NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden De Gemeentebegroting 1951 van Vlissingen. WALCHEREN REGERING GAAT 120 a 150 MILL10EN BEZUINIGEN GEREF. SCHOOL TE VLISSINGEN BESTOND ZESTIG JAAR F,uwe won zijn eerste partij. Statie-diner in ..Claridges" wordt iets heel bijzonders. Werd vliegtuig met aan boord Thorez aanbevallen? DONDERDAG 16 NOVEMBER 1950 PROV INCIALE ZEEUWSE COURANT Ganzen met gekleurd achterlijf in Zeeland? Over de vogeltrek zijn al vele by- zonderheden bekend geworden door experimenten met wilde vogels, die werden voorzien van een pootrin- getje met een nummer en een adres. Wie een geringde vogel in handen krijgt, kan door het ringnummer aan dat adres op te geven onder vermel ding van datum en vindplaats aan dit onderzoek meewerken. Men krijgt dan later bericht over de herkomst van de vogel en de ringplaats. Tegenwoordig worden ook wel eens in het wild levende vogels opgevan gen en daarna met een in het oog lo pende kleur beschilderd. Men zal zich herinneren, dat vorig jaar proeven werden genomen met meeuwen, waarvan de koppen rood geschilderd waren. Iets dergelijks is thans op touw gezet door een Engelse instelling, de „Severn wildfowl trust". De direc teur, Peter Scott, liet een aantal wil de ganzen opvangen, waarvan de buik en staartveren, die normaliter wit zyn, in felle kleuren werden be schilderd, waarna de vogels weer in vrijheid werden gesteld. Doordat wil de ganzen nogal opvallende vogels zijn, is het te venvachten, dat er vele „terugmeldingen" zullen binnenko men. Vorige winter werden in Engeland 70 Kolganzen gevangen en geringd los gelaten. Eén hiervan is later in Zeeuwsch-Vlaanderen geschoten. Ganzen, die in Engeland overwin teren, komen blijkbaar op de trek ook in Zeeland. Dit jaar - in Octo ber heeft de „Severn wildfowl trust" al 377 ganzen gemerkt losge laten en zullen in onze provincie dus zeker wilde ganzen met een gekleurd achterlijf te zien zijn. Wil men de vo- gel-trekstudie een handje helpen, dan dient men waarnemingen te rapporteren aan het adres Noordsin gel 158 te Middelburg onder opgave van plaats en datum, grootte van de troep, waarin de beschilderde vogel voorkwam, trekrichting en eventueel andere gegevens. Lening Prot. Ziekenhuis Terneuzen Van 15 November af wordt de in schrijving opengesteld op 450.000 obligatiën, rentende 3% tot de koers van 100 ten laste van de stichting Protestantse Ziekenzorg „Zeeuws-Vlaanderen" te Terneuzen. Het doel der stichting is de genees kundige verzorging en de verpleging van zieken. De Stichting is ervan overtuigd, dat de oprichting van dit eerste Protestantse Streekzieken huis, waarvoor deze emissie dient, noodzakelijk is en in een grote be hoefte zal voorzien. Van het rijk is een garantie ontvangen voor de rente De subsidies. (vervolg van pag. 2) In dit verband wijzen zij er op. dat kosten voor het lager onderwijs in 1943 bijzonder laag waren, omdat ei toen slechts onderwijs werd gegeven in een beperkt aantal scholen. Se dertdien zijn de kosten gestegen van I 15.44 tot f 2998 per leerling. De subsidie aan de Zeevaartschool (met M.T S.) bedraagt thans f 44.00(! meer dan in 1948. De annuïteiten-bij drage voor de woningbouwverenigin gen, in verband met het herstel van de oorlogsschade, vormen een speciale last voor de gemeenten, die door oor logsgeweld werden getroffen. Dan is er de zware last, die op de gemeente gelegd wordt, doordat het rijk slechts een deel van de oorlogsschade aan ar gemeente-eigendommen enz vergoedt Tegenover niet getroffen gemeenten is het dus alleszins billijk, dat getrof fen gemeenten een hogere uitkering uit het gemeentefonds krijgen. B. en W. delen mede. dat zij ge- eigende stappen zullen ondernemen oir deze hogere uitkering aan te vragen SUBSIDIES Wat de verenigingssubsidie's enz betreft, willen B. en W de bijdrage aan de Vereniging Rijwielpad Wa' eheren verhogen tot f 25 per jaar plus een cent per inwon ei Aan de Ned. Ver tot Bescherming van dieren willen zij f 50.