PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veertigduizend communisten uit China in Korea? De wildstand in Zeeland gaat hard achteruit D£ BILT Voor de verdediging van de energie bronnen aan de Jaloe-rivier India keurt Communistische aanval op Tibet af. HERSTEL VAN DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET SPANJE? DUITS GELEERDE DOOR RUSSEN ONTVOERD Deze week Toestand van Koning Gustaaf gaat achteruit. In Engeland is een monster vliegboot in aanbouw Telegram aan Dr. Drees over repatriëring H-brigade Geen grote eendentrekken meer VOORSPEL Tr 193e Jaargang - No.254 Dagblao uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F B den Boer Adj W de Pagtei Hoofdred G Balllntyn PI verv.. W Leertouwer en H A Bos&hardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; i 3.90 pkw.fr p p i 4.15 per kw i.osse nummer» If cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 Oct. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 1» ct p« mm. Minimum p advertentie f 2Ü0. Ingez mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties imax 8 regels): van 1--5 regels f 1.*- Iedere regel meer 20 cent .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P ZC Middelburg. Bui Vlissinger Wal •ft til' 2355 lijnen «bgg 286J of 2160. M burg Londense Kaai tel 2077 en 2924. Goes L Vorststr 63. tel 2475 (b gg 2228», Oostburg Pr Mauntastr 12. tel 102 Terneuzen Bruuwerljstr 2. Zlerlkzee N Bogardstr C 160 tel 26 Stellingen langs de grens van Mandsjoerije-Korea wor den versterkt. Te Tokio zijn berichten ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Chinese communisten 40.000 man in Korea In de strijd hebben geworpen. Dit leger zou de opdracht hebben om te voorkomen, dat de verbonden troe pen de grote krachtstations aan de Jaloe-rivier bereiken. Deze stations voorzien namelijk de zware industrie van Mandsjoerije van energie. Een Zuid-Koreaanse generaal verklaarde, dat de Chinese troepen te Oensan, op 70 Ion van de grens van Mandsjoerije in de strijd zijn geworpen. Men neemt aan, dat het deze strijdkrachten waren, van wie de Zuidkoreanen plotseling zulke krachtige tegenstand hebben ondervonden, dat zjj door vliegtuigen moesten worden bevoorraad. De Zuidkoreaanse bevelhebber, ge neraal Joejae Heoeng zeïde dat de Zuidlcoreanen voornemens zijn de krachtstations en de Soéiso-dam te bezetten, omdat ook de stroomvoor ziening van de Koreaanse industrie hiervan afhankelijk is. De electriciteitsw erken zijn in 1937 onder Japans toezicht gebouwd en liggen aan de Koreeanse kant van de Jaloe. De Chinese communisten zijn in middels hun stellingen langs de Mandsjoerrjs-Koreaanse grens in koortsachtig tempo aan 't versterken. De Chinese garnizoenen langs deze grens zijn aanzienlijk versterkt en er zijn uitgebreide voorzirgsmaatregelen getroffen om de industrieën in Mand sjoerije te beschermen. Gemeld wordt dat in de afgelopen weken grote aan tallen technici naar de grensstreek zjjn vertrokken, met de opdracht een spreiding in de fabrieken aldaar uit te voeren. ZUIDKOPEAANS REGIMENT OMSINGELD? Het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger heeft een onbe vestigd bericht ontvangen, volgens hetwelk een Zuidkoreaans régiment door Chinese communisten, ongeveer 48 km van de - Mandsjoeryse grens, zou ziin omsingeld. Probleem kan alleen langs vreed zame weg worden opgelost. De regering van India heeft de Chinese communistische regering ge waarschuwd. dat elke militaire inval in Tibet het voor India moeilijk zal maken de zaak van Peking In de