NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSE MARKTBERICHTEN Sombere ervaring van Breskense winkeliers. WALCHEREN jT-genda Dr A. SNETHLAGE GEEN SPREEKUUR De Vlissingse vissershaven OORZAKEN VAN DE STIJGING DER VLEESPRIJZEN SCHELDEDIRECTEUREN VOOR DE BIJZONDERE STRAFKAMER SNIPPERS VRIJDAG 27 OCTOBER 1950. PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT (Advertentie) Behendigheidsspel bleek verboden loterij te zijn. De winkeliersvereniging te Bres- kens organiseerde onlangs een win kelweek, waaraan een soort loterij was verbonden. Dank zy die loterij konden de kopers mooie pry zen win nen. Was het een loterij? Deze vraag werd. Donderdag behandelt in de zit ting van de kantonrechter te Oostburg. wajjt de politie te Breskens had inge grepen. Zy was van mening, dat het hiep een werkelijke loterij gold en dat dlus de Loterij-wet was overtreden. De voorzitter van de winkeliersver eniging. de heer A. A. v. L. betoogde dat het hier geen loterij, maar een be hendigheidsspel betrof. Drie politiemannen, die als getuigen werden gehoord konden evenwel de behendigheid niet ontdekken en spra ken van een loterij. De kantonrechter wees er op, dat aanvankelijk sprakè was geweest van een spel met een vogelpiek. Toen daarop aanmerking was gemaakt, koos men een andere methode, maar die andere methode was een nog veel gro tere overtreding. Hij veroordeelde dan ook de voorzitter van de winkeliers vereniging tot 100 boete subs. 50 da gen conform de eis en verklaarde de in beslaggenomen goederen voor ver beurd. Ere-plaquette voor gevallenen op de Java Zee. De heer A. Sbolk te 's-Gravenhage heeft een brief gezonden aan de ge meenteraad van Vlissingen, waarin hij met verwijzing naar het voorstel van B. en VV., die afwijzend willen be schikken op zyn verzoek om ter ere van de gevallenen in de Java Zee een bronzen plaquette of een metalen lau werkrans ofwel tegen het voeststuk van het standbeeld van De Ruvter of wel tegen' het rondom dit monument geplaatste hek wordt aangebracht, aan de gemeenteraad aanbiedt, nu de geringe kosten hiervan niet voor re kening van de gemeente Vlissingen te mogen komen, deze voor eigen re kening te nemen. Ambon-ayonden le Middelburg en Vlissingen. Zoals wy reeds gemeld hebben is te Vlissingen een comité gevormd, dat als afdeling van de Stichting ..Door de qeuwen trouw" een inzame ling wil organiseren voor hulpverle ning aan de bevolking van Ambon, waarby het zenden van voedsel en medicijnen op de voorgrond staat. Ook te Middelburg is een comité gevormd, dat bestaat uit de heren J. W. KÖgeler, mr.-W. F. E. baron v. d. Feltz, 'mi'. H. van de Beke Callen- fels, .1. F. Bastiaanse en de heren Adelaar, De Kam en Huson. Om be langstelling voor Ambon te wekken spreken Maandagavond ds. Tituarima Ambonees predikant en de heer W. C. do Vries (hoofdbestuur „Door de Eeuwen Trouw" zowel te Vlissingen als te Middelburg. De bijeenkomsten worden gehou den In het Schuttershof te Middel burg en het gebouw „Concordia", Pa lingstraat te Vlissingen, en vangen aan te 8 uur. Het is de bedoeling, dat in dp: pauze de sprekers wisselen. Het ligt in de bedoeling in de toe komst ook culturele avonden, lezin gen,, enz. te organiseren. Voor de inzameling, die ten behoe- ve van de hulp aan Ambon, zal wor- deri georganiseerd in Vlissingen, werd reeds een plaatselijk comité van aanbeveling gevormd, waarin de vol gende heren zitting namen: Burgemeester rar. B. "Kolf 1', mr. J. G. yan der Burght; J. C. Corver; ds. J. S,;Hartjes; dr. P. C. Kraan; F. J. E. 