Gunstige provinciale begroting Zware Hoest voor het jaar 1951 Subsidie's vrijwel ongewijzigd PUROL KNOKKE'S GEMEENTERAAD JAMMERT OVER HET ZWIN Monumentenrestauratie in Zeeland Waterleidingmaatschappij Schouwen en Duiveiand DE MECHANISCHE INVENTARIS VOOR LANDBOUWBEDRIJVEN NOVITEIT BIJ HERSTEL VAN GROTE SLUIS TE VEERE Wesr zeldzame vogels Provincie geeft 1300 voor kankerbestrijding. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 31 OCTOBER 3950 **11 1,1 ArivertonUe) De begroting 1951 van de provincie Zeeland is verschenen en het alge mene beeld daarvan is gunstig in vergelijking met voorgaande begrotingen. Voor de gewone dienst bedraagt het totaal aan inkomsten 4.395.497, terwijl de uitgaven daaronder blijven met ruim 50.000.welke op de post onvoorzien z\jn geboekt. De kapitaaldienst sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 14.786.586,36. De kosten van het algemeen bestuur over de provincie vertonen een gelei delijke stijging. Waren deze netto- kosten in 1949 340.875.05, voor 1950 werd 380.742.geraamd cn voor 1951 beloopt de raming 418.526—. De stijging is voornamelijk een ge volg van de toenemende kosten voor salarissen, enz. Daarvoor wordt thans geraamd 322.000.(in 1950 j 299.000.Wat de inkomsten be treft wordt een vermindering ver wacht van de leges, die dooi- de pro vinciale griffie worden geheven. De raming, aie in 1950 46.000.be droeg is voor 1951 teruggebracht tot 34.000.Er is niets geraamd voor numnierbewijzen, daar het voorne men bestaat deze van Rykswege te doen afgeven. VOLKSGEZONDHEID Hoofdstuk III (openbare orde, vei ligheid, zedelijkheid en volksgezond heid), sluit met een totaal aan uitga ven van 101.500(vorig jaar 87.878.—). De gebruikelijke subsidie's zijn in hoofdzaak onveranderd gebleven. Alleen werd vorig jaar een bijdrage van 6000.voor het Groene Kruis uitgetrokken en voor 1951 wordt dat 3900.voor het Groene Kruis, 1250.voor het Wit-Gele en 1000.voor het Oranje-Groene Kruis. De kosten van de planologische dienst, die onder volkshuisvesting op dit hoofdstuk drukken worden ge- raamd op 65.000.— -vorig jaar 61.628.—). DIJKEN EN WEGEN Hoofdstuk IV, de Waterstaat zal in 1951 vorderen 2.604.044,waarte- genover aan verschillende bedragen, enz., een bedrag aan inkomsten staat van 1.174.115,zodat ten laste van de provincie blijft 1.429.929, hetgeen circa 80.000.meer is dan over 1950. Voor dc Zeeweringen en strandhoof- den is 374.916.opgebracht (vorig jaar 350.000en voor de wegen totaal 1.720.187,(vorig jaar 1.310.680,—. ECONOMISCHE ZAKEN Uit hoofdstuk V (economische aan- felegenheden) blykt, dat voor 1951 e bijdrage voor de Zeeuwse Visse- rybelangen (vorig jaar 3000.is vervallen. Voor verlies op het Prov. Gasbedrijf is 84.500.afgeboekt Do bijdragen voor landbouwonderwijs enz., zijn vrijwel gelijk aan die in het voorgaande jaar. De paardenfokkerij ziet haar subsidie zakken van 2250 tot 1500, de rundveefokkerij van 8700 tot 3700. De netto-uitgaven op dit hoofd stuk bedragen 172.287,50 (vorig jaar 179.987,50). fAdvertentie Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen Schip liep schade op aan de schroef. Bij het opschutten naar Gent is te Terneuzen het Noorse ss. „Wil liam" met de achtersteven in aanra king gekomen met de kolkmuur, waardoor de schroefbladen werden verbogen. Het schip is op eigen kracht doorgevaren naar Gent, Des kundigen van Lloyd zullen de scha de opnemen. Aanbestedingen Bouwbureau