PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Communistisch China komt de Noord-Koreanen te hulp Toorenvliedt enNollebos kregen hun eerste bomen 0E BILT Bijeenkomst van Veiligheidsraad verwacht Kantlijn STAD AMBON WERD INGENOMEN DOOR REPUBLIKEINSE TROEPEN RUSLAND STELT CONFERENTIE OVER DUITSLAND VOOR Twee echtparen gedood op onbewaakte overweg Boomplantdag werd Nederlands- Belgische Verbroederingsdag 100 Nederlanders uit Kief in Berlijn aangekomen VOOPSPFl b 193e Jaargang - No.261 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred G. Ballintljn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 Nov. Uoü- ADVERTENTIEPRIJS 18 ct per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max 8 regels!: van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur VHssme-n Walstr 58- -60. tel 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160 l'burg, Londense Kaai 29 tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. te. 2475 tb.g g 2228); Oostburg Pr Mauritsstr. 12, tel. 102, Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogardstr. C 160. tel. President Truman: nog een zware strijd voor de boeg. Officieel is thans bevestigd, dat Chinese communistische troepen ter sterkte van ongeveer twee divisies in Noord-Kore» vechten. Als gevolg daarvan moesten ook Zondag de linies van de verbonden strijdkrachten worden teruggetrokken. De Britse brigade werd zelfs met omsingeling bedreigd. De communistische troepen veroverden Wonni aan de rivier de Tsjongtsjon en trachten nu een doorbraak naar Pjonjang te forceren. Radio-Peking heeft een „gemeen schappelijke verklaring van alle de mocratische partijen van China" om geroepen, volgens welke in het ge hele land geestdriftig vrijwilligers op komen -teneinde weerstand te bieden aan de Amerikaanse agressie, Korea te helpen en land en huis te verdedi gen". Het was niet slechts een morele plicht van het Chinese volk om het Koreaanse volk tegen de Amerikanen te verdedigen, doch de Kox'eaanse oorlog stond in rechtstreeks verband met de belangen van het Chinese volk en het verlenen van steun was een kwestie van zelfverdediging. Het Chinese volk zou de Chinese vrijwilligers in Korea steunen. Zoals minister Tsjou en Lai had verklaard, zou China niet dulden, dat zijn buren „door imperialisten aangevallen wor den", aldus de verklaring. Radio Peking meldde in een andere uitzending, dat berichten uit geheel China wijzen op een „golf van toom tegen Amerika". Onder andere had het personeel der universiteit van Peking in een brief aan Mao Tse- toeng gezegd, dat het optreden tegen Korea niet geduld kon worden. Generaal MacArthur gelooft niet, dat een „buitenlandse regering" zich met alle macht officieel in de Ko reaanse oorlog zal mengen, aldus blijkt uit een interview met de „Daily De Boomplantdag, welke de Stich ting Nieuw Walcheren (ter be vordering van Walcherens wel vaart) Saterdag heeft georganiseerd, heeft treffend gedemonstreerd, hoe zeer het gevoel van verbondenneid tussen de Benelux-partners groeiende is. Terwijl de politici en de economen nog worstelen met problemen, is in de massa van Nederlanders en Belgen een gevoel gegroeid, dat hen met verwon dering vervult bij het zien van de traagheid, waarmede de Benelux eco nomisch, financieel en agrarisch ge stalte krijgt. De Nederlandse secretaris-generaal van het departement van landbouw, mr. J. Th. Bonnerman, verklaarde, hier in Zeeland voor het eerst de Be nelux belééfd te hebben. Als Boomplantdagen, die vanzelf reeds de grote verdienste hebben dat zij de jeugd liefde voor de natuur bij brengen, bovendien nog een waardevol middel zijn om volkeren nader tol elkander te brengen en leidende figu ren de Benelux te doen beleven, mag Nederland Walcheren dankbaar zijn voor de geslaagde 4de November 1950. Het is in de Nederlandse journali stiek een ongeschreven wet, dat men zich zorgvuldig onthoudt van commentaren op een openbaar rechtsgeding, zo lang de uitspraak niet is gevallen. Het behóórt