Koorts, „Wij waren realisten in het belang van ons land" Zeeuwse Almanak ZEEUWSE GEREF. OUDERLINGEN CONFEREERDEN TE GOES DE WINTERPLANNEN VAN DE LANDB0UWJ0NGEREN Het gehele bedrijfsleven verleende hulp aan de vijand, aldus pleiter Gezond èn lekker! Middelburg zat zonder stroom. Kunstschilder G. Jacobs op hartelijke wijze gehuldigd. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 OCTOBER 1950. Schelde-directeuren voor Bijr. Strafkamer De gehele metaalindustrie verkeerde in dwangpositie. „In de oorlog waren er In ons land twee groepen, de theoretici en de re alisten. De laatsten, met de zinspreuk „Nederland zal herryzen" in het wa pen, waren in principe bereid klein kwaad te accepteren om groot kwaad te voorkomen. Ik was zo'n realist. Ik had kunnen onderduiken, maar lie ver draag ik de vernedering van gevangenisstraf dan myn verdere leven gepynigd te worden door het besef, dat ik my laf heb gedragen. Ik weet, dat ik niet onfeilbaar ben, maar ik heb de vaste overtuiging, dat ik mij goed door de enorme moeiiykheden heb heengeslagen, dat ik er met de vol le inzet van mijn persoon naar gestreefd heb het vaderland te dienen- Daarom vraag ik geen genade". Dit waren de laatste woorden van ir. H. C. \V„ oud-directeur van „De Schelde" te Vlissingen, in de rechtzaak te Middelburg tegen hem en de Schelde-directeur, ir. H. W. van T. Beiden hebben, verdacht van economi sche collaboratie, drie dagen achtereen terecht gestaan voor de Byzonde- re Strafkamer van de Middelburgse Arrondissementsrechtbank en tegen beiden werd een gevangenisstraf gev ordcrd voor de duur van de tijd, in voorlopige hechtenis doorgebracht, alsmede tegen ir. W. een boete van 30.000.en tegen ir. Van T. een boete van 15.000 De zitting van Zaterdag was ge wijd aan de pleidooien van de raads lieden der verdachten, 's Ochtends pleitte voor ir. W. mr. H. H. Nau- ta, wiens verdediging drie uur in be slag nam. Deze verklaarde allereerst, dat het de. officier z.i. niet is gelukt aanne melijk te maken, dat ae verdachten bewust, laat staan met opzet, de vtj- and geholpen hebben. Hulpverlening is een betrekkelijk begrip: men kan ook nét doen alsof, maar in werke lijkheid de ander van de wal in de sloot helpen. Ir. W. heeft de menta liteit van 'n goed Nederlander, aldus spr.; hij wist vóór de oorlog een natio naal bedryf als „De Schelde" enorm uit te breiden en deed tydens de oor logsdagen met gevaar voor eigen le ven al het mogelijke om de geallieer de zaak te dienen. Zou dan Dij de be zetting die mentaliteit plotseling zjjn omgeslagen Mr. Nauta ging vervolgens in op de moeilijke positie, waarin ir. W. zich na -de komst van de Duitsers óók op zijn bedryf) geplaatst zag Steeds méér instanties nestelden zich op de werf, inclusief de Gestapo en deelden mede de lakens uit. Daar naast gaf gen. Winkelman alle be trokkenen het advies het industrieel apparaat weer op gang te brengen en de gewijzigde omstandigheden te aanvaarden, d.w.z. voort te gaan met werken, wanneer althans geen schiet wapenen moesten worden gefabri ceerd. Hij oordeelde: „Wanneer wy er niet in slaagden de Duitsers uit ons land te houden, zult U hen ze ker niet uit de fabrieken kunnen hou den". Zijn nadere, gewijzigde stand punt over deze kwestie is eerst veel later bekend geworden. Daar komt nog bij, dat men het eerste halfjaar van 1940 niet een verzetshouding kon verwachten als later aan de dag trad. Spr. wees in dit verband op het feit dat personen en instanties, die toch persé „goed".waren, samenwerking