfde doel. En zo begon men. VERBROKEN ISOLEMENT Do van Dalsum vertelt dan een verhaal, dat men zou kunnen noemen: het epos van het geduld. Het Ham mond-orgel speelde, oneindig veel malen versterkt door de apparatuur. Een zee van geluid, een lawine van klanken. Die muziek hoorden de doofstomme kinderen niet. Maar de geluidstrillingen v o e 1 d e n ze. Dit was het uitgangspunt. Ineens doorbraken vibraties, trillin gen, dat lege niemandsland rondom 't hart van een paar honderd kinderen. Het borstbeen ving ze op, die vibra ties; bovenaan de hoge trillingen, on deraan de lage. Iets nieuws, iets vreemds, iets verrukkelijk onbekends ging zich manifesteren aan de kin deren. Het isolement was verbroken Toen kwam de taak der beide zusters. Want om het wezen, de zin van die trillingen te kennen moesten ze vi sueel, zichtbaar worden aangetoond. En toen dansten die nonnen 't wezen van die muziek, van die trillingen voor, en daarna gingen de kinderen zelf dansen. Daar is een woord in het verhaal van Do van Dalsum, dat steeds terug keert: geduld. Jaren waren er no- HOND. Het dagelijkse krantennieuws bevat nietzelden opmerkelijke facetten. Daar is dat verhaal van de hond van de fJAmer", het schip, dat deze week op ae Oosterschelde verging. Moeder en dochter verdronken. De scheepshond bleef aan boord en over leefde de ramp. Waardoor? Waarom? Zouden moe der en dochter de ramp ook overleefd hebben, als zij aan boord gebleven waren? De mens zoekt vergeefs naar het antwoord op deze vragen. Maar denkt er over na. En wordt er door getroffen. dig om het experiment volledig te doen slagen. Op dit ogenblik kan men zeggen, dat meer dan driehonderd kinderen in het Brabantse St. Mi chielsgestel een nieuwe wereld zijn ingetreden en bezig zijn zich tot har monieuze mensen te vormen. ZE DANSTEN IN ROME. Deze kinderen zijn geen „ballet danseressen" geworden. Het dansen, zegt ons Do van Dal sum, is totaal anders dan het dansen van niét-doofstommen. Het is aan zienlijk langzamer, trager, bedees der. Maar juist daardoor bezit het een geheel eigen charme en laat het een onvergetelijke indruk achter bij al len, die het zagen en zullen zien. Al len die het zagen.dat waren er in de maand October velen. Niet hier, in Holland. Maar.in Rome. Enkele autobussen met deze kinderen reden van St. Michielsgestel naar Rome, om ter gelegenheid van het Heilig Jaar op te treden in de eeuwige stad. Daar, in Rome, waren op een ex positie van Katholieke charitas, twee organisaties uitgenodigd te komen demonstreren. De ene, een Ameri kaans blindeninstituut. De andere de musicerende en dansende doofstom men van St. Michielsgestel. Voor een groot publiek gaven ze vier demon straties, v/aarbij de hoogste kerkelij ke autoriteiten aanwezig waren. En daar getuigden ze van dat epos van geduld, dat hun leermeesters en leer meesteressen in Holland aan hen vol trokken. Naar men zegt is er één artiste on der de kinderen. Haar naam wordt niet genoemd. XXX Do van Dalsum zwijgt. Het ver haal is uit en het wordt stil in de ka mer. Ver weg spoelt en kolkt de ge luiden-zee van Amsterdam-Centrum. Jammerende krijsende trams, komend van en gaande naar het Leidseplein. Dreunende trucks met trailers. Ner- veuse bestelwagentjes. En mensen, honderd, duizend, tienduizend. Ge haast, gehaast, gehaast, i Daar, in St. Michielsgestel, had men géén haast en heeft men nog geen haast. Daar bloeide het geduld om in het hart van een paar honderd jonge kinderen wat geluk te zaaien. Ik geloof, dat men zulke mensen fakkeldragers der mensheid mag noe men. Zo onbekend, ongenoemd en naamloos als ze zijn! Een wereld, die nog zóveel geduld kan opbrengen voor een zó prachtig menselijk doel, is zeker niet verloren! ANTHONY VAN KAMPEN. Oranjezon boven Serajewo Een helder oranje schijnsel in de lucht dat Maandag bij zonsopgang boven Serajewo, de hoofdstad van de republiek Bosnië en Herzegowina, werd waargenomen, heeft tot allerlei veronderstellingen aanleiding gegeven. Meterologen menen dat het schijnsel veroorzaakt