NIEUWS UIT ZEELAND P- PK. WALCHEREN TRUMAN BLEEF ONBEWOGEN SAMENWERKING VAN DE LANDBOUW IN WEST-EUROPA Het belastingdebat in de Tweede Kamer. genda Bezorgdheid over verhouding Nederland-Indonesië. DRAAGT VAKKLEDING Iedere werker één PK. sterker! Radio-distributie door P.T.T. of particuliere exploitanten? Telefoneren in de toekomst. VRIJDAG 3 NOVEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 r Bruggenbouw aanbesteed. Door de Herverkavelingsdienst Wal cheren werd gisteren te Middelburg aanbesteed het bouwen van twee bruggen in de Westwatering. De vol gende inschrijvingen kwamen binnen: J. A. Leijs, Kapellc f 38.300Mij Zeeland. Middelburg 40.300; fa. J. van Wieringon, Alphen 1 41.365; fa. C. H. v. Wijnen Zn., Papendrecht 42.700; J. Geschiere, Middelburg f 42.485; L. v. d. Klippe en J. Lagasse, Vlissingen 43.894; J. Vos. Tholen f 43.284; J. A. v. Housselt, Bergen op Zoom f44.000; C- v. d. Klippe, Vlissin gen f 44.000; L. J. Dekker, Vlissingen f 46.500; A. v. d. Straatcn Jr., Hans- weert 48.000: E. G. Lindenbergh, Vlissingen f 50.250; H. Timmlnga, Vught ƒ50.450; Van Dongen en Van Hoven, Dordrecht ƒ50.900; A. J. BI ij levens, Breda 1 54.300; fa. Van Riet veld Verdoor, Papendrecht f 55.500. N.C.B. wil invloed bij de Planologische Dienst. Dc afdelingen uit Oost Zeeuwsch Vlaanderen van de N.C.B. kwamen in Hulst bijeen in de ..Koning van Enge land" onder voorzitterschap van de heer P. Vercauteren. De heer G. van Waes uit Westdorpe gaf een uiteenzetting over de door het ministerie van Landbouw gevoerde politiek cn sprak er zijn verbazing over uit, dat het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw de rege ling voor de tarwe en gerstprijs had goedgekeurd zonder overleg te plegen met de organisaties. Spreker betoogde, dat de loon- en prijspolitiek van de re gering ten koste van de boeren gaat. Daarentegen dient met kracht stelling te worden genomen aldus spr. Uit dc vergadering werd er op aan gedrongen om te trachten invloed tc krijgen op do beslissingen van de Pla nologische Dienst, omdat deze dienst dikwijls over boeronbclangen beslist, zonder dat enig overleg wordt ge pleegd. Omlegging Noordweg te Serooskerke. Door de Herverkavelingsdienst Wal cheren werd gisteren te Middelburg aanbesteed het omleggen van de Noordweg te Serooskerke. Er werd als volgt ingeschreven: Gebr. Knuist, Goes f 178.000; Mij. Wegenbouw. Utrecht 166.000; G. W. Polderman. Spaarndam f 164.000; D. Monshouwer, Zwijndrecht f 158.000: Joh. Moerland, St. Annaland f 156.900- Gebr. Geldof. Serooskerke 146.146; Van Oord, Werkendam f 146.000; Jas per van 't Verlaat, Hardinxveld f 144.100; fa. J. D. Jansc, Colijnsplaat, f 139.600. V.A.R.A.-Jubileum-tournee. Het jubileum-tournee van de VARA in Zeeland is Donderdagavond in Vlissingen geopend met een voor stelling van de revue ..In de Jan- Plezier", waaraan medewerkten be kende en populaire artisten als Cees de Lange, Max van Praag. Jan Le- maire, Cora May. het radio-orkest „Accordeola" onder leiding van Jan Gorissen en Jaap Valkhof. Muziek, schetsen en een praatje wisselden elkander af. waardoor een vrolijke variatie ontstond, welke veel tot het succes van de avond bijdroeg. Vooral de populaire liedjes vielen zeer in de smaak en het publiek, dat de grote zaal van het Concertge bouw geheel vulde, beloonde de op- tredenden telkens met een hartelijk applaus. •e heer H. Meijer uit Apeldoorn hield een korte propaganda-toe- spraak en de voorzitter der afdeling, de heer J. C. Net. deelde nog het een en ander