PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer en Regering zijn thans weer goede vrienden geworden Morgen beleeft Walcheren weer een boomplantdag 0E BILT Compensatie gevonden in verzwaring der omzetbelasting Kantlijn AANVAL VAN CHINESE TROEPEN IN N00RD-K0REA REPUBLIEK ZUID-M0LUKKEN WINT KORT GEDING TEGEN K.P.M. Belgische en Nederlandse autoriteiten gasten van Nieuw Walcheren VOORSPELT 193e Jaargang - No. 259 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. BaUintyn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 Nov. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max 8 regels); van 1—5 regels f 1—, Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160>. M'burg, Londense Kaal 29 tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. te, 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauntsstr. 12, tel. 102, Terneuzen, BrouwerUstr. 2; Zlerlkzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26. Toch nog niet iedereen tevreden. (Van onze parlementaire redacteur). Als kwade vrienden gingen de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftlnck en de Tweede Ramer, maar voornamelijk het R. K. deel ervan, verleden week Woensdag uit elkaar. De heer dr. R. M. Lucas had namens de R.K.-fractie een amendement ingediend op het wetsontwerp tot ver laging van de Inkomsten en de loonbelasting, dat de middelgrote inko mens enigszins bedoelde te ontzien. Het zou de Staat naar 's ministers berekening bjjna vijftig millioen gulden kosten en daarvoor voelde prof. Lieftinck niets. Dr. Lucas hield voet bij stuk en minister Lieftinck dreigde met aftreden van het gehele kabinet. Donderdagmiddag kwam men min of meer als goede maatjes weer bij een. De minister en de commissie van voorbereiding uit de Kamer had den een hele week gedokterd aan een compromis, dat zowel dr. Lucas als de bewindsman voor een belangryk deel zjjn zin moest geven. Even voor het begin van die vergadering kregen de Kamerleden de nieuw ontworpen regeling in de vorm van enkele nota's van wyziging in handen. Dr. Lucas had iets van zyn eisen laten vallen en ter compensatie van de kosten van zyn amendement kregen de Kamerleden te oordelen over vjjf verzwaringen van de omzetbelasting, welke men aldus op deze pagina kan aantreffen. Dr. J. Schouten (A.R.) opperde het denkbeeld om de nota's van wijziging eerst rustig in de afdelingen te bekij ken. In elk geval wenste hij uitstel van de verdere behandeling van de belastingvoorstellen tot Vrijdag. De communistische heer J. Hoog- carspel viel hem bij, doch de heer H. J. Hofstra van de P.v.d.A. en de voor zitter wensten onmiddellijk met de Truman is aan een politieke moord ontsnapt. De eerste berichten deel den niets mede omtrent de iden titeit van de plegers van de aanslag Latere berichten brachten het gerust stellende nieuws, dat de daders natio nalisten uit Portorico waren. De aanslag blijft daardoor voor Tru man even onaangenaam, maar stel u voor, dat de daders Russische agenten of onderdanen der satellietstaten van Moskou waren geweest! Er zou een politieke crisis zonder weerga door zijn ontstaan en wie weet wat de ge volgen zouden zijn geweest... Het ontsnappen van de president der Verenigde Staten aan de dood onder moordenaarshanden is een ge luk wens waard. Men behoeft aller minst een bewonderaar van de Ame> rikaanse politiek te zijn en Neder land met name is inzake de Indone sische kwestie weinig dankbaarheid aan de V.S. verschuldigd om de daad der Portoricoaanse heethoofden de felste afkeuring te geven. De Nederlandse regering heeft af keurende woorden doen horen over de uitdagende Indonesische uitlatingen over Nieuw Guinea. Een woordvoerder heeft verklaard, dat de ze uitlatingen een slechte indruk heb ben gemaakt. De veroordeling is zwak. De meeste Nederlanders waren door het zeer on gebruikelijke optreden der Indonesiërs in hevige mate geïrriteerd. Een be scheiden veroordeling is echter beter dan in het geheel geen afkeuring. Want ten slotte behoeven wij ons van de zijde der Indonesiërs