NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN Jl-gencfa HERBOUW VAN MIDDELBURG MAG IN GEEN GEVAL STAGNEREN MIDDELBURGSE BRANDWEER KRIJGT NIEUWE KAZERNE Nieuws België probeert prijsverlaging Een gedwongen Huwelijk MAANDAG-SO OCTOBER 1950 PROVINCIALE, ZEEUWSE COURANT Vergadering Kamerkring Middelburg C.H.U. Rede van kamerlid H. Kikkert. Onder voorzitterschap van mr. W. F. E. baron van der Feltz kwam de Kamerkding- Middelburg van de Christelijk Historische Unie te Goes in jaai-vergadering bijeen. De voor zitter gaf in zijn openingswoord een overzicht over de politieke gebeurte nissen in het afgelopen jaar. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. W. Cysouw, Groedc, van der Hiele, Veere en P. W. C. van Beste te Oud-Vossemeer herkozen. In de plaats van de heren W. de Rid der, Vlissingen en G. van Duin, die zich niet herkiesbaar stelden werden gekozen de heren W. Sanderse, VlU singen en J. P. Overbeke, Zierikzoe De voorzitter dankte de afgetreden bestuursleden voor het vele werk, dat zij voor de kring hadden verricht. Hierop sprak de heer H./Kikkert, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, over „Arbeidsvoorziening". De heer Kikkert schetste de toestand in Nederland tijdens de na-oorlogse jaren, waarbij hij er op wees, dat de Marshall-hulp ons land voor een chaos had behoed. Nog steeds zijn echter geen' normale verhoudingen teruggekeerd, aldus de heer Kikkert. Waakzaamheid blijft geboden en ons volk mag niet indommelen, zelfs al is de Koreaanse kwestie bijna ten einde. De neer Kikkert behandelde daar na het probleem van de bevolkings aanwas. Men moet niet vergeten, al dus spreker, dat tot 1963 onze ar beidskrachten jaarlijks met 45.000 man toenemen. Daarbij moeten nog die krachten worden gerekend, die tengevolge van de mechanisatie en de technische vooruitgang zonder werk komen, zodat de toename op loopt tot 55.000 man per jaar. Wan neer we de productie verhogen, dan is hiervoor ook een afzetgebied no dig, zodat deze vraagstukken inter nationaal terrein raken. De heer Kik kert bracht hulde aan de ministers Stikker en van de Bfink, en juichte het plan-Mansholt toe. De heer Kik kert wees cr voorts op, dat er thans 46.000 Nederlanders in Duwverband en trekkers van overbruggingstoela ge zijn. Er zullen voorzieningen ge troffen moeten worden in die geval len, waar de landbouw arbeidskrach ten te kort komt. Men zal de arbei ders dienen over te planten uit stre ken. waar zij over zijn. Dan zal men echter ook voor die gebieden, waar heen zij worden gebracht meer bouw volume beschikbaar dienen te stellen. Tenslotte wees de heer Kikkert op de gevaren van de agressie van Stalin. Middelburg krijgt een betere straatverlichting. Middelburg zal eindelijk een bete re straatverlichting krijgen. De di recteur der Gemeentebedrijven heeft een plan opgemaakt tot verbetering, dat thans nog slechts een gedeelte van de stad omvat en dat door de Raad in beliandellng wordt genomen in de aanstaande begrolingszitting. B. en W. menen reeds enigszins vooruit te moeten lopen op dit plan, daar diverse verbeteringen behoren te worden aangebracht lgedeeltelijk is dat zelfs reeds gebeurd) met het oog op kostenbesparing, daar deze kunnen of konden worden uitgevoerd tegelijk met andere werkzaamheden ter plaatse. Het betreft hier de vol gende verbeteringen: kabelwerk Bachtensteene tot Helm; Korte Delft P. H. Hendrikse met pensioen. De heer p. H. Hendrikse. technisch hoofdambtenaar b\j de Rijkswater staat te Vlissingen. zal 