Bronchitis EEN RIJKSKANTORENGEBOUW ZAL TE OOSTBURG VERRIJZEN Vlassersschool in Eede opgericht RUILVERKAVELING BEGONNEN IN DE VIERBANNENPOLDER KINDEREN UIT GROEDE NAAR HET PALEIS SOESTDIJK STOF DIE JEUK OÉBRALiNE KOELHUIS TE SCHERPENISSE Chr. Textielhandelaren te Goes bijeen Teraardebestelling W. P. A. Brouwer zoon- 2 PROVIN C1ALE ZEEUWSE COURANT DINSDAyG 7 NOVEMBER 1950 Het krijgt een monumentaal karakter. Te Oostburg; zal een monumentaal rykskantorengebomv verryzen, dat 'n sieraad belooft te worden voor deze gemeente. Het zal in het centrum gebouwd worden en als het gereed is zullen in het gebouw gehuisvest wor den het belastingkantoor, het kantongerecht en vermoedelijk ook het ar beidsbureau. De aanbesteding is bepaald op 9 I hoogte krijgen. Zowel aan de Lange- Noyember a.s. Het gebouw, dat ge- straat als aan de Markt zal de hoog- projecteerd is aan de Markt, de Lan gestraat, de Burgemeester Risseeuw- straat en de Raamstraat krijgt langs de Markt een frontbreedte van ruim 40 meter, aan de Raamstraat (recht tegenover het jeugdgebouw) een frontbreedte van ongeveer 42 meter, aan de Burgemeester Risseeuwstraat (tegenover het nieuwe gedeelte van het ziekenhuis) een frontbreedte van ruim 24 meter en aan de Langestraat van ruim 31 meter. Het gebouw wordt geconstrueerd rondom een ruime binnenplaats waar door het daglicht, van twee zijden in de vertrekken kan komen. De voorgevel met de hoofdingang komt aan de Langestraat en de ont werptekening daarvoor werd alge meen gunstig beoordeeld. Het wordt een fraaie gevel met een bordes, dat via twee hardstenen trappen bereikt kan worden. Van dat bordes betreedt men de eerste verdieping, waar zich bevin den de vertrekken voor het kanton gerecht namelijk een ruime zittings zaal. het kantoor van de griffie, het kabinet en de getuigenkamer. Op deze verdieping komen tevens de kamers van de belasting-inspec teurs, controleurs en hoofdcommie zen. Gelijkvloers komen de belasting kantoren. registratie enz. Op de zoldei'verdieping komen de archiefruimten, zowel voor de belas ting als voor het kantongerecht. Onder 't gebouw zullen zich ook rui me kelders bevinden voor de kluisin- richting, de centrale verwarming, enz. Het gebouw zal niet overal eenzelfdfc Gecompliceerde aanrijding bij Lewedorp Maandagmorgen wilde de bestuur der van de om 8 uur uit Goes ver trokken bus der Stoomtram Walche ren even voor Lewedorp een bestel wagen van M. G. uit Goes inhalen. De bestuurder van de bestelwagen, die naar later bleek niet in het bezit van een rijbewijs was. versnelde echter vaart, zodat volledig inhalen niet mo gelijk was. De bestuurder zag een Volkswagen uit de richting Middelburg naderen en stak zijn richtingaanwijzer naar rechts uit. Toen hij naar rechts reed werd de bestuurder van de bestelwagen ge dwongen in de berm van de weg te rijden. Om botsing met een paal te voorkomen stuurde hij, toen de bus gepasseerd was, plotseling naar rechts, met het gevolg, dat de Volkswagen op de bestelwagen inreed. De Volkswagen werd zwaar bescha digd, de bestuurder v. d. B. uit Vlis- singen licht aan het hoofd gewónd. te tot de nok 14 meter en, tot de goot 9 meter bedragen. De laagbouw krijgt een nokhoogte van 5% meter en een goothoogte van ruim 3 meter. Op de binnenplaats, die door 'n brede inrij poort bereikbaar zal zyn, zal plaats zijn voor een autoparkeerplaats, ter wijl er een overdekte rijwielstalling komt. Wanneer het gebouw gereed zal zijn. zal dit een grote aanwinst voor