niet alles te laten welgevallen. In zak en as: de huisschilders! In 1934 kwam in Genève een conventie tot stand, waarbij het gebruik van geverfde ladders verboden werd. Eerst nu, 16 jaar later, heeft de regering bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1951 alle laddersporten van verf moe ten zijn ontdaan, omdat anders proces verbaal volgt. Nederland heeft elfduizend schil dersbedrijven. Elk bedrijf heeft gemid deld een aantal ladders in bedrijf, dat overeenkomt met 200 sporten. Voor 1 Jan. moeten dus 11000 maal 200, dat is 2.200.000 sporten worden afgekrabd. Proeven hebben uitgewezen, dat het van de verf ontdoen van een sport op 0.70 komt. Totale kosten 2.200.000 maal 0.70, dat is 1.540.000.— Vanwege de hoognodige bezuiniging worden er dus, in opdracht van de regering, na het geld voor nummer en rijbewijzen en nummerplaten en het extra-duitje voor telefoongidsen op last van de regering nog maar eens anderhalf millioen in het water ge worpen. De reden? Alleen met-geverfde lad ders zouden voldoende veiligheid bie den. Hoeveel Nederlanders zouden er per jaar door een ladder zakken? Geen wonder dat de huisschilders nu boos worden. Laat de regering zich haasten en dit dwaze besluit ongedaan maken! Worden de Marva's vertroeteld? Men zou het haast denken. In het voorlopig verslag over de Mannebegroting lezen wij: „Nu blijkt, dat bij het opleidingscen trum Leiduin bij een staf van 18 ver zorgsters slechts 10 marva's in oplei ding zijn en ook de Minister dit blij kens de Memorie van Antwoord 1950 blz. 7, onbevredigend acht, mag de vraag worden gesteld waarom dan niet al jang- is ingegrepen. Wordt nu ver andering in deze onaanvaardbare toe stand gebracht, zo ja, hoe?" De Marya's zijn al niet populair Laat haar in verband met de bezuini ging nu ook niet èl te kostbaar wor den! Bravo voor de Kamerleden, die aan deze wantoestand een einde wil len makenl behandeling verder te gaan. De voor zitter won het pleit. Alsof men al niet uren over de be lasting gepraat had, gaf zich een heel rijtje sprekers op om de voorstellen, opgenomen in de nota's van wijziging, aan een beschouwing te onderwerpen. De heer C. v. d. Heuvel (A.R.) open baarde, dat in de commissie van voor bereiding geen algehele overeenstem ming was bereikt. Hij zelf liet zwaar wegen het feit dat bij het overleg buiten bespreking was gelaten de mo gelijkheid om het geld. dat de ver lichting van de druk op de middel grote inkomens kost. door bezuinigin gen op de staatsbegroting en dus niet in de belastingsfeer te vinden. Spr. kondigde aan, dat zijn fractie zou stemmen vóór verlaging van de in komstenbelasting, maar .tegen de voor stellen. die deze verlaging beogen te compenseren. De R.K. belasting-expert dr. A. M. Lucas vond de uitwerking van sommi ge in de commissie van voorbereiding Opstand In Portorico ineengestort. De opstand van de anti-Ameri kaanse nationalisten op het eiland Porto-Rico is gisteren na twee etma len te hebben geduurd, in elkaar ge stort. Een officiële opgave stelt het aantal doden vast op 46, terwyl 51 personen werden gewond. De regeringstroepen zijn de situa tie meester, in de grote steden is een sterke strijdmacht geconcentreerd. De gouverneur van Porto-Rico, Luiz Munoz Marin, heeft verklaard, dat „zijn regering met de geschikte middelen is opgetreden tegen de aan val op de democratie door een paar honderd fascisten, mogelijk aangezet door communisten". Ondanks de onlusten zullen 4 en 5 November de stemgerechtigden voor het komende referendum over de grondwetsverandering geregis treerd worden. De kiezers zullen vol doende bescherming genieten. Pedro Albizu Campos, de leider van de nationalistische opstand, heeft zich Donderdag aan de politie overgegeven. Campos gaf zich over, daar de po litie zijn huis had omsingeld en dit met geweervuur en traangasbommen had bestookt. overeengekomen wijzigingen minder gelukkig. Met name gold dat de kin deraftrek, waarvoor een zeer ingewik kelde formule was gekozen, die tot ongewenste gevolgen leidt. Uiteraard ging hij accoord met het nieuwe ta rief voor de inkomstenbelasting, voor zover het een verlichting betreft. Maar daartegenover accepteerde hij ook de verhoging van de omzetbelas ting op diensten. In de nieuwe regeringsvoorstellen zijn de middelbare inkomens nu be paald op f 6000. tot 15.000.in- plaats van tot f 30.000.