PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aanslag op president Truman verijdeld Reeds tweehonderd Indonesische Zeeland gezinnen in Twee aanvallers werden door de lijfwacht neergeschoten D£ BILT Complot van nationalisten uit Portorico tegen de president Kantlij n Opstand in Portorico. Trygve Lie herkozen. Veldslag tussen Chinese en Tibetaanse troepen. In aanbouw zijnde fabriek stortte in. HERZIENING P0STTARIEVEN Moedig wordt het nieuwe leven temidden van de Zeeuwen aanvaard Overeenstemming bereikt over amendement Lucas. Churchill kondigt een offensief aan tegen Labour. Ministers van Defensie werden het niet eens VOORSPFLh 193e Jaargang - No.258 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 Nov. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties imax 8regels): van 1—5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllssingen Walstr. 58—60. tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160i. MTjurg. Londense Kaai 29 tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63, te. 2475 ib.g.g 2228)Oostburg. Pr Mauntsstr. 12. tel. 102, Terneuzen. Bro uwer(jstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel 28. Woensdag hebben twee mannen vergeefs gepoogd een aanslag te plegen op president Truman, terwijl deze in Blair House, zijn tijde lijke ambtswoning in Washington, vertoefde en op het punt stond het gebouw te verlaten om een officiële plechtigheid bij te wonen. Op de stoep openden de aanvallers het vuur op leden van Truman's lijfwacht, teneinde de toegang tot de deur te forceren. De leden van de lijfwacht schoten terug, doodden één der aanvallers en ver wondden de ander ernstig aan het hoofd. Direct na deze schietpartij heerste er grote verwarring rond het gebouw. Drie leden van de lijfwacht werden gewond; één van hen is later overleden. Men zag president Truman, die met zijn gezin in Blair House woont zolang het Witte Huis gerestaureerd wordt, na de schietpartij uit het raam kijken. Enkele minuten na het incident vertrok de president naar de Arlington-begraafplaats om een korte toespraak te houden bij de onthulling van een gedenkteken voor een Britse maarschalk. Hij werd onderweg door zijn lijfwacht en mo torpolitie streng bewaakt. Eén lid van presidents Truman's lijfwacht overleed later in het zie kenhuis. De gewonde lyfwachter, Oscar Col- iazo, was lid van de rev. nationa listische partij van Porto-Rico. zyn vrouw heeft verklaard, dat Collazo Dinsdag van huis vertrok met de woorden: „Het volk van Porto-Rico kan niet langer de slaaf van de Ver. Staten zijn." Een nationalist uit Porto-Rico heeft inmiddels bekend, dat een complot bestond om Truman uit de weg te ruimen. Het gedode lid van de revolution- naire nationalistische partij van Por to Rico werd geïdentificeerd als Vandaag komt de Tweede Kamei weer bijeen: het debat over de fiscale belangen van de intellec tuele middenstand wordt voortgezet, met het aftreden van minister Lief tinck niet alleen, maar van het gehe le kabinet als inzet. Ministe. Lief- tinck heeft reeds laten doorschemeren, dat hij bereid is om de middelbare in komens een tikje te ontzien. Daarme de zal het ergste gevaar wel bezwo ren zijn en als dat inderdaad zo is komt onze voorspelling van verleden week uit. Men laat de heer Liettinck niet los. Want hoezeer hij ook het mikpunt is van iedere critiek, die de belastingbetaler van nature uitoefent op de belastingheffer,- iedereen weet tevens, dat de minister van financiën tot de bekwaamste figuren van ons kabinet behoort. Wie zou het de heer Lieftinck verbeterd hebben? Bij alle goede wensen voor de mid delbare inkomens daarom toch reeds bij voorbaat onze instemming met de vanmiddag of vanavond te nemen be slissing. Honderd Nederlanders keerden uit Rusland terug. Hét is een be richt, dat in duizenden harten weer een sprankje hoop zal brengen. Iedereen immers, die in de oorlog een dierbare bloedverwant niet uit Duits land zag terugkeren, terwijl evenmin het overlijden officieel kon worden vastgesteld, koestert nog altijd het sprankje hoop, dat de vermiste achter het IJzeren Gordijn