PLUIM OP DE HOED VAN DE WALCHERSE BOEREN VLISSINGER TOT HOOGLERAAR IN WASHINGTON BENOEMD DE T00NDAGEN IN GOES PROV IN CI ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 NOVEMBER 1950. Bestrijding van runder-t.b.c. werd een succes. „Ik moet do Walcherse boeren een pluim op de hoed steken, want liun eiland is op het gebied van de t.b.e.-bestryding bij rundvee een voorbeeld voor geheel Zeeland en zeker voor vele streken van Nederland. Ondanks moeilijke omstandigheden hebben zy alles op alles gezet om hun veesta pel t.b.c.-vrij te maken en dat met groot succes", aldus de directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, dr. G. Wagenaar, in een gisteren te Middelburg gehouden vergadering der kring Walcheren van deze dienst. Dr. G. Wagenaar sprak in Middelburg. Deze bijeenkomst in de grote zaal van het Schuttershof, die goed bezocht was, werd geopend door de kring voorzitter, de heer A. Geschiere. Het bestuur werd uitgebreid met drie per sonen; gekozen werden de heren P. Lam pert Pzn, en A. Bosselaar Jzn., terwijl als vertegenwoordiger van de veeartsenijkunde werd benoemd de heer J. S. Hoogstra. dierenarts. Dr. Wagenaar gaf een overzicht van de werkzaamheden op Walcheren in de afgelopen jaren, waarbij hij er op wees, dat er naast verheugende resul taten ook wel bittere teleurstellingen waren. In 1946'47 werd begonnen met het onderzoek; er waren toen slechts 3400 dieren op Walcheren, waarvan er 525 of 13 reageerden. Dit percentage had toen nul moeten zijn, omdat Landbouwherstel meende alleen maar t.b.c.-vrije dieren in te voeren. Dit is evenwel niet het geval geweest. Die 13 werden opgeruimd en sindsdien is met meer voorzichtig heid en zorg vee aangekocht. Het vol gende jaar waren er 5200 stuks vee. waarvan 201 (3.8 reageerden zij werden, hetzij privé, hetzij met steun van de zuivelfabrieken opgeruimd weer een jaar later teldè Walcheren 8500 dieren, waarvan 269 reageerders of 3.6 en de afgelopen winter be droeg de veestapel 10.373 stuks,, waar van 203 of 2 reageerden. Langzaam, maar zeker is dus het percentage .rea geerders gedaald. CONSEQUENT OPGERUIMD. Deze daling is voornamelijk te dan ken aan hel feit, dat de besmette die ren consequent werden opgeruimd. Walcheren is nu één van de zeer wei nige gebieden, waar het percentage niet constant gebleven of zelfs geste gen is. Helaas kon niet altijd een uitkering worden verstrekt, omdat de kopers soms niet met voldoende zorg dieren hadden aangeschaft. Nu zijn echter de tegenvallers-door-eigen-schuld prac- tisch verdwenen. Overwaehter der N.S. gearresteerd. De Haarlemse politie heeft een overweg wachter, in dienst bij de N.S, •werkzaam aan een spoorwegover gang in Haarlem gearresteerd on der verdenking van. valsheid in ge schrifte. Deze zou hij hebben ge pleegd bij het opmaken van een ambtsedig proces-verbaal. Enige da gen geleden passeerde een schilders- knecht de betrokken spoorwegover gang. Toen hij de spoorbaan reeds over was, liet "de overwegwachter de tweede boom plotseling met zo'n snel heid dalen, dat de schilder op de rug getroffen werd. Hij viel en werd ern stig gewond. De man is thans bedle- gex-ig wegens een gekwetste rugge- graat. De overwegwachter moest van het voorval proces-verbaal opmaken. Hij vermeldde daarin, dat hij de boom al gedeeltelijk had neex-gelaten toen de schilder passeex-de en dat deze daax-- ora de ovex-weg niet meer had mogen oversteken. Het politie-onderzoek heeft echter uitgewezen, dat dit niet het geval was en dat de schilder vol komen gex-echtigd was de overweg over te gaan. Advertentie. Ik heb~"m5g~~nëëït"""hë^' geluk gekend Door 'n lieve man te worden verwend. Maar TIP VAN BOOTZ geeft mij gewis 1 Veel vergoeding voor dit gemis: ben daarmee ook Méj. L. K... TUburg. oniv. Kans op voedseltekort? De voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties (F.A.O.) heeft de waarschuwing laten horen, dat het economische leven van de wereld be dreigd wordt door de oorlog op Korea en de bewapening in de wereld. De commissie, die weid ingesteld om de voedselsituatie in de wereld te bestu deren in' het licht van de jongste ont wikkelingen, zegt in haar rapport, dat er kans bestaat op voedseltekort, depressie en werkloosheid, wanneer de toestand niet op verstandige wijze wordt aangepakt. Radio-Praag beschuldigt Londense politie. Radio Praag heeft Woensdagavond verklaard, dat een Nederlandse ge delegeerde naar het communistisch Vredescongres te Sheffield zeven en een half' uur door de Britse politie is verhoord. Hij zou met zes maanden gevangenisstraf bedreigd zijn, als hij niet zou vertellen, hoe hij bij de jongste Nederlandse verkiezing had gestemd. Explosies bij oliemaatschappij in Texas In een grote olieraffinaderij te Porth Arthur in Texas hebben zich Woensdagochtend zeven ontploffin gen voorgedaan, gevolgd door bran den, die pas na vijf uur konden wor den bedwongen. Er zijn drie gewon den, waarvan één ernstig. De omge ving is afgezet en nadex-e bijzonder heden over de explosies zijn niet té verkri'gen. Hoe geringer het percentage rea. geerders wordt, hoe moeilijker ook om de laatste bacillendragers op te sporen: de zeer kleine zwellingen kunnen namelijk ook een andere oor zaak hebben. Sommige dieren reage ren op vogel-t.b.c. (die onder de Wal cherse kippenstapel zeer sterk voor komt, andere .eacties worden veroor zaakt door besmettelijke darmziekte. Echter is gebleken, dat, wanneer het gaat om dieren van goede herkomst, slechts ongeveer 1/3 deel van de twij felaars reageert, terwijl meer dan de helft van de twijfelaars van slechte herkomst dit doet. Dr. Wagenaar deelde verder nog me de, dat begonnen is met het onderzoek van besmettelijke voorwerpen en dat dit onderzoek vermoedelijk niet ver plicht wordt. Ook verklaarde hij. dat de deelname aan de K.I. op Walcheren het grootst is, vergeleken met de ande re delen van Zeeland. LANDELIJKE ACTIE. De directeur van de Gezondheids dienst vertelde voorts nóg iets over het grote landelijke plan voor oprui ming van besmette dieren. De Stich ting v. d. Landbouw ooi-deelde, dat de runder-t.b.c. met kracht moet worden aangepakt, niet in de laatste plaats om onze exportbelangen. De georga niseerde landbouw stelde daarom voor zelf een fonds te vormen ten bedrage van f 10 millioen wanneer de overheid een zelfde bedrag beschikbaar zou stellen. De actie zou vijf jaar duren en zou de regering dus f 50 millioen kos ten. Deze gelden zijn thans beschik baar uit de Marshall-pof', maar het is nog niet bekend, wanneer de actie start. De Prov. Gezondheidsdienst wil de echter geen tijd verloren laten gaan en heeft daarom reeds een beroep op de boeren gedaan hun bijdrage te le veren. Voor iedere opgeruimde koe zal gemiddeld f 125 worden uitge keerd; dit geld wordt eerst gegeven, wanneer het bedrijf t.b.c.-vrij is ge worden. In totaal moeten in ons land 400.000 reageerders worden afgeslacht en dit zal volgens het plan door de re- Sering worden bekostigd. De pot van e landbouw wordt gébruikt om de reageerders, die er de eex-ste jaren nog wel bijkomen, op te ruimen. Men is van plan voor deze dieren 90 van de gebi-uikswaarde te vergoeden. Na deze inleiding werd nog een aan tal vragen gesteld. De bijeenkomst wérd besloten met de verioiiihg'van enige in het kader van deze vergade ring passende, interessante films. Het kindertreintje. Vandaag beginnen we met een nieuwe rubriek, ditmaal voor onze jongere lezers en le zeressen. Natuurlijk kijken zij elke dag hoe het met Kappie en zijn mannen en met Jimmy gaat. maar een eigen hoekje in onze krant hadden ze tot dusver niet Dat begint nu vandaag! In