Twee Schelde-directeuren voor de Bijz. Strafkamer Middelburg STIJGENDE UITGAVEN TE GOES VOOR MAATSCHAPPELIJKE ZORG AUTO'S BOTSTEN OP ELKAAR DRAISMAS LEVERTRAAN Toch vermindert de behoeftigheid Tabakspijp deed kleren van oude man vlam vatten. Let op de kraanvogels. Veesmokkelarij neemt weer toe. Ook zieke mosselen zijn ongevaarlijk. 2 PROV IN Cl ALB ZBBUWSB COURANT VRIJDAG 27 OCTOBER #50. Productie van vliegtuigvleugels, scheepsreparaties, scheepsbouw en werkzaamheden voor Duitsers ten laste gelegd Een belangwekkend getuigenverhoor. Voor de Bijzondere Kamer van de Arrondissementsrechtbank te Middel burg begon Donderdagmorgen de zaak tegen ir. H. C. IV. oud 70 jaren, oud directeur dor N.V. Kou. Mij. De Schelde en lr H. W. van T„ oud 62 jaren, directeur der N.V. Kon. Mij. De Schelde, resp. wonende te Wassenaar en Den Haag. In gelijkluidende dagvaarding was aan belden ten laste gelegd dat zy in de jaren 1940-'44 opzettelijk hulp zouden hebben verleend aan de vijand, al thans do Nederlandse staat tegenover de vijand zouden hebben benadeeld. De hulpverlening aan de vijand werd gepreciseerd in dc navolgende werk zaamheden: I 't produceren van 'n groot aantal vleugels voor Do-24 vliegboten inclu sief montage van vliegtuigmotoren en 't afleveren daarvan aan de vliegtuig fabriek Aviolanda te Papendrecht, welke vleugels zodanig waren gefabri ceerd, dat de toen gebruikelijke bewapening er terstond op kon worden ge monteerd, terwijl productie en aflevering dier vleugels steeds sneller plaats vond, hetgeen gepaard ging met een aanzienlijke toeneming van het personeel II het verbouwen van het mailschip Cote d'Azur tot mijnenlegger of hulpkrulser en het bouwen van 6 mijnenvegers, een voor oorlogsdoelein den omgebouwde vlstreiler en drie verbrede casco's van vistreilers; III het verrichten van vele reparaties aan oorlogsschepen en andere be wapende schepen, alsmede aan de bewapening van dergelijke schepen; IV het verrichten ten behoeve van de Duitse afweerkracht in de provin cie Zeeland van werkzaamheden als het bouwen van geschutstorens, muni tiebunkers, gevechtsstanden, pantserkoepels, het maken van versperrin gen, welke soort werkzaamheden door de N.V. Kon. Mij. Dc Schelde vroe ger niet werden verricht. De rechtbank was als volgt samengesteld: mr. v. Vollenhove, Rotterdam, president, mr. Abblng en mr. Nieuwenhuizen, rechters, mr. van Doorn, ambtenaar van 't OM. en mr. Boeke, griffier Met de verdediging belastten zich mr H. M. Nauta en mr A. C. W. Beerman. Nadat beide verdachten het ver richten der genoemde werkzaamhe den hadden toegegeven, trad als eer ste getuige naar voren H. C. Alten, rechercheur te Rotterdam, die des tijds namens het parket van mr. Zaayer 't onderzoek bij De Schelde heeft ingesteld. Get. deelde mede, de zich in het dossier bevindende docu menten in beslag te hebben genomen en het proces verbaal te hebben op gemaakt. Volgende getuige was prof. H. E- Jaeger van de Technische Hogeschool te Delft die tijdens de oorlog als inge nieur bij De Schelde werkzaam was. Getuige verklaarde eind Mei 1940 in opdracht van de directie besprekin gen in Den Haag te hebben gevoerd om zich op de hoogte te stellen van de houding der Nederlandse industrie Hij sprak toen onder meer ir. Dam me. schout bij nacht Doorman en dr. Hirschfeld, secr. gen. van Economi sche Zaken. Hem was toen niets be kend over het aanvaarden door De Schelde van enige Duitse opdracht. Wel vernam hij, dat krachtens een verklaring van generaal Winkelman het werken voor de Duitsers toelaat baar kon worden geacht, mits dit de Landbouwwinterschool Schoondijke. - (Slot van pag. 1). GEEF ONS ONZE VRIJHEID! Als voorzitter van de Commissie van Toezicht van de school en namens de landbouworganisaties van de streek, sprak burgemeester M. J. Verbrugge van Waterlandkerkje, die herinnerde aan de eerste land bouwkundige voordrachten van de Limburgse „wandelleraar" Korte, die omstreeks 1875 reeds in W.