Bach's „Hohe Messe" met actuele betekenis een werk Waarom componeerde Bach deze Mis? Zeeuwse Almanak Een gedwongen Huwelijk HET BELGISCHE ELFTAL VAN A.S. ZONDAG TE ANTWERPEN JIMMY BROWN, sportheld no. 1 DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSECOURANT 3 MUZIEKFEUILLETON Klankvol monument van de „Una Sancta". Wanneer men by het luisteren naar Bach's Hohe Messe hoort, hoe in het „Sanctus" twee koren om beurten en samen Gods Heiligheid uitzin gen, hoe in deze lofzang koper en pauken, strikers en houtblazers zich met de klank van het orgel mengen, moet men onwillekeurig denken aan de hymnische woorden van Vondel in zijn treurspel „Lucifer": „Heillgh, hei- ligh, nog eens heillgh, Driemaal heiligh, eer zij Godt. Buiten Godt is het nergens veiligh, Heillgh is het groot gebod". De overeenkomst tussen Von del en Bach is hier treffend en toch ook vanzelfsprekend, omdat beiden uit één bron van inspiratie putten en omdat beiden bij het schryven van het „Sanctus" vervuld waren van een grote eerbied voor Gods Heiligheid. Verder is er niet veel gemeenschap pelijks te ontdekken tussen een mis en een treurspel, integendeel er zijn in velerlei opzicht frappante verschillen, niet alleen in aard en opzet, maar ook in de behandeling, die de beide wer ken van hun tijdgenoten ondervonden. Vondel's „Lucifer", hoewel, niet zeer populair, beleefde tijdens het leven van de dichter toch nog acht drukken, Bach's Mis verscheen pas jaren na zijn dood in druk en de geschreven par tijen werden zelfs door een tuinman van Graaf Sporck, aan wie de compo nist het „Sanctus" had toegezonden, gebruikt om er fruitbomen mee te ontwikkelen. De eenheid in gedach ten echter bij de oer-protestantse Bach en de Rooms-Katholiek gewor den Vondel kan voor ons een uit gangspunt vormen bij een beschou wing over de „Hohe Messe", die mor gen voor het eerst in Zeeland tot klin ken wordt gebracht. MERKWAARDIG? Er zullen maar weinig composities in de muziekgeschiedenis geschreven zijn, die zulk een merkwaardige com binatie van uiteenlopende religieuze elementen bevatten als deze „Hohe Messe" en oppervlakkig bezien is het inderdaad een beetje vreemd, dat een componist van Protestantse Kerkmu ziek misteksten gebruikt voor een van zijn belangrijkste werken. Nu blijkt echter uit de wordingsgeschiedenis, dat Bach de eerste twee delen, het ..Kyrie" en het „Gloria", schreef voor een Rooms-Katholiek hof. In Juli 1733 stuurde hij deze twee namelijk naar de R.K. keurvorst van Saksen als een soort proefschrift om er d etitel „Hof- compositeur" mee te verwerven. Hij had zich overigens deze moeite kun nen besparen, want later is gebleken, dat Bach de onderscheiding kreeg, zonder dat men de muziek had inge zien! In de Lutherse Kerk van die da gen werd weliswaar een enkele maal (op feestdagen b.v.) gebruik gemaakt van misfragmenten, doch deze werden afzonderlijk uitgevoerd, zodat een pro testantse componist nooit een volledi ge mis behoefde te schrijven. De „Ho he Messe" vormt echter een geheel, want later voegde Bach bij de reeds eerder gecomponeerde delen (Kyrie, Gloria en Sanctus) nog een Credo en een Agnus Dei toe. Waarom nu de ze vraag is reeds talloze malen gesteld heeft Bach zonder een bewuste aan leiding deze „Hohe Messe" in de thans bekende vorm samengesteld? Bij het zoeken naar een antwoord op deze vraag worden we als vanzelf gestuwd in de richting van de „Una Sancta", de ene heilige algemene Kerk, zoals het in het Credo heet. Bach heeft be wust of onbewust dat komt er min der op aan de grenzen door broken, waartussen zich op deze we reld de Kerk beweegt- Hij heeft niet gedacht aan het Protestantisme, want zijn muziek was in deze vorm voor de Protestantse Eredienst totaal onge schikt, hij heeft zich niet aan de litur gische voorschriften van de Rooms Katholieke Kerk gestoord, zodat ook voor deze Kerk de „Hohe