over de V.A.R A. in Vlissingen mede. Voorts werd een collecte gehouden voor het Kame raadschapsfonds. Telegrammen van felicitatie wer den gezonden aan het hoofdbestuur en de oprichter van de afd. Vlissin gen, de neer J. W. Lebon. Aan het slot van de avond werden de optredende artisten verrast met een taart, waarna het gehele ensem ble nog een vrolyk „toetje" gaf. Hetzelfde programma wordt van avond in Middelburg en morgen avond in Goes voor hf" bracht. net voetlicht ge- Ds. Nutbey komt 9 November uit Indonesië thuis. Ds. B. Nutbey. Ned. Herv, predi kant te Wilhelminadorp, die zoals bekend geruime tijd als veldprediker onder de militairen in Indonesië heeft gewerkt, wordt 9 November a.s. met het troepenschip „Atlantis" in Am sterdam verwacht. Maandag 13 No vember zal hij naar zijn gemeente terugkeren. Teraardebestelling dr. H. J. Kersten. Donderdagmiddag werd op de alg. begraafplaats te Goes het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dr. H. J. Kersten, in leven leraar aan het Goese lyceum en de R.H.B.S. te Vlissingen, De buitengewone belangstelling op de dodenakker was wel het bewijs van de grote plaats welke deze leraar in de harten van collega's en leer lingen innam. Behalve directeur, leraren cn leer lingen van het Goese lyceum, waren ook directeur, collega's en leerlingen van de R.H.B.S. te Vlissingen aan wezig. Voorts o.m. de besturen van de Ouderverenigingen van beide scholen. Op uitdrukkelijk verzoek werden aan de groeve geen toespraken ge houden. Een zuster van de overledene dank te voor de belangstelling. vervolg van bis. 1) In de avondvergadering verklaarde -minister Lieftinck nog steeds van oor deel te zijn, dat de regeringsvoorstel len de voorkeur verdienen boven de voorgestelde wijzigingen. Hij juichte hot toe, dat dc nadere wijzigingsvoor stellen aanstonds in behandeling zijn genomen. Van de heer van den Heuvel had de minister gaarne vernomen op welke wijze bezuinigingen waren aan te brengen in de ontwerpen, welke reeds bij de Kamer zijn. De heer Ritmeester heeft z i. nagelaten aan te geven, wel ke uitgaven achterwege gelaten moe ten worden. De wijzigingsvoorstellen besprekend, betoogde de minister, dat in belang rijke mate is tegemoetgekomen aan de bezwaren van de heren Lucas en Hof- stra. Van sociaal en economisch stand punt gezien, zijn de voorstellen aan vaardbaar. De heer Lucas (K.V.P.) trok hierna zijn amendement in. De heer Hofstra (Arb.) verdedigde nader zijn amendement om te komen tot een geleidelijk verminderende ver lichting van de belasting op inkomens boven 15,000. De minister zeide, in verband met het amendement-Hofstra, te menen, dat gesproken kan worden van een niet onbelangrijke vermindering der verlichting voor de grotere inkomens als gevolg van de wijzigingsvoorstel len. Spr. liet aan de Kamer over te beslissen over de groep van f 15.000 en daarboven. De stemming over de amendementen van de heren Hofstra en Hoogcarspel werd aangehouden. De heer Lucas (K.V.P.) verdedigde nog é-en amendement om enige ver lichting te brengen in de bepalingen ten aanzien van de kosten van een personen-automobiel, welke een werk nemer mede voor particuliere doelein den gebruikt. De heer van de Wete ring (C.H.) licht een amendement op hetzelfde artikel toe, beogende reke ning te houden met de catalogusprijs van de automobiel. Na enige discussie trok de heer Lucas zijn amendement in en nam de minister dat van de heer v. d. Wetering over. .Te ruim elf uur werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag. MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof: Vara-feest- nvond. 