GEREF. SCHOOL TE VL1SSINGEN BESTAAT 60 JAAR Onderwijzers vergaderden te Goes. BonKora INRICHTING MUSEUM TE GOES WERD GEREORGANISEERD HET „ZWIN" STOND ONDER WATER ,.HET GEZIN IN DE STORM" RUSTHUIS VAN GEREFORMEERDE GEMEENTE TE MIDDELBURG Kringvergadering K.V\ Terneuzen. AKKERTJES 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 KOVEMBE 1950 Binnen afzienbare tijd bouw van nieuwe kleuterschool. "Woensdagavond a.s. zal in de Gereformeerde Kerk te Vlissingen het 60- jarig bestaan worden herdacht van de Gereformeerde school te Vlissingen. Deze herdenking zal een eenvoudjg karakter dragen. De heer A. Schout, oud- hoofd van de school heeft zich op verzoek van.het bestuur der Vereniging voor Bijzonder Lager Onderwijs op Gereformeerde grondslag bereid ver klaard de feestrede uit te spreken. Als declamator zal optreden de heer Scholten uit Utrecht. Een koortje, gevormd uit de kinderen van de hoogste klassen der school, zal de avond opluisteren met zang. Ook de kinderen van de lagere klassen worden in het herdenkingsfeest betrokken. Zij zullen des middags in de Gereformeerde Kerk bijeenkomen. Toen in 1890 het besluit werd geno men om een Gereformeerde school te stichten, liet men de keus vallen op een grote woning in de Nieuwstraat. die na verbouwing daartoe geschikt werd gemaakt. Als hoofd van de school werd de heer J. Baarschers benoemd. Gedurende een groot aantal jaren heeft .de later nog eens ver bouwde woning aan de Nieuwstraat als school dienst gedaan, maar het steeds groeiende aantal leerlingen maakte het noodzakelijk om tot de bouw van een nieuwe school te ko men. In 1909 kon de nieuwe en thans nog in gebruik zijnde school aan de Kasteelstraat haar deuren openen. De openingsplechtigheid werd verricht door de predikanten van de Gerefor meerde Kerk, ds. A. Kuyper en ds. D. Pol. Ook in de nieuwe school heeft de heer J. Baarschers een groot aantal jare nde scepter gezwaaid. Zijn op- Rijkskantorengebouw te Oostburg. In Den Haag is de bouw aanbesteed van het Rijkskantorengebouw, dat te Oostburg zal verrijzen. De volgende inschrijvingen kwamen binnen: Pen- nings, Den Haag, 286.000 (laagste); Nieuwelink, Hoek, 290.580; Porre- mans, Tilburg, 334.400; Gebr. Chris- tiaansen, Oostburg 334.500; Vollen- berg, Oss, 336.235; Pasma, Amster dam. 341.320; Barra, Oostburg, J 341.454: Van der Wiel, Noordwijk, 342.400; Heijkamp. Amsterdam; 343.860; Gebr. Strijk, Oegstgeest, 346.990; C. v. d. Klippen, Vlissin gen. 349.500: P. F. Voet. Klooster- zande, 351.700; L. v. d. Klippen, Vlissingen, 353.300Gebr. v. d. Poel, Terneuzen. 353.500; J. v. d. Walle, Hulst, 354.500; Amst. Balast'mij-, Amsterdam, 356.500; Fa. Reefman, Hengelo, 357.500; Fa. Woudstra, Arnhem, 358.000; Blok, Rotterdam, 359.000; G. B. v. Hoek, Delft, 359.500; E. Lindenbergh. Vlissin gen, 361.750; Gebr. de Bonth. Nieuw euyek. 365.700: A. de Wilde. Gouda, 366.866; Proper. Oegstgeest. 367.000; J. Videier, Eergen op Zoom. 367.100; Fa. v. d. Berg en v. d Klis, Delft, 367.900; Panagro, Warmond, f 369.000: Geerdink. Rot terdam, 372.000; P. v. d. Schoot, Tilburg, 372.120: Joh. Seyseher, Hillegom. 374.500; A. v. Duyn, Noordwijk, 375.200 (hoogste). Er waren in totaal 31 inschrijvin gen. De gunning werd aangehouden. volger was de heer A. Schout, die van 1916 af tot 1946, de laatste 15 ja ren als hoofdonderwijzer, aan de school verbonden is geweest. Onder zijn leiding is de school tot grote bloei gekomen, zo zelfs, dat een tweede school aan de Paul Krugerstraat ge opend kon worden. Helaas is deze school in de oorlogsjaren door bom bardementen verwoest. Hoofd van die school was de heer J. J. Laernoes. In 1948 is de Ver. voor Bijz. L.