Shaw's fortuin bestemd voor nieuw Engels alphabet? JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Hij schreef zijn werken in steno Zeeuwse Almanak UITBREIDINGSPLANNEN EISEN CULTUURGROND Een gedwongen Huwelijk WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 PROVINCIALS ZBBOWSB COÜRAN? S Zal zijn as in de Westminster Abbey worden bijgezet? (Van onze correspondent). LONDEN, November. Maandagmiddag werd in Londen G. B. S. gecremeerd. Er waren geen beroemd heden. Dat was zfjn wens. Slechts een handjevol speciale vrienden, zoals Lady Astor, (een conservatief- ex-Lagerhuisiid en zyn beste vriendin ondanks de heftige debatten over ]K>litiek die h(j de afgelopen veertig jaar met haar gevoerd had), de gr\jze socialistische journalist Hannen Swaffer (do „Paus van Fleet- street"). de blonde actrice Frances Day, en filmdirecteur Gabriel Pas cal, die „Pygmalion" verfilmde en thans een film van het leven van Shaw wil maken. Voorts waren er op Shaw's uitdrukkelijk verzoek, zyn trouwe huis houdster, mevrouw Alice Laden, zfln secretaresse Miss Patch, zijn chauf feur Fred, zijn tuinman, ook Fred genaamd, zyn keukenmeisje Maggie Smith en de postbode van zijn dorp, zonder wiens arbeid ik niet be roemd zou zijn geworden." En tenslotte waren er de twee verpleegsters, die tot het einde bij hem waren. Het juiste uur was geheim gehouden. Er was geen religieuze dienst. G. B. S. geloofde niet aan het voortbe staan van de geest. Swaffer, in een meesterlijke schets, herinnert zich een typerend gesprek bijna ruzie dat Shaw twee jaar geleden hier over met hem voerde. ,/Wat je hier voor je ziet", had G. B. S. tegen hem gezegd, „is een combinatie van schei kundige stoffen. De dag zal komen waarop die geweldige denkfabriek, die op mijn schouders staat, zijn pro ductie stopzet en tot stof zal ver gaan. Wanneer ik sterf, is mnn geest ook weg. Ik geloof niet aan de onsterfelijkheid van de geest. „Thans", zo schrijft zijn oude vriend Swaffer, „nu zyn lichaam tot stof vergaan is, zal hij eindelijk weten dat ik gelijk heb gehad. Zijn onster felijke geest heeft zich gevoegd, by die van Shakespeare, Ibsen en Vol taire." Shaw's as, die op zijn verzoek ver mengd is met die van zyn in 1943 overleden vrouw Charlotte, zal ver moedelijk worden bijgezet in West minster Abbey, hoewel er uit Ierland verzoeken zijn binnengekomen om hem in de kathedraal van Dublin te doen bijzetten. Engeland rouwt om G. B. S. Het is een onzichtbare rouw. Op New York's Broadway doofde men vyf minuten alle neon- en theaterlichten, anderhalf mililoen in totaal. In Londen was geen uiterlijk ver toon. Er is slechts een gevoel van leegte, een besef, dat een stukje Engeland is weggevallen, een natio nale instelling, even vertrouwd en historische als Big Ben en de kroon juwelen in de Tower. Toen Shaw in 1943 zyn uit acht duizend woorden bestaande testa ment maakte, bepaalde hij o.a. dat zijn huis „Shaw's Corner", in het dorp Ayot St. Lawrence, aan de na tie geschonken zou worden als een „literair monument," Het huis. met al zijn boeken en manuscripten, komt nu onder het beheer van de National Trust en zal binnenkort voor het publiek geopend worden. Shaw's fortuin wordt geschat op ongeveer driekwart ïnilüoen pond sterling, hoewel hij altijd mopperde dat hij maar net rond kon komen en al zijn verdiensten aan de belas- N.O.B. en N.V.T.O. houden voet bij stuk. In een te Utrecht gehouden ver gadering van de ledenraad van af gevaardigden van de Nationale Or ganisatie voor het Beroepsvervoer- wegtransport (N.O.B.) heeft de voor zitter, de heer E. van Donkelaar, nog eens