Oostburg; betekenen en zal er een einde zyp gekomen aan de jarenlan ge primitieve huisvesting van de ver schillende Rijksdiensten. Zoals bekend is liet belastingkan toor gevestigd in de openbare school, terwijl deze ruimte dringend nodig-is voor 't onderwijs Het kantongerecht is ondergebracht in een barak, waar in eerst het gemeentehuis was geves tigd. Deze barak moest reeds, in ver band met de aanleg van nieuwe stra ten, gedeeltelijk gesloopt worden. De ruimte is zodanig beperkt dat er tij dens de strafzittingen zelfs geen ta feltje voor de verslaggevers aanwe zig is. Ook het gewestelijk arbeidsbureau is in een barak gevestigd. Samenwerking tussen Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen Vrijdagavond werd te Eede een ver gadering gehouden van leden van de N.C.B., vlassersvereniging en enkele genodigden, onder wie ook de burge meester van Aardenburg. J. van Don gen. Besloten werd tot oprichting van een vlassersschool, v.aartoe de oude lagere school te Eede zal worden ver bouwd. Hiervoor zal een stichting worden gevormd, waarin zitting heb ben leden van de vlasscrsvereniglng Eede en St. Kruis en leden van de N. C.B. Met het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening werd reeds overeenstemming bereikt. De cursussen zullen worden gegeven in nauwe samenwerking met de Lagere Landbouwschool te Aardenburg. De bedoeling is, dat de cursisten eerst 2 jaar de landbouwschool zullen volgen, waarbij theorie zal worden gegeven over vlas en vlasbewerking en daarna aan de vlassersschool l jaar practijk- cursus zullen volgen. Voor de ouderen zullen afzonderlijke avondcursussen worden gegeven, welke 2 jaar duren. Hiervoor gaven zich reeds 23 personen op. De heer van de Putte, vlasmeester te Koewacht, welke aan de aldaar gc.es- tigde vlassersschool is verbonden, zal ook de lessen te Eede geven. Het is de bedoeling in de toekomst één school bestuur te vormen voor de vlassers- scholen te Koewacht en Eede om daardoor op dit terrein betere samen werking tussen Oost en West Zeeuwsch Vlaanderen te krijgen. Een omvangrijk werk, d at jaren zal vorderen Gronden worden verbeterd Brachten jonge duiven aan prinsesjes Drie meisjes uit Groede, Jo Behage, Jozlna Brakman en Henrictte Govaert hebben een bezoek gebracht aan de Koningin en de vier prinses jes in het Paleis Soestdyk. Ze hebben daar een blyde middag beleefd, die voor haar onvergetelijk zal blijven. Bij het jongste koninklijk bezoek aan Zeeland, zegden de in woners van Groede acht jonge duiven aan de prinsesjes toe en de drie meisjes uit Groede mochten die duiven naar de prinsesjes brengen. die soms erger is dan pijn en die Uw leven vergalt! Niet krabben, dat veroorzaakt infecties, maar I betten met een paar druppels HET HUIDGENEESMIDDEL MET I 1 „DIEPTEWERKING" Oorlogsmonument te Middelburg (vervolg van pagina l) „Beschouwen wij die vrijheid thans nog. zoals wij haar in bezettingstijd beschouwden, waarderen wij haar nog wel in dezelfde mate?" zo vroeg mr. Van der Weel en hij vervolgde: „Het is nodig, dat wij ons steeds op nieuw op haar betekenis bezinnen Het monument zal ons niet alleen weer de offers van de gevallenen in gedachten roepen, het zal ons ook doen terugdenken aan het moment, dat wij uit de ban van de donkerste diepte werden verlost en weer het licht van de stralendste hoogten kon den zien. De burgerij heeft behoefte gevoeld te getuigen van wat zij heeft geleden, te getuigen ook hoe krach tig haar geloof is