Messe" niet te gebruiken is. maar hij heeft hier samengebracht datgene wat verenigt. Zoals de Rooms-Katholieke Vondel een hymne dichtte, die iedere Protes tant zonder uitzondering kan onder schrijven, zo componeert de Protes tantse Bach een werk, dat door elke Kerk kan worden aanvaard. Enkele malen gebruikt Bach Gregoriaanse melodieën, o.a. in het Credo, het .,Ik geloof", waardoor hij een band legt met het verleden, met de oude Kerk, die deze melodieën weer overnam uit de Joodse Eredienst. ANALYSE mogelijk om alle delen van Het is deze „Hohe Messe" nader te bespre' ken en daarbij te wijzen op de eig< aardige symboliek, die in dit werk te rug is te vinden. Bach's muziek leem zich er altijd wel voor om als zoek- plaatje te dienen en men is tegen woordig zelfs aan een soort „getallen- mystiek" toe. Vooral deze „Hohe Mes se" is een dankbaar onderwerp voor het ontdekken van een bijzondere be tekenis in structuur en klank. Zo zou men b.v. de „Drie-eenheid" kunnen herkennen in de manier, waarop Bach in het Sanctus de vocale en instru mentale koren gebruikt. Is het echter wel nodig om met dergelijke, bijna theologische analyses voor de dag te komen? Morgenavond klinkt immers de synthese en dan luisteren allen Hervormden, Gereformeerden, Katho lieken, buiten-kerkelijken naar dat klankvolle monument van een Oecu menische Kerk, naar het Kyrie de bede om ontferming, het Gloria de lofzang der engelen, het Credo de belijdenis van het geloof, het Sanctus het driemaal Heilig en het Agnus Dei Lam Gods. In dit licht bezien krijgt Bach's muziek en ook deze uit voering van de Utrechtse Studenten een actuele betekenis. de K. Grandma Moses won het van Bach. De tentoonstelling van wer ken' der Amerikaanse schilderes Grandma Moses, die tot 12 No vember a.s. in het gemeente museum wordt gehouden, trok in twee weken tijds reeds 5000 bezoekers. Dit is, voor een ten toonstelling van schilderijen in deze tijd van het jaar, een re cordcijfer. De in het kader van de Haag se kunstmaand gehouden Bacli- tentoonstelling, die op 31 Octo ber j.l. sloot, trok in totaal een kleine 1000 bezoekers. DE AUTO'S EN DE BOOT Daar zult ge u verheugd hebben op zo'n zonnige prille Novembermiddag als die van ZondagEn daar zult ge besloten hebben om met een auto in Breskens aan boord van de ferryboot te gaant En daar zal dan in Vllssingen blijken, dat de hefbrug defect is en dat uw wagentje niet van de boot af kan! Het is Zondagmiddag gebeurd. De automobilisten, die om half twee in Breskens aan boord gingen, konden niet van de boot af. Alleen de voet gangers-konden de veerpont verlaten. Tot zes uur hebben de slachtoffers heen en weer gevaren, als maar heen en weer. Toen was het euvel verhol pen, maar toen was ook de lachende zon al lang weer verdwenen. En toen zijn de slachtoffers mismoe dig maar weer 'tiaar huis getogen. Het zal je gebeuren! Honderd Nederlanders, vroegere leden van het Nederlandse Legioen, die door de Russen vyf jaar geleden by het ineenstorten van de Nazi-macht krijgsgevangenen werden gemaakt, zyn een paar dagen geleden door de Sowjet-Unie in vryiieid gesteld en in Berlyn aan „het Westen" overgege ven. Zy arriveerden per trein op het Schlesischer Bhanhof in de Russische sector van Berlijn, vanwaar zy per autobus werden overgebracht naar een kamp naby Goettingen in de Britse zone. Vandaar zullen zy naar Neder land terugkeren. Boven: een groep lachende teruggekeerde krijgsgevan genen voor het venster van 'n derde klasse trein op het Schlesischer Batan- hof te Berlyn. Onder: Een andere groep met hun bagage op het perron. door: A1ary Burchell Walter Sherman Grifford, de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Londen. Vooruitzichten gunstig voor Mij. voor de Walvisvaart. De Nederlandse Maatschappij de Walvisvaart N.V. deelt in hét „Ik heb massa's van dit soort hui zen gezien in mijn leven." „Maar