ZUSTERS SALZK0TTER1NNEN 75 JAAR IN VLISSINGEN TENMINSTE VIJF NIEUWE INDUSTRIEËN IN ZEELAND? HUISVROUWENVERENIGING TE GOES JUBILEERT AMERIKA'S JEUGD-R0DE KRUIS GAF HOUT VOOR KLEUTER- SCHOOI VETPUISTJES DÉBRAIINE UIEMAMEL STAAT STIL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 1950 Eerst wezenverzorgltig, daarna werd ziekenverpleging het hoofddoel. Donderdag; 23 November a.s. zal te Vlissingen met een receptie in het Concertgebouw liet 75-jarig jubileum van de Zusters Salzkolteringen in Missingen worden herdacht. Deze zusters, die zich aanvankelijk uitsluitend met de wezenverzorging bezig hielden, verplegen thans reeds meer dan een halve eeuw de Vlissingse zieken, welke verzorging In 1913 op intensieve wijze ter hand kon worden genomen, toen het St. Josepliziekenhuis gereed kwam. Dit ziekenhuis heeft in bijna veertig jaren van zijn bestaan bij alle gezindten van de Vlissingse bevolking een uitstekende reputatie gekre gen, waaraan het werk van de zusters Salzkottcrinnen zeker niet vreemd is. De huidige Vlissingse bevolking zal daarbij met grote dankbaarheid te rug denken aan de moeilijke jaren van de bezetting, toen de zusters on noemelijk veel leed hebben verzacht, waarbij zij zelf dikwijls in groot ge vaar verkeerden. Na de oorlog waren de gebouwen zwaar beschadigd, maar toch werd met grote moed het werk der barm hartigheid voortgezet. De oorlogs schade werd hersteld en het instru mentarium van het ziekenhuis aange past aan de eisen, die de moderne medische wereld stelt. Steeds ook voor de oorlog heeft het bestuur van het Sint Joseph-ziekenhuis er naar gestreefd om dc inrichting van het gebouw zo modern mogelijk te houden. DE EERSTE ZIEKE. De eerste zieke, die door de Zusters Salzkotterinnen „officieel" werd ver pleegd was een baby, die opgenomen was op verzoek van een der dokto ren .Dit kindje moest namelijk een zware operatie ondergaan en hier voor was toen in Vlissingen geen ge schikte plaats te vinden. De doktoren begrepen al spoedig, dat de zusters uitstekende verpleegsters waren en het duurde niet lang, of er kwamen meer verzoeken om opneming in het ..Weeshuis". Zo werden in 1908 59 zie ken opgenomen cn in 1912 was dit aantal reeds tot 174 gestegen. Er wer den zelfs 150 operaties verricht. De plannen voor een nieuw ziekenhuis hadden inmiddels vastere vorm aan genomen en nadat vele moeilijkheden waren overwonnen kon op 19 Maart 1912 de eerste steen worden gelegd. In de eerste wereldoorlog werden Belgische gewonden ter verpleging opgenomen en in 1917 bracht H.M. de Koningin een bezoek aan St. Joseph, toen na een ontploffing op H.M.S' „Gelderland" een aantal gewonden in St. Joseph werden verpleegd. DE HUIDIGE SITUATIE. Thans beschikt men over 130 bed den en zijn er 50 verpleegsters werk zaam, zowel religieuzen als lekezus- ters. Het bestuur houdt zich bezig met de bestudering van uitbreidings mogelijkheden, waarbij tevens gedacht wordt aan een tehuis voor ouden van Groninger kustvaarder in moeilijkheden. SCHROEF VAN SCHIP IN GOLF VAN BISCAYE VASTGELOPEN. De Groninger kustvaarder „Da Capo" meldde gisteravond, dat het schip in moeilijkheden verkeerde in de Golf van Biscaye. De schroef van het schip is vastgelopen en het ge vaar was niet denkbeeldig dat de „Da Capo" zou stranden. De kapitein, F. van der Laar uit Groningen, heeft om Nederlandse sleepbootassistentie verzocht. Het schip, dat een bemanning heeft van elf personen, is op weg naar Casa blanca met een lading aardappelen en graan aan boord. Prins Bernhard bezocht Tilburg. Prins Bernhard heeft Maandag een bezoek aan Tilburg gebracht om zich op de hoogte te stellen van de econo mische en sociale omstandigheden in deze gemeente. Verscheidene spre kers hebben de Prins de toestand in de gemeente uiteengezet. Des mid dags werd een werkvergadering be zocht waar