gebleven, dat de rechtvaardigheid zou zegevieren". OORKONDE ONDER VOETSTUK GELEGD. Nadat deze woorden waren gespro ken, negen de vaandels cn vlaggen van de achter het monument opge stelde tien vertegenwoordigers van plaatselijke verenigingen naar de aarde en daalde' een diepe stilte over het pleintje en de omgeving daarvan: ieders gedachten waren bij de stad genoten, voor wie de bevrijding te laat is gekomen. Hierna deed de echtgenote van de Commissaris der Koningin de Middelburgse vlag, die het monument aan het oog onttrok, vallen en zag de burgerij voor het eerst de slanke mannenfiguur in brons, de armen uitgestrekt naar de hemel, naar bet licht. las zij dc in het voetstuk aangebrachte regelen uit ons volkslied: „Stantvastich is ghe- bleven, Mijn hart in tegenspoet". Het was een ontroerend moment, toen de burgemeester, mr. N. Bolkenstcin vervolgens een koker met een oorkón- de, waarop de namen van alle in de oorlog omgekomen Middelburgers staan vermeld, onder het voetstuk legde, de trompetter de „Last Post" blies en het Wilhelmus weerklonk. De burgemeester richtte dankwooi- den tot allen, die er toe hebben bij gedragen dat Middelburg zijn oor logsmonument kreeg, in het bijzonder de schepper, prof. Wenckebach. Hij uitte de wens, dat oris en onze kin deren een derde wereldoorlog be spaard zal blijven. Tenslotte legde een van de dames uit het gezelschap eert bouquet witte bloemen bij het monument neer. Met de ruilverkaveling van de Vier- bannehpolder op Schouwen en Dui- veland is een aanvang*gemaakt na 8 jaar voorbereiding. Dit belangrijke werk. draagt o.m. bij om de gronden zodanig te ontwateren, dat daardoor* het productievermogen stijgt. Tevens komen de percelen beter te liggen ten Opzichte van de bedrijven, hetgeen de werkzaamheden guhstig beïnvloedt. Het aanzien van de percelen zal daardoor grondig gewijzigd worden, mede door het dempen van plus mi nus driehonderd km. sloot. Dat bete kent opruiming van 600 km. vuile kanten en èen aanwinst van ongeveer 90 ha. cultuurgrond. Op 30 October werd de aanbesteding gehouden en reeds kort daarop kon de voorzitter van het polderbestuur, de heer H. C. v. d. Zande, de gunning tekenen. Vrijdag jl. arriveerde de eerste drag line van de vier. welke het graaf werk zullen verrichten. Van te voren was klein materiaal aangevoprd. De 2e en 3e draglines komen de volgende week, terwijl de vierde binnenkort te verwachten is. HET WERK. Uit practische overwegingen komen eerst de hogere gronden in het Wes ten en Noorden aan de beurt. Daardoor wordt een waterleiding ge graven. welke uiteindelijk loost op het oude gemaal te Stevensluis. Het Amerikaanse consul bezocht Middelburg en Vlissingen VERRUIMING VAN DE HANDELSBETREKKINGEN. Maandag bracht de Amerikaanse consul te Rotterdam, de heer Bartleij Pattrich Gordon, vergezeld van zijn secretaris, een bezoek aan verschei dene instanties té Middelburg en Vlissingen. De heer Gordon bezocht de ijzer gieterij van de fa. Boddaert te Mid delburg. het havenbedrijf en de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen en sprak met de burgemeesters van bei de steden en met de directeut van het E.T.I in Zeeland drs. M. C. Verburg. Met deze laatste werden de mo gelijkheden besproken tot verrui ming van de handelsbetrekkingen. De heer Gordon zeide daarbij, dat Zeeuwse zakenlieden, die handelsbe trekkingen met de Ver. Staten wensen aan te knopen of uit te breiden zich persoonlijk of schriftelijk met het Amerikaanse