PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verwarde berichtgeving over de in Tibet strijd Het wegenplan voor de nieuwe Braakmanpolder DB BILT Vandaag India bezorgd over de toestand Kantlijn PRESIDENT CHALBAUD WERD DOOR BENDE ONTVOERD LAFFE OVERVAL OP EERZAME BOERDERIJ BIJ UDDEL Midden-weg is voor Zeeuwsch- Vlaanderen van cardinaal belang VOORSPELT- 193e Jaargang - No. 269 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B. den Boer Adj. W de Pagter Hoofdrea G BallinUJn PI verv.: W Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; f 3.90 p kw.. fr p p t 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 Nov. '50 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max 8 regels): van 1—5 regels f 1.—tedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58- 60 tei 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 21601 M'burg, Londense Kaai 29 tel 2077 en 2924; Goes: L Vorststr p3. te- 2475 tb.gp 2228). Oostburg Pr Mauntsstr 12. tel i, Temeuzen. Brouwerijstr 2; Zierlkzee N Bogardstr C 160 tel In Korea gevechten in ijzige koude. De berichten over de strijd in Tibet zjjn zeer verward. Reuter meldde eerst uit Kalimpong, dat volgens een woordvoerder van de Indiase regering de strijd was geëindigd en tussen India en Tibet een regeling was bereikt. De officiële radio van India liet echter later een tegenspraak omroepen. Ontkend werd, dat een woordvoerder iets dergelijks had gezegd. De regering van India heeft haar vertegenwoordiger in Lhasa verzocht een onderzoek in te stellen naar de beweringen, dat Chinese troepen de Ti betaanse hoofdstad zijn binnengerukt. De Indiase president, Radjendra Prasad, heeft in een boodschap tot het parlement verklaard, dat India zich moet bezighouden met wat in Tibet gebeurd is en moet hopen, dat Tibets autonomie zal blijven behou den. India zal Tibet steunen, wanneer de Tibetaanse klacht bij de Veiligheids raad tegen het binnenvallen van het land door de Chinese communistische troepen in behandeling wordt geno men. „T In diplomatieke kringen te New Delhi verwacht men. dat ook Enge land en de Ver. Staten Tibet m de Veiligheidsraad zullen steunen. Over de strijd in Korea werd Dins dag gemeld, dat de verbonden troe pen onder ijzige koude voorzichtig oprukken. Drie Chinese communistische le- Men kan de ontwikkelingsgeschie denis der mensheid niet naar believen versnellen of vertra gen. Als dat mogelijk was, zouden er overal ter wereld politici opstaan met geen ander program, dan de vreedza me welvaartspeiiodes zo lang moge lijk te rekken, de periodes van oorlog en rampspoed dienovereenkomstig te verkorten. Haast U lnagzaam. Haastige spoed is zelden goed. De laatsten zullen de eersten zijn. En die geloven haasten niet... Levenswijsheid, die waar schuwt, dat men niet moet trachten de dingen te forceren. Bij het lezen van de Engelse afwij zing van het Europese leger, met een Europese minister van defensie en een Raad van Europa, die het com pleet voor liet zeggen zou hebben, moet men dit bedenken. Wij hier in Nederland hebben in de naoorlogsjaren ietwat al te goed gelovig geloofd aan de „Entwertung aller Werte'met name als het ons nationalisme betrof. Wij hebben onze ver wachting gebouwd op het internatio nalisme. En hebben dientengevolge, ten dele door gebrek aan zelfvertrou wen en nationaal zelfbewustzijn, zwa re offers moeten brengen. Niet ieder volk is daartoe evenwel bereid. Engeland zegt dat onomwon den en in Nederland gaan ook al stemmen op, die zich verheffen tegen het prijsgeven van te veel zelfstan digheid. Daardoor komt de Europese defen sieve eenheid ernstig in gevaar. Jam mer voor het bedreigde Westen nlaar begrijpelijk. Men kan daaraan niet veel