'Krips; E. Niemejjer; pastoor C- A. ÖuwendQk; W. Poppe; A. Schout; B. J.' Schrcudcr; A. Staverman; J. L. werhagen; ds. A. Verschoor. Glfffeh kunnen worden gestort op posÉÜekenin'g 2691 van de Rotterdam se Bank te Vlissingen onder ver melding Ambon Actie Door de Eeuwen Trouw" of giro 426 van de Stichting door de Eeuwen Trouw te Eindhoven. De koleniosbrug van de P.Z.E.M. Mep is thans begonnen met het laatste deel van de montage van de nieuwe koleniosbrug by de P.Z.E.M. te Vlissingen, n.l. het aanbrengen van de loskraan. Opening landbouwschool te Middelburg uitgesteld. Dè' oficiële opening van het nieuwe gebouw der Chr. lagere landbouw school uitgaande van de Z.L.M. te lyilddelburg, die aanvankelijk was bepaald op Maandag 6 November, is uitgesteld tot Maandag 27 November MEVR; GOTH OVERLEDEN. Toen Donderdagmorgen het dienst- measie van mevr. Goth te Veere zich aan het huis van haar werkgeefster meldde, werd de deur niet geopend, zy waarschuwde de politie. Het bleek, dat mevr. .Goth dood te bed lag. Met haar verliest de schilderskolo nie 'te Veere een markante figuur. Zö 'was namelijk de echtgenote van wijlen de Hongaarse schilder Goth, die!, vele jaren te Veere woonde en die. voor enkele jaren overleed. Haar dochter mej. Sara Goth werk te aanvankelijk als schilderes te Vee re 'en werkt thans in Amsterdam. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra; „Soldaat Boem" (alle leeft.), 7 en 9 uur: Luxor^ „Gouden Oorringen". (18 j.). 8 uur. Morgen -c' Alhambra: Als vandaag; Lu xor: Als vandaag. 7 en 9 uur; Con certgebouw: Uitvoering Vlissings Mannenkoor. 8 uur. Zondag -• Alhambra: Als vandaag. 3, i en 9 yur; Luxor. „St. Louis Blues". Yl4 j 3 uur: „Gouden Oorringen". 7 en 9 uur. Concertgebouw: Toneeluit voering ..Vriendenkring" 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof: Familieavond Alg: Ned. Metaalbewerkers Bond. 8 uur; Electro: ..Francis" (a.l.). 7 en ;9.15 uur; Schouwburg: „De man op de Eiffeltoren". (18 jr.). 8 uur. Morgen .Schuttershof: Uitvoering „Crescendo, 8 uur; Bioscopen: pc vandaag. Zondag Electro: 3,30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur. Nagekomen advertentie. MIDDELBURG. Heden cn morgen RAAD ARNEMUIDEN Begroting 1951 vastgesteld. HONDENBELASTING WORDT NIET VERHOOGD. De gemeenteraad van Amemuiden vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester J. Langebeeko. Aan de heer R. C. Groen h.d.s. te Kleversker- ke werd eervol ontslag verleend in verband met zijn benoeming te Harke- rna Opeipde. Aan Gedep. Staten zal geadviseerd worden de gemeenteont vanger .de'heer P. Wisse tot 31 Dec. 1951 niet te verplichten in Arnemui- den te wonen. Het Kath. Bureau voor Beroeoskeu- ze te Goes ontving geen subsidie. Een verzoek van de Plantenziekte- kundige Dienst om een verordening vast te stellen voor volkstuinen werd niet ingewilligd. De verordening op' het verguhnings. cn verlofsrecht werd opnieuw Vastge steld met gewijzigde tarieven, die evenwel geen grotere inkomsten voor de gemeente meebrengen.. Goedgekeurd werd de nieuwe ge meenschappelijke