Vlissingse jongen werd Pruisisch minister van marine Chefarine,4 Het kind moet een naam hebben JIMMY BROWN, sportheld no. 1 mannenwerk Jtalicmo geled en Jan Schroder werd 100 jaar te Vlissingen geboren Chefarine „4" bevat méér en doet méér! Maar niet te gek, want het moet er het leven mee door BINNENKORT KAMPIOENSCHAP VOOR DE JEUGD NEDERLANDS PARLEMENTSLID KWAM POOLSHOOGTE NEMEN PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 NOVEMBER 1030 Een merkwaardge carrière van een Nederlands zee-officier. Een carrière in telegramstyi: adelborst by de Franse marine, officier by de Nederlandse Vloot, uitgezonden naar de tropen, ridder Militaire Willemsorde, verdediger van Antwerpen samen met van Speyk, krijgs gevangene van de Belgen, Ridder Nederlandse Leeuw, drager van het Metalen Kruis en van de Citadel-medaille, directeur van de Zeevaart school te Dantzig, vlcc-admlrnal van Pruisen en tenslotte Minister van Marine van Pruisen! Dit is de verbazingwekkende loopbaan van een Vlissingse jongen, die 150 jaar 15 November 1800 geleden werd geboren: Jan Schroder, de grondlegger van de latere Duitse „Kriegsma- rine." Deze begaafde zee-officier was de man, die onder totaal verander de omstandigheden de traditie van de Ruyter en Evertsen voortzette en de naam van de Nederlandse marine in de 19e eeuw op voortreffelijke wyze hooghield. De vader van Schroder was even eens marine-officier, maar in die da gen het was immers de tyd van ue Franse overheersing beteken de de Nederlandse vloot niet zo veel en daarom besloot Schroder Senior naar Kleef te vertrekken. De jonge Jan had echter de liefde voor de zee van zyn vader geërfd en voelde zich in Kleef, vei- van de zee verwijderd, niet thuis. Hij wilde naar de zee en daarom meldde hij zich. dertien jaar oud, als „apprenti-marin" bij de ge combineerde Frans-Nederlandse ma rine. Schroder werd op het linieschip „Doggersbank" geplaatst, doch lang duurde deze leertijd niet, want het liep af met de Franse overheersing en dus ook met de Frans-Nederland se marine. Men begon weer te den ken aan een eigen Nederlandse vloot, nu echter op een geheel andere leest geschoeid dan de marine van de Re publiek. Er werd omgezien naar be kwame mensen in alle rangen en ook Schroder behoorde tot de uitver korenen. In Augustus 1814 werd hij benoemd tot cadet bij de Nederland se marine en in 1816 maakte hij zijn eerste reizen naar de Oost en naai de West. Als vaandrig ging hij met de ,,Ajax" naar Oost-Indië met als opdracht streng op te treden tegen de Sultan Mahmoed Baderoeddin. Deze opdracht vervulde hy uitste kend en hy toonde tydens de expe ditie zoveel persoonlijke moed, dat de Koning hem benoemde tot Ridder der Militaire Willemsorde. In 1823 nam hij deel aan de inne ming van Benkoelen, Natal en Pa- dang en bracht een gedeelte van de Sumatraanse kust in kaart. Inmid dels waren in de Zuidelijke Neder landen onlusten uitgebroken en in 1830 werd hy naar Antwerpen ge dirigeerd, samen met zijn collega van Speyk. Heldhaftig verdedigde hij on der Chassé de beroemde citadel, doch wérd tenslotte krijgsgevangen ge maakt, uit welke gevangenschap hij in 1833 werd ontslagen. Nadien maakte hij nog enkele reizen o.a. naar de Middellandse zee. Schotland enz. PRUISEN. In die tijd trachtte Pruisen zijn handelsvloot te moderniseren en daarvoor was uitstekend kader no- Elk tablei Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmid delen. Zij helpen bij hevig* pijnen en griep, ook wanneer andere middelen niet baten. T«g«n pljri.n en griap - 20 Ucletten i 10,75 dig. In