voor de landbouw Middelburg. Door het Bouwbureau voor de Land bouw te Middelburg werden enige aanbestedingen gehouden. Ten behoe ve van J. Matthijsse te Meliskerke werd aanbesteed de bouw van een landbouwschuur met veestalling en varkenshok. De volgende inschrijvin gen kwamen binnen: J. Adriaanse, St. Laurens f 22.937; J. Walraven, St. Lau rens f 23.150; A. J. Jacobsen. Melis kerke f 23.980; J. Mesu Zn., St. Lau rens 25.580; J. M. Goedemondt, Vlis- singen 25.888; Verenigde Westkap- pelse Aannemers, Westkapelle 26.300; J. de Rijk* Middelburg f 27.412; H. v. Sabben, Goes f 27.473. Voorts werd aanbesteed ten behoeve van Aug. de Croock te Aardenburg de bouw van een landbouwschuur met veestalling. Inschrijvingen: A. Heijn- drikx en Th. Standaert. Eede f 14.295; A. J. H. v. d. Eisen, Sluis f 15.790; A. J. Risseeuw, Oostburg 15.797; J. v. Gorsel, Scherpenisse 15.892; Vermeu- len's Bouwbedrijf. Gorinchem 16.700; P. F. Barra. Oostburg f 17.847. Een derde aanbesteding geschiedde voor de erven C. V. Acker te Sas van Gent. Inschrijvingen: open kapschuur: P. Hamelink. Hoek f 18.500; P. A. v. d. Brande Jacobs, Sluiskil f 18.540; B. F. de Waal, Sluiskil f 18.650; J. Colijn, Terneuzen 19.800; J. F. v. Veen, Ter- neuzen f 20.400; Gebr. v. Steenberghe, Philippine 22.350; met veestaUing: P. A. v. d. Brande, Sluiskil f 21.060; B. F. de Waal, Sluiskil 21.120; P. Hame link. Hoek f 23.459; J. Colijn, Terneu zen f 25.000; J. F. v. Veen, Terneuzen 26.000; in massa: P. A. v. d. Brande, Sluiskil 39.600; F. J. de Witte, Ter neuzen f 39.600; Gebr. R. Matfchysse, Graauw 40.100; J. C. de Vos, Zaam- slag f 40.200; Gebr. A. M. P. Durinck, Graauw f 42.600; P. F. v. Driesschen Zn.. Hontenisse f 42.600; A. Bou- wens, St. Jansteen 47.400; P. J. Pot ter. Hulst 47.900. Venray voor 45 verpleegden tesamen 56.180.terwijl voor begrafenis kosten 1500 is bestemd. Onder „overige uitgaven" is btf dit hoofd stuk een post van 10.000 gevoegd voor het zg. opbouworgaan van Zee land. MONUMENTEN EN BI BLIOTHEEK. Hoofdstuk VII (volksontwikkeling, opvoeding en eredienst)) zal 77.960 vorderen in 1951. Voor herstel van monumenten is 20.000 uitgetrok- I ken (vorig jaar 10.000) en voor i de reservedienst bibliotheekfonds is 10.000 bestemd. Dit reservefonds wordt gevormd omdat het herstel van de prov. bibliotheek en de uit breiding van de bibliotheek tot een verwaring van lasten zal leiden. Men wil de schok van de verhoogde nFPCTPü7ii,'i.-pv lasten enigszins breken door de vor- GELSTtSZILKtN m, vansdit reservefonds. Hoofdstuk VI, dat een netto-uit- aaf eist van 108.380.voor ar- MEEVALLER, teid, maatschappelijke zorg en voor- Hoofdstuk VHI is een kort, maar zorg, bevat een oelangrijke post ver- verheugend hoofdstuk, want daaruit pleging van behoeftige geesteszie- blijkt, dat aan opcenten en aan uit- ken, waartegenover echter bijdragen keringen uit het Prov. Fonds de pro van derden staan. vincie Zeeland 310.000 meer aan De totale uitgaven voor de gees- inkomsten z"l ontvangen dan over teszieken bedragen ƒ629.590,(aan- 1950 het geval was. Vandaar dat deel van derden 534.500,.men 100.000 wil reserveren voor De stichting Vrederust te Bergen herstel oorlogsschade en 5000 wil op Zoom ontvangt voor 340 ver- Uittrekken voor de overigens pleegden 537.350,Coudewater slechts kleine tekorten van vo te Rosmalen en St. Servatius te rigc dienstjaren. Smelr, om de prikkeling te verlichten, het slijm los te maken