NIEUWS UIT ZEELAND VAL DA WALCHEREN VOOR HET KABINET-DREES WAS HET EEN GOEDE DAG Vlissingens gemeente- fiaancïën staan er somber bij. PLOUVIER heeft DE warme pantoffels Dr. Euwe speelde weer remise. SANATOGEN VERLEmim noodvoorziening VOOR TWEE jaar 20 Nov. officiële opening Unie-conferentie. Onderzoek naar geestesver- vermogen Yan „ministers dochter". WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT Tekort voorlopig geraamd op ƒ127.000.- Verschenen ts de nota van aanbie ding van de gemeentebegroting van Vlissingen voor het dienstjaar 1951 en uit dit uitvoerig stuk blijkt, dat het er met de Vtisslngse gemeen tefi- naneiën niet rooskleurig bijstaat. Het ontwerp der begroting vertoont een tekort van 127.000 en B. en \V. voe gen hier direct reeds aan toe, dat er nog belangrijke wijzigingen zullen ko men, welke not beeld nog aanmerke lijk somberder zullen maken. De situ atie heeft zich in elk geval dermate ongunstig ontwikkeld, dat van een sluitende begroting geen sprake meer kan «ijn. Er is echter een mogelijkheid tot 't verkrijgen van een hogere bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds en B. en W. menen, dat aan de voorwaar den, wellco het Rijk hiervoor stelt, in Vlissingen wordt voldaan (bijzon dere omstandigheden en de onmoge lijkheid om het tekort on andere wij ze te dekken). Wat het tekort van 127.000 be treft, laat een staatje zien, dat een aantal uitgaven in totaal 416.000 hoger moesten worden geraamd, een aantal inkomsten in totaal 19.500 minder. Andere uitgaven konden ge lukkig tot oen totaal bedrag van 808.500 lager geraamd worden. Belangrijke uitgaafverhogingen be treffen de lonen en salarissen 85.000), de kapitaalslasten 78.000) en de subsidie voor Maat schappelijk Hulpbetoon 66.500). BADSTRAXD MOET BEHOEDEN BLIJVEN Van de werken die zullen moeten worden uitgevoerd, noemen we voor zieningen tot behoud van hot bad- strand (f 100.000 voor het aanbren gen van een nieuw strandhoofd en 50.000 voor het opspuiten van zand), uitbreiding van de Huishoudschool 105.000), en 't bijbouwen van een leslokaal hij de school van de Vlis- singse Schoolvereniging 4700). Voor aankoop van grond voor sport terreinen wordt 50.000 uitgetrok ken, voor afschrijving van wederop- bouwuitgaven 30-000 900.00.0 te betalen in dertig jaar). In ons volgend nummer komen wij op deze nota van aapbieding uitvoeri ger terug. Advertentie. Vloeibare lucht in het Schuttershof. Vloeibare lucht van 200 graden Celcius onder nul plonsde Dinsdag op de vloer van de Confrèrièzaal in het Schuttershof te Middelburg, Dit ge schiedde bij proeven, die het aan trekkelijkste onderdeel vormden van een lezing over het onderwerp „De weg naar het absolute nulpunt Drs. M. J. Steenland van het Ka merlin gh Onnes-laboratorium te Leiden ge- l bruikte meer dan een liter vloeibare lucht om zijn talrijk en in hoge mate geïnteresseerd gehoor te laten zien, legenda YUSSIN'GEN. Vandaag Alhambra: „Zamba en de Jungle-prinses". (14 j.); Luxor: „Vlie gende duivels", (14 j.), 8uyr; Geref. kerk: Herdenking 60-jarig bestaan Geref. school, 7.30 uur; StrandhotOl: Lezing mej. M. Kehrer: „Het werk van de vrouw by de politie", (Z.V. V-l, 8 MUV. Morgen: Alhambra: Als vandaag; Lu xor: Als vandaag; Concordia: Open bare vergadering E.V.C. met leeing Berend Blokzijl. 8 uur. MIDDELBURG. A'andaag Schuttershof; Ned- Reis- vgrenjging. Salzkammergut-avond, 8 uur; Schouwburg: CJF.A. „Song of my heart". 8 uur; Electro: „Jungle regiment" (14 jr.). 