niet tot de taak van de pers om, hangende een procedure, de publieke opinie of de rechterlijke macht te beïnvloeden om aldus mee rechtertje te gaan spelen. Daarom betreuren wij het, dat het dagblad De Stem deze ongeschreven wet overtreden heeft en verleden week commentaar gaf op het proces tegen de beide Schelde-directeuren, terwijl de uitspraak eerst op 10 No vember valt. Het is te hopen, dat anderen dit voor beeld niet zullen volgen. Het gaat er niet om of men met een proces in stemt of niet, het gaat er om, dat onze rechterlijke colleges gespaard blijven voor beïnvloeding en dat men ook de publieke opinie niet tracht te beïn vloeden. Als de Nederlandse pers daarmede begint, is zij op de verkeer de weg. Australië, waarheen thans duizen den Nederlanders emigreren, is een arbeidersparadijs. Het schrééuwt om werkkrachten, omdat heri kleine gezinnen heeft en te weinig soldaten. Een werelddeel immers is het met minder inwoners dan Neder land! En juist in dit arbeidersparadijs klopt iets niet. De Nieuwe Eeuw (r.k.) omschrijft dit met de volgende behar- tenswaardige woorden: „Doch ondanks dit alles hoge Io nen, korte onderbroken werktijden, laag arbeidstempo, vrije Zaterdag zijn de arbeiders in Australië geens zins tevreden. Bewijs hiervoor zijn de talloze stakingen, die nu weer dit, dan weer dat deel van het bedrijfsleven lamleggen. Het is dan ook geen won der, dat een deskundige de volgende weinig optimistische verklaring kon afleggen: „Dit land gaat zijn onder gang tegemoet. De arbeider is lui en zijn arbeid schenkt hem geen voldoe ning. Hij wil steeds meer verdienen en steeds minder werken. Australië is Rel land waar de arbeider het minste werk verzet en het meeste verdient". „In menig opzicht is Australië vuor de arbeider een paradys. Het zy hem gegund. Maar het is de grote vraag, of de nationale economie dat alles zal kunnen blijven torsen. En wat dan?" Mail". MacArthur was ook niet be zorgd over de toestand in Korea. „Verslagen legers houden vaak op het laatst nog eens wanhopig stand", had hij verklaard. In het jongste verslag van generaal MacArthur aan de Veiligheidsraad wordt o.m. medegedeeld, dat „de Noordkoreaanse communistische lei ders vastberaden alle mogelijke mid delen zullen aanwenden om de strijd voort te zetten, zelfs onder hopeloze omstandigheden". Men verwacht, dat de Verenigde Staten een buitengewone bijeen komst van de Veiligheidsraad zullen verzoeken, indien generaal MacAr thur bevestigt, dat Chinese strijd krachten aan de strijd in Korea deel nemen. In Amerikaanse kringen ver klaart men, dat nog geen versla over deze kwestie is ontvangen, ma: dat er een wordt verwacht. President Truman heeft Zaterdr te St. Louis in Missouri, de stre. waar hij geboren is, een verkiezings rede gehouden, die door radio en te levisie werd uitgezonden. Hy verklaarde in deze rede, dat er „in Korea nog een zware stryd voor de boeg ligt, ondanks de militaire overwinningen van de strijdkrachten der V.N." en dat „het Amerikaanse leiderschap in de V.N. by het keren van de communistische agressie in Korea de grootste stap naar de we reldvrede betekent" die by zijn leven was gedaan. COMMUNIQUÉ VAN MACARTHUR. Generaal Douglas MacArthur heeft in een persoonlijk communiqué ver klaard, dat de Noordkoreanen versla gen waren, maar dat de verbonden strijdkrachten zich thans geplaatst zien tegenover een nieuw leger, dat over grote reserves uit een vreemd land kan beschikken. „Aan de Mand- sjoerijse grens hebben de communis ten veel troepen en materiaal samen getrokken. die misschien zullen wor den gebruikt ter versterking van de Noordkoreanen. Of en in welke mate deze reserves zullen worden gebruikt, staat nog te bezien en is een zaak van grote internationale betekenis", aldus MacArthur. „Het potentiële gevaar van de val, die ons zo verraderlijk is gesteld, heb ben wij met minimale verliezen kun nen afwenden door de tijdige ontdek king ervan en door de bekwame stra tegie van de bevelhebber der