en het hoesten te verzachten, een weinig VapoRub in kokend water en adem de medicinale dampen in. Voor het slapen gaan keel, borst cn rug flink met deze zalf inwrijven. Er valt niets te jammeren, want van indijking Is geen sprake. De gemeenteraad van Knokke heeft een motie aangenomen, waarin hU zich verzet tegen de indijking van het Zwin door Nederland. In dc motie wordt geconstateerd, dat dc thans voltooide indijking werd uitge voerd ondanks het protest door dè gemeenteraad van Knokke. Door de indijking wordt .de .natuurlijke loop van het zeewater afgesneden. Hier door zal het natuurmonument, het Zwin geheel verloren gaan. De motie stelt verder vast, dat door deze indijking niet alleen aan de stad Knokke, doch aan het culturele patrimonium van geheel België grote schade wordt berokkend. Onderstreept wordt in dit verband, dat bedoelde indijking verwezenlijkt zou zijn zonder enige waarschuwing. De motie legt er de nadruk op dat de BelgischNederlandse commissie, die advies moest uitbrengen over de kwestie van het Zwin, pas werd ge raadpleegd toen met de werkzaamhe den reeds een aanvang was gemaakt. Hierdoor zou de Belgische afvaardi ging voor een voldongen feit gesteld zijn. ONHOFFELIJK? De gemeenteraad tekent tenslotte protest aan tegen de vernieling van Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij de Provinciale Staten voor stellen ingediend om enkele aanvul lende subsidies te verlenen voor res tauratie van monumenten. De restauratiekosten van de Ned. Herv. Kerk te Ren esse bedrageri meer dan oorspronkelijk werd ge raamd. In verband daarmede willen gedeputeerden de provinciale subsidie voor dit werk verhogen met f 2.056. Ook het herstel van de Campveerse torèn zal waf meer kosten en daarom willen gedeputeerden daarvoor j 310 meer aan subsidie verstrekken. Het zelfde geldt voor de dorpspomp te Nis- se. Gedeputeerden stellen voor nog eens een bedrag van f 82 te geven. Ook met de restauratie van het Kui- persgildehuis te Middelburg is meer geld gemoeid, dan men verwachtte. Gedeputeerden achten het billijk, dat de provincie 77 extra geeft. Er is intussen nog een hele lijst van restauratie's, waarvoor subsidie is aangevraagd of gevraagd zal worden. Gedeputeerden willen enkele van die aanvragen thans afdoen. Zij stellen aan de Provinciale Staten voor aan de gemeente Groede een bedrag van ten hoogste 3.277 toe te kennen voor de torenrestauratie, aan het fonds Zeemans- en Vissersbeurs 170 voor de restauratie van het poortje bij het Cornelia Quack's hofje, en aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Zierikzee 433 voor de restauratie van het orgel. Wat betreft de restauratie van de kerk te Noordgouwe en de toren te Oostkapelle, willen Gedeputeerden nog op nadere gegevens wachten. Zeeuwse Vara-tournée. De vereniging van Arbeiders Ra dio-Amateurs, de V.A-R.A. viert deze week het 25-jarig bestaan. Voor de grootste afdelingen in Zeeland is een tournée samengesteld, welke gedeel telijk in het kader van dat zilveren jubileum wordt gehouden. Donderdag a.s. treedt in het Con certgebouw te Vlissingen op het ge zelschap „Accordeola" onder leiding van Jan Gorissen; verder werken me de de bekende radio-artisten Cees de Lange, Cora May, Max van Praag en de voordracht-kunstenaar Jan Le- maire. Vrijdag treedt dit gezelschap, eveneens voor de V.A.R.A. op in het Schuttershof te Middelburg en Za terdag 4 November, de avond van het jubileum, in de zaal Krijger te Goes. Woensdag 15 November komt in Zierikzee in de Concertzaal het ge zelschap „De Zonnekloppers". Hierbij werken voorts mede Cees de Lange, Sylvaln Poons, Charles Aerts en El- ly Rexon en de show-goochelaar Pie- tro Nakaro, benevens The Hodlars. In Terneuzen komt het A-B.C. Ca baret met Wim Kan en Corry Vonk, Johan Elsensohn e.a. Donderdag 7 December een V.A.R.A.