7 en 9.15 uur. Mprgen Concertzaal: Lezing mej. M. Kehrer. ..Het werk van de vrouw bij de politie". (Z.V.U.), 8 uur; Electro: als vandaag. welke invloed zij heeft op bloemen, rubber, kwik en alcohol en electri- teit. povendien gaf hy eon duidelijke uiteenzetting van de pogingen van de geleerden om het absolute nulpunt 273,15 graden) zo dicht mogelijk te benaderen door het vloeibaar ma ken van lucht, waterstof en helium- Een aantal lichtbeelden verduide lijkte enkele passages van deze le zing voor het Natuurkundig Gezel schap, die met een dankbaar applaus beloond wérd. Huishoudelijke voorlichting voor Indonesische vrouwen. census TE MIDDELBURG In de Industrie- en Huishoudschool te Middelburg wordt Vrijdagmiddag a-s. een begin gemaakt met een cur sus huishoudelijke voorlichting, wel ke speciaal wordt georganiseérd ten behoeve van de Indpnesjsohe vrou wen, die onlangs in ons land arri veerden en die thans op Walcheren verblijven. Men wil deze vrouwen op de hoog- te brengen van het gezinsleven ën 't voeren van een huishouding in Ne derland, alsmede van de Hollandse keuken. In de practijk is gebleken, dat dit in vele gevallen gewenst is, temeer, omdat het wel voorkomt, dat onoordeelkundig wordt gekocht. Elders in ons land worden reeds der gelijke cursussen gegeven; men gaat er thans in Middelburg toe qvor op initiatief van de Commissie Huishou delijke Voorlichting, de U.V.V., het I.K.Ó.R. en de „Pelita"-getie voor gerepatrieerden. Van de vrouwen uit de 37 op Wal cheren verblijvende gezinnen hebben er zich tot nu toe vijf voor deze cur sus opgegeven. VOETBAL Abe kreeg aanbod van 8 millioen francs Naar de Volkskrant weet mede te delen, zou een voetbalkoning uit Mar seille Abe Lenstra in Antwerpen 8 mlllioen francs hebben aangeboden, als de Fries naar de Franse haven stad zou willen komen- Pat is zo om en bij de negentigduizend gulden. De Fransen mijven overigens met een bewonderenswaardige hardnek kigheid de jacht op Nedei'landse spe lers voortzetten. Zo wordt er verteld, dat op 10 Dc-cember, de dag waarop Nedei-land in Parijs tegen Frankrijk in het veld komt .er zal worden aan geklopt bij Kraak, Terlouw en Van Melis. Het ziet er voor ons voetbal inderdaad veelbelovend uit. Om de Gouden Onafhanke lijkheidsbeker. NEDERLANDS RONPSELFTAL SAMENGESTELD. Het Nederlands Bondselftal, dat Zaterdag 18 November a.s. op het Sparta-ferrein to Rotterdam in een wedstrijd om de gouden onafhanke lijkheidsbeker tegen het Rotterdams elftal uitkomt, is als volgt samen gesteld: Doel: Van Raai te, (Blauw Wit); achter: Boonkamp, (Blauw Wit) en Alberts, (Vitesse); midden; Klaassens, (V.V.V.); Krygh (B.V.V en Spanjer (Limburgia); voor: Ver munt (R.B.C.), Mangektians (Ado), Stempher (B.V.V.), Kuneman (H.B. S.) en Möhrig (H.B.S.). ROTTERDAMS ELFTAL De samenstelling van het Rotter dams elftal luidt: doel: v. d. Bijl (Feyenoord); achter: Smulders (Feyenoord) en Tiebout (Sparta); middon: van Meerwijk (S.V.V.), Kroon (Feyenoord) en van der En-, gel (Feyenoord); voor: van Male (Sparta), Benningshof (Sparta), den Boer (Sparta), Van der Tuin (Her mes D.V-S.) en Heyster (Hermes D. V.S.). SCHAKEN Reshevsky won opnieuw. In de derde ronde van het inter nationaal schaaktournooi te Amstert dam, kon dr. Euwe opnieuw niet ver der komen dan remise, dit keer te? gen de' Joego-Slaaf Trifunovïc. De partjj dyurde slechts 21 zetten. Rossolimo. die da leiding heeft, speelde in 40 zetten remise met Pire. De Nederlander v. d. Berg kon het niet bolwerken tegen