consulaat. Parklaan 38 in üeh Haag in verbinding kunnen stellen. Het consulaat zal de zakenlieden gaarhè met Amerikaanse handelaren en fabrieken in contact brengen. ArnemukJer uit Kiew in Duitsland aangekomen Thans is een lijst gepubliceerd van namen van 80 personen van Neder landse origine, die dezer dagen uit Russische gevangenschap in Berlijn zyn aangekomen en vandaar binnen kort wel naar Nederland zullen wor den doorgezonden. Het is een lijst van namen zoals wij reeds zeiden: de 14 overige moeten merendeels Duitsers zijn, wier personalia nog verder worden nagegaan met ge boortedata. doch zonder de plaatsen in Nederland, waaruit zy afkomstig zouden 2yn. Van één der persohen bleek ons in middels leeds, dat hy uit Zeeland komt: het is Joost van Belzèn, gebo ren 21 Februair 1925 te Vlissingen, die in Juli 1943 met zyn óiiders nhar Arnemüiden verhuisde, waar zyn moeder nu nóg woont. Z\Jn vader kwam by de bevryding van Vlissin gen op 1 November 1944 om het le ven. Joost van Belzen, die in dienst van de Duitse Kriegsmarine trad, moet op grond hiervan als „vreemdeling" worden beschouwd en is op 26 Juli 1947 als afwezig met onbekende ver blijfplaats uit het bevolkingsregister van Arnemüiden afgevoerd en over geschreven in het Centraal Bevol kingsregister. andere en lager gelegen gedeelte, de zogenaamde kom, waarvan Nieuwer- kerk ongeveer het middelpunt is krijgt een aparte afwatering op lager peil, waarvan het water uiteindelijk door een te bouwen gemaal opge stuwd wordt naar de grote watergang van Stevensluis. Hierdoor is het mo gelijk om de waterstand in beide ge deelten onafhankelijk van elkaar te regelen. Rest nog het gedeelte bezui den Ouwerkerk. dat veel last heeft van kwelwater. Het is, zoals tot op he den geschiedt, niet bevordelijk voor het productievermogen van de aanlig gende gronden om dit zoute water de gehele polder dóór te voeren, waar door verzilting optreedt. Dit euvel zal in de toekomst wor den opgeheven door het bouwen van een apart gemaaltjê, dat zijn overtol lig water zal loodsen via een boezem naar de bestaande Scheldesluis. Begrijpelijk is het. dat dit omvang rijke werk een paar jaar za) vorderen, eer men de zegenrijke vruchten hier van 2al plukken. Werkloosheid gestegen In de afgelopen maand steeg het aantal werkloze mannen van 49.135 tot 53-032, t.w. 42.566 geheel werk lozen, 10.305 D.U.W.-arbeiders en 161 wachtgelders. Deze vermindering der werkgele genheid moet worden toegeschreven aan de afloop van de oogstwerkzaam- heden. In Zeeland steeg het aantal werk lozen van 654 eind September tot 705 eind October. Botersmakkelarij De douane te St- Jansteen achter haalde 200 kg boter, ter waarde van 880.Toen de smokkelaars zich ontdekt wisten, lieten zij hun waar in de steek en konden in de duister nis ontkomen. Om ongeveer kwart voor drie arri veerde men ten palcize. Behalve de drie meisjes en haar begeleiders waren meegekomen de burgemeester van Groede. de heer J. C. Everaars, en de bekende duiven- fokkers de heren G. Dusarduijn en A. van Gijs. Vrijwel direct na aankomst werden allen voorgesteld aan H M. de Koningin, die zich bevond op één van de zonnige gazons gelegen ach ter het paleis. Daarna mochten de vier prinsesjes de duiven zelf in ont vangst nemen. Elk van de prinses jes, tot zelfs de kleine Marijke wilde een duifje vasthouden. Prinses Mar griet ook wel, maar eerst moest zij aan moeder vragen: „Hij zal me toch niets doen?" Na het geruststellende antwoord van moeder, nam