veranderen. Het ging een beetje al te snel met de West-Euro- pese een-wording. Het begon op for ceren te lijken. En zoals gezegd: de ontwikkeling lüiat zich niet forceren. Als mensen en volkeren ergens nog niet rijp voor zijn, kan men beter een andere tijd afwachten. Nogmaals de oorlogsbegroting 1951. Van de 437 millioen op de gewo ne dienst werden dus f 100 mil lioen aan oorlogstuig besteed. Aan salarissen van het burgerpersoneel gaat f 34% millioen weg. De interna tionaal toenemende contacten van het ministerie van oorlog vergen f 43.700, die van de „overkoepelende staven" en van allerlei missies en commissies f 165.000, derepresentatie kosten van onze militaire autoritei ten in het buitenland vergen f 9000 en die van de Gouverneur van de re sidentie, de bevelhebbers der militai re gewesten en der garnizoenscom mandanten x 10.000. De legervoorlich- tingsdienst dewelke een van de meest overbodige instellingen is, wel ke wij in Nederland rijk zijn kost nog altijd f 120.850 (verleden jaar f 432.000) en de leger-film en foto dienst nog f 190.687. Bovendien geeft ons departement van oorlog boeken uit voor de lieve ronde som van f 298.250. Alleen aan het hoofdkwar tier van de Generale Staf kost f 2.307.230 en aan muziekinstrumen ten besteedt ons departement dit jaar weer f 70.000. Vrijheid en Democratie (VVD), waaraan wij deze cijfers ont lenen, heeft dat allemaal zo netjes voor ons uitgeknobbeld. Er zit in deze cijfers een wijze les. Bij de jongste belastingdebat ten heeftm en het onze knappe minister van financiën euvel geduid, dat hij eerst bepaalt hoeveel geld hij nodig heeft en dan eens gaat kijken, waar hij het vandaan kan halen. Er waren Kamerleden, die vonden, dat de heer Lieftinck eerst moet kyken hoeveel geld hij heeft en pas daarna moet bepalen, hoeveel hij uit kan ge ven. Met andere woorden, dat de re gering de tering naar de nering moet zetten en niet omgekeerd. Als wij de oorlogsbegroting 1951 bekijken, komen wij tot de conclusie, dat deze oud-Hollandse waarheid nog niet overal in Den Haag bekend is. gers, elk naar schatting van drie di visies, staan tegenover het eerste le gercorps in Noord Korea en bereiden zich blijkbaar voor op een krachtige verdediging. Manschappen van de Amerikaanse eerste cavaleriedivisie veroverden na 48 uur strijd in vrieskoude drie heu vels ten Zuiden van Jongbjong. Een -bataljon van de Zuidkoreaanse eerste divisie is Maandag bij vergis sing door twee Amerikaanse straal vliegtuigen bestookt. De Amerikaanse legerleiding heeft Dinsdag medegedeeld, dat in Januari Atoombommen op Chinese steden? Amerikaanse senator acht het niet uitgesloten De democratische Senator der Ver enigde Staten, Richard Russell heeft te Winder in Georgië verklaard, dat het werpen van atoom bommen op sommige Chinese steden „niet uitgesloten" is. „Als de toe stand ernstig zou worden, zouden wij misschien hiertoe genoodzaakt zijn", aldus Russell, die waarschijnlijk voor zitter van de Amerikaanse Senaats commissie voor de Strijdkrachten zal worden. Fransen hebben in Indo-China weer twee stellingen ontruimd. Een Franse woordvoerder heeft meegedeeld, dat de Franse troepen in N.W.