- per jaai toestaan, de subsidie aan de Commissie Sportbe- langen willen zij verhogen tot f 500.- per jaar en twee subsidieverzoeken van het N V V. vooi de culturele avonden en van de N V.V.-jeugdorga nisatie eveneens voor cultureel werk willen B en W. afwijzen, omdat het N V V een vakcentrale is en het culturele werk dus minder op haar terrein ligt en omdat tot nog toe aan geen enkele jeugdorganisatie subsidie werd verleend. Voor 't overige worden voor vereni gingen enz. de subsidies gehandhaafd die op de voorgaande begroting voor kwamen. ENKELE POSTEN Stippen wij tenslotte nog enkele posten aan uit de ongewijzigde be groting 1951. De kosten van de bouw- politie worden geraamd op f 25.290.20 (vorig jaar 3.140—.) De bijdrage van de gemeente aan de Zeevaart school en de M.T.S^ komt voor 1951 op 70.745.- (in 1950: 60.893 De kosten voor arme krankzinni gen zullen komen op f 118.500.- (in 1950 108-500. de subsidie voor de godshuizen op j 55.600 (in 1950: 31.400.-) en de subsidie voor maat schappelijk hulpbetoon enz. op 229.423. - (in 1950: 165.335. De uitkering aan het Woningbe drijf (nadelig saldo enz.) is voor 1951 bepaald op 23.642.48. Het Vis- mijnbedrijf komt slechts met memo rie-posten op de begroting voor. Behalve de kapitaalsuitgaven, die hierboven reeds werden vermeld komt onder 't hoofdstuk maatschap pelijke steun en voorzorg een post voor van 450.000.— voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen. (Afjchrijving in 40 jaar). en aflossing van het onrendabel deel der bouwkosten. De financiering van het rendabel gedeelte geschiedt door een eerste hypothecaire lening a van 700.000, een onderhandse le ning van 1-000.000, gegarandeerd door gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan- deren en de bovengemelde obligatie lening. De twee eerste leningen zijn reeds geplaatst. Ernstige aanrijding te Hulst. De heer P. de Moor uit Clinge, die van het erf van de heer A. Coch op de Tivoliweg te Hulst wilde rijden, kwam in aanrijding met een passe rende vrachtauto. Hjj werd van de motor afgeslingerd en met een zware hex-senschudding naar net ziekenhuis vei*voerd. De autobestuurder, die rechts van de weg reed, ging vrfj uit. Het mo torrijwiel werd totaal vernield. Betrapt bij veesmokkel. De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen te Aardenburg hebben weer een goede slag geslagen. Zij be trapten enkele personen, die probeei-- den twee kalveren ter waarde van 425, frauduleus de grens over te brengen. Toen zij zich ontdekt zagen, lieten zij het vee achter en wisten zij op Belgisch grondgebied aan de greep der douane te ontkomen. De kalveren werden in beslag genomen. Voorzitter „Handelsbelang" te Middelburg treedt af. DE HEER D. F. P. HOEGEN LEIDDE TWEE JAAIt DE VERGADERINGEN. Naar \vy vernemen zal de heer D. F. P. Hocgen om gezondheidsredenen zijn functie van voorzitter der vereni ging „Handelsbelang" te Middelburg, welke hy sedert 21 October 1948 heeft vervuld, neerleggen. Toen de heer Hoegen destijds