Prins Bernhard verschil lende vragen stelde o-a. met betrek king tot de uitbreidingsmogelijkhe den der Tilburgse industrie, de stand der werkloosheid, het woningvraag stuk en andere. MacArthur „oorlogs misdadiger". De Chinese communistische delega tie op het vredescongres, dat Donder dag te Warschau begint, zal voorstel len generaal Mac Arthur tot oorlogs misdadiger te verklaren, Mac Arthur was de voornaamste organisator van agressie in het Verre Oosten en een provocateur, die tracht te de Koreaanse oorlog tot een we reldconflict te maken, zo zeide de lei der van de delegatie. Te Warschau zijn werklieden dag en nacht bezig met de voorbereidin gen voor het vredescongres. De sta tions worden met bloemen en banie ren. voorzien van opschriften in vele talen, versierd. Oost-Frankrijk met overstroming bedreigd. Een groot deel van Oost-Frankryk wordt met overstroming bedreigd, nu de rivieren na 48 uur ononderbroken regen sterk gezwollen zijn. Bij Gre noble is een hydro-electrische instal latie door een grondverschuiving beschadigd en verscheidene alleen staande huizen en gehuchten in de buurt van Bourg zijn geïsoleerd door dat de Ain buiten de oevers is getre den. Te Lyon heeft men voorbereidin gen getroffen om een duizental men sen, die aan de over van de Rhone wonen, te evacueren. Auto reed de Isère in. Zaterdag is een auto met vier perso nen bij Albertville in de Franse Alpen óe Isère in gereden. De vier inzitten den kwamen om het leven. dagen, zoals men dat voor de oorlog kende. De'receptie, die zoals bekend Don derdag 23 November a.s. zal worden gehouden, is voor iedereen toeganke lijk en zal met het oog op dc werk tijden van „De Schelde", tot half ze ven duren. Voorts is er nog een intie me viering in de Zusterkring en een souper voor de doktoren. De viering zal worden bijgewoond door de Alge mene Overste der Orde uit Haarlem en misschien door de Generale Over ste uit Salzkotten. Kraan van „De Schelde" raakte in de storm op drift. Hachelijke ogenblikken voor schilden Maandagmiddag is een rydende kraan op het emplacement van de N.V. De Schelde te Vlissingen door een felle windstoot op drift geraakt. De kraan reed de railbaan af en door het stootblok heen, waarna het gevaarte met twee wielen in de grond zakte en scheef over het water kwam te hangen. De kraandrijver bleef rustig in zijn kraanhuisje zitten en een schilder, die op de kraan aan 't werk was klemde zich stevig aan zijn steiger vast. Wel maakte de schilder zich gereed om in het water te springen, maar hij be hoefde de sprong niet te wagen. BELOODSIXG GESTAAKT In verband met de storm werd Maandagmiddag de beloodsing voor kleine schepen via de Westpost in de Wielingen gestaakt en des avonds te kwart voor negen moest de gehele beloodsing buitengaads van de Wes- terschelde gestaakt worden. De windkracht bedroeg des avonds te negen uur 7 k 8. VEERDIENST- ZIERIKZEE- KATSE VEER De provinciale boot is Maandag middag te half vijf niet uit Zierikzee naar Katse Veer vertrokken, omdat het onmogelijk was door het hoge water en de sterke golfslag aan de steiger te Katse Veer te meren. De dienst kon des avonds te half zeven hervat worden. Ook de veer dienst Kortgene-Wolfaartsdijk is ge staakt geweest, daar de aanlegstei gers onder water stonden. Ouwcrkerk krijgt moderne bewaarplaats aardappelen. In Ouwerkerk is dezer dagen be sloten tot de bouw van een hyper moderne pootaardappelbewaarplaats. Op initiatief der Landbouwvereni- ging is hiertoe opgericht een zelfstan dige coöperatieve vereniging, waarbij rich inmiddels 22 leden-aandeelhou ders hebben aangesloten. Het plan is, een glazen pootaard appelbewaarplaats in te richten, waarbij voor extra isolatie zal wor den gebruik gemaakt van „Isoflex". Tevens wordt aangebracht een instal latie voor luchtkoeling. Ons land bezit nog