Werd de atoom-professor door Sowjet-agenten ontvoerd? JIMMY BROWN, sportheld no. 1 VERZUCHTING VAN EEN SIGARETTENW1NKELIER JHR. J. VAN VREDENBURCH OP 11 NOVEMBER ZEVENTIG JAAR Zeeuwse Almanak Ongerustheid in Engeland neemt toe v -Mr t DINSDAG 31 OCTOBER 1650 PROVINCIALE ZËEUW SE CO O R A NT Het mysterie-Pontecorvo Met zijn kennis zouden de Russen atoombommen „en masse" kunnen fabriceren. LONDEN, October Sir Percy Sllïloe, de directeur-generaal van M.I5 (Britse Military Intelligence), die binnen enkele dagen uit Amerika In En geland terugverwacht wordt, zal persoonlijk de leiding op zich nemen van het nitgebrelde onderzoek, dat thans gaande is naar de verdwijning van de Britse atoomgeleerde, professor Bruno Pont-ecorvo. Het gehele systeem van de Britse veiligheidsdiensten zal waarschijn lijk herzien worden. Sillltoe zelf zou er een voostander van zjjn om een cen trale veiligheidsdienst voor alle regerlngsdepartemonten te organiseren, ln plaats van de vier thans bestaande afzonderlijke diensten, die soms langs elkaar werken. trent de meest efficiënte constructie van atoomovens. Slechts deze kennis zou hen o.a. in staat kunnen stellen met een massaproductie van A-bom men te beginnen. Ook was Pontecorvo volledig op de hoogte van de bouw van de nieuwe frote Britse atoomoven die thans te ellafield, in West Cumberland, zyn voltooiing nadert. HUISZOEKING Het mysterie-Pontecorvo ls er niet eenvoudiger op geworden sinds de Britse geheime dienst het huis van de professor aan een onderzoek heeft onderworpen. De professor en zjjn gezin woonden in het „atoomstadje" Abingdon, vlak bij het atoomcentrum Harwell. Evenals alle andere atoom geleerden en werkers van Harwell werd aan Pontecorvo een huis ver strekt door het ministerie van Be voorrading. De Special Branch van de Yard is er thans binnengebroken. Er lagen 130 brieven, briefkaarten en pakjes op de mat opgestapeld. De ze worden alle onderzocht en de af zenders der buitenlandse brieven wor den nagegaan. Het is gebleken, dat de professor met enige personen in het buitenland gecorrespondeerd heeft over onder werpen, die op de atoomindustrie be trekking hebben. Ook heeft men een koffer gevonden met een nieuw etiket van een hotel in de Spaanse stad Irun, nabij de Franse grens. Navraag bij de Britse consul in Irun heeft uit gewezen, dat de professor daar niet geweest is. De reis die Pontecorvo met zfln ge zin door Frankrjjk naar Italië maakte wordt thans door de Special Branche van stad tot stad nagespeurd. Men houdt ook rekening met de verklaring die een winkelier nu in Abingdon heeft afgelegd aan de politie. Deze zou mevrouw Pontecorvo op straat gezien hebben enige weken nadat het gezin op vacantie was gegaan. 4J ucivciiu., «mi prof. Por vo, van geboorte een Italiaan, die in 1948 Brits onderdaan werd, in Jub ontslag genomen van het Britse atoomcentrum te Harwell, daar hij voor Januari a.s. een benoeming aan vaard had als professor in ae na tuurkunde aan ae universiteit van Liverpool. Op 25 Juli ging de 37-ja- rige Pontecorvo met zijn blonde Zweedse vrouw Marianne en hun drie zoontjes per auto op een vyfweekse vacantie via Frankrijk naar Italië. In Rome bezochten zy de zuster van de professor, die getrouwd is met een leider van de Italiaanse communisti sche partij. Op 1 September, de dag waarop het gezin in Engeland terugverwacht wercf, vloog het naar Stockholm. De vliegkaartje stonden op de naam Nordblom, de meisjesnaam van me vrouw Pontecorvo. Hoewel haar ouders in Stockholm