PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rouw om Koning Gustaaf van Zweden 0£ BILT 's Werelds oudste monarch stierf op 92-jarige leeftijd Kantlijn Sneltrein Amsterdam-Parijs bij Bergen ontspoord. KWESTIE-AMBON NIET OP DE VEILIGHEIDSRAAD-AGENDA? MILITAIRE KRACHT VAN HET WESTEN IS ONVOLDOENDE DE STROVLASHEFFING 1945 DOOR KAMERLEDEN BESPROKEN Burgemeester contra arts. 193e Jaargang - No.255 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per Iveek; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 39 Oct 1950 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ir.gez. mededehugen^iubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg. Londense Kaai 29 tel. 2077 en 2924: Goes: L. Vorststr. 63. tei 2475 (b g.g. 2228). Oostburg: Pr. Mauri'.sstr. 12. tel. 102. Terneuzen. Brouwerljatr. 2: Zierikzee: X. Bogardstr. C ICO, tel. 26. Bemind, democratisch en zeer sportief vorst. 's Werelds oudste monarch, koning Gustaaf van Zweden, is Zondag In de leeftyd van 92 jaar overleden. Sinds Vrijdag namen de krachten van de Koning snel af, hoewel hy Zaterdagmorgen nog kon schertsen „men kan een Koning zijn, maar men wordt geregeerd door dokters en ver pleegsters." Volgens het officiële bulletin verloor de Koning Zaterdagnacht steeds meer het bewustzyn en ontsliep hy vredig zonder enig zichtbaar teken van doodsstryd. t Uit alle delen der wereld werden telegrammen van deelneming afkom stig van regeringen en staatshoof den te Stockholm ontvangen, onder meer uit Denemarken, Noorwegen Groot-Brittanniè, West-Duitsland, van de Paus en van het Nederlandse Koninldgk huis. Koning Gustaaf werd 16 Juni 1858 geboren en aanvaardde in 1907 het Koningschap. Als monarch toonde hij grote politieke capaciteiten en kreeg hij de naam, de meest demo cratische Koning ter wereld te zijn. Koning Gustaaf werd echter te vens een belangrijke figuur op sport gebied. In de eerste plaats was hg een hartstochtelijk tennisser. Onder de naam mr. G. nam hg aan vele tournooien deel. Hij zelf heeft deze soort in Zweden inge voerd. Nog in de zomer van '46, op 88-jarige leeftijd, beoefende hij deze sport. Op advies van zijn arts moest hg het tennissen echter staken. Koning Gustaaf V van Zweden is in de nacht van Zaterdag op Zon dag op 92-jarige leeftijd overle den. Er waren weinig vorsten, die door hun volk zo bemind werden als deze Bernadotte en die buiten hun land zulk een populariteit genoten. Deze liefde en deze gevoelens van ge negenheid werden hem terecht be toond, want Guataat V was zowel dooi zijn levenswandel als door de demo cratische opvatting, die hij omtrent het koningschap huldigde, een voor beeld. Hg was één van die zeldzame onkreukbare figuren, die het begrij pelijk maken, dat volkeren aan een monarchistische staatsvorm verre de voorkeur geven boven de republi keinse. Nederland mag zich gelukkig prij zen, dat het zowel in Koningin Wil- helmina als in Koningin Juliana vor stinnen heeft, die op hetzelfde hoge niveau staan, als waarop „monsieur G." zo was de sportnaam van ko ning Gustaaf zich zijn lange leven lang bewogen heeft. Minister Lieftinck heeft bij de Tweede Kamer twee wetsont werpen ingediend, die beide een nieuwe stap betekenen op de terug weg naar normale toestanden. De zekerheidsstellingen, die de fiscus kon etsen vervallen, de navorderings- termgn wordt tot de normale propor ties teruggebracht, de politionele be voegdheden van de belastingambte naren vervallen en de plicht om be lastingambtenaren gegevens te ver strekken en inzage te geven van boe ken en bescheiden wordt enigszins verzacht. Als Tweede en Eerste Kamer deze wetsontwerpen hebben aangenomen, zal de belastingheffing zich dus weer voltrekken in zuiver administratieve sfeer. De machtsmiddelen, waarover de fiscus na de oorlog te beschikken kreeg, komen vrgwel volledig te ver vallen. Met name in een tijd als deze, waarin de belastingschroeven tot het uiterste zijn aangedraaid, verdienen de voorstellen van de minister van financiën toejuiching. Want dat de bizondere