Dantzig was daarom een zeevaartschool opgericht en nu ver zocht de Pruisische regering aan De nemarken en Nederland om een of ficier te willen afstaan, die met de leiding van de school kon worden belast. De Nederlandse Regering wees kapitein-luitenant ter zee Schrödër aan en deze vertrok in 1846 naar Dantzig. Twee jaar latei- vroeg" de Pruisische koning hem uit de besten van zijn leerlingen een mi litair marinecorps samen te stellen, dat zou kunnen dienen als officieren corps voor een Pruisische „Kiiegs- marine." Schroder aanvaardde deze opdracht en verzocht de Nederland se regering ontslag teneinde in Prui sische dienst te kunnen treden. Hij kreeg de rang van Commodore". Zijn werk werd zo gewaardeerd, dat hij al spoedig werd bevorderd, eerst tot contre-aamiraal, later tot vice- admiraal. Pruisen, dat zich militair steeds beter ging organiseren, vooral door toedoen van een broer van de Ko ning, do latere Keizer Wilhelm I, verzocht tenslotte de Vlissinger om te willen optreden als Minister van Marine. Als zodanig kreeg hy ook een stem in het kabinet. Schroder stemde toe en zo zetelde dus een Vlissingse jongen in de WUhelra- strasse! Niet lang heeft hij deze functie bekleed. In 1860 werd hij gepensi- onneerd waarna hg zich weer te Kleef vestigde. Hier overleed hy op 85-jarige leeftijd. Zijn stoffelijk over schot werd door de Duitsers met groot militair vertoon naar Neder land gebracht, waar het in Doesburg werd begraven. De Nederlandse re- fering benoemde hem in 1882 tot chout-bij-Nacht titulair. - De directie van de Spoorwegen koestert plannen een meetrijtuig te bou wen, waarin de studenten van de Tech nische Hogeschool te Delft voor de Spoor wegen waarnemingen zullen mogen ver richten. gaf Mijnheer van Doesbnrg te kennen. Om voor wiskunde belangstelling op te wekken valt niet mee en de jongens kunnen wel eens lastig zijn. Maar als ik tijdens de lessen van een pijp geurige tabak geniet gaat het lesgeven gemakkelijker en kan ik beter tegen een grapje." Inderdaad: Er gaat niets boven 's pijp goede tabak! Haagse recherche rolde bende helers van gestolen fietsen op. De Haagse recherche heeft een in val gedaan in enige huizen in Den Haag. Daarbij zijn niet minder dan 40 rijwielen, die geheel of gedeeltelijk gedemonteerd waren en van diefstal afkomstig bleken te zijn, in beslag ge nomen. In verband hiermede werden drie rijwielherstellers aangehouden. De recherche is van oordeel een zeer belangrijke bende helers van gestolen fietsen te hebben opgerold. De dieven is men op het spoor. De winter nadert het lekkerste middel tegen hoest en verkoudheid. 30 cent per 100 gram. TON N E M A S N E E K Absurde namen zijn volgens de wet strafbaar. (Van onze speciale verslaggever) „Gefeliciteerd," zei achter het loketje de ambtenaar van de burger lijke stand, ,,hoe moet het kind heten". „Bing!" zong vóór het loketjede trotse vader, „myn eerste zoon moet Bing heten." „Zou V dat wel doen?" aarzelde de ambtenaar, „feitelijk is het geen naam." „O nee?" liep pa warm," en Bing Crosby dan?" ,,Die heet vast geen Bing. Alleen als U kunt bewyzen dat deze naam een bestaande is, zal ik hem zo inboeken." Nog geen twee dagen later was de pa er weer teneergeslagen. „Bing heet Harry'5, mompelde hij. Toen spitste hij zijn oren. Want aan het loket naast hem stond een Chinees: „Mijn zoon Bing heten", glunderde het mannetje blij. ,,Dat is toch geen gangbare naam?" opperde de ambtenaar met een schuinse blik naar zy'n collega. „Jawel", zei de Chinees, „Bing in Uw taal: Helder." De Chinese am bassade bevestigde