uit het gezichtspunt er te moeten wonen," zei ze met een glim lach. „O bedoel je dat. Zie je, Teresa, zowel oom Chad als mijn grootvader zyn geboren in een landbouwers-huis je. En ik durf te zeggen, dat ze in hun jonge dagen dit soort huis vorste lijk zouden hebben gevonden". Ze zei hier niets op, want ze wa ren juist aan haar huis gearriveerd. Maar ze dacht: wat Elliott ook zyn mag, een snob is hij niet. O, ik houd van hem! Toen vloog de deur open en haar moeder, gevolgd door Diana en Belin da renden naar buiten, terwyl Teddy zich op de achtergrond hield, weife lend tussen zyn verlangen manlijk en onverschillig te doen en het voor nemen niets te willen missen. ,,Mijn liefste kind, wait heerlyk dat je er bent" Teresa's moeder omhels de haar innig. „En waar ter wereld heb je die kostbare jas vandaan?" Toen. zonder op antwoord te wachten en zonder dat hij voorgesteld was, keerde ze zich tot Elliott en begroet te hem met een zoen, hetgeen hij het soort moederlyke bejegening, waaraan hij gewoon was in aanmer king genomen merkwaardig goed opnam. De twee kleine meisjes stonden er half verlegen half nieuwsgierig by, door de ongekende pracht van hun zuster en de overweldigende allure van de vreemdeling. Maar toen Te resa hen begon te knuffelen, herkre gen ze hun levendigheid en hun spraak en waren zelfs bereid Elliott een handje te geven. Toen vond ook Teddy die de Packard met onverholen verrukking had staan bewonderen dat hij zich bij de anderen kon voegen, zonder aan waardigheid in te boeten. Het geen hij zo nonchalant mogelijk deed, terwyl het tot hem begon door te dringen, dat hy in relatie beloofde te treden met een Packard, om zo te zeggen. Toen gingen ze allen het huis bin nen, Elliott met een vanzelfsprekend gemak aanvaardend, dat naar Te resa ontwaarde hem deels ver baasde, deels intrigeerde. „Pappie is in een nat.te-handdoek- om-zyn-hoofd bui", legde Diana uit, met het vriendschappelijke gemis aan respect, dat zij allen schenen te heb ben, ten opzichte van hun ouders. „Hij is bezig met een serie artikelen, maar hy komt later bij ons." „Als myn man in zo'n stemming is, wil hij liever zwarte koffie en brood hebben, dan een echt maal", legde mevrouw Forrester Elliott uit, alsof iedereen moest begrijpen wat „zo'n stemming" betekende. „Juist," zei Elliott beleefd, en hoe wel Teresa veronderstelde, dat hy zich uitnemend amuseerde, verborg hy dat bewonderenswaardig. David en Gerald, de twee oudere jongens kwamen nu ook binnen en, na hen hartelyk begroet te hebben, stelde Teresa hen aan Elliott voor, niet zonder een geheime angst. Ze wilde zielsgraag dat hy met hen zou kunnen opschieten, maar ze wist uit ondervinding, dat als zij hèm niet zouden mogen of denken zouden, dat liy niet goed genoeg voor hun zuster was, die ze zeer hoog aansloe gen liiets hen tot een beminlijke houding zou bewegen. (Wordt vervolgd). voor iét ver- over het vierde boekjaar mede, dat de totale opbrengst der produc ten 12.469.261 beliep. Ofschoon dit aanzienlijk lager is dan de opbrengst in het boekjaar 1948/'49 18.433.160) is het mogelijk geweest de exploita tiekosten eveneens belangrijk te ver lagen, nl. 8.762.631 tegen 12.276.370. Na afschrijvingen en re serveringen resteert een voordelig saldo van 532.369 638.084), waar uit een dividend van 6(7^) wordt voorgesteld. Door aankoop van nieuwe jagers wordt in het lopende seizoen met 12 jagers aan de vangst deelgenomen. De gehele traanproductie is weder om voorverkocht aan de Nederlandse regering. Luchtvaartpionier overleden. Op 61-jarige leeftyd is te Rijswijk overleden de gepensionneerd luite nant-vlieger M. L. J. Hofstee. Hij was een der pioniers van de Neder landse luchtvaart en organiseerde o.m. in samenwerking met de heren M. van Meel en dr. A. Plesman in 1918 in Amsterdam de eerste lucht vaarttentoonstelling. Nederlander wordt atoom professor