Verenigde Naties te blijven steunen. De Indiase regering heeft de auto riteiten te Peking ook nog haar be lofte in herinnering gebracht dat het Tibetaanse vraagstuk slechts door middel van onderhandelingen en op vreedzame wijze tot oplossing zou worden gebracht en niet door toe passing van geweld. Franse soldaten moeten langer dienen. De Franse Assemblée heeft Vrijdag de verlenging van de dienstplicht goedgekeurd. De „poilus" zullen nu 18 maanden moeten dienen. Gemiddeld werden per jaar 82.000 man lichamelijk ongeschikt voor de ipilitaire dienst bevonden. De natio nale vergadering nam het regerings voorstel aan om uitsluitend lichame lijk ongeschikt.en vrijstelling van mi litaire dienst te verlenen. Bij K.B. Is benoemd tot ridder in 6e Orde van de Nederlandse Leeuw de oud minister van Oorlog en van Marine, mr. W. F.'Schokking. Utrechts burgemeester speelde voor de Koningin. Vrijdag werd te Utrecht een lief dadigheidsconcert gegeven door het Utrechts Stedelijk Orkest met Utrechts burgemeester jhr. mr. C- J. A. de Ranitz als solist. Aan de ge beurtenis werd luister bijgezet door <fe aanwezigheid van H.M. de Ko ningin. Nadat jhr. de Ranitz samen met 't orkest het tweede piano-concert van Rachmanioff had uitgevoerd stonden allen van hun zitplaatsen op, om hem een langdurige ovatie te brengen. Levenslang voor moord op jonge vrouw. De Officier van Justitie by de Am sterdamse arrondissementsrechtbank heeft tegen de 35-jarige voormalige S.S.-er L. T. uit Amsterdam, die oj 8 Febr. jl. een jonge vrouw met bijl slagen in de woning van haar ouders van het leven beroofde, levenslange gevangenisstraf geëist. Debat in de Politieke Commissie der Verenigde Naties. De politieke commissie der Verenigde Naties, waarin zestig landen ver tegenwoordigd zijn, is Vrijdag begonnen met de behandeling van het vraag stuk, of de V.N.-leden moet worden aanbevolen wederom diplomatieke be trekkingen met Spanje tot stand te brengen. Basis der besprekingen vorm de een desbetreffende, door een aantal landen gezamenlijk ingediende re solutie, die thans door vertegenwoordigers van zeven der ondertekende staten werd verdedigd. Een hunner, de vertegenwoordiger van de Dominicaanse republiek, ver klaarde dat er „veel is gebeurd sinds ;ie algemene vergadering der Verenig de Naties in 1946 het besluit nam haar leden aan te bevelen de diplo matieke betrekkingen met Spanje te verbreken", hieraan toevoegend- „Het De Tweede Kamer heeft het deze week minister Lieftinck en de rege ring niet gemakkelijk gemaakt. Bij het belastingdebat heeft het zelfs enorm gespannen en pas toen er met de por tefeuilles was gerammeld en prof Romme zijn volle persoon had inge zet om een definitieve breuk te voor komen, werd er een weg gevonden die mogelijk tot een bevredigende op lossing zaJ leiden. Maar wat er ten slotte uit de bus zal komen, moeten we maar afwachten. Enige verlichting in de belastingdruk voor de z.g. mid den-inkomens? Mogelijk, maar dan zal er ook op de staatsuitgaven bezui nigd moeten worden, want het begro tingstekort, dat tocb al zeer aanzien lijk is, mag niet nog hoger stijgen. De repatriëring van een deel van onze jongens in Indonesië zal wellicht moeten worden vertraagd De rege ring zal trachten voor de bewakine van de kampen met Ambonnese mili tairen vrijwilligers te krijgen, maar het blijft natuurlijk mogelijk, dat /ij daarin niet in voldoende mate zal sla gen. Voor hen, die hier te lande met smart op hun terugkeer wachten en vooral voor de jongens zelf zou dit een bittere teleurstelling