NIEUWS UIT ZEELAND NIEUWDORP SPEELDE GELIJK TEGEN ARNEMUIDEN GRAANOOGST BLEEF BELANGRIJK ACHTER BIJ DIE VAN 1949 Ons leven gaat steeds meer de technisch-materiële kant op DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 PROV INCIALE ZEEUWSE LOU RAN'1 WALCHEREN Middelburg Middelburgse soepkokerij wordt gemeentebezit Naar wij vernemen is de voormalige Soepkokerij van de Commissie voor Spijsuitdeling te Middelburg aan de gemeente in eigendom aangeboden. Aan deze schenking is de voorwaar de verbonden, dat de installatie in zodanige conditie zal worden ge houden, dat zij in tijden van nood op korte termijn weer gebruikt zal kun nen worden. A-an het voormalige Simpelhuis zal door de Commissie voor Spijsuitde ling nog een nadere bestemming Worden gegeven. VEERTIG JAAR TROUWE DIENST. Vandaag herdenkt mej. C. de Voogd het feit, dat zij veertig jaar in be trekking is bij mevr. J. R. H. Swaters in Den Haag, vroeger te Middelburg. Op 7 November 1910 trad zij in deze dienst en sedertdien heeft zij steeds met grote liefde en plichtsbetrachting haar werk verricht. VERSTOPPING IN GASLEIDING. Ten gevolge van een verstopping in een gasleiding in de Vogeldijk te Mid delburg trad drukverlies op, waar van gasverbruikers te Veere. Arhe- muiden en Nieuw- en St. Joosland enige hinder ondervonden. Het euvel kon echter spoedig verholpen wor den. Grijpskerke Torenklok van Grijpskerke loopt 's Zondags vóór BEGROTING '51 AANGEBODEN. De gemeenteraad van Grijpskerke kwam in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester H. U. Bouwman. De rekening over 1947 was defini tief door Ged. Staten vastgesteld met een batig slot van f 11.364.23. Op een verzoek van het Regionaal Bestuur van de Katholieke Paedagpgi- sche Bureaux te Goes om subsidie werd afwijzend beschikt. Eveneens werd een verzoek om subsidie van het Bestuur der Opleiding voor Kleuter- onderwijzeressen aan de Chr. Kweek school te Middelburg afgewezen. Met de uitkering van een voorschot over het tijdvak Sept. t/m Dec. 1950 aan een gedeelte van het secretarie- personeel ging de raad accoord. In de1- commissie Woonruimtewet 1947 werden voor 1951 herbenoemd de heren A. W. Cevaal, A. Francke Wz„ J. A. Sanderse, C. de Voogd en W. de Wolf Jz. Een besluit tot wijziging der begro ting voor de gewone- en de kapitaal- dienst, werd vastgesteld''en de begro ting voor 1951 aangeboden. Eveneens werd „de gemeente-rekening over 1943 overlégd. In de commissie tot nazien van deze rekening werden benoemd de heren J. C. Cevaal en J. Vlieger. Nu de Jacob Catsstraat wordt ver beterd en riolering ter plaatse wordt aangebracht bleek het nodig een eind sloot bij de wöning van Jonkheer të dempen en van buizen te voorzien. Burgemeester en wethouders vroe gen hiervoor machtiging aan de raad, welke hiertoe toestemming verleen de. RONDVRAAG. De heer Cevaal vroeg, wanneer de. wijzerborden weer aan de toren wor den bevestigd. Hij wees er op, dat de klok voornamelijk 's Zondags wat vóór is. De heer Ton merkte op, dat het pu blicatiebord bij M. Jaspersè aan de Middelburgse weg, nu de weg ter plaatse is veranderd, niet meer op de juiste plaats staat. De heer A. Francke klaagde over de zeer slechte toestand van een gedeel te van de Oostkapelse weg, daar Waar door de herverkaveling zand wordt weggehaald. Besloten werd hierover een schrijven to richten aan de herveri kavelingscommissie. De heer Sanderse informeerde naar de stand van 2aken betreffende een voetbalveld en vroeg inlichtingen of het smidswerk voor de gemeente toch om beurt aan de smeden in de ge meente wordt opgedragen. Ook drong de heer 'Sanderse aan tot beperking van de snelheid van het verkeer in Buttinge. De voorzitter beantwoordde alle sprekers en zegde zo nodig de vereiste maatregelen, of overweging daarvan toe. SCHEEPVAART VLISSINGEN. Aangekomen, 4 Nov.: Ward v. Londen. Sllvretta v. Gothenburg. Athenes v. Dan zig. Macoma v. Rotterdam. Westpöldef v. Oporto. Denis v. Londen. 