1 November a.s. de dienst met pensioen verla ten. Sedert 1935 heeft hij aan het hoofd gestaan van dienstkring Vlissingen en in die functie heeft hij gelegen heid gehad de belangen van Vlissin gen intensief te behartigen. Met tal van bedrijven en instellin gen we noemen de N.V. Haven van Vlissingen de S.H.V.. de P.Z.E. M., het Waterleidingbedrijf heeft hij in die jaren nauw contact onder houden en men betreurt het van die kant, dat de heer Hendrikse er de voorkeur aangeeft een officieel af scheid achterwege te laten. Daardoor ontbreekt de gelegenheid hem bij zijn heengaan te huldigen. Er is wel eens I gezegd, dat die ambtenaren de bes- LZZTZ' ten lijn. van wie men niet bemerkt, dat ze ambtenaar zyn. ningen en 300 m. kabel; Veerseweg, 6 masten en 250 m. kabel; Neder- straat, 6 masten en 180 m. kabel; Veersesingel, 3 masten en 70 m. ka bel; Oude Werfstraat, 6 palen; Ei- genhaardstraat, 3 palen en klokjes; St. Antheunisstraat 1 paal en klok je; Spre.ncklaan 2 masten en 80 m. kabelSeissingel4 palen en klok jes; Beüdewijkstraat1 overspanning en klokje; Noodwoningen Achtersin gel, 1 mast en klokje; Poelendaele- weg: 2 masten; Koudekerkseweg en Ter Hoogestraat, 23 masten en 930 m. kabel. b. en W. vragen hiervoor een crediet van 21.640. Voor zover de hierboven opgesom de werkzaamheden nog niet zijn uit gevoerd. zal dat deze winter kun nen geschieden, tegelijk met toch noodzakelijk kabelwerk. Waar ten aanzien van de Koudekerkseweg toe stemming van de Provincie moet worden gevraagd en hier tamelijk veel kabelwerk is te verrichten, acht men het raadzaam deze weg geheel te voorzien. gouden huwelijksfeest Het echtpaar I. J. de Smit-Mondeel, Schuitvaartgracht 165, Vlissingen, viert morgen zijn 50-jarig huwelijks feest. schip vlotgEsleept. Zaterdagochtend zijn acht sleep boten erin geslaagd het Panamese schip ..Alcantara", dat op de Wes ter Schelde bij de Kruissehans (Bel gië) was vastgelopen, vlot te bren gen. Hét schip zal zijn lading lossen en vervolgens in de Antwerpse ha ven in een droogdok gaan. 3 In de gemeente Arnemuiden werd een collecte gehouden ten bate van de gezamenlijke militaire fondsen, welke 69.30 opbracht. Uitvoering „Door Oefening Uitspanning". Het Vlissingse mannenkoor „Door Oefening Uitspanning" heeft Zater dagavond een groot aantal toehoor ders een voor ,,Elck-wat-wils"-pro- gramma aangeboden. Het koor had zelfs een vrolijk om niet te zeg gen leutig blaasorkestje geïnvi teerd, om er eerbiedwaardige heren als Brahms en Beethoven mee in een gezellig lijstje te zetten. Voorts werd medewerking verleend door de alt, mej. Geertruida Spee uit Middelburg en de pianiste mej. Annie Meijer uit Vlissingen. De altsolistc zong liede ren van Catharina van Rennes, Beet hoven en Schubert en verzorgde de solopartij in de „Rhapsodie" van Brahms. Zij beschikte over een goede stem, doch haar voordracht was ui terst vlak, zodat haar zang enigszins onder de maat bleef. Het koor .zelf zorgde, onder leiding van zijn dirigent, de heer A. Hollaers, voor een vlot begin met een tweetal bewerkingen van Roeske: ,.De Zil vervloot" en ,,'k Heb mijn wagen vol geladen", twee liederen, dte pittig en met grote geestdrift werder. gezon gen. Al spoedig bleek echter, dat het koor te kampen had met een euvel, waarmede meer mannenkoren het te kwaad hebben, namelijk een steeds terugkerende onzuiverheid, voorna melijk bij de piano- en pianissimo- passages. Rhythmisch klopte alles wel. maar harmonisch was de zuiver heid verre te zoeken en dit