-Zeeuwsch Vlaanderen kwam, en voorts ook aan het pionnierswerk van yvijlen de heer Vorsterman van Oyen. Deze spreker wees er echter op, dat de boeren, naast vreugde en dankbaarheid over deze school, toch ook nog zorgen hebben. Hij vroeg de aandacht van de minister voor het probleem van de jonge boeren zonder bedrijf, die door meer inpolderingen wellicht gehol pen kunnen worden. Voorts wees de heer Verbrugge er op, dat de boer als producent z\Jn plicht ten volle heeft gedaan, maar dat hj| dit alleen kan blijven doen, wanneer men hem zijn volle bedrijt's- vryheid laat. Waarom komt men nu dan toch weer met prijsmaatregelen voor onze tarwe en verplichte gerst- levering? Moet do boer weer ge plaagd worden door een leger van contröleurs? Geef ons onze bedrijfs- vrjjheld terug. Dat is de hartgrondige wens van alle Zeeuwse boeren 1 Ook deze spreker eindigde met ge lukwensen voor de heer van Dijk en zijn staf. Hierna spraken nog burgemeester P. F. van Hootegem van Sluis na mens de Vereniging van burgemees ters. secretarissen en ontvangers in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer M. de Bruyckere namens de vereni ging van oud-leerlingen, de oud-di recteur van het landbouw-onderwys dr. ir. S. D. Huizinga (die zeer veel voor de school heeft gedaan in de eerste moeilijke jaren van de Duitse bezetting), de heer C. Zwagerman namens het college van Ambtenaren b\j het ministerie van landbouw in Zeeland, jhr. J. van Vredenburch als een van de oude vrienden van de fa milie van Dijk, en ir. M. A. Geuze als voorzitter van de Zeeuwse Agra rische Raad. Ook deze laatste spre ker wees op de wens naar vrijheid onder de boeren, maar noemde daar bij toch èèn lichtpuntje: het vrijko men van dc export van vlasen vlas stro in Benelux verband per 1 Jan. a.s. De heer de Bruyckere betrok in zjjn toespraak ook mevr. van Dijk, die htj een bloemstuk aanbood en herin- oorlogvoering niet ten goede kwam. Omtrent de productie van vlieg- tuigbootvleugcls verklaarde get. dat deze in traag tempo geschiedde en dat er veel meer manuren In gingen zitten, dan noodzakelijk was. Hij ver haalde, dat alle zich bij De Schelde in aanbouw bevindende schepen naar Engeland waren gevoerd, op één na dat opgeblazen was. Omtrent de re paratie van de Cote d'Azur deelde get. mede, dat deze ontzettend lang geduurd heeft en zo slecht werd uit gevoerd, dat het schip nog maanden in Antwerpen in reparatie moest lig gen. De uitbreiding van het aantal arbeiders in de vliegtuigafdeling schreef get. toe aan het feit dat velen hij De Schelde onderdoken. De ver snelling van de productie was geen gevolg van het verlangen de Duitsers te helpen, maar van de productie in serie. BEDREIGINGEN. In antwoord op een vraag van mr. Nauta verklaarde get. herhaaldelijk getuige te zijn geweest van bespre kingen van Duitsers met de directie, waarbij van Duitse zijde bedreigingen waren geuit. Voorts verklaarde hy, dat de materiaal-administratie van De Schelde niet deugde en dat soms materiaal werd aangevraagd, dat reeds twéémaal was geleverd. Dit materiaal werd verborgen en kwam later aan de Nederlanders ten goede. Spr. gaf als zijn mening te kennen, dat er bij De Schelde behoorlijk ge saboteerd was. Nadat de heer W. J. Thenne, pro curatiehouder van De Schelde, onder meer had medegedeeld, dat de oor logsproductie van De Schelde een be drag van f 95 millioen beliep, waar van f 24 millioen