zijn. Laten we hopen, dat het zover niet zal be- hoeven te komen. Onze nieuwe defensieminister, mr. s'Jacob, is naar Washington vertrok ken Vooral zij, die zich nog steeds enigermate bezorgd maken over de eventuele consequenties voor onze Ma rine van hetgeen daar voor de Atlan tische verdediging zal worden beslist, zullen de komende besprekingen m spanning volgen Inmiddels laat minis ter s'Jacob voor de behartiging van de defensie-belangen in Den Haag geluk kig iemand achter, in wie velen ver trouwen zullen stellen: vice-admiraal Moorman, nu Staatssecretaris met een dubbele portefeuille, is immers een man, die weet wat hij wil en die, zo nodig, zijn mannetje staat. De communist Hermans heeft schuld bekend en door zich te distanciëren van zijn Kamerfractie en partij tracht hy nu de indruk te wekken, dat de C.P.N. ten aanzien van het door hem gepleegde misdrijf aanzetten tot desertie vrijuit zou gaan. Ook dat zal wel bij de tactiek van de vrien den van de Waarheid behoren. En wij Nederlanders kennen gelukkig het spreekwoord van de vos, die de passie preekt Voor het buitenland valt deze week niet veel opzienbarends te melden. Goed, de Zuid-Kóreanen staan nu aan de grens van Mandsjoerije, maar vori ge week wisten wij al, dat dit hoog stens een kwestie van dagen zou zijn Nu zijn er ook berichten over botsin- jjen Specialist op radar- en rakettengebied uit de Britse zone verdwenen. Britse autoriteiten stellen onderzoek in. Doof het hoofdkwartier van de Duitse politie te Goettingen, in de Britse bezettingszone, is bevestigd, dat dr. Walter Zlmmermann, 'n spe cialist op het gebied van Radar en geleide projectleien, vier weken gele den spoorloos uit Goettingen is ver dwenen. De Britse autoriteiten stel len een onderzoek in naar de juist heid van berichten, volgens welke dr Zlmmermann door de Russen werd ontvoerd. Dr. Zimmermann was werkzaam op een nieuwe electriciteitsfabriek, waar met speciale apparaten van ho ge frequentie wordt gewerkt. De po litie zoekt, behalve naar dr Zimmer mann, ook naar een ruim 2000 kilo gram wegend apparaat, dat op de zelfde dag als de specialist is ver dwenen. Dr. Zimmermann heeft verschelde- In een communiqué, ondertekend door de drie hofartsen, wordt gezegd, dat Koning Gustaaf van Zweden, thans 91 jaar oud, „buitengewoon ver. moeid" is. Het communiqué, ondertekend door de artsen zegt: „In de afgelopen da gen is het hoesten van de Koning toe genomen en hij heeft een meer uitge sproken moeite met de ademhaling. Sinds Donderdag manifesteren deze symptomen zich duidelijker en de wer king van het hart wordt aangetast De polsslag is tamelijk snel en soms onregelmatig en gaat gepaard met een moeilijker bloedsomloop." Duitse douane zou inwoners van Putten hebben gehinderd. gen met een Chinese communistische legergroep, welke op ernstiger con.se- quenties zou kunnen duiden Voorlo pig vertrouwen wij echter nog. dat het wel niet zo'n vaart zal lopen. Zo min als met de actie van rood-China tegen Thibet, waarover radio-Peking wel een bericht de wereld heeft ingestuurd, maar waarvan verder nog niemand iets schijnt te hebben gemerkt De Duitse herbewapening komt in Europa steeds meer op de voorgrond en de Duitsers zitten hoog te paard Aanvaarding van de Franse voorstel len wordt zelfs beschouwd als strij- dig met de nationale eer. Men 'ziet, dat de Duitsers beseffen, dat West- Europa hen nodig heeft en weinig bescheidenheid aan de dag leggen. Ten slotte Zeeland. Bij de opening van de Rijksland- bouwwxnterschool te Schoondyke heeft minister