uiteengezet dat het besluit van N.O.B. en N.V.T.O. om voorlopig niet deel te nemen aan bestuurs werkzaamheden in de Bedrijfsorga nisatie voor het wegvervoer niet is gericht tegen de confessionele orga nisaties, maar wel tegen het feit, dat door toelating van deze organisaties in de bedryfsorganisatie de vakbe langen aldaar in het gedrang zullen komen door overwegingen van poli tieke aard. Sprekende over de nieuwe ver- keerswetgeving, die per 1 Januari in werking treedt, zeide de voorzitter, dat dit een theoretisch stuk werk is, zonder veel waarde en tot stand ge komen zonder rekening te houden met het zware beroepsgoederenver- voer. PmLIPSFARRrEKEN BESTAAN 60 JAAR. In Mei van het volgend jaar zul len de N.V. Philipsfabrieken te Eind hoven het 60-jarig bestaan vieren. Het jubileumgeschenk der werkne mers zal bestaan uit een monument, waarin een fontein zal zijn verwerkt. WAAROM PAS NU Waarom is in Sint Annaland eerst nu een siiikerbiet van 115 centimeter lengte gegroeid? Waarom niet. in de oorlog Toen zou een flink gezin er enige dagen lang een stevig maal aan hebben gehad en nu verdwijnt zo'n reuzenbiet onopgemerkt in de grote massa, die de nuttige tocht naar de suikerfabriek maakt Intussen: één meter vijftien ia geen kleinigheid. Eer uw kinderen één vijftien lang zijn, moet cr'nogal het een en ander gebeurenEn nu heb ben ze daar in Sint Annaland zo'n biet voor .elkaar gebokst. Laat ons hopen, overigens, dat het St. Annalandse voorbeeld geen navol ging vindt. Zou dat wel het geval zijn, wat moet er dan van het transport terecht komen. Speciale bietenauto's, bietenwagons, bietenschepen en bie tengrijpers. Allemaal voor die kanjers van bieten. Het is om er een nacht merrie van te krijgen. Wet niet wegneemt, dat wij eerbie dig de hoed lichten voor de St. Annalandse bietentelers. tinged moest afdragen ..zonder dat de regering me voor die opbrengst commissie betaalde." Overly'densbe- lastingen zullen er bijna de helft van opslokken. NIEUW ALPHABET. Het is vry zeker dat het testa ment nog de door Shaw in, 1943 vastgelegde instructie zal bevatten tenzy hij sindsdien van gedachten veranderd is dat het grootste deel van zijn nalatenschap gebruikt moet worden voor het invoeren van een nieuw Engels alphabet. Dit is door hemzelf ontworpen en bestaat uit 42 klankletters, een phonetisch alpha bet dus. Volgens Shaw zou dit beter zyn dan enige andere poging tot een vereenvoudigde spelling. Hy bepaalde destyds eveneens dat drie klassieke werken uit de Engelse litteratuur in dit nieuwe alphabet; „vertaald" moes ten worden en dat de exemplaren ervan na zyn dood in alle bibliothe ken ter wereld moesten worden op genomen. Tyj>erend van Shaw was zijn instructie dat er onder deze drie phonetische standaardwerken twee van zyn eigen toneelstukken moes ten worden inbegrepen! Naai* Shaw onlangs verklaarde, staan in zijn testament wat per sonen betreft in de eerste plaats genoemd zijn secretaresse Miss Blan che Patch en zyn huishoudster, me vrouw Laden. Deze laatste had o.a. tot taak alle bezoekers van zijn deur weg te jagen. Maar ook zijn tuin man en chauffeur staan op de lijst, evenals Maggie Smith, zijn dienst bode. Shaw was. altyd bijzonder har- telyk voor zijn personeel. Toen Mag gie enkele maanden geleden trouwde, reende Shaw haar zyn eigen Rolls Royce voor de huwelyksreis. STENO! Miss Patch, die al sinds 1920 Shaw's secretaresse was, schat dat zy in die dertig jaar ruim tien millioen woor den van het beroemde satirische proza heeft uitgewerkt en uitgetikt. Uitgewerkt, omdat Shaw nooit iets dicteerde, maar al zijn wei-ken