ü. op Gereformeerde grondslag overge gaan tot het vormen van een kleuter klas, die gehuisvest is in de voorma lige hoofdonderwijzerswoning aap de Kasteelstraat. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het schoolbestuur bin nen afzienbare tüd tc komen tot dc bouw van een nieuwe kleuterschool. De plannen hiervoor bevinden zich in een vergevorderd stadium. Tenslotte zij nog vermeld; dat de school aan de Kasteelstraat ongeveer 300 leerlingen telt en dat het bestuur van de schoolvereniging als volgt is samengesteld: F. D. G. Prins, voorzit ter. M. Vader, secretaris en H. Ha- rïncki penningmeester. Zaterdagmiddag vergaderde te Goes in het Schuttershof een groot aantal onderwijzers uit Zeeland en West-Brabant, aangesloten by de Ne derlandse Onderwijzersvereniging. Tijdens deze vergadering, die geleid werd door de heer W. Spinnaay uit Middelburg, hield de oud-voorzitter van de N.O.V., de heer A. C. Ze venbergen, een rede, waarin hy uit voerig uiteenzette, hoe de onderhan delingen de laatste jaren met de re gering waren gevoerd over de plaats van de onderwijzers in de salaris schaal. Breedvoerig ging spreker in op de belofte tot volledige gelylcstel- ling met de rijksambtenaren, het af breken der onderhandelingen, de daarop volgende interpellaties in de Tweede Kamer, de voortzetting dei- besprekingen en het uiteindelijk be reikte accoord. Dit accoord nu, dat eindelijk door beidé partijen aanvaard werd, heeft niet de volledige instem ming van het onderwijzerscorps, maar evenmin van de hoofdbesturen der deelnemende organisaties. Niet temin is er voor een zeer grote groep iets positiefs bereikt en het grootste gedeelte der ondenvyzers is geplaatst op de plaats, waarop zij recht hebben. Het kleinere gedeelte, dat nog niet „ontknikt" is, kan echter rekenen op de volle medewerking der organisa ties, die voortdurend waakzaam zul len zijn hun collega's die plaats te ge ven, waarop zy recht hebben. Op dit betoog volgde een zeer uit voerige gedachtenwisseling, die op hoog peil stond en in prettige sfeer gevoerd werd. Toen de heer Spinnaay de vergadering sloot, richtte hij nog een woord van afscheid tot de heer Zevenbergen, die na deze moeizame onderhandelingen als hoofdbestuurs lid vertrekt, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De ovatie, die aan de heer Zevenbergen gebracht werd, bewees wel, dat ook in Zeeland en West-Brabant zijn ja renlange werk zeer werd gewaar deerd. VOELT ZICH BETER DAN OOIT Een der duirenden enthooiiaste iebrutkslcr» ▼an BonKora verloor 21 pond in 6 weken, werd 13 era. «maller over do heupen, voell aich nn veel pretlUer en riet er jeugdiger uit GEEN KWELLENDE HONGERKUUR. GEEN GYMNASTISCHE MARTELINGEN. GEEN GEVAARLIJKE BESTANDDELEN. BonKora is een vlug en veilig werkend venna- geringsmiddel in vlttibart vorm, dat u in «taat stelt uw gewone bezigheden te blijven ver richten. Een prettig middel om io te nemen, absoluut veilig en toch afdoend. Er is thans werkelijk geen reden racer om nog langer te blijven berusten in de hindeilijke dikte, dio altijd en overal in de weg xit maakt u slank en beschermt utc gesondheid Flacon a f 2,80 bij apothekers en drogiste* Benelux verkoop i Htndelsondern. PHACOS - Voorburg Z-H. Financiële positie moet worden verstevigd. Rondleiding door het „Gothische huis". Iedere Bevelander kent het mooie geveltje van het Gothische huis aan de Turfkade te Goes, doch helaas kan niet gezegd worden dat zeer ve len het hierin gevestigde museum voor N.