PROVINCIALE ZEEUWSE COUDAKT Zuidkoreaanse voorhoede heeft Mandsjoerijse grens bereikt Landbouwwinterschool te Schoondijke door minister Mansholt geopend 0E BILT Andere troenen zonden op een Chinese strijdmacht zijn gestuit Kantlijn Korea-vrijwOligers hebben zich ingescheept FRANKRIJK MAAKT ERNST MET DE HERREWAPENING Europees leger goedgekeurd CONSTERNATIE RONDOM EEN VERLOOFD PAAR REPUBLIEK ZUID-M0LUKKEN IN GEDING MET DE K.P.M. „Ons landbouwonderwijs heeft zijn weerga niet". 193e Jaargang - No.253 Dagbiao uitgave van de firmB Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en P B den Boei Adl W de Pagter Hoofdred G öallinttjn PI verv.. Leertouwei en H ABONNEMENTSPRIJS week; 3.90 p kw fi per kw l.osse nummerf Bnsshardt 32 ct pei p p i 4.15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 October '50 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct per mm. Minimum p advertentie f 2.50. Ingez mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties imax 8 regels): van 15 regels i 1.- iedere regel meei 20 cent J3lieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 PZ C. Middelburg. Bui Vlissit.nej Waistt >8 «0 i b g g 2861 of 2160. M burg Condense Kaal 29 tel 2077 en 2924. Goes L Vorststr 63. tel 2475 (hg g 2228). Oostburg Pr Maurltsstr 12. tel 102. Terneuzen BmuwertJstr t; Ztcrfkzee N Bogardstr C 160 tel 2b_ Onzekerheid omtrent juistheid van berichten over com munistische inval in Tibet. In een gisteren te New York opgevangen bericht van radlo-Seoel wordt medegedeeld, dat Zuidkoreaanse patrouilles zonder tegenstand te ontmoe ten de Zuidelijke oever van de rivier de Jaloe in het midden van de grens tussen Noordkorea en Mants,joetje hebben bereikt. Tevens werd opgevangen, dat de naar de Mantsjoerijse grens optrekkende Zuid-Korea- nen op een strydmacht van communistisch China van naar schatting 5000 man zyn gestoten. Kangje in het midden en Sontsjon in het Westen van het schiereiland. In deze pamfleten wordt de ineenstor ting van het communistische leger beschreven. De bevolking wordt mee gedeeld, dat voortzetting van de.strijd nutteloos is. HET MYSTERIE TIBET Inmiddels bljjft het een mysterie, of het bericht van radio- Peking, dat Chinese communistische troepen Ti bet binnengerukt zijjn, in overeen stemming is met de waarheid. De minister-president van India, Pandit Nehroe, heeft gisteren met zijn raad gevers gesproken over de toestand, die door dit binnenrukken zou ont staan. terwijl op de Chinese ambassa de in New Delhi werd verklaard, dut men niet over inlichtingen omtrent "en dergelyke Invasie beschikte. Wel hebben uit Sinkiang afkomsti ge reizigers medegedeeld, dat aldaar communistische troepen in de richting van de Tibetaanse grens trekken, maar er is geen enlcel bericht ontvan gen over een aanval op een Tibetaan- Dit bericht is niet door Tokio be vestigd. Onlangs hebben daar echter talryke geruchten over Chinese troe penconcentraties aan de Noordkore- aanse grens de ronde gedaan. De vliegtuigen der" Ver. Naties zul len in Korea voortaan slechts in actie komen, wanneer de troepen verzoeken speciale doelen te bombarderen. De landing der verbonden troepen in de haven van Wonsan werd ver traagd door een groot veld van mag netische mijnen, dat in de haven was gelegd. De geallieerde legerleiding was reeds voornemens een landing uit te voeren, toen Wonsan nog in Noordkoreaanse handen was. Vliegtuigen der Ver. Naties wer pen thans pamfletten uit boven over blijvende Noordkoreaanse bolwerken als die te Tsjongjin aan de