-avond ver zorgen en wel in het Concertgebouw aldaar. Voor al deze voorstellingen bestaat grote belangstelling, zodat reeds ver schillende voorstellingen zijn uitver- het Zwin. verklaart het gebrek aan hoffelijkheid vanwege de verantwoor delijke Nederlandse autoriteiten te be treuren en roept de interventie van de Belgische regering in „om de Neder landers er toe te brengen de natuurlij ke waterloop van het Zwin te herstel len". Naar aanleiding van bovenstaan de verneemt het A.N.P. te bevoegder plaatse, dat van indijking van het Zwin geen sprake is. hoewel België de ze indijking officieel verzocht heeft m 1926. Overeengekomen is, dat de mid delste doorgang van het Zwin zal in stand blijven én niet alleen dat, maar zal worden uitgediept, waardoor in derdaad, zoals bedoeld, de zoutwater vegetatie van het Zwin van tijd tot tijd door zeewater wordt bespoeld. Dit heeft reeds enige malen plaats gehad, waaruit blijkt, dat van enige indijking geen sprake is. Bovendien hebben zich de stichting het Zeeuwse Landschap en de gemeenten Cadzand en Retranchement bereid verklaard om de kosten te dragen, nodig voor de uitdieping van de enig overgebleven verbinding van het Zwin met de zee. Men rekent er op, dat door de zich voordoende stromingen de natuur de kunstmatig aangebrachte diepte op peil zal houden. Tekort gedokt uit reservefonds. De Raad van Beheer der N.V. Wa terleiding- maatschappij „Schouweu- Duivoland" te >/ierikzee heelt de aan deelhouders het jaarverslag 1949 aan geboden, waarby de balans en ver lies- en winstrekening over dat jaar. \Vy publiceerden daaruit reeds de voornaamste cijfers. Hier volgen nog enige gegevens. Op 31 December resteerden nog een aantal boekwaarden met een totaal van 1.070.055,77. De gewone mini- mum-afschrijvingen bedroegen 18.539,82. De Raad van Beheer stel de voor het verschil tussen de aflos singen op de lopende geldleningen en de minimum-afschrijvingen, t.w. 26.442,85 als extra afschrijvingen aan te wenden, n.l. watermeters 2685,34; kantoorgeb'ouw-nv azijn- woonhuis 1422,43; pompsta -onsge- bouw en -fiHerwerken 4533,74 hoofdbuizennet 9706,68; dienstlei dingen 8094,66. De posten machine- installatie, inventaris, gereedschap pen, automobielen, telefoon- en wa- terstandmeldinstallatie cn waterto ren zyn alle tot 1.afgeschreven. Het exploitatietekort over 1949 be draagt. 18.050,37. De Raad van Be heer stelde voor, dit tekort, tc putten uit. het Reserve-fonds en het niet meer te verhalen op de gemeente- aandeelhouders. Het aandelenkapitaal bedroeg op 31 December 1949 1.836.000.—. De vaste bedrijfsactiva waren geboekt voor 991.596,24. In de post oorlogs schade 315.291,86) kwam in de loop van het jaar geen wijziging. Ook In de post leningen gemeenten-aan deelhoudsters kwam geen wijziging. Hiervan was het totaalbedrag 1.651.4 <0.