Reshevsky en verloor in 28 zetten. Bonner won. eveneens in 28 zetten, van de IJslan der Gudmundsson. Van Scheltinga bereikte na 35 zet ten remise tegen de Tsjech Kottnauer De Belg O'Kelly won in 40 zetten van dr. Tartakower. Najdorf moest zich tegen de Ita liaan Szabados met remise tevreden stellen. De partijen Stablberg—Foltys en Gligoric-^Golombek werden afgebro ken- WIELRENNEN De stand in de Brusselse Zesdaagse. Dinsdagavond om 11 uur was de stand in de Brusselse zesdaagse: 1- Ramon—Thysssen (Belg.) 414 pnt.; 2. Ockers—Naeyo (Belg.). 355 §nt.; 3, Van Steenbergen—Hen- rickx (Belg.) 278 pnt-; 4. Kübler— Bruyland (Zwits.-Belg.) 241 pnt.; 5. Acoude Pauw (Belg.) 231 pnt, Op één ronde: 6. Bruneelae Beu- ckelaere (Belg.) 502 pnt.; 7. Schulte —Peters (Nea.) 371 pnt.; 8. Van VlietGillen (Ned-Eux.) 164 pnt. De overige koppels volgden op twee of meer ronden. Meer levensvreugde door meer gezondheid ®n «epr gezondheid door Sanatogen, het heerlijke versterkingsmiddel, waarmee U oververmoeidheid en zcnuwklacbten in korten tijd overwint. Het Zenuwsterkende Voedsel Veertigjarig bestaan van de Kleuterschool te IJzervdijke. To IJzendijke is het 40-jarig be staan van de Bijzondere Kleuter school op hartelijke en feestelijke wij- ze gevierd. Er was feest mot de ou der:: en kinderen in de school en tij dens een herder, kings-byeenkomst 's avonds in de Ncd. Hervormde Con sistorie heeft burgemeester L. E. D. S. van Bönninghausen medegedeeld, dat if M. de Koningin aan .'le heer I. J. PchfjVe, die 40 jaar bestuurslid was, waarvan 32 jaar voorzitter, de ere-medaille van de Orde van Ornnje- Nassar in zilver heeft verleend. Walcherse premières van „He dijk is dicht". Vrijdag gaan in Middelburg en Vlis singen de Walcherse premières van de bh' uistek Walcherse film ,tDe dijk is dicht". In Vlissingen wordt aan deze première een enigszins officieel karakter gegeven doordat voor de eerste voorstelling in het Al- hambra-theater het college van B. en W. en de laden van de gemeente raad zijn uitgenodigd- De tweede voorstelling zal Vrijdagavond worden bijgewoond door het gemeentebestuur van "VVestkapelle. Gok komt de be kende Westkappelse fanfare „O.K. K.", die vóór de voorstelling bij de ingang van Ret theater onder leiding van haar directeur, de heer P. de Rooy, nog enkele nummers zal spe len. Het Vljssingse gemeentebestuur heeft voor deze film vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting verleend, met welk sympathiek gebaar steun aan de Nederlandse filmindustrie wordt gegeven. In Middelburg zijn voor de tweede voorstelling van Vrijdagavond o.a de Commissaris dei' Koningin, de voor zitter en de ingenieur van de Polder Walcheren en do directeur van de P.Z.E.M. uitgenodigd. RAAD VAN BEROEP VOOR HERVERKAVELING WALCHEREN. Als griffier van de Raad van Beroep, zoals bedoeld in art. 15 van de Her- verkavelingswet Walcheren 1947, is in de plaats van mr. J. If. Wreesman aangewezen mr. A. M. J. Post Uiter- weer. secretaris van de Voogdijraad te Middelburg. FILMS VAN DE WEEK Avonturen in het oerwoud De Vlissingse bioscopen zoeken het deze week in de sensatie. Zamba en de junglcprinses (Zamba regie: Will. Berk) is het verhel van een moeder en haar kind, die met pen parachute uit een defect vliegtuig zyn gespron gen boven de jungle, waar de moeder terecht komt bij een aantal jagers. Het kind, dat zijn geheugen heeft verloren, wordt beschermd door een gorilla, een soort King Kong, die echter afstand doet van het jochie, wanneer