Landing bijWestkapelle was een reis door de hel Het land leed voor milliarden schilling oorlogsschade JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Bij nacht en ontij over het Sloe VAN AARDOLIE TOT ZEEP UTVINDERSCONFUCT ROND ONDERZEEBOOT-SNUIVER Ondersteuning van oorlogs slachtoffers eist enorme bedragen is PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT VRIJDAG 3 NOVEMBER 1850 ZES JAAR GELEDEN.... (II) MIDDELBURG DOOR EEN LIST GENOMEN. De landing van de geallieerden te Westkapclle ging heel wat minder vlot, dan die te Vlissingen. Het bleek, dat diverse Duitse bunkers onvol doende waren uitgeschakeld door het scheepsgeschut en de jachtvliegtui gen: één bunkerbezetting, gewapend met een licht kanon, bracht zeer zware verliezen toe aan de landingstroepen. Vele boten vergingen voordat het strand was bereikt en de zware tanks, vlammenwerpers en transport middelen, maar ook talrijke kostbare mensenlevens gingen daarbij verlo ren. Eén schot in de zeer brandbare tank van 'n vlammenwerper stelde al direct een geheel landingsvaartuig buiten gebruik. tions en de bunkers in de duinenrij, waardoor tenslotte ook het restant van de Duitse troepen in dit gebied zich overgaf. Practisch de gehele versterkings gordel van Walcheren was nu in ge allieerde handen, doch nog steeds wa ren naar schatting 3000 Duitsers, alsmede het divisie-stafkwartier in Middelburg niet bereikt. Toch kwamen de mannen van de vierde speciale service-brigade aan land en wol het 46e Royal Marine Commando ten Noorden van het dijlt- gat en het 48e R.M.C. ten Zuiden daarvan. Hoe hard deze troepen heb ben moeten vechten aan de ene zijde ingesloten door da zee, aan de andere kant door ondergelopen land, waarin honderden mijnen laat zich voorstellen, wanneer men de vele bunkers, verstopt in de duintop pen, ziet. Het 46e R.M.C. vorderde gestadig in de richting Domburg, maar het an dere commando had met zeer veel en zeer verbitterde tegenstand te kam pen. zodat het 47e R.M.C. moest bij springen. Daartoe voer men door het dljkgat en landde aan de achterzijde van de duinen. Gezamenlijk werd ver der opgetrokken, duintop na duin top, bunker na bunker werd geno men, tot men uiteindelijk de Noord zijde van het dijkgat. bij de Nolle be reikte en, daar aangekomen, aan de Zuidzijde de groene baretten van het bij Vlissingen gelande no. 4 Comman do zag. In het Noordon was men inmiddels via Domburg door de bossen opge drongen tot Oostkapelle. Van de een denkooi aldaar uit werd hevig mor tiervuur afgegeven op de raaarsta- Voor bridge-spelers IIET WERD ZELFS GROOT-SLAM (door onze Bridge-medewerker) Wellicht zal het U eerder dan U kunt vermoeden overkomen, dat U met uw partner samen over alle H.T. de beschikking blijkt te hebben. Ik behoef er dan stellig niet op te at tenderen dat men in zo'n geval zich niet tevreden stelt met een manche bod- Er zit stellig klein- en wellicht groot-slam in. Welnu, dat dient men dan te bieden, want bridge is nog altijd een puntenspel. Ik vind het eigenlijk overbodig in verband hiermede om er nog eens op te wijzen, dat men zich goed dient te realiseren wat de meeste punten in het laatje brengt: het eigen (al dan niet hoge) boa, dan wel een ge doubleerd bod van de tegenstander. Men kieze in zo'n situatie al weer de grootste puntenopbrengst. Nog te vaak gebeurt het dat men zich door een bluf bieding van de te genpartij laat opjagen naar een te hoog eindcontract: neem U eens en voor altijd voor in zulk geval de op- jaagbiedtechniek het hoofd te bie den door te doubleren. En daarmede gaan we over tot de orde van de dag, zijnde het vandaag tc bespreken spel: N H, 9, 3 Q A, H, B, 10, 6, 4 O 9, 5, 3 9 A, B 8, 3 A, H, •f» A, H, 8. 