slechts één der gelijke volledig uitgevoerde combi natie. Het zal worden een gebouw van 52 m. lengte. Hierin is plaats voor pl.m. 1500 hl. in kiembakjes. In het bestuur hebben zitting: C. W. Romeyn, voorzitter; C. J. Kuyper, secretaris; A. J. A. Bolijn, P. K. Kuy per en J. v. d. Stolpe. Belangrijke veiling te Zierikzee. Morgen en overmorgen zal in Zie rikzee de boedel van mevr. mr. A. J. F. Fokker van Crayensteyn van Ren- gerskerkeLyons onder de hamer komen. Dergelijke veilingen zijn in Zeeland tamelijk zeldzaam. Er be vinden zich bij deze boedel, behalve de belangryke bibliotheek van wijlen burgemeester Fokker, enkele zeer goede schilderijen (o-a. 18de eeuwse Engelse portretten en een doek uit de school van Rubens)en voorts ook fraaie antieke meubelen, waarbij eni ge mooie Zeeuwse vierdeurskasten. Tenslotte zijn er nog enkele curieuze antieke glasschilderijen, enig Chinees porcelein, Delfts aardewerk en fraai kristal. Jimmy Brown naar Zeeland. Hij brengt zijn fiets mee! „Ik?! Maar natuurlijk. komen, brrrrgromde Jimmy. We gingen een kopje koffie met hem drin ken om alles eens goed met hem te be spreken en het bleek al spoedig, dat Jimmy het meeste voelde voor een goede boksdemonstratie. Hieraan was echter een groot nadeel verbonden, omdat er niemand in Zeeland te vin den zou zijn, die een partijtje met Jimmy aan zou durven. „Wat dacht je van wielrennen?" vroegen we de grote man. Jimmy knikte, hij wist dat ze in Zeeland van de wielersport hielden, want hij had wel eens gehoord van de Ronde van -Oud-Vossemeer, van Hulst, van Kloosterzande, van Vlissingen. van Goes enz. Ja, wielrennen zou wel gaan, bovendien had hij de laatste tijd een groot aantal kunstjes op zijn fiets geleerd, dus Zo werd or.r liet genot van een goed kopje koffie besloten, dat Jimmy Brown zijn fiets naar Zeeland zou meebrengen. Een volgend keer vertellen we er nog wel meer van. Beslissing over vestiging op korte termijn verwacht. In het artikel, dat wij in ons blad van Zaterdag wydden aan de opstel ling van een economisch ontwikkelingsplan voor Zeeland, kwam duidelijk naar voren dat het voornaamste onderdeel der werkzaamheden van het Economisch-Technologlsch Instituut te Middelburg ten doel heeft de in dustrie-vestiging in onze provincie te bevorderen. Zoals bekend heeft dit streven tot nu toe reeds een aantal aardige resultaten opgeleverd. Wy vernemen thans, dat naar alle waarschijnlijkheid binnen afzienbare tyd weer tenminste vijf bedrijven in Zeeland gevestigd zullen worden. Moeilijkheden met de kapitaal voorziening. Beslissingen zijn nog niet gevallen, doch worden op korte termijn ver wacht. Eén dezer bedrijven heeft vezl interesse voor Tholen, hetgeen bijzonder verheugend is. aangezien de werkloosheid voor dit deel van de provincie een groot probleem vormt. Het betreft hier middelgrote indu strieën, die in de locale sfeer passen. Juist voor dit type bedrijven is de kapitaal-voorziening echter een gro te moeilijkheid, omdat er geen finan cieringsfondsen bestaan, waarop zij een beroep kunnen doen. Vanzelfsprekend heeft dit vraag stuk de volle aandacht van het E. T. I. en wordt naarstig naar een oplos sing gezocht. Hoopvol stemt even wel de belangstelling van het mini sterie van Economische Zaken voor de plannen tot uitbreiding van de industrie in Zeeland en verbetering van het industriëel klimaat. Hel Donderdag fees telij.ke viering. De problemen, ook voor de hulsvrouw, zijn vele. Hoevele huishoudelijke gebruiksvoorwerpen en artikelen zijn er in dc loop der jaren op de markt verschenen, bruikbaar en soms van nul en gener waarde. Hoe talryk zyn ook de andere vraagstukken waar de huisvrouw in haar beroep" een op lossing voor moet trachten te vinden, welke 't doelmatigste is voor haar gezin. Deskundige voorlichting over de diverse problemen is dan ook