in Amerika. De ionge Amsterdamse geleerde, dr. A. Pais, die in 1946 naar Amerika emigreerde, is benoemd tot hoogle raar aan de beroemde Princeton-uni- versiteit om het vak der atoomken nis te doceren. De nieuwe hoogleraar is thans 32 jaar oud. Haagse Comedie gaat stuk van Shaw spelen. In verband met het overlijden van Shaw zal de Haagse Comedie als ..homage" aan deze grote auteur diens toneelspel ..Mr. Warren's pro fession" in studie nemen. De rol van Mrs Warren zal door Fie Carelsen worden vertolkt. Particuliere vracht vervoerders contra de A.T.O. Nu de N.V. ATO van Gend en Loos (afhaal-en besteldienst van de Ned. Spoorwegen) een groot aantal vragen heeft ingediend voor geregel de bode- en lijndiensten, vreest de fe deratie van Ned. Organisaties van Be- roepsgoederenvervoeredrs, dat de ATO weer verder binnendrint in het gebied dat sedert het ontstaan van het vrachtautovervoer in handen is geweest van de particuliere ver voersbedrijven. Men meende dat het particuliere initiatief niet heeft ge faald in de bediening van het publiek met een goed functionnerend en wyd- vertakt net van vrachtautodiensten. De federatie heeft te bevoegder plaatse haar stem verheven tegen de ze „door niets te motiveren invasie van het overheids-vervoer in het historische gebied van het particulie re vervoer". Appèl van 500 artsen. Ruim 500 Ned. artsen hebben zich achter het streven van de Wereldbe weging voor een wereldregering ge steld, waarbij in alle landen volks stemmingen moeten worden gehouden ten einde een Wereld-Grondwet voor te bereiden. In een appel tot het Ned. Volk wordt aan dit streven uiting ge geven. Voorts is de tekst van dit ap pél, naméns de artsen, door een dele gatie, onder leiding van prof. mr. C. W. de Vries, aan minister-president Drees overhandigd. De artsen beto gen, dat, terwyl alles in het werk wordt gesteld om het individu te be schermen en te genezen, tegen collec tieve vernietiging niet wordt opgetre den. Belgen beschikken over betere kanthalfs en backs dan Oranjeploeg. (Door M. J. Adriani Engels) Ofschoon de voetbalwedstrijd FrankrUk-België (3-3) op 1 November te Parys van by/.ondcr belang voor het Nederlands elftal mocht heten, omdat we eerst op 12 November tegen de Belgen en daarna op 10 December te gen de Fransen uitkomen, belde malen in een uitwedstrijd, zochten we in het 'Olympisch Stadion van Colombes in Parys tevergeefs naar enige „spionnen" van de KNVB, die daar zonden "kunnen nagaan, wat de sterke en zwakke punten van onze beide aanstaande tegenstanders zouden zijn. De leden van Technische Commissie en Keuze Commissie bevonden zich die middag allemaal in het Amsterdamse stadion omdat het toeval gewild had, dat Frankrijk-België samenviel met de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal tegen de Engelse amateurs uit de Athenian League. Nu weten wc wel, dat men redene ren kan „de Belgische spelers kennen we allemaal wel. daar zal geen sensa tioneel nieuws te verwachten zijn en tegen de Fransen spelen we pas in December", maar een buitenlandse bond zou zich zo'n kijkje achter de schennen in het kamp der tegenstan ders toch zeker niet voorbij laten gaan.. Nederland was alleen vertegen woordigd door vier journalisten, op wier oordeel de K.N.V.B.-technici dan maar moeten afgaan, of wier oordeel ze onverschillig naast zich neer kun nen leggen, omdat de verhouding tus sen voetbalbond en sportpers in ons land niet ideaal te noemen is. Hoe dan ook. we zaten op do pers tribune van Colombes en keken naar onze tegenstanders van Zondag a.s. te Antwerpen. Het meeste trof ons daar bij. dat de Belgische voorhoede een verrassend hoog percentage van zijn scoringskansen wist om te zetten in doelpunten en daardoor een gelijk spel bewerkte in een wedstrijd, waarin de Belgen meestentijds flink in de min derheid waren. De statistici bij Frankrijk—België hebben