3 10, 5, Terecht was Z (gever), met Goud smit en Culbertson van mening, dat een één-opening de meeste kans op een zo gunstig mogelijk eindbod bood. Hij meende dan ook met 1 S.A. te moeten beginnen. Na passen van W antwoordde N. positief, d.w.z. 2 Ha. O deed er het zwijgen toe, en Z annonceerde 4 KI., daarmede naar het aantal azen van zijn partner in formerend. N. gehoorzaamde met 4 Ha (één Aas), waarna Z. met 4 S.A. (antwoord van N. 5 Ha is ge lijk twee heren), wist, dat hij en zijn partner over alle H.T. de be schikking hadden. Daar N. op 5 Sch. van Z. het bezit aan vrouwen met 6 KI. ontkende, durfde Z. niet hoger te gaan dan 6 S.A. (het eindbod, dat niet gedoubleerd werd). Zodra W. met KI. V de strijd had ge opend telde Z. zijn slagen: elf, in dien Ha V. bij O. twaalf indien deze V. bij W. (tweede, derde of vierde) zit. Z. twijfelde er daarom even over of hij KI. V niet zou laten lopen, in de hoop, dat W. met KI. B zou nako men. Hij gaf echter aan deze impuls geen gehoor, nam de slag met KI. H en viel meteen de Ha aan, de snit op de vrouw bij W. wagend (ik zelf had er de voorkeur aan gegoven de eerste slag met Ha. H te nemen en pas de tweede keer (eventueel) te snijden). Enfin: de snit gelukte waarna Z. (met Ru. H aan slag ge bracht), opnieuw Ha trok. Z. wist op dat moment dat het contract safe was. Hij besloot nu een poging te wa gen ook do dertiende slag binnen te halen. Dat zou dan Sch. 9 of KI. 10 moeten worden. Na de Ha-kaart bij N. te hebben opgesoupeerd (Z. werkte twee kleine KI. en Ru weg) en met Ru. A aan slag te zijn ge komen, volgden KI. A (de B. bleef zitten) en Sch. A. Daarna kwam Sch. B.. W. (honneur op honneur) volgde met de Vrouw, en O's tien viel. Zo werd Sch. 9 de dertiende slag. Wel, ik heb er maar één ding over te zeggen: 7 S.A. was het risico in dit geval wèl waard geweest. Vindt U ook niet DE SLAG OM HET SLOE De Sloedam is op zichzelf al een militair obstakel van de eerste orde. Met enkele kanonnen en mitrailleurs is deze dam te bestrijken en dekking is voor de aanvaller vrijwel niet te vinden. Dit ondervonden ook de troepen, die, na bij Baarland te zijn geland. door Zuid-Beveland naar het Sloe oprukten. De landingen ten Zuiden en Oosten van Baarland waren pri ma verlopen, maar nu wachtte een zwaardere taak. De Duitsers konden het vuur van ongeveer 300 stukken geschut op de Sloedam leggen en het is dan ook niet verbazingwekkend, dat de 5de Brigade Can. en de le Glasgow High- joon, iggedrev Toen werd besloten om het Sloe, landers, die werden terug een poging waagcf door middel van een nachtaanval, ten Zuiden van de dam te passeren. Wat de pioniers, die daartoe voorberei dingen moesten treffen, presteerden, laat zich denken. Gedurende de nacht werden mijnen geruimd, het slik werd verkend en gemarkeerd voor zover het begaanbaar was. Tevens werd een kapokbrug over de schor ren naar de andere zijde gelegd. Hierna werd de aanval ondernomen door de 6th Cameronians en de 5th Highland Light Inf., die tussen twee bemodderde witte banen over de schorren trokken. Vouwboten en buf falo's (amphibie-vaar tuigen, die ech ter ongepantserd zijn!) baanden zich eveneens een weg naar de dijk van Walcheren, ten Oosten van Nieuw en St. Joosland. DE BEVRIJDING VAN MIDDELBURG Inmiddels was door de ondergrond se strijders in Middelburg