met de bezetter hebben aanbevolen. POVER RESULTAAT VAN 4Vt JAAR WERKEN. Wat de fabricage van onbewapen de vleugels (voor vliegtuigen ten be hoeve van het Duitse Rode Kruis!) betreft, merkte pleiter op, dat de Schelde-directie tot tweemaal toe in Den Haag heeft gevraagd, of deze fa bricage .geoorloofd was en tweemaal ook een bevestigend antwoord heeft gekregen. Daaruit vloeit voort, dat men zeker niet de bedoeling had Duitsland in zyn stryd te steunen. Ook de gang van zaken by de bouw van torpedojagers en de verbouwing van schepen wijst niet op een gene genheid daartoe. De directie heeft er alles op gezet, om. door schijnbaar aan de Duitse wensen gevolg te ge ven. het werk te traineren en mate riaal aan de Duitse bewapening te onttrekken. Dit was een zegën voor de velen, die gelegenheid kregen op de werf onder te duiken en was wel degelijk in het belang van de goede zaak, aldus mr. Nauta, die voorts GEEN BURGEMEESTER Onze collega van De Stem" vestigt er de aandacht op, dat het nu reeds een jaar geleden is dat burgemeester Vogelaar van Hoedekenskerke, Baar land en Oudelande naar elders ver trok en dat sedertdien niet alleen deze drie gemeenten het zonder burgemees ter moeten stellen, maar dat er in de Staatscourant zelfs nog geen oproep verschenen is, waarin gegadigden naar deze burgemeesterschappen worden opgewekt om te solliciteren. Dat deugt niet, zegt onze collega en wij zeggen het met hem. Aan de grenswijzigingsplahnen ligt het niet wqnt daar maakt men geen haast mee. Waarom dan zo lang gewacht met de oproep? „De Stem" meldt, dat de oproep nu weldra zal verschijnen en spreekt het vermoeden uit, dat de drie genoemde gemeenten het voortaan niet meer met één burgemeester zullen moeten doen. Wij zijn benieuwd.' Nog even over burgemeester Voge laar. Er is een comité van aanbeve ling gevormd voor de Hohe Messe van Bach, die als „Zeeuwse Bachherden- king" zonder de medewerking van ook maar één Zeeuw wordt aangekondigd. (Gelukkig zullen Vlissingen en Mid delburg Bach herdenken met bijna uitsluitend Zeeuwse executanten). Welnu: de 120 namen der comitéleden hebben wij U, lezers, bespaard. Maar het is aardig om te weten, dat ook de heer Vogelaar er nog deel van uit- maqkL Als burgemeester van Hoede kenskerke, Baarland en Oudelande, wat hij al een jaar lang niet meer is met vele voorbeelden aantoonde, dat een geest van collaboratie volkomen ontbrak. Zes mijnenvegers (één jaar te laat geleverd), één trailer en één ondeugdelijk schip vormden het re sultaat van 4% jaar werken op „De Schelde". Mr. Nauta besloot: „Na 5M> maand in voorlopige hechtenis te hebben ge zeten. z(jn de verdachten 5 li jaar on der druk gezet en door allerlei in stanties herhaaldelyk verhoord. Ik voor mij kan niet anders dan tot de conclusie komen, dat zij „goed" zijn geweest en daarmee is voor mij de zaak beslist". ECONOMISCHE HULPVERLE NING ONVERMIJDELIJK. In de middagzitting kreeg mr. A. C. W. Beerman, die optrad voor ir. Van T., het woord. Hy betoogde, dat niet alleen de Schelde-directie hulp aan de vijand heeft verleend: iedei-een die in ons bedrijfsleven wex*kzaam is geweest, hetzy pai'ticulier, hetzy openbaar, deed dat. Een totale oor log, waarby het gehele economische leven is ingeschakeld, maakt het ar tikel 102 van het W. v. S., waarom in deze zaak alles di*aait, in bezet gebied tot een caoutchouc norm. het aan ieder individu overlatend deze norm zo min mogelijk naar eigen beste weten te overtreden. Overtre dingen waren echter