regeling voor het gebruik van het slachthuis te Middel burg, welke regeling 31 Dec. a,s. in gaat. Een stuk grond werd in erfpacht uitgegeven aan de heer A. Marteijn De rekening voor de dienst 1949 werd goedgekeurd en voorlopig vastgesteld op voor wat de gewone dienst betreft in ontvang op f 206.736,30 en in uit gaaf op 204-769,51. alzo met een batig slot van f 2966,71 en voor wat de ka- pit-aaldienst betreft in ontvang op f 185.354,80 en. in uitgaaf op f 360.384.44 alzo met een nadelig slot van £4.7,502.64. Aan de Chr. Bewaar-Naai- en Brei- school te Arnemuiden werd op voor stel van burgemeester en wethouders 2000 subsidie voor het jaar 1951 ver leend. Dc begroting 1951 die werd aangebo den werd in ontvang en uitgaaf vast gesteld voor wat de gewone dienst be treft op f 222.736,56 en voor de kapi- taaldienst op f 223.919,76. Verder wérden enige wijzigingen in de begroting 1950 aangebracht. In verband met het bedanken van de heer P. J. Kousemaker, welke be noemd was tol lid der adviescommis sie woonruimtewet, werd benoemd de heer A. Theune. Een voorstel van J. L. Joosse om de hondenbelasting te verhogen tot f 25 vooir loslopende honden verkreeg geen instemming. Vlissingen GESLAAGD. Geslaagd voor het examen scheeps- werktuigkundige, diploma C II, de heer P. A. de Vlieger, leerling van de „De Ruyterschool te Vlissingen. Onderzoek naar de toestand. Nu men ernstige tegenslag onder vindt bij het vernieuwen van enige stukken kademuur langs de Vlis singse vissershaven, hebben B. cn W. van Vlissingen aan de gemeente raad voorgesteld een onderzoek naar de gehele toestand van deze haven in te laten stellen. Daartoe bestaat thans' de gelegen heid, omdat de haven in verband met de in uitvoering zijnde werken gedurende drie weken ongeveer droog zal liggen. Het in te stellen onderzoek behelst o.a. het verrichten van boringen, en het zal uitgevoerd worden in samen werking met de hoofd-ingenieur van de Rykswatetstaa* te Vlissingen. die zich bereid heeft verklaard hieraan zyn medewerking te verlenen. De kosten van htt onderzoek zijn nog niet nauwkeurig te ramen, doch het staat wel vast, dat deze de 3000 in geen geval te boven zullen gaan. Ernstig ongeval te Hulst De landbouwer H. V. te Hulst viel tijdens het rijden van zijn wagen en kreeg cén der wielen over het hoofd. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Liefdehuis te Hulst overgebracht. EEN TOL EN EEN AUTOPED Bij het Commissariaat van politie te-Vlissingen zyn in het tijdvak van 18 t/m 25 October 1950, de volgen de gevonden voorwerpen gedepo neerd: Autosleutel, enige huissleutels, zak mes, 2 pakjes sigarettenpapier, in signe N.V.V., rywielpomp, familie- register, speldjes „Veilig Verkeer", wollen kinderwantje, vrij-vervoër biljet „Stoomtram Walcheren" en dat inlichtingen zyn te bekomen van de adressen alwaar de volgende voor werpen zjjn te bevragen: autoped, tol, vulpotlood, sigarenaansteker, diverse sleutels, actetas. colbertjasje, speelgoedwagentje, bril, hanger met collier, getypt papier met vragen, kindersokjes, schoudertasje, tafel kleed, schoolétui. doosje met sigaren, vulpen, sierspeld, mantelceintuur, kinderkousje, dameshandschoen, rubberkabel, koperen kettinkje, si garenkoker, rozenkrans in étui, rtf- wieltas, inhoudende kinderbril, hand schoen en grijze