ge vraagd wei-d, of hij zich candidaat wilde laten stellen voor de opvolging van de heer H. A. Weyburg, die naar Groningen verhuisde, heeft hij in ver band met het feit, dat hij reeds vele functies bekleedde, enige tijd geaar zeld, doch uiteindelijk stemde hy toe in het besef, dat hy op deze wijze iets voor de herleving van de Middelburg se welvaart kon doen. In de 2 jaar dat hy de voorzittershamer heeft ge zwaaid, is wel gebleken, dat hij bereid was niet alleen iets, maar zelfs veel te doen, omdat hij inzag dat een orga nisatie als „Handelsbelang" voor de toekomst van Middelburg als winkel stad zeer nuttig wei'k kon verrichten. Hij liet niet na de leden er op te wij zen,dat men de handen inéén moet slaan en burgerzin moet tonen in't be lang van 't bedrijfsleven en de stad. De wijze, waarop hij de geanimeerde en vruchtdragende vergaderingen leidde, werd door hen zeer gewaardeerd. Veertig jaar bij de Vitrite te Middelburg. Op de Vitrite-Fabriek te Middel burg werd het feit herdacht, dat het personeelslid, de heer C. Sinke, 40 jaar geleden als metaalslijper ir dienst der N.V. trad. De jubilaris en zijn echtgenote wer den per auto afgehaald en in een bij eenkomst van directie-en naaste me dewerkers uit het bedrijf door de di recteur. de heer ir. J. P. Berdenis van Berlekom, gecomplimenteei-d, waarbij deze wees op de capaciteiten, de ijver en de nauwgezetheid van de heer Sin ke en daarvoor de dank dei dir.ectie uitsprak. Hij bood de jubilaris een couvei't met inhoud en mevr. Sinke bloemen aan. De heer J. Westerweel feliciteei'de namens de Personeelsraad en de heer Den Hollander, onder wiens leiding de heer Sinke vvei'kt, legde de nadruk op de rustige, accurate'en volharden de wijze, waarop deze zijn arbeid ver richt. De heer Chr. Bank, sprekend namens de collega's uit de betrokken afdeling, herinnerde aan de prettige en kameraadschappelijke omgang en bood een schemerlamp aan. Nadat de heer Sinke zyn dank had betuigd, werd het jubileum verder in huiselijke kring gevierd. Tsjaikofsky op het zilveren scherm. „Es war eine rauschende Ball- nacht" heette de Ufa-opvatting van het leven van de grote Russische componist Péter Ilyitsji Tsjaikofsky, maar het verhaaltje van deze uit 1940 stammende film diende slechts als aanloopje om een zekere mejuf- froiyv Zarah Leander naar voren te schuiven. Nee, dan is ons de gisteren door Chr. Filmactie te Middelburg ver- toonde Amerikaanse rolprent „Song of my heart", die eveneens gebaseerd is op enige voorvallen uit het leven van de schepper der Notenkraker suite, toch heel wat liever. Het is tot nu toe altijd een hachelijke onderne ming gebleken om een componisten leven met het medium film tot de massa te brengen, (wij behoeven slechts te herinneren aan het smake loze wangedrocht over Chopin, „Song to remember"), maar de ons volsla- Sen onbekende regisseur Benjamin lazer, die de C.F.A.-film ensceneer de, heeft het aangedurfd en kon het ook wagen, daar hij zelfstandig produceerde voor een kleine Ameri kaanse maatschappij om zijn pu bliek niet al te veel naar de ogen te kijken. Natuurlijk kon ook hij zich niet geheel onttrekken aan de Yan kee-begeerte om zo'n componist als een soort gesublimeerde baseball- held op het celluloid te drukken en natuurlijk ontbreekt ook hier de ge bruikelijke show van befaamde musi ci niet, maar over het geheel bevre digt deze poging toch, omdat zij een Scheepvaartbi-nehten Vlissingen aangekomen: 14 Nov. s. b. Ganges van Dubrovnick. Leonidas van Gdynia, Mr. Linthorst Homan van Gent. Verna H. van Antwerpen. Nicolaou Geor- gios van Antwerpen. 