beland is en dus fiog terug kan keren... Helaas, het schijnt, dat de terugge keerden uitsluitend mannen zijn, die vrijwillig of onvrijwillig in Duitse dienst hebben gestaan, als zodanig gevangen werden genomen en naar Siberië getransporteerd. Dit zal de hoopvolle verwachting temperen. Men hoede zich voor voorbarige illusies. F en '"n de voordelen, die het ont breken van grote steden jor Zeeland medebrengt, is dat het probleem van een ontspoorde jeugd hier veel minder ernstig is dan in de grote steden. Zeeland kent geen „asphaltjeugd" en het kan zich daar om gelukkig prijzen. Zeeland mag echter de ogen niet sluiten voor wat elders een nijpend probleem is en het is daarom, dat wij hier om aandacht vragen voor .vat Kerk en Wereld, Stichting der Ned Hervormde Kerk, voor het jeugdpro bleem doet. Kerk en Wereld leidt jeugdleiders en -leidsters op en plaatst hen midden tussen de grotestads. jeugd. Zij traint vrijwillige krachten, die het clubhaiswerk leiden. Zij on- oerzpekt de invloed van de industria lisatie op de jeugd en werkt onder de jonge soldaten. Voor dat alles is ech ter geld nodig. Om dit bijeen te brengen is door Kerk en Wereld en de Hervormde Jeugdraad onder het motto HOUvast een financiële actie gestart voor en door de jeugd.. Deze actie verdient in brede knng belangstelling Haar giro nummer is 453200 Driebergen Griselio Torresola, afkomstig uit New York, aldus verklaarde het hoofd van de Amerikaanse geh^me dienst, Baughman, die er aan toe voegde, dat de aanvallers twee da gen geleden naar Washington waren gekomen. Er werden twee in het Spaans geschreven brieven op het lijk van Torresola gevonden, waarin o. m. werd gezegd: „Indien het om eni- fe reden noodzakelijk mocht worden, at jij het leiderschap van de bewe ging in de Ver. Staten op je neemt, zal je dit zonder enige aarzeling doen Wij laten het aan jouw diep gevoel van patriotisme en gezond oordeel over om alles aangaande deze zaak te doen." Dit laatste was te lézen in een brief gedagtekend: San Juan. 21 September 1950, aldus Baughman. Op Porto-Rico is deze week een opstand uitgebroken tegen het Ame rikaanse bestuur, waarbij reeds tien tallen slachtoffers zijn gévallen. Hon- dei-den nationalisten zijn gearres teerd. OFFICIATE VERKLARING. Officieel werd vanwege het Witte Huts ïiet volgende bekend gemaakt: „Twee mannen poogden Woensdag zien met geweld toegang Xe verschaf fen tot presidents Trumans ambts woning „met de vooropgezette be doeling om de president dood te schieten." De lijfwacht van de pre sident ving hen op. doodde een van hen en verwondde de and°r ernstig bij een hevig vuurgevecht. Drie ledrti van de Amerikaanse geheime dienst werden gewond, van wie één" ern stig." Een functionaris van de politie te. Washington verklaarde la'.er laconipk tegenover verslaggevers: ..Ik veron derstel. dat het een poging was om de president te vermoordeh". Shaw stervende. De toestand van de 91-jarige Engel, se schrijver G. B. Shaw was Woens dagavond hoogst ernstig. Medegedeeld werd, dat Shaw stervende was. President Trumanzijn lijfwacht greep tijdig in Maandag zijn in enlffele steden op Portorico (dat'tot de Ver. Staten behoort) onlusten ontketend tegen het Amerikaanse bestuur. Woensdag zijn deze onlusten uit gegroeid tof een kleine opstand. Re geringstroepen moesten gebruik ma ken van machinegeweren, hapdgra- naten en traangasbommen tijdens 'n veldslag van drie uur tegen nationa listen, die zich verschanst hadden in een winkel te San Juan. Tot dusver hebben de gevechten 34 doden geëist. Verder zijn honderden aanhangers van de nationalistische beweging, die zelfbestuur eist, gearresteerd. Het verzet tegen het Amerikaanse be stuur laaide onlangs op. nadat het congres een nieuwe grondwet had goedgekeurd. Wetsontwerp ingediend tot oproep van dienstplichtigen Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „onder de wapenen blijven van dienstplichtigen". Hierin wordt de regering gemach tigd om het merendeel van de dienst plichtigen die in 1949 de eerste oefe ning begonnen, opnieuw in werkelijke dienst op te roepen. 