bevoegdheden van de fis cus populair zijn geweest kan men niet bepaald zeggen. Zij waren zeer velen een doorn in het oog. De eerzame Britse geestelijke, re- verend Henry Duncan, kwam in 1810, getroffen door de armoede die in zijn Schotse dorpje Ruthwell heerste, op de gedachte de mensen in staat te stellen èen appeltje voor de dorst te maken. Hg stichtte in dat jaar de eerste spaarbank. Weinig heeft hij toen kunnen vermoeden, welk een geweldige betekenis de spaarbanken in de wereld zouden krijgen. Philadelphia en Boston volgden het voorbeeld van Ruthwell in 1816, Ne derland volgde als eervolle derde in 1817 met de spaarbanken in Haar lem en Workum. Thans telt Neder land 280 spaarbanken met ca. 400 vestigingen. Vele zijn uitgegroeid tot gróte, financieel krachtige instellin gen, andere zijn knusse onderonsjes gebleven. In totaal is er f 1,2 milliard gulden by deze spaarbanken belegd door 2 millioen spaarders. Wel heeft het werk van Henry Duncan vrucht gedragen, ook in Ne derland! Waarom wy voor deze feiten van daag de aandacht vragen? Omdat het morgen, 31 October, Wereldspaardag Is., En die dag voor wie niet spaart een aanleiding kan zgn, om er nu mee te beginnen. Hoe moeiiyk sparen in tyden als deze ook is. Ook van de jacht was Koning Gustaaf een groot liefhebber. Een treffend voorbeeld van zijn vitali teit was wel, dat hij in het late na jaar van '46, enkele dagen na een ernstige aanval van influenza, in 'n hevige sneeuwstorm deel nam aan een fazantenjacht. Koning Gustaaf was" zeer bemind, hoewel hij nooit naar populariteit streefde. Hij gedroeg zich vriende lijk en eenvoudig en sprak alle on derdanen, hoge ambtsdragers inbe grepen, met „jy aan. Hij hield niet van onnodig vertoon. Wanneer de felegenheid zulks echter vergde, kon y met indrukwekkende waardigheid optreden. Koning Gustaat is meermalen in Nederland geweest. Reeds als kroon prins bezocht hij ons land enkele malen incognito. Hij bracht van twee tot vier Maart 1923 een te genbezoek aan Nederland, waar hg in het Amsterdamse station ontvan gen werd door Koningin Wilhelmina Prins Hendrik en de Koningin-moe der Emma, en maakte officiële ry- toeren door Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Delft, waarbij het pu bliek hem overal enthousiast ont haalde Van Delft reisde Gustaaf door naar België. De Koning was drager van het grootkruis van de Nederlandse leeuw. DE NIEUWE KONING. De nieuwe Zweedse Koning, Gus taaf de zesde, is thans 68 jaar. Hg is .de oudste vorst, die op een der gel gk gevorderde leeftijd de troon bestijgt Koning Gustaaf de zesde heeft echter reeds herhaaldelijk de uitoefening der Koninklijke taak ty- delijk van zgn vader overgenomen. In zijn vrije tyd is hg een verwo.ed oudheidkundige. Koningin Louise, geboren Mount- batten, is de tweede gemalin van de Zweedse vorst. Zijn eerste vrouw was prinses Margaret van Groot Brittannië en Ierland, wier huwelijk met de toenmalige Zweedse kroon prins in 1905 werd gesloten. De vyf kinderen van Koning Gustaaf - vier zoons en een dochter - zijn allen uit zijn eerste huwelijk. Prinses Mar garet overleed in 1920. In 1923 trad de toenmalige Zweedse kroonprins in het huwelijk met de huidige Konin gin Louise. Koning Gustaaf t Staking bij de Antwerpse tram. Het trampersoneel van de Antwerp se Tramwegmaatschappg heeft het werk neergelegd. Het tramverkeer in de stad lag Zondag stil. Nieuwe landing op Korea. Troepen van de Amerikaanse ze vende infanteriedivisie zijn Zondag bjj Iwon geland, ongeveer 280 kllome. ter ten Noorden van Wonsan aan de Noordoostkust van Korea. Deze am- phibieoperatie ontmoette geen tegen stand. „Wij gaan naar de Mandsjoerijsc grens en zullen iedere vijand, die wij op onze weg ontmoeten, vernietigen", zo verklaarde generaal-majoor Barr, bevelhebber van de zevende divisie. Sen woordvoerder van het Ameri kaanse leger deelde Zondag mee dat ie activiteit van Noordkoreaanse gue rilla's ten Zuiden van de 38ste breed tegraad zo groot is. dat een Ameri kaans en een speciaal georganiseerd