mantelceintuur. NIEUWE VOORZITTER KVP-AFDELING De afdeling Vlissingen van de KVP koos in de Donderdagavond gehouden vergadering tot voorzitter in de plaats, van de heer Th. Andriessen, die we- fens vertrek bedankte, de lieer F. chots. De heer J. Henning. die bericht had gezonden, dat hij bedankte als pen?ij Commissarissen meenden, dat nmgmeester der afdeling en lid dep* niet anders kon handelen, dan party - daartoe geadviseerd door Ti bê' gedaan heeft, stuurslid van de R.K. Middenstand»-' - bond werd vervangen door de heer A. Cortvriendt. Besloten werd aan cle partyraads vergadering voor te stellen dc Zeeuw se Kamerzetel voor de verkiezingen in 1952 veilig te stellen onder voor waarde, dat een geschikte en bekwa me kracht kan worden gecandideerd. Ben nonderd. maar nog steeds voel 'k me De oorzaak? 'k Draag wat me mak'lijk zit I En dit niet vergeten: Iedere dag voor het eten Een Bootz' TIP. zo geurig, vol pit Inz. Hr. J. S.. Amersfoort, onlv 1 Cl. TIP Lesvliegtuig maakte noodlanding. Een lesvliegtuig. dat van het vlieg veld Woensdrecht afkomstig was heeft gistermiddag een noodlanding gemaakt nabij Ovezande. De piloot, 'n leerling-vlieger was door de mist verdwaald geraakt en zette daarom zijn machine neer in een stuk klaver- land aan de Langeweg. Er deden zich geen ongelukken voor. Een uur daar na is het toestel weer opgestegen. Gewestelijke vergadering Coöp. Vrouwenclubs. Donderdag hielden de Coöp. vrou wenclubs in Zeeland 'n gewestelijke vergadering in het C.J.M.V-. gebouw te Goes, onder voorzitsterschap van mevr. Hannck-Schaalje uit Goes. Na de verwelkoming werd het bondslied gezongen, waarop verslag werd uit gebracht over de onlangs te Goes ge houden besturenconferentie, waar verschillende propagandistische aan gelegenheden ter sprake kwamen. Bij de bestuursverkiezing werden, de dames Harinck-Schaalje en Hen- drikse lerkozcn. Besloten werd volgend jaar weer gezamenlijk een reis te maken. De ochtendvergadering werd geslo ten met een propaganda-speech van de presidente. Na de koffiemaaltijd hiéld de heer Meyer de Vries, voorzitter van de Raad van Arbeid te Utrecht, e^n in leiding over de sociale wetgeving in het algemeen. Spreker wees ook op de taak der vrouwenbonden om zeker in Zeeland de pryzencom- missiea weer in het leven te doen roe pen. Nadat nog verschillende vragen over sociale kwesties waren gesteld, werd de vergadering met het zingen van een lied gesloten. Er dient rekening te worden gehouden met schommelin gen van iO tot 20 procent. Slagers werkten met verlies. Voor dc toekomst moet rekening worden gebonden rnet schommelingen in de vleespryzen van 10 tdt 20 pro cent. Er zal consumpticbeperklng no dig zyn om de export te handhaven. De veestapel is op het peil gekomen, dat een behoorlijke vleespositie ge waarborgd is. Dit peil heeft byiia het vooroorlogse bereikt en zal zich niet veel verder uitbreiden Dit werd medegedeeld door de voor zitter van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, de heer J. v. Veer, in een vergadering in Den Haag. Hij deelde mede, dat cle gemiddelde consumptie prijzen voor rundvlees in Juli 3.87, in Augustus j 4.03 en in September 4:04 bedroegen, de consumptieprij zen voor varkensvlees in Juli f 3.09. in Augustus '3.31 en in Septembei - 3.33 per kg. vlees zonder been. Er