gebeurde niet eenmaal, maar zelfs verschei dene keren. Ook Gounod's „Soldaten- koor" uit Faust (zonder zachte pas sages overigens!) met blaasinstru menten begeleid, was qua zuiverheid niet correct, hoeveel waardering men ook moge hebben voor de uitvoering van dit werkje. Bovendien was het orkest te sterk, want er werd soms geblazen alsof er geen koor bestond. Toch mag worden vastgesteld, dat het met de uitvoeringen van het man nenkoor in stijgende lyn gaat, zodat men er op mag rekenen een volgend jaar weer vorderingen in de zang van dit koor te mogen horen. Wat ditmaal bijvoorbeeld opviel was de goede rhythmiek! Tenslotte vermelden we nog, dat bij de aanvang van het concert de heren W. Fagel en P. C. Faas, na mens het Koninklijk Nederlands Zan gersverbond een oorkonde met insig ne werd uitgérelkt, in verband met hun langjarig lidmaatschap van het koor. de K. Middelburg UITVOERING „CRESCENDO" De muziekvereniging „Crescendo" tc Middelburg hield Zaterdag in een goed gevulde grote zaal van het Schuttershof een zeer geanimeerde feestavond- Voor de pauze deed het corps zich horen met enige bekende en minder bekende nummers, die een goede vertolking genoten. Het twee de cjeel van het programma was ge wijd aan het cabaret: Cora Mitter en de clown Borano hielden hét publiek enige tyd genoegelijk bezig. Vooral de operaklucht „La Traviata" ver wekte veel hilariteit. De feestavond werd besloten met een bal. Arnemuiden chr. besturenbond. Onder voorzitterschap van de heer A. Poortvliet hield dc Christelijke Besturenbond te Arnemuiden een al gemene vergadering. Besproken werd de propaganda-avond welke ge houden zal worden op 17 November a.s. Daaraan zal medewerking ver leend worden door de Christelijke Zangvereniging van Veere. De voorzitter hield een korte inlei ding over de ophanden zijnde winter- propaganda, terwijl hij verder nog besprak de ..Woningstichting Wal cheren". filmvoorstellingen Door de afdeling van de Christelij ke Fabrieks- en Transportarbeiders bond te Arnemuiden werd in het ver enigingsgebouw „De Arne" een film avond gegeven, 's Middags werd een kinderfilm gedraaid, terwijl 's avonds de film „Jonge Arenden" gedraaid werd. De zaai was overvol en de films vielen zeer in de smaak. Het ligt ook in de bedoeling van de Chris telijke Metaalbewerkersbond deze winter een kinderfilmvoorstelling te organiseren. Oostkapelle lijkbaar. Door het gemeentebestuur te Oost kapelle is een rijdende lijkbaar aan geschaft. Deze wordt bij begrafenis sen kosteloos ter beschikking ge steld. oprichting transport colonne in voorbereiding. Te Oostkapelle is een bespreking gehouden tussen de artsen uit Dom burg en Oostkapelle. vertegenwoor digers van de E.H.B.O. uit Oostka pelle en vertegenwoordigers van de afdeling Walcheren Noord-West van het Nederlands Rode Kruis, ten einde tot de oprichting van één of meer transportcolonnes te geraken. De afd. Walcheren Noord-West. van het Rode Kruis omvat de gemeenten Aagtekcrke, Domburg, Grijpskerke, Meliskerke en Oostkapelle. In prin cipe werd besloten maatregelen te nemen ten einde tot oprichting te ge raken. Binnenkort zullen nadere in lichtingen via een huis aan huis te bezorgen circulaire worden verstrekt. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „Soldaat Boem" (a. 1.), 7 en 9 uur; Luxor: „Gouden Oorringen," (18 j.), 8 uur; Concordia: Bijeenkomst „Door de eeuwen trouw" 8 uur. .Morgen: AJhambra: „Trein 56" (18 j.). 7 en uur; Luxor; „St. Louis Blues" (14 j.), 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag: SchuttershofAmbonavond. 