- en Z.-Beveland wel eens be zocht hebben. Jammer, want wat liier geboden wordt, is toch zeker de moeite waard om eens rustig te bekijken. Vooral, nu door de zorgen van twee bestuurs leden, burgemeester mr. W. C. ten Kate en de heer Vahlenkamp, de in richting gereorganiseerd is, waardoor het geheel veel aantrekkelijker en overzichtelijker is geworden. Ver schillende voorwerpen van minder be lang hebben een bescheidener plaats gekregen, terwijl bijv. de mooie col lectie klederdrachten welke tot dus ver opgeborgen lag, in enkele nieuwe, ruime vitrines thans ten volle tot haar recht komt. De natuur hielp een handje meegrenspaal was verdwenen. De zee propageert Benelux- gedachte. Zaterdag maakten vele Belgen een wandeling of een fietstochtje langs liet strand van Knocke naar Cad- zand. Bij cle grens echter werd de weg versperd door een flinke geul stromend water, dat met kracht te rugvloeide uit het Zwin naar zee. Dat was bij de zgn. Belgische geul. Schoenen en kousen gingen uit, zo werd de hindernis genomen. Nog was men er niet, want een paar honderd meter verder stuitte men op eenzelf de hindernis, maar nu op Hollands gebied, nl. op de plaats, waar een nieuwe geul zal worden gegraven om het veelbesproken natuurreser vaat „het Zwin"'" van zeewater te voorzien. Het bleek, dat de natuur Uitsluitend »e'krljgb»«r bij spothekers. drogisten on de specieelbrenche. Geslaagde gezinsactie van de Ned. Herv. ker.k te Vlissingen werd met filmvoorstelling besloten. „Hét gezin in de storm". Onder deze titel heeft de kerkeraad van de Ne derlands Hervormde Gemeente te Vlissingen de laatste weken de aandacht gevraagd voor een zeer actueel probléem, nameiyk de plaats van het gezin in de tegenwoordige tyd. Er werd in samenwerking met artsen een Ge- zins- en 'n Jeugdappél gehouden, tjjdens welke bijeenkomsten op diepgaan de wijze gesproken werd over de vele moeilykheden die zich in het gezin voordoen. Deze gezinsactie werd Zaterdagmiddag met een filmvoorstelling in het Alhambra-theater besloten. 1-Iet is gebleken, dat de actie aan de verwachtingen heeft beantwoord. Over het algemeen werd het door ve len als een opluchting beschouwd, dat gesproken kon worden over deze dikwijls zo tere en moeilijke zaken. Bovendien was het zeer waardevol, dat op dit terrein werd samenge werkt tussen geestelijken en artsen. De appéls werden niet allen door lidmaten van de Hervormde Kerk bezocht. Dat was ook niet de bedoeling, want juist deze actie moest er een bewijs van zijn, dat de Kerk geen afzijdige nouding ten aanzien van de wereld aanneemt, doch integen deel zich er midden in plaatst en niet voor problemen uit de weg gaat ook van het Jeugdappél naar het onderwerp „hij en zij" werd behandeld bestond grote be langstelling en ook hier is met grote eerlykheid gesproken over de vele moeilykheden waarmede de jeugd tegenwoordig te kampen heeft. Zaterdagmiddag werd de film „I remember mama' 'vertoond, naar aan- RIXGCOXFEREXTIES VAN DE C.J.M.V. De Prov. Commissie Zeeland van de C.J.M.V. heeft besloten in ver- schilldende delen van Zeeland z.g.n. ringconferenties te. houden. De eerste werd Vrijdagavond gehou den in de consistorie van de Ned. Herv. kerk te Krabbendüke en was bestemd voor Oostelijk Zuid-Beveland. De bijéénkomst was'belegd voor be stuurders, kernleden en jongenslei ders uit de ring Oost-Zuid-Beveland. De heer L. Evertse uit Oudelande leidde het onderwerp „De taak van voorzitter, secretaris en penning meester" in, de heer Th. Wijtman uit Middelburg sprak over „Ons jongens werk" en de