deze kx-ant vinden jullie „Het kindertreintje", een leuk en gezellig boem eitje. Niet het boemelt je van Purmerend na tuurlijk. maar wel een treintje dat ovex-al stopt. Waar stilge houden wordt? Wel, bij sprook jes. bij verhaaltjes, enfin kijk zelf maar eens op pagina 8. En danAllemaal instappen! LEZERS SCHRIJVEN... Aardappelhandel (IV)- Naar aanleiding van de in uw blad van 13 Nov. 1950, in de rubriek „Lezers schrijven", door de heer C. Moens te Middelburg, gemaakte opmerkin- gen over de „duurte" derv aardap pelen, onder mededeling dat hij als leek in de aardappelenhandel moet worden beschouwd en hierdoor gaar ne nadex-e toelichting zou willen ver nemen van andere stadgenoten, wil ondergetekende Zo beknopt mogelijk een toelichting geven op de bestaande aardappelhandel in de stedexx Middel burg en Vlissingen. De prijsnoteringen van late-con- •sumptie aardappelen der veiling Mid delburg, welke worden opgenomen ter publicatie in de P.Z.C., zijn van weinig of geen waarde te noemen. De veiling heeft uitsluitend een goede haam voor vroege aardappelen, welke als tuinbouwproduct worden geteeld, terwijl de aanvoer van late consumptie aardappelen op het totaal verbruik van dit product in beide steden van geen betekenis is te noe men. Enkele telex-s, die nu juist niet de beste aardappelen hebben geteeld, zijn nog wel eens genegen, om hun "aardappelen in kleine hoeveelheden via de veiling af te zetten. Overigens is de normale aardappel handel als volgt: Bestaande grossiers kopen de aard appelen zo veel mogelijk in de beste 'kleistreken van Walcheren, Zuid-Be veland en West-Zeeuwsch-Vlaande ren. Deze aankoop is de laatste jaren in hoofdzaak „landsgewas" (ongesor teerd), omdat de telers 'hun aardappe len, wegens de hoge arbeidskosten, niet meer zelfs sorteren. De grossiers hebben eigen auto's waarmee het ongesorteerde product vanaf de bedrijven der telers naar hun pakhuizen wordt opgehaald, om dan via sorteermachines te worden klaargemaakt voor aflevering aan de klein-handelaren-venters. De laatste maanden is het prijsver schil inkoop teler verkoop consument, circa 5 cent per kg. De grossier zal hiervan circa 2 cent per kg ontvangen, voor zijn vei-voer sortering en winstmarge, alsmede meerdere malen nog een commissie loon te betalen aan commissionnairs. Zodoende zal de kleinhandelaax-, een winstmarge .hebben van circa 3 cent per kg. De groep van kleinhandela ren is in beide steden tamelijk groot te noemen, wat de spoeling nog al dun maakt voor wat betreft hun om zet per week. Zodoende is niet ge makkelijk te bepalen door de consu menten of een winstmarge van 3 cent per kg, als te hoog moet worden aan gemerkt. Door laatstgenoemde winstmarge mag de consument als eis stellen, steeds een prima aardappel te ont vangen. Dankend voor de plaatsruimte, A. J. MULLLÊ. Middelburg. (Discussie gesloten. Redactie P.Z.C.) De mijnopruimingsdienst was in actie. De opruimingsdienst van de marine heeft de laatste dagen weer exxkele gevaarlijke projectielen opgeruimd. De duikpfoeg. die te Vlissingen is gestationneerd eix hoofdzakelijk duik- werk op wrakken doet, wei*d Woens dagavond gealarmeerd voor een drij vende mijn voor de kust bij Zoutelan- de. De mijn weid onschadelijk ge maakt. De opruimploeg, welke te Westka- pelle is gestationneerd dat zijn de mannen, die hoofdzakelijk de gevaar lijke „Kathi"-mijnen voor de kust verwyderen kreeg Donderdag op dracht een mijn onschadelijk te ma ken voor Brouwershaven. Enkele dagen te voren maakten mannen van deze ploeg een bom on schadelijk, die nabij Wemeldinge om hoog was gehaald door een zandzui- §er, welke in het Bi-abantse vaarwater ienst deed. Boter- en sigarettensmokkel in Zeeuwsch-Vfaanderen. De douane te Sas van Gent heeft van een Belgisch ingezetene een par tij van 50 kg. roomboter