zyn vele oorzaken te noemen van deze prijsstijgingen. Als gevolg van cle op- cn neergaande lijn van her aan tal geboren biggen is in de vroege na zomer een geringer aanbod van slachtvarkens te verwachten, hetgeen dit jaar niet werd gecompenseerd door een groter aanbod van slachtrunderen. De zomer kenmerkte zich door een ■aardoor er veehouders zetten. Verder is in het najaar meer behoefte aan spek en vette delen van het varken dan in het voorjaar, o.a. voor de be reiding van Gelderse worst. Het uitbreken van het conflict in Korea stimuleerde eveneens de prijs stijging, Voorts bevindt het vleesge bruik zich op eén vrij hoog niveau. PRIJSDALING INGETREDEN Intussen is op de vleesmarkt weer een behoorlijke prijsdaling ingetreden, waardoor o.a. de export van bacon weer op bescheiden schaal kon wor den hervat. Het publiek mag echter ■een overdreven verwachtingen heb- en van verdere dalingen. De produ centen is een lonende prijs toegezegd v@prj.-het varkensvlees en de gehele vleesmarkt richt zich sterk naar dc varkensvleespryzen. die in verband met de sterke prh'sstyging van voe- dergraan niet veel kunnen dalen. Om dc mogelijkheden van de gun stige positie de varkensstapel be reikte een recordhoogte en ac rund veestapel is nagenoeg op het voor oorlogse peil te kunnen benutten zonder de binnenlandse markt te ver storen. moet dc boerenstand echter niet met een reëel tekort aan voeder behoeven te worstelen. Het Bedrijf schap acht het beter buitenlandse betaalmiddelen beschikbaar te stellen voor de import van voeder dan voor vlees. Dc heer Van Veer merkte nog op, dat het onderzoek naar dc resultaten van de slngcrsbcdrUven zal uitwazen, dat deze in het eerste halfjaar met verlies hebben gewerkt. (Adv, ntie) iUIUCl HVIUI1CIM6 .61i.Il overvloedige grasgroei, wa; weinig behoefte by" de v< bestond om vee af te zette; (Slot op pag. 2.) Get. van D(jk houdt staande, alleen de eerste lezing van gen. Winkel- mans standpunt te hebben gekend. men men Mr. van Doorn: U had zich be ter aan de u genoegzaam bekende bepalingen van het Volkenrecht kun nen houden. VREDESPRODUCTIE Mr. Abbing: Heeft „De Schel de" nooit getracht de productie op vredelievender doeleinden te richten. Get. van D{jk: Ja zeker! Mr. Abbing: Ik vraag dit hier-. aflevering van een mijuenveger wer den zes a zevenhonderdduizend man uren zoek gebracht- De bouw van vis- treilers werd geaccepteerd, omdat iedereen dacht, dat als zij klaar wa ren de. Duitsers allang verdwenen zouden zijn. Gesaboteerd werd-or, hoe wel h'et op „De Schelde" krioelde van contrótérende cn opdrachtgevende Duitsé instanties. Get. G. J. de Jonge, dir der Prov. Stoombootdiensten, deelt mede, dat „De Schelde" zijn dienst voortreffe lijk geholpen heeft, get. W. A- Ort, destijds dir. van Bouwmeester en Börsius, dat „De Schelde" veel Duits hout voor Nederlandse doeleinden aanwendde. Jhr. A. E. Boddacrt om, omdat op 24 Juni de Artillerie- l verklaart, dat toen de Duitsers de Een menselijke barometer zlit Gij» als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrich ten waarschuwen U bii elke wisseling in temperatuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op, bederven Uw levens vreugde en verwoesten Uw gestel. Wrijf Uw rheumatlek cn Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akkers Kioosterbalsem, het middel waarvan men al 3 geslach ten lang zegt: „geen goud zo goed.