-Indo-China, ten Zuiden van de Rode Rivier, de stellingen Binhloe en Phongto hebben verlaten. a.s. 40.000 dienstplichtigen onder de wapenen worden geroepen. Hierdoor zullen in Januari 1951, sinds het uit breken van de oorlog in Korea in to taal 250.000 man bij het Amerikaanse leger onder de wapenen zijn geroepen. De Veiligheidsraad zal mogelijk Donderdag de klacht over de Chinese interventie in Korea verder behande len. De Raad zal wederom verzocht worden de voorgestelde gezamenlijke resolutie te behandelen volgens welke op communistisch China een beroep zal worden gedaan zijn troepen terug te trekken. Er zal niet gestemd worden voor dat de Chinese delegatie te Lake Suc cess is aangekomen. Frankrijk wil wèl met Rusland praten. Maar niet alleen over Duitsland. De Franse minister van Buiten landse zaken Robert Schuman, deel de de Franse nationale vergadering Dinsdag in een verklaring mede dat Frankryk bereid is om, tezamen met Engeland en de Ver. Staten, bespre kingen te openen met de Sowjet-Unie doch niet op basis van dc Praagse verklaring en evenmin alleen over het Duitse vraagstuk. Frankrijk is altijd bereid elk initia tief te steunen, dat ten doel heeft de oorzaken van misverstanden tussen de volken op te heffen. Vanzelfspre kend is deze Franse bereidheid geenszins onverenigbaar met het vaste voornemen de landsverdediging binnen het kader van het Noord-At lantische verdrag, te organiseren. In de reeks van unilaterale hande lingen van het Kremlin is naar onze mening die de ernstigste, welke heeft geleid tot het stichten in de Russi sche bezettingszone van een gemili tariseerde politie die alle kenmerken vertoont van een sterk nationaal Duits leger. In Korea heeft men ge zien hoe een leger is aangevallen over een demarcatielijn waardoor een Sowjet-Russische bezettingszone verscheidene jaren van een overeen komstige Amerikaanse zóne is ge scheiden. Dit bewijst te meer dat de met het Duitse vraagstuk samenhan gende problemen, in hun oorzaken en mogelijke gevolgen, nauw verbonden zjjn met andere crises, waardoor de vrede in gevaar wordt gebracht. Een bespreking van het Duitse vraag stuk heeft alleen dus geen zin. De leider, Urbina, gearresteerd. Naar de Venezolaanse regering thans heeft medegedeeld, is presi dent Chalbaud vermoord door een groep gewapende mannen onder leiding van generaal Urbina. De mannen hadden zich opgesteld in de nabijheid van het huis van de president. Chalbaud werd, toen hij zich buitenshuis begaf ontvoerd eerst nog afgeranseld en daarna in een leegstaand huis in de rug geschoten. Urbina is inmiddels gearresteerd. Hij deed al in 1929 van zich horen dooi; met een bende het fort Amster dam op Curacao te overmeesteren. Het was de bende toen te doen om wa pens en munitie voor gebruik tegen de Venezolaanse regering. Op 'ip bewuste avond in Juli 1929 drong rbina's bende van ongeveer tachti f man, die in vrachtauto s was komen aanrijden, onverhoeds het fort Amsterdam binnen, waarbij enkele Tien doden bij treinongeluk in Italië. Tien Italiaanse arbeiders zijn om het leven gekomen en ongeveer tach tig gewond by een treinongeluk op 't station van Santantimo, een paar ki lometer van Napels. Een exprestrein van de lijn Napels-Rome leed n.l. achter op een an dere trein, die stilstond op het station. is het de laatste dag voor de inlevering van oude zilveren en zinken kwartjes en van ou de nikkelen en zinken stuivers. is het 30 jaar geleden, dat te Genève de eerste vergade ring van de Volkenbond werd gehouden. viert België de dag van de monarchie. Een millioen voor zes stuivers. Een Engelse Pool heeft Dinsdag 'n record bedrag van 104.417 pdst (ruim 1.050.000 gulden) uitgekeerd voor een inzet van 6 stuivers aan 'n man die acht gelijke spelen voorspeld had van de wedstrijden van Zaterdag j.l. De gelukkige winnaar is een Lon- denaar. Nederlandse militairen werden ge dood. Tezelfdertijd werden bepaalde punten van Willemstad door andere gewapende Venezolanen, die bjj het complot betrokken waren, bezet. De Nederlandse militaire commandant, die zich per auto naar het fort had gespoed, werd door de Venezolanen overmeesterd. Urbina stelde toen de gouverneur een ultimatum, overgave zonder verzet, of anders het oliebedrrjf Isla in