het bestaan van de naam Bing en tien miniuten la ter gingen twee vaders, met ieder een zoon Bing, naar hun respectieve huizen. Dit kleine loketdrama vertelde ons de chef van de afdeling „Aangifte Geboorte" van een gemeentelijk bu reau voor de burgerlyke stand. „Wij, ambtenaren van deze afde ling. waar ook in het land, zijn geen dictators, maar werken volgens de Napoleontische wet, de wet van 1 April 1803. Deze wet staat toe voor namen te kiezen die voorkwamen op de heilige kalenders en in de Griek se mythologie. Wanneer wij namen weigeren, doen wij dat heus niet uit bemoeizucht, maar doodeenvoudig, omdat wij de voorschriften moeten toepassen. Van het formulier van Zeeuwse Damrubriek Het spelreglement In 1951 zal de Nederlandse Dam- bond 40 jaar bestaan. Têr gelegenheid van dit jubileum zal behalve een massa-kamp tussen 1200 dammers te Amsterdam, uit elke provincie 100 een tournooi gespeeld worden om het persoonlijk jeugd-kampioenschap van Nederland. De candidaten zullen zijn de II jeugd-kampioenen der pro vincies. Om van een provincie de jeugd kampioen te kunnen vinden, zullen voor de jongeren tot 21 jaar onge acht of zij lid van de bond zijn schoolwedstrijden, etc. worden georga niseerd. De 11 jeugdige kampioenen komen tenslotte geheel op kosten van de jubilerende Bond voor een week bij elkaar in een jeugdhuis om elkaar de landelijke titel te betwisten. Zowel voor de adspirant-deelnemers als voor hen, die buiten verenigings verband wel eens een partij dam spe len en soms niet voldoende op de hoogte zijn van het spelreglement, komt het ons nuttig voor, het regle ment eens nader te bezien. Wij zullen ons uiteraard tot enige "hoofdzaken moeten beperken. (Het volledige reglement is verkrijgbaar bij de heer J. W. van Dortelen, Koe- dieplaan 42, Heemstede). De loop der stukken. Een schijf kan alleen schuin voor waarts verplaatst worden. Achter waarts zetten is niet mogelijk. Een dam wordt door Wit behaald bij het bereiken van de damlijn 15; door Zwart idem bij 4650. Bij het tijdelijk bereiken van de damlijn tijdens het uitvoeren van een slag wordt een schijf echter niet tot dam gekroond. Ts men aan zet, dan is men verplicht dat stuk te spelen, dat wordt aange raakt. („Aanraker is speler"). De dam heeft veel meer bewegings vrijheid dan een schijf. Elke diagonaal, die zij bestrijkt, kan zowel vóór- als achterwaarts worden doorlopen. Voor zover er natuurlijk vrije velden zijn. Het slaan. Slaan is verplichtend en elke slag, onafhankelijk van het aantal geslagen stukken, geldt oor één zet. Het ge schiedt zowel vóór- als achterwaarts. Voorwaarde is slechts, dat zich achter het vrjandelyke stuk een open veld bevindt. De dam slaat alle stukken op een diagonaal, mits er telkens ten- minste een open veld tussen de stuk ken ligt en zij kan tijdens het slaan ook de zij-diagonalen bestrijken. Een zelfde open veld mag meermalen ge passeerd worden. Hetzelfde stuk kan echter maar eenmaal geslagen worden. aangifte blijft één exemplaat in ons archief en een tweede gaat naar de officier van justitie. Als wij een vol slagen fantasienaam of een absurde naam zouden accepteren, zou de of ficier ons ter verantwoording roe pen. De ouders moeten onze taak ook niet zien als inmenging in hun zaken, maar wij willen de belangen van de kinderen beschermen tegen excessen. Want wij zouden de knaap op 28-jarige leeftijd wel eens willen ontmoeten, die de naam „.Carrie" draagt, zoals dezer dagen een vader zijn zoon wilde noemen. „Carrie van Bruggen bestaat toch ook?" vroeg hij ons, natuurlijk kwaad. Maar