'Hét is de bedoeling deze niet langer in werkelijke dienst te houden dan tot 1 April 1951. Voor het gros van de te rugkerende dienstplichtigen zal de na der te vervullen werkelijke dienst dan ongeveer overeenkomen met het ver schil tussen de tijd, die zij reeds in werkelijke dienst hebben doorge bracht, en de normale duur van de eerste oefening. Trygve Lie Is Woensdag door de algemene vergadering van de Ver. Naties herkozen als secretaris-gene raal van de V.N. Voor Lie werden 46 stemmen uit gebracht en tegen hem vijf. Er wa ren zeven onthoudingen. De benoe ming geldt voor drie jaar. Dalai Lama gereed naar India uit te wijken. Radio-Peking maakte Woensdag melding van een grote veldslag tussen Chinese en Tibetaanse troepen by Tsjamdo, 650 km. van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa, By de strijd om de stad zonden aan de zijde der verdedi. gers 4000 doden en gewonden gevallen zijn. Volgens atidere bronnen zijn in Lha sa onlusten uitgebroken, uitgelokt door, de communistische vijfde colon ne. De relletjes en brandstichtingen begonnen, nadat communisten vlug schriften hadden rondgedeeld, waar in werd gezegd, dat de Dalai Lama al de goudvoorraden van het land naar India had verzonden en dat hij gereed was om te deserteren. Later werd te New Delhi bevestigd, dat de Dalai Lama. geestelijk en wereldlijk leider van de drie millioen Tibetanen in In dia asyl zal worden verleend. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag op een persconferentie ver klaard, dat de V. S. „een commnnistk sche agressie tegen Tibet" als een „hoogst ongelukkig en ernstig feit" be schouwen. Vara in het zilver. De'viering van het zilveren jubi leum van de Vara, is Woensdag inge zet met een reeks feestelijkheden in de tuin/ van de studio te Hilversum. In de grote studiozaal hield de heer Le-. -bon'vervolgens een toespraak. Des avonds werden de feestelijkheden voortgezet met een diner in het Kur- haus te Scheveningen, waar vele au toriteiten, als de minister-president en ministers aanzaten. Een Brits passagiersvliegtuig, komende van Parijs, Ls tijdens het landen op het vliegveld van Londen in een dichte mist, neergestort. 29 personen kwamen by deze vliegramp om het leven. De vernielde staart van het verongelukte vliegtuig. Vijf arbeiders werden bedolven. Woensdagmiddag stortten de beton nen' pellers en de gehele beicisting van de nieuw, te bouwen fabriek achter de bestaande Hollandia tricotagefabriek te, Vcénendaal over een lengte van 25 meter onder geweldig gekraak Ineen. De meeste arbeiders wisten zich te redden, doch een vijftal werd onder het beton en houtwerk bedolven. Twee Amsterdammers en een Vee- nendaler werden zo ernstig gewond, dat zij naar het Julianaziekenhuis moesten worden overgebracht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Een vijfde slachtoffer werd pas na twee en een half uur uit ziin benarde positie bevrijd. Hij liep slechts lichte verwon dingen op. Het Parket te Utrecht zal een onder zoek instellen naar de oorzaak. Er wordt thans met verlies gewerkt. (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen worden thans door 't Hoofdbestuur van de P.T.T. plan nen uitgewerkt, welke een verhoging van de tarieven der posterijen ten doel hebben. De bedryfsuitkomsten van de P.T.T. zijn blijkens de begroting van het Departement Verkeer en Waterstaat voor 1951 dusdanig, dat de posterijen in feite een verlies opleveren. Dit verlies wordt gedekt door de winsten op de Postspaarbank en de Postcheque- en girodienst. Het hoofdbestuur beseft, dat deze toestand niet mag voortduren. In overleg met de minister van verkeer en waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, worden dan ook belangrijke bezuini gingen bij dit dienstvak voorbereid. Geen klaagzangen, geen verbittering, maar het hart blijft trekken naar de geboortegrond. In de conversatiezaal van een Middelburgs familiehotel heerst diepe rust. De Indonesische gezinnen, die in dit hotel zyn ondergebracht, hebben het avondmaal gebruikt échte Hollandse burgerpot en zitten nu behage- lijk-dicht bij de verwarming te lezen. Een gryzende dame staat