15 Nov. Unitas van Hudiksvall. Gepasseerd naar Antwerpen: 14 Nov Rain van Littlehampton. Arnedijk van Houston. Diemerdijk van Cristobal. Adm de Ruyter van Londen. Brem van Rot terdam. Michel Swenden van Portland Bill S van Rotterdam. Hestia van Am sterdam. 15 Nov. Maraat V van Queens- borough. Vlissingen vertrokken: 15 Nov. Mary naar Antwerpen. Gepasseerd van Antwerpen: 14 Nov. Westpolder naar Lissabon. Akkrumdijk naar Rotterdam. Axeldyk naar New York. Regeja naar Oslo. 15 Nov. Aagte- kerk naar Rotterdam. Aagtedijk naar Rotterdam. eerlyke indruk maakt. Vergelijk b-v. de sterf-scène met dat walgelijke slot van boven gesignaleerde Chopin- film! Onbekenden als Frank Sundstrom en Audrey Long speelden vaardig de hoofdrollen. Verder kregen wy een staalkaart van Tsjaikofsky's verruk kelijke muziek te horen en enige sier lijke dansen te zien. Deze CF A-voor stelling geschiedde voor het eerst in samenwerking met de Z.V.U., welke samenwerking slechts daaruit be staat, dat de Volksuniversiteitsleden dezelfde bcspreekrechten genieten als de CFA-getrouwen. F.A.R TIROLERAVOND In het Schuttershof te Middelburg zwaaiden Woensdagavond de Dirn- derl-rokjes. klonken de nasale tonen, van de cither en jubelden de jodelaars De Musik- en Jodler Kapelle Barer uit Kernaten was door de afdeling Walcheren van de Ned. Reisvereni- ging uitgenodigd om haar leden die overigens niet in groten getale waren opgekomen een proefje te teven van de bijzondere sfeer,die eerst in het Tyroler-bergland De vier leden van deze originele kapel brachten hun leutige liedjes in het gezellige Tiroler-dialect met veel ple zier en veel virtuositeit ten gehore. Tezamen bespeelden zij maar liefst 24 instrumenten, een zingende zaag en een collectie tafelbelletjes inbe grepen. Zelfs het Harry Lime theme met passende lugubere verlichting ont brak niet op het zeer gevarieerde programma. De reisleider van de NCR vertel de tussen de bedrijven door iets over Salzkammergut en vex-toonde zeer fraaie kleurendia's. Deze avond, tijdens welke liet Schuttershof veel weg had van het Gasthof in weissen Rosse werd door de voorzitter, de heer A. Buyterse be sloten met een echt Zeeuwse blyk van dank aan de executanten. UITVOERING ROOMS TONEEL. Het Rooms Toneel te Vlissingen, dat Zondag een geslaagde uitvoering gat van „Jongens van de Koopvaardij zal Zaterdag a.s. wegens groot succes een tweede opvoering in het Concert gebouw geven. Vlissingen Tpt ouderling van de Geref. kerk te Souburg is gekozen de heer M. Smit. De klaprooscollecte heeft f 49.34 opgebracht. De Viering van het jubileum van Hulst's burgemeester. Zoals wij reeds eerder hebben ge meld, viert burgemeester mr. B. A. Th. AL. Truffino van Hulst binnen kort zijn zilveren ambtsjubileum. Thans is het programma voor deze jubileumviering, welke op 25 en 2b November is bepaald, bekend ge maakt. Het leest begint dan 's Zaterdags middags. wanneer de burgemeester met zijtamilie in een open landauer van zijn woning naar het Stadhuis rijdt By het Stadhuis volgt dan een défilé, waarna in het Stadhuis een bijzondere raadszitting wordt gehou den, waarin wethouder P. Warniei en het oudste raadslid, de heer C. Arenthals, zullen spreken. Op de raadszitting volgt een huldi- gingsbijeenkomst in „De Koning van Engeland", waar de heer E. Loéke- feer het cadeau van de burgerij zal aanbieden. Hier zal ovei'igens door meer sprekers het woord