dit zijn moeder weer her kent. De hoofdrol wordt vertolkt door Jon Hall als jager op groot wild. Gevechten tussen de dieren der wildernis, die het trouwens ook op de mensen hebben begrepen, lever ren de nodige spannende momenten op. (Alhambra). In Vliegende dui vels (Flying devil dogs; regie John English kunt ge zien hos twee stoere marinemannen jacht maken op een gevaarlyk individu, dat zich de naam „Bliksemstraal" heeft aangemeten en dat met behulp van een vliegende vleugel, electvisch geladen torpedo's rondzwaait. Ex-zwemkampioen Her man Brix heeft de hoofdrol. Vooraf is de „koning der cowboys" Roy Ro gers in actie om „De zonen van Sar tan" hun gerechte straf te bezorgen. (Luxor). Electro, Middelburg, ver toont de reeds onlangs besproken Amerikaanse film Jungle-regiment" geregisseerd door niemand minder nan Julien Duvivier, die echter een typisch routineproduct afleverde. Joan Gabin is de aanvoerder van een kleine groep onverschrokkenen, die diep in het oerwoud van de Congo de zaak der vrijheid met de wapens verdedigen. Levenslang geëist tegen Haagse tuinder. De Officier van Justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank eiste Dinsdagmiddag tegen de 26-ja? rige tuinder Johannes Brinks uit 's Gravenhage wegens moord op diens 25-jarige echtgenoot, levens lange gevangenisstraf. De Officier zeide in zijn requisitoir dat de rust en de bestialiteit, waar mee deze man tewerk is gegaan ge-, tuigt van zijn gevaarlijkheid. ><£,L'.?gv»'irie4. g^ntie-cëriincaai* De letterkundige Pteter van der Meer de Walcheren uit Breda, die on langs z(Jn zeventigste verjaardag vierde, is benoemd tot officier in dc Orde van Oranje Nassau. FINANCIëLE VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN. Tegemoetkoming wegens derving van Ondernemersbe lasting. De noodvoorziening voor de genieentefinaneiën, die getroffen werd bij de wet van 15 Juli 1948 loopt met het jaar 1950 ten einde. De hoop, dat het zou gelukken tijdig vóór de afloop der nooöregeling met een voorstel te ko men voor een meer duurzame regeling van de financiële verhouding tussen het Ryk en de gemeenten, is heiaas niet in vervulling gegaan. Pe eomm«s- sie-Oud heeft medegedeeld, dat de tijd d}e sedert het indienen van het rap port omtrent de noodvoorziening verstreken is, te kort is gebleken om reeds thans een voorstel voor een nieuwe regeling in de dienen. Hoezeer dit ook betreurd wordt, zijn d« ministers van Financiën en vgn Binnenlandse Zaken met de commissie van oordeel, dat aan een verlenging van de noodregeljng nipt valt te ontkomen. Aldus de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp betreffende de fi nanciële verhouding tussen Rijk en gemeenten, dat thans bij de Tweede Ka mer ingediend is. In overeenstemming met het gevoelen van de commissie- Oud wordt voorgesteld dc termijn van verlenging op twee jaren te stellen. Bij de opzet vsn de begroting van het gemeentefonds voor hei jaar 1948 werd de opbrengst der middelen ge raamd op f 317 millioen. De werkelijk- se opbrengst bedraagt 429 millioen. Ook voor 1949 is een stijging van do opbrengst boven de raming te ver wachten. NIET VAN BLIJVENDE AARD. Het. is echter waarschijnlijk, dat de huidige gunstige situatie van het ge meentefonds niet zal blijven voortdm ren en dat bij. een omslag in de con junctuur jieh een geheel tegenoverge stelde toestand zal voordoen. Met het oog hierop achten de be trokken ministers hpt noodzakelijk, dat gebroken wordt - iet het thans in de