8 uur; Electro. „Bagdad". (14 jr.). 7 cn 9-15 uur; Schouwburg: „Ons dagelijks brood". (18 Jr.), 8 uur. Morgen Schuttershof: Toneelavond Alg. Grafische Bond. 8 uur; Electro: als vandaag; Schouwburg: als van daag. Zondag Electro: 3 30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: We gaan naar Pa rijs. 7 en 9 uur; Luxor: In de scha duw van New York. 18 j., 8 uur; Lan dingsplaats Slijkhaven: Herdenking bevrijding Vlissingen, 8 uur; Concor dia Jeugdqpp&l, 8 uur. Morgen: Alhambra: als vandaag: Luxor: als vandaag, 7 en 9 uur; Concertge bouw. boksavond D.O.S.. 8 uur. Zondag: Alhambra: nis vandaag, 3. 7 cn 9 uur; Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur. Middelburg VEERTIG JAAR TROUWE DIENST. Morgen herdenkt mej. P. Davidse te Middelburg het feit. dat zij 40 jaar geleden in dienstbetrekking trad bij de familie Vertregt in de Korte Noordstraat te Middelburg. Als 25-ja- rig meisje aanvaardde zij deze betrek king. die zij tot op de dag van heden met grote plichtsbetrachting heeft vervuld. In intieme kring zal dit merkwaardige jubileum morgen wor den herdacht. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat mej. Davidse niet alleen 40 jaar dezelfde familie trouw is gebleven, doch ook al die tijd het zelfde huis te weten het pand Kor te Noordstraat 1 heeft schoon ge houden. BRANDJE IN FRITESKRAAM. Donderdagavond ontstond als gevolg van oververhitting van een kachel een begin van brand in de patates- friteskraam van N. op de Markt te Middelburg. De brandweer rukte uit en kon het vuur spoedig doven. Er werd slechts weinig schade aangericht. De verkoper liep enige brandwonden aan de hand op. Vlissingen RODE-KRUIS ONDERSCHEIDING. Mevr. W. M. M- Mahieu-Kuijpers. thans wonend in Den Helder en vroe ger te Vlissingen ontving het Herinne- ringskruis 1940'45 van het Ned. Ri de Kruis voor de arbeid, die zij in En geland verrichtte ten behoeve van het Rode Kruis. EERSTE KAMER Zweedse koning herdacht. In de Eerst©. Kamer heeft D derdag de voorzitter, prof. Kranen burg een rede uitgesproken ter her denking van de overleden Zweedse Koning Gustaaf de vijfde. Daarna kwam Indonesië aan de orde. De heer Algra (A.R.) vroeg de bij zondere aandacht van de minister voor de moeilijkheden, die vele Ne derlandse ambtenaren in Indonesië hebben. Hy vroeg verder of het mo reel verantwoord was, de Nederland se militaire missie te handhaven zo lang Indonesië weigert de vreedzame te volgen inzake Ambon. Jver Nieuw Guinea zeide hij: Uit Indonesië komen, reeds voor dat het overleg is begonnen, steeds bedrei- '- gen. Thans is een parlementaire „„egatie hier. Wij zullen ze als graag geziene gasten hier ontvangen. Maar ze komen ons land binnen met het uitspreken van een bedreiging. Dit is niet de manier om begrip te wek ken voor het Indonesische stand punt. De heer Jonkman (P. v. d. A.) zeide zich ernstig bezorgd te maken over de arrestaties van Nederlanders in Indonesië. De behandeling van Nederlanders door Indonesië is be paald slechter dan internationaal ge bruikelijk is tussen bevriende mo gendheden. De heer Kerstens (KVP) zeide geen behoefte te hebben aan een lange redevoering. Wij zijn er van overtuigd, dat de regering alles ge daan heeft wat in zake Indonesië ge daan had kunnen worden. ..Toch zyn ook wy teleurgesteld in de ontwik keling in Indonesië. Wy hadden be ter verwacht." „Ik maak mij zeer bezorgd over Indonesië en over de samenwerking