Zuidkoreaans legerkorps zijn ingezet om haar tegen te gaan. Tibet vraagt Ind'a om hut-p ZAAK VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD? Hoewel over de miTitaire operaties nog niets is bekend gemaakt s'aat thans vast, dat Chinese communisti sche troenen Tibet zijn binnengerukt. De Tibetaanse regering heeft India om hulp gevraagd en verzocht bij de Veiligheidsraad een spoedbehandeling aanhangig te maken tegen deze Chi nese agressie. Volgens te Singapore ontvangen morse-uitzendingen in de Chinese taal, afkomstig uit Peking, is men in com munistisch China bezig een „machtig volksleger", dat naar wordt verklaard, 5.500.000 man sterk is, samen te stel len. De Chinese "communistische minister van buitenlandse zaken, Tsjoe en Lai. heeft in een telegram aan de V. N. verklaard, dat de regering absoluut geen verdere vluchten van Ameri kaanse vliegtuigen boven Chinees grondgebied kan toelaten. Winst voor de Katholieken in Neder-Oostenrijk. In 21 gemeenten in Neder-Oosten rijk in de Sowjet-zóne zijn gemeente raadsverkiezingen gehouden. Het aan tal zetels der katholieke volkspartij'is van 143 tot 166 verhoogd. De socialis ten gingen van 74 tot 58 zetels achter uit en de communisten verloren de enige twee zetels, die zij bij de laatste verkiezingen wonnen. Machinist kwam om het leven. Zaterdagmiddag is de locomotief van de sneltrein AmsterdamParys ontspoord, even voorbij het station Bergen in België. De machinist kwam daarbij om het leven, doch alle reizigers kwamen met de schrik vry. Toen de locomotief ontspoorde, diende de tender als stootkussen tus sen de locomotief en de rytuigen. De zware rytuigen deden de locomotief honderdtachtig graden draaien, zodat zy, nadat de trein door de plotselinge vertraging snel tot stilstand was ge komen, met de neus in de richting van Bergen lag. De tender werd bg- na helemaal in elkaar gedrukt. Het mag een wonder heten, dat by dit ongeluk niet meer dan één dode en één gewonde zgn te betreuren. Hedennacht was een hulpploeg der Belgische spoorwegen nog bezig de locomotief op te vyzelen. De passagiers van de verongelukte trein zgn Zaterdagavond om zeven uur met een andere trein naar Pargs vertrokken. Nieuwe zender Wereld omroep. Naar het A.N.P. verneemt, hebben de besprekingen, welke sinds enige tyd tussen de ministeries van O.K. en W. en Verkeer en Waterstaat zijn gevoerd over de bouw van een nieu we 100 KW-zender voor de Wereld omroep, tot een positief resultaat ge leid. P.T.T. zal zonder verwijl een op dracht tot de bouw van een nieuwe Brandweer redt kind. Zondagavond bemerkte de bewoon ster van een woning aan de Buikslo- terdyk in Amsterdam-Noord een sterke brandlucht. Zg rende het huis uit en ontdekte, dat de woonkamer van een belendend pand in brand stond. De brandweermannen vonden in een aangrenzende slaapkamer een 7-jarige jongen, die door de rook was bedwelmd en die nog maar juist by- Voorzitter Austin zou daar weinig voor voelen. Massa-demonstratie van „Door de eeuwen trouw". Naar verluidt zou de Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Austin, die thans als voorzitter fun geert, er weinig voor voelen de kwes- tie-Ambon op de agenda te plaatsen. Van Nederlandse züde is geen poging gedaan om Austin tot een andere houding te bewegen. In de wandelgangen van het ge bouw der Ver. Naties vraagt men zich thans af, of het rapport van de UNCI van 11 October over Ambon nog door de Veiligheidsraad zal wor den behandeld, dan wel geheel zal worden genegeerd, aldus meldt de diplomatieke correspondent van AN P-Aneta uit Lake Success. Zaterdagmiddag heeft de Stichting „Door de eeuwen trouw" in de Apol- lohal te Amsterdam een grote lande lijke byeenkomst gehouden, waaraan ongeveer 3800 personen uit het gehe le land deelnamen. Tgdens deze ver gadering werd een resolutie aangeno- Vijf gezinnen dakloos door brand In woonbarakken. Vyf gezinnen zyn dakloos gewor den door een brand, die Zondagmid dag in houten barakken te Putters- hoek heeft gewoed. Deze werden sinds 1945 wegens