Mans-holt behartens- waardige dingen gezegd over de be tekenis van het landbouwonderwijs, maar hij heeft ook iets te horen ge- Het Tweede Kamerlid de heer Ruy- gers (Arb heeft aan de minister van buitenlandse zaken schrifteltjk gevraagd, of het juist is. dat inwo ners van Putten die een tocht maak ten naar de graven van de familiele den en dorpsgenoten in Duitsland, bij de controle door de Duitse douane tot tweemaal toe en op .onredelijke wijze moeilijkheden hebben ondervon den. Hij verzocht de minister, indien dit juist is. maatregelen te nemen opdat in de toekomst dergelijke in cidenten voorkomen kunnen worden. kregen. Nu zal dit wel geen nieuw geluid voor Zijne Excellentie zijn ge weest, maar het is toch goed, dat uit de mond van iemand, die weet wat er onder de boeren leeft, bij deze ge legenheid eens nadrukkelijk uiting is gegeven aan het verlangen naar meer vrijheid voor de boer. die toch heus wel getoond heeft, dat hij ook in deze tyd zijn plcht verstaat en nakomt. De minister had dit in zijn rede trou wens ook laten uitkomen. Moge hij bij zijn beleid nu ook ernstig reke ning houden met dit verlangen naar vrije bedrijfsvoering, dat door burge meester Verbrugge op zo waardige en welsprekende wijze naar voren werd gebracht. ne jaren in een instituut voor weten schappelijke onderzoekingen in Oost- Duitsland gewerkt, dat onder toe zicht stond van het Sovjetrussischè militaire bestuur. Hy vluchtte later naar de Britse zöne. De Russen zou den tweemaal tevergeefs hebben ge poogd dr. Zimmermann te ontvoeren Kan 105 passagiers vervoeren. In de vliegtuigenfabriek van Saun ders Roe op het eiland Wight is men al enige jaren bezig aan de bouw van de grootste vliegboot die Engeland ooit heeft bezeten. Deze luchtreus, de „Princess", is in aanbouw voor de „British Overseas Airways Corpora tion". De B.O.A.C. heeft drie van de ze toestellen in bestelling, die zij wil gebruiken op het traject Engeland Zuid Amerika of op de route Enge landAustralië. De „Princess" moet minstens hon derd vijf passagiers kunnen vervoe ren. Deze passagiers zullen onder dak vinden in een dubbeldeks-romp, die van neus tot staartpunt niet min der dan vrif en veertig meter lang is Die romp hangt aan een vleugel van zeven en zestig meter lengte. In die vleugel zijn tien motoren verborgen. Wanneer dit luchtkasteel het vol gende jaar voor het eerst de lucht in gaat zullen die tien motoren honderd twee en veertig duizend kilogram omhoog sturen. In tegenwoordigheid van de leden van het Hogerhuis en de leden van hef Lagerhuis heeft de Engelse Koning de nieuwe zittingszaal van het Lager huis geopend. Deze plechtigheid werd gehouden in do vernieuwde West minster Hall in Londen, aangezien de traditie verbiedt, dat de Koning het Lagerhuis betreedt. De voorzitter van het Hogerhuis Lord Jowitt, biedt de Koning en de Ko ningin knielend de hulde van het Hogerhuis aan. Geen nachtclub voor Westerling. Westerling sprak tegenover de cor respondent van het A.N.P. te Brussel met de meeste nadruk het bericht tegen, volgens hetwelk hy het plan zou hebben in Brussel een nachtclub te openen. Kardinaal Beran thans in de gevangenis? Radio-Vaticana maakt melding van berichten, afkomstig van Tsjecho- slowaakse vluchtelingen, volgens welke de aartsbisschop van Praag, kardinaal Joseph Beran, niet meer door de communisten in zijn paleis gevangen wordt gehouden. Men meent aat kardinaal Beran is overgebracht naar de Pankrac-gevangenis in Praag. Teleurstelling over uitstel. De hoofdbesturen van de samen werkende