onvermijdelijk en het gevaar van onredelijke gevol gen van een zo ruime bepaling is door de Bljz. Raad v. Cassatie dan ook erkend. Laat men niet aarzelen tegenover een zo ruim gestelde norm een ruim beroep op „faits d'excuses" tc erken nen. aldus pleiter. Daarvoor is te meer reden, omdat de positie van de verdachte in een economisch colla- boratie-proces by uitstek ongunstig is. Tegenover simpele feiten, die op zettelijke hulpverlening opleveren, heeft hy aan te tonen, dat de om standigheden van dien aard waren, dat botte weigering geen of slechts zeer geringe afbreuk had gedaan aan de doelstelling van de vyand, omdat de wyze, waarop deze hulp is erleend. in hoofdzaak dc Nederland se zaak diende. DE HOUDING VAN DE OVERHEID. Mr. Beerman ging nader in op de capitulatie van de metaalindustrie en op de houding van de overheid. Zo heeft het Afwikkelingsbureau Mari ne jflle contracten inzake nieuwbouw en geschut, die lopende waren met de Kon. Marine, gecedeerd aan de Duitse Kriegsmarine, aldus de be drijven opschepenende met een nieu we opdrachtgever en tegeiyk een principiële weigering om enig oor logsmateriaal te vei-vaardigen, voor de werven onmogelijk makend. Ook herinnerde spr. aan de Scheeps- bouwconferentie onder voorzitter schap van admiraal Vos, die de indi viduele bedrijvén heeft afgeraden zelf nog te pogen Duitse opdrachten te omzeilen, daai-bij wyzende op het gevaar, dat een Duitse leiding zou worden ingesteld. Thans is admiraal Vos lid van de Bijz. Raad van Cassa tie, terwyl velen, die destijds met hem hebben samengewerkt, wegens hulpverlening aan de vyand worden berecht Dat ir. W. op zijn post bleef en ir. Van T. zich een benoeming tot adj.- directeur liet welgevallen, juist inet het oog op de versterking en de con tinuïteit der Nederlandse leiding van "het bedryf, kan hun in ï-edelykheid niet worden veiweten, aldus de ver dediger. Het zou anders geweest zijn, wanneer gen. Winkelman en de se- cretarissen-genei-aal in Mei 1940 dui- delyk hadden gezegd: „De metaalin dustrie weigert iedere medewei-king met de bezetters". OPZET NIET AANWEZIG. In een juridisch betoog zette spr. tenslotte uiteen, dat opzet niet aan wezig was. De grote lyn in het oog houdend, behoeft ir. Van T. zich over zyn beleid geenszins te schamen. Mr. Beerman vroeg de Kamer voor het geval zy er niet toe kan besluiten af wezigheid van opzet aan te nemen, te willen volstaan met een enkele schul dig-verklaring. In verband met het vergevorderde uur werd afgezien van re- en dupliek Ir. W. merkte nog op, dat „De Schel de" tegen alle verstand en koop mansschap in millioenen guldens ver lies op zich heeft genomen om te voorkomen, dat voor de Duitsers nut tig werk zou worden geleverd. Ir. Van T. zeide in zyn laatste woord 't geluid van de Duitse laarzen, dat 4(i. jaar lang op de werf is vernomen niet te hebben horen doorklinken in het requisitoir van de Officlei-. „Hoe ook het vonnis zal luiden, vast staat, dat aan ons leven onherstelbare schade is toegebracht", zo eindigde hy. „WH zullen daarin moeten be rusten. Hopelyk kunnen wy dat, in 't besef de vaderlandse zaak zo goed als in de gegeven omstandigheden maar mogeiyk was, te hebben ge diend". De uitspraak werd bepaald op Vrij dag 10 November te 2 uur. Het Zeeuwse bataljon van de Nationale Reserve. Na de oefening welke de Nationale Reserve by Kapelle hield wij maakten daarvan reeds melding heeft kolonel J. Termaten uit Utrecht nog enkele mededelingen gedaan over de completering van het bataljon