wet neergelegde svstpcjn van jaar lijkse volledige opdeling van het fonds en dat. reeds aanvan ;ende met 194S, de thans nog ruim vloeiende middelen voor een deel voor jaren, waarin mo gelijk een teruggang tc constateren zou zijn, worden gereserveerd. MEEVALLER VOOR GEMEENTEN De ministers menen, dat er bij de vaststelling van de definitieve uitke ringen uit het gemebntel'onds, welke geschiedt na de 'afsluiting van het be trokken dienstjaar, nog enige speel ruimte voor de gemeenten moet blij ven. Zij stellen daarom voor. in geval de werkelijke inkomsten van het fonds zijn meegevallen, deze meevaller evenwel beperkt tot 5 van de basis bedragen der algemene en bijzondere uitkering alsnog aan de gemeenten uit te keren. Hetgeen eventueel boven de 5 f/o uitkomt, zal aan de reser.r worden toegevoegd. Nadrukkelijk wordt er op gewezen dat het gereserveerde bedrag uiteraor:' voor de gezamenlijke gemeenten be stemd blijft en dat dp aanwezigheid en de grootte van de reserve vooris niet van invloed mogen zijn bij het be- palep. van de hoogte der in het fonr! te storten jaarlijkse middelen. Het verljes ygn dat deel der onder nemingsbeiiisting, hetwelk steeds ter bate van het gemeentefonds kwam. zat ten aanzien van de jaren 1949 en 1950 worden gecompenseerd door achter eenvolgens 20 millioen en 100 mil lioen in het gemeentefonds te storten. Voor de individuele gemeenten zal de compensatie worden geregeld door over 1949 en 1950 uit het gemeente fonds aan de gemeenten een uitkering te doen voor het verlies van de onder? nemingsbelasting naar grondslag be drijfskapitaal. Verwacht wordt, dat het totaal dezer uitkeringen voor alle ge meenten te zamen 1,4 x f 20 millioen f 28 millioen zal bedragen, welk be drag door het rijk in het gemeente fonds zal worden gestort. Voor de jaren 1951 en 1952. wanneet- dus de belasting geheel vervallen is, zal voor het verlies, dat de individu ele gemeenten lijden, uit het gemeen tefonds aan elke gemeente, zonodig een uitkering worden verstrekt. Voorgesteld wordt nu aan de ge meenten een aanvullende uitkering te verlenen tot het bedrag, hetwelk de aan haar toekomende ondernenryngs- bolasting over de gehele periode, „waarover deze heeft gegolden, ten j achter blijft bij het bedrag, dat haar tot ep met 1949 is uitgekeerd, vermeer derd met drie maal het bedrag, dat zij over 1950 zal genieten. Aangezien te verwachten is. dat aan de gemeenten pog belangrijke bedra- TWEEDE KAMER Een Staatssecretaris voor de Middenstand? (Van onze parlementaire redacteur a.i.) rywel alle ministers zaten Dinsdagavond, op deze laatste dag der al gemene beschouwingen van de Tweede Kamer over de begrqting 1951, rond do ministerstafel geschaard, toen de Christelijk-IIistorisehc fractie leider, (1e heer H. W. Tüanus, het spreekgestoelte besteeg. Tevoren had de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, medegedeeld, dat de Tweede Kamer Donderdagavond haar voorgenomen zitting niet zou houden In verband met het'officiële bezoek, dat ILM. de Koningin en Prins Bernhard die dag aan Den Haag hopen te brengen. gen wegens ondernemingabelasting moeten worden uitgekeerd (voor 1951 geschat op f 68 millioen ep voor 1952 Het was Dinsdag een onverdeeld goede dag voor het kabinet-Drees, dat veel vriendelijke woorden in ont vangst tc nemen had, zowel van de heer Tilanus als van prof. mr. C. P. M. Romme, de aanvoerder der frac tie van de Katholieke Volkspartij. Tegenover deze beide redevoeringen vielen die der