Ver- ■nigde Naties in deze sector, die de beweging van zijn troepen doortas- end en met grote bekwaamheid ge- eel heeft herzien". MacArthur voegde hier ten slotte van toe, dat de huidige opdracht van 3 verbonden troepen in Noord-Korea vas beperkt tot vernietiging van de strijdkrachten, waar zij thans tegen over stonden tqn einde Korea eenheid en vrede te bréngen. Fanny Blanker»Koen kwam tydens internationale athletiek-wedsti-yden te Milaan uit op de 80 meter horden, waarin zij eerste werd in de tijd van 11.5 sec. Jeugdige sport-enthousiasten, die de Nederlandse athlete wilden bestormen om haar handtekening, vonden een hek op hun weg, dat noch tans geen beletsel vormde tot het verkrijgen van het begeerde. De sp|j- len stonden ver genoeg uiteen en de autogrammen werden gul verstrekt. Wrak van vermiste „Constellation" gevonden. Het wrak van de vermiste Indiase „Constellation" is Zondag 200 meter beneden de top van de Mont Blanc gevonden. Het vliegtuigwrak was in tweeën gebroken. Men vreest, dat er geen overlevenden zijn. Aan boord van het verongelukte toestel, de „Malabar Princess", bevonden zich veertig In diase zeelieden en een uit acht koppen bestaande Britse bemanning. Men heeft het laatst radio-contact met de „Malabar Princess" gehad, voor deze te Genève zou landen. Twee minuten later werd geen contact meer ver kregen. De wrakstukken van het toestel be vonden zich op de Noord-westelijke helling van de Mont Blanc. Indien de „Malabar Princess" Zondag niet was gevonden, zou het wrak binnen en kele dagen geheel door sneeuw zijn overdekt en zou het onmogelijk zijn geweest het voor het komende voor jaar terug te vinden. Aan de nasporingen is door vlieg tuigen uit verschillende landen, o.a. door Amerikaanse vliegende reuzen- forten, deelgenomen. Ook met ski's uitgeruste militairen en burgers en monniken van St. Bernard hebben naar het vliegtuig gezocht. Maar de Ambonnezen zetten de strijd voort. Te Djakarta is officieel meegedeeld, dat de vijandelijkheden op Am- bon zyn geëindigd en dat de hoofdstad zich in Indonesische handen ue- vindt. De Indonesische regering zou van kolonel Kawllarang de medede ling hebben ontvangen, dat de rood-wlttc vlag in de stad Ambon is gehe sen op 3 November om kwart over twaalf (Java tyd). De regering hoopt, dat het Am-1 riode in een atmosfeer van eenheid bön-prebleem hiermede teneinde is en vrede voor de Indonesische natie en dat de betreurenswaardige inci- zal worden .-geopend, aldus het con> denten gesloten zyn. Zij prijst het le- I muniqué. ger. de vloot en de luchtmacht, de j civiele diensten en de bevolking, die bij de oplossing van dit probleem i hebben medegewerkt en zegt. dat zij - zich ervan bewust is. dat het R. M S.-probleem zich heeft ontwikkeld tengevolge van de activiteit van „elementen, die de werkelijke prin- STRIJD DUURT VOORT. Het bureau Zuid-Molukken heeft er inmiddels de aandacht op geves tigd, dat indien dit bericht juist mocht zijn, de regering van de re publiek Zuid-Molukken zich thans bevindt op het vrije „moederland" cipes cn doelstellingen van de staat j Ceram, ten Noorden van het eiland Indonesië verkeerd hebben uitgelegd." Ambon, Vandaar wordt de strijd om De Indonesische regering rekent de onafhankelijkheid voortgezet. Ce- thans op de volle steun van het ram zou, met uitzondering van een volk bij het herstel van de Zuid-Mo- deel van het schiereilandje Hoa- lukken en hoopt, dat een nieuwe pe- Weinig enthousiasme in Washington. De Sowjet-Unie heeft voorgesteld om tussen de ministers van Buiten landse Zaken van de „Grote Vier" besprekingen te voeren over een mo gelijke hereniging van Duitsland onder een enkele regering. Het voor stel werd in een nota aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, ad miraal Kirk, overhandigd. Op d,e laatste Kominform-confe- rentie te Praag werden voorstellen tot de vorming van een „souvereine, democratische voorlopige Duitse re gering" gedaan. In Washington werden deze plan nen bestempeld