gevoerd worden, waarna de burgerij ge- legenheu krygt de burgemeester persoonlijk te complimenteren. De eerste feestdag wordt 's avonds besloten met een lichtstoet en een soiree voor genodigden in „De Ko ning van Engeland". Zondag is er 's morgens een spe ciale plechtige Mis in de Basiliek, na afloop waarvan bloemen zullen wor den aangeboden by ,,'s Lands Huys 's Middags maakt de jubilaris met familie en comité een rondrit door de stad. Dinsdag is er tenslotte dan nog r féést voor de schooljeugd. Hulst jzal gedurende deze feestda gen feestelijk versierd en geïllumi neerd zijn- TWEEDEKAMER Financiële toestand is zorgelijk. (Van onze parlementaire redacteur) De regering is voornemens zjj het node zo spoedig daartoe de gele genheid gunstig is op de gewone dienst, op de buitengewone dienst I en op het Landboïiw Egalisatiefonds een bedrag van honderd tot honderdvijftig miilioen gulden te besparen. De minister van Financiën, prof. mr. P. Licftinck, deelde dit Woensdag middag in de Tweede Kamer mee, toen hy bij de behandeling van de Rijks begroting voor 1951 het financiële beleid van de regering verdedigde. Het Gerechtshof te 's-Gravcnhage veroordeelde de Hagenaar F P. M„ we gens het in voorraad hebben en verhan delen van valse dollarbiljetten tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek. Wat deze aankondiging precies zal betekenen, is niet bekend, want de minister preciseerde zijn bedoelin gen niet. Op de gewone dienst zijn de lopende uitgaven vermeld. De buiten gewone dienst I betreft de uitgaven van aflopend Karakter. Hierop zijn waarschijnlijk een aantal bezuinigin gen mogelijk, want eronder vallen de bijzondere rechtspleging, die vrijwel tot het verleden behoort, de uitgaven voor Indonesië en de premiën voor de wedex-opbouw. Uit het Landbouwega- lisatiefonds wordt nog steeds het le vensmiddelenpakket gesubsidieerd op het ogenblik tot een bedrag van 200 miilioen gulden en verleent de regering steun aan de landbouw door bijvoorbeeld het toekennen van toeslagen. Teneinde het budgetaire evenwicht zoveel mogelijk te handhaven de begroting voor 1951 toont toch al een tekort van 257 miilioen gulden noemde prof. Lieftinck het tot zijn taak te rekenen geen bedragen op de begroting te zetten, die het financiële beeld in ons land extra ongunstig Sobere, maar stijlvolle herdenking in de Geref. Kerk. ,,De stichting van een bijzondere school in het jaar 1890, toen de school strijd nog hevig woedde, was een geloofsdaad", aldus sprak het lid van Ge deputeerde Staten, de heer A. Schout bij de herdenking van het zestigja rig bestaan van de Vereniging voor bijzonder lager onderwijs op Gerefor meerde grondslag te Vlissingen. Deze herdenking, die in de Gereformeer de Kerk werd gehouden, werd door velen bijgewoond en dtoeg een sober, maar stijlvol karakter. De heer Schout, die oud-hoofd dezer school is, hield de feestrede, waarin hij de nadruk Ie gde op de grote geestelijke waarden, die in het Christelijk onderwijs zyn verkregen. Spreker wees op onderwijsproble- gelopen zestig jaren was geweest, pri dip in dp. zpstif inrpn vnn hpf nrnnrLri >in nnmprlrfo dat Hp cph/vril te Zoutelande I men, die in de zestig jaren van het bestaan der school aan de orde van de dag waren geweest en zeide, dat ook hier het oude Schriftwoord geldt: „Wat is, dat is al airede geweest en er is niet nieuws onder de zon Dieper ging spreker in op de hui dige onderwijsvernieuwing en be toogde, dat thans de schooi in de branding staat. „Vroeger