* inrichtingen aan „De Schelde" mede- 1 deelden, dat zy op vredesproductle waren overgegaan. Bij „De Schelde" werd op deze, brief genoteerd: Voor- lopig bedanken. Mr. Abbing vraagt verder, of get. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 24 Oct Eigenheimers 1 8.70, id. II 7.60 td. bonken 6. Sd. drielingen 4. Blauwe drielingen 4.20. Aanvoer 15 ton. Blauwe eigenh. 5.70, Furore 9.70. kriel 4.10. Exportveiling uien: Gewone 6.246.34. bonken 6.10. driel. 910. picklers 620— 6.70. Aanvoer 40 ton. Peen II 3. Aanvoer 5 ton. 26 October: Eigenheimers II 7.26. blau we 11 6.82. id. I 780, bonken 1 11.20. Aan voer 5 ton. Peen afwu'kend 2.60. Aanvoer 100 ton. Uien export: Gewone 6.146.22, bonken 6. drielingen 9. picklers 6.46. Aan voer 30 ton. Tarwe 22—22.75. gerst 28—28.50. haver 24—26. bra oonen 5557. w. bonen 62—67 koolzaad 55—57.. maanzaad 134. schokkers 40—42. gr. erwten 34.40 Alle prijzen per 100 kg; lot kantonier bij de Kykswater- staat te Vlissingen is benoemd de heer A. Poppe té Vlissingen. SCHEEPVAART VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen, 25 Oct.: Cnosa- ga v. Gdynia. 26 Oct.: Ageri v. Hamburg. Vlissingen vertrokken, 25. Oct.: Ward n. Hull. Cnosaga n. Italië. Gepasseerd naar Antwerpen. 25 Oct.: Johanna te Velde v. Boulogne. Prinsen gracht v. A'dam. 26 Oct.: Sumatra v. Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen, 25 Oct., Trompenberg n. R'dam. Leerdam n. Rot terdam. Alhena n. R'dam. Mado n. Fa- versbam. Schiedjjk n. New York. Linge- styoom n. Huil. Batavier IU n. R'dam. 26 Oct.: Altair n. R'dam. Eems n. Boston. Mizar N. n. Glasgow. Rian n. Londen. VEILING ST. ANN AL AND. Uien: Middelsoort 6-20—6.09: bonken 6.04: drielingen 9.01: picklers 7.00. Aan voer 40 ton. alles per 100 kg. VEILING SCHERPËMSSE. Uien; Middelsoort 6.13; bonken 6.04; drielingen 9.03; picklers 6.60. Aanvoer 20 ton, alles per 100 kg. VEILING ZUID-BEVEL AND GOES. 26 Oct. Fruit voor export: Br. Alex. Lucas 51—62. Nouveau poiteau 21—27 Comtesse du Paris 60,55—63.70. Zwijndr. Wijnperen 41-46. Gieser Wildeman 33—34 St. Remy 30.50. Pondsperen 26.20. Verpakt fruit: Cox Orange Pippin 60- 67. Jonathan 4252. Princesse Noble 31— 35. Schone van Nordhausen 22—27. Gewone veiling. Cox Orange Pippin la —57. Goudreinetten 1242. Sterappels 6— 27. Jonathan 1246. Zure Bellefleur 6— 29. Laxton Superbe 8—27. Golden Deli cious 10—17. Gron. Kroon 824. Glorie van Holland 825. Notarisappel 11—25. Princesse Noble 10—28. Tuinzoet 2333. Zoete Campagner 9—27. Goudreinetten I (val) 7.40—11. Appels (kroet) 3.70—7.20. Doyenne du Comise 30—68. Br. Alex. Lu cas 19—30. Zwijndr. Wijnpeer 9—23. Com tesse de Paris 12S3. Nouveau Poiiteau 8—20. Jopenperen 7—23. Gieser Wildeman 1431. St. Remy 1321. Pondsperen .10— 20. Peren (kroet) 6li. Frambozen 76. Dubb. Prmcessebonen 19—38. Noten 1.50 —4.20. alles per 100 kg. bos of stuks. VISMIJN VEERE, 26 Oct.: Export gatrjalen 1213 kg 78— 1.55. Schar 95 kg 29—41. Bot 304 kg 18— 24. Wijting 149 kg 16-^31. Middel tong 10 kg 89—1.09. Rog 71 kg 16-17. Kabel- jouw 4 kg 67. Schardjjn 1 kg 35. Kreeft 0.8 kg 51, alles, per kg. EIERVB1L1NG MIDDELBURG. Sortering 1, minimumprijs voor pluim veehouders i 2.68 per kilo. vuilschalige 2 ct. minder per ei. Winkelprijs per 100 stuks: 24',a voor klasse 0, 23'^ voor klasse 1. 