die Carrie is in de eerste plaats een meis je en ze heet bij de burgerlijke stand bovendien anders. Hoe vaak horen wij niet van jongens en meisjes, die zich generen voor de hun vroeger door hun ouders gegeven naam?" Sommige ouders willen zich wel eens niet bij de beslissing van een ambtenaar neerleggen en gaan naar de burgemeester. Maar de burge meester kan hier niets aan doen, want slechts de officier is de man, bij wie men eventueel in hoger be roep zou kunnen gaan. Nog afgezien van het feit. dat de kinderen later het middelpunt van bespotting worden temidden van hun mede-scholieren, is de ambtenaar bij het laten passeren van een absurde naam volgens artikel 17 van het burgerlijk wetboek zelfs strafbaar; de heren kijken dus wel uit. Als aan getoond. kan worden, dat een onbe kende naam (en dat zyn er niet zo veel meer) inderdaad bestaat, b.v. door overlegging van een encyclope die, maakt de ambtenaar heus geen bezwaren. De stukken worden na de slag van het bord genomen. De meeste stukken moeten geslagen worden, hetzij met een schijf of dam. Het is niet juist, dat damslag vóór gaat en dat „geblazen" kan worden. Het eindspel en de uitslag. Worden in een eindspel wederzijds 3 x achter elkaar dezelfde zetten ge daan of wordt 2 x dezelfde stand be reikt, dan is het spel remise. Drie dammen tegen één dam wordt remise gegeven na ten hoogste 10 zet ten, tenzij er direct aantoonbare winst in zit. Een nog niet geëindigd spel kan bij onderling goedvinden slechts remise worden gegeven, als hierdoor geen on billijkheid tegenover derden ontstaat. Het spel is verloren voor da «peler, die aan zet zijnde: 1. geen stuk meer over heeft of vast gezet is. 2. de stukken dooreen werpt of wei gert door te spelen. 3. het spel opgeeft of zich niet houdt1 aan het reglement. 4. in tijdsoverschrijding vervalt, als op de klok gespeeld wordt. In de overige gevallen is het spel remise. Merkwaardige namen worden vaak opgegeven door kapiteins van schepen, die gerechtigd zyn aan boord als ambtenaar van de burger lijke stand op te treden. Hoewel zij evengoed zijn gebonden aan de wet telijke bepalingen ten aanzien van het goedkeuren van een door de ouders verlangde naam, nemen de kapiteins het vaals niet zo nauw en by de overheveling naar de burger lijke stand aan de wal komen dan namen voor als: Peter Volendam. van der Grijp en Heutzlouis Barends. De ouderavonden klaarblijkelijk dat de naam van 't schip, waarop 't kind werd geboren, in de naam moest worden verwerkt, zoals in voorge noemde gevallen de „Volendam" en de „Van Heutz." „De gemakkei ykste vaders zijn die, die hun 10e tot 17e kind komen aangeven. Die hebben dan vaak 's- nachts niet geslapen, komen hier ongeschoren binnen, vragen wan neer ze aan de beurt zijn, gaan op de bank in de hoek zitten en slapen direct in. Bij deze categorie komt het voor, dat de vaders zeggen: „Ik weet niet hoe deze nu weer moet heten, zoek zelf maar een naam uit." „Noem 'em dan maar Jan." ,,Die hebt u al", moeten we dan wel eens antwoorden. Er is in 1866 een staatscommissie benoemd, die in laatste instantie over extreme namen zou beslissen. Deze commissie schijnt nimmer te zyn opgeheven, doch evenmin wer den de overleden leden vervangen, zodat zij een natuurlijke dood is ge storven. MEER DAN DRIE NAMEN. Er bestaat een hardnekkig ge rucht, als zou men ten hoogste drie voornamen gratis mogen opgeven, voor méér voornamen zou een hef fing verschuldigd zijn. Dit is inder daad een gerucht; men kan desge wenst twintig voornamen opgeven. Gemakkelijker wordt dat