organisaties „Band Neder- lfendIndonesië", „Voor onze mili tairen overzee" en „Bond Militairen uit Indië". spreken in een telegram aan de minister-president.him diepe teleurstelling uit over het feit, dat ondanks herhaalde uitdrukkelijke beloften van de regering en officiële communiqué's van haar voorlichtings organen, de repatriëring van de H- brigade niet op het beloofde tijdstip van ultimo September 1950 is vol tooid en opnieuw voor onbepaalde tyd uitgesteld dreigt te worden. Zal liet wild uit het Zeeuwse landschap verdwijnen? Vliegen er in de toekomst geen fazanten en eenden meer uit de begroeide slootkanten en schieten er geen hazen meer pUlsnel over de weilanden? Deze vragen be nauwen onze Zeeuwse jagers, want to en ze dit Jaar in de herfstklaarte met hun geweer op stap gingen, bleek op vele jachtterreinen de wildstand be paald slecht te zjjn. De grote achteruitgang is al begonnen ln 1945 toen het aantal jagers plotseling sterk toenam en het afschot te Intensief werd. In enkele streken verschenen plotseling driemaal zoveel jager» la het veld dan vóór 1940! Daarnaast zfln er nog andere oorzaken. De bekende jager, R. W. baron van Pallandt te Goes, die veertig Jaar geleden voor het eerst met een buks het veld inging, heeft die andere oor zaken dit jaar nauwlettend bestu deerd en er ons iets over verteld, DE MECHANISATIE Eén van de onvermijdelijke tegen slagen voor de wildstand na 1945 acht hij de toenemende mechanise ring van de landbouw. De sloten wer den vervangen door dralneerbulzen. Daardoor misten de fazanten en pa trijzen een ideale broedgelegenheid. Zowel de weiland- als de lucerne- en de klavervelden worden thans heel vroeg gemaaid, waarbtf naar schatting 60% van de bepaalde vo gelbroedsels door mechanisch maaien omkomen. Het ts dit jaar op Zuid-Beveland voorgekomen, dat by het mecha nisch afmaaien van twee gemet klaver niet minder dan 70 eieren van fazanten en patrjjzen verlo ren gingen, terwyi twee fazanten en twee hazen werden dood ge maald en drie eenden op het nest het leven lieten. Daartegen is niet veel te doen. Ook de mensen, die de machines bedie nen vinden het triest, dat zoveel eieren verloren gaan en het gebeurt wel, dat ze de eieren uit een verla ten patrijzennest meenemen om die eieren onder een kip te laten uitbroe den. Tegenover het grote euvel helpt dat evenwel weinig! DUTVENBESTRIJDING Intussen dreigt er een nieuw ge vaar voor onze vogelstand, wanneer de plannen van de Plantenziekte- kundige Dienst doorgaan om de kool duiven te bestrijden met vergiftig zaad. Het is waar, dat deze wilde dui ven in de laatste tyd sterk In aantal toenemen, maar wanneer men vergif toepast zullen ook de fazanten, patryzen en andere vo gels daarvan eten en er aan ten onder gaan. Het zou veel beter zyn indien men met de jagers tot overeenstemming kon komen over het afschieten van de duiven en Indien ook de boeren wat meer patronen over hadden voor het bestrijden van het duivenkwaad WILDE EENDEN VERDWENEN! Met de wilde eenden in Zeeland is blijkbaar iets bijzonders aan de hand. Vóór 1940 zag men ln het na jaar vaak grote trekken wilde een den op de stoppelvelden neervallen By Lewedorp werden in de jaren 1938 en 1939 nog trekken van 600 tot 700 eenden waargenomen. Nu zijn het er nog troepjes van twee of drie. (Vervolg op oag. t) is van groot belang hen. die ons wil len helpen, open en eerlijk de hand te reiken". De Poolse vertegenwoordiger stelde voor het debat tot Maandag a.s. te verdagen „daar wy de tyd moeten hebben om de argumenten