met Nederland." Koning Gustaaf V In de Tweede Kamer herdacht. Bij de aanvang van de zitting van de Tweede Kamer van Donderdagmid dag heeft de voorzitter, dr. L. Korten- horst. Koning Gustaaf V van Zweden herdacht en daarbij uiting gegeven aan de gevoelens van hoogachting, welke ook het Nederlandse volk voor deze nestor der vorsten" koesterde. Namens de regering sloot minister prof. dr. P. Lieftinck zich bij deze woorden aan. Beide toespraken werden door de Kamerleden staande aangehoord. Het Nederlandse motorschip „Ri ka" (290 ton), is Donderdag bij dichte mist op de Elbe bij Hamburg, aan do grond gelopen. Het. schip was met een lading stukgoed op weg van Rotterdam naar Hamburg. PLASTIC REGENJAS EN EEN SIGARENAANSTEKER. Bij het commissariaat van politie te Vlissingen werden de volgende ge vonden voorwerpen gedeponeerd kinderportemonnaie, horlogeketting, bruine muts, kinderwantjes, sigaren aansteker. Voorts zyn inlichtingen te bekomen over adressen waar de volgende voorwerpen zich bevinden: doublé kettinkje, rozenkrans, cein tuurs, muntbiljet, wollen wanten, kinderarmbandje met hangertje, kin derportemonnaie, weekkaart Stad Havendorp. zilveren armband, sier speld. 1 paar motorhandschoenen, huissleutel, plastic-regenjas en een sigarenaansteker. O.- en W.-Souburg Julianaschool bestond 40 jaar. Te Souburg werd in de Ned. Herv. kerk een wydingsdienst gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Julianaschool. Voorganger was ds. Hartjes uit Vlissingen, hoofd bestuurslid van het C.V.O. Als tekstwoord had ds. Hartjes ge kozen Marcus 10 14 „Maar Jezus dat ziende nam het zeer kwalijk en zeide tot hen: Laat de kinderkens tot Mij komen en verhindert ze niet". Spr. zette in zijn preek uiteen, wanneer en onder welke omstandig heden dit woord werd gezegd. Dat was, zo zei ds. Hartjes, in een tijd toen kinderen en vrouwen nog niet meetelden, in een „mannenwereld". Hij herinnerde aan de Spartanentyd, waarin eveneens alleen de man mee telde. Hierdoor ontstonden vreemde toestanden, aldus spreker. Het was Jezus, die de kinderen en ook de vrouw op een hoger voetstuk plaat st 3. Het gaat by de Christelijke scho len om het kind; niet om het secta- risme of om eigen kringetje, het gaat hierom: Het kind moet in aan raking worden gebracht met Jezus, zoals de moeder in Zijn tjjd de kinde ren tot Jezus brachten. Spreker wees er verder op, dat hil er niet voor zou zyn, evenmin als C.V.O.dat er in een gemeente waar positief Christe lijk onderwijs wordt gegeven, door positief Christelijk personeel, nog een Christelijke school gesticht zou wor den. Maar indien dat niet het geval is, moeten wy bedenken dat het kind recht heeft op de ontfermende liefde van Jezus. Hierna wees spreker op de verhou- GESLAAGD. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde met lof voor het exa men werktuigkundig ingenieur de heer J. A. Steketee uit Middelburg. Dc heer J. J. van Luyk, oud-leerling der R.H.B.S. te Middelburg, slaagde aan do Rijksuniversiteit te Utrecht, voor het candidaatsexamcn Nederlands recht. Geslaagd voor het examen radio-tele grafist 2e klasse, de heer H. L. Lende rink. leerling van de „De Ruyterschool' te Vlissingen. ding School—Kerk. Van weerszijden zjln fouten gemaakt, doch de laatste tyd valt een kentering ten goede te bespeuren, hetgeen ook wel blijkt uit de door de Synode ingestelde „Raad voor Kerk en School Een grote verantwoording rust op onze schouders en niet het minst op die van het personeel, by wie Jezus Christus altyd op