8 uur; Schuttershof: Propaganda-avond Humanltas. 8 uur; Electro: ..Francis" (a.l.l, 7 en 9.15 uur. Schouwburg; ..De man op de Eiffeltoren" (18 j.i. 8 uur. Morgen: Electro: „Het lied van Schehe razade" (18 j.), 7 en 9.15 uur. Deze typering is volkomen van toepassing op de thans vertrekken de waterstaatsambtenaar. Dc heer Hendrikse is Zeeuw van geboorte; hij groeide op te Dom burg. Op 20-jarige leeftijd trad hy bij de waterstaat in dienst als tijde lijk opzichter te Assen. De gebi-uikelijke overplaatsingen en promotie's voerden hem door een groot deel van Nederland. Van IJmuiden kwam hij in 1935 naar Vlissingen. Daar maakte hij de. sombere oor logsjaren mee en de veelvuldige ar beid na de bevrijding. Hij verwierf zich de sympathie van de vele men sen, die toen met hem in contact kwamen. De heer Hendrikse is voorzitter van de afdeling Zeeland van de Bond van Technische ambtenaren. Hij blijft na ziin pensionnering te Vlissingen gevestigd. UIT HEI ZAKENLEVEN sigarenmagazijn „speciaal" Zaterdag werd te Souburg weer 'n nieuw winkelpand geopend en wel 't sigarenmagazijn „Speciaal" van de wed. A. Barentsen-Suurmond in de Kanaalstraat. De winkelbetimmering maakt een keurige en voorname in druk. Aan de verlichting Is speciale aandacht besteed en de welverzorgde étalage maakt het pand tot een keu rig geheel. Hieruit blijkt weer, dat de Souburgse middenstanders met hun tijd meegaan. Velen, onder wie sommige burgemeester A. H S. Stemerding. gaven van hun belangstelling blijk. Gemeente wil herbouwplichten overnemen. Voorlopig tot maximum van f 250.000. Burgemeester en Wethouders van j Middelburg hebben de Raad aantal getroffenen de bestedings plichten over te nomen. Dit geeft haar slechts een zeer gering risico. Indien toch de minister de over dracht goedkeurt, wordt het bedrag ver-1 overgeschreven in het Grootboek n u a Ii»/v invoor de Wederopbouw, waardoor de zocht het college te machtigen ,n oremeente 3'_> rente trekt, zolang voorkomende gevallen bcstcdings- deze inschrijving gehandhaafd blijft, plichten (herbouwplichten) over te I Wil zy de bestedingsplichten metter- nemen «ot -J"' mum van «oO.OOO. Hierdoor denkt len ZO(jat het steeds mogelijk is. dat men het gevaar, dat de herhouw van de gemeente met deze gelden wonin- Mlddelburg niet volledig verwezen- j gen of winkels met étagewoningen Ujkt wordt, te ontlopen. Er is in de verwoeste kern van de gemeente een bepaald aantal ka- Op het terrein van voormalig O-Indisch Huis. Bouw Rijkskantorencomplex zal niet doorgaan. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben dc Raad voorge steld hot open terrein aan de Rotter damse kaai, waarop vroeger het O.I.-Huis stond, tc besteramen voor de bouw van een brandweerkazerne en garage van de Reinigingsdienst. Dit terrein is in optie uitgegeven aan het Kijk, met het oog op de bouw van een rijkskantorencomplex. Deze bouw zal echter naar alle waarschijn lijkheid niet doorgaan. Destyds wees de Raad na een uit voerige discussie een terrein aan de Bachtensteene aan als plaats voor de brandweerkazerne. Een nader voorstel bleef echter uit, omdat de stichting van de kazerne aldaar een zeer aanzieniyk bedrag zou vorderen en omdat de juiste indeling van het terrein nog bezwaarlijk was, gezien de eveneens aldadr te bouwen R.K. lagere- en kleuterschool. Waar stichting van een brand- St. Laurens BOTSING. Waarschijnlijk door het niet tijdig aangeven van verandering van rich-" tin# ontstond