— Op 25 Maart 1949 werd het nieuwe aanjaagstation te Zierikzee onoffi cieel in gebruik genomen. Hierdoor was het mogelijk het buizennet in de gemeenten Dreischor, Noordgouwe, Zonnemaire en Brouwershaven onder hogere druk te zetten. Door het pompstation de Blinkert werd in 1949 gemiddeld 144,5 m3 water per uur afgegeven; deze installatie voldeed over het algemeen aan de gestelde verwachtingen. Het nieuwe secundai re aanjaagstation te Schutje btf Kerkwervc werd op 1 December aan het bestaande buizennet aangesloten. De totale lengte van het buizennet bedroeg op 31 December 1949 17.445.632 m. Voor het blussen van brand werd in 1949 tweemaal gebruik gemaakt van de waterleiding. Te Nieuwerkerk brandde, een oude stroklamp af en hiervoor werd bluswater uit een brandkraan onttrokken. 25 Septem- berd werd gebruik gemaakt van een brandkraan by dc nablussching van een schuur te Zonnemaire. Rapport over een wedstrijd in West Zeeuwsch-Vlaanderen Op dc grote landbouwtentoonstelling, die deze zomer te Oostburg werd gehouden, werd door acht dorpen van West Zeeuwsch Vlaanderen gede monstreerd met moderne landbouwwerktuigen. De bedoeling was voor be drijven van bepaalde omvang de meest verantwoorde en nuttigste vorm van mechanisatie aan te geven. De acht dorpen toonden elk een bedrljfsinventaris, welke naar de mening van de samenstellers het „Ideaal" van de landbouwer zoveel mogelijk be naderde. kerbouwbedrijf ziet men bijvoorbeeld dat de tractor niet meer alleen wordt gejjruikt voor grondwerkzaamheden, maar tevens voor transport. Het bie- tenvervoer is daarvoor wel het groot ste bewijs. Verder heeft machanisatie ten doel, werkbesparing en het opvoeren van de prestatie per man-uur. terwijl ook een grotere aantrekkelijkheid voor de arbeider niet zonder beteke nis is. Daarbij kan men met machines sneller werken en beter profiteren van het gunstige weer. waar-door vaak de oogst gered kan worden. Tenslotte heeft de mechanisatie ten doel, het verminderen van de produc tiekosten en het vermeerderen van de ondernemingswinst. Hierbij is de men taliteit van de boer en de vakbe kwaamheid van de arbeider van het grootste belang. HET RAPPORT. De heer Bakker Arkema besprak vervolgens uitvoerig het door de com missie uitgebrachte rapport, waarbij hij de fouten belichtte en vele nuttige wenken gaf. Er volgde op deze toelichting een zeer vruchtbare gedachtenwisseling, waaruit bleek, dat de West Zeeuwsch- Vlaamse landbouwers over het alge meen zeer goed op de hoogte zijn met de mechanisatie en met de moderne bedrijfsvoering. eTnslotte werden de prijzen uitgereikt aan: 1. Groede, met een bedrijfsinventaris voor 100 ha.; 2. Nieuwvliet. met 30 ha.; 3. Breskens, met 60 ha.: 4. Groede met 60 ha.; 5. Schoondii'"\ met 100 ha.; 6. Zuidzan- de. met 50 ha.; 7. Retranchement, met 100 ha.; 8. Oostburg, met 100 ha. De jury, die bestond uit de heren C. de Nood te Waterlandkerkje, ir. P. R. Bourn an te Axel, ir. P. W. Bakker Arkema te Wageningen en U. D. Kalverkamp te Wageningen, had tot taak te beoofdelen do doelma tigheid van de samengestelde inventa ris en de wijze waarop de werktuigen waren onderhouden. Deze commissie heeft zich zeer nauwgezet van haar moeilijke taak gekweten en niet al leen een uitvoerig rapport opgemaakt, maar dezer dagen dit rapport nader toegelicht. Dat was in een bijeenkomst met het kringbestuur van West Zeeuwsch- Vlaanderen der Z.L.M. .de tentoon stellingscommissie en vele landbou wers. De bijéénkomst stond onder lei ding van de heer M. J. de Bruijne. EERSTE IN ONS LAND. Ir. Bakker Arkema wees er op. dat deze wedstrijd zeer veel aandaent heeft getrokken .omdat een dergelijke