eigenhandig neerpende in een zorg vuldig „getekend" steno. Dit was een van de minst bekende eigenaar digheden van de Grand Old Man. Volgens Miss Patch was de snelheid van Shaw's steno niet meer dan 12 woorden per minuut! Zij zelf had het met. een snelheid van 150 woor den per minuut kunnen opnemen, maar Shaw was niet van zijn ge woonte af te brengen. „Het was een perfect academisch steno", zegt Miss Patch. .,Hij gebruikte het Pitman systeem' (meest gebruikelyk in En geland) en maakte nooit eigen af kortingen, uit angst dat ik het an ders niet nauwkeurig zou kunnen ontcyferen." (Nadruk verboden). C.H.U. over Ambon en Nleuw-Gulnea. Het hoofdbestuur der Chr.-Histo- rische Unie kwam dezer dagen te Utrecht in vergadering by een. Het hoofdbestuur sprak als zijn mening uit, dat de Nederlandse re gering de roeping en de plicht heeft om in het conflict, dat ontstaan is tussen de Republiek Indonesia en Ambon alle middelen, welke in haar bereik liggen, aan te wenden om aan dit conflict een einde te maken, zo wel in Unieverband als bij de inter nationale organen, welke tot taak hebben de vrede te bevorderen. De regering dient zich naar het oordeel van het hoofdbestuur te onthouden van alles, wat in dit conflict ten na dele van Ambon zou kunnen zijn. Ten aanzien van Nieuw-Guinea werd uitgesproken, dat krachtig dient te worden gestreefd naar handhaving van het Nederlands gezag over dil gebiedsdeel. Z.L.M. stelde rapport samen over de gemeentelijke uitbreidingsplannen. In tal van ZLM-vergaderingen werd er meermalen op gewezen, dat de gemeentelijke uitbreidingsplannen zeer veel goede cultuurgrond eisen en daarom werd door het ZLM-bestuur aan de afdelingen der maatschap pij om inlichtingen verzocht over deze uitbreidingsplannen. Ir. J. Bos stelde aan de hand van de gegevens, die hem naar aanleiding van deze vra gen bereikten een voorlopig rapport samen, waaruit we enige punten ontlenen. Het blijkt dan, aldus dit rapport, dat alleen in de gemeente Wissekerke sprake is van een uitbreidingsplan waarvan de betekenis niet erg groot is (2 ha.). Buiten het uitbreidingsplan staat het sportveld in Kortgene van 1% ha. Over het geheel, zijn de uit breidingsplannen dus van weinig landbouwkundige betekenis. Op Tholen en St. Philipsland zal de oppervlakte, die in beslag genomen zal worden door de diverse uitbreidings plannen, waarschijnlijk ongeveer 30 ha. bedragen, waarvan ongeveer 6 ha uitgevoerd is, grotendeels voor wo ningbouw. In twee gemeenten staan bovendien nog sportvelden in het plan vermeld, terwijl in de gemeente Tho len een industrieterrein «geprojecteerd is. De landbouw is hier niet gehoord inzake de plannen, alhoewel hier evenals elders de belanghebbenden in dividueel hun bezwaren kenbaar heb ben kunnen maken. In 3 Z.L.M.-afde lingen was men van mening, dat de plannen veranderd zouden kunnen worden in die zin, dat de landbouw hier minder schade van zou ondervin den. Speciale aandacht verdient het rap port van de Afdeling St. Annaland, waarin voor twee plaatselijke proble men de aandacht wordt gevraagd. Het betreft hier in de eerste plaats de aan leg van een nieuwe weg, die, inplaats van langs een bestaande dreef, schuin door het bouwland gelegd zal worden, waardoor veel grond versnipperd zou worden. Verder wil men een sportveld aan leggen op zeer goede kleigrond, terwijl deze aanleg tengevolge zou hebben, dat in totaal 24 kleine boeren van hun „achteruit" worden afgesneden en niet meer met paard en wagen hun be drijfsgebouwen zullen kunnen berei- De Bevelandse afdelingen hebben slechts drie uitgebreide rapporten uit