werd door een breking van de zonnestra len doordat de lucht verzadigd was van waterdamp, die door een warme Zuidenwind werd aangevoerd. De damp vormde een wolk, waardoorheen slechts ultrarode. rode en gele stralen konden dringen. Een soortgelijk verschijnsel is al eerder in Europa waarge nomen, doch nooit zo duidelijk als ditmaal. In de gehele stad was het alsof men alles door rode glaasjes bekeek. Wilde niet terug naar het land van honger en dwangarbeid. De Sovjet-Russische autoriteiten in Oost-Duitsland weigeren zoals reeds werd gemeld een Britse luitenant-vlieger en een soldaat op vrjje voeten te stellen, indien de Britse autoriteiten In West-Duitsland niet een gedeserteerde Russische officier, zekere luitenant Bistrof, die als politiek vluchteling om asyl heeft verzocht, uitleveren. Thans is door net Britse ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen een verklaring uitgegeven, waarin de „persoonlijke motieven" van lui tenant Bistrof voor zjjn vlucht uit het Sovjet-Russische leger worden vermeld. „Mijn hele leven in de Sovjet-Unie", aldus luitenant Bistrof, „is een lange strijd geweest, om niet van gebrek om te komen. Gedurende de oorlogs jaren was het tekort aan levensmid delen zo groot, dat de situatie niet verschilde van een hongersnood. Ik heb reeds vaak willen vluchten. Dat ik er uiteindelijk toe ben overgegaan komt hoofdzakelijk doordat ik de toestanden in Rusland heb kunnen vergelijken met die daarbuiten." DE WERKKAMPEN. Ik ben geboren te Goebakha, inde provincie Molotof. Deze provincie en de omringende districten vormen een der vele centra van Sovjet-Rus sische kampen voor het verrichten van gedwongen arbeid. Ik zag, hoe de in de kampen gevangen gezette arbeiders 's morgens en 's avonds, onder zware bewaking, naar hun werk werden gebracht. Aanvankelijk was bepaald dat de gevangenen met hun armen op hun rug gevouwen moesten lopen. Doch hier aan werd niet de hand gehouden, daar de dwangarbeiders daarvoor te zwak waren geworden. Zij mochten nu arm- in-arm lopen, zodat zij elkander zo goed mogelijk konden steunen. VERZUIMEN. Vele der dwangarbeiders waren vroeger ..vrije arbeiders" geweest. Zij waren, wegens „verzuimen van het werk", tot één, drie, zeven of meer jaren dwangarbeid veroordeeld. Dat „verzuimen" was in negen van de tien gevallen het gevolg van ziek te of van lichamelijke uitputting door ondervoeding. Ziekteverlof werd haast nooit verleend. Elke „afwezig heid zonder verlof" werd bijna auto matisch beschouwd als „simuleren" of als wat nog veel erger was „sa botage van de socialistische weder opbouw". Ik weet deze dingen uit eigen ervaring, want Ik heb zelf vier jaar in een fabiiek te Goebakha ge werkt. Bij het plaatselijke kerkhof was een vaste dagploeg van vijf man in dienst, die uitsluitend de taak had de lijken ter aarde te bestellen van degenen, die de vorige dag op het werk waren overleden. In October 1949 werd ik bij de Sovjet-Russische strijdkrachten in Oost-Duitsland geplaatst." Tot zover het door het Britse ministerie van buitenlandse zaken gepubliceerde re laas van de gevluchte Sovjet-Russi sche luitenant Alexandrowitsj Bis trof. „Mister 880" vliegt met gewapend geleide Een speciale gewapende wacht is door Twentieth-Century Fox geënga geerd, om met het negatief van de film ..Mister 880" naar Europa te vliegen. „Mister 880" is een van de nieuwste comedies van Fox en is vervaardigd onder supervisie van de Amerikaanse geheime dienst. Het negatief van de film zal achter gesloten deuren in een studio te Rome worden afgedrukt. Deze voorzorgsmaatregelen heeft men getroffen, omdat in deze film echte dollarbiljetten gefotografeerd zijn, die men met geringe moeite van hot negatief kan afdrukken en verval sen. „Mister 880" zal binnen niet al te lange tijd in ons land rouleren. Meester in het uitbreken dre'gt weer met ontvluchten TEGEN EXSCHEDESE SCHILDER 3 JAAR GEEIST. Vijf 5aar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, door te brengen in de Bijzondere strafgevangenis