geturfd, dat de Fransen om hun drie goals te maken, 37 maal op, over of naast het Belgische doel scho ten, dus een trefferspercentage van 8 ccDe Belgen schoten slechts twaalf maal en drie van die schoten waren raak: 25 Tc. Dat is een percentage om ontzag voor te hebben; in voetbalwed strijden komt dat niet vaak voor. MERMANS HAD HET BEST. En toch was deze Belgische voorhoe de heus niet zo geweldig met Chaves en Lamberechts veel minder in vorm dan één of twee seizoenen geleden, ter wijl de vleugel De HertCoppens nau welijks voldoende mocht heten. Maar de Belgen hadden in Mermans een midvoor. die de baas was over Frank- rijks invaller-spil Lamy, nadat hij bij HollandBelgië telkens onschadelijk was gemaakt door de robuste „stop pers" van Nederland: eerst Möring, toen Terlouw, daarna nog eens een keertje Möring en vervolgens weer Terlouw. De Fransen missen zo'n „temmer", vandaar dat men daar Mermans als de gevaarlijkste midvoor van heel Euro pa beschouwd, terwijl de Nederlanders en ook de Belgen zelf hem een goede midvoor van internationale klasse vin den. maar zeker geen topspeler als Piola of Bakhuys. Bij Holland—België heeft deze 28-jarige Brusselse postbe ambte met zijn routine van 23 inter landwedstrijden het altijd heel wat moeilijker gehad dan tegen de Fran sen, die in de laatste seizoenen achter eenvolgens Cuissard, Swiatek en La my zonder veel succes tegenover hem opstelden. Als men Mermans kan bedwingen, is de hele Belgische voorhoede, vooral ook door de inzinking van Chaves, zeker 50 minder waard. In Antwer pen zal blijken, of Nederland daartoe ook weer in staat is. N. Onhandige dief. Een man, die in Den Haag twee bioscoopkaartjes wilde ko pen legde z'n portemonnaie met honderd gulden bij de kassa- Hij werd daarna even weggeroepen. Toen hij terugkwam was de portemonnaie verdwenen. Een andere bioscoopbezoeker had die evenals de beide kaartjes meegenomen. De politie van Den Haag is evenwel erg goed bij. 's Avonds ging een rechercheur kijken, of de loge-plaatsen (waarop de kaartjes recht gaven) ook bezet waren. Hij had geluk. Een 35- jarige metaalbewerker zat er. En na enige malen te zijn ver hoord bekende hij niet alleen de kaartjes, maar ook de porte monnaie te hebben meegeno men. Hij had met de honderd gul den op zak beter twee andere loge-plaatsen kunnen bespre ken. De Belgen beschikken over absoluut betere kanthalfs en backs dan Neder; land momenteel bezit. Hun spil Carré daarentegen is minder dan de stopper- spillen van Nederland uit de na-oor- logse periode, al is hij zeker nog een lastig tegenstander. Alleen op één plaats is de Nederlandse ploeg abso luut beter: de plaats onder de lat, want Meert en Daenen komen lang niet aan de klasse van Kraak toe. Een prima keeper kan vaak een wedstrijd winnen, niet altijd echter, dat bewe zen de zeven onhoudbare ballen, die een in topvorm spelende Kraak in Ba zel doorliet. In technisch opzicht staan de Bel gen achter bij de Fransen, maar op hun beurt overtreffen ze daarin de Nederlanders. Naar het oordeel van onze Franse collega's op Colombes' perstribune speelden de Belgen in Pa rijs niet zo goed als vijf maanden te voren in hun thuiswedstrijd tegen Frankrijk, maar het geheel was toch nog van die aard, dat ze Zondag a.s. als favorieten het voor elke buiten landse tegenstander zo moeilijke Ant werpse stadion, niet voor niets „de hel van Deurne" genoemd, gaan betreden. (Nadruk verboden) Het wereldgebeuren. 