gebracht, zodat men niet tot een con clusie van betekenis kon komen. WALCHEREN. Op Walcheren kan men de grootste uitbreidingsplannen vinden, zodat dan ook de totale oppervlakte geschat kan worden op ongeveer 600 ha. Ongeveer tweederde gedeelte hier van komt voor rekening van de ge meente Vlissingen, waar men, evenals in Middelburg, Veere en Nieuw en St Joosland, industrieterreinen heeft ge projecteerd. In Souburg, Vlissingen, Serooskerke, Domburg en Middelburg wordt een gedeelte van de plannen in genomen door sportvelden, terwijl in Koudekerke en Vrouwenpolder grond voor recreatiedoeleinden en de bouw van zomerhuisjes moet. worden afge staan. De kwaliteit van de in beslag geno men grond is, niet altijd goed, en wordt in Vlissingen, Souburg, Oostka- pelle meestal matig genoemd, terwijl deze in Koudekerke en Nieuw en St. Joosland sterk wisselend genoemd wordt. In Vrouwenpolder zou geen reke ning gehouden zijn met de ingekomen bezwaren. In Vlissingen en Veere meent men dat de plannen veranderd zouden kunnen worden in het belang van de landbouw. De reeds in beslag genomen grond, hoofdzakelijk voor woningbouw, beslaat een een opper vlakte van ongeveer 100 ha., waarvan o..geveer de helft voor rekening van de gemeente Vlissingen komt. In vergelijking met andere streken wordt hier veel a-ndacht besteed aan de minimum bedrijfsgrootte, waaraan het bouwen van bedrijfsgebouwen ge bonden is. De hoogste eisen voor een landbouwbedrijf bestaan in de ge meente Veere. ZEEUWSCH-VLAANDEREN EN SCHOUWEN-DUTVELAND In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de uit breidingsplannen veelal nog in voor bereiding. In één geval heeft overleg plaats gehad met de Rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken, in twee gevallen zal dit nog geschieden. De uitbreidingsplannen op Schou- wen-Duiveland zijn allen van beschei den omvang, en daar slechts enkele -fa'/V 1 >1* I ""tv/ In verband met het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Engeland van 21 tot 24 November a.s. werden onlangs In het Paleis Soestdijk opnamen van de Koninklijke Familie gemaakt door: Mary Burchell Het was duidelijk te zien, dat ze tweelingen waren. Rustige, intelli gent uitziende jongens, eerder ge neigd tot luisteren clan tot spreken, hetgeen gezien de aard van de rest van de familie een geluk was. Teresa had graag enig zusterlijk toe zicht gehouden op de conversatie tussen hen en Elliott, maar ze vond dat ze haar moeder moest gaan hel- fien met de voorbereidingen voor de unch. Toen ze de keuken binnen kwam, zag haar moeder op van iets waarin ze aan het roeren was en dat een verrukkelijke geur verspreidde. Als veel zorgeloze, vrijgevige vrou wen, was mevrouw Forrester een voortreffelijke, zij het buitenissige kokkin, en Teresa wist dat, wat ze haar toekomstige schoonzoon ook zou voorzetten, er geen verontschul digingen behoefden te worden ge maakt. „Het ruikt zalig," zei ze „kan ik wat doen?" „Nee, dank je lieverd. Alles is bij na klaar. Hy is werkelijk erg aardig, Teresa, als een toneelspeler. Geef me die schaal eens aan, engel. Teresa die gewend was aan een soort conversatie waarin als het te pas kwam, minnaars en keukenbenodigd heden dooreen gehutst werden gaf de schaal aan en zei: „Ik vind hem een wonder". „Natuurlyk," zei haar moeder ef fen. „Zo moet het ook zijn. Heeft hij die mantel voor je gekocht Maar dat moet wel. Ik zie tenminste niet hoe je er anders aan gekomen zou zijn." „Ja, hij bracht hem gisteren als 'n verrassing mee naar huis- Is het niet engelachtig van hem?" Teresa lach te voor zich heen, toen ze zich het genot van