contact verkregen met deze troepen; het was de bedoeling van de illegalen om hun stad zonder strild in geallieerde han den te doen vallen. Een achteraf juist gebleken analy se van de toestand in de Zeeuwse hoofdstad gaf aan, dat de aldaar ver toevende Duitsers bereid waren zich over te geven, indien zjj er van over tuigd zouden zijn ,dat de geallieerden met voldoende kracht de stad nader den. Op verzoek van de ondergrondse waren de geallieerde troepen wel be reid een „stunt" te proberen en zo ondernamen zij met slechts zes on- gennntserde buffalo's en ongeveer 120 manschappen de „aanval" op Middelburg. Intussen had, eveneens op verzoek van de illegalen, die zelf natuurlijk niet aan het daglicht konden treden, de wnd. burgemeester, de heer J. Ph. Koene, de commanderend generaal (gen.-majoor) Daser) bewerkt en hem met behoorlijk risico, dat men er niet In zou trappen een voor stel tot overgave van de stad gedaan namens de op komst zijnde „tank colonne". Nadat de generaal, na twee bezoe ken van de heer Koene, verklaard had niets te kunnen doen, reed de „tankcolonne" de stad binnen en kwam tot stilstand voor de deur van. het hoofdkwartier. Even dreigde de zaak nog mis te lopen. Daser gaf namelijk aan de Noorse verbindingsofficier te ken nen, dat hij zich alleen wenste over te geven aan iemand van gelijke rang. Hoogst aanwezend officier was echter een majoor-compagniescom mandant. Deze leende toen snel een paar „pips" van een subaltern offi cier en deze rangtekenen, geplakt bij zijn kroontje op de schouders, bom bardeerden hem tot kolonel. De Duitse eer was gered en de overgave een feit. Generaal Daser ging met een asperientje naar bed, zijn chef-staf gaf de order uit, dat de Duitse manschappen zich zouden verzamelen en üp bevrijding van Walcheren was voltooid. Óp 28 No vember kwam het eerste convool van achttien schepen de haven van Antwerpen hinnen en op 1. December 1944 werd In de Scheldestad reeds tienduizend ton goederen, voor de ge allieerde opmars in Duitsland zo hoogst noodzakelijk, gelost! De onlusten op het eiland Portorico hebben een ernstig karakter aange nomen. Inzet van de strijd is de wens van de nationalisten om het eiland los te maken uit de Amerikaanse in vloedssfeer. Tanks en vliegtuigen zijn tegen de opstandelingen ingezet, doch men heeft niet kunnen voorkomen, dat reeds een stadje, Jayaya, dicht bij de hoofdstad San Juan, volko men vernietigd is. Porto Rico (in feite Puerto-Rlco r\jke haven), behoorde tot 1898 tot Spanje. Het eiland is negenduizend vierkante kilometers groot en heeft rond een millioen inwoners. Colom- bus ontdekte het op zijn tweede reis, doch de oorspronkelijke inwoners zjin er goeddeels uitgeroeid in de tyd, toen de Caraïbische goudwas sers er in opstand zijn gekomen. In de Spaanse oorlog landden de Ame rikanen er, waarmee de Spaanse heerschappij over Portorico eindigde. De wonderfabriek der B.P.M. te Pernls. jj (Van onze speciale verslaggever) PERNIS, October. Daar zijn twintigste eeuwors, die nuchter bewe ren niet aan wonderen to geloven en die verhalen daaromtrent naar het rijk der fabelen verwijzen. En toch leven zij temidden van tal van won deren der techniek, waarvan hun voorouders niet hebben kunnen dromen. Wie b.v. zou 100, neen 50 jaar geleden geloofd hebben, dat men uit steen kolen nijlonkousen zou kunnen vervaardigen? Het gehele begrip „nylon" was trouwens nog luttele tientallen Jaren geleden onbekend en de zielsverlangens van de vrouwen der schepping gingen uit naar