voor het raam en blikt, peinzend glimlachend, naar buiten, waar op het troittoir kleine jongens en meisjes met bolle bruine toetjes zonder last van de kou te hebben met hun Middelburgse makkertjes spelen. „Kijk", vvyst die dame ons, ,,kijk, zij zijn al volkomen gewend. Ik hoop, dat wy nét zo vlug inburgeren. Aan de Zeeuwen zal het in ieder geval niet liggen!" Alle Indische Nederlanders, die wy I Nieuwjaar zal nog voor enkele hon- gedurende de afgelopen dagen spra- I derden andere woonruimte gevonden ken, toonden een zelfde waardering moeten worden. Wanneer men be- zelfde waardering voor de vriendelijke wijze, waarop zij in Zeeland worden bejegend. De Zeeuwen geven blijk te beseffen, dat de in hun gewest aangespoelde gezinnen de dupe zijn geworden van een wending in de geschiedenis, dat zij gejaad zyn door een storm, waar tegen niemand zich te weer kon stellen, een storm, die een ware exo dus heeft veroorzaakt. Men bespeurt weinig verbitte ring en zeker geen neerslachtigheid bij deze mensen. Zij berusten in hun lot, dat hen naar het andere eind van de wereld dreef, zij weten zich won derlijk snel aan te passen aan de zo Fferk gewijzigde omstandigheden. Tot nu toe zijn 200 gezinnen in Zeeland opgenomen, maar vóór denkt, dat de gezinnen gemiddeld uit vier personen bestaan, is het duideiyk, dat de Dienst voor Maatschappelijke Zorg die deze mensen op veler lei gebied op voorbeeldige wijze steun verleent geen gemakkciyke taak heeft. Voorlopig worden alle gezinnen, die niet over een eigen huisvestings adres beschikken, ondergebracht In hotels, pensions of in één van de twee „opvang-centra": „Rodenburgh" in Aai-denburg en „De Haven" in Bres- kens. De omvang van de invasie •maakt het noodzakclyk, dat eerdaags nog een derde centrum wordt inge- richt. Men streeft er naar de mensen zo spoedig mogelijk een woning te ver schaffen. Daarvoor is de volledige me dewerking van de gemeentebesturen onontbeerlijk en deze wordt gelukkig niet geweigerd. Sedert 1 Juli zijn 55 gezinnen geholpen en vóór 1 Januari zal dit aantal stijgen tot 115. Het is natuurlijk wel een beetje zuur voor de andere woningzoekenden, dat zy nu wat langer moeten wachten, maar daar staat tegenover, dat de gemeen ten een gelijk aantal huizen met ver minderde Rijksbijdrage mogen bou ten als beschikbaar is gesteld, wat hier op neer komt, dat, wanneer vier woningen aijn uitgegeven, vijf nieu we verkregen worden. Bij de plaatsing van de gezinnen wordt zoveel mogelijk rekening ge houden met de gezindten, de onder wijsbehoeften en de werkmogelijkhe- den in de betreffende gemeente. Met medewerking van het Gew. Arbeids bureau wordt getracht degenen, die geen emplooi hebben (en in Zeeland zijn dat er slechts weinige), zo spoe dig mogelijk in het arbeidsproces in te schakelen, eventueel na herscholing. De officieren en onderofficieren van het voorin. KNIL, die, zoals bekend, overgaan naar de Kon. Landmacht, zullen niet zo gauw onder dak zijn. want uiteraard moet eerst bekend zijn welke standplaats zy krijgen. NIET ZONDER GELD. Onze nieuwe landgenoten doen het zelfde, wat elke Nederlander dagelijks pleegt te doen: klagen over de duurte. Dit is temeer begrijpelijk omdat hun middelen slechts beperkt zijn. Het bleek ons evenwel, dat slechts weini gen in het geheel geen inkomen heb ben en dus aangewezen zijn op de fi nanciële steun van Maatschappelijke Zorg. Ontvangen de gezinshoofden nog salaris, dan wordt 60 ingehouden ter bestrijding van de huisvestings- en voedingskosten. Bij de debarkatie heb ben zij reeds 200 voorschot gehad en later werd per gezinslid f 100 kleding- geld uitgekeerd, welk bedrag niet di rect verrekend wordt. (Vervolg op pag. i) Anderzijds zal men aan zekere ta riefswijzigingen niet kunnen ontko- mën. Wij hebben de indruk hoewel of ficiële gegevens uiteraard nog niet verstrekt worden dat het gaat om een verhoging van het tarief voor drukwerken en briefkaarten, terwijl ook andere posttarieven aan enige mo dulatie onderhevig zullen zyn. De da tum, waarop de nieuwe tarieven zou den ingaan valt nog niet te voorspel len. Kabinets-crisis