onontbeerlijk. Het was daarom geenszins verwonderlijk dat, toen mevrouw Van Gilse-Van GeldermaJsen, destijds lid van het hoofdbestuur van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, vijf en twintig jaar geleden naar Goes kwam om een afdeling Goes en omstreken opto richten, de belangstelling zo groot was, dat direct met circa 60 leden kon worden gestart. Een aantal, dat in de loop der jaren tot over de honderd is gestegen. De Goese afdeling bestaat dus nu 25 jaar. Bij een dergelijk jubileum hoort natuurlijk een stukje in de krant. De oiide notulenboeken welke vaak een goede bron vormen om ge gevens uit te putten, zijn echter niet meer aanwezig. De Ned. Ver. van Huisvrouwen paste niet in het kraam der bezetters of beter ge zegd, de dames wilden er niet in passen zodat de vereniging moest verdwijnen. De afd. Goes werd ook gedwongen haar werkzaamheden te staken en deze „beschermers" gingen Zaterdag werden de hiervan vervaardigde meubelen te St. Maartensdijk overgedragen. Talrijke toespraken. Zaterdag werd te St. Maartensdijk de geheel gerestaureerde kleuter school officieel geopend. Deze be waarschool Is van grote betekenis voor St. Maartensdijk en omgeving, omdat hier ongeveer 120 kinderen onderdak vinden. Reeds jaren lang was het echter een probleem hoe het mèubilair enigszins kon worden vernieuwd. De aanwezige banken wa ren reeds een honderd jaar oud, zo dat modernisering wel urgent was, doch de middelen hiertoe ontbraken evenwel. Het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis stelde een partij hout beschik baar, waarvan door de leerlingen van de Middelburgse ambachtsschool meubelen werden vervaardigd. Deze meubelen werden Zaterdag door de waarnemend kringcommissaris van het Nederlandse Rode Kruis in Zee land, mr. J. A. Heyse aan het be stuur van het Nutsdepartement, waaronder de school ressorteert aan geboden. Hierbij werd, behalve door mr. Heyse, nog het woord gevoerd door de heer Arentsen, voorzitter Met de hand in kokende teer gevallen. Gistermiddag is er bij de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen een ernstig ongeval gebeurd. De 40-jarige J. ET. uit Vlissingen wilde de inhoud van een vat met kokende teer controleren en daarbij gleed hij uit. E. kwam met zijn hand in de teer terecht en moest met zeer ernstige wonden in het St. Josephziekenhuis worden opgeno men. De man zal het lichaamsdeel moeten missen. AUTO ZAKTE DOOR KELDERLUIK. Gistermorgen reed éen Engelsman met zijn auto door het Bellamypark te Vlissingen. Toen hij de bocht wilde nemen naar de Hellebaardierstraat schoot hij door zijn rem heen, waar door de auto het trottoir opschoot en door een houten kelderluik zakte. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De materiële schade is zeer Sering. van de plaatselijke afdeling van het Nut, mej. R. Glasz, opziener voor de kleuterscholen, mej. Nykamp, in- spectrice voor de Nutskleuterscholen, de heer F. Visscher, directeur van de Middelburgse Ambachts school, de heer H. Jansen, secretaris van de afdeling Walche ren Noord West van het Nederland se Rode Kruis, de heer W. G. Bas- tiaanse, secretaris van de afdeling Tholen van het Nederlandse Rode Kruis en burgemeester B. C. Bou- wense. De bevolking werd in de gelegen heid gesteld de school te bezichtigen, waarvan door velen gebruik werd ge maakt. Jaarlijkse fokpaardendag te Zevenbergen Zeeuwse hengst succe? van de dag. Te Zevenbergen werd de jaarlijkse fokpaardendag gehouden waar niet al leen West-Brabantse dieren versche nen maar ook de Oost-Brabanders en enige Zeeuwen waren vertegenwoor digd. Onder de talrijke bezoekers be vond zich jhr. J. van Vredenburch, voorzitter van het Stamboek. Als geheel maakte het aangevoerde materiaal een goede indruk, speciaal het merrie-materiaal. De hengsten rijn doorgaans wat zuinig en zq