5 Nov.: Eli sabeth v. Antwerpep, Garoufalla v. Ant werpen. Boren v .Las Pamas. Grunsun- da v. Antwerpen. Grasltn v. Antwerpen Dorlnda v. Gent. Wltebrook v. Port Je rome. 6 Nov.: Gulosenfjord v. Antwer pen. Kurefjord v. Antwerpen. Hudson (met sleep Arobat) v. Duinkerken. Blan kenburg v. Duinkerken. Vertrokken. 4 Nov.: Hellenic Chryssou- la n. zee. Badzo n. Poole. Timor n. Pal- naekie. Athens n. Gibraltar. Silvrctta n. Rouen. Albert D n. Londen. 5 Nov.: Do- rinda n. Naestved. Polonia n. Korsor Grunsunda n. zee. Denis n. Z.-Amerika. Graslin n. Nantes. Boren n. Kristiansand. Westpolder Antwerpen. 6 Nov.: White- brook n. Nyborg Blankenburg n. Rot terdam (binnendoor). Gepasseerd v. Antwerpen, 3 Nov.: U- nion v. zee. Kbpfontein v. Hamburg. An- dijk v. Londen. 4 Nov.: Utrecht v. zee. Oranjcfontein v. Southampton. Mary v. Londen. Marcel v. Londen. Rabenhauft v. zee n. Gent. Juliana v. Londen. 5 Nov. Tempo v. zee. Pacific v. zee. Algenis v. Hamburg. Ceram v. Hamburg. Leöpölds- kcrk v. Barcelona. Meeuw v. Bristol. Pi-. Johan Willem Friso v. Hamburg. Aktjo v. Kopenhagen. Java v. Nakskov. 6 Nov.: Neptunus v. Caen. Albireo v. Bayres. Allalr v. Hamburg. Haarlem v. Hamburg. Gepasseerd v. Antwerpen, 3 Nov.: Me- liskerk n. Rotterdam. Atlantic n. Londen. June n. Ipswich. Delta n. Starling. Ere bus n. Inverness. 4 Nov.: Keizersgracht n. Helsinki. Casana n. Kopenhagen. Bill- S n. zee. Skald n.' Londen. 5 Nov.: West- land ii. Waterford. Andjjk n. Rotterdam. Cronenburgh n. zee. Utrecht n. Rouen. Stad Breda n. Klri Kiri. 6 Nov.: Leer- dam n. New York. Vlissingen GEMEENTERAADSVERGADERING De burgemeester van Vlissingen heeft de gemeenteraad op Vrijdag 10 November 1950 om 2 uur bijeenge roepen. DE VLISSINGSE NUTSSl'AARBANK Gedurende de maand October werd er by de Vlissingse Nutsspaarbank ingelegd 176.874,32 en terugbetaald 160.132,57. Voor de maand October van het vorige jaar waren deze cij fers resp. 179.376,31 en 145.590,66. AANSCHOUWELIJK ONDERWIJS. Vlissingse en Souburgse scholen krijgen momenteel bezoek van een pottenbakker, die zijn handwerk voor de leerlingen demonstreert, terwijl hij daarbij verschillende voorwerpen ver vaardigt. De schooljeugd had veel be langstelling voor de pottenbakkerij! Meliskerke DE GEMEENTERAAD VERGADERDE. In de raadsvergadering van Meiis- kerke deelde de voorzitter mede, dat met medewerking van de Herverka- velingscommissie de Dorpsstraat by „Dorpzicht" verbreed en vernieuwd is, nadat men tot een billijk accoord met de uitvoerder was gekomen. De riolering is aangelegd aan de Zuidzij de van het dorp; B. en -W. zijn te vreden over het geleverde werk. Voorts werd medegedeeld, dat de ambtenaar ter secretarie, de heer P. Cysouw, ais zodanig is benoemd te Krabbendijke en dat een sollicitant voor de vervulling van de vacature is opgeroepen. De gemeentebegroting, die een totaal bedrag van f 51.166 geeft te zien, werd aangeboden. In verband met de wijziging van de Dx-ankwet werd de verordening op het vergunningsrecht opnieuw vastgesteld. Verzoeken van de beide schoolbesturen om vergoe ding voor de aanschaffing van ka chels en meubilair werden