wedstrijd in ons land nog nimmer is gehouden en ongetwijfeld navolging zal vinden. Spr. hield een inleiding over de algemene aspecten van de mechanisatie ,die een hulpmiddel voor de landbouw moet blljVen en slechts een klein onderdeel van het bedrijf moet vormen. De algemene indruk toch is .dat het tekort aan arbeids krachten minder groot meer is. De seizoenarbeid blijft natuurlijk. Men bedenke echter, dat de particuliere belangen van de boer. vaak in tegen stelling zijn met de maatschappelijke belangen en daarom dient de vraag voorop gesteld te worden, wat is ver antwoorde mechanisatie? Bij het ak- „Stempelraam" van 400 ton in bouwput geplaatst. De grote bokken „Condor" en „Arend" van Van der Tak's Bergings- maatschappy hebben in de loop der jaren al vele vreemde karweitjes moeten opknappen, maar nog nimmer hebben zij zo'n zonderlinge last in de stroppen gehad als Zaterdagmiddag en Maandagmorgen te Veere. Toen hebben zy namelijk tevoren geconstrueerde, reusachtige stalen skeletten neer gelaten in de bouwput van de grote sluis, die, zoals be kend. een algehele vernieuwing ondergaat. Deze staalkolossen vormen tezamen een „stempelraam" van 400 ton, dat straks «Te damwanden van de bouwput tegen de waterdruk van buiten moet beschermen en daar door de werkzaamheden aan de sluisvloer mogelijk zal maken. Dit is de eerste maal, dat bij sluizenherstei in Nederland een dergelijk stutsystcem wordt toegepast. Opzichters liepen over 't water. Hoewel de arbeid te Veere zich nog steeds in het stadium van de a1> braak bevindt, betekende de plaat sing van het stempelraam wel het hoogtepunt van de werkzaamheden en het was dan ook geen wonder, dat daarvoor Maandagmorgen grote belangstelling bestond, zowel van de zijde van Rijkswaterstaat als van'fo tografen en filmoperateurs .In ge spannen aandacht volgden zij de ver richtingen van do twee bokken en er heerste werkelijk een hocra-stem- ming, toen omstreeks 12 uur bleek, dat alles vlot was verlopen. Van de bouwkuip, die noodzakelijk is om dc sluisvloer te kunnen ver nieuwen. zijn de 23 meter lange dam wanden aan de Oostelijke en Weste lijke kant gereed; zy bestaan uit aan elkaar sluitende stalen damplan ken. Daartussen is het stempelraam geklemd om te voorkomen, dat deze wanden door de waterdruk van bui ten worden weggedrukt. Nu de con structie op de bestemde plaats is aangebracht, kunnen ook de voor- en achterzijde van de bouwput wor den afgesloten met damwanden (in totaal wordt 1.192.000 kg. staal gebruikt;), waarna het water in de kolk wordt weggepompt. EEN NIEUWE VI.OER. Eerst dan kan worden begonnen met. het slopen van dc oude sluis vloer en kunnen vervolgens dé op- bouwwerkzaamheden aanvangen. Ér Een" toegewijd vogelliefhebber, deelt mij mee de vorige week onder' s-H. Abtskerke een klapekster te hebben waargenomen. Na de kraanvogel van West-Zws-Vlaanderen, dus opnieuw een zeldzame vogel, die op de trek in Zeeland rust. Als broedvogel bewoont hij meer Oostelyk gelegen gebieden van ons land. Is het toevallig, dat een „Alma nakje" mediteerde over een moge lijke strenge winter? Hiermee in overeenstemming Schijnt wel het feit, dat de eerste wilde zwanen (Cygnus cygnus) Zeeland reeds heb ben bereikt. Zwerfmans en 'n andere ooggetuige zagen Zaterdag 28 Oct. een tweetal zwemmend in het Schen- gen bij Goes. Als vroegste verschij ningsdatum vonden we eind-October genoteerd, zodat ook deze waarne ming wel