ook hier weer. Toch was het belangrijkste ge- deelte van de dag de keuring der hengsten, waaraan door drie vader- paarden werd deelgenomen, n.l. Edu- ard van Koppushoen, Churchill van Schaapshoeve en Leon van Hegelsom. Eduard. een 6-jarige schimmel, liet een uitstekende uniforme en zeer goedsoortige groep van 10 afstamme lingen zien, waarvan vier een eerste en zes een tweede prijs kregen. Nuirf- mer een werd hiervan de bruine Cuust van de Schervenweg, gefokt in Noord-Holland, eigenaren de heren de Putter en Serrarens te Axel en Hontenisse, die het wel tot goedkeu ring kan brengen. Het was de meest opvallende hengst van de gehele dag. Opvallend is echter dat de paarden fokkerij nog zo goed floreert ondanks alle mechanisatie. Het was een goed geslaagde keuring. er met de bescheiden, o.a. de notulen vandoor. Mevr. Franken, die vele ja ren secretaresse is geweest, kon ons echter nog verschillende bijzonderhe den vertellen over de geschiedenis en het werk van de afdeling. Mevrouw M. F. Ph. Abeleven-Zeper was de eerste presidente. Tot 1933 was zy de stuwende kracht der vereniging. Bij haar vertrek werd zij tot erelid benoemd. Als erelid prijkt ook op de leden lijst de naam van mej. Ma. de Ko ningin, die 23 jaar lid en bestuurslid was. De eerste jaren kwam men bijeen in de zaal van „de Landbouw" aan de Korte Vorststraat en daarna tot op heden in het gebouw van de Ver. van Vrijz. Hervormden aan de Turf- kade. Schier ontelbaar zijn de lezin gen en demonstraties welke hier ge boden zijn, om de dames op ver schillend gebied voor te lichten en verder daarbij niet te vergeten de excursies welke naar diverse fabrie ken e d. werden gehouden. Ondanks het verbod ging tijdens dc bezetting de band niet verloren en blijft van het werk van het hoofdbe stuur behouden. VELE ADVIEZEN Momenteel heeft de gewestelijke afdeling ook een vertegenwoordig ster in het hoofdbestuur, in de per soon van mevr. C. H. van Werkum- Cohen uit Heinkenszand, zodat men méér nog dan anders op de hoogte blijft van het werk van het Hoofdbe stuur. En dit laatste is ook niet ge- zijn ook de adviezen welke aan di verse departementen en instellingen worden verstrekt over problemen, waarmee de huisvrouw in de practijk in de eerste plaats te maken heeft. In het plaatselijk bestuur hebben in de afgelopen kwart eeuw talrijke mutaties plaats gehad, door vertrek en overlijden, doch steeds bleef er 'n kern van oude getrouwen. Hiertoe behoort ook de tegenwoordige pre sidente, mevr. A. M. van Ballegoyen de Jong-Henny, die in 1933 deze func tie overnam van mevr. Abeleven. Het huidige ledental van 110 be wijst wel, dat de vereniging met haar voorlichtende taak in een be hoefte voorziet. Vol vertrouwen gaat zij daarom op de ingeslagen weg ver der. Alvorens de tweede kwarteeuw in te gaan, zal echter eerst het zil veren jubileum op enige feestelijke wijze worden gevierd. Donderdagmid dag zal hiertoe het bestuur van half vier tot vyf uur recipiëren in hotel „Centraal". Hierna verenigen de le den zich aan een feestmaaltijd, waar na de dag met een gezellige avond wordt besloten. DE KRINGVERGADERING DER K.V.P. Het voorstel van de afd. Yerseke van de K.V.P., dat in de Kringverga dering te Terneuzen werd besproken, strekte tot bevordering van'de Zon dagsrust door voor de binnenscheep vaart in het gehele land op Zondag niet meer te schutten. Dit ter verdui delijking van het verslag in onze vo rige editie. Advertentie. Niet krabben, dat beschadigt -Uw huid en veroorzaakt infecties, maar betten met het beroemde huid geneesmiddel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN De heer P. Daansen overleden. Te Oostburg is overleden de heer P. Daansen Wzn., een bekend aanne mer. De heer Daansen was ruim 20 jaar verbonden aan de Oostburgse vrijwillige brandweer, waarvan onge veer 15 jaar