woningtekort be woond door een vgftal gezinnen. Het vuur greep in het licht brandbare materiaal snel om zich heen en de brandweer kon dan ook niet verhin deren, dat de barakken geheel ver woest werden. De inboedels konden tyds gered kon worden. De bewoners i slechts gedeeltelijk worden gered. De van het huis, dat gedeeltelgk uit- inboedel van één der bewoners, die brandde, waren niet thuis; zg hadden I niet verzekerd was, ging geheel ver hun pleegzoon achtergelaten. loren. Toespraak van minister Marshall bij opening minister conferentie in Washington. Zaterdag is te Washington de conferentie begonnen van ministers van Defensie der landen, aangesloten by he* Atlantisch Pact. Minister Mars hall zeide in zjjn openingsrede, dat de collectieve macht, waarover het Westen kan beschikken absoluut onvoldoende is om agressie zonder ern stige en gevaarlijke verliezen te weerstaan. Dijt tekort aan militaire kracht moet thans zo spoedig raogeiyk ongedaan worden gemaakt. Marshall zeide te hopen, dat 1950 in de geschiedenis zal voortleven als het jaar, waarin de Westelijke be schaving haar vrees voor het com munisme heeft overwonnen. „Econo misch herstel en toegenomen militai- men, waarin dit naam van het Ne derlandse volk met kracht wordt ge protesteerd tegen de steunverlening van de K.P.M. aan de Republiek In donesia. Deze resolutie had de volgende inhoud: „Kennis genomen hebbende van de steunverlening van de K.P.M. aan de Republiek Indonesia by haar agressie tegen Ambon. Van oordcel, dat deze agressie niet alleen in fla grante strgd is met de R.T.C.-accoor- den, maar bovendien door de verga dering wordt beschouwd als een dui- delgk oorlogsmisdrgf, vertolkt diep ste verontwaardiging van het Neder landse volk tegenover de K.P.M.-di- rectie en met name tegenover de ver- antwoordeiyke directeur in Indone sië, doet een beroep op alle aandeel houders om aan deze directe duide lijk te maken, dat geldelgk gewin, dat moet worden verkregen ten kos te van het Ambonnese volk, door hen wordt verworpen., nodigt het bestuur der stichting uit om met alle wettige middelen uitvoering te geven aan de ze resolutie, onder meer door haar ter kennis te brengen van H.M. de Koningin, onder eerbiedige aanteke ning, dat het aan de K.P M. toegeken de praedicaat „Koninklgke" door de ze maatschappij wordt onteerd-, en voorts door haar ter kennis te bren gen van de Nederlandse regering en de Staten-Generaal". „NEDERLAND VERANTWOOR DELIJK". Negen sprekers voerden het woord. De voorzitter van de stichting, de heer H. Coenradi, stelde Nederland verantwoordelgk voor het drama- Ambon, omdat het de overeenkomst der R.T.C. heeft ondertekend, omdat de wapenen van de T.N.I. door Ne derland zyn achtergelaten en omdat de schepen van de K.P.M., die onder Nederlandse vlag varen, de R.I.-troe- pen vervoeren. Nadat de doden van Ambon waren herdacht, zeide spre ker: „Al is Ambon verraderlijk uit- feleverd aan de vgand, toch zal Am- on zegevieren". Men besloot tele grammen aan de Koningin en de raad van ministers te zenden, waarin men uiting geeft aan zijn bezorgdheid over net lot van Ambon. De minis terraad wordt gevraagd alles te doen om de Veiligheidsraad tot ingrijpen te bewegen. Nederlanders in Semarang bedreigd. Talrijke Nederlanders in Semarang hebben de laatste dagen dreigbrieven ontvangen. De inhoud van deze brie ven, die anoniem zijn, vertelt de ont vangers, dat, indien de Ambonnese militairen van het voormalige KNIL een actie beginnen of als Irian niet aan de R.I. komt, alle Nederlanders uitgemoord zullen worden. Een planter van een rubberonder neming op 150 km. afstand van Dja karta, de assistent-tuinemployé van zullen hebben van machtige stryd- Haastert, is door een gewapende ben krachten voor de verdediging van "e vermoord, toen hg bezig was rub- de wereldvrede." bercups te controleren. Het slachtof- Marshall, die waarschuwde tegen i fer was 21 jaar oud en ongehuwd, zelfgenoegzaamheid en te groot ver-1 111 de Memorie van Antwoord aan trouwen, verklaarde, dat thans de