ragfijne, zijden kousen. Wie wist dat uit aardolie vloeibare zeep zou kunnen gewonnen worden? Het gaat hier om de bereiding van een product, waarvan de fabricage reeds 12 jaar geleden op het Konink lijke/Shell Laboratorium in Amster dam-Noord werd uitgewerkt. Al voor de tweede wereldoorlog werd tot het bouwen van een fabriek voor de pro ductie van een synthetisch wasmiddel uit petroleum besloten en de bouw van een installatie voor dat doel ving in 1938 aan op het terrein ener raffi naderij der Koninklijke Shellgroep te Stanlow in Engeland. Door de oorlog werd de bouw ver traagd. doch van 1942 af is deze instal latie voortdurend in gebruik geweest ten behoeve van de Engelse markt, voornamelijk voor de textiel-industrie. Een geheel gelijke installatie is ons land nu sinds het vorige jaar rijk in Pemis, waar ook plastic vervaardigd wordt uit ruwe aardolie. Voor de be reiding der veredelde wasmiddelen ging men uit van dezelfde vetten en oliën, die ook voor de gewone zeep- bereiding worden gebruikt. Door een Besproken In Tweede Kamer. Blijkens het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over hoofdstuk 8 B van de Marinebegroting 1951 is door enkele Kamerleden, spijt geuit over de mededeling van de minister dat naar zijn mening van het uitvinden van het Schnorkelapparaat door de luitenant-ter-zee der 1ste klasse, thans kapitein-luitenant-ter-zee-titulair, J. J. Wichers, niet kan worden gespro ken, maar zijn verdienste alleen is, dat h(j bepaalde ideeën heeft ont wikkeld. Bovendien zou niet juist zijn, dat deze ideeën door de autoriteiten zijn afgekeurd, aldus menen deze Ka merleden. Aan de Minister mag bekend wor den verondersteld, dat de uitvinding, bij schrijven van 27 Mei 1933 aange boden, bestond uit 9 afzonderlijke Weerzien met Oostenrijk II TOCH HOUDT MEN HARDNEKKIG VOL. (Van onze speciale verslaggever), WENEN, October. Hoog boven de Oostenrijkse hoofdstad verheven ligt op de Kahlenberg, die men van Wenen uit bereikt door voorstadjes, die herinneringen oproepen aan romantiek en zorgeloze vreugde, zoals Grinzing en Heiligenstadt, een groot restaurant, van waaruit men een prachtig overzicht heeft over de oude mlllioenenplaats. Links verliest de blauwe" maar in wezen grauwe Donau zich in een jjle verte. Het Donaukanaal doorsnijdt de massale huizenzee. De oude Stephansturm steekt trots zjjn spits in de lucht en het reuzenrad duidt de plaats aan, waar zich het verniaakcenlrum bevindt en zich eer tijds het Wiener Praterleben afspeelde. Van de Kahlenberg ziet men neer op een stad van ongeveer lri milli oen inwoners. Vooral des avonds ont plooit Wenen, als het zich tooit met duizenden lichtjes, zich als een sprookje. Mooier nog dan de lichtstad Parijs, gezien van de Sacré Coeur op Montmartre af, ligt het oude Wenen dan te pralen als een festijn van licht In het restaurant op de Kahlenberg heeft het gemeentebestuur van Wenen ons een officieel diner aangeboden, waar behalve de beide vice-burge- meesters en de minister van Sociale Zaken, Karl Maisel, een aantal ge meentebestuurders en ambtenaren van het departement van Sociale Za ken met de Nederlandse gasten aan zaten. „HET BEVALT ONS NIET...." De heer Maisel en de onder-burge meester Karl Honay staken het niet onder stoelen en banken: Oostenrijk ziet zich voor een reusachtige taak geplaatst, aan welker vervulling hard gearbeid wordt; met succes in vele opzichten, maar ook in vele gevallen met een nog onvoldoende resultaat. „Veel zult U gezien hebben, dat U niet