voor zuiver Neder landse doeleinden en f 27.3 millioen aan vliegtuigvleugels, werd de zitting geschorst tot des middags half drie. Getuigen a décharge. Na de pauze legde een zeer lange reeks getuigen décharge verklarin gen af. Ir. G. de Rooy, directeur scheeps bouw bij de Kon. Marine, heeft tij dens de oorlog pro forma bij „De Schelde" gewerkt. Hij was verbin dingsman tussen „De Schelde" en de Rüstungsproduktion. Zijn uitdrukke lijke opdracht was zoveel mogelijk materiaal achterover te drukken en mensen voor tewerkstelling in Duits land te vrijwaren. In beide doeleinden nerde tevens aan het feit,dat de heer van Dijk vorig jaar zijn zilveren ju bileum bij het landbouwonderwijs had mogen vieren; door de ziekte van de heer van Dijk, maar ook omdat deze daarvan later niets meer wilde weten is er van een viering nooit iets geko men. SLOTWOORD VAN DE DIRECTEUR. De directeur der school, de heer L. van Dijk, sprak een slotwoord, waar in hij met nadruk wees op de beteke nis van de landbouw en het land bouwonderwijs, ook voor het gees telijk leven van de mens, waarbij hij nog herinnerde aan het woord van Truman: „onze kracht reikt zover als onze landbouw toelaat". De heer van Dijk dankte alle sprekers voor hun gelukwensen en betrak in zijn woorden ook nog zjjn hoogbejaarde vader, die reeds door enige sprekers was genoemd en aan wie hij per soonlijk heel veel wijze lessen voor zijn loopbaan dankt. Nadat alle aanwezigen zich van de cantine van het Arbeidcr3logeer- kamp, waar deze openingsbijeen komst werd gehouden, naar de school hadden begeven, opende de minister de schooldeur met een hem aangebo den sleutel en kregen allen gelegen heid het fraaie nieuwe gebouw te be zichtigen. slaagde get. uitstekend. Lang ge lukte het hem lr. Bargeboer, die Jood was, uit handen van de Duitsers te houden, totdat in 1943 diens defini tieve arrestatie volgde en men nim mer meer iets van hem vernam. Get. deed dit in opdracht van de Schel- dedirectle. Veel materiaal werd door „De Schelde" na de bevrijding ter be schikking van de Kon. Marine ge steld. Aan get. is bekend, dat „De Schelde" veel Duits materiaal ge bruikte om er particulieren mee te helpen. Dat de Scheldedlrectle erop uit was de Duitsers te helpen of de Nederlandse staat tè benadelen heeft spr. nooit gemerkt. Nimmer ontmoette bij In Set hoofdkantoor van „De Schelde" ook maar een en kele Duitser. OUD-MINISTER VAN DIJK GETUIGT. Oud-minister van oorlog J. J. C. van Dijk, president commissaris van „De Schelde", verklaarde dat com missarissen een volledig vertrouwen hadden in de Scheldeairectie. Uit plichtsbesef bleven de directeuren op hun post. Hadden zij dat niet gedaan, grote Nederlandse belangen zouden zijn geschaad. Ook deze getuige her innerde aan uitlatingen van generaal Winkelman, dat werken voor de Duitsers toelaatbaar moest worden geacht. Dat de generaal deze verkla ring later ontkende en een geheel an dere uitsprak, was get. niet bekend. Spr. gaf te kennen, dat „De Schelde" fetrameerd en gesaboteerd heeft en aarmede de Nederlandse belangen krachtig heeft verdedigd. Toen de Duitsers opdrachten voor torpedo- bootjagers plaatsten is er tot het laatste gesaboteerd. Kwam een schip gereed, dan zou men het laten ont ploffen. Eén schip kwkm zover klaar, dat het kon drijven. Op een vraag van mr. Nauta of get. nooit bezwaar heeft gehad tegen de productie van vliegtuigvleugels, antwoordde de pres.