toegestaan. Voor beide scholen en het V.G.L.O. werd de onderwijsvergoedlng Vast gesteld op f 26 per leerling. In de ï-ondvraag kreeg de heer P. Cysouw gelegenheid allen te bedan ken voor de prettige verhoudingen tijdens zijn verblijf in Meliskerke, waarop de voorzitter de scheidende ambtenaar dank zegde voor de ar beid, in het gemeentebelang ver richt. Oostkapelk DE PROBLEMEN DER VEEVOEDING Vrijdagavond kwamen te Oostka- pelle de afdelingen van de C.B.T.B. en der Z.L.M. in gecombineerde ver gadering bijeen in het verenigingsge bouw. Na oen kort openingswoord door de 2e voorzitter der C.B.T.B., de heer S. de Visser, verkreeg Ir. Harmsen te Middelburg het woord voor zijn le zing over veevoeding. Op zeer duide lijke wijze zette spreker uè veie pro blemen uiteen, vooral wijzende op het gebruik van voer uit eigen bedrijf, waardoor krachtvoer kan worden be spaard. Uit de vele vragen, die uit deze zeer matig bezochte vergadering haar voren kwamen, bleek wel de actualiteit van dit ondenverp. Officiële publicaties MIDDELBURG. Parkeerverbod Segeerstraat. B. en W. van Middelburg brengen openbare keQnis, dat door hen voor de Segeerstraat een parkeerverbod is inge steld. Middelburg. 1 November 1950. Prins Bernhard installeerde commissie voor cultuur-sociologisch onderzoek Maandagmiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard op paleis Soestdijk de in stallatie verricht van de commissie voor cultuur-sociologisch onderzoek Deze commisie bestaat uit 12 hoogle raren In de sociologie. Het bestuur van het Prins Bernhardfonds heeft de ze geleerden bereid gevonden geza menlijk een aantal onderzoekingen te verichten teneinde doeltreffender maatregelen te kunnen nemen op cul tureel gebied. De Prins wees er in zijn installatie rede o.m. op, dat de ontwikkeling der wetenschap een onevenwichtigheid vertoont, welke zorgwekkend moet worden geacht. Van het totale bedrag in 1948 voor wetenschappelijk onder zoek in Nederland beschikbaar, gin gen slechts enkele procenten naar de soeiö-cultürele Zijde der wetenschap. De rest was voor de technisch-materi ële kant. Ook in de Ver. Staten kent then deze situatie: men spreekt daar van een „kreupele Cultuur". De Prins herinnerde in dit verband ook aan de ..denkende machine", die het werk van 's mensen hersens overneemt, en zeide, dat het z.ï. duidelijk is, dat een veel krachtiger ontwikkeling van de socio-cullurele wetenschappen een der beste middelen zal zijn. om aan deze dreigingen hun gevaarlijk karakter te ontnemen. De steden groeien; in 1899 leefde 27 pet. van de bevolking in steden groter dan 50.000 inwoners, in 1948 was dit: 44 pet. 71 pet. van onze bevolking woont nu in echt stedelijk verband. De onkerkelijkheid nam in die perio de volgens de officiële cijfers tot bijna het achtvoudige toe. Hoe blijft nu de Nederlandse mens in deze situatie geestelijk leven; hoe blijft hij geestelijk weerbaar? Zie hier de vraag, die het bestuur van het Prins Bernhard-fonds zich heeft ge steld en die het nu aan de commissie voorlegt. vervloedige haringvangst, maar geen export Nu de haringvangsten onder de En gelse wal weer even overvloedig zijn als vorig jaar komen de loggers na kox-te reizen volgeladen aan de markt te Scheveningen. In tegenstelling tot vorig jaar zijn tot op heden de ex portmogelijkheden belangrijk minder De export naar WeSt-Duitsland staat nl. vrijwel stil. VOETBAL IJzendijke E.M.M. 0 4 In een sportief gespeelde wedstrijd heeft E.M.M. vex-diend van IJzendijke ipet 40 gewonnen. Voor de rust wo gen de partijen goed