wonen, wisten dezen hier niets van en het gezin vloog op 2 September door naar Hel sinki. Het laatste, dat van 't gezin gezien werd, was dat het niet In de gewone passagiersbus stapte, maar van hef vliegveld afgehaald werd door een grote gesloten auto, met een num merbord van het corps diplomatique. Hun elf koffers werden In de auto ge laden. Thans is vastgesteld, dat de bestuurder van deze wagen de Russi sche persattaché in Helsinki was. De auto verdween in dc richting van Pnrkkala, De Russische militaire ba sis, tien kilometer van Helsinki, die in 1944 door de Russen op een 50-ja- rlge concessie van Finland verkregen word. Sindsdien ontbreekt elk spoor van het gezin. De Russen beweren nog nooit van Pontecorvo gehoord te Hebben en mtem' dat ze zelf genoeg atoomge- i hebben. In Engeland vermoedde men nog niets, toen hy op 1 September nog niet terug was. Men dacht dat hij zijn vacantie verlengd had. Toen hij een ter een week later niet verscheen op de belangrijke atoomconferentie in Oxford, begon men zich ongerust te maken. GEEN COMMUNISTISCHE NEIGINGEN Thans, nu vrij zeker aangenomen lean worden, dat de professor en zijn gezin zich wellicht onder dwang in Moskou bevinden, werken de Britse, Canadese en Amerikaanse ge heime diensten onder hoogspanning. Het vermoeden, dat de professor niet vrflwillig verdwenen is, wordt ver sterkt door de uitgebreide Inlichtin gen, die de afgelopen dagen zijn in gewonnen over het leven van Ponte corvo in Canada (van 1943-1946) en Engeland. Nergens blykt uit, dat hy communistische neigingen zou heb ben. ONGERUSTHEID TOCH GROOT Hoewel de Britse antoriteiten aan Amerika de verzekering hebben ge geven, dat Pontecorvo in Harwell j land, populair in de be«te betekenis van het woord. PABIJSE ROMANCE De professor heeft zijn vrouw le ren kennen in Parijs in 1938, waar zjj enige tijd met haar vader vertoefde. Zy hebben elkaar ontmoet op een bal in Montparnasse en na een romance van enkele weken zyn zy getrouwd. Verleden jaar hebben zij voor het eerst met hun drie kinderen een be zoek aan de ouders van mevrouw Pontecorvo in Stockholm gebracht. Deze zgn thans uitermate verbaasd over het feit, dat het gezin een dag ln Stockholm geweest is en zelfs niet heeft opgebeld. Inmiddels wordt de in Londen wo nende zuster van de professor. Anna Pontecorvo. een 26-jarige onderwijze res door de politie beschermd. Zg krijgt dageiyks twee detectives mee wanneer zij van haar school naar huis gaat en wordt ook 's avonds be geleid wanneer zy extra lessen geeft aan een avondschool. Anna was met de professor en zyn gezin samen op vacantie in Italië, maar zy is veel eerder uit Rome vertrokken, zy heeft inlichtingen verstrekt aan M. i. 5 en o.a. meegedeeld, dat haar broer niet de minste aanduiding heeft gegeven over een eventuele reis naar Rusland. (Nadruk verboden) Tibet verzocht India alleen om diplomatieke hulp. Officieel wordt te New Delhi ge meld dat Tibet India om diploma tieke hulp heeft verzocht met het oog op een vreedzame regeling met China. Geen enkele militaire huljr werd gevraagd. Tibet heeft India niet verzocht de zaak onder de aandacht van de V.N. te brgen- Volgens te New Delhi door het In diase ministerie van buitenlandse za ken ontvangen berichten bevinden de Cliinese strijdkrachten, die Tibet zyn binnengetrokken, zich op 400 kilo meter afstand van Lhasa. De Chinese communistische troe pen zouden zich in twee colonnes hebben gesplitst. I Maurice Chevalier 50 jaar op de planken. Maurice Chevalier