vermeden Naar het A.N.P. verneemt ls Woens dagmiddag tydens de byeenkomst van de belastingcommissie uit de Tweede Kamer overeenstemming be reikt met minister Lieftinck over 't amendement Lucas, dat een verla ging van belasting beoogde voor de middengroepen. Hierdoor zou een kabinetscrisis vermeden kunnen worden. Zoals bekend werd verleden week in de Tweede Kamer de behandeling van het wetsontwerp tot verlaging van de inkomsten- en loonbelastin gen geschorst, teneinde nader beraad mogelyk te maken over het amen dement Lucas. Dit amendement wees minister Lieftinck namens het kabi net af omdat compenserende maat regelen hierbij niet werden aangewe zen. Het amendement zou het Rijk namelijk vijfenveertig millioen gul den kosten. Tweede Kamer heeft vertrouwen in Marinebeleid. De meeste leden der Tweede Ka mer hebben zich in grote lijnen ac- coord verklaard met het marinebe leid. Vele leden waren van oordeel, dat dit vertrouwen wekt. Verschil lende leden vonden het spijtig van de minister te moeten vernemen, dat naar zyn mening van het uitvinden van het Schnorkelapparaat door de luit.-ter-zee 1ste klasse, thans kap.- luit.-ter-zee-titulair, J. J. Wickers, niet kan worden gesproken, maar zijn verdienste alleen is. dat hij be paalde ideeën heeft ontwikkel<i Bo vendien zou het niet juist zijn, dat deze ideeën door de autoriteiten zrjr afgekeurd. Troonrede algewezen. Churchill heeft de handschoen, die de Labour-regering hem in de troon rede had toegeworpen, opgenomen. In het Lagerhuis heeft de conservatieve leider een groot offensief tegen de re gering aangekondigd met het doel nieuwe algemene verkiezingen te forceren. Churchill zeide, dat de nieuwe con trole-bevoegdheden, die de regering wenst, alles wat zich verdraagt met een behoorlyk parlementair systeem verre te buiten gaat. Hij noemde de betreffende passage in de troonrede „vijf regels schreeuwerige en onbe schaamde demagogie. Wat betreft de buitenlandse politiek zeide Churchill er'dVer verheugd te zijn, dat Laböür was bekeerd tot het principe van een Europees leger of een Atlantische de fensie. Volgende week zullen de conserva tieven een amendement indienen op de troonrede, waarin critiek wordt uitgeoefend op het woningbouwbe leid van de regering. Dit zal de eer ste krachtproef worden voor de re gering. Beslissing over Duitsland uitgesteld. De conferentie te Washington der ministers van Defensie van by het Atlantisch Pact aangesloten landen is geëindigd zonder dat overeenstemming werd bereikt over Duitsland. De ministers zullen begin Decem ber te. Londen bijeenkomen om te po gen de moeilijkheden tussen Frankrijk en de andere landen over de kwestie van Duitslands herbewapening op te lossen. De ministers stelden plannen voor opleidingsmethodes gn mobilisatiere gelingen ten einde verzekerd te zijn van voldoende getrainde manschap pen. Er werd verder een schema opge steld voor een eventueel oppercom mando voor het Noord-Atlantische ge bied. Prijsverhoging telefoon gidsen was niet te vermijden De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, heeft aan een re dacteur van het „Parool" verklaard, dat de prijsverhoging van telefoongid sen niet te vermijden was. „De papier- prijzen, de drukkosten en de prijzen van wat er voor een telefoongids meer komt kijken, zyn de laatste tyd sterk opgelopen. Het tweede intercommuna le boek, dat door zijn dikte erg on handzaam is geworden, zou daardoor in ieder geval duurder zijn geworden. Nu wordt het alleen duurder voor de gene, die in iedér geval over de num mers in een of alle drie steden de be schikking moeten hebber.. Een facul tatieve prijsverhoging derhalve". De heer Neher vertelde, dat het in de toekomst in de bedoeling ligt even als in Zwitserland districtsgewijs in gedeelde gidsen uit te geven. LATER OPKLARINGEN. Geldig tot Donderdagavond. In de ochtend zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen, later op de meeste plaatsen enkele opkla ringen. Aanvankelijk zwakke veran derlijke wind. Later zwakke tot ma tige wind tussen Zuid en West. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1