der indie ners van de resolutie te bestuderen". Dit voorstel -werd met 34 tegen zes stemmen, by zes onthoudingen, ver worpen. KORTE PREDICAT1E WACHTERS OP HET HEIL. Marcus 1 IS, IS. Zodra in Jezus de macht van het Godsrijk in deze wereld zich deed gel den, maken de tegenkrachten zich voor de strijd klaar: de machten der duisternis, onder aanvoering van Sa tan. Machtig, met grote ernstzet het Marcus Évangelie in. Niet met een „er was eens". Wij komen er in de ontzettende ontreddering van deze tijden niet met een verhaaltje, hoe schoon, hoe diepzinnig ook. Het eerst nodige, het waarlijk nieuwe begin, kan ook voor onze wereld, onze kerk, ons eigen leven slechts liggen in het opnieuw luisteren naar de boetpredi ker Johannes de Doper. Er zijn er nog te veel die zich „kiplekker" voe len, niet in het minst verontrust. TP# moeten nuchter, onbarmhartig de eigen nood als eigen schuld ook le ren zienen ons „bekeren". Zeker, dan zullen wy het Godsrijk niet bren gen, maar we kunnen de weg in eigen hart, in. eigen kerk en wereld effenen en dan wachten, wachten op het heil. Dat wachten, zegt Marcus zal niet tevergeefs zyn. God teil dit heil schenken in Christus daar is de brug geslagen tussen God en metis. Jezus wist dit en in dit weten trekt Hij dan de wereld in. Zijn eerste strijd, is die met de Satan. Wij ge loofden niet in die Satan, die gestal te met bokspoten. Zekermaar nu in deze laatste jaren hebben toy aan den lijve ervaren de macht van de Boze. Het is immers alsof een dui velse, demonische macht mensen in een onontkoombare greep houdt ze onweerstaanbaar drijft naar zelf vernietiging. Mensen zijn daarom, angstig, wanhopig. Toch Eén is er die deze duivelse macht kan over winnen: God, die in Christus handelt God, Wiens liefde in Christus het demonische dezer wereld doorbreekt. Daarvan wil het Marcus-Evangelie ons getuigen Uit J. Heidinga. Strijd om de macht".) Anti-tabak stichting zegt: Doktoren moeten niet roken. Het bestuur van de Nederlandse Anti-tabak stichting heeft een open brief gezonden aan het genootschap voor natuur genees- en heelkunde te Amsterdam naar aanleiding van de uitspraak van dr. R. Korteweg over het toenemende aantal patiënten, ly- dende aan longkanker. In deze brief wordt o.a. verklaard, dat de arts, die zelf rookt, mede verantwoordelijk is voor deze ellende. „Deze van medische zijde komende waarschuwingen zullen alleen dan effect sorteren, indien de arts als niet-roker het voorbeeld geeft", al dus de brief. Gieten van 3-tons klok mislukte. Donderdag gebeurde er byna een drama toen in St. Florian (Opper- Oostenryk) een klok van drie ton voor de St. Stefanskathedraal in Wenen gegoten zou worden. De vorm brak namelijk en het vloeibare me taal verspreidde zich brand veroorza kend aan de houten tribune voor de toeschouwers; er waren 600 ere gasten genodigd. Men had grote moeite by het red den van de invalide bisschop van Linz, dr. Joseph Fliesser. Niemand werd echter gewond. De klok zou de grootste worden die in Oostenryk sinds 1711 gegoten werd. PLAATSELIJK LICHTE SNEEUW Geldig tot Zaterdagavond. Voor het Noorden van het land: overwegend zwaar bewolkt met plaatselyk enkele regen- of lichte sneeuwbuien. Meest zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Voor 't overige deel van het land half tot zwaar bewolkt met plaatse lyk enige lichte regen of sneeuw. Meest zwakke wind. voornamelijk tussen Noord en West. In de ochtend nog plaatselyk lichte vorst, in de middag iets hogere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1