in beslag ge nomen. Deze Belg wilde de boter frau duleus uitvoeren, maar hij moest na het betalen van een boete en met achterlating van de boter naar huis terugkeren. Ook te Clinge heeft men een partijtje van 20 kg boter in beslag genomen. Ook daar kon een Belg zijn waar achterlaten en na het betalen van een boete zijn reis vei-volgen. Te Sluiskil werden van een lid van de bemanning van het Finse s.s. „Hav- nia" 950 sigaretten in beslag geno men. De zeeman had de sigaretten niet voor invoer aangegeven en aan land gebracht met de bedoeling de si garetten te verkopen. Na een boete kon ook hij zonder sigaretten zijn weg vervolgen. Zilveren fazantenhaan voor Jhr. J. van VredenburCh. Het dagelijks bestuur van de Kon. Ned. Vei*. „Het Trekpaard", heeft op „Beukenhof", de woning van zijn voorzitter, jhr. van Vrcdenburch"te Kapellen bij Antwex-pen, een vergade ring gehouden tijdens welke vergade- i-ing jhr. van Vredenburgh werd ge complimenteerd met zijn 70ste ver jaardag. Later verenigde men zich aan een diner. Gedurende dit diner heeft de vice-voorzitter, de heer G. O. Sneep uit Breda, de jubilaris met een hartelijke toespraak een fraai ge schenk een zilveren fazantenhaan overhandigd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN ZEELAND. In de week van 5 t.m. 11 November kwamen in Zeeland 4 gevallen van besmettelijke ziekten voor t.w. van Goes 2 gevallen van paratyphus, in Oostburg 1 geval van diphteric en in Westkapelle 1 geval van roodvonk. Heistelling viel op fuik van Prov. Stoombootdienst. Pech op de laatste dag Donderdagmiddag is op het werk voor de sluizenbouw te Vlissingen 'n heistelling tijdens het verplaatsen omgevallen. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor; alleen de heibaas schrok dermate, dat hg met een lichte /.shock" naar huis moest worden gebi-acht. De stelling viel op de fuikwano van de aanlegplaats van de Prov. Stoombootdienst, zodat de ferry boot niet kon binnenvaren. De boot is toen voor de nood-aanlegplaats aar de ponton gebracht, zodat de reizi gers en de auto's de boot na enige vex-traging toch konden verlaten. De „Koningin Wilhelmina" heeft de dienst daarna gedurende enkele uren overgenomen. Dit gaf natuurlijk ver traging. Deze tegenslag kwam dus op de laatste dag, dat de fuik in Vlissin gen v.oorlopig nog in gebx-uik is. Van vandaag af zal immers, in verband met de sluiswerken, gedurende plm. zes weken slechts 'n beperkte dienst regeling met andei-e boten dan de „Koningin Juliana" of de „Prins Berahard" onderhouden.kunnen wor den. Prof. dr. J. Poppe begon zijn loopbaan als stuurman. Thans doceert hij economie. Tot hoogleraar In de economie en statistiek aan de Georgetown-univer sity te Washington is benoemd de oud-Vlissingcr dr. J. Poppe. Deze jonge hoogleraar hy is pas 34 jaar oud is zijn loopbaan begonnen bij de Kon. My. „De Schelde", waar hy sléchts kort bleef omdat hy weer naar school ging namelyk naar de HBS. -Nadat hij de R.H.B.S. van Vlissingen had bezocht van 1932 tot 1935, volgde hij aan de Zeevaart school van zyn geboorteplaats de stuurliedenopleiding. Tijdeng de oorlog diende pi-of. dr. Pöppé bij de Marineluchtvaai-tdienst en was hij o.a. in 't Verre Oosten ge detacheerd. Hij werd bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse en ondei-- scheicien met de Oranje Nassau orde. Na de ooi-log werd hy gedetacheerd Zo zal de nieuwe marechaussee-kazerne te Vlissingen er uit zien. Wij gaven enkele weken geleden reeds een beschrijving van het nieuwe gebouw, dat zal verryzen aan de Boterbloemstraat. Resultaat sectie. Door dokter Zeldenrust van het Ge- rechtelijk Laboratorium van het Mi nisterie van Justitie is in het zie kenhuis te Terneuzen sectie verricht op het lijk van de heer de K., die en kele dagen geleden dood in zijn huis werd aangetroffen. Vast