in St. Laurens te Brig- damme een botsing tussen een bespan nen voertuig en enkele fietsers. Een tweetal fietsen werd beschadigd, doch persoonlijke ongelukken decien zich niet voor. De politie stelde een nader onderzoek in. Koudekerke verkoping. Door notaris van Verre werd te Koudekerke in het openbaar ver kocht een huis met erf, tuin en ste nen varkenshok, groot 1 are 35 ca. aan de Biggekerksestraat 83 aldaar voor 2550. Koper was de heer A. Louws te Meliskerke. weerkazerne binnen niet te lange tijd noodzakelijk is de tegenwoordige ruimte is veel te klein en bovendien is de nieuwe brandspuit spoedig te verwachten hebben B. en W. zich nader beraden. De grote kosten de den het college omzien naar een mo gelijkheid tot combinatie, waarbij ge dacht is aan een garage voor de Rei nigingsdienst, welke geprojecteerd was aan het klein industrieterrein. Deze combinatie heeft ook het voor deel. dat één centrale werkplaats kan worden ingericht. Men koos bet terrein van het voor malige O.I.-Huis als meest geschikte plaats voor de bouw uit. Aangezien men er op meent te mogen rekenen, dat het Rijk deze grond niet meei zal gebruiken en een beslissing niet langer kan worden uitgesteld, is het college thans met zijn voorstel ge komen. Langs de Rotterdamse kaai zal bebouwing met huizen mogelijk blijven, evenals langs een deel van de Breestraat, terwijl naar beide rich tingen een uitrijmogelijkheid bestaat. Voordelen van dit project zijn ook. dat de kazerne niet vlak aan de straat ligt. dat men een flink terrein vóór de kazerne heeft en dat er een goéde oplossing voor dit vrij diepe terrein is gevonden. veis. waarvoor oen nerbouwplichtige niet' aanwezig is of wellicht in de toekomst niet aanwezig zal zijn. Door de lange tijd. welke sinds de verwoesting is verstreken, is voor sommige herbouwplichtigen, hetzij door overlijden, hetzy door maat schappelijke verschuivingen, de be hoefte aan oen nieuw pand op de achtergrond geraakt. Voorts zijn er wel eens. door veranderingen in de financiering of in de bouwprijzen, bepaalde plannen mislukt Het is duidelijk, dat deze ontwik keling voor de toekomst niet geheel is te overzien. In. ieder geval kan in deze situatie het gevaar schuilen, dat er. terwyl in de stadskern nog behoefte bestaat aan nieuwe zaken- of woonpanden. geen gegadigden meer aanwezig zijn die beschikken over een geschikte bestedingsplicht. Tevens bestaat de mogelijkheid, dat bepaalde aretroffenen. die wél over een geschikte bestedincsplicht be schikken. niet bereid of in staat zijn deze te vervullen. Indien een dergelijke ontwikkeling zich in sterke mate zou voltrekken, zou de volledige verwezenlijking van Middelburg's herbouw gevaar lopen. bouwt. Wil zij de plichten niet voor herbouw gebruiken, dan kan door haar ontheffing worden verzocht, in welk geval bet bedrag aan haar wordt uitbetaald in bouwobligaties met een rente van G. die ook verkoopbaar zijn. GERING RISICO. Om dit te voorkomen dient de ge meente in dc nabije toekomst van 'n Burgerlijke Stand SOUBURG. Bevallen: L. J. dc Visser—Geertse. z.; V. Minderhoud—v. d. Velde, d.; L. Qvaa Vogel, z.; H. C. J. Kloosterman—de Graaff, z. Ondertrouwd: G. C. P. Boeckhout, 21 j, en G. W. van Eijkeren. 19 j.; J. Keij- mel, 25 j. en E. Baljeu. 23 j. Overleden: P. van de Velde. 