tot een propaganda- manoeuvre teneinde de plannen om Duitsland in het Westeuropese ver- deigingssvsteem te voegen, tegen te werken. Er mag dan ook verwacht worden, dat de Ver. Staten niet be reid zijn aan een conferentie over Duitsland deel te nemen. De Westduitse kanselier Adenau er heeft te Bad Boll in een verkie zingsrede verklaard, dat alle onder handelingen met' de Sowjet-Unie ge doemd zijn te mislukken, indien Rus- Hun auto werd bij Nootdorp door een trein gegrepen. Zaterdagavond is op een onbe waakte overweg op de grens van de gemeenten Nootdorp en Zoetermeer een auto door een trein gegrepen. De auto werd totaal vernield en de vier inzittenden, twee dames en twee he ren, kwamen om het leven. Zy had den deelgenomen aan een betrouvv- baarheidsrit voor auto's. Dë verongelukte echtparen J. Tab ben en P. Vroegh kwamen uit Naald- wyk. Zij laten respectievelijk acht en twee kinderen achter. Belgische schenkingen vinden hun bestemming. Om half drie Zaterdagmiddag stond er op het toekomstige Middelburg se recreatieoord „Toorenvliedt" nog geen boom en geen struik. Tien mi nuten later aanschouwde men er plotseling lanen van jong geboomte en bosjes van honderden struiken! Eenzelfde wonder voltrok zich enkële men later in Vlissingen op de plaats waar het toekomstige Nollebos zal groeien. In beide steden hebben honderden kinderhanden en talryke Belgische en Nederlandse gasten der Stichting „Nieuw Walcheren", der traditie getrouw op 4 November, bomen en struiken geplant, die in de toekomst Walcheren weer iets van zyn oude schoonheid zullen hergeven. De Boomplantdag 1950 begon des mor gens met een treffende plechtigheid op de Alg. Begraafplaats te Middel burg. Na een korte herdenkingstoe spraak door de voorzitter van Nieuw Walcheren, de heer J. L. Verhagen uit Vlissingen, plantte het bestuur hier een boom op de groeve van de in het voorjaar ontslapen beplan tingspionier van Walcheren, de heer R. de Muyncli. Mej. A. de Muynck sprak namens de familie eeq kort dankwoord. WIE ER WAREN Om 11.30 uur werden de Belgische en Nederlandse gasten in de Burger zaal van het Middelburgse stadhuis door B. en W. ontvangen. Tot de aan wezigen behoorden onder meer de Belgische oud-minister J. Hoste, de Belgische landbouwattaché te Den Haag, mr. F. Serroen, als vertegen woordiger van de Belgische ambas sadeur, de heer M. van den Boogaer- de, gouverneur der provincie Oost Vlaanderen, de heer V. van Nueten, vert, van de gouverneur der provin cie Antwerpen, de heer F. C. Hat- tink uit Brugge, vertegenwoordiger van de Boomplantcomite's in Brugge, Ostende en Gent, alsmede de heren F. Nelen en A. Coesens, vertegen woordigers van de Belgische Tou- ringclub, welke eveneens een aanzien lijk bedrag voor Walcherens herbe planting bijeen bracht. Van Neder landse zijde waren aanwezig jkvr. S. de Casembroot, namens de Commis saris der Koningin, de wnd. Commis saris der Koningin mr. A. J. van der Weel, als vertegenwoordigers van de Ned. minister van Landbouw, de secretaris-generaal mr. J. Th. Bon nerman en de kabinetschef mr. F. Daniels, de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen, ir. M. de Vink, dir. van de Prov. Planologische Dienst, ir. H. N. Coolman, Rijksin specteur van de D.U.W. in Zeeland, de heer Meertens, vertegenwoordiger van de Ned. Heidemaatschappij en de bestuursleden van Nieilw Walcheren. OFFICIËLE ONTVANGST De burgemeester van Middelburg mr. N. Bolkestein, heeft hier de aan wezigen toegesproken. Na een wel komstwoord schetste hy de verwoes ting en inundatie van Walcheren en de vreugde, die in Middelburg heerst over de totstandkoming, meae dank zy belangrijke Belgische schenkin- ?en, van het nieuwe recreatieoord oorenvliedt. Spr. noemde het begin der herbeplanting van Toorenvliedt een verheugende uiting van de groei der Beneluxgedachte. De Benelux zelf stuit nog wel eens op moeilijkhe den mr. Bolkestein noemde de landbouwproblemen en de kanalen- kwestie en stelde daarbij terloops de vraag, of