heeft zijn vyftig- jarig toneeljubileum gevierd. Het was namely k een halve eeuw geleden dat een kwajongen uit de Parijse buurt Menilmontant zijn debuut op de plan ken maakte. Sindsdien zag men hem op alle tonelen ter wereld en vierde hy in vijf werelddelen triomphen met het Franse lied. Dit leven van hard werken en veel succes bracht .Maurice" deze maand naar de kelders van Epernay bi Reims, waar meer dan acht honden gasten, vooral Paryzenaars, waren bij eengekomen om de doop en later de projectie van ..ma pomme", de laatste film van Marc-Gilbert Sauvajon, by te wonen, die gespeeld wordt door de vertolker van het bekende liedje, waarvan de naam ook aan de film werd gegeven. ;vV MMft 1 I :.i~. Y«s vt ("Pil 1 Het enige doelpunt bi dc te Schiedam gespeelde wedstryd SW-B!auw Wit, gemaakt door Koekebakker. In het doel op de grond liggend van der Poel van SW en achter hem mldvoor Koekebakker van Blauw Wit. De bal ge heel links onder in de hoek. 150 merken op de markt; waar moet dat heen? „Praat my er niet over, mynheer. Ongeveer 150 sigarettenmerken zyn er op het ogenblik en er komen Iedere week op z(Jn minst nog een paar by. Ik begin mü zo langzamerhand af te vragen, waar ik alles moet uit stallen en bewaren enwaar ik het geld vandaan moet toveren om de bestellingen te kunnen betelen. By ons geldt nameiyk de stelregel: boter by de vis en dat betelcent, dat leder besteld pakje by aflevering onmld- deliyk dient te worden afgerekend. Wy moeten dan maar afwachten of en wanneer het pakje verkocht zal worden. Neen, geef my maar weer de tyd terug van de slgaret-op-de-bon; toen was er tenminste een goede boterham ln onze branche te verdienen. Maar tegenwoordig de is; laten wij zeggen, dat het de ge middelde prijs is in Nederland". Is het sigarettenverbruik na de oorlog toegenomen? „Oh zeker, met sprongen! Bijna iedere dame rookt tegenwoordig en vooral de jongere generatie. Maar lis tig, dat ze zijn, mijnheerTyperend ls wel, dat de zachte damessigaret van vóór de oorlog er grotendeels uitligt. Men en dit geldt zowel voor de mannen als vrouwen prefereert een pittige sigaret, op het scherpe af, zou ik haast zeggen". Verkoopt U iedere dag ongeveer even veel? „Ja, dat kunnen wij wel aannemen. Behalve dan als het slecht weer ls; als het regent. Dit scheelt iedere week ongeveer 10 in de verkoop; u kunt dus begrijpen, dat wij iedere avond, voordat het weerbericht door de radio komt, een schietgebedje doen. Maar de weergoden laten zich niet zo ge makkelijk gunstig stemmen in ons landje Oud-voorzlttervandeZ.L.M. en sedert 1918 voorzitter van „Het Nederlandsche Trekpaard". Zon er wel één Zeeuwse boer zyn, die Jonker Jan niet kent? Waarschyniyk niet, want jhr. J. van Vredenburch is een vriend van de Zeeuws© boeren. Een goede vriend zelfs en van tel van Zeeuwen, die niet tot de boerenstand behoren evenzeer. Maar toch in de eerste plaats van de boeren, met wie hy mi al vyftig jaar bevriend Is. Wanneer zyn forse gestalte op een belangryke vergadering of keuring gezien wordt en als het belangrijk ls, ontbreekt hy maar zelden boort men alt'Jd een vroiyke groet, want Jonker Jan ls populair ln Zee- Tilet by het meest" geheime werk be trokken was en er geen papleren ver mist worden, ls de ongerustheid zeer groot. De professor is nl. een expert op het gebied van het ontwerpen der gigantische atoomovens, die nodig zijn voor de fabrica tie van het explosief voor de A-bom. Hy speelde een zeer belangrijke rol by het ontwerpen van de Canadese