22. Als je me niet loslaat, riep Jimmy woedend, dan sla ik je tot pap. D'r uit! schreeuwde de sup poost, of ik haal de politie erbij... Er ontstond een verschrikkelijk tumult. Alles en iedereen ging op stoelen staan schreeuwen, maar plotseling hoorde men één harde klap en zag men iets met een grote boog door de lucht zweven. Het was niets meer of minder dan de suppoost, die van Jimmy, die zich hoe langer hoe kwader had ge maakt, een opdoffer had gekregen. De vechtpar tij in de zaal, welke toen volgde, was onbeschrij felyk. Stalin tegen Allah Deze week zal Turkije moeten be slissen of zal worden tegemoet ge komen aan Bulgaarse eisen ten aan zien van 250.000 muzelmannen. Aan deze eisen is, een lange uitwisseling van nota's en sluiting der grenzen voorafgegaan en de geschiedenis dei- Turken m Bulgarije dreigt thans op zulk een tragedie uit te lopen, dat het de moeite waard is er nader op in te gaan. „Als Allah 't wil, zal onze opbouw- plicht vervuld worden en zal de weg aangelegd worden", zo plachten de Bulgaarse Mohammedanen tegen de Russische commissarissen te spreken, als deze critïek uitoefenden op hun getreuzel. Maar ze brachten niet de minste wyziging in hun sinds eeuwen gebruikelijke manier van werken. Als de muezzin van de minaret hunner dorpsmoskee de gelovigen tot het ge bed riep, dan gooiden ze pikhouweel en schop weg en maakten hun bui- gingen.naar Mekka, dus naar het Zuiden en dachten er niet aan om 't heiligdom in het Oosten, het Kremlin, ook enige eer te bewijzen. Terwyl 't Kemalistische Turkije reeds lang sluier en fez afgeschaft had, leefden de Mohammedanen in de Bulgaarse dorpen nog volgens hun oude tradi ties, waaraan geen enkele regering in Sofia tot nog toe ooit getornd heeft. Het is nóch Dimitroff, nóch zijn opvolgers of de bolsjewistische Groot moefti gelukt dit „bolwerk van reac tie" te verslaan. Geen premies, geen marxistische cultuurverenigingen en geen propaganda-veldtochten ter volksvoorlichting konden de Muzel mannen van hun leven afbrengen. Zulk een weerbarstig element kan Moskou in het strategisch belangrij ke gebied dicht bij de Dardanelle'n niet gebruiken, zo dat Sofia tenslot te een wenk kreeg om te beslissen, of het tot deportatie wilde overgaan, dan wel de Muzelmannen over de Turkse grens zetten. De tweede op lossing zouden de pussen liever zien, daar zij het „mensenmateriaai" on bruikbaar achten en bovendien Tur kije met een kwart millioen berooide vluchtelingen in grote sociale moei lijkheden kunnen brengen. Vijftig duizend mensen zijn reeds op Turks grondgebied aangekomen, het groot ste deel zonder enige papieren. In Bulgarije wonen 850.000 Moham medanen. waarvan er 700.000 gebo ren Turken en de rest zogenaamde Pomalen zijn. van Bulgaarse afstam ming, doch belijders van het Moham medaanse geloof. De meesten van hen wonen in Noordwest-Bulgarije ten Zuiden van de Donau, een gedeelte tussen de Balkan en het Sredna-Go- ragebergte, de rest langs de Turkse en Griekse grens. Deze gehele volksgroep wordt in deze herfst door het noodlot getrof fen. Zij zal zich storten in de grote vloedgolf van volksverhuizingen, die in het teken van massa verdrijving en gedwongen mensenverplanting een symbool van ons vooruitstrevend tijd perk is. De Turkse regering heeft het lot van 250.000 Mohammedanen, die voorlopig volgens de aankondigingen uit Sofia zullen worden verdreven, in Lake Succes op de agenda geplaatst. Dit zal echter niet veel helpen. Op 9 November loopt de termijn af. die Bulgarije aan de regering in Ankara gesteld heeft voor die vrywillige op neming van deze bevolkingsgroep.. Indien men deze laat verstrijken, zal binnen zes weken aan een kwart millioen mensen het wrede vonnis van verdrijving worden voltrokken. Tur kije met zijn 19 millioen inwoners verklaarde zich bereid om maande lijks honderden uitgewezenen op te nemen; men beweerde niet meer te kunnen doen. Bovendien werden de Turkse garnizoenen aan de Bulgaarse grens versterkt en kregen grensbewa kers bevel tot schieten, voor het ge val de Sowjet-Bulgaren zouden trachten een massa-uittocht op touw te zetten. Wij staan dus weer eens aan de vooravond van een nieuwe Europese tragedie, die onuitsprekelijk leed over vreedzame, onschuldige mensen zal brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5