te Scheve- ningen werd Dinsdag door de Officier van Justitie van de rechtbank te Al melo geëist tegen de 33-jarige schilder J. S. uit Enschede. Binnen vrij korte tijd heeft deze Enschedese schilder vijfmaal weten te ontvluchten uit het rijksasyl voor psychopathen ie Avereest. Zijn laatste stunt haalde hij eind Juli van dit jaar uit, toen hij op sensationele wijze wist te ontvluchten uit een cel in het poli tiebureau te Enschede. Ter terechtzit ting verklaarde hij, dat hij weer zou ontvluchten, als de rechtbank hem opnieuw naar Avereest zou zenden. S. is een ras-inbreker, die na zijn ont vluchting in Juli verscheidene inbra ken pleegde. Omgekomen Engelse Zee verkenners op Texel begraven. De stoffelijke overschotten van zes Engelse zeeverkenners, zjjn Woens dagmiddag op de begraafplaats te Den Burg op Texel aan de schoot der aarde toevertrouwd. Zoals men zich zal herinneren verdronken 10 zeever kenners toen een storm hun scheep je op 25 Augustus j.l. in het Kanaal overviel. Zes slachtoffers werden ge vonden. Drie in de Duitse Bocht, twee op Texel en één op Terschelling. Eén van de bekendste historische bouwwerken van Londen is de uit de elfde eeuw daterende Westminster Abbey. Bijna alle koningen van Engeland werden er in de loop der eeuwen gekroond. Vele vorsten, onder wie de Koning-Stadhouder Willem III, wiens 300ste geboortedag dezer dagen werd herdacht, vonden er hun laatste rustplaats. In het voorste deel van het schip der Kerk, dichtbij de Westelijke Ingang bevindt zich het Graf van de Onbekende Soldaat. Op dit Graf zullen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard tijdens hun bezoek aan Londen een krans leggen. Weer pseudo-vogelpest in de Zaan In Oostzaan is bij een particulier in het Noordeinde weer pseudo-vogel pest uitgebroken. Circa 100 kippen zijn Dinsdagmiddag naar het destruc- torbedrijf te Purmerend vervoerd en vernitigd. De omliggende pluimveebe- drijven zijn uit voorzorg verdacht ver klaard. Hazelfhoff mag voorlopig blijv' Nadat hem aanvankelijk was aan gezegd. dat hij de Phi lippijnen moest verlaten, is de journalist Hazelhoff thans medegedeeld, dat zjjn verblijfs vergunning tot 26 November is ver lengd. Regen bracht schade in de Noord-Oostpolder. Door de grote regenval van de laatste tijd staan er in de Noord- Oost-Polder nog honderden hectaren suikerbieten en aardappelen onder water. Het is voor de pachters on mogelijk met arbeiders, die tot de knieën toe in de klei zakken, of met machines, het land te bewerken. Voor de pachters levert dit grote schade op. "Tevens is het suikerge halte van de gerooide bieten zeer laag. Captain Payne Best de gast van de Koningin. Eén der gasten op een kleine par tij in Buckingham Palace tijdens het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Londen zal de Engelse captain Payne Best zijn, be kend uit het incident van Venlo in 1939. Over captain Best brachten wij destijds uitvoerige artikelen. IMW—IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHIIflMBWlWlBMB Marcel Carpenticr is thans opperbe- velhebber van de Franse strijdkrach- i ten in Indo-China, die een zware strijd moeten voeren tegen de lig opstandelingen. In dén tied da' ikke nog joenk was, mog je vo' den mie- let aire dienst eest gekeurd 'orre en 'n stuitje naedien: lote! Da' waere twi aolve daege, da je uut je werk mog en aollebei de keere was 't 'n lolletje op z'n eige, da spreekt! Zo'n 'andjevol joenge joen- gers, wan meer as tiene waere 't er nooit, meer kon ons durp nle opbrienge, afijn eel da' krootje góeng op de fiets, nae' 't aore durp waer as de zittien- ge g'ouwe wier; in d' achter- zaele van 'n groot café of zo. Dokters in witte jassen, ser vants die commedeerden of j' a' soldaot was, en dan ma' letter tjes leze, zachte, je wier ge- mete, je kreeg 'n tik ro' je kniën, afijn aolderlei grappe waer as je nie op verdacht was. Ei'j wé's ziek gewist? wouw dien dokter wet e. Sommeste joengers wé. Ma' je mog zegge wa'vo' ziekte, en da' wist d'r gin een Den eenen ao' wés plen in z'n ood g'aod, den aoren in z'n buuk,' ma'de naem van zo'n kwael Nee, da' wiste ze nie. En dan mog j' ankleë en aol gelieke btnnekomme in zo'n kaemer en dae' oorde je: goe'- gékeurd of of gekeurd! En de goe'gekeurde mochte zegge bie melk waepe je 't liefste wou diene. Of je 't wezelek ok kreeg, 'oorde je laeter wé! De boere- joengers wouwe graeg bie t paerdevolk, de vaeresgaste nae' de Marine, en de burgerjoen- gers geweunlek Infanterie. Bie ons krootje zei d'r een: ik wille bie d' onderzeeëers. Zo! zei d' Off ester; ma' kaerel 't is benavKL in zo'n dienk oor Weet je dat wè?