die gebeurtenis te binnen bracht. „Engelachtig.zei haar moeder wat afwezig, want ze was iets met grote zorg aan het afwegen. „Ga ver kleine gemeenten buiten beschouwing gelaten worden, kan men de opgege ven totale oppervlakte van ongeveer 15 ha. wel als doorslaggevend beschou wen. Hierbij gaat voor de landbouw, be halve in de buurt van Burgh en Haamstede, in alle gevallen grond van goede kwaliteit verloren, die in vrij veel gevallen als tuingrond wordt ge bruikt. Deze grond bevindt zich in particu der schat, ik luister." „Ik trouw in de jas, omdat..." O Teresa, liefje wat ben ik daar blij om!" Haar moeders hele aan dacht was weer op haar gevestigd. „Wat een geluk, want ik heb me af gevraagd hoe we aan een werkelijk mooie mantel èn aan 'n jurk moesten komen. Nadat ik Grootmoeders ring verkocht had, kreeg ik een allerzie ligste brief van die arme oud-tante Emma. Ze schynt er heus erg slecht aan toe te zijn en geen geld te heb ben om ook maar het allerkleinste extraatje te kopen. Ze is altijd zo'n lief oudje geweest en ik kan het niet verdragen, dat ze op haar leeftijd noodlijdend zou moeten zijn, daarom zpnd ik haar de helft van het geld. Ik wist dat je het begrijpen zou en er zal nog genoeg over zijn voor een mooie japon. Alleen over een jas maakte ik me zorgen, maar hierdoor is alles in orde gekomen. Wat een goede gedachte het geld aan tante Emma te xturen. Ik moet zeggen dat ik wel even geaarzeld heb, toen ik aan jouw huwelijksuitzet dacht, maar het leek me toch verkeerd, die de voorrang te geven ten koste van het genoegen van een oude dame". (Wordt vervolgd). In Werne, aan de Hippe in West Duitsland, woont kapper Carl Wit kamp, die, toen hy nog krijgsgevan- ier eigendom. Uitgezonderd de ge- 1 gene was, aangesteld "werd als bar- meente Dreisohor voert de woning bouw overal de boventoon. Vooral ten aanzien van de sportvel den meent men, dat de plannen in het belang van de landbouw veranderd zouden kunnen worden. Speciaal in de gemeente Dreischor heeft deze kwestie veel stof op doen waaien daar men van gemeentewege niet wil de ingaan op een vrijwillig aanbod tot verpachting van een terrein voor dit doel. bier van de, in 1946 te Neurenberg berechte Nazi-leiders als Göring, Hess, Jodl, Keitel, Seiss Inquart enz. Onder het scheren vertelden de „Her ren" hem allerhande bijzonderheden uit de tijd, toen zy nog onbeperkte heersers waren. \Vy zien hier Carl Witkamp bezig met het scheren van een klant met het. apparaat, dat hij van Göring ten geschenke kreeg, en waarmede hy ook de andere gevange nen schoor. 23. Het duurde een hele tijd, voordat de rust in de zaal was weergekeerd. Daarvoor hadden enige dienders gezorgd, die door de directie te hulp wa ren geroepen. Met hun gummistokken hadden zy wat meppen rond gedeeld, maar tot de arrestatie van Jimmy, die hen door de directeur was aangewezen als de aanstichter van al dat kabaal, waren zij toch niet overgegaan. Een vreemde meneer had zich plot seling opgeworpen als zijn beschermer en hy had met zoveel nadruk over de reine onschuld van Jimmy gesproken, dat de twee dienders (wel een beetje teleurgesteld) met lege handen waren af gedropen. Het wereldgebeuren. Chinese interventie De interventie van de Chiiiese communistische troepen in de stryd op Korea heeft de situatie daar sinds enkele weken op slag veranderd. Reeds schalden de overwinningsfanfa res over de zo succesvolle afstraffing van agressie en nu is er een nieuw element gekomen in de ontwikkeling, waaruit blijkt, dat er te vroeg werd gejuicht. Het is ook een wat al te simpele voorstelling van zaken ge weest