districts-secretaris van de C.J.M.V. in Zeeland, de heer J. C. Gordeau uit Middelburg, behandelde het onderwerp „Onze ontspanning spel en zang", waarna levendig werd gediscussieerd. De voorzitter deed hierna nog enige mededelingen over het werk der provinciale commissie. De heer De Jonge uit Yerseke hield de dagsluiting. leiding waarvan nog een korte be spreking volgde. Enkele problemen werden naar vo ren gebracht, o.a. de moeilijke huis vesting. die soms een normaal gezins leven onmogelijk maakt. Ds. W. M. Maas jeugdpredikant, wees op enkele frappante passages uit de film en leid de de bespreking. Het werd door de kerkeraad op gro te prijs gesteld, dat de bioscoop-direc tie de Kerk gelegenheid gaf bij deze voorstelling haar stem te doen horen. Vakexamen voor kruidenier. Tijdens ,het vakexamen voor kruide niers. dat te Goes werd gehouden, be haalden het vakdiploma: J. v. d. Hey- den en L. Versluys, béiden te Middel burg; W. Dekker. Vrouwenpolder; Mejl N. Sanderse en A. de Visser, beiden te Grijpskerke; J, Lüdikhuize, Arnemui- den: J. de Mol, Baarland; P. Risseeuw, Groede; Mej. M. de Hulster, Aardenburg; J. Goedhals, Schoöndljke; O. de Witte en C. Verstraaten, beiden IJzendijke; Mevr. Meesen, Waterlandkerkje: N. Bolleman, Axel; Mevr. Leegwater, Clinge; Th. N'J;ertens, Terneuzen; J. Smoorenburg, Sluis; P. Dees. Zaamslag; C. Baudring- heen, St. Janstecn; P. Segers, Hulst; Mevr. v. d. Bossc. en E. Rammelaere, beiden Eede; Mej. M. v. Hese, J. Bun en P. de Waal. allen te Hengstdijk; Mej. N. de Jonge. Mevr. Flipse en N. Heijnsdyk, allen Goes. Me.i. W. Steenbakker. Hein- kenszand; F. Hollestellc. Krabbendijke; Mej. C. Fraanje, Lewedorp; J. Schouwe- naar, Wemeldingc; E. dc Jonge. 's-Hce- renhoek. Bevorderingen ter Provinciale Griffie in Middelburg, Door Gedeputeerde Staten van Zeeland werden met ingang van 1 Januari 1951 bevorderd tot commies de adjunct-cómmlezen le klasse J. B. A. Biondina en A. Visch, tot adjunct commies le klasse de adjunct-com mies 2e kl. J. v. Meerendonk en tot adi.-commies 2e klasse de klerk L. A. Wisse, laatst genoemde met ingang van 1 December a.s. De bode op ar beidsovereenkomst W. J. Ooms wérd mét ingang van Januari éls. in vaste dienst benoemd tót bode-schrijver. Ai deze personen zijn werkzaam tér Provinciale Griffie te Middelburg, StartaYOnd ring Walcheren der C.J.M.V. in Middelburg. Zaterdagavond hielden de by de ring Walcheren van de C.J.M.V. aan gesloten clubs in de Bogardzaal te Middelburg onder leiding van de nieuwe voorzitter ds. J. van Winters wijk uit Grypskerke hun z.g. start avond. Het tamboers- en pijperskorps „Juliana" uit Middelburg verleende hieraan zijn medewerking. De „af- delingscompetitic" (een soort fami liecompetitie) werd gewonnen door de afdeling Souburg, die daarmee kampioene werd. Na de pauze droegen drie leden der afdeling Westkapelle op ver dienstelijke wijze het spel „Massche- roen 1941" van W. A. P, Smit voor. Aan het einde van de bijeenkomst werd afscheid genomen van de oud voorzitter, ds. H. J. J. Keijzer uit St. Laurens, die volgend voorjaar naar Maasland vertrekt. Hij werd hartelijk toegesproken door ds. Van Winters wijk, die hem bedankte voor de ar beid, ten behoeve van de ring ver richt en hem een boek aanbood. Ds. Kerjzer sprak een dankwoord en hield de dagsluiting. REPATRIËRENDE ZEEUWEN. Met de „Waterman", die vermoede lijk 24 November te Roterdam zal aan komen, repatriëren de militairen J. J. Fanoy, Axel, A. M. Bilius, Zierikzee, J. Bimmel, Middelburg, A. H. Robers, Vlissingen, E. J. Witte, Sluis en van de Kon. Marine