- Dae' gee 'k niks om! zeid'n, t' uus è'k 't ok benauwd! 'n Aaoren vrooge zewelk waepen kies jie? 't Kanon zeid'n ferm! Ma' da' kon bie de „veld" of bie de vestieng- artillerie" of bie de ,Jflarine". „Waer a'l d'ardsle klappen geeft!" zeid 'n zo sciioef meu- gelek En da' zou dan dienkelijk 't vestiengkernon weze (Mb Ctp^c£wxp Een joengen mee 'n wit ge zichte zei mee 'n oge stemme: Ik wille gin mense doodschiete, dae' bin ons tege! De rest van ons verschrok nog a', wan' ons waere noe ok nie bepaeld op da' doodschiete ofgekomme! Den Offecier zei: en as je noe angevalle 'ordt Wa' doe jie dan, zei je dan: 'Ier bin ik, schiet mien m' dood? en m'n fermielje ok!? Nee, da' was noe ok ies En me stoenge aol aneens zwaer te dienke Den Offesier wist raed; Dan mag jie rooie-kruus soldaot' 'orre! Zeid'n. Je gewonde me- demense opraepe en wegdraege, dus zieke-vervoer enzo. Da's goed, zei dien joen, ma' ie keek nie of 'n d'r blie mee was. Mg't doodschiete was vo' ons, LOTELIENGE J dusie was d'r vrie van, énne je kan nog vrie lote ok, 'oorde me. Da' was waer ok, zo'n bitje van; je kan nooit nie wete! Dus opgelucht goenge me naer uus. En 'n golf of 'n eel jaer laeter, zo perstes weet ik 't ok nie mi, mochte de goe' gekeurde komme lote! Dus wee' zo'n lolligen aolven dag! Eel 't durp bejoerden ons nae' amrae ziengend en mee de pette scheef, d'r op of goenge, wee' op de fletse netuurlek! Goeie raedgevienge riep 'n ieder die as nie mee oef de, van: je zie ma' da' julder aol vrie lote 'oor! Oof: neemt a'vast 'n oog nommertje van uus mee Van de tiene waere d'r aol- tied wè'n zesse of zevene vrie, dus a'j noe vuve trok of 'oger dan was j' er zeker uutgeloot Op 't durpspleintje angekom- me, was 't a 'vol mee' lolelien- ge en belangstellenden, 'n paer mieletaire auto's vo' d' Oj/esie- re, 'n schildwacht bie de deure, Da' miek de meeste joengers a' vee kalmer. Buten waere me nog 'eele venters, ma' binnen verbie dien wacht ao'je niks mi te vertelle Zo'n serzant riep je naem of, zetten ons nest mekaore, klom pen uut en petten of en zwie pend goenge me achteranme- kaore nae binnen. Achter 'n groene taefel zaete aolderlei 'ooge Oomes, den eenen zat nog beter in z'n goud as den aoren! Op dien taefel stoeng 'n 'ooge glaeze komme, mee net zovee kopere busjes in, as ons krootje joengers telden. Dan wier je naem afgerope, mee je voomaeme languut d'r bie, je kwam vo' den taefel stae, stak een 'and in de kom me, nam d'r een busje uut da' mog je dan an den Of fesier gee. Die miek 't open, aelde d'r 't pampiertje uut en zei 'eel 'ard je nommer. En dan kree'je 't terug en je mog 't ouwe ok. J' oort d'r nog wè van, zeid'n, wie volgt? En ons nae buten mee' vee' lilleke brullen! En ma' lache om de joengers die as soldaot mochte 'orreEn die lachte ok wee' omda' ze 't zo erg nie vonne, (Da' zeide ze teminste.) En dan 't nommer op je pette, en den eenen goeng groos nae'n café en de aoren stil naer 'uus, gauw nae Moeder. Ma? den dag was gebroke en dar soldaotje spele was voreerst nog nie nodeg, da' kwam laeter pas. En dae zu'me 't bie gelegent- 'eid nog wé's over Goeie dag! BESPIEGHELAER. Het wereldgebeuren. Het lot van Tibet Het is een vreemd geval met Ti bet. Men zal de tegenstrijdigheid in de berichten en vooral het feit, dat ae Tibetaans-Chinese overeen komst slechts een etmaal werd ge sloten nadat de regering van Lhasa een beroep op de Veiligheidsraad had gedaan wel moeten