ook zij heel voorzichtig een duifje op haar schoot. Prinses Beatrix vond het „enig" en „ongelooflijk leuk". Éen vijftal andere Groese ingezete nen mocht dit spontane tafreeltje van het paleis uit gadeslaan. LANG GESPREK Geruime tijd onderhield Hare Majesteit zich, in het bijzijn van de prinsesjes, met de drie meisjes uit Groede. terwijl prinses Beatrix de kleine Marijke geen ogenblik uit het oog verloor, wanneer deze, wat on geduldig, alleen op stap wilde gaan. Een aardig moment was het, toen Groede's burgemeester aan het prin sesje Marijke vroeg, of hij niet eens even Berry mocht aaien. „Niet doen hoor", zei toen plotseling prinses Marijke, „want hij bijt". Berry is een prachtige, grote Zwit serse hond, die de prinsesjes vorig Advertentie. Wriji deze aangename zalf op keel, bom en rug. Zij werkt als pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U vele uren inademt. Maakt slijm los, 4SX&* verwijden congestie en de IZ. ademhaling wordt rustig. jaar ten geschenke kregen, toen zij in Zwitserland met vacantie waren. Vooral voor de prestaties van de wedstrijdduiven toonde Hare Maje steit veel belangstelling. Op onge dwongen wijze sprak men over de voeding en speciale moeilijkheden by de duivenverzorging. THEE GEBRUIKT Geruime tijd vertoefden H.M. de Koningin en prinses Beatrix ook nog bij de vijf ingezetenen van Groede, die in het paleis waren achtergeble ven. Gezamenlijk werd hierna nog thee en sherry gedronken in één vafl de salons gelegen in de linker vleu gel van het mooie paleis. Meer dan een uur mochten de Zeeuwsch-Vlaamse bezoekers hier te gast zijn. Allen waren zeer onder de indruk van de grote en hartelijke eenvoud, die dit gehele bezoek ken merkte. Geen van de meisjes uit Groede-was oolc maar een ogenblik zenuwachtig. Byzonder trof het haar, dat „de prinsesjes vooral niet met ko ninklijke hoogheid mochten worden aangesproken", maar gewoon met Beatrix, Irene, Margriet of Marijke. Het spreekt vanzelf, dat er tijdens de terugieis maar één onderwerp van gesprek was: de zo bijzonder harte lijke ontvangst op paleis Soestdyk. Rangeerder te Kwaden- damme levensgevaarlijk gewond TUSSEN TWEE BUFFERS VAN BIETENTKEIN GEKNELD. Gistermiddag heeft zich bij het rangeren van een bietentrein op het lijntje HoedekenskerkeKwadendam- me in laatstgenoemde plaats een ern stig ongeval voorgedaan. Een ran geerder uit ytrecht, die tijdelijk in Goes was gedetacheerd, geraakte tus sen twee buffers bekneld, waarbij hij zeer ernstige indendige kneuzingen opliep. In levensgevaariyke toestand is hy naar het St. Joanna-ziekenhuis te Goes overgebracht, waar direct operatief is ingegrepen. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart over één en aangezien niemand er getuige van is geweest, is het on mogelijk de juiste toedracht na te gaan. De arbeider, de 27-jarige D. Oldenburg, is gehuwd. De Rijkspoli tie heeft de zaak in onderzoek. Maandagavond was de toestand van de gewonde zeer ernstig. Bespaar tijd en geld, zonder dat het U deert, Koop CÜÜCt het" mesje dat piekfijn scheert! IMPORT: N.V. OLOOT, AMSTERDAM. OUDEZIJDS VOORBURGWAL I Even buiten de gemeente Scherpenisse, achter de bekende hoge waterto ren, die het beeld vafl de gehele omgeving beheerst, is een groot gebouw verrezen, een koelhuis voor poot- en consumptieaardappelen, dat aan de landbouw zeer ten goede zal komen. .Scherpenisse werd het koelhuis ge bouwd. De koelen bedroegen rond de f 100.000. Op 25 Augustus jl. werd met de