55 j.» e. van E. F. de Visser. POLITIERECHTER MIDDELBURG de portefeuille Een portefeuille, die op een bar krukje lag in een café te Goes oefen de een grote aantrekkingskracht uit op J. P. los werkman en C. Ch. de K. zonder beroep beiden uit Yerseke. P. nam de portefeuille weg en samen verdeelden zij de buit, ongeveer 150. Later bleek dat dc portefeuille toe behoorde aan een Belgische jacht- schipper en veiligheidshalve werd hef ding daarom maar in een riool gede poneerd. P. werd veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf, terwyl de K. 3 weken kreeg. een fuifje. De 42-jarige grondwerker P. M. uit Rotterdam probeerde op andermans kosten een gezellige avond te heb ben- Hy kwam op 30 Juli namelijk in het café van de heer k. te Hansweert en vertelde aan de caféhoudster dat hij belast was met het verzórgen van de maaltijden voor de arbeiders die aan de sluizen werkten. De caféhoud ster geloofde het verhaal en leende hem daarna 40.— die hij de volgen de morgen terug zou komen brengen. In werkelijkheid verfuifde hij het ge leende geld. De politierechter ver oordeelde M. bij verstek tot 2 maan den gevangenisstraf. De kabeltrekker J. M. O. wonende te Middelburg en werkzaam by de firma Rietschoten en Houwens ont ving op 18 Augustus per abuis twee loonzakjes inplaats van een. Een van de zakjes was van zijn collega, maar O. verzuimde het zakje aan zijn baas terug te geven. Hij nam het mee naar huis en verborg het daar in de linnenkast. Voor deze wonderlijke handelwijze werd hij nu veroordeeld tot 2 maartden gevangenisstraf voor waardelijk met twee jaar proeftyd. in een Noiedop De Nuuj.^t'ys \our i/...;ie van dit jsai is verdeeld onder drie geleerden. C. Kendall en P. C. Hench uit Rochester iV.S.) en prof. T Rechstein uit Bazel voor ontdekkingen betreffende de hormo nen uit de schors van de bijnier en <ie biologische effecten. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening heeft de op 2 Oc tober 1950 afgekondigde „heffingsbeschik king uitvoer kaas 1950" met terugwer kende kracht, te rekenen van 2 October, ingetrokken. De Deense liberale leider Erik Erik- sen. heeft Zaterdag een nieuwe regering, waarin alleen liberalen en conservatie ven zitting hebben, gevormd. KERKNIEUWS. JUBILEUM DS. DE BRES. In verband met zijn 40-jarig ambts jubileum op Maandag 6 Nov. a.s. is ds. de Bres uit St. Maartensdijk voornemens Woensdag 8 November, des avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk te St. Maartensdijk een ge dachtenisrede uit te spreken. NED. HERV. KERK. Beroepen te Sneek F. de Graaff te Wel en Ammerzoden en (toez.) A. J. van Oost te Vriezen veen. GEREF. KERK. Beroepen te Eindhoven W. van Boeyen te Katwyk aan Zee. Beroepen door de Free Presbyterian Church in Australië (met standplaats Melbourne en Sydney) J. II. F. v ,d. Bom te Groningen en S, Hoekstra te Rotte- dam Charlois. GEREF. KERK (ART. 31). Beroepen te Zaamslag A. J. Krijten- burg te Bilthoven. Het Wereldgebeuren ZON EN MAAN. 31 October Zon: Op 7.32 Onder 17.15 Maan: Op 20.10 Onder 13.03 (Advertentie) Bij brandend maagzuur een of twee Rennies eenvoudig laten smelten op de tong. Nog vóór U het weet, behoort de pijn tot het verleden. Ook voor U is er nu geen reden meer. bepaalde lievelings gerechten te laten voorbijgaan. Als er eens iets verkeerd valt, hebt ge toch Uw Rennies bij de hand. En ge kun'; ze innemen zonder water of wat ook, altijd en overal. Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Een pracht remedie, prettig om in te nemen en... zo doel treffend. door: Mary Burchell „Dat klinkt beter". Nu lachte hg, maar het was een ongewoon bemin- lyke lach voor Elliott Burdern. „Nu lijk je weer meer op jezelf. Heb je nog wat van je moeder gehoord „O, ja Elliott. Jadat vergat ik je te vertellen". Ze had bijna alles vergeten door de opwindende ge beurtenissen van die middag. „Zij zal het erg prettig vinden, als we Dins dag komen. Die mazelen was loos alarm". „Dinsdag? Best. Ik zal hem vrij houden. Ik ben waarschijnlijk niet voor Maandagmiddag laat terug, maar dan zal ik je opbellen". „Uitstekend. Ik zal zorgen thuis te zijn". Maar Clara en mevrouw Burdern met haar gave andermans zaken te regelen hadden een veel beter voorstel. Clara telefoneerde Maandagmor gen: „Als ik je vanmiddag eens met de auto kwam halen. Teresa Dan kan je vannacht bij ons blijven en Elliott en jij kunnen 's morgens op elk uur dat je goeddunkt vertrek ken. Is dat niet het beste Dat was het inderdaad en Teresa nam het dankbaar aan. En „dat onaangename meisje Bur dern" zoals tante Lydia haar noem de, kwam in haar auto Teresa met haar versleten suitcase halen aan het huis van de Vaylons. Ditmaal ontving tante Lydia de bezoekster en deed zo minzaam op "haar vage manier, dat niemand van haar gedacht zou hebben, dat ze achter Clara's rug zulke onvriende lijke dingen zei. Clara van haar kant nam de gele genheid waar om te zeggen, hoe blij ze allemaal waren over de keuze van haar broer. „We zijn dol op Teresa", zei ze, alsof ze Teresa van klein kind af ge kend hadden. „En je zat altijd een beetje in de onzekerheid voor je broer zijn beslissing genomen had, nietwaar? Want tenslotte zijn man nen soms zo dwaas en je weet toch maar nooit waar ze mee aan zullen komen". Tante Lydia zei met een glinste ring in haar ogen, dat men dat in derdaad nooit kon weten en dat ze zich wel eens afvroeg, welke keuze haar zoon Alec zou doen. „Maar één ding staat vast. Met zyn linkse over tuigingen behoort hij geld te veraf schuwen zodat hij nooit met een meisje dat alleen maar geld en ver der niets heeft om zich op te beroe pen zal trouwen", voegde ze er aan toe. En toen lachten zij en Clara zo van harte, dat men zou kunnen den ken, dat ze werkelijk plezier hadden. Gelukkig merkte Teresa toen op, dat het tijd was om weg te gaan en namen de beide meisjes afscheid. „Heus Teresa, ik begrijp niet, hoe je het daar uithoudt", zei Clara vriendelijker dan gewoonlijk, terwijl de auto de oprijlaan verliet. „Noem je zoiets een vacantie Teresa lachte protesterend. „Tante Lydia kan heel aardig zijn, zie je, al is ze niet makkelijk ais de dingen niet gaan zoals zij het wil". „En die gaan op het ogenblik niet zoals zij hét wil?" informeerde Clara droog. (Wordt vervolgd). De snelle stijging van het index cijfer voor de kleinhandelsprijzen stelt de Belgische regering voor 'vele problemen. In de maand Juni be droeg dit cijfer nog 368 en als gevolg van de stijging der pry'zen op de we reldmarkt en de hamsterpsychose, die in België viel waar te nemen, was 'het in September 391.6 en in de maand October 394.7. Teneinde niet terecht te komen in de fatale spiraal van loonsverhoging prijsstijging, heeft het verbond van Belgische industriëlen, hierbij ge steund door de regering, besloten tot een onmiddellijke prijsverlaging met 5 procent van alle industriële pro ducten, die sedert 1 Juni een verho ging hebben ondergaan- De Belgi sche grossiers hebben hun instem ming met dit plan betuigd en zullen deze daling eveneens op kleinhan delsprijzen toepasser.. Door deze maatregel verwacht men een psycho logische schok te verwekken, die de prijsstijging tot staan zal brengen. Teneir.de een gelijktijdige daling in de sector der levensmiddelen