-commissaris, dat het hier trage vliegtuigen betrof, die voor de oorlog-voering van weinig be lang waren. De wijze, waarop de Willem Ruys uit handen van de Duitsers werd gehouden, noemde get. bewonderenswaardig. Bijna 50.000 aan gemeentelijke subsidie is te Goes in. 1949 nodig ge- u-eest om de rekening van het Burgerlijk Armbestuur (instelling voor Maatschappelijke zorg)kloppend te maken. En dat was ongeveer 15-000 meer dan in het jaar daarvoor. De kosten per steungeval zijn namelijk sterk gestegen door de verhoogde steunnor- men en de verhoogde verpleegprijzen. Verder eiste de afdeling Sociale Zaken 3500 meer. De Rijkssubsidie was 11.000 lager, doordat minder steun betaald werd aan gezinnen van politieke delinquenten. KWAM WAARSCHUWING TE LAAT? De president: Herinnert u zich niet, dat op een gegeven moment, kort na de wapenstilstand een mari neofficier bjj „De Schelde" kwam en mededeelde, dat geen vliegtulgvleu- gels meer mochten worden gebouwd En dat hem toen werd medegedeeld, dat hij precies een week te laat kwam, omdat men reeds 'n opdracht had aanvaard? Get. van Djjk herinnert zich dit niet. De president: In de notulen van de eerste commissarissen vergade ring te den Haag staat vermeld, dat „De Schelde" op 24 Mei 1940 reeds een opdracht had aanvaard. Prof. Jaeger verklaarde echter, dat hy eind Mei nog van niets wist. Was het niet eerlijker geweest, prof. Jaeger opdracht te geven, de Haagse auto riteiten mede te delen, dat „Dp Schelde" reeds opdrachten had? Get. van Dijk houdt staande, dat „De Schelde" zich hield aan de ver klaring van generaal Winkelman. Mr. van Doorn: „Wilt u werke lijk beweren, dat de tweede verkla ring, die de juiste is, van generaal 'Winkelman u onbekend was? Vond u die eerste niet aanvechtbaar als oud minister van defensie? Get. van Dijk: Ik vond die te ruim. Mr. van Doorn: En gaf uw ei gen geweten u dan niet in noe u han delen moest? (Vervolg op pag. 7) JMet Andére IVoorden ORANJEBOOM BIER! Mei zware brandwonden in ziekenhuis opgenomen. Te Wolfaartsdijk was de 84-jarige H. M. zo onvoorzichtig een nog niet geheel gedoofde tabakspijp in zijn zak te steken. Hierdoor vatten zijn kle ren vlam en wel zodanig dat hij niet meer in staat was de vlammen te blussen. Op zijn hulpgeroep kwamen enige mannen aangelopen, die er in slaagden het vuur te doven. M. had echter zware brandwonden opgelopen zodat overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk was. Voor zijn le ven wordt gevreesd. Kamerkringvereniging Middelburg C.H. Unie.' De Christ. Hist. Kamerkringvere niging Middelburg (Zeeland), houdt Zaterdag a.s., in „De Prins van Oran je", te Goes haar algemene jaarver gadering, waarin het lid der Tweede Kamer, de heer H. Kikkert, zal spre ken over „De Arbeidsvoorzieningen". Voorts zal verkiezing van bestuurs leden plaats hebben in verband met .de aftreding van de heren W. C. Cij- souw, L. van der Hiele, W. de Rid der, P. C. van Westen en in verband met de vacature G. van Duin. HIJ VINDT een overhemd met vaste boord reuze practisch. zij VINDT dat ook wel, doch heeft het be zwaar, dat het hemd soms nog heel-goed is, terwijl de boord versleten is. WIJ VINDEN dat daar iets opgevonden moest worden en brengen U daarom: ERPÉ, met vaste boord en een reserve boord, piima popeline, in bleu, grijs en crème, 16.50. DOUBLE TWO, een Engels hemd, zelfde kleuren, doch met Trubenijs 19.50. Herenmodes St. Jacobsstraat 25, Vlissingen. De heer Enklaar uit Oostburg deel de mij mee, dat hij Donderdag 16 Oct', jl. een kraanvogel waarnam onder St. Kruis (gem. Aardènburg). De vogel werd door lawaaierige kieviten opge jaagd en streek 500 meter verder weer neer. Hij liet de waarnemer tot op 150 meter afstand*naderen en verdween toen in de richting Z.Z.O. naar België. Kraanvogels trekken van midden-Oc- tober en in November van hun broed plaatsen In het hoge Noorden naar Egypte en Zuidelijker. Men ziet zc vrij veel in het O. en Z.O. van ons land, maar in 't Westen zijn ze zeld zamer. Daar ze vaak in grote troe pen en vrij hoog doortrekken is de waarneming van de heer Enklaar een vermelding waard. (Z.) In het jaarverslag over 1949 dat noodgedwongen te laat verscheen noemen de bestuurders van boven genoemde instelling de samensmel ting van de afdelingen Armenzorg en Sociale Zaken een belangrijk evene ment-. De instelling heeft practisch nog slechts de zorg voor een weesmeisje, dat te Neerbosch wordt verzorgd en de U.L.O.