werd er ge zegd, dat de onderwijzers de kinderen suf raasden", zo zeide de heer Schout, „thans bestaat het gevaar, dat de kinderen de onderwijzers suf ra zen...". Uitvoerig ging de heer Schout na Lhoe de personeelsbezetting in de af- WIELRENNEN Bruneel—De Beukelaere winnen Zesdaagse te Brussel SCHULTE—PETERS OP DE TWEEDE PLAATS. Het Belgische koppel Bnineei De Beukelaere heeft de zesdaagse le Brussel gewonnen. Het Nederlandse koppel Schulte- Peters eindigde op de tweede plaats. Het Nederlands—Luxemburgse kop pel Van Vliet—Gillen moest de strijd staken wegens ongesteldheid van on ze landgenoot. Waar zijn onze schepen r Aagtedijk 15 te Rotterdam. Agamemnon 15 te P. Cabello. Akkrumdijk 15 te Rotterdam. Alphaeca 15 ts Trinidad. Arkeldijk 15 te Havre, thuisr. Arnedijk 14 te Antwerpen, thuisr, Averdljk 14 te New York. Beverwijk 15 te Sfax. Blommersdijk 14 te New Yoxk. Bhjdcndijk 13 te New York. Breda 14 te Cristobal. Castor 15 te Trinidad. Celebes 15 te Djakarta. Étremu 14 te Curacao. Hestia 14 te Antwerpen. Indrapoera 15 te Belawan. Ittersum 14 te Le Havre. Rota Baroe 15 te Semarang. Laagkerk 13 te Calcutta. Loppersum 14 v. Bagnoli n. Huelva. Lucita 15 te Heysham. Luna 15 te Alicante. Macoma 15 te Genua. Madoera 14 v. Southampton n. Genua. Musi 14 v. Suez n. Aden. Roebiab 16 te Balik Papan. Rondo 15 te Madras. Rufina 13 te Curagao. Salatlga 15 te Bombay. Saparoea 14 te Walvisbaai. Scherpendrehct 13 te Port Said. Sibajak 14 v Colombo n. Fremantk. Singkep 15 te Melbourne verw. St. Arnhem 15 te Civita Vecchia verw St. Vlaardingen 15 te Narvik. Talisse 15 te Panarukan. Tegelberg 13 te Kobe. Titus 14 v. Izmir n. Tunis. Tjimenteng 15 te Djakarta. Tjipondok x3 te Zanzibar. Van Riebeeck 14 v. Soerabia n. Buleleng Venus p. 14 Guernsey, uitr. Volendam p. 14-15 Cocos-eilanden. Waterman 15 in SSuezkanaal. Westland II van St. Vincent. Wieldrecht 15 v.m. te East Londen Zuiderkruis 16 te Singapore verw. SCHAKEL Twee favorieten speelden Dr Euwe heeft in de vierde ronde van het internationaal schaaktour- nooi te Amsterdam zyn eerste uver winning geboekt, zij het op gelukkige wijze. Zijn tegenstander, v. Schel tin- ga, kwam beter te staan, maar deed in tijdnood een paar zwakke zetten. De overige uitslagen zijn: Foltys Trifunovic %-%; Tartako- werPilnik 1-0; Kottnauer- Reshev- sky v. d. Berg—Gudmundsson 1-0; Najdorf—Glegoric O'Kel- ly— Golombek 1-0; Donner- Szaba- dos afgebr.; Kramer— Pirc afgebr.; RossolimoStahlberg waarbij hij opmerkte, dat de school reeds reeds onder de heer J. Baar- schers tot grote bloei kwam, zodat in 1928 een nieuwe school kon wor den geopend in de Verkuyl Quakkc- laarstraat. Nadat de heer Schout do moeilijkheden tijdens de beide we reldoorlogen had behandeld richtte hij zich tot het personeel, oud-leer lingen en bestuur. „Bewaar het U toevertrouwde pand", zo zeide hij. Spx-eker besloot zijn feesti-ede met de woorden: „In Gods kracht vermogen wij grote daden te doen". De bijeenkomst was geopend met schriftlezing en gebed door de voor zitter van het schoolbestuur, de heer F. D. G. Prins, die voorts een woord van welkom sprak in het bijzonder tot de inspecteur van het lager on derwijs, de heer A. A. Leenhouts. Voorts was er zang van een meis jeskooitje en declamatie door de heer R. W. Scholte. Deze droeg op vaardige wijze voor „Het offensief in de Zwarte Bijlsteeg". Ds. A. Verschoor sloot deze ge slaagde avond met dankgebed. Voorhoede van Nederlandse staf komt reeds Zondagavond in Londen. Engeland VOETBAi -Wales 4-2. In een van de beste landenwedstrij- den der laatste jaren heeft Engeland te Sunderland een 4-2 overwinning op Wales behaald. Het heeft er voor moeten vechten want Wales gaf schitterend party en beschikte over een voorhoede, die meer dash had dan de Engelse. Het spel stond op hoog peil en de bal ging met grote nauwkeurigheid van man tot man. Men verwacht niet dat er veel wij zigingen in de Engelse ploeg zullen komen voor da wedstrijd tegen Z.