Na tionale Resei-ve, dat in Zeeland werd opgericht. Er zal een beroep worden gedaan op vroegere lichtingen, hun onderof ficieren en officieren. Er zal voldoen de materiaal verstrekt worden om al les tot in de kleinste onderdelen in oi'de te krijgen. WESTSLUIS TE TERNEUZEN. Ten behoeve van de verdere uit voering van herstelwerkzaamheden aan het binnenhoofd van de West- sluis te Temeuzen zal de vaart door die sluis volledig zijn gestremd van Vrijdag 3 November te 11.00 uur tot Zaterdag 4 November 18.00 uur of zoveel korter als mogelyk of langer als nodig zal biyken te zyn. Ds. H. Veldkamp uit Middelburg over: „Het koninklijk ambt" Zaterdagmiddag werd onder leiding van de heer J. J. Boon uit Bergen op Zoom in de Geref. Kerk te Goes een druk-bezochte conferentie van Ge- ref. Ouderlingen gehouden. De voorzitter merkte in zyn openingswoord op, dat de proef met een Zaterdagmiddag-conferentie geslaagd kan worden genoemd. Er zyn nu ta! van ouderlingen aanwezig, die op een dag midden in de week verhinderd zijn. Spreker van deze middag was ds. H. Veldkamp, Geref. pred. te Middel burg, die sprak over het onderwerp: „Ons Koninldyk ambt". Spr. wilde het Koninklijk karakter van het ouderling ambt centraal stel len. De ouderlingen zyn de koningen van de Kerk. Niet om te heersen, maar om te dienen. De ouderling is ambtsdrager, geen beambte of amb tenaar, hij heeft autoriteit. Hy is tot het ambt geroepen door de gemeente en mitsdien door God. Het ouderlingambt behoort tot de byzondere ambten in de Kerk, on derscheiden van het algemene ambt der gelovigen èn van het zeer byzon dere ambt van de Grote Ambtsdra ger Jezus Christus. DE SOEVEREIN. Christus, de enige Souverein, heeft niemand nodig, maar hy wenst toch gebruik te maken van de dienst van zondige mensen- De ambtsdragers handelen dan ook niet in eigen naam, maar in opdracht van Christus. Die Zyn werk door middel van ambts dragers voortzet Wy moeten ons al tijd gevoelen als ambassadeurs van Jezus Christus. Dit roepingsbesef, aldus spr. is onze enige steun. Wat vloeit hieruit voort voor de uitoefening van het ouderlingambt? Dat wy dit moeten zien als afstra ling van het Koningschap van Chris tus, dat wy transparanten van Chris- I tus moeten zyn en dat de gemeente in ons iets van Hem moet zien. DE VEREISTEN. Ds. Jac. Koelman somde in zyn boek 136 vereisten bestier ingen) voor de ouderling op, beter is het als ideaal te stellen, dat de liefde tot de gemeente de ouderling moet leiden. Stroefheid en onbewogenheid mogen bij hem niet voorkomen. Innerlijke bewogenheid en droefheid over het verkeerde moge niet ontbreken. On der liefde mag echter geen zoetsap pigheid worden verstaan. Liefde toomt tegen de zonde. Maar het is een liefde, die voortvloeit uit liefde tot Gods kerk, die ook in bescher ming neemt, wat steun en hulp no dig heeft. Spr. wees er vervolgens op, dat Je zus Christus niet alleen Koning is over de hemel, maar ook over de aarde. Ook ons dagelyks leven, ons werk van elke dag, ons huweiyks- en gezinsleven vallen onder de tucht van Gods Woord. Hij heeft niet alleen recht op de ziel, maar ook op het lichaam. Dit alles dlfent by het huis bezoek besproken te worden. De ouderling heeft voortdurend Schriftonderzoek nodig. Het persoon lek gebed vergete hy nimmer by zyn ambteiyk werk. HET WERK IN ZEELAND. Wat dit werk speciaal in Zeeland betreft, zei spr-, dat de rechten van het Verbond Gods gehandhaafd moe ten worden. Daarmee is het nog niet (Advertentie) 400SENDAAI HOLLAND