als commandant. Als zo danig heeft hij prachtig werk gedaan. Zijn grote moed en deskundige hulp, betoond na het noodlottige bombar- ring. Het instandhouden van de Keu- dement van 11 September 1944 van ringsdiensten voor Waren is mede Breskens, zullen niet licht worden wel te danken aan het werk van de vergeten. De heer Daansen be- Ned. Ver. van Huisvrouwen. Vele reikte de leeftijd van 66 jaar. Voornaamste afnemers houden grenzen gesloten. Telers behoeven echter de moed nog niet te verliezen. Of de export naar Duitsland spoe dig op gang zal komen, is niet te zeggen, maar wel is te verwachten, dat voor sommige groenten uitvoer De vrees, uitgesproken in ons vo-1 weer zal worden toegestaan. De rlge overzicht van de uienexport, Duitse uientelers drihaen er namelijk dat indien Duitland onze uien niet meer zou importeren, de handel geheel stil zou staan, is be waarheid geworden. Daarbij kwam bovendien een fac tor, die de vorige maand nog niet was te voorzien, n.l. dat Engeland, niet zoals normaal 15 November zijn grenzen open zet voor de Hollandse uien, doch dit eerst op 1 December aanstaande wenst te doen. Onze voornaamste afnemers, te weten Engeland, Duitsland, Frank rijk en België, houden hun grenzen alle momenteel dicht, of willen in voer tegen een prijs waartegen niet te leveren valt, zodat er nergens handel is en alleen «via de veiling nog wat zaken worden' gedaan. Vele te lers beginnen dan ook nu reeds de moed te verliezen, doch hiervoor is zeker nog geen reden. Voor optimisme is evenmin aan leiding. Vooral de vooruitzichten van de export naar Engeland, als zy 1 December mocht worden hei-vat, zijn niet rooskleurig, gezien de lage prijs die Engeland aan zijn andere le veranciers thans betaalt en die neer komt op nauwelijks drie cent per kilo. Duitse uientelers dringen er echter sterk op aan, dat de ui daarvan tot na 1 Januari uit te sluiten. EXPORT IN OCTOBER GOED. Mocht echter ook na 1 Januari nog export naar Duitsland mogelijk zijn, dan is de kans groot, dat de gehele Nederlandse uien-voorraad zal wor den verkocht. Het is daarom te ho pen, dat de handel en ook de teler weerstand zal bieden aan de Engel se druk op onze prijzen, waardoor voorkomen wordt dat men beneden kostprijs gaat leveren. Want daar voor is nog geen reden. De export was in October zeer goed, beter dan andere jaren. De prijs van 5 tot 5% cent per kilo was redelijk. De totale export werd, door de ruim 19 mil- lioen kg. die in October werden ver zonden, opgevoerd tot 58.311.475 kg. De grootste afnemer in October was Duitsland met 16.775.811 kg. Hierop volgen Finland 987.625 kg., West-Indië 667.210 kg., Engeland 643.110 kg., Afrika 130.160 kg., En- ?cls bezettingsleger in Duitsland 19.358 kg., Midden-Amerika 80.200 kg., Zwitserland 45.650 kg., Noord- Amerika 41.584 kg., Zuia-Amerika 29.475 kg.. Egypte 25.000 kg.. Oos tenrijk 24.600 kg., Indonesië 17.000 kg., Hongkong 12.500 kg., Malakka 6.250 kg. en België 300 kg. Totaal 19.606.013 kg. geeft blyk bereid te zijn tot mede werking aan de verwezenlijking van deze projecten. Zoals wij reeds schreven is het E. T. I. thans begonnen met het opstel len van documentatie-rapporten in zake industrievestiging, welke een voudig van opzet zijn. doch gegadig den volledig op de hoogte brengen van alle voor de vestiging belang rijke factoren. Wy vernemen, dat het eerste rapport dat Middelburg betreft gereed is. Het bevat on dermeer een kaart van het groot- en het klein-industrieterrein. OOXTRÖLE OP BEDRIJFS- TELLING. Dat het economisch leven van Zee land uitvoerig door het E. T. I. „in kaart" wordt gebracht, is ook van belang voor de controle van de on langs gehouden bedryfstelling. Deze telling heeft ten doel te weten te komen en dat tot inde finesses hoe het Nederlandse productieappa raat er uit ziet; de op deze wyze