22(4 voor klasse II. 211'j voor klasse III. 20 voor klasse IV. 19 voor klasse V en 17',i voor klasse VI. hakend is, dat toen in" Zeeuvvsch j Vlaanderen nog gevochten werd, „De Schelde" reeds verzocht de Vlake- brug te mogen repareren. Get. van Dijk antwoordt, dat het repareren van verkeerswegen etc. ten behoeve der burgerbevolking ze ker toelaatbaar was. Andere get !^en. Oud burgemeester, C. A. van Woei- tioren van Vlissingen heeft steeds het grootste respect gehad voor de krach tige, rechtschapen, goed vaderlandse houding van verd. W. Hoofdopzichter J. H. Keiler van de Kon. Rotterdam se Lloyd, zegt dat voor 2 millioen aan materiaal voor de Willem Ruys in 't casco werd verborgen. De moto ren werden behouden doordat de helft ervan in Gorcum verborgen werd. Men weigerde het schip te wa ter te laten en verwijderde in de laatste dagen voor de bevrijding een springlading. Ir. M. F. Gunning, wonende in En geland, die in de noodlotsdagen op Walcheren vertoefde, bevestigt, dat de Scheldedirectie slechts uit plichts besef in Nederland bleef. Dokter G Sissingli, bedrijfsarts van De Schelde bevestigt, dat De Schelde velen asyl bood en dat het aantal ziektemeidingen ongewoon hoog was, soms 25%. Ir. E. Niemeijer, hoofdir. van De Schelde, verklaart dat met Duitse: op drachten sterk getraineerd werd. Zo duurde de reparatie van de Cote d'Azur twee jaar en had zy in een half jaar kunnen geschieden. Bij de HOCKbY Programma voor Zondag a.s. Tempo krijgt bezoek van deCadeten en ook deze wedstryd zal voor Tem po wel niets opleveren. Push II moet op eigen veld de strijd aanbinden te gen Forward II en een geiyk spel is niet onmogelyk. Breda II zal beide punten wel in Breda houden tegen Liberty. Middelburg krijgt de koploper D.E. S.} een zeer enthousiast en jong team, aan de Nadorst. Mocht Middelburg hetzelfde enthousiasme aan. de dag kunnen leggen, dan is een kleine over winning voor de Zeeuwen mogelijk. Koning Faroek heeft in een bood schap tot de troepen verklaard; dat ei geen geld en moeite zouden worden ge spaard om Egyote's leger te verheffen „tot de plaats, die het in de wereld ver dient" IJzergietery Boddaèrt en Co, wilden liquideren, .De Schelde" dit bedrijf redde door het tot Scheldeöezit te bombarderen. Door haar obstructie Iiej} de Scheldedirectie persoonlijk risico. De heer C. van der Mark, commis saris van politie, destijds lid van de topploeg der illegaliteit te Middel burg heeft nooit een klacht over de Scheldedirectie onder ogen gehad, evenmin zijn medeleden. EEN MILLIOEN UUR NODE LOOS ALARM! Ir. A. Vos, de heer H. G. Hagen, get. S. Nederlof, bevestigen, dat er getraineerd en gesaboteerd werd. Een millioen uren ging volgens get. Kagen verloren door nodeloos lucht alarm. Laatstgenoemde verklaart, dat de arrestatie van de Scheldedi rectie na. de bevrijding algemeen ver ontwaardiging wekte. Gèt. H. Chef d' Hotel bedryfsleider te Dordrecht somt de trainerings- 'methodeh op, die in de vliegtüigaf- deling werden toegepast. Mr. Doorman: U vergeet er een. die bij een goed getuige a decharge nummer een had moeten zijn! Get. Chef d' Hotel: Mr. Doorman: Sabotage! Da! had u het eerst moeten noemen! De president: Kom laat ons nu niet zo beginnen U krijgt straks ook hens uw beurt wel! G«t. Chef d' Hotel verklaart nog, dat men hardnekkig geweigerd zou hebben gevechtsvliegtuigen te bou wen. DE MACHINEPRODUCTIE. Get. M. T. Kok, chef tekenkamer deelt mede, dat in de jaren 1936— 1940,. 