- Slavië. Woensdag 22 Nov. op Highbu ry. BEVRIJDINGSPOGING KOSTTE 40 GULDEN. J. K., chauffeur te Oostburg, had politie-ambtenaren voor de voeten gelopen en getracht zijn maat C- J B., die gevankelijk werd weggevoerd, te bevrijden. Voor deze goeae bedoe ling, ten opzichte van zijn maat al thans, veroordeelde de Politierechter hem tot 40 of '20 dagen. P. M. S., los-werkman te Oostburg. zat eveneens in het complot en was mede schuldig aan de bevrijdingspo ging. Ook hij kreeg 40 of 20 dagen. Wegens een zedendelict werd J. J. S. te Bruinisse veroordeeld tot 60 of 20 dagen. J. K. en D. C. v. d. V., beiden wo nende te Ovezande, hadden samen Th. J. van de S. afgerost. Dit kost hun nu 25 of ^.0 dagen. In Claridges-hotel, waar Koningin Juliana en Prins Bcrnhard op Woens dag 22 November een gala-diner ter ere van de Koning en de Koningin van Engeland geven, zullen de voor bereidingen voor deze maaitijd Maandagochtend beginnen, Zondagavond twee zllverbewaarders en het hoofd van de linnenkamer van het paleis Socstdjjk zullen zijn aan gekomen. Met zestien koks, bedien den en lakeien vormen zij de „voor hoede" van het personeel, dat uit Nederland overkomt om zorg te dra gen voor alle details van het diner. In totaal zullen 64 personen aan zitten, die worden bediend door 31 Nederlandse lakeien in de livrei van het Huis van Oranje. Zoals bekend is, zullen alle gerechten, serviezen, kristal en tafellinnen uit Nederland overgezonden worden. Het zilver ar riveert, bewaakt door zilverbewaar ders, met de „Jacob van Heems- kerek". Een schat van bloemen, be stemd voor de versiering van ont vangstzaal en dinerzaal, zal per spe ciaal vliegtuig uit Holland komen en bewaard worden in een zaal, waar de centrale verwarming wordt afgeslo ten om de bloemen fris te houden. Men beschouwt het diner hier als een novum, omdat, naar men zegt, voor het eerst een „state dinner" in een particulier hotel wordt gegeven. In Claridges is men druk bezig met het in orde brengen van de vertrek ken. die op 22 November een rol zul len spelen. Decorateurs en schilders zijn aan het werk in de rechtervleu gel, die voor het diner gereserveerd is en die geheel van de rest van het hotel zal worden afgesloten. De gas ten zullen aanzitten aan één lange tafel. In een aangrenzende zaal zal het strijkorkest van het Corps Ma- uua qooup ap pui >ioo jap 's-tauru Heemskerck" overkomt, tijdens 'hét diner musiceren. zouden beïnvloeden en voorts de uit getrokken bedragen zo efficiënt mo gelijk te besteden. De financiële toestand van ons land is zorgelijk. Prof. Lieftinck er kende het volmondig. Een van de moeilijkste doelstellingen van de re gering is het handhaven van het mo netaire evenwicht; bij verbreking hiex-van is de deelneming aan de in ternationale economische integi'atie vrijwel onmogelijk en in het binnen land zouden inflatoire tendensen op treden. De minister deelde in antwoord op de critiek, die was geleverd op de aanzienlijke salarisverhoging voor een aantal hoge ambtenaren nog mede, dat deze maatregel slechts 