om de Zuia-Koreanen te be stempelen als de arme aangevallen democraten en de Noord-Koreanen als brutale agressors. Oorspronke lijk was het de opzet om de Noorde lijken terug te werpen tot hun punt van uitgang en vervolgens te confe reren over het conflict. Dit om te be- wyzen, dat geweld nooit een oplossing kan brengen en agressie niet loont. Nauwelijks echter waren de troepen der V.N. aan de 38ste breedtegraad of de opvattingen veranderden. Gere deneerd werd, dat het niet voldoende is een agressor terug te slaan, tevens moest hy dusdanig afgestraft wor den. dat agressie in de toekomst on mogelijk was. Een gevaarlijke rede nering.. want bij consequent toepas sen zouden thans de troepen der V.N. zich niet kunnen beperken tot terug slaan van de Chinese divisies in Noord-Korea, doch daarna naar Pe king moeten. Aangenomen, dat de militaire middelen daarvoor toerei kend waren zou MacArthur op deze wjjze op de duur in Moskou terecht komen. De waarschuwingen van de Chine se communistische regering by het overschrijden van de breedtegraad zijn als bluf beschouwd of in elk ge val niet ernstig genoeg opgenomen. Ten onrechte. In China wordt de zaak op het ogenblik omgedraaid. De Ame rikanen worden tot agressors bestem peld en volgens radio Peking gaat een „golf van verontwaardiging" over het land, die leidt tot aanmelding van tal van vrywilligers. Militair mag de Chinese interventie niet onderschat worden. China beschikt over een schier onuitputtelyk mensenreservoir en over byna onbeperkte middelen voor het aanhouden van een guerilla in Noord-Korea. Bij een al te lang durige stryd zouden de troepen der V.N. zich op de duur vastbyten in de enorme Aziatische landmassa. De voortvarende militair MacArthur, die meent alles met troepen en vlieg tuigen te kunnen bereiken, heeft dank zij zijn populariteit als sterke man de staatsman Acheson in de schaduw kunnen stellen. MacArthur wil straf optreden en geen uitdaging aan com munistisch China uit de weg gaan. Acheson heeft tot dusver ae zaak realistischer gezien, en beseft, dat el ke politiek steeds beperkt wordt door de omvang van de machtsmiddelen. Een gegeven feit is nu eenmaal, dat China communistisch is geworden en het is een verstandiger beleid de be trekkingen met Peking zo goed mo gelijk te houden dan om Peking voortdurend uit te dagen en geïso leerd te houden en zodoende dichter naar Moskou te drijven. Een conflict met China zou een uitputtende stryd worden, waardoor het grootste deel van de Amerikaanse strydkrachten gebonden wordt op 'n front in Azië", wanneer ze misschien elders meer nodig zouden zijn. Het is duidelyk, dat over Korea het laatste woord nog niet gesproken is. De slagzin „tegen agressie" dekt de situatie niet meer voldoende. Als het de bedoeling is van MacArthur en zijn adviseurs in geheel Korea een re- actiopnaire regering te vestigen on der een man als president Syngman Rhee is een eindeloze guerrilla in zicht. De uitsluiting van China als belanghebbende mogenheid en de weigering om Peking toe te laten tot de Ver. Naties heeft zich gewroken. Schadepost voor duivenhouder. Toen Zondagmorgen de heer H. N. te Bergen op Zoom naar zijn duiven hok ging. om de duiven te gaan voe ren, kwam hij tot de ontstellende ontdekking dat al zyn jonge post duiven dood in het hok lagen. De koppen waren van het lichaam afge rukt. Het waren alle jonge vogels waarmede hy nog maar kort in wed strijden vloog en waarvan hy goede verwachtingen had. Een uitgebreid onderzoek werd in gesteld, maar tot dusver zonder re sultaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5