niet, noch voor de ouders, noch voor het kind later. Veronderstel dat het eens een bekeuring zou krijgen en „even" alle voornamen moet opgeven. Geweigerd worden wel meisjesnamen aan jon gens. met uitzondering van de ka tholieke heiligen namen; alleen kun nen deze nimmer de eerste naam zyn. Wat ook weer moeilijkheden kan opleveren, want toen enige tijd g-eleden in een Katholieke kerk Bob Maria Theresia ten. doop moest wor den gehouden, weigerde de priester deze naamsvolgorde te accepteren. Toen ontstonden er twee verschil lende officiële inschrijvingen: één in doopregister. Tussen Binnenhol en Congres Tweede Kamerlid Evert Vermeer over zijn bezoek aan Amerika. (Van onze correspondent) NEW YORK, November „Tot voor kort", zei het Nederlandse Kamer lid Evert Vermeer, met wie hy op deze verkiezingsdag 'n lang gesprek hadden over zyn oriëntatiereis van 7 weken naar New York en Washing ton, „was Amerika voor my een star en weinig persooniyk begrip. Het Is inderdaad problematisch of Hollywood hoezeer het ons ook af en toe vermag te amuseren Amerika wel een dienst bewyst. Want het schépt doorgaans weinig inzichten in de Amerikaan en zyn land. In de toekomst zal ik voorzichtiger zyn met te spreken over „de gemiddelde Amerikaan." Er zijn zoveel stromingen in dit land, dat het uiterst moeilijk is de vinger te leggen op een grootste gemene deler". De heer Vermeer, die secretaris is en tevens expert op het gebied van Defensie-aangelegenheden van de Partij van de Arbeid, kwam naar Amerika op uitnodiging van 't State Department téneinde zich een indruk te vormen van land, mensen uiteraard, de vakbeweging in de V.è. Deze uitnodiging is in vele op zichten lofwaardig. Het is broodno dig, dat Nederland's politieke leiders, van welke partij ook, in staat zijn persoonlijk contact op te nemen met Amerikanen en in het Binnenhof waar zij in deze tijden zo vaak zijn geroepen om te reageren op Ameri kaanse voorstellen en denkbeelden West-Europa betreffende kunnen spreken niet alleen met kennis van de betrokken zaak, maar ook met be grip voor de Amerikaanse visie om trent die zaak. Want ook die visie is vaak een compromis van vele, soms sterk uiteenlopende standpunten. STUDIE IN CONTRASTEN De reis van de heer Vermeer is, zoals voor menig reiziger met een sterk ontwikkeld opmerkingsvermo gen het geval is geweest, een studie in contrasten geworden. „Myn denk beelden omtrent het Amerikaanse twec-parthenstelsel, waarmee ik hier kwam, heb ik sterk moeten herzien. Beide partyen in de V.S. omvatten een veel grotere representatie van al le lagen van de bevolking dan menig een zich in Nederland bewust is. Ik ontmoette hier bijvoorbeeld voormali ge Europese socialisten, wiens prin cipes in kardinale opzichten onveran derd zijn gebleven. Zrj vertelden my, dat zij dit jaar Republikeins zouden stemmen, omdat de Republikeinse candid aat in hun district ten aanzien van de problemen in hun ogen een juister standpunt had ingenomen dan zyn Democratische tegenstander. HOUDING TUSSEN WERKNEMER EN WERKGEVER In New York bezocht de heer Vermeer een kleding industrie waar op dat ogen blik een ar beidsconflict bestond. Dit verhinderde overigens de directeur niet zyn gast mee te nemen naar een der pro ductiezalen, de voorman op de schouder te kloppen met een: „Zeg Jimmy, hier is een bezoeker uit Nederland, die graag eens met je zou spreken". Waarop Jimmy zich omdraaide, zijn directeur beantwoord de met een „Natuurlijk Joe" en het gesprek met het Nederlandse Kamer lid begon. Diezelfde vrijmoedige en tegelij kertijd correcte