de voorgrond moet staan, zo zeide ds. Hartjes tenslotte. Het Hervormd kerkkoor onder lei ding van de heer J. Hekhuis verleen de op verdiensteiyke wyze haar me dewerking. LEZING MET LICHTBEELDEN. In samenwerking met de afdeling Souburg van de vereniging tot ver zorging van zwakzinnigen in Vrede rust organiseerde de plaatselijke afde ling van de Ned. Chr. Vrouwenbond een lezing met lichtbeelden over Vre derust. Mevr. Steneker, presidente van de Vrouwenbond afd. Souburg, sprak na schriftlezing een inleidend woord, waarna de heer A. A. Los een wel komstwoord sprak, in het bijzonder zich richtend tot ds. F. J. v. d. Berg, geestelijk verzorger van Vrederust. Vervolgens werden enige lichtbeelden vertoond aan de hand waarvan ds. v. d. Berg het een en ander vertelde over het leven van de opgenomenen in de stichting. De patiënten worden gelei delijk in het arbeidsproces ingescha keld wat hun de voldoening geeft niet te behoren tot de uitgestotenen der maatschappij. Na afloop bestond gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan door enkelen der aanwezigen gebruik werd gemaakt, Ds. v. d. Berg sloot de avond met dankgebed. Zoutelande HERDENKINGSDIENST. Donderdagavond werd'te Zoutelan- de in de Herv. Kerk een druk be zochte herdenkingsdienst gehouden in verband met het feit. dat zes jaar geloden Zoutelande werd bevryd. Als sprekers traden op de heren ds J. F. Wagener en H. J. Schoen maker. De Chr. zangvereniging „Hosannah" zong enkele toepasselijke liederen. De collecte voor de Stichting '40 '45 bracht 43.70 op. HACCOU Zn., St. Jacobsstraat, VLISSINGEN. EVERSDIJK, Kanaalstraat 7, OOST-SOUBURG. H. BLOK ZONEN, KAPELLE, Z.B. QUAACK, Hoofdstraat 77, KRUININGEN. Minister legt resultaat van overleg aan Kamer over. Minister Spitzen heeft thans aan de Tweede Kamer een nota gezon den. waarin hy mededeling doet van het prae-advies, dat hem werd ver strekt in overleg tussen de Bond van exploitanten van radio-centrales (B.E.R.C.) en de P.T.T., betreffen de een eventueel herstel van de vroe gere vorm der radio-dlstributle. Volgens dit advies, waarover de minister overigens nog geen oordeel uitspreekt, zou het herstel van de particuliere exploitatievorm kunnen feschieden door tussenkomst van de .E.R.C. Er zou worden vastgesteld een datum van overgang en van die datum af zouden de financiële resul taten voor rekening ziin van de ex ploitanten, die uiteindelijk de desbe treffende machtigingsgebieden zullen verkrijgen. De 'B.E.R.C. is bereid een garan tiefonds ten bedrage van 3 0.000.000 gulden ter beschikking te stellen op de in het voorgaande bedoelde da tum van overgang. Dit garantiefonds wordt door de B.E.R.C. van zyn le den verkregen door een heffing van 25 per aansluiting op basis van 400.000 aansluitingen. De B.E.R.C. acht het mogelijk de exploitatie ter hand te nemen op ba sis van een tarief van 36 per jaar. mits het totaal aantal aangeslotenen op de particuliere bedryven niet min of meer permanent beneden 300.000 daalt. De minister zou eventueel be reid zijn in het geval de exploitatie In handen van de P.T.T. zou blijven, aan belanghebbenden nog een slot- uitkering te doen verstrekken van 4 per aansluiting op basis van het op 1 Mei 1947 aanwezige aantal ge- abonneerden. Destyds werd door de B.E.R.C. 10 gevraagd en 6 uit gekeerd, zodat de minister nu het verschil nog zou willen „bijpassen." Algemene vreugde in de States over het mislukken van de aanslag te Washington. (Telegrafisch van onze correspondent te New York. Het drama