atoomoven te Chalk River in Canada, die de grootstè ter wereld is. Even zeer is het bekend, dat de Russen, ondanks het feit, dat zij in 1947 een atoom-ontploffing tot stand hebben weten te brengen, dringend gebrek hebben aan de technische kennis om- VOOR JE GENOEGEN Wie de kranten deze Maandag leest, komt weer allerlei berichten tegen over ernstige gevolgen van ruw spel Eén der radioverslaggevers begon zijn overzicht Zondag met een klaaglied over ruw voetbal door Oostelijke ploe gen. In Biervliet kwam het tot een beenbreuk en een hersenschudding En dan beweren de mensen nog altijd, dat je sport beoefent voor je plezier en voor je gezondheid! Ach, sport beoefen je allang niet meer voor je plezier, tenminste voet bal, boksen en wielrennen niet meer Die sporten zijn kijkspelen geworden, waarmede financiële belangen ten nauwste zijn verbonden. Als dat een maal hel geval is, speelt het plezier geen rol meer, en ook de gezondheid niet. Het zijn de dubbeltjes, die rege ren. Een predikant heeft dezer dagen de vraag gesteld, of als er nu eens geen toeschouwers' meer kwamen, hel spel even ruw zou blijven. Hij beantwoord de die vraag ontkennend. En inder daad. Bij de Zaterdagmiddagvoetbal lers gaat het rustig toe en ook bij de ouden van dagen, die op zomeravon den een balletje trappen. En bij hockey en tennis en cricket en korf bal. Maar daar komt dan ook bijna niemand naar kijken! Zaterdag 11 November aj>. wordt jhr. van Vredenburch zeventig Jaar en ter gelegenheid van deze heugelijke dag hebben w(j hem opgezocht en een praatje met deze joviale jubilaris gemaakt. Ja ik wordt zeventig, begint de heer van Vredenburch, maar ik voel me nog jong hoor. Dat hebben jullie trouwens zelf nog eens gesciireven „Het leven begint pas met zestig...". Dat was een verhaal uit Amerika, maar wie deze krasse 69-jarige ont moet, weet dat dit ook voor ons land zou kunnen gelden. Men kan met jhr. van Vredenburch niet praten zonder haast direct bij de paarden terecht te komen. Die hebben nu eenmaal de liefde van zyn gehele hart en voor het omhoog brengen van het peil van de paardenfokkerij heeft hij steeds zijn beste krachten gegeven. Maar voor ons is er toch ook zijn Zeeuwse tyd en daarover moest jhr. van Vredenburch dus eerst vertellen- In Den Haag geboren en ln Zut- phen opgegroeid, ben ik toch al ln 1900 naar Zeeland gekomen, vertelt hij. Ik was toen nog niet eens meer derjarig, maar ik had In Wageningen gestudeerd en wilde nog wat bekwa men in kwesties van administratieve aard, waartoe een volontairschap op het kantoor van de rentmeester van het Kroondomein op Tholen natuurlijk heel geschikt was. Dat was een mooie tijd en heel wat van m'n beste vrien den in Zeeland heb ik toen al leren kennen. De oude heer van DUk, nu al de negentig gepasseerd, wiens zoon directeur van de Landbouwwinter- school in Schoondfjke is, de familie de Geuze en nog zoveel anderen In 1903 kocht Jhr. van Vredenburch 'n boerderij op Tholen en daarop is hy gebleven tot hij in 1920 een functie by het gezantschap in Brussel aan vaardde. Ook in het openbare leven nam hy zeer actief aandeel. In 1901, juist meerderjarig geworden, kreeg hy bijv. zitting in de gemeenteraad van Tholen. later werd hy voorzitter van de afd. Tholen van de Z.L.M., van de Gezondheidscommissie, zelfs waar nemend Kantonrechter,, en bestuurs lid van tal van andere plaatseiyke verenigingen. Eén hiervan mag niet onvermeld blijven, nl. die van presi dent-commissaris van de Waterlei ding-Mij. Tholen. juist