bevallen is", zeide de heer Karl Honay met enige spijtigheid. En hij voegde eraan toe; „Maar het bevalt ons evenmin" Overigens toonde hij grote dankbaar heid voor de hulp, die de Nederlan ders aan duizenden Weense kinderen verleend hebben door ze enige tijd bij zich op te nemen en goed te voeden en te kleden. Minister Karl Maisel probeerde het ijs te breken door zjjn verontschuldiging te uiten, dat ook Oostenrijkse soldaten gedurende de oorlog in Nederland aan de onder drukking van een vrijheidlievend volk hebben deelgenomen. Het groot ste gedeelte deed dit echter met te- Senzin, omdat ook Oostenrijk zijn vrïj- eid en zijn democratische staatsin stellingen lief heeft. Uit de chaos, die de oorlog achter liet, heeft dit land inderdaad weer een democratische staat opgebouwd. De regering steunt er voornamelijk op twee partijen, die van de Rooms- Katholiéken en van de sociaal-demo craten. die in het kabinet ongeveer respectievelijk 60 en 40 van het anatal zetels bezet houden. Toen wij op het terrein van het restaurant op de Kahlenberg stonden en Wenen zich voor ons openspreide, bekende men ons: de opbouw baart ons vele zorgen. Oostenrijk is een kind met een water hoofd geworden. De totale bevolking bedraagt ruim zes millioen zielen. Daarvan wonen er ongeveer één en drie kwart millioen in Wenen. Dui zenden vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn hebben zich er geves tigd en laten zich moeilijk in het ar beidsproces opnemen. Oostenrijk dreigt af te zakken 4ot een agrarische natie .Men wil echter de industrie weer de plaats doen innemen, die zy vroeger had. GROTE VERWOESTINGEN. Wat dat betekent, blijkt als men na gaat, dat in het gehele Bondsgebied meer dan 272.000 woningen tengevolge van de oorlog vernield en daardoor onbruikbaar werden, waardoor eon schade ontstond van zeven en een half milliard schilling. De oorlogs schade aan industriegebouwen wordt op drie en een half millioen geschat. De verwoestingen in de landbouw be dragen twee en een half milliard schilling, zodat de totale schade aan het economische leven een aan gebou wen tot twaalf milliard schilling is op gelopen. Een derde van het volksver mogen is verloren gegaan. Zeer veel heeft de regering reeds aan de wederopbouw ten koste gelegd, verzekerde men ons met trots. Maar het gevolg daarvan is, dat de schat kist voortdurend de bodem laat zien en dat het land arm is en de bewo ners zich met een lage levensstandaard tevreden moeten stellen. Had het buitenland niet in veel gevallen hulp geboden, het zou er bedenkelijk voor Oostenrijk hebben uitgezien. GROOTHEID EN VERVAL. Het Wenen, waarop wij van de Kah- lenberg af onze blik lieten rusten, be waart in zijn monumenten en grote gebouwen de herinnering aan vroege- uitvindingen; speciaal drie er van, die sub 2. 5 en 7. maakten het mogelijk, dat alle hoofdballasttanks werden ge vuld en de onderzeeboot op periscoop diepte kon varen, dus zweven. Deze uitvindingen werden toegepast, maar de grote fout was. dat men om enige reden de uitvindingen 3 en 4 niet wenste toe te passen. Nu dit thans wel gebeurt, is de uitvinding vol maakt en reeds in de oorlog door de Duitsers, die het project op de O-bo ten bij de Maatschappij „De Schelde" vonden, toegepast. Men heeft vóór de oorlog het de uit vinder eenvoudig onmogelijk gemaakt op zijn uitvinding octrooi te nemen, daarna heeft men getracht hem zelfs de uitvinding te ontzeggen. Dat de be trokkene geen aandeel in de verwe zenlijking van die vinding heeft ge had. is in