brand. Aan Urbina's eisen werd voldaan. De door Urbina beraamde revolutie tegen de Venezolaanse regering had echter geen succes. In Caracas, de hoofdstad van Vene zuela, patrouilleren thans militairen door de straten. Er is een uitgaans verbod afgekondigd. Statig rjjst de slanke St. Stephen's toren van het Parlementsgebouw in Londen omhoog. Over de gehele wereld kent men de klok ,3ig Ben" wier geluid tijdens de oorlog de strijd voor de vrijheid en de taaie onverzette lijkheid togen de agressie symboliseerde. Sinds 1858 strooit „Big Ben" haar klanken elk kwartier over het hart van Londen uit. Een gezicht op het Westminster Palace (het Parlementsgebouw) met ,,Big Ben". President der Zuid-Molukken door eigen soldaten dood geschoten? Hst wordt in Djakarta beweerd, maar bevestiging is niet te krijgen. Van welingelichte zyde ontving het Indonesische persbureau „Antara" bericht, dat de president van de re publiek Zuid-Molukken, Manoehoe- toe, en de leider van de strijdkrach ten der It.M.S., Pattimena, door hun eigen soldaten gedood werden, voor dat Molukse troepen het eiland Am- bon verlieten. Bevestiging van dit bericht kon niet verkregen worden. Op door Aneta ingewonnen inlich tingen, of troepen van de R.M.S. Ambon verlaten hebben en waarheen zij dan vertrokken zijn, werd aan Aneta medegedeeld, dat volgens on bevestigde berichten groepen van de R.M.S. strijdkrachten met prauwen naar Oost-Ceram vertrokken zouden zijn. Dindag werd te Djakarta medege deeld, dat de zender Ambon onbe schadigd in handen van de Indonesi sche strijdkrachten was gevallen. Ifredes-congressisten op weg van Sheffield naar Warschau Er komt een resolutie om Noord-Korea tot agressor te verklaren Dinsdagochtend waren de 400 toe- felaten gedelegeerden naar het Vre escongres te Sheffield (er waren 1900 uitgenodigd) bezig hun koffers te pakken en reisgelegenheid te zoe ken om Donderdag in Warschau te kunnen zijn. De voorbereidingen voor het congres te Sheffield hebben meer dan 300.000 gulden gekost. Men ver wacht, dat de organisatoren een ver lies van 100 a 150 duizend gulden zullen lijden. Tijdens een korte demonstratie spraken de Spaanse schilder Pablo Picasso en dr. Hewlett Johnson. De „rode deken" van Canterbury. De toehoorders applaudiseerden luid voor hen. die het communisme en de Sowjet-Unie prezen, doch juichten evenzeer, toen de Amerikaan John Rogge, lid van het onder communisti sche leiding staande wereldvredes- comité verklaarde ongeruster te zijn over „de concentratie van de politie ke macht in de Sowjet-Unie, dan in de Verenigde Staten". Rogge verklaarde Joego-Slavië te hebben gesteund, omdat hij van oor deel is, dat dit land zich bulten beide machtsconcentraties houdt. IIU zeide te hopen, dat China hetzelfde zou doen en dat hij in Warschau bij het congres een resolutie zal indie nen, om Noord-Koren tot agressor te verklaren- Driejarige prins zou gehuwd zijn. Volgens een onbevestigd bericht is prins Gyanendra, de 3-jarige klein zoon van de naar India gevluchte Ne- palese koning, gehuwd met de doch ter van de minister-president. Prins Gyanendra, die vorige week werd gekroond, zou volgens een oude Hindoe-rites, waarbij de bruid haar man kiest in de echt zijn verbon den. Het is niet bekend, hoe oud de bruid is. Het huwelijk zou zijn ge sloten, omdat geen ongehuwde de troon mag bestijgen. Kinderhuwelij ken zijn in Nepal toegestaan. Onverlaat (met knuppel) dwong vrouw kinderspaarpot af te geven. Nu de beide daders, twee Amsterdammers, achter slot en grendel zitten heeft de Apeldoornse politie de sluier opgeheven, die zij, in het belang van het onderzoek, had gelegd over alles dat verband zou kunnen houden met een brutale roofoverval