In de periode waarin de totstandkoming van de wa terleiding op dit eiland werd voorbe reid. Daar hebben we heel wat mee te doen gehad, vertelt jhr. van Vre denburch, de gemeentebesturen waren er heus niet zo gemakkelijk toe te be wegen. Ze vonden die regenbakken nog zo kwaad niet en voor de „rooie luusjes" waren ze niet bang. VOORZITTER VAN DE Z.L3L Tydens de vorige oorlog werd de heer van Vredenburch voorzitter van de Z.L.M. en ook in die functie heeft hij in Zeeland, samen met o.a. de he ren W. Kakebeeke, A. Capon en T. J. E. Kielstra, belangrijk werk in een moeiiyke tijd kunnen verrichten. We waren eigeniyk het apparaat, dat allerlei regeringsopdrachten moest uitvoeren en dat had heel wat voeten in de aarde. Maar we zijn er geko men! Eigeniyk leek het een boel op wat er nu gebeurt, maar we zitten dan ook weer in een na-oorlogstijd. Als directeur van het Rijksproduc tiekantoor heeft de heer van Vreden burch toen ook heel prettig samenge werkt met W. Baron Collot d* Escury, die toen regeringscommissaris voor de graaninzameling was. BIJ HET TREKPAARD. Maar dan komen we ten slotte toch tot de paarden. In 1918 werd jhr. van Vredenburch voorzitter van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" en deze functie vervuld hy nogsteeds met groot enthousiasme. Wie hem wel eens heeft gadegeslagen op de keuringen in Zeeland of elders, of op de grote nationale tentoonstellingen in Den Bosch, weet dat Jonker Jan daar he lemaal in zijn element is. En wat hy door zijn reizen iö België en Frank rijk en door zijn aanknopen van rela ties met buitenlanders, die zich voor onze paarden interesseren, voor de Nederlandse paardenfokkerij (en ex port!) heeft gedaan, is niet te beschrij ven. Op het ogenblik zyn er weer be tere kansen voor export naar Frank rijk. Onder zyn leiding heeft „Het Ne derlandse Trekpaard" zich ont wikkeld tot een krachtige en invloed rijke organisatie, by welke de behar tiging van de belangen van 't Stam boek veilig zyn gebleken. Het was voor jhr. van Vredenburch dan ook wel een grote voldoening, dat de vólksvertegenwoordiging vorig jaar het ontwerp voor een nieuwe Paar denvoet, dat bevoegdheden van het Stamboek naar de overheid wilde overhevelen, terugwees. Zy gaf daar mede het bewijs, dat zy in d© Stam boek-organisatie een groot vertrou wen stelde. PAARD EN TRACTOR. Tenslotte hebben wy Jhr. van Vre- Geen opwekkend geluid van die si garetten-winkelier. Verre van dat, ondanks het feit, dat de klanten re gelmatig zyn zaak binnenstappen om één of twee pakjes te kopen. Daar gaat de klacht dan ook niet over; in tegendeel; de verkoop 13 behoorlyk, doch het zijn hoofdzakelijk de hon derden guldens, die in de vorm van onverkoopbare sigaretten- en siga- renmerken in étalage en kasten lig gen, welke de winstmarge zo gering malcen. „Allemaal renteloos kapitaal, neemt u dat van my aan", zegt de winkelier, „want u moet niet denken, dat wy die onverkoopbare merken aan de fabrikanten kunnen terugge ven of kunnen ruilen voor andere soorten. Een enkeling doet het wel eens, doch dit gebeurt dan by hoge uitzondering. En het ongeluk is, dat wij alle merken in voorraad móéten hebben, want komt er een koper, die een ongebruikeiyk merk wenst, dat ik niet in voorraad heb, dan kan ik hem gerust als klant afschrijven. Mtfn collega, die een straatje verder woont heeft nameiyk het merk wel en daar ga je „Is de sigarettenroker van tegen woordig dan zo lastig vragen wy. .Mijnheer", antwoordt hy, „daar is het eind van weg. Ondanks