even mag word vastge legd. (Z.) Slecht geconstrueerde haard veroorzaakte brandje. Zondagmiddag brak een begin van brand uit in de, nieuw gebouwde wo ning van de heer van H. aan de Binnen weg- te Aardenburg. Op een houten balk- en een houten vloer was een dun laagje cement gesmeerd, waarop een open haard was gebouwd. Het bleek dat de balk reeds enige tijd had ge brand voordat dit werd opgemerkt. De commandant van de brandweer te Aardenburg werd gewaarschuwd cn deze kon met een emmerspuit verdere uitbreiding van de brand tegengaan. Door de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht wordt een onder zoek ingesteld, wie.de verantwoorde lijkheid draagt voor de constructie van deze open haard. Eerste „wens-zitting" herverkaveling Walcheren. De herverkaveling van Walcheren is thans zo ver gevorderd dat de Her verkavelingscommissie „weris-zittin- gen" kan beleggen, waarin belangheb benden hun wensen kenbaar kunnen riiaken ten aanzien van de kavel-inde ling. Gisteren werd in ,,'t Zwaantje" te Souburg de eerste van deze wens-zit- tingen gehouden. Alle landbouwers die waren opgeroepen zijn hierin ver schenen. Met hun verlangens zal zoveel mo gelijk rekening worden gehouden, hoewel natuurlijk ook aandacht wordt geschonken aan andere belangen zoals die van mede-eigenaren in hét betrok ken gebied. Er zal soms dus gewikt en gewogen moeten worden, maar, naar men ons mededeelde worden geen ern stige moeilijkheden met betrekking tot de definitieve toewijzing van ka vels Verwacht. Nieuwe telefooncentrale te Hulst. Te Hulst werd in tegenwoordigheid van het college van B. en W., het hoofd van het telefoondistrict Breda, de heer W. Diks en andere autoritei ten in het postkantoor te Hulst een nieuwe telefooncentrale in gebruik ge steld, die aan moderne eisen voldoet. Het telefoonverkeer tussen Hulst en óverig Nederland zal hierdoor vlotter afgewerkt kunnen worden. Burgemeester B.' Truffino dankte de P.T.T. namens het gemeentebestuur, waarna nog het woord werd gevoerd door de heer J. de Vries, directeur van het postkantoor, die o.a, mede deelde dat het kantoor een kleine ver bouwing zal ondergaan, waardoor de kantoorruimte vergroot wordt. AANVARING. Ter hoogte van Driekwart by Ter neuzen kwam het Zweedse s.s. „Dag- frid" ln aanvaring met het Belgi sche rn.s. „Rene Paul". Beide sche pen liepen lichte schade op boven de watevlyn, doch konden hun reis zal een nieuwe, twee meter dikke betonnen vloer worden gelegd, die zal rusten op 332 betonnen palen, welke reeds in Tiel zijn gemaakt en die ongeveer 8 meter lang zijn. Te vens wordt een nieuwe Oostelijke wand gemaakt. Er olijft een mogelijkheid be staan om het water in de schutkolk achter de bouwput op hetzelfde peil te houden als het buitenwater om drukverschil en dus een opschuiven van liet stempelraam te voorkomen. Het nieuwe sluishoofd krijgt een breedte van 25 meter; de doorvaart- breedte zal 20 m. bedragen. De as van de sluis is 6 meter in Oostelijke richting verplaatst. HET MOEILIJKSTE WERK. Gistermorgen vroeg werd het met materiaal van Rijkswaterstaat op 'n open terrein vlak bij de sluizen ver vaardigde tweede deel van het stem pelraam (het eerste was Zaterdag reeds geplaatst) in de takels van de bokken gehesen en zeer bedaard, zeer omzichtig naar de 30 x 50 me ter grote bouwkuip vervoert!. De „Condor" en de ,.Ax*end", die elk een capaciteit van 250 ton bezitten, han teerden het bouwwerk van