kwam te staan, dat de heer de K. een-natuur lijke dood is gestorven en een afwij king- aan het hart had. Hetstöffeiyk overschot is vrijgegeven en zal he denmiddag teraardebesteld worden. De „Amer" nog niet gelicht. Hoewel het aanvankelijk de bedoe ling was om op de Oosterschelde, het gezonken sleepschip „Amer" Donderdagmorgen te lichten, ligt het vaaituig nog steeds op de zandplaat. De bergingsmaatschappij Van der Tak is thans met 4 bokken en 3 ber gingsvaartuigen ter plaatse. Ver schillende voorbex-eidingen werdén getroffen en het is niet mogelijk dat het schip thans vandaag zal worden geboi-gen. Wekken herinnering aan oude glorie! De raambiljetten, hier en daar verspreid, zeggen het: Veemarkten in Goes, de zogenaamde Toondagen. Wat al herinneringen roept dat woord Toondag op. Nog zien we ze komen de kudden vee, opgejaagd naar de markt te Goes, waar ze In vaak dubbele rijen vast gebonden werden aan de tou wen, gestoken door de palen op de Beestenmarkt. En daar was het dan de gehele dag een lawaai van wat ben je me, tussen verkopers en kopers. De afrekening had dikwijls plaats in het cafétje van Schfppers of in „De Groene Jager", beide op de Beestenmarkt. Zo ging het gedurende enkele Dinsdagen in November, waarbij men dan speciaal sprak van de beste en de laatste Toondag. Wat een volk kwam dan naar de stad en wat deden de kooplieden goede zaken. We zien ze nog rijden naar de stad. de boeren met vrouw en kinderen in kap- of tentwagen, allen op z'n best uitgedost Uitgespannen werd in „Bommesté" of bij Viergever in de Voorstad, in de „Prins van Oranje" in de Nieuwstraat. Trein en boot brach ten verder drommen naar de Ganze- stad. DE JONGELUI. En dan de jongelui. Meisjes en jon- geiis van buiten, eertijds nog zo goed als allen in de Zeeuwse dracht, trok ken die dagen naar Bevelands cen trum en maakten cr jolijt en plezier want gedurende de Toondagen wa ren er in Goes diverse attracties. Zo verscheen op een dier vroegere Toon dagen de stoomcaroussel van Van Rentergem: Tien cent entree en vijf cent voor elke volgende rit. Ze stond voor de „Bellevue", thans Hotel „Cen traal". 0 Vele bezoekers gingen eten bij de bakkers, o.m. in de „Bonte Hond" in de Lange Kerkstraat, of dronken een kop koffie met vier Jikkemienen" (prijs totaal 15 cent), in de bovenge noemde „Bellevue" bij van Dungen waar o.a. dokter de Puut z'n spreek uur hield, in „Boereleuntje" of in ca fé Hartman. De jongelui zochten het meestal bij de slagers Temperman en Sloover. Vaste gewoonte was het, dat de meisjes het een en ander voor baar rekening namen. Op de Grote Markt vond men tenten en kramen bij de vleet. Een beroemdheid op de Markt was Jaapje de Hollander. „Koninkijk gebrevetteerd" als likdöornsnijder en z'n collega Juurk, specialist in ,Jap- overzalf". het geneesmiddel tegen kiespijn. Deden ze zaken? En öf! Wat vex-tier en drukte overal in Goes met die Toondagen! Totdat men er verscheidene jaren achtereen niet meer van hoorde IN ERE HERSTELD. En thans, zo geheel onverwachts, worden de Toondagen in ere hersteld. Komen er weer veemarkten in Goes. Natuurlijk in geheel andere sfeer, modern georganiseerd, in overeen stemming met onze tijd. Zeker zullen er niet zoveel boerin netjes in Zeeuwse dracht verschijnen als weleer, toen men inderdaad kon zeggen met het oog op deze bezoe kers, dat het „wit zag van 't volk". Ze ker zal gehalte en soort van het straks aangevoerde vee op Dinsdag 21 November en volgende dagen er ge heel anders zijn dan vroeger, toer. men nog niet van een tentoonstelling en keuring afwist, zoals die nu op het programma staan. Voor de diverse rubrieken van aangevoerd vee zijn veel prijzen en medailles beschik baar gesteld, een bewijs hoe men sympathiek staat tegenover het ini tiatief door het gemeentebestuur ge nomen in