P. Polderman, Middel burg. Met de „Empire Brent", die 3 Dec. te Rotterdam wordt verwacht, repatri ëren; J. G. Huijssoon, Middelburg en J. Bouw, Seberpenisse. Nog geen vraag naar Zeeuwse mosselen. In de week van 6 tot 11 November bleek er weer geen vraag naar Zeeuwse mosselen te bestaan, er werden althans geen mosselen uit Bruinise naar Yerseke vervoerd. Ook de aanvoer van de Bruinisser mosselkwekers, die op de Waddenzee vissen, bleef beneden die van vorige weken. Ongeveer 1250 tonnen mosse len werden te Yerseke op de verwater plaatsen gelost. Voor de Zeeuwse vis sers op de Waddenzee breekt nu de laatste week aan. Woensdag 15 No vember is de laatste dag, dat op con sumptiemosselen mag worden geivst. Jacht te Vlissingen uitgebrand. Zondagavond brak te Vlissingen brand uit op het jacht „Arne", dat gemeerd lag bij het Eiland. De be drijfsbrandweer van de Koninklyke Maatschappij ,,De Schelde" en de ge meentelijke brandweer rukten direct uit. De laatste wist het vur met twee stralen te bedwingen. Het interieur brandde geheel uit. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. De „Ar ne" was eigendom van de heer A. Smit. Geschenken voor burgemeester van Hulst. Zoals bekend, zal aan de burge meester van Hulst, de heer B. Truf- fino, in verband met zijn zilveren ambtsjubileum een geschilderd por tret worden aangeboden. Nader vernemen wij, dat behalve dit portret, een kroonluchter zal wor den aangeboden, welke in de raads zaal zal worden opgehangen. Besmettelijke ziekten in Zeeland In de week van 29 October tot on met 4 Nov. kwamen er in de pro vincie Zeeland 10 gevallen van be- smetelijke ziekten voor nl. 2 gevallen van paratyphus in Goes, l geval van diphterie in Kapelle, 2 gevallen van roodvonk in Borssele, 3 gevallen van roodvonk in St. Philipsland, 1 geval van malaria in Goes en 1 geval van malaria in Aagtekerke. in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, reeds een handje had geholpen. Het zeewater was met kracht het Zwin binnengestroomd en had zelf 'n geul gegraven. WATER! Zover het oog reikte, zag men Za terdag het water in het Zwin staan en al zou er dit jaar geen water meer binnenstromen, dan nog zou de vegetatie verzekerd zijn. Toch waren de weersomstandighe den niet abnormaal geweest. Er was die nacht een krachtige Z.W. wind en een waterpeil van slechts 2.84 m N.A.P. Men vraagt zich af wat er zal gebeuren by een W.W. storm en een giertij, wanneer het water een peil van 3.50 m -f N.A.P. en hoger kan bereiken. Ook Zaterdagmiddag stroomde er weer water in Het Zwin. De grenspaal was niet te zien. Zy was n.I. gesneuveld omdat- mid den in de ontstane geul stond. Een natuurlijke demonstratie van de Be nelux? Advertentie. Gezond èn lekker! ROOSENDAAL HOLLAND fURNHOUI lELGlE Het wordt Vrijdag a.s. officieel geopend. Honderden belangstellenden hebben Zaterdagmiddag en -avond gebruik gemaakt van de gelegenheid om het nieuwe rusthuis voor ouden van da gen van de Gereformeerde Gemeente te Middelburg te bezichtigen. Vrijdag a.s. zal het officieel geopend worden. Het vervallen en danig uitgewoonde grote patriciërshuis „Graaf Manrits" in de Koepoortstraat te Middelburg is veranderd in een niet te luxueus, doch doelmatig, licht en vriendelijk rusthuis, waarvoor alle bezoekers te recht een grote bewondering toon den. Aan de facade is niets veran derd afgezien dan van het schilder werk maar het interieur heeft een ingrijpende verandering ondergaan, zó zelfs, dat geen van de oude muren gehandhaafd is. Links van de ingang bevindt zich de grote conversatiezaal, een stem