financiële specialisten der verschillende fracties, dio daar na achtereenvolgens aan hot woord kwamen, als behorende tot het twee? de plan, in het niet. De heer Tilanus, Fleitte als vroeger voor een zo breed mogelijk samengesteld kabinet. Prof. Romme liet er daarentegen in zyn op voortreffelijke wijze voor gedragen magistrale rede geen twij fel over bestaan, dat hij zo spoedig mogelijk terugkeer naar de construe? tie van 194S, dus van een kabinet van K.VP,. p.v.d.A., C.H. en V.V.D. zou toejuichen. De heer Tilanus wilde de nieuwe minister \'an Oorlog met ver trouwen tegemoet treden. Een belangrijk deel zijner rede wijdde de heer Tilanus aan die van mr. P. J. Oud, de V.V.D.-leider, die immers zijn denkbeelden omtrent het vormen van een zgn. derde macht (van A.R., C.H., en V.V.D.ont vouwd heeft. De C.H.-aanvoerder wees het etiket, dat de P.v.d-A. frac tievoorzitter, jlir. mr. M. van der Goes van Naters, a.1 bij voorbaat op zulk een concentratie geplakt had, n.l. dat van conservatief, met be slistheid af, en betoogde,'dat wanneer deze ten aanzien van de C.H. Unie gewaagde van een linkse en rechtse groep daarin, hij maar naar zijn ei gen partij en fractie moést Kijken. STAATSSECRETARIAAT VOOR DE MIDDENSTAND De heer Tilanus betreurde het heengaan van mr. W. H. Fockema Andreae als Staatssecretaris van Oor log en na hem poogde prof. Romme een nieuw emplooi te vinden voor 'n andere Staatssecretaris, n.l. die van Economische Zaken, mr. dr. W.'C L. van der Grinten, omtrent wiens posi tie enige vaagheid bestaat, sinds de wet op de bedrijfsorganisatie in kan nen en kruiken is. Hij wilde deze geestverwant belast zien met het staatssecretariaat voor de midden stand. K.V P. ACHTER DE REGERING Tweederde zrjner rede besteedde mr. Romme aan de souvereiniteits- overdracht in Indonesië en aan wat wel zeer simpel in de gedrukte stuk ken het Korea-incident genoemd werd. Met grote nadruk verzekerde hy het kabinet, dat de gehele K.V.P.- fractie zich met het beleid der rege ring ook ten aanzien van het drama van Ambon kon verenigen. Hij ge loofde niet, dat wie ook het beier dan minister mr. J. H. van Maarse- veen en de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, mr. J. Blom, er zou hebben afgebracht, maar achtte de taak der regering stellig niet ten einde. Want er moet komen, aldus prol. Romme, een wezeqïyke autonomie van Ambon, binnen het kader der Re publiek Indonesia en Wanneer de laatste weigert via de UNCI 'ri volks stemming over Ambon. Maar van mi litaire interventie ten aanzien van Ambon als door sommige Anti-Re- volutionnairen en ook anderen be pleit, wilde hij evenmin als mr. Oud iets weten. MOTIE VAN COMMUNIST DE GROOT- De heer de Groot (C.P.N.) diende bij de aanvang der avondvergadering een motie in, waarin van de Kamer wordt gevraagd het besluit van de regering, om haar afgevaardigden bij de V.N. opdracht te geven om voor volledige hervatting der diplo matieke relaties met Franco-Spar.je te stemmen, te betreuren. En de fractiegenoot van de Groot, Gortzak, wilde wel eens weten wat er waar was van het gerucht, dat het Tweede Kamerlid E. Vermeer benoemd zal worden tot Staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken en dat hij (Vermeer» speciaal zal worden belast met de uitvoering op de wet inzake de bin nenlandse veiligheid. De Indonesische politiek der rege ring is op een verschrikkelijk bank roet uitgelopen. Ze heeft geleid tot een sterke communistische invloed in Indonesië en een communistische