zoverre juist, dat men ook dit hem niet mogelijk heeft gemaakt. Waar de Minister nu te kennen geeft, dat er aanleiding was de ver diensten van de uitvinder, te belonen, zonder tot een volledige erkenning van die verdiensten te willen gaan, zal h,et toch wel gewenst zijn, dat tot een volledig en objectief onderzoek wordt gekomen, omdat de gedachte zal kunnen rijzen, dat bij tijdige voor ziening onze onderzeeboten en die van andere bondgenoten een minder gevaarlijke positie zouden hebben ge had, dan thans het geval is geweest. (Advertentie) INEENS, TERWIJL GIJ EEN KRANT OPRAAPT.% schiet de pijn in Uw lenden en kunt ge U niet meer oplichten. Omstanders heb-, ben moeite om U te geloven en denken dat U overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spit in de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn die de ge* ringstc beweging U veroorzaakt. Drie*| maal daags (link wrijven met Akker's Kloosterbalsem, het onvolprezen middet waarvan de warmte-opwekkende bestand delen diep in de weelsels doordringen en de oorzaak van de pijn snel verjagen. In korte tijd zult gij zeggen: Akker's, Kloosterbalsem - „geen goud xo goed"^ re grootheid. Het geboortehuis van Schubert staat er. Strauss compqneer- de er zijn onvergetelijke walsen. De operette vierde er hoogtij. Nu trekken door de grijze, geschonden stad, waar de restauratie van de Staats-Opera en het Burghtheater, centra van Europe se cultuur, nog steeds niet gereed ge komen is en waar het huizen-complex, de vroegere „Karl Marxhof", eens een voorbeeld van moderne woningbouw onder een socialistisch bewind, nog de duidelijke sporen vertoont van de verwoedde strijd, die erover heen ge gaan is, de schamel geklede arbeiders naar fabrieken en werkplaatsen om er een schamel stuk brood te verdienen. Neen, zij hebben het niet breed, de Weners. Vooral de 498.067 oorlogs slachtoffers. onder wie 166.763 oorlogs invaliden, 82.539 weduwen, 89.863 we zen, 49.624 hulpbehoevende ouders en 109.276 personen van wie de kostwin ner vermist is en die allen door de Staat ondersteund worden, leiden een kommervol bestaan. 19. Die avond zat Jimmy Brown op een mooie plaats in het Odeon-gebouw te kijken. Het deed hem herinneren aan de dagen, dat hijzelf nog een actief sportbeoefenaar was, toen hij nog triomfen vierde als voetballer en wielrenner. De bij-partijen interesseerden hem overigens maar matig, dat jonge goedje rammelde elkaar een beetje af, maar Jimmy vond het maar een tam schouwspel. Als dat nou boksen Is, dacht-ie, ze zijn zeker bang. dat ze mekaar pijn doen. Ik hoop maar, dat straks die Kid de Kneuzer en Knocrt Knots uil ander hout gesneden zijn. speciale, zeer ingewikkelde chemische behandeling werden echter de nade len, die aan het gebruik van gewone zeep verbonden zijn n.l. dat deze in hard en zuur water niet bruikbaar is, zoveel mogelijk opgeheven. Uit de proeven in het Amsterdamse Labora torium genomen bleek, dat de ver edelde wasmiddelen uit bepaalde aardoliefracties vervaardigd kunnen worden, waardoor het gebruik van eetbare oliën en vetten, waaraan een wereldtekort bestaat, overbodig wordt. DE FABRICAGE. In de enorme fabriekscomplexen, welke het silhouet van Pernis een Amerikaans karakter geven, wordt het veredelde wasmiddel gefabriceerd. Grondstof daarvoor is de paraffine. Naar het oordeel van terzake be voegden hebben verschillende zeepin dustrieën met die veredelingsprocedu- re nog geenszins de resultaten bereikt, welke daarvan verwacht hadden mo gen worden. B.P.M. en