samenwerking met ver schillende vereixigingen van veehan delaren, slagers en landbouwers. Van aanpakken gespx-oken! Bravo! Goes. H. Eén jaar gevangenisstraf geëist tegen hotel-oplichter. De officier van justitie by de recht bank van 's-Gravenhage eiste 1 jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de rege ling niet een proeftijd van drie jaar tegen, de-bL-jarige muziekleraar J. S„ zon (Ier, woon- of verbl jjf plaats. Deze man maakte er een gewoonte van met een vriendin in hotels té logeren en weg te gaan zonder de rekening te betalen. Hoteliers in Boskoop, Mid delburg en Delfzijl hadden deze on- prettige ervaring met S. opgedaan. De officier noemde hem een gevaar lijk man, vooral omdat hij reeds twee oplichtingen had gepleegd. De recht bank zal over veertien dagen uit spraak doen. Resultaten Vlïssingen Folkestone over 1950 slechter dan in 1949? Naar wij van de zijde van de Mij. „Zeeland" vernemen, zijn de finan ciële resultaten van de. toeristen- dienst VlissingenFolkestone over 1950 niet zeer gunstig. Het aantal vervoerde passagiers was weliswaar iets hoger dan in 1949, doch de be- drijfsonkosten zijn sterk gestegen, o.a. tengevolge van de duurdere olie- px-ijzen. Aangenomen mag dan ook worden, dat het verlies over 1950 ho ger zal zijn dan over 1949, temeer omdat het aantal vervoerde auto's in 1950 -minder was. Marine-commando Vlissingen overgedragen. Aan kapt. luit. ter zee W. H. de Graaft. Donderdagmorgen heeft de com mandant maritieme middelen te Vlis singen, de luit. tz. Ie kl. F. T. J. Jans sen het commando overgedragen aan de kapt. luit. ter zee W. H. de Gx-aaff, dié repatrieerde uit Indonesië. De heer Jaxxssen is overgeplaatst naar Den Helder als Officier van poli tie op de marinewerf. Het Zwin onder water. Gevaar voor de duinen? Wij maakten er reeds melding van dat het natuurreservaat Het Zwin bij RetrenchementCadzand Zaterdag weer met zeewater gevuld was, door dat een nieuwe geul naax- zee was ont staan. Maandag en in mindere mate ook Dinsdag is er veel zeewater het Zwin binnengedrongen door die geul, die zich bevindt op de plaats, waar een geul gegraven zou moeten worden Er is Maandag heel wat zand wegge spoeld, waardoor de geul dieper is ge worden. Het water blijft echter in het Zwin staan, terwijl het gewenst zou zijn, dat het naar de zee terugliep Het uitdiepen van de geul blijft dus actueel. Nu de situatie tei plaats zich op nieuw heeft gewijzigd en er opnieuw gevaar is ontstaan voor de duinen vraagt men zich af of, wanneer de blijvende geul wordt gegraven, deze zodanig zal zijn, dat dit gevaar be- zworen zal zijn. Mocht dit niet het geval zyn.' dan zal door het waterschap „Het Vrije van Sluis" ter plaatse een paalhoofd moeten worden gebouwd, waarvan de kosten minstens f 125.000 bedragen. En dat alles om een principe! bij de Ned. ambassade te Washington en studeerde aan de universiteit al daar staatswetenschappen. In '48 pro moveerde hij en werd genaturaliseerd Dr. Poppe ontving een tijdelijke aan stelling tot docent aan de George town University. Vorige maand werd hy definitief tot hooglei-aar be noemd- Hij doceert economie en sta tistiek aan de Foreign Service, d.i. de afdeling waar diplomaten opgeleid worden. Deze jonge Vlissingse hoogleraar heeft dus reeds een merkwaardige en eervolle carrière achter de rug: Via de „De Ruyterschool" naar de uni versiteit van Washington en van de scheepvaart naar de economie. Ongetwijfeld zullen velen uit de geboortestad van prof. dr. Poppe, diens loopbaan met belangstelling blyven volgen. Uit de begroting 1951 van Vlissingen. Muziek en sport. Blijkens de memorie van toelich ting bij de gemeentebegroting 1951 stellen B. en W. van Vlissingen aan de raad voor gedurende het jaar 1951 tien concerten te doen geven door de Harmonie „Ons Genoegen", zeven door „Sint Caecilla", en vier door de accordeonver. „Crescendo". Daarvoor is 'n bedrag van 1417,50 uitgetrok ken. Voor ondei-houd van de muziekten ten is 782.50 op de begroting ge bracht. Voor onderhoud van de zes gemeentelijke spox-tterreinen in 1951 en voor kósten van toezicht is op de begx-oting gebracht 9802,05- VEE- EN VLEESKEURINGS DIENST. Blykèns de begroting 1951 voor de vee- en vleeskeuringsdienst kring Vlissingen, wordt voor 1951 het be drag aan keurlonen begroot óp 16.325.