tegen elkaar op. Na een kwartier kreeg E.M.M. een pe nalty te nemen, omdat een der IJzen dijke-verdedigers de bal met de hand uit het doel sloeg. V d. Ende benutte deze kans CO—1). Enkele aanvallen van IJzendijke liepen op niets uit. 15 minuten voor de rust maakte de Gruv- ter er 0—2 van. Na de rust kreeg E.M M. een meerderheid, die Brasser in een derde doelpunt uitdrukte. Een kwartier voor het einde benutte v. d. Ende voor de tweede maal een straf schop. die hiermede de stand op 0—4 bracht. E.M.M II soeelde een voorwedstnjd tegen IJzendijke II, welke met 2—0 door E.M.M. II werd gewonnen. Advertentie. BESTE EMMIE, Je weet hoe wantrouwend ik ben tegenover al die nieuwe dingen, dié later toch weer niets biyken te zijn. Maar met SNEL is 't iets anders Ik heb nog nooit een af wasmiddel ge zien, dat zó heerlijk de boel schoon maakt. Jg weet zelf wel wat een enorme afwas ik iedere dag heb. Nou, ik kan je zeggen dat Jan en de kindex-en niet begrijpen, hoe ik nu plotseling in de helft van de tijd klaar ben. En weet je wat Jan vroeg Wat voor dure huidcrëme ik gebruikte om zulke zachte handen te krijgen Toen heb ik hem SNEL laten zien en was het i-aadsel voor hem opgelost, k ben blij met je tip, want ik zou niet meer buiten SNEL kunnen. Te meer omdat het zo enorm zuinig is Met die handige druppel-capsule ge bruik je maar een paax- druppels voor de hele afwas. Hartelijk dank en vriendelijke groe ten van SPORT EN WEDSTRiJDEN HANDBAL HELLAS IIAALT VOLLE WINST BINNEN IN DE le KI. ZUID Hellas, dat beide ploegen van H.E.W. uit Eindhoven op bezoek kreeg, heeft deze met lege handen naar huis ge stuurd. Er werd door de dames direct flink aangepakt, wat dan ook spoedig een doelpunt, gemaakt door mej. Adri- aanse, opleverde (1—0). Het spel golfde heen en weer, met iets beter veldwerk van H.E.W. Wat deze dan ook even voor de rust uitdrukte door een zeer fortuiniyk doelpunt (1—1). Na rust waren de beide ploegen vol komen tegen elkaar opgewassen. Hellas stelde zich echter veilig door een goed doelpunt van mej. Koole (21), waardoor de beide puntjes in Goes bleven. Direct hierna kwamen de heren aan bod. Zij wilden blijkbaar niet onder doen voor de dames, want na enige minuten spelen was het al spoedig 2—0 voor Hellas. Met de rust was de stand 65 in 't voordeel van Hel las en na de hervatting werd het spoedig 11—8 voor de thuisclub. H.E.W. zette alles op alles en scoor de nog twee maal, zodat de eindstand 11—10 werd en ook hier de beide punten in Zeeland bleven. Zondag a.s. krijgen de heren Volt uit Tilbxirg en de dames Swift uit Helmond op bezoek. BILJARTtN Biljartkampioenschap van Walcheren en Zuid-Beveland De einduitslag van de biljartwed strijden om het kampioenschap van WalcherenZuid-Beveland (5e klasse) luidt als volgt: pnt. car. brt. h.S. gern 278 232 10 1.20 Bleyenberg Jansen Gabriëlse Meulmeester v. d. Pas van Halen Hollebrandse 8 278 273 6 266 231 6 264 240 6 257 256 4 272 289 4 259 294 1.02 1 30 1.10 1 00 0 93 0.8C BOKSfeN VAN DAM BEHOUDT TITEL. Maandagavond heeft Luc van Dam te Rotterdam zijn titel van Nederlands kampioen middengewicht met succes verdedigd tegen Job Roos. Van Dam. die vèn het begin tot hët éïnde ver in de meerderheid was won met een zeer grote punienvoorspx-ong in 12 ronden K.N.V.B. afd. Zeeiand Een moeilijke dag voor de leiders Dc weg van enkele der koplopers ging Zaterdag niet over rozen. Een koploper sneuvelde zelfs, tegen een hekkeslulter. Arncnuilden ontmoette op zjjn weg het taaie Nieuvvdorp, dat de vissers een punt afhandig maakte en