72,000 ton met 25.500 p.k. ge produceerd werd. in de jaren 1940— 1944, 9000 ton mét 16.0Ü0 p.k. Dat bewijst toch wel, dat er gesaboteerd is. Get. J. H. Verdonck, get. D- C. Smit en get. H. Ch. V. Sorel zetten uiteen, dat de Scheldedirectie niets moest hebben van het Arbeidsfront, iedereen hielp, die geholpen kon wor den en saboteerde en traineerde. Get. A. Hollander, opzichter scheepsbouw by de Kon. Marine deelt mede tydens de oorlog bij „De Schelde" te zyn on dergedoken en de Scheldedirectie niets te kunnen verwijten. Laatste getuige was ing. B. B. Louis,.-die verklaarde, dat het Duit se verbod om voor anderen dan de Duitsers'-fé werken op grote schaal door „De Schelde" werd overtreden. Voor Duitse..opdrachten werd steeds .meer materiaal besteld, dan nodig Was. De Cote d' Azur was een voor beeld van een zeer slechte reparatie Ook volgens deze getuige heeft de directie van „De Schelde" een goed vaderlandse houding aangenomen. De president schorste des avonds om 8 uur de" zitting tot Vrijdagmor gen 10 uur. HUNTER de E*port-Virginia van blijvend goede kwaliteit. MILITAIRE CHEFS VAN ATLANTISCH VERDRAG BEREIKEN OVEREENSTEMMING De militaire chefs van de mogend heden, welke aangesloten zijn b(j het Noordatlantische Verdrag, hebben Donderdagavond medegedeeld, dat zy volledige overeenstemming hebben bereikt over de essentiële maatrege len, die moeten worden genomen voor defensie van het Noordatlantische gebied in geval van nood. Deputatenvergadering A.R. partij. Te Utrecht werd in Tivoli een bui- tngewone deputatenvergadering van Je anti-revolutionnaire paitij gehou den, die gepresideerd werd door de voorzitter dr. J. Schouten. In zyn openingswoord wekte dr. Schouten de leden van de party op zich nog geestdriftiger aan de A.R. oeginselen te geven. In de middagvergadering werd een motie aangenomen, waarin wordt uit gesproken, dat hetgeen de bevolking van Ambon door de regering van In donesië wordt aangedaan in strijd is met het recht door God verordend, en met hetgeen is bepaald by de souve- reiniteitsoverdracht. Gemeente-ambtenaar gearresteerd. De politie van Den Helder heeft de gemeenteambtenaar L. gearresteerd onder verdenking van valsheid in ge schrifte en poging tot verduistering. In samenwerking met een brandstof- fenhandelaar kocht hij brandstoffen in voor de gemeente, doch hy zou ho gere leveringen hebben genoteerd dan m werkelijkheid werden gedaan. De fraude zou ongeveer 1500 bedragen en over een periode van twee jaar lopen. Belgische oppositieleden verlieten het parlement. Donderdag verlieten leden van de Belgische oppositie de Kamer van Volksvertegenwoordigers, toen ver zocht werd over de onderwijsbegro ting van 1950 te stemmen. Zij deden dit uit protest tegen een door de Kath. Volksparty ingevoegde voor ziening. volgens welke dezelfde sub sidies aan de katholieke scholen als aan de scholen onder staatstoezicht verleend zullen worden. De voorzit ter. Van Cauwelaert. verdaagde de zitting aangezien meer dan de helft der leden afwezig was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3