— zoals de heer Lucas aanvankelijk had gedaan. De heer H. J. Hofstra (P.v d.A.) zou het juister hebben gevond i, als men tot 12.000.— was gegaan. itbreiding van de weeldetabel oordeelde hij nog zo kwaad niet. Als bezwaar daarvan zag hij een gedeeltelijke verplaatsing van lasten naar de middenstand. Tegen de voorgestelde wijze van compenseren opperde de heer F. H. v. d. Wetering (C.H.) bedenkingen. Hij meende, dat er nog altijd voldoende ruimte is om aan de in de verschil lende amendementen neergelegde ver langens tegemoet te komen. De heer Ritmeester (V.V.D.) betoog de dat de compensaties hadden moeten worden gevonden op verlaging der uitgaven. Hij vferklaart te zullen stem men vóór elke belastingverlaging en tegen elke belastingverhoging- De heer Hoogcarspel (C.P.N.) ver dedigde een amendement om van alle belastingbedragen, verschuldigd aan inkomstenbelasting voor de inkomens van f 990 tot en met f 11.999 een be drag van 50 af te trekken. De heer Gortzak (C.P.N.) merkte op, dat men in het voorstel en de com pensatie de „velpon" of de „tijgerlijm" heeft gevonden om het kabinet aaneen te lijmen, naar zijn inzicht ten koste van verzwaring der lasten voor de kleine man. (vervolg op pag. 5) De compensatie- voorstellen Minister Lieftinck heeft bij de Tweede Kamer de vijfde nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelasting in gediend. Zij behelst als compensatie van de verdere verlaging van de in komsten- en loonbelasting verzwarin. gen van de omzetbelasting op verschil lend gebied, welke in totaal een meer opbrengst van naar schatting eveneens 31 millioen gulden zullen opleveren. Aanvaarding van het voorstel zal met zich brengen: 1. Verhoging van het tarief voor het verrichten van diensten van drie per cent op vier percent, welke echter niet zal gelden voor de bouw Van onroe rend goed en aanverwante werkzaam heden en ook niet voor het vervoer van personen en goederen. (Meer op brengst f 11.000.000). 2. Vervallen van de vrijstelling voor bananen en sinaasappelen en dergelij ke. U 2.500.000). 3. Uitbreiding van het aantal goe deren, welke aan de verhoogde hef fing van vijftien percent (weeldehef- fing) zijn onderworpen, 7.000.000). 4. Uitbreiding van het aantal goede ren, welke aan het tussentarief zijn onderworpen, (f 1.500.000). 5. Het scheppen van de mogelijkheid tot verhoging door de Kroon van de invoerbelasting boven het voor le veringen door fabrikanten geldende tarief in gevallen, waarin zodanige verhoging noodzakelijk is om een ach terstelling van binnenlandse onderne mers bij buitenlandse ondernemers te voorkomen, (f 9.000.000). Twee mannen werden Woensdag neergeschoten, toen zy poogden Blair House, de ambtswoning van President Truman, binnen te dringen. De twee mannen hadden het vuur geopend op leden van de geheime dienst, waar van er één werd gedood en twee werden gewond. Een der aanvallers werd gedood terwyl de ander in de borst werd geschoten. De gedode aanvaller, die aan de hand van de op hem gevonden papieren werd geïdentificeerd als R. Preston, op de trappen van het Rlair House. Amerikanen moesten bij Oendan terugtrekken. Chinese troepen hebben in het Noord-Westen van Korea strijdkrachten van de Ver. Naties aangevallen, aldus is Donderdag meegedeeld. Piloten van Amerikaanse vliegtuigen hebben sterke concentraties Chinese troe pen waargenomen, die oprukken naar het gebied aan de Chinees-Kore- aanse grens by Tsjosan. De toestand in het gebied van Oen san heeft zich op critieke wijze ont wikkeld voor de Amerikanen. Het front daar moest 14 km. worden te ruggenomen. De Amerikaanse troepen trachten een nieuwe linie aan te leggen, die van Tsiongdjoe naar Koejangdong loopt. Het gebied