— (vorig jaar 14.725). Het nadelig saldo wordt geraamd op 9350.(vox*ig jaar 7849,80). HET BADBEDRIJF. De begx-oting 1951 van het badbe- dryf te Vlissingen sluit in uitgaaf en ontvangst op 14.925,43. Er wordt geen nadelig saldo geraamd. Ver wacht wordt, dat de badabonnemen- ten enz. 6700— zullen opleveren (raming 1950 6800.de huur van strandstoelen enz. 3400.(In 1950: 3100.en dat er uit huren en an- dex-e inkomsten nog ruim 4300. zal binnenkomen. OOSTENRIJKSE WONINGEN. Aan de begroting 1951 voor het ge meentelijk woningbedrijf ontlenen Wij, dat op 24 Oostenrijkse wonihggn een exploitatietekort zal drukken van 16.891.—-, waarvan de gemeen te 5252,50.draagt en het rijk 11.638,50.—. DE VISMIJN Het gemeentelijk vismynbedryf te Vlissingen zal blijkens de begroting 1951 vermoedelijk 12.910.aan mijnrechten opleveren (voor 1950 ge raamd 13.500.De opbrengst van de puf wox-dt geschat op 1000.(in 1950: 600De begroting sluit op 17.194,18 aan inkomsten en uit gaven. Er is een post van 64. geraamd voor onvoorziene lasten. Voetballers In het ziekenhuis. In het ziekcixlxuis te Oostburg liggen vier voetballers broeder lijk naast elkaar. Drie met een gebroken been en een met een hersexxschudding. Alles opgelo pen by het spelen van compe- titiewedstryden. De vele ongevallen op de sport velden trekken de aandacht en het zou verkeerd zyn, wanneer er in de krant over gezwegen werd. Men schrijft ons hierover het volgende: De voetbalclubs zitten midden in het seizoen en reeds beginnen in de verte de kampioens- en degradatie-candl- daten op te doemen. Wie echter mocht menen, dat de strijd om kam pioenschap of degradatie op sportie ve wijze wordt beslecht, behoeft slechts een enkele wedstrijd (in wel ke klasse ook by te wonen om 'n illusie armer te worden. Het plaatselijk en het club-chau- vinisme hebben bewerkt, dat de voet balvelden veel meer dan vroeger ge worden zijn tot „velden van sti*ïjd". Over de kleinere kwetsuren wordt meestal in de sportverslagen niet ge rept. Als er iets over kwetsuren wordt gezegd, dan is het omdat het heel erg was. Zo werd laatst een eerste klasse K.N.V.B.-wedstryd gei-ubriceerd als een „vex-kenningswedstryd", die in de tweede helft tienmaal onderbroken moest worden voor gewonde spelex-s! Wellicht zijn de scheidsrechters er te vast van overtuigd, dat een veld met voetballex-s geen porceleinkast met inhoud is! De veelal glibberige tex-reinen, waarop de competitiewed strijden worden gespeeld, geven aan de spelers al te veel vryheld om eens anders lichaam als stootblok te doen fungeren. Het komt ons voor, dat sport, welke 'n vorm van 't allerprimitiefste benadex-t, in strijd is met de mense lijke waardigheid. En wie zou kun nen geloven, dat deze primitieve sfeer weer verlaten kan worden als men de voetbalschoenen ter zijde legt? Ernstig ongeval op „De Schelde". In de machinefabriek van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen heeft zich Woensdagmiddag een vrij ernstig bedrijfsongeval voorgedaan De draaier M. kwam by een val in aanx-aking met een drijfriem, waar door hij met zijn voe. tegen een Ijze ren x-and werd geslagen. Hy werd naar lxet St. Jozefsziekenhuis ver voerd, waar bleek, dat h\j onderbeen en voet gebroken had, in totaal op ze ven plaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2