die Vrijdagavond jl. is gepleegd in het Veluwse dorpje Uddel. In een kleine afgelegen boerderij aldaar, bewoond door de landarbeider D. van Z., die met zijn vrouw en hun twee kinderen van tien en dertien jaar thuis was, werd omstreeks half negen hard op de deur geklopt. Op de vraag van Van Z. wie daar was, werd geen antwoord gegeven. Er werd nog tweemaal geklopt, maar de „bezoekers" maakten zich niet bekend. Van Z. pakte een riek en begaf zich naar buiten. Maar hij had nog maar net een voet buiten de deur of liij kreeg een zware klap op het hoofd. Van Z. vluchtte naar binnen en begaf zich met vrouw en kinderen naar de deel. Intussen had een der mannen op het dak weten te klimmen. Daar sloeg hij met behulp van een paal vijf ruiten van het bovenlicht stuk en klom vervolgens naar bin nen. De linnenkast werd opengebroken, doch toen deze geen geld scheen op te leveren, begon de onverlaat de angstige bewoners met een knuppel te dreigen. Tenslotte wist hij de vrouw "ertoe te brengen het enige geld, dat in huis was, een bedrag Ernstig auto-ongeluk bij Meppel. Omstreeks half zeven Dinsdag avond zijn op de rijksweg tussen Meppël en Steenwijk ter hoogte van het dorp Nijeveen een personenauto en een bestelauto op elkaar gereden. De personenwagen werd zo goed als totaal vernield. De bestuurder en v§f inzittende van de bestelauto, allen werklieden, werden gewond. Maandag a.s. zal een commissie uit Ged. Staten van Zeeland zitting hou den te Middelburg waar degenen, die bezwaren hebben tegen de inpolde ring van de Braakman of tegen de wijze, waarop dit gebied daarna zal wor den voorzien van wegen cn waterlopen, moudeiing him bezwaren kunnen toelichten. Naar wij vernemen hebben verseheidenen Zeeuwsch Vlaamse gemeentebesturen inderdaad bezwaren en hebben een aantal burgemeesters het plan deze bezwaren mondeling voor Ged. Staten toe te lichten. De bezwaren van de gemeente Hoofd plaat zyn in een afzondei-lrjk artikel op de tweede pagina van dit blad, uit voerig toegelicht. De bezwaren van de andere gemeenten hebben in hoofd zaak betrekking op het wegenplan in het nieuw in te polderen gebied. DE MIDDENWEG. Naar wij van burgemeester A. H. Hansens van Hoek vernamen, heeft men in Zeeuwsch-Vlaanderen stellig geen bezwaar tegen indijking van de Braakman, maar wel tegen het ont worpen wegenplan. Burgemeester Hansens acht de middenweg, die door het nieuwe gebied geprojecteerd is in Oost-Westelijke richting een weg van eardinale betekenis voor geheel Zw.- Viaanderen. Deze weg dient dan ook als een hoofdweg te worden aange merkt. Volgens de plannen zou dat evenwel geen hoofdweg worden. De gemeentebesturen van Biervliet en Philippine, aldus de burgemeester van Hoek, willen ook deze weg als hoofdweg zien en verscheidene bur gemeester van plaatsen, die niet di rect aan het Braakman-gebied gren zen, maar die groot belang hebben bij een goede verkeersorganisatie in Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn het daar mee eens. Het gaat er niet om. dat men de Noordelijke weg over de af sluitdijk minder "belangrijk zou ach ten, want die weg mag wel primair worden gezien, maar men wil niet dat de betekenis van de geprojecteer de middenweg, die voor de meeste plaatsen in het midden van Zeeuwsch Vlaanderen aanmerkelijk groter be tekenis zal krijgen dan de Noordweg, onderschat wordt. Tot zover de bezwaren tegen het wegenplan. De burgemeester van Philippine, de heer P. J. L. van Hoek, deelde ons mede, dat zijn gemeentebestuur in 't algemeen bezwaar heeft tegen het wegenplan in het nieuwe gebied. De gemeente Philippine vraagt een goe de en directe verbinding met dat nieuwe gebied. Zij zou een weg wen sen, die van Philippine voert naar de