UJRNH0UT BELGit „Het kon ditmaal niet anders". Middelburg heeft Zondag van 8 tot 17 uur zonder electrische stroom ge zeten. Dit betekende, dat wie elec- trisch moet koken niet koken kon, dat wie electrisch moet stoken niet stoken kon, dat wie centrale verwar ming met een oliestookinrichting heeft in de kou moest zitten, dat nie mand brood Icon roosteren, zich elec trisch kon scheren, iets aan z\jn stof zuiger had of zyn radio kon gebrui ken. Wij zijn over deze feiten met bit tere klachten overstelpt. De voornaamste grief is wel, dat het Gem. Electriciteitsbedx-yf de noodzakelijke werkzaamheden aan het hoogspanningsnet op Zondag heeft laten verrichten, juist als mèn in huis aan zyn electrische apparaten nog meer behoefte heeft, dan in de week, of er het meest van geniet. Waarom werden deze werkzaam heden niet verricht, terwyl de mens heid pleegt te slapen? Dat wil dus zeggen in de nacht van Zaterdag op Zondag? En als dat onmogelijk was, waarom werd dan Zondagmorgen pas zo laat begonnen? Waarom werden de Zaterdagmiddaguren niet benut. Wij hebben deze vragen voorge legd aan de directeur der Gemeente bedrijven, ir. B. C. Roeters van Len- nep. Deze verklaarde, dat er op dit moment geen andere oplossing mo gelijk was. De werkzaamheden duld den geen langer uitstel, uitvoering er van in de nacht van Zaterdag op Zondag zou de straatverlichting bui ten werking hebben gesteld en alle gezinnen met zieken etc. hebben ge dupeerd. Vroeger beginnen was on- mogelyk, omdat het pas laat licht wordt.. Er zyn echter dank z(j de thans uitgevoerde werkzaamheden maatregelen mogelijk, die bij verdere herstellingen een beperkt stroomver bruik mogelijk maken. Middelburg is er met één stroom loze Zóndag dus af. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransportschip Gastel Bianco, vermoedelijke aankomst 9 November te Amsterdam, zullen de volgende Zeeuwen repatriëren: L. Beeke, Goes; J. M. Cok, Kruiningcn; G. A. Mouthaan, Colijnsplaat, D. C. Walle, Hulst, J. H. van Zuylen en ge zin, Vlissingen; J. J. Krijger, Zierik- zee. Met het troepenschip Atlantis, dat vermoedelijk 10 November te Amster dam aankomt, repatriëren onderstaan de Zeeuwen: M. v. d. Berge, Krabben- dijke; J. Willem, Krabbendijke en B. Huissen en gezin, Krabbendijke. Met het troepentransportschip Nelly repatriëren onderstaande militairen: D. J. Anemaet, Scherpenisse; L. A. Dalebout, Noordwelle; D. Huiszoon, Vlissingen; A. C. Janssens. Westdorpe; J. B. Klaassen, Hoek; H. Verdaas donk, Vlissingen; A. Cornelisse, Mid delburg; W. Dees, Zaamslag; J. W. Blok, Boschkapelle; I. C. v. Damme, Yerseke; M. H. Quist, Middelburg* A. J. Markusse, Krabbendijke; J. Otte, Heer Arendskerke; W. de Beijl, Vlissingen, C. L. v. Dixhoorn, Terneu- zen; A. C. v. Gilst, Bruinisse, P. v. d. Horst, Vlissingen; Chr. Hovestadt, Kruiningen; C. J. de Pooter, Terneu- zên; P. M. de Regt, Wolfaartsdijk, L. J. Schauwaert, Axel; C. Dorreman, Renesse; J. de Dijcker, Hontenisse; M. Elenbaas, Baarland; F. Minder- houd, Cadzand; S. Hamelink Axel; S. Dekker, Nieuwdorp en J. A. Ligten- dag, Poortvliet. De „Nelly" zal vermoedelijk 11 No vember te Rotterdam aankomen. Een besturenconferentie te Goes Het is de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland welke thans sa menwerkt met de Z.L.M. ernst met de instandhouding en verdere opbouw van haar organisatie. Dit kwam Zaterdag tot uiting op de Besturenconfe rentie in „De Landbouw" te Goes. De streekbesturen hebben daar hun plannen voor de wintercampagne