mig en van een aantrekkelijke ver lichting voorzien vertrek, waarin de oudjes zich zeker thuis zullen voelen. Aan de rechterzijde van de ingang liggen ondermeer de directricekamer en een ziekerizaaltje. Verder treft men op de benedenverdieping ook de ruime keuken met bijkeuken aan. De maaltijden kunnen per liftje naar de eerste en tweede verdieping, waar zich de kamertjes bevinden, worden getransporteerd. Deze kamers en kamertjes mogen eveneens gezien worden. Het zijn er in totaal 22, waarvan vier twee-per soonskamers. Dat wil dus zeggen, dat het tehuis maximaal 26 oudjes kan huisvesten. Voorlopig zullen evenwel slechts 11 kamers bezet zijn. De dia conie der Ger. gemeente hoopt, dat dit aantal geleidelijk aan uitgebreid kan worden. De leiding van het tehuis berust by zr. B. Slotje, die wordt geassis teerd door zr. N. Hotting. Vrijdag a.s. zullen de ouden van dagen ariveren. Jonker Jan in brede kring geniet. Vele gelukwensen voor de jarige Jonker Jan. De zeventigjarige voorzitter van de Kon. Ned. Ver. ..Het Trekpaard", jhr. J. van Vredenburgh. heeft Zaterdag, op de dag waarop hij de leeftijd der sterken bereikte, in zijn huis te Ka pellen (België) van vele kanten be wijzen van hartelijke belangstelling mogen ontvangen. Het was de gehele.dag een komen en gaan in zijn woning en ook de post van Kapellen had het bijzonder druk. Het aantal brieven en telegram men, dat de jarige mocht ontvangen, liep in de, honderden. Daarbij was ook een telegram van de Nederlandse minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. Natuurlijk kwam er ook een depu tatie van het hoofdbestuur van „Het Trekpaard" met aan het hoofd de se cretaris, de heer L. A. Bom, en voorts waren er bestuursleden en leden van vele afdelingen. De afdeling Zeeland, waarvan Jon ker Jan altijd een heel bijzondere vriend is geweest, werd vertegenwoor digd door de herén P. F. Stal- laers, A. van Hootegem en A. Capón. Voor de Z.L.M. reisden de vice-voor- zitter en de secretaris, de heren C. Scheele—de Putter en mr. J. F. Schlin- gemann naar Kapellen om jhr. van Vredenburgh te feliciteren. Ook kwam daar de echtgenote van de Commissaris der Koningin' in Zee land, mevr. S. C. de Casembroot— baronesse v. d. Feltz, - terwyl wij voorts nog noteerden de naam van de heer L. van Dijk, directeur van de Rijkslandbouwwinterschool, Schoon- dijke. Ook de K.N.A.C., in welker hoofdbéstuur de jarige zitting heeft, was door een deputatie uit dit hoofd bestuur vertegenwoordigd. Ten slotte vermelden wijnog, dat vele tientallen bloemstukken mede getuigden van de vriendschap, welke Zaterdagmiddag kwam de Veni- ging in het museum in algemenver- gadering bijeen, onder voorster- schap van mr. W. C. ten Kat ter behandeling van de jaarstiken, doch tegelijk om de mogelykheo te bespreken voor een ledenwerÉtie. Het ledental is te gering en diiten- gevolge is ook de financiële pitie van de vereniging niet roosklrig. Uit cle rekening van de penningees ter, de heer J. M. van Bomnuvan. Vloten, bleek n.I., dat de inkesten. 849.30 bedroegen, tegen J3.94 aan uitgaven. Hét nadelig sic van vorige jaren, is hierdoor tot 54.35 gestegen. In totaal waren er dat ja; <92 bezoekers in het museum gewet. Besloten werd op diverse ater- dagmiddagen een aantal person uit te nodigen het museum onde des kundige leiding te bezichtigen Van neer op deze wijze de belangslling voor het museum wordt gyekt, hoopt en vertrouwt men, dat a het ledental zal toenemen. By cle bestuursverkiezing \rden. de aftx-edende heren II. J. Meslink en G. Stadermann herkozen. Bij de rondvraag