het feit, dat er al zoveel merken op de markt zyn, moet de gemiddelde roker on- middellyk, wanneer er iets nieuws uitkomt, ook dat nieuwe merk heb ben. Meestal maar voor één keertje, want by nader inzien, biykt men de nieuwe sigaret toch niet zo te waar deren. En wy, die dat merk om „by" te blyven, hebben moeten bestellen, zitten weer opgescheept met de voorraad. Hebt u wel eens gehoord van het gezegde, de kleren maken de sigaret?" vraagt de winkelier op zyn beurt. Neen, wy hadden er niet eerder van gehoord en de sigaretten-expert legt het ons uit „De verpakking, dat is het beste lokmiddeL Ziet het doosje er aantrek- keiyk uit, is er nog een cellophaan pa piertje om, staat er „Virginia" op mei liefst nog het woordje „Import" wel nu, dan gaat het nieuwe merk er in als koek! Voor een enkel weekje meestal. Wij, als sigaretten-verkopers proeven de nieuwe merken sigaretten zo goed als nooit. Wijv bekijken alleen het pakje en is dit wat je noemt „show", vooruit, daar gaat de beste!- i ling dan Weer. Het verhaal wordt eentonig" In welke prysklasse verkoopt u de meeste sigaretten? „Bij mij in de zaak gaan de pakjes van, laten wij zeggen, 60 of 70 cent het best de deur uit. En ik geloof wel, dat dit voor de meeste zaken het zelf- Colporteur zwaar mishandeld en beroofd van.... 45. In een bos onder de gemeente Nieuweramstel is een te Haarlem wo nende colporteur op laaghartige wijze beroofd. De man had pas zijn salaris ontvangen en hy vertelde dit aan drie mannen, met wie hij een borrel dronk in een café. De mannen boden de colporteur aan, daar zij toch naar Haarlem moesten, mee te rijden in een auto, die aan één hunner toebehoorde. Op een stil gedeelte in de nabijheid van de luchthaven Schiphol, stopte de auto. De colporteur kreeg van één der inzittenden een klap op zijn hoofd en werd uit de auto geslingerd, waarna de man op laaghartige wijze werd behandeld. Badend in zijn bloed werd hy achtergelaten. Na vermoedelijk en kele uren ter plaatse te hebben gele gen is hij naar een brugwachterswo ning gestrompeld. De man was be roofd van zijn portemonnaie met f 45.- en een actetas, die later werd teruggevonden. Hei Wereldgebeuren Feestmaal door vergiftiging verstoord. In Maastricht zijn na een feest maaltijd acht personen onwel ge worden. De oorzaak is zeer waar schyniyk vergiftiging tengevolge van het gebruik van ondeugdelijke vis, welke in één der gerechten was ver werkt. Eén van de slachtoffers moest naai* het ziekenhuis worden ver voerd, de anderen kwamen de nade lige gevolgen spoedig te boven. denburch nog gevraagd naar zijn oor deel over een belangryke kwestie, n.1. die van paard of tractor. Ik geloof, dat het paard zich in onze boerenbedrijven zal handhaven, is zyn oordeel. Natuuriyk, dc tractor is niet meer weg te denken, vooral niet op grote bedrijven, maar kyk eens hoe dood je de grond maakt, als je er telkens maar weer met zo'n zware kolos over rost. En wil je een frappant bewys? In de N.O.-Polder, waar al die nieuwe bedryven toch heus wel modern en rationeel worden aangepakt, hebben we al een afde ling van onze vereniging. De jongste maar ze is er het levend bewys voor, dat ook daar het trekpaard in zyn waarde erkend wordt. Zaterdag 11 November wordt jhr. van Vredenburch dus 70 jaar. Sedert 1920 woont hij nu reeds in het Bel gische grensdorp Kapelle. maar zijn Zeeuwse vrienden zullen hem die dag zeker niet vergeten. 