aan de drempel van „Blair House", waarvan Truman voor enkele ogenblikken ooggetuige was, toen hij opgeschrikt door schoten door het slaapkamerraam bleef kyken tot een gehelme-dienstman hem „go back", go back" toeschreeuwde, werpt een schril licht op het ver dwaasde Portoricaanse nationalisme, welks leiders onnozele volgelingen tot hun wandaad inspireerden. Wie volledig gedocumenteerd wil zijn, moet 15 gidsen hebben. Zoals wij reeds in het kort ver meld hebben, ligt het in het voorne men van de PTT districtsgewys In gedeelde telefoongidsen uit te geven. De toestand, die na 2 of 3 iaren zal bestaan is als volgt gedaent. In elk telefoon-district zal worden samenge steld een districtsgids. vermeldende allo abonné's van het gehele district. Voor byv. het telefoondistrict Utrecht dus niet alleen de abonné's van de stad Utrecht, maar ook van Amersfoort, Doorn, Harderwijk en ai- le plattelandsgemeenten binnen de districtsgrens. Deze gids wordt dan gratis verstrekt aan alle abon né's, die daarin voorkomen. Er zullen dus komen 16 afzonder- lyke gidsen, nl. 13 districtsgidsen en drie gidsen voor de plaatseiyke tele foondiensten. De interlocale naamiyst komt dan geheel te vervallen. De abonné in bv. Middelburg zal dan het nummer van een aangeslote ne in Amerongen te weten kunnen ko men door het aanschaffen van een districtsgids van Utrecht. Wanneer hy slechts een enkele maal een hem bekende relatie moet opbellen, dan kent hy tien tegen een net nummer uit correspondentie en zo niet, dan kan hij de informatiedienst (008) op bellen, die hem het gewenste nummer kan mededelen (gratis). Iemand, die volledig gedocumen teerd wil zyn, zal zich dus (tegen be taling) van 15 gidsen moeten voor zien. Hij heeft dan mee de gids van zijn eigen district of plaatseiyke dienst, tezamen 16 telefoongidsen. Verwacht wordt dat in de provincie de belangstelling hoofdzakelyk zal uitgaan naar de gidsen van de 3 plaatselijke diensten 'Amsterdam, Den Haag en Rotterdam) en voor de abonné's van een bepaald district of plaatselijke dienst naar de gids van een aangrenzende dienst. De overgang naar de nieuwe situa tie zal geleidelijk geschieden. Zo zal begin 1951 het gedeelte Amsterdam, locale net. uit de naamiyst worden weggelaten. In de tweede helft van 1951 geldt dit ook voor Den Haag en Rotterdam. Inmiddels wordt met de uitgave van districtsgidsen begonnen en wor den de overeenkomstige vermeldin gen uit de naamlijst weggelaten, tot dat deze geheel kan vervallen. De nieuwe regeling, waartoe na zorgvuldige studie werd besloten zal naar de PTT vertrouwt, de behoefte nog beter bevredigen dan de bestaan- Wanneer de daders hun plannen vijf en dertig minuten later uitgevoerd hadden, dan zou de president aan een groot gevaar blootgesteld ge weest zijn. Doch ook dan was Tru man (op weg naar de inwijdings plechtigheid van het gedenkteken voor Sir John Dill) voortdurend om ringd geweest door een nimmer in waakzaamheid verslappende lijf wacht bestaande uit scherpschut ters, elk van een enorme physieke kracht. De fantastische snelheid, waarme de de bewakers van „Blair House" op de aanslagpoging reageerden, Mansholt licht „Stichting van de Landbouw" in over zijn plan. Minister Mansholt heeft de „Stichting van de Landbouw" een toelich ting gegeven op zijn plan voor integratie van de landbouw in West-Eu ropa. Ais voorwaarden voor samenwerking noemde Mansholt: geleidelijke opheffing van de politiek van nationale protectie en instelling van een Europees Orgaan, dat hierop