staatsgreep in de nabye toekomst is niet onmogelijk. Dat was de mening van de heer Zandt (S.G.), die zich voorts keerde tegen het optreden je gens het Ambonnese vol}c. Nadat de heer Zandt nog een plei dooi ha4 gehouden voor Zondagshei liging werd te tien uur de vergade ring verdaagd. Hedenmiddag komt de minister-president aan het woord. Advertentie. Blauw Delfts aardewerk Wit Delfts aardewerk Reliëftegels van „De Porceleyne Fles" in MIDDELBURG alleen bu KUNSTHANDEL RIE MiNOERHOUD Nieuwe Burg 8—10 Middelburg. op f 26 millioen) zal de suppletie over deze jaren belopen resp. 72 millioen en f 114 millioen. Neem een doos echte PAS T ILL ES VOORKÖMINGVAN GRIEP In verhand niet een overvloed aan actuele copie, moest het feuilletpn in deze editie worden weggelaten. Mr. van Maarseveen, voorzitter Nederlandse delegatie De conferentie in het kader van de Nederlands-Indonesische Unie zal Maandagmiddag 20 November om 15 uur In de vergaderzaal van de Eerste Ramer officieel worden geopend met redevoeringen van de minister-presi dent van het ontvangende land, dr. W. Drees, en de voorzitter van de Indonesische delegatie, mr. M. Roem. I Na de opening zullen de delega- i ties in besloten zitting overgaan 'tot Ja vaststelling van de regeling der werkzaamheden. SAMENSTELLING NEDER LANDSE DELEGATIE. De Nederlandse delegatie zal wor sen gevormd door de ministers mr. r. H. van Maarseveen, voorzitter, dr. j. R. M. van den Brink. L. GÖtzen '.n mr, P. Lief tinei, en staatssecre- 'aris mr. N. H. S. Blom. Vrijdag zullen de ministers dr. Soemitro (Handel en Industrie) en j ir. Djoeanda (Verkeer) en de pers chef van het ministerie van Handel en Industrie, de heer Van Andel, I naar Nederland reizen in verband met de a.s. Unie-conferentie. Bergense affaire groiendeels achter gesloten deuren. Voor de Alkmaarse Rechtbank diende Dinsdag de zaak tegen de Am sterdamse modiste Itoosje van G., die zich deze zomer heeft schuldig ge maakt aan grootscheepse oplichting te Berger (N.H.). Zy gaf zich uit voor de dochter van minister Van Maarseveen en met haar vriendin, mevr. Helena B. A., maakte zij in Bergen goede sier en leefde op grote voet ten koste van de pensionhouder C. W., bjj wie de dames haar intrek hadden genomen. Vriendinnen en vrienden maakten grote verteringen als gasten der beide dames. Officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn, achtte zich niet in staat te requireren zonder nader te zijn inge licht omtrent de psychische structuur van Kqosje van G., die reeds enige malen eerder wegens oplichting was veroordeeld. Mevr. Helena B.-A., die als gevan genbewaarster in Amsterdam heeft gewerkt en daar voor het eerst met !oosje heeft kennis gemaakt, vertel de niet te hebben geweten dat Koosje onder valse vlag voer. De Officier van Justitie hechtte geen geloof aan haar verklaring. Hij stelde het op prijs, dat ook over deze vrouw eerst een psychiatrisch rapport zal worden uitgebracht. Deze zaak is voor een belangrijk gedeelte met gesloten deuren behan deld. Nederlander op West-Java vermoord. De oudste administrateur van de P. en T.danden, de 58-jarige Neder lander W. A. Graham Adriani, werd Zaterdagavond voor zyn woning op de rubberonderneming Manjingsal in de omgeving van Soebang door rub- berdieven met vier schoten van het leven beroofd. Dit is de tweede .moord op een Nederlands lid van de staf van de P. en T.-landen, welke in de laatste 14 dagen is gepleegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5