de belangen van Rotter dam altijd wel parallel lopen met die van Zeeland maar hier planten Nederlanders en Belgen eendrachtig en gelijkgezind bomen en struiken, die eerst onze kinderen en kleinkin deren in volle wasdom zullen aan schouwen. De adj. directeur van Gemeente werken, de heer W. H. M. Bleijenberg gaf hierna, in verband met de ziekte van de ontwerper, de heer C. P. Broerse, een beschrijving van het Toorenvliedtproject, aan de hand van fraaie tekeningen, die een duidelijk beeld gaven van wat Middelburg in de toekomst aan Toorenvliedt zal be zitten. Oud-minister J. Hoste gaf vervolgens zijn grote bewondering voor dit plan te kennen en verklaarde, dat de her innering aan wat Nederland in de ja ren 1914-1918 voor de Belgische vluchtelingen heeft gedaan, hem er toe gebracht had na de jongste oor log een actie te beginnen om Neder landse kinderen te helpen. De reste rende gelden konden, zo zeide spr., geen schoner en zinvoller aanwen ding vinden dan voor de herbeplan ting van het zwaar getroffen Wal cheren. Spr. juichte de Benelux toe en zeide, dat deze een voorbeeld voor geheel West Europa is. Nadat de heer Verhagen het ge meentebestuur dank gebracht had voor de ontvangst en het Stadhuis was bezichtigd, volgde in hotel De Nieuwe Doelen een koude Zeeuwse 1 a alt yd. Tijdens deze lunch heeft de heer lands tegenpartij niet dezelfde kracht bezit als de Sowjet-Unie. „Wij moeten ons niet laten be driegen door de liefelijke muziek uit het Oosten. Wij moetén besloten zijn de vrijheid te verdedigen indien ons de kans daartoe wordt gelaten." Zijn regering zcu echter nooit toe staan. zo vervolgde Adenauer, dat een enkele Duitser opgeofferd zou worden om een Westerse terugtocht gemakkelijker te maken. Men diende zich echter ook in te denken in de gemoedstoestand van de familieleden der Amerikaanse soldaten, die zich zouden afvragdn „waarom de Duit sers er met 'de handen in hun zak ken bijstaan als de Amerikaanse jon gens aan gevaar blootgesteld wor den." Een ommekeer in de gevoelens van het Amerikaanse volk voor Duitsland zou yïfeèri gevaar" kunnen betekenen. Slechts de Bondsdag kon echter over 'n Duitse herbewapening beslissen. Matroos van de „Karei Doorman" door verstikking om het leven gekomen. Dé 19-jarige Michel Braun, matroos op de „Karei Doorman", is Zondag morgen in de ouderlijke woning aan de Parallelweg te Maastricht dood in bed aangetroffen. In de slaapkamer hing een dichte rook. Het slachtoffer had ernstige brandwonden aan het on dei-lijf. Braun was Zaterdag met verlof thuis gekomen, na de vorige week met de „Karei Doorman" uit Engeland te zijn teruggekeerd. Hij is 's avonds laat naar bed gegaan en waarschijn lijk een sigaret rokende in slaap ge vallen. Het beddegoed moet toen zijn gaan smeulen. Met ingang van 5 November is de prijs voor rijstepap, bereid met ge standaardiseerde melk, met vier cent per liter verhoogd. Knap werk De hevige regenval van vo rige week deed het er alle schijn van krijgen, dat de Boomplantdag 1950 niet door zou kunnen gaan om de een voudige reden, dat de plantter- reinen blank zouden staan. Dank zij. de diensten van Ge meentewerken in Middelburg en Vlissingen, die speciale maatregelen hadden getroffen, was de conditie van de ter reinen echter voortreffelijk. Nergens waren plassen te be speuren, ten overvloede lagen er langs de plantgaten planken Nergens deed zich stagnatie voor. Rijks- en gemeentepolitie zorgden, dat de lange autoco lonne "hergens oponthoud on dervond £n verleende daardoor een zeer gewaardeerde mede werking. ar Verhagen de dank van Walcheren overgebracht voor de Belgische her- beplantingsschenkingen, terwijl de heer M. van den Boogaerde, gouver neur van Oost Vlaanderen, in een geestige rede, herinnerend aan de jongste Zeeuwse tentoonstelling in Gent, wederom de verbondenheid van het Nederlandse en het Belgische volk onder woorden bracht. Spr. zei de voor het fijnvoelende, kunstzin nige Nederlandse volk een grote vriendschap te