daarmee mocht Arncmuiden nog best tevreden zijn. Kloetinge, de dex-de in de strijd om de titel profiteert van de overwinning op Wemeldinge dubbel en met een wedstrijd minder gespeeld als Arne- muiden is de achterstand van twee punten dus een relatief gelijke stand. Het trio ArnemuidenKloetinge Nieuwdorp vormt nu een stevige kop, waarvan nog wel wat vuurwerk te verwachten valt. Wolfaartsdijk. dat een te zware nederlaag tegen Rillan- dia leed. maakt echter een kans om er slecht af te komen. Colijnsolaatse Boys stelde zich tegen Kapelle be hoorlijk te weex\ maar de Kapellena- ren wisten net met de hakken over de sloot te glippen. In de tweede klasse A verloor Kats van de hekkesluiter Veere. Doordat SVD Nieuwland naar de laatste plaats verwees, maakte Veere een dubbel goede beurt. Bevelanders moeten nu ook nog gaan oppassen en de neder laag tegen 's H.H.K. kwam niet erg van pas. Ih Zeeuwseh-Vlaanderen ging Drie wegen als een kegel tegen de vlakte oh namen Hoek en Terneuzensche Boys het heft in handen, daarbij Zaamslag ook én passant van de ruif dringend. De Beren hielden zich AZ W in een doelpuntenrijke wedstrijd van het lijf. ZONDAGVOETBAL. Reddingsploegen naar de top van de Mont Blanc Ervax-en berggidsen en de beste Franse bergsoldaten zijn Maandag morgen vroeg begonnui nxet het be klimmen van de Mont Blanc. Zoals bekend heeft 'n vliegtuig van de Zwit serse luchtvaartmaatschappij Zondag op 200 meter afstand van dé top het wrak van de Indiase Constellation Malabar Princess" gevonden, dat sinds Vrrjdag vermist was. Volgens bergbeklimmers te Chamo- nix is er nog nooit een poging ge daan de top van de Mont Blanc "in November te bereiken. De temperatu ren in het gebied, waar het wrak ligt, moet 20 a 25 graden Celsius onder nul zijn. Wanneer de passagiers geen leans Ixebben gezien op de een of andere wijze verwarming te vinden, is hét niet waarschijnlijk dat men oveiie- venden zal aantreffen, Drie dagen heeft er reeds een snerpende wind gewaaid en een sneeuwstorm ge woed op de onbeschutte bergtop. In verband met het gevaar van la wines en de diepe sneeuwvlaag is het mogelijk, dat de reddingsploegen het wrak niet voor vandaag of moi-gen bereiken. Mocht men enig teken van leven bespeuren dan zullen Ameri kaanse parachutisten worden neer gelaten. volgens de leider van de school van Franse bergsoldaten te Chamonix, die over de plaats van de ramp is gevlogen, is er „absoluut geen hoop", dat er nog overlevenden gevonden zullen woi'den. Nederlanders uit Rusland in een doorgangskamp DE MEE STÉN VOCHTEN VOOR DE DUITSERS. De honderd Nederlanders, die uit Rusland terugkeren, zullen vermoede lijk vandaag per 'trein aankomen in het doorgangskamp Friedland nabij GÖttingen. Zij zullen daar gedurende enkele dagen moeten verblijven tem einde het gebruikelijke medische on derzoek te ondergaan en om moge lijke twijfelpunten betreffende de identiteit van sommigen hunner uit de weg te ruimen. Een voorlopige vei'gelijking van dé door de terugkerènden opgegeven na men mèt de zoeklijsten heeft uitge wezen. dat ongeveer de helft van de groep in Nederland gesignaleerd is als verdacht van dienstneming ih Duitse formaties. Vier der terugke- renden zijn in Nederland bij verstek veroox-deeld wegens politieke misdrij ven. Van de overigen is. hangende het verdere onderzoek nog niet bekend op welke wijze zij in Russische krijgs gevangenschap zijn geraakt. Men neemt hier ecïiter aan, dat een deel dezer Nederlanders als gedeporteerde arbeiders of anderszins in de stroom naar Rusland is