ontvouwd en besproken, tenvyi een twee tal inleidingen in de middenvergadering, de aanwezigen stof hebben gege ven om zich te beraden over de taak welke hen wacht in het bedrijfsleven en de wijze waarop de zelfwerkzaamheid van de leden in de afdelingen kan worden Gevorderd. In de morgenvergadering werd het winterprogramma opgesteld. De di verse streekvoorzitters, -secretarissen brachten verslag uit over de plannen die er in hun streek bestaan. Hierbij bleek, dat er grote verschillen tussen de streken zijn wat de stand van voor bereiding betreft. Besloten werd de zelfwerkzaamheid van de leden te bevorderen door het uitgeven van leidraden die bij het samenstellen van een lezing als uit gangspunt kunnen dienen. Het vraagpunt voor deze winter zal luiden: „Lectuurvoorziening ten plal- telande". Ook zal bijzondere aandacht worden besteed aan de opleiding van bestuursleden. Hiertoe zullen kader cursussen, zo mogelijk in Volkshoge- schoolverband, worden gegeven. Reeds deze winter zal aan de vorming ge werkt worden. In. Jan. 1951 wordt een Provinciale ontwikkelingsdag gehou den. Ook zal meer aandacht aan zang besteed worden. De samenwerking met de Z.L.M. be weegt zich gestadig in de goede rich ting, door het uitwisselen van be stuursleden en adviseurs. DE P.B.O. IN DE LANDBOUW. In de middagvergadering sprak mr. J. F. G. Schlingemann, secretaris der Z.L.M,. over de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie In de landbouw. De P.B.O. dient ter ontlasting van het Staatsapparaat en de bedrijfsge- noten die uit hoofde van hun beroep lid zijn, kunnen nu een grotere in vloed verkrijgen in een vrijwillig dooi de bedrijfstak gesticht lichaam. Moet er ook één voor de landbouw komen hoe? Na de oorlog heeft men ge zegd: één organisatie voor economi sche. sociale en technische kwesties. De Stichting voor de Landbouw is dit niet geworden, daar de oude organisa- ties weer in volle glorie hei-steld zijn. Hoewel de boeren niet veel voelen voor de P.B.O.zal er toch wel een moeten komen. Het K.N.L.C. zegt: op bouw op de bedrijfsgenoten, doch de C.B.T.B., de R.K. en alle 3 arbeiders organisaties wensen een opbouw op de organisatie, hetgeen dus een soort be staanszekerheid voor deze organisaties zou zijn- De P.B.O. zal technische en economische zaken van het bedrijfsle ven regelen. Wellicht zal een en ander in 1952 werkelijkheid worden en de boeren zullen aan de totstandkoming van het Landbouwschap moeten mee werken. MOGELIJKHEDEN VOOR DE MEISJES. Na een pauze met gelegenheid tot het stellen van vragen, sprak mej. G- G. Sikkens. consulente der Z.L.M.. over het onaei-werp: ..Welke moge lijkheden biedt dc L.J.G. voor dc plat- telandsmcisjes?" Spr. gaf een vijftal categorieën van onderwerpen aan, welke behandeld dienen te worden en welke tot doel hebben: het aankweken van technische vaardigheid, voorlich ting over diverse groepen, voorlich ting op maatschappelijk terrein, ont spanning en goed leren omgaan met elkaar. Voor de meisjesafdeling bepleitte zij het 2 maal per jaar opstellen van een programma voor de pei-ioden 1 Sept.1 April en 1 April1 Sept. Voorts eenmaal per maand vergade ren. Hier kan de zelfwerkzaamheid ontwikkeld worden, persoonlijke be langen naar voren worden gebracht, de gemeenschapszin worden bevor derd en onderwerpen als hiervoren genoemd worden behandeld. Onder werpen voor plattelands-meisjes zijn bijv. versieringen, handwerken, recep ten, schikken van bloemen e.d. Voorts kunnen 1 tot 3 maal per winter