Middenweg en men is het met die gemeentebesturen eens, die de Mid denweg als een hoofdweg beschouwd willen zien. Daarnaast heeft Philippine nog het grote bezwaar, dat het geen haven meer krijgt nu zyn Braakman-haven komt te vervallen. Het gemeentebe stuur zal dit punt mondeling bij G.S. toelichten. Tenslotte heeft de ge meente Philippine nog een klein uit- wateringsbezwaar, maar dat is van ondergeschikt belang. Zoonlje gered; vader aan brandwonden overleden. De heer H., die bij een brand in zijn boerderij op de Keuterberg nabij Schin op Geul (L.) zijn zevenjarig zoontje uit de vlammenzee wist te redden liep daarbij zulke ernstige brandwonden op, dat hij aan de gevolgen in het ziekenhuis te Heerlen is overleden. Het zoontje werd licht gewond. Het kind bevond zich op een bovenkamer, toen de brand uitbrak. Door de felle wind en het gebrek aan water greep het vuur vrij snel om zich heen. De boerderij werd totaal in de as gelegd. Kolonel Jacob Arbenz Guzman is met een grote meerderheid voor de pe riode 1951—1957 tot president der repu bliek Guatemala gekozen. van naar sclialting 75 a 100 gulden, dat zich in een kinderspaarpot be vond, af te geven. Daarmede ver dween de bandiet via het bovenlicht. Eerst na enige tijd durfden de be woners de woning te verlaten en zich naar de buren te begeven, die op hun beurt de politie waarschuw den. Met spoed begon de recherche haar onderzoek, doch van de daders was geen spoor meer te bekennen. In samenwerking met de centrale recherche te Amsterdam gelukte het echter Maandagnacht de beide da ders te arresteren. Het zyn de 24-ja- rige landarbeider C. D.. die als hoofd dader kan worden beschouwd en diens medeplichtige de 20-jarige suiker werker H. W. beiden uit Amsterdam. Zij zijn naar Apeldoorn overgebracht. Pluimveemarkten weer toegestaan. Vervoer o.a. in grensstrook voor lopig nog verboden. Het gunstige verloop van het op treden van pseudo-vogelpest in ons land. heeft minister Mansholt aan leiding gegeven de bestaande ver bodsbepalingen in verband met deze hoenderziekte te verzachten. Alleen de verbodsbepalingen ten aanzien van vervoer van levend en dood pluimvee, veren, eieren, broed- eieren, pluimveemest en verpak kingsmateriaal uit, naar of binnen een grensstrook van 5% kilometer breedte langs de Belgische grens en in de provincies Zuid-Holland en Overijssel (waar nog enkele besmet tingshaarden zijn) blijven gehand haafd. Alle verbodsbepalingen betreffen de vervoer, het houden van markten en verkopingen in de rest van ons land worden ingetrokken, alleen het verbod van keuringen en tentoonstel lingen blijft voorlopig voor het ge hele land bestaan. Daarnaast blijven de verbodsbepa lingen omtrent in- en doorvoer van het buitenland uit, gehandhaafd. Wrak van verongelukte Skymaster gevonden. GEEN OVEItLEVEXDEN- Op de Noordelijke helling van de berg Obiou in de Sransen Alpen zijn thans de wrakstukken gevonden van de verongelukte Skymaster, die met 52 Canadese passagiers en een be manning van zes leden aan boord op weg was van Rome naar Parijs. Er waren geen overlevenden. Het'toestel is waarschijnlijk op 2700 meter hoogte tegen een helling te pletter gevlogen, waarna het nog een val 700 meter moet hebben gemaakt. Honderden Alpinisten, gidsen en gendarmes hebben aan het zoeken naar het toestel deelgenomen. Paus Pius XII heeft in zijn parti culiere kapel een speciale mis voor de slachtoffers, die als pelgrims uit Ro me terugkeerden, opgedragen. AFNEMEND BUIIG. Geldig tot Woensdagavond. Wisselend bewolkt met voorname lijk in de ochtend nog enkele buien. Matige tot vrij krachtige naar West tot Zuid-West krimpende wind. Wei nig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1