terecht gekomen en daar verder op dezelfde vöet zijn be handeld als degenen, die in Duitse mi litaire dienst ti-aden. P.T.T. maakte in 1948 bijna 36 millioen winst In 1948 heeft de PTT f 36.850.000 winst gemaakt, aldus blijkt uit het thans verschenen jaarverslag. In 1948 is door de post ruim 1 mil liard stukken vervoerd, per telefoon werden circa 3 millioen gesprekken afgewikkeld en per telegraaf 4 milli oen telegrammen in binnenlands ver keer geseind. De loonpost maakt thans ongeveer de helft uit van de totale exploitatie kosten. Per ultimo 1948 waren circa 43.000 personeelsleden in dienst. Het hoofdbestuur van Se K.N K B heeft besloten, dat met Ingang van 1 De cember 1950 alle speelsters en spelers door een erkend bureau voor medische sportkeuring moeten zijn onderzocht of voor een onderzoek aan een dergelijk bureau moeten zijn opgegeven. le klas A. Kruiningen boekte zijn derde overwinning in successie en ditmaal werd 's H. Arendskerke ver slagen <21). Cortgene had alle moeite zich Domburg van het lijf te houden (43) maar de volle buit kwam binnen en mede daardoor en het gelijke spel van het leidend0 Luc- tor tegen Hattsw. Bovs (22) liep Cortgene een püntje in- Bovendien dienden de Boys een protest in zodat d? mogelijkheid zelfs open blijft, dat de Luetor-voorsprong nog kleiner wordt. Noormannen verloor wederom ditmaal van Volharding (3—-1). le klasse B. Vogelwaarde liet er tegen Rapenburg geen gras over groeien en met 50 moest Rapen burg het onderspit delven. Koewacht deed het tegen Sluis niet minder (05) maar Groede geeft de moed niet op en klopte Zuidzande met 2— Peulvrachten iets gunstiger, vlas valt niet tegen. Blykens de voorlopige oogstraming van het Centraal Bureau voor de Statistiek, zijn de opbrengsten van vrijwel alle gewassen overeenkomstig de gekoesterde verwachtingen lager uitgevallen dan in hef zeer gunstige oogstjaar 1949. Slechts enkele gewassen vormen op hét algemene beeld een uitzondering. 5, zodat de afstand tussen Groede en de leiders niet groter wei-d. De verdere uitslagen wai-en: Res. le klasse A: IJzendjjke IIEMM II 0—2; Honte- nisse IIYerseke II 21; Robur II Hoofdplaat II 50. Res. le klasse B: Middelburg III -Zeelandia ir 2—4; Aardenburg IIBiervliet II 5—1; Oostburg nGoes III 22. Res. le klasse C: Ria W II—Axel UI R:a W II riet op- gek.; Steen IITerneuzen III 01; Sluiskil H—Clinge II 2—2. 2e klasse A: Cortgene IIDomburg II 81; Krui ningen IIKwadondamme I 23. 2e klasse B: Breskens III—Groede II 5—0; RCS Hl—Sluis II 3—0; DSW-Recli'moixt 0—2. 2e klasse C. Zuiddorpe IHontenisse III 2—0; Koewacht IIGraauw 12—3; Ra penburg IITerneuzen IV 013. 3e klasse A Lewed. Boys II- Zeeuwen IV 1—1; Goes IV—EMM III 3—3. Groede 9ClnSchoomlijke II 2—3; Biervliet III-Retrancliehient II 15-0. 9a Irlaccp r PSK III—Zuiddorpe II 7—1. UITSLAGEN JUNIOREN Junioren A: Aarder.burg IVlissin gen I 1-5: Arnemuiden I—RCS I 22; Wempldinge I -Rülandia I 41; Robur IGoes I 4 -1; 's H. Arendskerke J—Yerscke I 2-^4: Krabbendijke I Ka prim I 3—0; Hulst I—Sluiskil 12 1. Junioren B: Noorm :nnen I—Goes 1 24; Goes II—Robur 1 07; Renes- se TBurg I 2 1; Tern. Boys I Zaamslag I 1—1: Steen IHontenis- se 1 2 —4: Graauw I Terneuzen II 11; Hxllst I—Vogelwaarde 50. Over het algemeen blijven de Op bx-engsten van de granen zowel per ha. als in totaal verre ten achter bij die in 1949. Gerst bleék echter dooi de sterke uitbreiding van het areaal een totale oobrengst op te leveren, welke aanmerkeijlk hoger was dan in de voorgaande jaren. De opbrengst van tax-we per ha. ligt vrijwel op het niveau van het gemiddelde in dc na- oox-logse jaren. Aangezien de opper vlakte echtër beneden hét gemiddelde over deze jaren blijft, valt de totale opbrengst 8 lager uit. In het algemeen hebben de peit!