16. Het onderzoek, dat Jimmy in huize de Jong instelde, werd voor hem eerst belangwek kend, toen hy de klerenkast van de heer des hui zes ontdekte. Er hingen allemaal deftige pak ken, welke Jimmy maar weinig toelachten. Een uitzondering vormde een nog al opzichtig zomt - costuum, licht groen met een grote bruine ruit, dat hy ijlings aanpaste en dat hem als gegoten zat. Hy vond er een aardig groen jagershoedje bij, dat hem ook niet slecht stond. Na zyn voe ten in prachtige lichtgele schoenen te hebben la ten verdwijnen, verliet Jimmy heel tevreden het huis. Hellas herdenkt Aan de vooravond van de herden king van het feit, dat 10 jaar gele den de Italiaanse Fascisten Grieken land binnenvielen, feit dat nog althd in het moderne Hellas Herdacht wordt, heeft de Griekse gezant in de Re sidentie, de heer Nicolas G. Lély, ons getuigd van zijn grote bewondering voor het Nederlandse volk, waarvan hy, de dichter-schilder, de culturele en sociale uitingen met nauwgezet heid volgt. (Zelf werd hy als ama teur-schilder juist Vrijdag bekroond' door het Haagse Genootschap Artifi- cia voor zyn inzending van fynzinni- ge etsen!), aldus onze Haagse redac teur. Tien jaar geleden is het Griekse Volk als één man opgestaan en heeft zich te weer gesteld tegen de fascis tische horden, die zijn vryheid en on afhankelijkheid bedreigden. Binnen een maand was de vyand al tot ver over de Albanese grenzen terugge drongen, terwijl hy gedurende zes hele maanden de ene nederlaag na de andere leed en tenslotte Hitiers hulp moest inroepen. Vasthoudend aan hun eeuwenoude tradities hebben de Grieken tot de laatste ademtocht gevochten en als eersten de mythe van de onoverwin nelijke As vernietigd, terwfól tevens aan de Russen tijd gegeven werd, om zich voor te bereiden, totdat de As- bondgenoten hun machtige legers ook tegen hen keerden. Na ae bevrijding echter, volgende op vier jaar tegenstand tegen de be zetters, moest het land zich nog maals te weer stellen, nu echter te gen een even brutale, zo niet brutale re vyand, de communisten, wier wreedheid die der As niet alleen evenaarde, doch zelfs verre overtrof. Dank zy de manhaftigheid en de op offeringen van het Griekse leger en het volk, hebben de door de IJzeren Gordijn-landen georganiseerde com munisten tenslotte hun strijd, die be oogde het wettig gezag met' geweld te grypen, verloren ."En nu pas, na de Koreaanse oorlog kan de wereld de betekenis vatten van onze opofferin gen, die tengevolge van verwarring en communistische propaganda als imperialistische en monarcho-fascis- tische activiteit bestempeld kan wor den, aldus de heer Lély. De strijd tegen het communisme voert Griekenland, dat. merkwaardi ge coïncidentie, evenals Korea op de 38ste breedtegraad ligt, ook in het leger der Verenigde Naties op Korea, waarheen het evenals Nederland een detachement gezonden heeft. Het was een Nederlander, de heer J. F. Engers, die dezer dagen te Athe ne namens Trygve Lie de vlag der UNO Ran dit Griekse detachement uitreikte. Met smart sprak de heer I^elv ons van de grote verliezen, die Grieken land in de oorlog tegen de commu nisten geleden heeft en var- de grote materiële schade <3S0 milliocn dol lars), die in zyr. land ls aangericht. Maar het smartelykst en schrij nendst ls wel de roof van 28.000 Griekse kinderen, die achter het IJzeren Gordyn worden vastgehou den. zal Griekenland, aldus de grijze gezant il niet ophouden zijn zonen terug te eisen het hoopt, dat ook Nederland zal meehelpen deze misdaad tegen de Westerse beschaving uit te wissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5