meters lange stalen balken met een gemak, alsof het een lucifersdoosje was. De grootste kunst was het om dit raam precies op de juiste plaats te laten zakken. Dat werk moest op de milimeter nawkeurig geschie den, omdat beide delen van het raam aan elkaar moesten passen. Het kost te de opzichters en werklieden me nig zweetdroppeltje, maar het 280 ton zware gevaarte kwam keurig op de plaats, waar het zijn moest., iit het water terecht. Langzaam zakte het hierna in de diepte, waardoor het leek. alsof de mannen, die zich op de balken bevonden, over het wa ter liepen. Inmiddels lieten Jan Bras uit Wc- meldinge en Leen Leer uit Rotter dam zich met een onverstoorbaar gezicht, alsof zij een C A-tje pas ten in hun diukerspakken hijsen en daalden vervolgens af in het koude water om te onderzoeken of de bei de delen van het stempelraam in derdaad goed aan elkander sloten. Hun bevindingen konden in drid woorden worden samengevat: „Piek fijn in orde". Tot opluchting van alle betrokkenen Gedeputeex-de Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor om aan de Vereniging Het Ne derlandse Kanker instituut voor 1951 een subsidie te Verlenen van 1300. Op advies van de Stichting Zee land voor maatschappelijk en cul tureel werk, wordt voorgesteld deze subsidie alleen voor 1951 te verlenen, omdat -ér een door de minister inge stelde comxhissie bezig is een cen traal plan voor de kankerbestrijding in Nederland op te stellen. Redder overleden. Op 91-jarige leeftijd is te Burgh overleden de heer C. v. d. Klooster. Bij de begrafenis werd o.m. het woord gevoerd door burgemeester }hr. A. v. Citters, die de overledene herdacht als een van de oudste ingezetenen der ge meente. De burgemeester van Haam stede, jhr. R. Roëll, voerde namens de Koninklijke Zuidhollandse Maatschap pij tot Redding van Schipbreukelingen het woord. Hij spx-ak woorden van dank voor het vele, dat de heer v. d. Klooster voor deze maatschappij heeft gedaan gedurende een groot deel van zijn leven. Met de heer v. d. Klooster is weer een van de oude garde der zeehelden heengegaan, aan wie talrijke schip breukelingen hun leven te danken hebben. Geen subsidie voor vlasserscursussen. Ged. Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor afwijzend te beschikken op een verzoek van het Bestuur der Eei-ste Zeeuwse Vlassersschool te Koewacht om sub sidie te willen verstrekken voorvlas- be werkingscursussen. Ged. Staten achten een behoefte aan financiële steun niet aanwezig. Een vergelijking met landbouw cursussen is naar dè mening van Ged. Staten niet te ma ken, omdat deze vlasbewerkings- cux-su8sen tot doel hebben industrie- belangen te behartigen. De bevrijding van Goes. Zondagmiddag t.wee uur het moment, waarop zes jaar geleden Goes werd bevry'd luidde de stad- huisklok een kwartier lang, als een voudige herdenking van dit blijde ge- beuren. Hier en daar wapperden en kele vlaggen, terwijl in de Ned. Hen-, kerk het feit werd herdacht met het zingen van het Wilhelmus en in dc R.K, kerk missen voor de gevallenen werden opgedragen. MIJN ONTPLOFT. Zondagmorgen omstreeks kwart over tien werden de bewoners van Bruinisse opgeschrikt door een luide knal, die alle deuren en ramen deed rammelen. Waarschijnlijk is tegen de Kram merplaat vlak voor de wal van Brui nisse een mijn op de plaat gestoten of een daar nog aanwezige magnetische mijn geëxplodeerd,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2