- vruchten een naaf- verhouding gunsti ger opbrengst opgêlevërd: in hèt bij zonder verliep de verbouw van brui ne en witte bonen zeer bevredigend. Wat de handelsgewassen betreft, stelde de teelt van koolzaad, geliik werd verwacht, teleur en is de op brengst per ha. verre bij die in .949 ten achter gebleven. Dat de totale oogst "minder ongunstig Uitviel, vindt zijn oorzaak in het grotere areaal, dat met dit gewas was bezaaid. De teelt van bruin en geel mosterdzaad is te gengevallen. Daarentegen, leverde het blauwmaanzaad in totaal een hogere opbrengst öo dan in 1949. höëwêl per ha. belangrijk minder werd geoogst. De resultaten van de vlascultuur vallen, gezien het beeld dat de meeste gewassen opleveren, zeker niet tegen. De oogst van knol-, bol- en wortel gewassen geeft een uiteèrtlopend beeld te zien. De opbrengsten van de aard appelen per ha. zijn niét véél lager dan in het voorgaande jaar. Dé.tötèle opbrengst van consumptie-aardappe len bleef slechts 8 9o bij dié ih 1949 ten achter, die van fabrieksaardaüpe- LEZERS SCHRIJVEN... DE GROENTEN-EXPORT. Onder .kantlijn" in Uw blad van 1 dezer schrijft U o.m. dat na de moei lijkheden bij de fruitexport bestaande uit invoerverboden in België êii Duits land lamlegging van- de groentenex- port dreigt. Wij mo»en U er misschien even op vijzen, dat de stopzetting van de groentenexport naar Duitsland op dat moment reeds een feit geworden was. Doordat aan Duitse zijde gëên rege ling vóór dê betaling van ingevoerde Holl. groenten geti-offen was, zétte Nederland de groenten export (waar onder de voor de provincie Zeeland zo belangrijke uien) na 28 October J.J. stop, Intussen is ook het verléhgde han delsverdrag met Duitsland op 31-10- 1950 geëindigd en zal de export dus in afwachting van een nieuW verdrag of een overgahgsregeling wel geschorst blijven. Fa. A. Weststrate Janzn. Naschrift. Bedoeld „Kantlijntje" werd geschreven op het momeni, waarop het definitief stopzetten van de export ons nog niet bekend was. Het werd door het nieuws inderdaad achterhaald. RED. len Was echter 24 lagér. Ten aan zien van de suikerbieten, waarvan net oogstcijf.er als zeer Voorlopig moét wordeh beschouwd, valt oo te merken, dat de totale opbrengst tengevolge van het toegenomen areaal gunstig af steekt bij die in vi-oegere jaren, al blijft zij bij die in 1949 met 17 ten achter. De opbrengst van de voeder bieten is niet veel minder dan die in de voor- en na-ooriogse jaren. De zaai- uierx hebben eexx zeer bevredigende oogst opgeleverd, welke zowel per ha. als in totaal aanmerkelijk boven het peil van de voorgaande jaren ligt. De groenvoedergewassen hebben dè weersgesteldheid mee gehad en lever den dan ook een zeer goede opbrengst op. Marktberichten VEILING WALCHEREN. Savoyekool 5—9; boerenkool 6—11; ro de kool 410: bloemkool A 34—63; B 21 —44; C 11—20; D 8—16; Chinesekool 10 —13; witte kool 4—5; witlof 3565; Peen, kilo, 5.58; prei 812; uieh 2—5; andij vie 5—16; rammenas 45; veldsla 431: spinazie 20—36; sla I 9—11; II 4—23; sla, kilo, 1541; bosrapen 8—14; kroten 58: boskroten 3—8; spruiten 1362, koolra- gp 812, bospeen 5—23. Cox Orange 47—48; Glorie van Holland 20—24; Goudreinêtten 10—39; Jonathan 1941; Laxlon Superbe 23; Aliihgton 8— 16; Appels. Val. 12: jodenpêrén 2.9—30; Allekan 28—80; Natuurtorrtaten 1215; Kastomatén 43; Mèèrlanders (grote). 