te ver zekeren zal de regering, in zonder heid wat de landbouwproducten be treft, maatregelen nemen om de boe ren te beïnvloeden hun prijzen even eens te verlagen. De regering zal zich voorts bijzondere inspanning ge troosten om druk uit te oefenen op de prijzen der grondstoffen voor de landbouw, de veeteelt en de in dustrie Op grond van deze maatregelen, die tot nu toe echter niet venvezen- lijkt zijn, behalve een verlaging van 3 procent in de electriciteitssector, hebben de afgevaardigden van werk gevers en werknemers zich verbon den dat, indien op 20 December blijkt, dat het doel door deze actie nage streefd, is bereikt, de werkgevers met terugwerkende kracht" van 10 Oc tober af oen premie uitbetalen in al die bedrijven, waar de lonen niet wer den verhoogd. Indien de actie niet slaagt zullen de arbeiders, die nog geen loonsverhoging hebben gekre gen recht hebben op de loonsverho ging met terugwerkende kracht se dert 1 October, die gelijk staat aan de verhoging van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen. In kringen van werkgevers noch in die van werknemers toont men zich bijster enthousiast over deze actie tot verlaging der prijzen met 5 procent. Van de zyde der werk gevers merkt men op dat hoe de ont wikkeling ook zal zijn, in December a.s. in ieder geval de lasten, die de ondernemingen dragen, opnieuw zul len worden verhoogd en men acht het niet onwaarschijnlijk dat dit een rem zal betekenen op de beweging der prijsverlaging. Van de zijde der arbeiders staat men eveneens zeer sceptisch tegen over de regelingsplannen. Men is in deze kringen vooral wantrouwend omdat de plannen geïnspireerd zijn door de Belgische industriëlen en men ziet hierin een manoeuvre om de door de stijging van het indexcijfer gerechtvaardigde looneisen af te wij zen. Bovendien vraagt men zich af of de kleinhandel de groothandel en industrie wel zal willen volgen in de prijsdaling van 5 procent en men betoogt in dat geval dat een klein leger van controleurs nodig zou zijn om de tussenhandelaars en de win keliers te beletten een extra winst te maken. In dit verband wyst men op de soortgelijke actie van minister Van Acker enkele jaren geleden toen een prijsverlaging van 10 procent werd geproclameerd, doch niemand er èich veel van aantrok en de mid denstandsorganisaties heftig pro testeerden tegen het optreden dei- controleurs, die moesten toezien op het naleven der regeringsvoorschrif ten. 'Een andere moeilijkheid is dat in sommige industrieën en met name in de textielindustrie reeds een loons verhoging is toegekend. In de textiel industrie is het minimumloon van fr. 16.15 aan het indexcijfer 400 ge koppeld en wordt met ingang van 9 November een loonsverhoging van 5 procent toegekend. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat in ge heel België op het ogenblik een sta kingsbeweging merkbaar wordt, die in de eerstvolgende weken een gro te omvang zou kunnen aannemen. Zo hebben b.v. de arbeiders in dc Vlaamse industrie bekend gemaakt dat zy in staking zullen gaan indien hun lonen niet worden aangepast aan die der Waalse industrie. Met betrekking tot de opmerking der regering dat de verlaging van 5 procent ook op landbouwproducten moet worden toegepast, wijzen de landbouworganisaties er op dat de styging der kosten van levensonder houd niet door de Belgische land bouwproducten veroorzaakt is en dat het-dus niet bUJyk is de Belgische boeren het gelag te laten betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3