koesteren en zeide, dat het thans aangeboden Belgische geschenk in de vorm van vele bomen geen ander dóel heeft dan Nederland iets van zijn schoonheid terug te ge ven. Het Benelux-ideaal wordt hier op wel zeer treffende wyze beleefd, zo besloot spreker. Materieel mogen er nog grenzen en belemmeringen zijn, beide landen wortelen in dezelf de geest. Laat ons daarom hand in hand gaan, tot heil van beiden! (Vervolg op pag. 2) moal, geheel in handen der Zuid- Molukken zijn. Op Ambon zijn in han den van de R.I.. de stad Ambon. Hi- toe en de Toelehoe-sector tot Soeli. Het gehele Noord-Westelijk en het Zuidelijk deel van Ambon zouden dus nog onbezet zijn. waarbij men tevens nog de beschikking heeft over het vliegveld Laha aan de Am- bonbaai. Op Boeroe is nog slechts het dorp Namlea met het daarbij liggende vliegveld in handen van de R.L De eilanden Haroekoe, Sapa- roea en Nossa Laoet zijn nog geheel in Zuid-Molukse handen. Hieruit zou blijken, dat nog meer dan 80 pet. van het grondgebied in handen van de Republiek-Zuid-Molukken is. BEROEP OP HET RODE KRUIS. De vertegenwoordiger van de Re publiek Zuid-Molukken in Den Haag heeft zich telegrafisch tot het Inter nationale Rode Kruis te Genève en het Australisch Rode Kruis te Can berra gewend met het volgende ver zoek; „Indien het bericht van Djakar ta, als zou de stad Ambon veroverd zijn, juist is, zijn er thans geen poli tieke beletselen meer om dit arme volk, uitgehonderd door zes maanden blokkade, ziek en ellendig door ont bering i.v.m. oorlog en natuurramp, te helpen. Verzoeke dringend met de grootst mogelijke spoed en van de dichtstbijzijnde plaatsen uit waarne mers te zenden, opdat mede een bloed bad uit wraak en verdere ellende worde voorkomen". Er zouden nog 250 landgenoten in Russische kampen vertoeven. De honderd-- Nederlanders, die Za terdag uit Russische gevangenschap in Berlijn zijn aangekomen, verkeren alle in goede gezondheid. Zij staan in West-Berlijn nu onder de zorgen van het Nederlandse Rode Kruis, doch het ligt in de bedoeling, dat zij zo spoedig mogelijk verder zullen wórden getransporteerd naar West- Duitsland. In een der doorgangskam pen aan de grens van de Britse en Russische zóne zullen zij dan gedu rende enkele dagen moeten verblij ven, teneinde het gebruikelijke onder zoek te ondergaan. Zoals verwacht werd behoren zij tot degenen die in dienst van Duitse formaties in gevangenschap zijn ge raakt. Zij hebben de laatste maanden vertoefd in een kamp te Kief. Volgens de verklaringen van de te- rugkerenden zouden nog pijn. 250 Nederlanders, die in geiyke omstan digheden gevangen zijn genomen, in kampen in het gebied van Kief ver bleven. In een gesprek met een correspon dent van Reuter vertelden de repatri anten, dat zij tijdens hun verblijf van zes jaar in het kamp te Kief niet rechtstreeks naar hun familie moch ten schrijven. Brieven aan Duitsers, die bereid waren ze naar Nederland door te zenden, konden echter wel verstuurd worden. Een deel van de Nederlanders heeft meegewerkt aan de wederopbouw van Kief, een an der deel werkte in fabrieken of op het platteland. Gewaagd naar hun behandeling in het kamp gaven zij tn antwoord: „Wij werden de laatste paar weken uitstekend behandeld, maar laat ons zwijgen over de jaren daarvoor". Anti-Franco resolutie van Ver. Naties ingetrokken. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft met 38 tegen 10 stemmen en 12 onthoudingen het be sluit van de politieke commissie goed gekeurd om de resolutie van 1946 je gens het Franco-regiem in te trekken. In deze resolutie werd de landen der V. N. verzocht de ambassadeurs uit Madrid terug te trekken en vast gesteld. dat geen Spaanse vertegen woordigers toegelaten zouden worden tot onderorganisaties van de V. N. WEINIG VERANDERING. Geldig tot Maandagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselyk enige regen of motre gen, voornamelijk in het Noorden of Oosten van het land. Matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1