de Eerste Kamer over de begrotingen tyd gekomen is om een plan te ma- I voor 1951 van Unieaangelegenheden re macht hebben ons grotere moed k'4n adat de volken ver. en Uniczaken en Overzelse Rijksde- gegeven om de communistische uit daging het hoofd te bieden. De over winning in Korea is een indrukwek kend bewijs, dat de vastbesloten po gingen van de Ver. Naties de steun De grote ontstemming in Zeeuwsch-Vlaanderen Biykens het voorlopig verslag, dat de Tweede Kamer nltbracht over de begroting 1951 van landbouw, vissery en voedselvoorziening hebben de Kamerleden de kwestie van de strovlasheffing 1945 besproken, tegen wel ke heffing enkele weken geleden in Zeeuwsch Vlaanderen zo scherp is geprotesteerd. Enkele dezer leden vroegen, of de Minister kennis heeft gekregen van de grote ontstemming, die er in Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzon der in het door de oorlog zwaar ge troffen West:Zeeuwsch-Vlaanderen, is ontstaan ten gevolge van de af- wgzende beschikking van de Minis ter op het verzoek van de Federatie van de vier Zeeuwsch-Vlaamse vlas sersverenigingen tot gehele of ge- deeltelgke ontheffing van de Hef fingsverordening Strovlas, Vlaslint en bewerkte Vlasafvallen 1945, uit gevaardigd door 't Bedrijfschap voor Vlas en Hennep. Indertijd is 'n comm. ingesteld om na te gaan, of in het licht van de specifieke Zeeuwsch- Vlaamse productie-omstandigheden in die tyd voor dauwrootvlas de ver onderstelde extra-winsten als gevolg van de prysverhoging van het vlas in 1945 door de vlasindustrie aldaar ge maakt zyn. TELEURSTELLING. De daarop gevolgde beslissing van de Minister was voor velen teleurstel lend, omdat deze naar de opvattin gen in Zeeuwsch-Vlaamse vlassers kringen geen antwoord gaf op de ge stelde vraag, aangezien in het ant woord van de Minister geen rekening r Is gehouden met de productiekosten, in België ingevoerd mag worden vla Volgens de mening toch in Zeeuwsch- Vlaanderen is de kwestie der produc tiekosten de hoofdfactor bg de oplos sing van het bestaand geschil. Onder deze omstandigheden vroegen de le den, hier aan het woord, zich af, of de Minister niet bereid is een nieuwe commissie in te stellen, ten einde te komen tot een bevredigende oplos sing van het nu reeds 5 jaar bestaan de verschil. Zy vestigden er daarbg de aandacht op, dat het wenselgk zou zgn een commissie te benoemen, die door zgn uiterlijke samenstelling niet by voorbaat aanleiding geeft tot ont stemming en ontevredenheid zoals by de vorige commissie het geval was, daar deze bestond uit 4 leden, waar van 2, onder wie de voorzitter, be hoorden tot het reeds genoemde Be- drgfschap voor Vlas en Hennep, welk bedrijfschap zelf de verordening in zake de heffing, waarover de stryd loopt, had uitgevaardigd. DE VTSUrrVOER. Behalve de strovlaskwestie is ook ter sprake gekomen de visultvoer naar België. De volgende vragen werden gesteld: Is het juist, dat nog steeds de be- van kracht is, dat vis alleen de grensovergang Wuestwesel? En niet per spoor via Roosendaal of via 'n andere spoorovergang Nederland- België, hetgeen een zeer ernstige be lemmering van de handel inhoudt? Is het voorts juist, dat er in België alleen maar vis uit Holland ingevoerd mag worden boven een vastgestelde grootte? LANDBOUWVOORLICHTING S- DIENST. Tenslotte werd nog geïnformeerd naar de verhuizing van de Landbouw- voorlichtingsdienst te Kruiningen. Gevraagd werd, of de Landbouw- voorlichtingsdienst, welke te Krui ningen was gevestigd, nu weer naar Goes zal worden overgeplaatst. Is 't wel nodig deze kosten te maken en is het billgk tegenover Kruiningen. dat kosten voor de vestiging van deze dienst heeft gemaakt? Dr. Zimmerman gevonden. Dr. Walter Zimmerman, de Duitse deskundige op het gebied van raket ten en radar, die vier weken geleden te Goettlngen verdween, is Zaterdag, avond door de politie te Menden (Westfalen) in de Britse zóne gear resteerd. Zimmerman werd naar Goet- tingen overgebracht en daar volgens een later bericht weer vrijgelaten. De geruchten over ontvoering van dr. Zimmerman door de Russen blij ken in elk geval onjuist te zijn ge weest. Wisjinaky belooft gegevens over Russische strijdkrachten. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Wisjinsky, heeft de politieke commissie der V.N. Zater dag beloofd, dat, indien de grote mo gendheden overeenstemming berei ken over beperking der bewapening, de Sowjet-Unie volledig geverifieerde gegevens over haar eigen stryd- krachten zal verstrekken. igenwoordigen en eveneens aan een len, is medegedeeld, dat ook de rege- ieaer, die ons wil aanvallen, het vol komen duideiyk zal maken, dat wy een strgdmacht opbouwen, die agres sie in iedere vorm met succes kan keren." EISENHOWER OPPER BEVELHEBBER? Dwight Eisenhower heeft president Truman Zaterdag de verzekering ge- geven, dat hn elke aangeboden mi- taire post zal aanvaarden. De generaal wilde na een confe rentie van 45 minuten tegenover verslaggevers niet definitief verkla ren, of hem de functie van opperbe velhebber van de strijdkrachten van de Noord-Atlantische mogendheden, welke voor West-Europa worden ge organiseerd, was aangeboden. Er waren geen definitieve beslis singen genomen, aldus generaal Ei senhower. Inentingswet gesaboteerd De burgemeester van Myd recht en Wilnis, de heer J. van der Haar, heeft de arts E. van Lier te Wilnis aangeklaagd wegens smaad. Deze arts heeft nameiyk aan de gemeente raad van Wilnis een brief geschre ven, waarin hy er de burgemeester van beticht de inentingswet te sabo teren, een schgnvertoning in elkaar te hebben gezet, processen-verbaal in de prullenmand te hebben laten de poneren en ambteiyke stukken eigen machtig te hebben vernietigd. Inenting tegen pokken is niet meer verplicht, doch wel is ieder, die zyn kinderen niet laat behandelen, ver plicht tegenover de huisarts te ver klaren, wat zgn bezwaren tegen in enting zyn. Destgds hielden, volgens de art3, de burgemeester, een secre tarie-ambtenaar en hijzelf daartoe 'n zitting. De bezwaren van ouders of voogden werden genoteerd op de daartoe bestemde formulieren, die naar de Kantonrechter in Utrecht zouden worden gestuurd. Naderhand zou de burgemeester deze formulie ren hebben verscheurd. Dokter L. heeft daarover een brief geschreven, die Donderdagavond in een besloten zitting van de Raad werd behandeld en zonder hoofdelgke stemming en discussie voor kennisgeving werd aangenomen. ring verontrust is door de aanhou dende berichten over arrestaties en gevangenhoudingen van Nederlan ders in Indonesië. Hoewel aan de grieven tot dusverre nog niet in be- langrgke mate werd tegemoetgeko men, zijn de door het Hoge Commis sariaat in het belang van de arres tanten genomen stappen, klaarblgke- ïyk niet zonder resultaat geweest. Van de sedert de souvereiniteitsover- dracht gearresteerde 155 Nederlan ders, werden er inmiddels 104 weer in vryheid gesteld. Raadselachtig drama in Jutphaas. Zaterdagmorgen heeft een 47-ja- rige fabrieksportier uit Jutphaas in overspannen toestand, een revolver schot gelost op zijn 49-jarige buur vrouw, Deze werd ernstig aan de borst verwond. De man richtte ver volgens het wapen op zichzelf en pleegde zelfmoord. De reden van de ze aanslag en de zelfmoord, is voor alsnog een raadsel; de man had geen verhouding met de vrouw en van onenigheid tussen de buren was nim mer iets gebleken. Brand bi N.S.-werkplaats. Zaterdagmiddag heeft in de wa genparkwerkplaats der Ned. Spoor wegen te Amersfoort een grote uit slaande brand gewoed. Deze begon in een treinwagon, waaraan des morgens reparatie-werkzaamheden waren verricht. Er was niemand meer in de loods aanwezig, toen de vlammen de overkapping van de loods aantastten en er boven uit sloe gen. Het vuur werd met zeven stra len bestreden. De schade bleef naar verhouding gering. VOORSPFIT: BREKENDE BEWOLKING. Geldig tot Maandagavond. In de vroege ochtend plaatselijk mist, later brekende bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen en op de meeste plaatsen Iets lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1