houding tussen werkgever en werknemer voor de heer Venneer over de gehele linie. „Ik g. A. _V ermee c- vroeg een hooggeplaatst ambtenaar of het in de practyk nuttig was met zyn assistent als frère et compag non om te gaan. Diens antwoord luid de, dat het altijd mogelijk was, dat by een politieke verschuiving in het Departement een van zy'n assisten- chef zou worden en hem dan als as sistent zou willen hebben. Dit zou niet uitvoerbaar zijn, indien de huidi ge functionaris zich thans als „chef" zou doen gelden. Tijdens een bezoek aan een middel bare school, die de heer Vermeer met parlementsleden van andere lan den bezocht, werd de directeur plot seling naar een vergadering wegge roepen. Jongens en meisjes van vijf tien tot achttien jaar gekregen op dracht om het gezelschap rond te leiden en hun vragen te beantwoor den. „Twee dingen troffen'my bij zonder", vertelde de heer Vermeer van dit bezoek. ,,De vrijmoedigheid, waarmee onze jeugdige begeleiders verschillende klassen binnengingen en leraar of lerares vroegen, waar mee zy op 't ogenblik bezig waren." VAK VERENIGINGSWEZEN Een van de grote verschilpunten tussen 't Amerikaanse en 't Neder landse vakverenigingswezen, die de bezoeker getroffen had, was het func- tionneren der vakverenigingen op de grondslag van particulier initiatief. Waar men in Nederland de voorkeur geeft aan collectieve arbeidsovereen komsten, prefereert de Amerikaanse vakvereniging een individueel con tract te sluiten met elk afzonderlijk bedrijf. Als contrast tegenover het streven naar particulier initiatief noemde de heer Vermeer als een frappant ge val van ordening de wyze, waarop de overheid de kraan der crediet-beper- king kan openen of sluiten. VOLDOENDE OM MEE TE BEGINNEN Hoezeer het afbetalingsstelscl hier zijn invloed doet gelden is algemeen bekend. Doch hoe gemakkelijk de Amerikaan zich losmaakt van het materiële bleek de bezoeker, toen hij in Washington een gesprek voerde met een jong Amerikaan, die op het punt stond te trouwen. „Kunnen jullie je dan al inrich ten?" had de heer Vermeer ge vraagd. Waarop het antwoord luidde: „Wy hebben genoeg om ee nauto te kopen, een bed, een tafel en twee stoelen; ik heb mijn kleren en mijn aanstaande vrouw de hare. Dat is toch voldoende om mee te beginnen!" Wanneer de heer Vermeer straks weer in patria is, gaat hij in een veertigtal lezingen van zijn ervarin gen vertellen. Niet met het doel om de vergeiyking te trekken waar de Nederlandse instelling superieur is aan de Amerikaanse, of omgekeerd. Zijn doel is slechts ruimer begrip te wekken voor de inzichten, die in Amerika worden gehuldigd, waar de igeltjes nu eenmaal anders gebekt zijn. Het zal zeker nuttig zijn, indien deze lezingen een breed gehoor trek ken. (Nadruk verboden) 26. De heer Gerrit Goochem nam Jimmy mee naar een koffiehuis, waar hij hem tracteerde op een dubbele uitsmijter, terwyl hy voor zichzelf 'n brandewyntje met suiker bestelde. „Je moet dan weten, Jimmy", zei Gerrit Goochem, bescheiden glimlachend, „dat ik een groot expert ben op het gebied van boksen. Ik mag zeggen, dat ik iemand alleen maar behoef aan"te kijken om te weten of er een bokser in hem steekt ja of nee. En nu mag ik je wel verklappen, Jimmy, dat, toen ik jou daar net zag zitten in Odeon, myn hart van ont roering in mijn keel begon te kloppen. Wat da&r zit, is geen gewoon iemand, dacht ik, dat is een prins, een koning, nee een imperator onder de boksers. Ik zal een staart krygen als 't niet waar is, Jimmy". I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 6