werd deeren mr. Ten Kate en Vahlenkam nog dank gebracht voor de vele rruiten, welke zjj zich hebben getroost m de inrichting te reorganisex-en. Na de vergadering werd geanen- lijk het museum bezichtigd. Motie van afkeuring ov< Oostburgse markt op AHerhJigön In „Hotel des Pays Bas" t Ter neuzen vergaderde de krinsMid- delburg der K.V.P. onder voontter- schap van mr. dx\ A. J. J. Me De afdelingen Yerseke en Vlisingen drongen er bij het kringbestrur op aan reeds nu alles in het wrk te stellen om in 1952 by de kamerver kiezingen van een Zeeuws Tweede Kamerlid verzekerd te zyn. De voor zitter deelde mede, dat deze kwestie de volle aandacht van het kringbe- stuur en van het partijbestuur- heeft. Naar aanleiding van een vo»rstel van de afdeling Yerseke. om deZondags- rust beter tot zijn recht te doen ko men, werd besloten inet de betreffen de instanties contact op te nemen, ten eind eop Zondag voor de binnen scheepvaart te Yerseke niet meer te doen schutten. Een voorstel van de afdeling Heinkenszand om de in het Sloe ingepolderde gronden te verde len ih een aantal bedrijven van 10 tot 15 ha, kreeg geen volledige in stemming, omdat volgens de heer Verdonk de gronden in het Sloe al leen machmaaX kunnen worden be werkt en de bedrijven, om rendabel te zijn, dus 20 a 30 ha moeten wox-- den. Het voorstel van de afd. Vlissingen, om wettelijk te regelen, dat gepen- sionneerden by werkloosheid 't eerst worden ontslagen, kreeg geen in stemming van de vex'gadering, om dat gepensionneerden geen hoog ge salarieerde betrekkingen bekleden en omdat zy hun pensioen zelf hebben betaald door middel van een px'emie. Hierna besprak de voorzitter de acti viteit van de kring in het komende jaar. Een voorstel van het bestuur om de DUW-arbeiders van Zeeuwsch-Vlaan- dei*en in eigen streek te werk te doen stellen, kan wellicht werkelijkheid worden, temeer daar er by de bevoeg de instanties op aangedrongen zal worden om de volgende werken in DUW-verband te deen uitvoeren; 1. het in cultuurbrengsn van de gron den van de vroegere tramlijnen der .V.T.M. en S.B.M., voor zover die gronden niet voor wegverbetering in aanmex-king komen; 2. het in.orde brengen van de fietspaden langs de wegen Tex'neuzen-Sas van Gent en Axel-Hulst. Tijdens de rondvraag werd er een motie van afkeuring aangenomen over de op Allerheiligen in Oostburg gehouden markt. Deze motie zal ter kennis worden gebracht aan de raad van Oostburg. Tensiolte werden de ziekenhuiskwesties en het onderwijs in Zeeland besproken. Prof. Sneller overleden. Vrijdagavond is te Amsterdam overleden prof. dr. Z. W. Sneller, hoogleraar in de economische ge schiedenis aan de Vrye Universiteit en oud-hoogleraar van de Ned. Eco nomische Hogeschool te Rotterdam. De overledene was ondermeer le raar aan de Chr. Kweekschool te Middelburg. Zijn proefschrift in 1916 „Walcheren in de vijftiende eeuw", trok de aandacht en drie jaar later benoemde de regering hem tot onder directeur van het bureau voor 's Rijks geschiedkundige publicaties. Hij was een geleerde van internatio nale reputatie. De begrafenis is bepaald op Woens dag op de Alg. Begraafplaats te Rotterdam. Advertentie. Dat bonst en bonst '5e 'tis niet uit te houden. Tegen zulke hoofdpijn is alleen het beste goed genoeg. Neem daarom één of twee 'AKKERTJES* die de pijn (ook kiespijn, rheumatische pijnen vrouwen- pijn) op afdoende wijze „verslaan". AKKERTJES* zijn onschadelijk en zeer gemakkelijk in te nemen Elk "AKKERTJE*draagt het AKKER-merk. botaeo tilroct

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2