-schoöl te Nijmegen be- STEUNNORMEN De. steunnorm voor ondersteunden werd ingaande i Nov. 1949 vastge steld op 18 vpor echtparen en 11 voor alleenstaanden, verhoogd met bedrag van de huur en halve fonds premie. De gëzinsledeatoeslag werd verhoogd tot 4 per persoon. De net- tokosten van de afdeling Sociale Za ken bedroegen 11.765.65. Aan door lopende onderstand werd betaald 10.447,92 Cf 11.015,25 in 1948) en aan tijdelijke ondersteuning 21.056,86 22.634,22). Voor ge vallen van behoeftigheid van zeer korte tijd werd 2346,12 2174,11) uitgegeven. Voor extra-gaven met Kerstmis 631,54, voor brandstof fen 2174,95 en voor kleding 1387,58 Ook werden 69 perceeltjes tuingrond in pacht afgegeven 100 per ha. Aan voorschotten werd 8350.76 verstrekt, waarvan eind 1949 nog 2394,45 uitstond. In totaal werden in 1949: 95 (105) personen ondersteund. Behalve de fevallen voor geneesk. verzorging en egrafeniskosten kwamen 17 (24) gevallen van ziekenhuisverpleging voor rekening van het Armbe stuur, waarvan de kosten 6159.31 S69Ó,97) beliepen, w.o. 2 (1) ge vallen van sanatoriumverpleging, kostende 2443 1724,85). Voor meer duurzame verpleging in ge stichten-werd £11.013-,91 if 13.304,14) uitbetaald. Voor 14 voogdijkinderen uit 6 gezinnen werd 2227,14 uitge geven. OUDEN VAN DAGEN In het Gasthuis werden op 31 Dec. 1 man en 3 vrouwen als ouden van dagen verpleegd. De .kosten hiervan bedroegen 2638,69 3223.52). Buiten Goes werden 11 ouden van dagen verpleegd, teiHvijl in liet Man huis op het eind van het jaar 11 mannen en 2 vrouwen voor rekening van het B.A. werden gehuisvest. Aan andere instellingen-van wel dadigheid werd 5087,21 bijgedra gen, terwijl door andere instellingen aan het B. A. 388,53 werd bijgedra gen. Aan kosten van onderstand werd 21.945,54 verhaald. Vooj het eerst werd in 1949 in het Manhuis toegestaan, dat er radio-aansluiting kwam. BEZITTINGEN Door de grote omvang, die de be hoeftigheid heeft aangenomen al laten de laatste jaren dan vermin dering zien en de daling der in komsten, kan het Armbestuur het sedert 1932 niet meer stellen zonder gemeentelijke subsidié.' Deze subsidie Een volkswagen brandde uit. Eén zw^ar gewonde en 5 beschadigde wagens. Een gecompliceerde autobotsing heeft zien Woensdagavond afgespeeld op de grote Rijksweg van Breda-Roo- 8endaaJ-Bergen op Zoom, de zoge naamde Rondweg buiten Roosendaal. Uit de richting van Breda kwam een luxe auto bestuurd door de heer A. de N. uit Terneuzen, die over de Rondweg in de richting van Bergen op Zoom reed. Op dit weggedeelte worden nieuwe betonvakken aangelegd, waardoor er plaatsen zijn met verkeersbezwaren. Toen de bestuurder de heer de N. dan ook even wachtte, om een tegen ligger gelegenheid te geven zo'n weg gedeelte- te passeren, werd zijn stop pen vermoedelijk niet. of te laat op gemerkt, door de bestuurder van dc achteropkomende auto, een volkswa gentje, bestuurd door de heer A.