200 per sonen betreft en dat zij is genomen in overeenstemming met de commis sie voor georganiseerd overleg. Russisch protest tegen Amerikaanse provocatie. Generaal Tsjoeikof, hoofd van de Russische controlecommissie in Duitsland, heeft geprotesteerd tegen „een Amerikaanse aanval op een Russisch passagiersvliegtuig, uitge voerd in West Duitsland toen het toe stel op weg was van Parijs naar Ber lijn". Aan boord bevond zich de zieke secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Maurice Thc- rez. Ongeveer 50 km. ten Westen van Fx-ankfort viel het Amerikaanse straalvliegtuig het Sowjet-Russische toestel aan door het tot op een af stand van tien meter te naderen. Het Amerikaanse toestel naderde nog voor een tweede maal. Slechts de behendigheid van de Sowjet-piloot voorkwam het bescha digen van het passagiersvliegtuig. Het betrof hier opzettelijke provoca tie, daar de Amerikaanse autoritei ten van de komende vlucht op de k. oogte waren gesteld. Ik protesteer egen dit incident en eis een ernstige bestraffing van de verantwoordelij ken. Ik verzoek u mij mede te delen, welke maatregelen gij hebt getrof fen", aldus besluit de brief, waarin het protest is vervat. Acheson aoht Chinese interventie zeer gevaarlijk. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag op een conferentie van vertegenwoordigers van 200 organi saties van zijn ministerie verklaard, dat de V.S. „al het mogelijke moet doen om te verhinderen, dat de ge wapende interventie van communis tisch China in Korea de wereld in een tragedie van de meest kolossale aard stort". De wereld bevindt zich in een „zeer" zeer gevaarlijke periode der geschie denis, welke steeds gevaarlijker wordt, naarmate de toestand zich ontwikkelt". Teruggekeerden uit Rusland worden berecht. De 70 voormalige Russische krijgs gevangenen van Nederlandse na tionaliteit. die onlangs in ons land zijn teruggekeerd, zullen ter berech ting worden verdeeld over de bijzon dere strafkamers der onderscheiden Arrondissementsrechtbanken. De officier van Justitie te 's Her- togenbosch is van mening, dat de nadat 1in Russische kampen doorge bracht. op zich zelf een voldoende zware straf mag worden genoemd om als stro f verminderende omstan digheid ter rechtszitting te worden gekwalificeei'd. Twee kinderen vielen in 17 m. diepe put. Woensdagavond zijn te Groes- beek twee jeugdige kinderen in een zeventien meter diepe put gevak-r.. Een zevenjarig jongetje is aan de be komen verwondingen overleden. Door middel van een touw heeft een man. die het ongeluk bemerkte, de beide kinderen uit de put eehaald. De zevenjarige knaap had een been- bi'euk, een zware hersenschudding en een diepe halswond Het andere jon getje had een beenbreuk. Straaljager maakte noodlanding bij Bolsward Een Meteor-straaljager van de vlieg basis Gutersloh in de Engelse sector van W.-Duitsland, heeft Woensdag morgen op de straatweg Bolsward Sneek een noodlanding gemaakt Het toestel heeft in de uitloop een paaltje geraakt, waardoor het licht werd be schadigd. Toen de wielen het wegdek raakten, bemerkte de bestuurder tot zijn grote schrik dat voor hem uit een kleine Volkswagen reed. Uiteraard had de straaljager een aanmerkelijk grotere snelheid dan de auto. zodat de vlieger naar rechts moest uitwijken. Gelukkig stonden er geen bomen langs de weg. De Volkswagen is doorgereden. Waar schijnlijk heeft de chauffeur niet be merkt in welk groot gevaar hij heeft verkeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3