toeziet, stabilisatie van het West-Europese prysniveau, herstel van de Europese economie, onder handhaving of ver betering van het levenspeil, verhoogde productie, vermindering van im port, verlaging van kostprijzen, grotere efficiency en vrijere uitwisseling van producten. Over de principes van zijn plan, zei de Mansholt, dat zijn uitgangspunt de stelling is, dat de West-Europese land bouw een wezenlijke bijdrage behoort te leveren tot het herstel van de Euro pese economie onder handhaving, en waar nodig, verbetering van het le venspeil der bevolking. Om deze bijdrage te kunnen leveren dienen twee voorwaarden te worden vervuld. In de eerste plaats dient de jolitiek van bescherming, die de mees- ;e landen voeren ten behoeve van hun landbouwproductie en die hun ertoe brengt dc invoer van goedkopere bouwproducten uit andere West-Euro pese landen te belemmeren, plaats te maken voor een vrijere uitwisseling van landbouwproducten tussen de West-Europese landen. In de tweede Taats dient de van nature in de land bouw bestaande onzekerheid van prij zen en afzetmogelijkheden, zoveel mo gelijk gecompenseerd te worden door een beleid, dat op stabilisatie van het prijsniveau is gericht. Bij de bepaling van dat niveau dient bevorderd te worden, dat de uitbreiding van de pro ductie daar geschiedt, waar zij voor West-Europa het meest efficiënt kan plaats hebben. De eerste voorwaarde, de vrijere uitwisseling van landbouwproducten tussen de West-Europese landen, zou vervuld zijn indien in West-Europa één markt zou ontstaan, waar, bij een on belemmerd goederenverkeer, de prijs in het vrije spel van vraag en aanbod zou worden bepaald, aldus minister Mansholt. Voorts zal het ter aanvulling van de tweede voorwaarde, de prysstabilisa- tie, nodig ziin, maatregelen te treffen met betrekking tot de prijzen. Hot voorgestelde systeem brengt me de, dat de import in West-Europa van concurrerende producten uit derde landen onder een gecoördineerd re giem wordt toegelaten. EUROPEES ORGAAN NODIG. Het is duidelijk, zeide minister Mansholt tenslotte, dat deze voorstel len. ook al strekken zij nog slechts tot de vervulling van voorwaarden, die aan een werkelijke integratie op het gebied van de landbouw vooraf gaan, niet gerealiseerd kunnen worden, in dien niet tevens wordt overgegaan tot de instelling van een Europees orgaan, dat met de toepassing van dc beginse len wordt belast. wekt de bewondering voor het op treden van de geheime dienst, die sedert zeventien jaar niet op de proef was gesteld. Drie Amerikaanse presidenten Lincoln, Garfield en Mc Kinley zyn by een aanslag vermoord. Op Theodore en laatste- lyk op Franklin Roosevelt gepleegde aanslagen zijn mislukt. Truman liet door geen blik of ge baar zyn emotie over het gebeurde merken, toen hy op het vastgestelde tjjdstip naar de ceremonie voor Sir John Dill uitreed, zyn secretaris ver telde, dat Truman door het gebeur de onbewogen was gebleven, doch dat hij begaan was met de slacht- offers onder de bewakers. De presi dent belde zyn dochter Margaret in Boston op, om haar te verzekeren, dat hy ongedeerd was en haar te vertellen, dat zij haar vastgestelde concert moest laten doorgaan. PORTO-RICO. De onafhankelijkheidsstrijd aan Uncle Sam's achterdeur is niet te vergelijken met een soortgeiyke uit barsting in andere tropische delen der wereld. Het eiland Porto-Rico is Amerikaans gebied sedert 1898 en geniet sinds 1917 een verstrekkende autonomie, zich uitend in een eigen parlement en een eigen belastingstel