- V. uit Goes. Doof de botsing met de volkswagen schoof de eerste auto van de heer de N. uit Terneuzen vooruit en hierdoor ontstond een vplgende aanrijding. De wagen waarvoor de Terneuze- naar had gestopt, reed toen namelijk op de vooruitgeschoven wagen, die dwars op de weg was komen te staan en de weg versperde. Door de botsing vloog dc volkswa gen in brand. De bestuurder, die ern stig was gewond kon met veel moei te uit de wagen gered worden. Hr| had inwendige kneuzingen bekomen en werd per ziekenauto naar het Gha- ritas ziekenhuis te Roosendaal over gebracht, waar h(j ter verpleging werd opgenomen. In deze volkswagen waren verder nog een viertal meisjes gezeten. Deze vier inzittenden hadden schaaf- en snijwonden bekomen, doch konden nog tijdig uit de brandende auto worden geholpen. De wagen brandde geheel uit. De verkeersbi-igade van de politie uit Roosendaal was spoedig na het gebeurde ter plaatse om een onder zoek in te stellen NOG EEN BOTSING Donderdagmorgen omstreeks half tien ontstond op net kruispunt Bre- dasestraat-O. Stationstraat-Wiliam- straat te Bergen op Zoom een «MjflJj- botsing, waarbn gelukkig geen per soonlijke ongelukken gebeurden. Uit de richting Wouwseweg kwam een auto bestuurd door de heer A. v. M. uit Eergen op Zoom. De wagen reed door de Bredasestraat, <lie een voorrangsstraat is. Uit de Willlamstraat kwam een luxe auto bestuurd door de heer C. B. uit Ierseke, die richting O. Sta tionstraat wilde gaan. Daar de heer B. aarzelde met over te steken, remde dé heer v. M. af maar daarop gaf hij gas en ook B. De auto's botsten tegen' elkaar op waarbij de wagen 'van Van M. kan telde en zwaar werd beschadigd. Ook de andere auto werd beschadigd. Bei de auto's moesten worden wegge sleept. De inzittenden kwamen er be houdens. wat schaafwonden goed af. Tegen de heer B., die geen voor rang had verleend werd proces ver baal opgemaakt Zes stuks vee in beslag genomen. Te Sint Jansteen ontdekten dou ane-ambtenaren twee personen, die een zwartbonte vaars naar de grens voerden. Toen de smokkelaars zich ontdekt zagen, lieten' zij de'vaars achter en ontsnapten In hot duister. Ee r vaars ter waarde van f 500. werd door dc douaneambtenaren in beslaggenomen. Te Clinge ontdekten de douane ambtenaren een groepje mannen, die vijf stuks vee over de grens" poogden te'brengen. Ook hier gaven dé smok kelaars ler de voorkeur aan in hct= duister te verdwijnen met achterla-. ting.van het vee, dat een waarde van f 14Ó0.— vertegenwoordigde en door de douaniers in beslag werd genomen. Te-Sas van Gent werden drie Bel gen, die 450 sigaron frauduleus naar België wilden uitvoeren door douane ambtenaren aangehouden. Na beta ling van een boete en met achterla- ting van de sigaren konden dc heren hutMjQi?, yervolgen,.;; y zou evenwel dubbel zo hoog moeten zijn, als het Armbestuur geen eigen inkomsten had. De waarde van de bezittingen 'aan landerijen, effecten, e.d. bedroeg op 31 December 1949: 1.148.181,74. De kapitaaldienst geeft een voordelig saldo van 1.393,15 aan, terwyi de rekening over 1949 een totaal bedrag van 179.166,69 aangeeft. Nu de consumptie van mosselen sterk terugloopt, omdat hét publiek blijkbaar bevreesd Is voor het éten. van mosselen, die door de mosselpa rasiet is aangetast, heeft een verslag gever'van „Het Parool" nog eens z'n licht opgestoken bij de directeur yan de keuringsdienst voor waren in ï?e- dèrland, prof. H. J. Hardon. Deze verklaarde: Ondanks hpffeit dat de Zeeuwse mosselen behept zijn met een ernstige ziekte kan het pu bliek normaal met hét eten van mos selen doorgaan. Daar de oogst van Zeeuv/se mosselen dit jaar in het gunstigste geval tien procent van de normale is, komen er geen (zieke) Zeeuwse mosselen op de markt en al zouden die.er komen, dan bestaat er nog geen enkel gevaar ze te eten. Voor het publiek komen op het ogen. blik alleen mosselen van de Wadden zee en uit Denemarkey op. de markt, mosselen die gelukkig (nog) niet het slachtoffer