no dige plechtigheid, door de heer Hage de eerste steen gelegd en eind van deze week hoopt men het interieur klaar te krijgen. De koeling geschiedt door een 15- tal ventilatoren, die elk een koel vermogen hebben van 9600 m2 lucht per uur. De koude buitenlucht wordt door de ventilatoren naar binnen ge zogen- Men hoopt op deze wijze de aardappelen langer en beter te kun nen bewaren en ook dat ze er ooglij» ker zullen uitzien. Voorts verwacht men, dat de kwaliteit van de poot- aardappelen er öp vooruit zal gaan. Dat zal aan de export ten goedé ko men, daar de pootaardappelen meestal voor de export bestemd zijn o.a. naar België. Frankrijk, Italië en Engeland. De leiding van het koelhuis zal straks aan de heer L. A. M. Elenbaas komen, die tot directeur zal worden benoemd. Voor aardappelopslag Het gebouw is 60 m. lang, 15 m. breed en ongeveer 8 meter hoog. In het gebouw zyn vakken voor de 72 aandeelhouders van deze coöperatie. Ieder vak is zoveel vierkante meters groot, als de landbouwer aandelen heeft genomen. HET GROOTSTE. In tótaal is er plaats voor 16.000 mud aardappelen ofwel 1.120.000 kg Op het ogenblik is dit de grootste koelhuisruimte voor aardappelen in Zéeland. Er zijn nog enkele koelhui zen in de provincie in aanbouw o.a. in St. Philipsland, dat l'/i keer zo groot zal worden en aan nog een ln Zierikzee dat kleiner van formaat wórdt. Het initiatief voor de koel huishouw te Scherpenisse werd genomen door de voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Ir. M. A. Geuze. Het voorbereidend werk werd daar na ter hand genomen door een com missie, waarvan voorritter was de heer J. H. Hage I. K. zn. uit Scher penisse. HET ONTWERP. Onder architectuur van het Bouw bureau voor de Landbouw uit Middel burg werd een ontwerp gemaakt en door de aannemer J. van Gorsel uit GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het examen civiel ingenieur de heer G. J. van der Hey- de te Middelburg. Het vormen van zakenclubs De laatste jaren is het de textiel handel niet slecht gegaan. Er komt echter een schaarste aan geld en daarom is het nu juist de tyd voor de zelfstandige textielhandelaren, zich hierop voor te bereiden teneinde straks de klappen te kunnen opvan gen. Het vormen van zakenclubs, waarin een onderlinge uitwisseling van bedryfscijfers en de verschillen de problemen in volkomen vriend schappelijk overleg worden besproken alsmede bijv. het toetreden tot com binaties als vrijwillige filiaalbcdry- ven, bieden hiertoe de middelen. Aldus in het kort het betoog, dat de voorzitter van de Chr. Textielbond, de heer P. E. Tameling uit Gronin gen, Maandagmiddag hield in een vergadering van de afd. Zeeland van deze bond, welke gehouden werd in hotel Centraal te Goes. De gewestelijk voorzitter, de heer P. I. Hamming uit Middelburg open de de. vergadering. Hierna kwam de heer Tameling tot zijn onderwerp „Hoe verbeter ik myn zaak?.". Voor de alleenstaande textiel handelaar dreigen gevaren, nu de grootbedrijven streven naar een machtspositie. Als een ander gevaar voor de de taillist noemde spr. nog het in de handel brengen van merkartikelen met vastgestelde verkoopsprijzen. De machtspositie komt hier bij de fa brikant te liggen. Tenslotte besprak hij het gezamen lijk inkopen. Na deze rede ontspon zich een uit gebreide gedachtenwisseling. Het is de bedoeling dat thans zo spoedig mogelijk tot de vorming van zakenclubs in Zeeland zal worden overgegaan. Na een slotwoord van de voorzitter, ging de heer Tameling daarop voor in dankgebed. Aanvaring op Schelde voor Raad v. d. Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam behandelde de aanvaring op 10 Maart j.l. van de „Silvaplana". met de „Salland" van de Kon. Holl. Lloijd op de rede van Vlissingen. Tijdens deze behandeling bleek, dat de „Silvaplana" op loodsaanwij- zing met de vloed mee door het Oost- gat voer en voor Vlissingen tegen de stroom opdraaide. Nadat de loods aan boord was gekomen, zag men achteruit aan bakboord de lichten van de „Salland" op 800 meter afstand. De loods verkeerde in de mening, dat dit schip stil lag en beval volle kracht te varen, doch spoedig ontdekte hij, dat de „Silvaplana" niet voor de „Sal land" langs zou kunnen. Een aanva ring was niet meer te vermijden. De loods en de kapitein van de „Salland" verklaarden, dat deze boot langzaam vooruit liep: de „Silvapla na" was iets achterlijker dan dwars. De „Salland" stopte en gaf bakboord roer met twee korte fluitstoten. Ten slotte liet de loods achteruit slaan. De Inspecteur van de Scheepvaart vond, dat men op de „Silvaplana" door onjuist waarnemen te gehaast heeft gehandeld. De loods van de „Sal land" zou onjuist geadviseerd hebben. Beide schepen hebben fouten gemaakt, doch die van de „Salland" Wegen het zwaarst. De uitspraak van de Raad zal later volgen. Amerikaanse leidt Ruth Draper in De bekende Amerikaanse voor drachtkunstenares Ruth Draper zal, zoals reeds eerder bericht, morgen avond in de Schouwburg te Middel burg voor de Z.V.U. optreden. Naar wij vernemen zal deze voorstelling namens de Amerikaanse ambassa deur in ons land worden bygewoond door mej. dr. E. Wyllys Allen, „cul tural officier" van de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Zy zal een inleidend woord spreken. Op begraafplaats te Zierikzee Maandagmiddag werd op de alge mene begraafplaats te Zrevikzee ter- aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer W. P. A. Brouwer, die bij een auto-ongeluk nabij Middelburg zwaar werd gewond en kort daarop overleed. Van de gemeentegebouwen te Zie rikzee woei de vlag halfstoks. flen groot aantal belangstellenden en ver tegenwoordigers van corporaties e\i verenigingen, waarin de heer BrouwetS een leidende functie had bekleed, wa ren op het kerkhof aanwezig en een bloemenschat dekte de lijkbaar. Namens het provinciaal bestuur sprak het lid van Gedep. Staten, de heer A. Schout, die er aan herinnerde hoe vlak voor het ongeval de heer ■Brouwer nog met hem had gesproken over de belangen van Zierikzee. Burgemeester jhr. mr. J. Schuur- beque Boeije wees op de grote belang stelling, die de heer Brouwer had voor de welvaart van Zierikzee en relér veerde zijn grote verdiensten voor de organisatie van de Eeuwfeesten. De heer M. C. Doeleman richtte als voorzitter van de Oranjevereniging een ontroerend woord tot de verschei den secretaris en dankte voor de ka meraadschap ook als lid van de kegel club Alle Negen. De heer R. Gerritsen sprak namens Kunst en Eer en de „Paardenlöterij". De heer Van den Engh. voorzitter van de Middenstandspartij, stelde de grote verdiensten van de overledene voor de partij op de voorgrond en de heer J. C. van den Doel. voorzitter van de Middenstandscentrale noemde het tot standkomen van deze centrale het werk van de heer Brouwer. Vervolgens spraken nog de heer Bastiaanse uit Brouwershaven als oud- collega, de heer Koppert uit Utrecht als voorzitter van de Ned. Bakkers- bond. de heer A. Vermaire opvolger van de heer Brouwer als Statenlid de heer Coeman. voorzitter van de Prov. Bakkersbond en de heer M. Soeters. voorzitter van de Midden standsvereniging Haamstede. Alle sprekers richtten woorden van deel neming tot mevr. Brouwer en haar Broeder Boot sprak het „Onze Va der" uit. waarna de heer J. G. L, de Bie dankte namens de familie. Huisvesting van gerepatrieerden in Zeeland Het arbeiders-logeerkamp te Oost burg zal worden ingericht voor huls vesting van uit Indonesië gerepatri eerde families. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling, het logeerkamp, waar nog steeds arbeiders verblijf in hou den per 1 November te doen ontrui men. Van dc zijde van de landbouw is daartegen bezwaar gemaakt. Daar na werd besloten dit kamp op 18 No vember te ontruimen. Dan zal het kamp te Groede. dat reeds geruime tijd niet meer als zodanig dienst doet voor de arbeiders worden bestemd. Tevens worden pogingen aangewend om het kamp te Groede. ook het ual- gend jaar beschikbaar te houden. Dat niét het kamp van Groede, maar wel dat van Oostburg voor gerepatrieer den wordt ingericht, is het gevolg van de gunstiger ligging in verband met de in Oostburg gevestigde on derwijsinstellingen. Onderscheidingen voor Zeeuwen Bij Kon. besluit van 26 October '50 no. 4 is de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver verleend aan de heer P. Pol derman, bedrijfsleider op het fruit- bedrijf „Spoorzicht" van de fam. v. d. Schalk te Kloetinge. Dezelfde on derscheiding in brons kreeg mej. P. Davidse, dienstbode bij mevr. de wed. J. J. VertregtHerdink te Middel burg. Opening gebouw Provinciale Stoombootdiensten Het nieuwe dienstgebouw van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland zal Donderdag 16 November a.s. 's middags half vijf officieel worden geopend. Schout bij Nacht J. Chr. Beugelink Flikkerlichten op overweg te Rllland-Bath Vrijdag 10 November a.s. te 12 uur zullen te Rilland-Bath ter weerszijden van de overweg in de spoorlijn Roo sendaal—Vlissingen flikkerlichten in dienst worden gesteld. Met ingang van 16 November is bevorderd tot Schout by Nacht, v. a. de kapitein ter zee J. Chr. Beuge- ImSchout bij Nacht Beugelink werd te Middelburg geboren en is oud-leer ling van de Rijksleerschool en de r.H,B.S, aldaar. Hij is Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Tydens de oorlog deed hij dienst in Engeland. Uitkeringen Zeeuwse wethouders In het Provinciaal Blad van Zee land zijn besluiten gepubliceerd vol gens welke aan de wethouders der Zeeuwse gemeenten, voor wie deze functie de enige bron van inkomsten is, uitkeringen over het eerste en tweede kwartaal 1950 worden ver strekt. De woningbouw in Zeeland In de maand Juli 1950 kwamen in Zeeland 140 woningen gereed. Dit aantal bedroeg in het le kwartaal 1950: 400, in het 2e kwartaal 540. In totaal kwamen in 1949 gereed 2840 woningen. Tot 1 Augustus 1950 waren in Zeeland 168 Duplex-wonin- gen gereedgekomen en 146 goedge keurd en in aanbouw. In de z.g. „vrye sector", werd voor 57 wonin gen goedkeuring verleend (tot 7 Oc tober). Voorts werden in de periode van 24 Augustus tot 6 October een aantal plannen op basis van vermin derde bydrage Woningbouw 1950 goedgekeurd, n.l. te 's Heer Arends- kerke (26 woningen), Heinkenszand (8), en Goes (18). De gemiddelde bouwprijs per woning bedroeg in Zeeland 10.970— Er kwamen 151 complete boerderijei gerèed en 252 gedeelten van boerderijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2