rondom Oensan is de sleutelstelling der communistische ver- Komt Europees Hof voor Rechten van de Mens in Den Haag? Een delegatie van de „Nederlandse Raad der Europese Beweging" en Beweging van Europese Federalisten" heeft de burgemeester van Den Haag een verzoekschrift aangeboden, strek kende tot het vestigen van het te stichten Europees Hof voor de Rech ten van de Mens in Den Haag. Men heeft de burgemeester in overweging gegeven stappen te ondernemen in aie richting. De delegatie is van oordeel, dat ons land, van ouds bekend om zijn liefde voor het internationale recht, het aangewezen land is om aan een Euro pees Gerechtshof onderdak te bieden. Behalve Den Haag is ook Genève als mogelijke zetel voor het Hof ge noemd. Koning Gustaaf Adolf zal niet gekroond worden. De Zweedse hofmaarschalk heeft Donderdag medegedeeld, dat koning Gustaaf de zesde Adolf niet zal wor den gekroond. De nieuwe Zweedse koning volgt hiermede het voorbeeld van zijn overleden vader, die even min gekroond wenste te worden, daar - hij daaraan „teveel plechtigheid" ver bonden vond. dedigingsstellingen, welke moesten dienen om de belangrijke hydro-elec- trische energiestations aan de Jaloe te beschermen. De nieuwe linie, die de strijdkrachten der Ver. Naties thans pogen in te nemen, loopt op een af stand van 25 a 30 kilometer ten Zui den en ten Zuid-Westen van Oensan. In Lake Success staan de gebeurte nissen in Noord-Korea in het centrum van de belangstelling. De onofficiële berichten over de omvang van de Chinese troepenmacht, waarmee men te doen heeft, ontbre ken. Men weet nog niet of het een deel van het Chinese leger betreft of eenheden vrijwilligers. Maar na de herhaalde dreiging van Mao Tsé-toeng, dat China niet met.de handen in de r.choot kan toezien bij wat in Korea gebeurt, heerst ongerustheid over zijn doeleinden. Men acht het vreemd dat interventie op dit tijdstip zou plaats vinden en niet toen Noorti-Korea aan de winnende hand was. President Truman telegrafisch gelukgewenst. Onderzoek naar complot aan de g^ng. Koningin Juliana heeft president Truman een telegram gestuurd, waar in zij de president gelukwenst met de ontsnapping bij de aanslag op zijn le ver.. De politie heeft de verwanten van de twee aanvallers aangehou den voor een verhoor. Mevrouw Rosa Collazo. wier echtgenoot bij de aanslag zwaar werd gewond, is gearresteerd op beschul diging van samenzwering met ande ren om de president letsel toe te brengen. Agenten van de geheime dienst zijn ook op zoek naar een „derde man", die bij de aanslag be trokken zou zijn geweest en hard was weggerend nadat de twee aan vallers waren neergeschoten. De werkgever van Collazo heeft verklaard, dat deze een zeer goed werkman was, die zich slechts met zyn eigen zaken bemoeide. Bij een huiszoeking werden geen wapens of dingen, die op opstandige activiteit duidden gevonden. Om de woning van de gedode Toressola is een politiecordon gelegd. Twee Portoricanen, wier identi teit nog niet is vastgesteld, werden Woensdagavond neergeschoten door de inzittenden van 'n auto, die op de vlucht sloeg. De schietpartij had glaats nabij de woning van Oscar 'ollazo. Paus ontving kardinalen. De Paus heeft Donderdag 25 kar dinalen en 560 aartsbisschoppen en abten, die bij de plechtigheid van de dogmaverklaring op Woensdag aan wezig waren, in de „zaal der zege ningen" ontvangen. De paus sprak de aanwezigen toe in het Latijn. Hij taf drie intenties op voor gebed voor e gehele Katholieke wereld „Voor de herders en gelovigen, die niet de vrijheid hebben gekregen om zich vreedzaam met hun broeders in het geloof te verenigen op heilige- jaar-bedevaarten naar Rome, voor een grotere geest van versterving, boetedoening en opoffering en voor het behoud van het huwelijk en het gezin". De paus zeide dat hij, zekere ideo logieën voor Katholieken verbieden de, zich niet richtte tegen een be paalde regering of tegen een bepaald volk, doch tegen „misleidende leer stellingen en systemen". Labour verspeelde weer een Lagerhuiszetel. De Britse