verzamelde gegevens zijn onontbeer lijk voor een gezonde organisatie van ons bedrijfsleven. Zy zullen een overzicht geven van de aantallen bestaande bedrijven, vgn htm omvang, de plaatsen, waar zi) gelegen zijn en van hun verbon denheid met andere soorten van be drijven. De regering heeft deze gege vens nodig voor haar beleid ten aan zien van de vestiging van nieuwe ondernemingen, met betrekking tot de industrialisatie-politiek, voor de bouwplannen, enz., maar ook het be- dryfsleven zelf zal er een nuttig ge bruik van kunnen maken. Vooral van de industrie worden zeer veel gegevens ingezameld, waar door ook een indruk wordt verkre gen van de terreinoppervlakte en vloeroppervlakte der bedrijven, van de noodzaak tot uitbreiding, enz. Het Economisch-Technologisch In stituut is vanzelfsprekend niet belast geworden met de uitvoering der be- drijfstelling in Zeeland: deze ge schiedt via de gemeentebesturen of door rechtstreeks contact tussen het Centraal Bureau voor de Statistiek en de bedrijven. Het E. T. I. wordt echter t.z.t. wel ingeschakeld voor bepaalde contrólewerkzaamheden, voor zover deze noodzakelijk zijn. Het is daartoe zeer goed in staat, dank zij de schat van gegevens, die het zelf reeds heeft bijeengegaard en die vrijwel dagelijks hun nut bewij zen. n dit verband kan nog worden medegedeeld, dut een bedryfseeo- noom van het instituut thans alle daarvoor In aanmerking komende bedrijven in Zeeland bezoekt. Deze worden volledig beschreven en tevens en dat is eveneens van uitermate groot belang! worden eventuele grieven en verlangens genoteerd. Huisvlijt-expositie der Rijkspolitie in Middelburg. Wordt 21 November door Comm. der Koningin geopend. Dinsdag 21 November zal de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, te Middelburg een tentoonstelling openen, welke een in druk geeft hoe de mannen van de Rijkspolitie in Zeeland en Zuid-Hol land hun vrye t\jd besteden. Deze ex positie, die t.e.m. Zaterdag 25 No vember geopend is, zal niet minder dan 200 inzendingen omvatten. Pe tentoonstelling is ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan van 't corps Rijkspolitie georganiseerd door het district 's-Gravenhage, waaronder Zuid-Holland en Zeeland ressorteren. Zaterdag j.l. de jubi leumdatum is zij in Den Haag ge opend, waar zij reeds dadelijk vele belangstellenden trok. De bezoekers krijgen o.m. talrijke fraaie producten van handenarbeid en typische huis vlijt te zien, alsmede schilderijen, aquarellen, etsen, foto's, enz. Een bijzondere attractie vormt een dooi de mannen zelf vervaardigde ver- keerstafel van grote afmetingen, waarop alle mogelijke verkeerspro blemen zyn uitgebeeld. Deze huisvlyt-expositie, die men kan bezichtigen in het kantoor van de Rijkspolitie, Dam 45 te Middel burg, is Dinsdag van 1417 en van 1922 uur en de overige dagen van 10—12, van 14—17 en van 19—22 uur geopend. Zy is gratis toeganke lijk. maar er zal een bus worden op gehangen, waarin men een gift voor het Koningin Wilhelmina-fonds (kan kerbestrijding) kan doen. Schepen omhoog gevaren. Bij Hansweert is de sleepboot „Pe- fra" omhoog gevaren. Een van de beide schepen, welke de „Pefra" op sleeptouw had, kwam in botsing met hgt vastgelopen schip, waarbij het roer beschadigd werd. Later kwam de sleepboot weer vlot en nadat in Hansweert een noodreparatie was verricht, kon de sleep de reis voort zetten. Het m.s. „Geertruida", geladen met stukgoed onderweg van Antwerpen naar Rotterdam, is nabij Den Doel omhooggevaren. Sleepboten behoef den echter geen assistentie te verle nen, want het schip kwam tegen hoog water op eigen kracht vlot. In het kiescollege der Ned. Herv. kerk te Driewegen zUn herkozen de he ren P. J. v. Strien en Jac. Nijsse en ge kozen J. Maat in de vacature J. Boogert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2