zijn van de parasiet njy- tilicola indestinalis. „Het is zeer te betreuren", aldus prof. Hardon, „dat. het publiek, zon der een enkele reden, bang is zieke mosselen te eten. Het is een buiten gewoon voedzaam eten, zeer rijk aan eiwitten die wy' zo nodig hebben en bovenal: het is goedkoop." KUNST. „De zaak Anna Daalders". INTERESSANTE VOORSTELLING VAN „HET VLISSINGS SCHOUWTONEEL" „Hét Vlissings Schouwtoneel" .is nog maar een jonge toneelgroep, maai; ze heeft 'réëds eerder ge io oh cl de beoefening van dc. tofieelspéel- kunst van dé serieuze kant tè winèn aanpakken, Niet dat het nü altijd dp een „drama"' zou moeten uitlopen; Integendeel, ook in het blijspel kan men natuurlijk met iets uitstekends voor den dag komen. Maar ditmaal was toch een stuk gekozen, dat de ernstige kant van het leven op de planken bracht. Een heel ernstige kant zelfs: die van de ontsporing en in sommige gevallen zelfs morele verwording van de na-oorlogse jeugd. „De zaak Anna Daalders^' (van de acteur-auteur Hans TiemeVer) is zelfs een bijzonder stuk. Het betrekt de toeschouwers dix-ect in de actie doordat het de behandeling van een moordzaak door een kinderrechter openbaar laat geschieden, waarbij'de aanwezigen in de zaal zich dan als het ware op de publieke tribune kunnen wanen. Ja, deze rechter uitstekend gespeeld door de heer Ant. Vader spreekt 't publiek zelfs zo nu en dan toe, iets wat in de echte rechtszaal natuurlijk niet gebeurt of het zou moeten zijn om zo nodig, eens tot wat meer stilte te vermanen. Maar hoewel dit ook niet de enige afwijking van de normale vorm van rechtsple ging v/as, mag men het stuk van Tie- meyer toch uitstekend geslaagd noe men. Dat het ook heel goed ëpcel- baar is. hebben de leden van het Vlis- sings Schouwspel in elk geval bewe zen. De regisseur, de heer A, Gillissefi, had kennelijk enkele strakke lijhen getrokken, waarbinnen de spelers eh speelsters er in het algemeen goed in geslaagd zijn een levendige vertol king van huri rollen te geven, die aah de voorstelling voldoende vaart gaf om van begin tot einde te boeien. En dat zegt bijv. voor het eerste bedrijf, dat alleen reeds meer dan anderhalf uur in beslag nam, toch wel heel wat! Wanneer we tenslotte nog enkele namen willen noemen, moet dat in de eerste plaats die van mej, N. Geelhoed zijn, die ondanks een kort moment van onvoldoende rol vastheid direct na de pauze aan de figuur van de inspect rice van de kinderpolitie, die er in slaagt uit het warnet van tegenstrijdigheden toch iéts van de achtergrond en de porza,- ken van het derailement van de jeug dige moordenares op te sporcr,, alle warmte wist te geven die de schrijver kennelijk bedoeld heeft. Een beél moeilijke rol was die van Anna Daal-' ders, de moordenares van de journa list Masters, die door mevrouw H. Va- der-Lagaay zeer aanvaardbaar wérd gespeeld. Wij schreven hiervoor reeds, dat <Je rol van kinderrechter door de heer Vader eveneens heel goed gespeeld werd en ditzelfde mag gezegd worde# van de heren C. Woltering en G. Vaft Oorschot, die er uitmuntend in warert geslaagd de beide medeplichtigen t.d typeren. Goed was ook de heer J. Fot: als de vader van hot meisje Daalders,- beslist kostelijk mevrouw J. v. dv> Meer-van Dyk in het korte rolletje va)x een roddelende burgerjuffrouw, en ruimschoots voldoende do heer -Wi.. Mijnheer als rechercheur Mej. H. de- Kok, die de moeder speelde, hebben- we bij vorige voorstellingen betex- gey zien, 'maar ook z(j bleef toch, Vooral- in het tweede bedrijf, niet. onder- de maat. Het publiek was gul met zijn. ap,r, plans, dat overigens ook volkómen- vefdiend-was. ,v- H.A.B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2