Shell zagen zich daarom gedwongen verder te gaan en het product in poedervorm aan de zeepfabrieken te leveren. Ongetwijfeld betekenen deze ver edelde wasmiddelen een geduchte con currentie voor de vetzure zeepproduc- ten en over de gehele wereld is er voor het synthetische wasmiddel een groeiende markt. Hoe gemakkelijk is het niet voor de vrouw des huizes (en haar gemaal, die er haar bijwijlen bij helpt!), om de af was te doen zonder de borden en kop jes, messen en vorken, pannen en pot ten te behoeven af te drogen? Verschillende zeepfabrikanten gaan er toe over dit wasmiddel ook in pas- tavorm te vervaardigen, wat voor ver schillende toepassingen weer gemak kelijker is. En het gemak dient de mens. De leiders der machtige fabrieks complexen in Pernis weten wonder wel, dat zij geen wereld-monopolie bezitten. Ook West-Duitsland komt met synthetische wasmiddelen op de markt en concurrentie-mogelijkheden bestaan er ook uit Engeland, Frank rijk en Amerika. En dan de techniek schrijdt voort. Wie weet, wat de volgende tien jaar op dit gebied zullen brengen. Want. waarlijk, de wonderen der techniek zijn in deze, onze eeuw der techniek, de wereld niet uit! Geen tweede „Nieuw Amsterdam". MAAR TWEE SCHEPEN VAN NIEUW TYPE. Voor de Holland Amerika Lijn zul len in 1951 en 1952 twee nieuwe pas sagiersschepen in de vaart komen, t. de „Rijndam" en de „Maasdam", twee zusterschepen van ongeveer 15.000 b.r.t. Er is dus voorlopig geen sprake van een tweede „Nieuw Am sterdam" of van een vervangend achip voor de „Statendam", die in de oor logsdagen verbrandde. In de „Rijn dam" en „Maasdam" worden geheel nieuwe beginselen toegepast voor het vervoer van passagiers in de toeris tenklasse. Zestig procent van de toe risten zal in 2-persoonshutten worden ondergebracht. De schepen worden ge bouwd bij Wilton-Fijenoord te Schie dam. De „Rijndam" zal in de zomer van 1951 in de vaart komen, de „Maasdam" zal ongeveer ,een jaar later gereed komen. De verdwenen fiets en het bedankje. Een mijnheer uit Delft kwam dezer dagen tot de onaangena me ontdekking, dat zijn fiets, die hij voor zijn deur had laten staan, verdwenen was. IJlings toog hij naar het politiebureau om de diefstal tor retje aan te geven. De ochtend na de diefstal ontving hij een brief van een hem onbekend heerschap uit Leiden, die de Delftenaar mededeelde, dat hü de fiets had medegenomen, aangezien h(j anders de laatste trein zou hebben gemist. Ge lukkig zat de label met naam en adres aan het zadel en de fiets was inmiddels dan ook per trein naar Dell't terugge stuurd. „Maar, geachte heer", zo schreef de Leidenaar in zjjn brief, „ik dien m'n beklag in. Door de afwezigheid van een kettingkast heb ik m'n broek gescheurd en door een manke ment aan het zadel is m'n zit vlak scheef gezakt..." Indonesisch Iesvliegtuig neergestort. Naar eerst thans wordt gemeld, is Vrijdag jl. een Iesvliegtuig van de Indonesische luchtmacht neerge stort op het vliegveld Tjililitan. De kapitein der Auri, Soenavto, hoofd van het bureau voor olie van de Auri werd hierbij gedood. De Neder landse instructeur Ellekom werd zwaar gewond naar het militair hos pitaal overgebracht. Vertegenwoordigers Zuid-Molukken naar Lake Success. Naar het A.N.P. verneemt zijn de heren dr. Nikulujuw en Patty (verte genwoordigers van het bureau Zuid- Molukken in Nederland), naar Lake Success vertrokken in verband met een eventuele behandeling van de kwestie Ambon door de Veiligheids raad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 6