conservatieven hebben in een tussentijdse verkiezing te Ox ford gezegevierd met een meerder heid van 7.198 stemmen twee maal zo groot als de conservatieve meerderheid bij de algemene verkie zingen in Februari. De meerderheid van Labour in het Lagerhuis is tot zes zetels gedaald. Verbod om schepen ter beschikking te stellen van de R.I. De president der Arrondissements-in de plaats moge treden, teneinde rechtbank te Amsterdam, nir. C. W. Thöne, heeft uitspraak gedaan in het kort geding van de republiek der Zuid-Molukken (eiseres) contra de Kon. Paketvaart Mij. (gedaagde). De rechtbank heeft de KPM verboden, zolang de krijgsverrichtingen tegen de republiek der Zuid-Molukken voortduren, haar schepen, al dan niet met personeel, ter beschikking te stellen van de R. I. of wie daarvoor Morgen is het drie jaar geleden, dat op Iuisterryke, onvergetelyke wijze in tegenwoordigheid van het Prinselijk echtpaar, de minister-presi denten van Engeland en Nederland en vele andere hoge autoriteiten be gonnen werd met de herbeplanting van Walcheren. Sedert die feestelijke ouverture zijn honderdduizenden jonge boompjes en planten aan de Wal- cherse aarde toevertrouwd, maar nog is dc grootse taak, die de stichting Nieuw Walcheren" zich heeft gesteld, niet geheel volbracht. Het bestuur heeft besloten ter ge legenheid van het begin der beplan ting van twee omvangrijke objecten het park „Toorenvliedt" te Mid delburg en het Nollebos te Vlissin- gen andermaal een boomplantdag te organiseren en deze als uiting van dankbaarheid voor de grote financië le steun, welke de Stichting uit Bel gië ontvangen beeft, in het teken van de Benelux-gedachte te stellen. Talrijke autoriteiten zullen morgen deze voor Walcheren en geheel Zee land zo blijde gebeurtenis bijwonen. Dat het eiland gedurende de af gelopen zomer al weer zo'n vriende lijke aanblik bood men denke slechts aan de beplantingen langs Veerse weg en Oude Vlissingse weg, aan de plantsoenen in Vlissingen, en de bolwerken in Middelburg, de boom gaarden en de boerenerven is in de eerste plaats te danken aan het initiatief en de arbeid van de Stich- ting „Nieuw Walcheren". Zij heeft I van Walcheren te zijn, aanvaard. Wy i noemen de gouverneur van de provin cie Oost-Vlaanderen, de heer M. van den Boogaerde, die zich reeds tij dens de Zeeuwse dagen te Gent zo'n groot voorstander heeft getoond van nauwere banden tussen Zeeland en Vlaanderen, de vertegenwoordiger van de gouverneur der provincie Antwerpen, de bestendige afgevaar digde de heer Nueten, de directeur- generaal van het ministerie van Openbaar Onderwijs in België, de heer Rutten, de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in Den Haag, mr. J. Th. Bonnerman en de kabinetchef van het departement mr. F. Daniels, oud min. J. Hoste, lid van de Belgische Senaat, die zijn naam schonk aan het Hoste-comité, dat zoveel voor Walcheren's herbe planting heeft gedaan en die verge zeld wordt door zijn echtgenote, de secretaresse van dit comité, mevr. H. de Hemptinne, voorts de heer F. Serroen, landbouwattaché bij deBel- sche ambassade in Den Haag, een vertegenwoordiging van de Touring- club België, dé heer F. C, Hattink uit Brugge, de inspecteur van het Belgisch Loodswezen te Vlissingen, de heer Mulder, e.a. niets nagelaten om haar doel, Wal cheren zyn oude fleur, schoonheid en welvaart terug te schenken, te be reiken en zij heeft haar streven met succes bekroond gezien. De bewo ners van het eiland zijn haar daar voor dankbaar en deze dank gaat voornamelijk uit naar de man, die de boomplantactie heeft gestart en die ons helaas te vroeg ontvallen is: wijlen de heer R. de Muynck uit Middelburg, Het is een goede gedachte geweest de hoogtijdag, die de 4e November 1950 belooft te worden, te beginnen met een herdenking in intieme kring van „Nièr" de Muynck door het Walcheren" in de hall van Tiet Mid- planten van een boom op zyn graf: delburgse Stadhuis en door het ge- een treffend eerbetoon aan de nage- 1 meentebestuur in de Burgerzaal, dachtems van een man, die