inlei dingen door buitenstaanders worden gegeven over onderwerpen als folk lore, Kruiswerk e.d. De inleiding van eigen leden dient echter voorop te staan. Voor behartiging van de specifiek vrouwelijke belangen van de meisjes bepleitte inleidster nog de vorming van een contactorgaan uit de Prov. Raad, dat in contact kan treden met de meisjesafdeling. Ook op deze inleiding volgde een geanimeerde bespreking. Na een korte rondvraag werd deze geslaagde confex-entie gesloten. (Advertentie) Grijp het kwaad in de wortel aan en neem vanavond één of twee 4 in orde. In sommige kerken is het aantal Avond maalgangers te gering, wordt er met de Doop gesold (by sommigen komt het biykbaar meer op de moeder dan op het Idnd aan) en heeft men geen bezwaar tegen de Doop, maar wel tegen de viering van het H- Avondmaal. Daarom moet ge wezen worden op de betekenis van de Doop, waarom by het huisbezoek als' regel ook de kinderen aanwezig dienen te zyn. Dit alles is moeizaam werk. Daar om moeten wy ook voortdurend by God onze kracht zoeken. Nadat was gepauzeerd, volgde een bespreking, waaraan verscheidene ouderlingen deelnamen. By de beantwoording van de vra- ten bleek spr. van oordeel te zyn, at iemand, die lid is van een neu trale organisatie, niet voor het ambt van ouderling candidaat kan worden gesteld. Nadat de voorzitter een slotwoord had gesproken, werd de bijeenkomst met dankgebed gesloten. By het begin en aan het eind der vergadering werden enkele psalmen naar de beryming-Hasper gezongen. Pech bij de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder. De veerboot „Grevelingen" van de R.T.M. veex-dienst Zype-Anna Jaco bapolder had de vorige weck een paar pechdagen. Donderdag brak de roerketting, zodat het s.s. „Schou- wen-Duiveland" het schip, dat met stroom meedreef, voor de Stoof- polder moest oppikken. De reparatie vergde juist zoveel tyd, dat een dienst moest worden overgeslagen. Zaterdag bleef een trailer met op legger half op de ponton en half op de boot steken. Alweer moest door dit incident een dienst worden over geslagen. met als resultaat, beide keren mopperende en wachtende automobilisten. Electriciteitsvoorzlening van Z.-Beveland verzekerd. P.Z.E.M.-personeel heeft ontdekt, dat de storing, die Vx-ijdag in de elec- triciteitsvoox-ziening van Zuid-Beve land optrad, te wijten is aan een de fect aan een stroomkabel in de Ka- naaldyk te Middelburg. De oorzaak van dit defect is vermoe delijk te wijten aan de omstandig heid, dat deze dijk in de oorlog enige bomvoltreffers heeft gehad, waardoor dc kabel zodanig werd beschadigd, tot zy op de duur onbruikbaar moest worden. De gehele nacht van Vrijdag op Zaterdag en ook de gehele Zaterdag zyn ploegen arbeiders van de P.Z. E.M. in touw geweest. Zy werden van tyd tot tyd gastvrij ontvangen door de restaurateur van het station Middelburg. Omdat men de opheffing van de storing niet afhankeiyk wilde stel len van het moment, dat de juiste plaats, waar zich het defect aan de kabel bevindt, zou worden ontdekt, is voor tydelyk een noodkabel gelegd, waardoor de electriciteitsvoorzlening van Zuid-Beveland verzekerd is. De ze kabel werd Zaterdagmiddag om half zes ingeschakeld. Besmettelijke ziekten in Zeeland. In de week van 15 tot en met 21 October kwamen er in de provincie Zeeland 2 gevallen van besmettelyke ziekten voor, en wel in Zaamslag 1 geval van paratyphus en in Kortgc- ne 1 geval van diphtherie. Ter gelegenheid van zijn 85ste verjaardag. Te midden van zyn familie, colle