6.80—7.10; drielingen 4,90. VEILING ZUID-BEVELAND Van 6 November. Groenten: Bloemkool A 28—42; idem B 17—20; idem C 8—14; Knoiseldery 7. alles per 100 stuks: Spruiten I 47; idem II 3033; Wijnpeen 5; Waspeen 11: Prei 10—14; Boerekool 13—14; Groene kool 5 —7; Rode kool 5—6; Witte kool 5—550: Andyvie 5—12; Spina2le 28; Veldsla 44 —52; Stoofsla 48—55. alles per 100 kg.;. Herfstrapen 10. per 100 bos. VEILING BERGEN OP ZOOM. Van 6 November. Spruiten Al 0.42—0.59; idem BI 0.24— 0.37; tomaten (kas) 0.42—0.51; bloemkool AA 0.52—0.59; idem AI 0.34—0.47; idem BI 0.17—0.24;; witte kool Ó.04—0.07; ro de kool 0.06—0.12; savoye kool 0.05—0.Ó7; prei Ó.080 12; knolrapen O.II—0.14; an dijvie 0.06—0,08; breekpeen 0.03—0,05; waspeen 12—0.19; bospeen 0.09—0.11; kroten 0.06—0.09; witlof 0,27—0.45. VISMIJN BRESKENS. Week van 29 Oct.—4 November. 2935 kg. export garnalen van f 1.65— 1.11; 4107 kg. Bot van f 0.40—0.19; 962 kg. Schar van f 0.74—0.21; 267 kg. Schol, middel van f 0.60—0.39; 410 kg Tong (klein 1). van 1.79—0.70; 460 kg. Rog van f 0.22—0.16; 9 kg. Kabeljauw, (midde!) van 1—0.89; 1357 kg. Wijling van f 0.38- 0.16: 12 kg. Ansjovis van f 0.26: 2989 kg Sardijn van 0.24—0.22; 138 kg. onverkoch te vis voor vismeel. KfcRKNIÏfUWS. GENERALE SYNODE DER NED. HEKV. KERK Op 20. November zal de Generale Synode der Ned. Het'v. Kerk op ..Woudschoten" te Zeist, bijeenkomen voor een zitting, welke, naar verwacht wordt, drie weken in beslag zal ne men. Als enig agendapunt komt aan de orde de behandeling in laatste lè- zlng van de kerkorde en de ordinan- tieën, waarna in de synode van ver dubbelde samenstelling eindredactie van en eindstemming over het ont werp zuilen geschieden. Eerst wan neer met een meerderheid van 2(3 der stemmen 't ontwerp is aanvaard, kam het als kerkelijke wet kracht verkrijgen. NED. HERV. KERK. Beroepen te RotterdamDelfshaveh, toez.. 9e pred. plaats A. C. D. v. d. Bosch te Ginneken; te Benschop L. Brasser te Rijsen; te Garderen J. II. van Koonen te Brandwijk; te Herwij nen (toez.) A. Bakker cand. te Më- naldum. Beroepen door de Gen. synode tot prêd. in Alg. Dienst met binding van zijn standplaats aan de kerk in haar gèhèel G. Snijders voorganger evan gelisatie te Harderwijk. Aangenomen naar Kerkdriel. als hulpprediker J. M. D. V. d. Berg, cand. te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Elburg tweede pred. plaats, J. F. Doornenbal te Oene. Bedankt voor Schiedam vac. K. de Bel, M. M. de Jong te Nieuw Vennep. GER. KERK. Beroepen te Wouden P. de Bruyn tè Krabbendijke. Aangenomen naar Sexbierum C. Bos te Murmerwnudp. Bedankt voor Amsterdam-O.. -Water graafsmeer, vac. dr. R Schippers. T. H. van Andel te Vlaardingen. Bedankt voor Roosendaal A. J. R. Brussaard te Brugterveld. BAPT. GEMEENTE. Bedankt voor Groningen vac. wijlen L. de Haan K. Reiling te Sneek. Nagekomen ndvertentie. Heden overleed .acht èrx kalm, onze geliefde Man, Vader, Behuwd- èn Grootvader, de Üeer BERNHARDUS GUALTHERUS OIERENS echtgenoot van Mevrouw H. C. BIERENS-GÉLUK in dè ouderdom van 74 aar. Mevrouw H. C BIERENS—GELUK St. Maartensdijk: A. M. POLDERMAN- BIEREN3 N. T. J. POLDERMAN èn Kinderen ^'"and-Bath: A. J. W. VAN GOR- SEL—BIERENS C. VAN GORSEL en Kinderen J. A. A. BIERENS Bergen op Zoom 5 November. 1950. N.Z. Zoom 74. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 8 November a s. op de Protestant? Begraafplaats te Bergen óp Zoom. Vertrek van het sterfhuis om 1 uur ó.m„ Liever geen bezoek. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3