Walche- Deze laatste ontvangst vangt aan ren lief had als was het zjjn kind. I om 11.30 uur. Om 1 uur wordt in n.t «Trmnnmnimwv hotel „De Nieuwe Doelen" een lunch TALRIJKE AUTORITEITENgebruik, waarna de autocolonne naar Talrijke autoriteiten hebben de .Toorenvliedt" aan de Koudekerkse uitnodigng om morgen de gasten veg rijdt. van Wai^horon to »nn oom-oor/) Wh Om 14.30 uur begint de beplanting IN MIDDELBURG. De Benelux-plantdag begint met een ontvangst van de gasten door het bestuur van de Stichting „Nieuw Wnlohorori" in Ho hall van hi van het toekomstige recreatie-oord. Nadat de volksliederen zijn gezon gen en de voorzitter van het Stich tingsbestuur, de heer J. L. Verha gen, een toespraak heeft gehouden, zullen de afgevaardigden van het Hoste-comité,. het gemeentebestuur van Middelburg en ae Middelburgse bestuursleden der Stichting bomen planten, waarna ook de jeugd aan bod komt. IN VLISSINGEN. De ontvangst door het gemeente bestuur van Vlissingen is gesteld op 15.30 uur. Een uur later zal de voor zitter van „Nieuw Walcheren" de genodigden verzoeken een begin te maken met de inplant van het Nol lebos. De Belgische autoriteiten, het gemeentebestuur van Vlissingen en de Vlissingse bestuursleden zullen hier het jonge plantmateriaal in de grond zetten en ook de Vlissingse jeugd zal de spade hanteren. De meisjes en jongens vertrekken om 15.45 uur in oütocht van de Gro te Markt via Bellamypark, Spui straat, Coosje Buskeristraat, Bad huisstraat en Boulevard Evertsen naar het Nollebos. Terug volgt de stoet de volgende route: Nollebos, Villapark, Badhuisstraat,. Betie Wolffplein naar het Alhambra-thea- ter, waar voor de kinderen een film voorstelling wordt gegeven. Ook de Middelburgse ieugd gaat in ontocht naar het plantterrein. gewapend met versierde schop (er is een wedstrijd georganiseerd, wie de mooist ver sierde spade heeft). Om 2 uur ver trekken de kinderen vanaf de soeel- tuin op 't Zand: de route liudt: Baarsïesstraat, Poelendaeleweg. Kou dekerkse weg. Toorenvliedt. Om 3.15 uur wordt de terugtocht aanvaard langs de volgende route: Tooren vliedt. Koudekerkse weg. Langeviele- singel. Langevieleweg Karei Door- mannlein. De Ruvterstraat. Tromp straat. Sneeltuin. Daar wacht de jon gens en meisjes dan nog een tracta- tie. daarmede personen en of materieel naar het gebied van de republiek der Zuid-Molukken te vervoeren, zulks op verbeurte van 'n dwangsom van 250.000 voor ieder schip, dat de K. P.M. in strijd met dit verbod ter be schikking zou stellen en voor iedere reis van dit schip. De raadsman van de KPM had bjj de behandeling aangevoerd, dat hij een Nederlandse rechter niet bevoegd achtte te treden in de vraag of het optreden van de R.I. al of niet on rechtmatig overheidsdaden inhield. Voorts had hij aangevoerd, dat de republiek der Zuid-Molukken op ge nerlei wyze als internationaal rechts subject is erkend. De raadsman van de KPM was van oordeel, dat de president zich onbevoegd diende te verklaren van de ingestelde vordering kennis te nemen. De uitspraak werd gebaseerd op tal van overwegingen o.m., dat de KPM door haar schepen ter beschikking te stellen, deelneemt aan een onrechtma tige daad tegen eiseres en haar be volking, die daardoor, zoals vanzelf spreekt, schade lijden. De KPM werd veroordeeld in de kosten van dit kort geding. Verzet in Tibet reeds gebroken. Volgens bronnen in Peking is het verzet van de Tibetanen gebroken en kunnen de Chinese communistische troepen ongehinderd naar Lhasa, de hoofdstad, opmarcheren. Deze opmars zal naar verwacht wordt 14 dagen in beslag nemen. De Dalai Lama zal Lhasa niet verla ten, zolang als er onderhandelingen gaande zijn met communistisch China, aldus heeft de minister van financiën van Tibet, verklaard. OPKLAREND. Aanvankelijk nog zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of een regenbui, maar spoedig opklarend, het eerst in het Noord-Westen van het land. Krachtige tot matige wind uit Noordelyke richtingen. Vry zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1