ga's, leerlingen en vrienden is Za terdagmiddag dc Vlissingse kunst schilder Oer. Jacobs in hotel „Noord- zeeboulevard" op buitengewoon har telijke wyze gehuldigd ter gelegen heid van zjjn 85-ste verjaardag, wel ke hy gisteren mocht vieren. Het was de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, die als voorzitter van het huldigingscomité de jubilaris toesprak en in aé eerste plaats herinnerde aan diens activi teit voor de Kunstkring „Het Zui den", die hij tezamen met burge meester C. A. van Woelderen op richtte en waarvan hrj sindsdien ook lid van 't bestuur was. Door het in richten van tentoonstellingen. ook van de zg. „driejaai-Jijksc" heeft deze kunstkring er veel toe bygedragen de belangstelling voor de beeldende kunsten in Vlissingen op te wekken en te verlevendigen. Burgemeester Kolff wees er voorts op, dat de kunstschilder Jacobs, die in 1914 na de val van Antwerpen met zoveel andere Belgen naar vlis singen kwam, zich steeds sterk aan getrokken heeft gevoeld tot het Zeeuwse landschap en dc zee. Ook als mens heeft hy veler harten ver overd. niet het minst door de wyze waarop hij zyn talrijke leerlingen steeds alles gaf, wat maar in zijn vermogen lag. Ten slotte deelde spr. mede, dat een bedrag wordt ingezameld, waar- voor men gaarne van de heer Ja cobs een schilderij wil kopen ter plaatsing in een grote opennare ver zameling of iets dergelijks. We had den het gaarne in het Rijksmuseum gezien, aldus de burgemeester, maar dat neemt helaas slechts werken van vóór 1850 op. Hierna hebben nog verschillende andere sprekers het woord gevoerd Mevrouw M. EversKeg uit Mid delburg sprak namens ..Voor dc Kunst" en nodigde de heer Jacobs uit op de tentoonstelling in Decem ber een zaal van het Middelburgse Kunstmuseum met zyn werk te vul len. Als vriend sprak de kunstschilder G. Bergsma uxt Zoutelande, die de jubilaris prees als een groot artist van internationale bekendheid. die veel voor Zeeland en ook voor zijn Zeeuwseleerlingen heeft gedaan. Als een van de oudste leerlingen wees de heer Louis Heijmans er óp, dat al wat er in Vlissingen op het gebied van de beeldende kunsten is te danken is aan de heer Jacobs. Als vriend sprak ten slotte nog de Middelburgse tekenleraar. H, J. Kla- renbeek, die er de nadruk op legde, dat leven en werken van de heer Jacobs één en al atmosfeer was. Mevrouw Jacobs dankte namens haar man voor de ^hartelijke woor den, bij deze huldiging gesproken, en voor deze sympathieke wyze, waarop deze huldiging werd voor bereid. Hierna bleef men onder het genot van een kopje thee nog enige tijd by'een. Velen kwamen de heer en mevrouw Jacobs de hand drukken, o.w het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer A. Schout. Ernstig verkeersongeval te Middelburg. Op de Nieuwlandse weg te Mid- delburg heeft zich Zaterdagavond een ernstig ongeval voox-gedaan. Een inwoner uit Kapelle, zekere E., reed op zyn lichte motorfiets in de rich ting Goes. Een vrachtauto, bestuurd door T. uit Goes, reed hem achterop. Blijkbaar heeft de chauffeur de mo torrijder niet opgemerkt. Hy reed hem aan, waardoor E; kwam te val len. De man bleef bewusteloos op het rywielpad liggen en moest met hoofd wonden en vermoedolijk een schedel- basisfractuur naar het Gasthuis wor den overgebracht. Het motorrywiel werd zwaar heschadigd. De politie stelt een ondei-zoek in naar de oor zaak van het ongeval. De lampen van de vrachtauto zouden niet geheel in orde zyn geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2