toeschrijven aan de omstandigheid, dat een deel van de Tibetanen (hoofdzakelijk de volgelingen van de Pantsjen Lama) gemene zaak met de Chinezen hebben femaakt om hun eigen doeleinden te ienen. En daarnaast aan de lange weg, die de nota moest afleggen. Het stuk is trouwens 7 November gedateerd en vlak daarop zou volgens berichten uit de Noord-Indische stad Kalimpong de zestienjarige Dalai Lama (de geestelijke leider van Ti bet) alsmede de regent in opdracht van de lama's van drie der voornaam- v ste kloosters gevangen zijn genomen om hem te verhinderen naar het bui tenland te vluchten. De bronnen, waaraan de berichten over de verde re ontwikkeling in Tibet zijn ontspro ten. zijn dus op z'n minst genomen dubieus. De zaak is echter nog mysterieu zer geworden doordat nu officieel van de zijde van India de mededeling van een zegsman van India zelf als zouden China en Tibet tot overeen stemming zijn gekomen, wordt tegen gesproken. De uiterst gebrekkige communicatie-middelen maken het blijkbaar heel moeilijk om van de juiste stand van zaken op de hoogte te komen. Men kan echter in ieder geval wel aannemen, dat de Chine zen de kwestie Tibet ongeveer zo zullen regelen als in de berichten werd aangegeven: Tibet mag zelf zijn binnenlandse aangelegenheden rege len (al stelt Peking dan bepaalde eisen tén aanzien van volksonderwijs en agrarische hervormingen, waar achter trouwens ook bepaalde groe pen Oost-Tibetanen staan), maar China zal de buitenlandse betrekkin gen en verbindingen behartigen, ter- wjjl er een „symbolische" Chinese strijdmacht in het land zou blijven. Dat China op eigen kosten wegen zal aanleggen, ligt in de lijn. omdat dan de controle over het land ge makkelijker wordt. En intussen zit de Veiligheidsraad, met dat beroep van Tibet en het pro test tegen de Chinese invasie. Het is uitgegaan van de Kashag het kabinet en van de Nationale Ver gadering. Wanneer er inderdaad over eenstemming; tussen Tibet en China is bereikt, wie is of wie zgn dan na mens Tibet opgetreden? Datzelfde kabinet en diezelfde Nationale Ver gadering of de groep, die alweer volgen oncontroleerbare geruchten het bestuur over het land in handen hebben genomen? Afgezien daarvan echter, zal de klacht op zijn inner lijke, en vooral juridische, merites moeten worden onderzocht, wanneer althans de Veiligheidsraad tot behan deling overgaat. Er is natuurlijk die moeilijke kwestie van de in feite nooit definitief geregelde betrekking tussen Tibet en China. Het is niet zonder reden, dat het Tibetaanse do cument, met zijn hier en daar tra gische en dramatische toon (omdat "Tibet zich bewust is van zijn zwakte tegenover de kracht van het nieuwe China)uitvoerig ingaat op de status van het land, waarbij betoogd wordt, dat Tibet 'nooit had ingestemd met de Chinese aanspraken op de suze- reiniteit, maar waaraan wordt toe gevoegd, dat de „nominale suzereini- teit" ook niet toepasselijk was, om dat de toenmalige Chinese regering' het desbetreffende verdrag nooit had ondertekend. De Tibetaanse onafhan kelijkheid had volgens de nota een „status de jure" gekregen en ae zwakke banden, die Tibet en China verbonden, zijn nu te minder gerecht vaardigd sinds een nieuwe revolutie China tot een volledig communis tische staat maakte. Voordat de Veiligheidsraad deze klacht in behandeling neemt zal dus moeten worden uitgemaakt of hier inderdaad van agressie sprake is (naar verluidt zou India deze opvat ting zijn toegedaan, evenals Enge land en Amerika) en indien die vraag bevestigend wordt beantwoord, zal men zich slechts kunnen bepalen tot een desbetreffende uitspraak en een veroordeling van de handelwijze van China, met verzoek zich terug te trekken. Welk verzoek natuurlijk terzijde wordt gelegd. Een nieuwe korte Nederlandse film van de cineast Bert Haanstra. .Spiegel van Holland" is gereed gekomen en zal binnenkort in roulatie worden gebracht. In deze film wordt het water letterlijk gebruikt als spiegel van ons land. 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5