sel. De Portoricanen genieten stem recht en het Amerikaanse burger schap. Armoede en luiheid drijven grote aantallen hunner naar New York,, waar zij een aanzienlyk deel van de negerbuurt Harlem bewonen en in de ellendigste omstandighe den leven, die allerminst bevorderd worden door het feit. dat zy zich met lijf en ziel verkocht hebben aan doorgaans uiterst linkse politici, die hun reis naar New York finan- cieerden. Het bestaan in Harlem is voor menig Portoricaan nog luxueus in vergelijking met de omstandighe den in hun eigen land. Het „Portori caanse nationalisme", waarvan on der de in New York wonende Por toricanen talloze exponenten voorko men, wordt In wezen aangemoedigd door dc communisten. Uit alle schakeringen van het volk en uit de beide politieke partyer zijn oprechte manifestaties pgekomen van de vreugde, dat Truman orgc- deerd is. De gebeurtenis heeft de persoonlykheid van de .kleine n^m" Truman dierbaarder gemaakt in het hart van iedere Amerikaan. Indonesische regering verbiedt demonstraties. De Indonesische regering heeft in oen speciale vergadering van het ka binet besloten alle demonstraties, die door het vakverbond S.O.B.S.I. wa ren aangekondigd bij de herbegrafe nis der stoffeiykc overschotten van de leiders van de opstand tc Ma- dioen, te verbieden. Bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk Bij Apotli. «n Drog.Imp. N.V. Rowntre*. A'd«m KERKNIEUWS. PROTEST TEGEN HOUDING VAN Ds. BUSKES. Bij da Synode der Ned. Herv. Kerk is door een aantal leden der N, H. Kerk geprotesteerd tegen het feit, dat een aantal predikanten, o.a. ds. Buskes en ds. K. Strijd, een advertentie heb ben ondertekend, waarin een scherpe aanval wordt gedaan op de Ambone zen. De ondertekenaars van het pro test betogen, dat deze advertentie een dolksteek in de rug van de Ambone- se Christenen is. AMBTSDRAGERSCONFERENTIE GEREF. KERKEN EX ART. 31. Te 's Hertogenbosch werd door de Geref. Kerken ex art. 31 een ambts dragersconferentie gehouden voor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. De conferentie stond onder leiding van Ds. D. Zemel uit Axel. Ds. J. Francke uit Rotterdam hield een re de over de kerk en de huidige sociale politiek. Spr. keerde zich tegen de socialistische „gemeenschapsgedachte", die aan de overheid een leidende plaats geeft bij de sociaal-economische verzorging van de burgers. Daartegenover stelde spr. dat de taak van de overheid in de eerste plaats is de rechtshandhaving en dat op sociaal-economisch gebied slechts aanvullend dient te worden opgetre den voorzover dat nodig is. De over heid is niet aangewezen voor de ver zorging van de burgers. De kerk zal daartegen moeten protesteren en een gemeenschap moeten verlangen op Schriftuurlijke grondslag. Op de voordracht van ds. Francke volgde een brede bespreking. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hoog Blokland (toez.) S. v. d. Linde, voorheen missionnair predikant op Celebes); te Leens (toez.) Th. J. Hefting, candidaat te Amersfoort; te Hoenderlo W. T. v. d. Windt, res. leger pred. te Rotter dam; te Loon op Zand en te Stad aan 't Haringvliet. S. Gerssen. cand. te Putten; te Driesum (toez J. C. Severtjn te Hoogeveen; te BeverwHk 4e pred. plaats B. S. Riermersma te Stavoren. GEREF KERK ART. 81. Bedankt voor Haulerwyk en voor Duurswoude L. Moes te Blokz.yi; voor IJsselmonde, Bolnes Slikker veer R, te Velde tc Zalk en Veecft- ten; voor Capclle a.d. IJsel J. J. Ver leur te Lissc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3