N.O. kust, De Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag gepubliceerd over het algemeen regeringsbe leid en daaruit blijkt, dat vele leden scherpe critiek hebben op de dooi het kabinet gevolgde wegen. Bij de politiek jegens Indonesië schijnt men zich over het geheel genomen, wel neergelegd te hebben. Men schikt zich in de onvermijdelijkheid. En ook overigens bevat het verslag iWeinig opzienbarends. Eén ding is er evenwel, waarop wij de aandacht willen vestigen en dat is op hetgeen gezegd is over de communistische partij Nederland en over de „Waarheid".' Er zijn leden, die een ambtenaren-' verbod wensen en er zijn anderen, die het op prijs zouden stellen als aan de ondermijnende invloed van het. dagblad „De Waarheid" een ein de werd gemaakt. Met een ambtenarenverbod en een dagbladverbod zou de regering even wel op de verkeerde weg zijn. Het verleden leert overduidelijk, dat een ambtenarenverbod niets baat. Zelfs een partyverbod helpt weinig, omdat er dan in een oogwenk mantelorganisaties ontstaan en on dergrondse activiteit, die zo waar soms jeugdige personen attractief voorkomt. Met een verbod van „De Waarheid" zou de regering zich op gevaarlyke wegen begeven. De vrijheid van drukpers is een kostbaar goed - haar wegvallen schaadt het aanzien van Alle bladen. Al te ge- makkeiyk ontstaat bij het kranten lezend publiek de misvatting, dat alleen bladen, die de regering naar de mond praten, mogen blijven ver schijnen, als er een blad verboden wordt. De regering dient zich daarom terdege te bedenken, eer zij de C.P. N. verbiedt, eer zij een ambtenaren verbod afkondigt (dat zy geen communisten in haar dienst neemt is een geheel andere zaak en eer zy „De Waarheid" het verschynen be let. Enkele Nederlandse 'bladen heb ben onlangs onthuld, dat er by de collecten voor de kankerbe- stryding fraude is gepleegd. Er wa ren collectanten, die veel minder af droegen, dan zy ontvangen hadden. De Nieuwe Rott. Crt. sehryft hier over ondermeer „Men mag uit wat er omtrent de collecte voor de kankerbestryding in de hoofdstad wereldkundig is gewor den, wel aannemen, dat er daar we) wat tussen de wal en het schip it terecht gekomen. En daarvoor haalt de goedwillende burger, ondet wiens neus met min of meer aan drang (zeiden we brutaliteit?) ge rammeid wordt, zyn kwartje, soms zijn gulden, niet uit zijn vestzak. Wie er op vertrouwt, dat geld ingeza meld. met een toestemming van ge meentelijke autoriteiten, zyn juiste bestemming vindt, moet er op kun nen rekenen, zelfs al denkt hij bijna niet meer aan het doel, waarvoor hy offert, dat zijn geld terecht komt in die beurs der liefdadigheid, die het bloempje, het vlaggetje uitgeeft en op bus of plakkaat vermeld wordt. De hoofdstede] yke verhalen doen twijfelen aan de zorg, waarmede daar de openbare inzameling was in elkaar gezet en werd afgerekend. Het is maar gelukkig, dat de rege lingen plaatselijk zyn". „Het is jammer, dat we de mens heid ook weer dit testimonium moe ten meegeven, dat ze zelfs zwendelt onder het mom der philantropïe. Maar het is nu eenmaal zo en immer zo geweest en daarom is de aller schoonste contröle goed". Niet alleen scherp" cnntróle lijkt ons gewenst. Ook bestrijden van de colleote-enidemie is noodzakelijk. Er wordt veel te veel gecollecteerd en ook dat werkt fraude In de hand se buitenpost of over door Tibetaan se troepen geboden tegenstand. Van niet officiële, doch welinge lichte zyde te Kalimpong wordt even wel vernomen, dat er berichten zyn ontvangen uit Oost-Tibet. waarin wordt gemeld, dat „strydkrachten van onbekende sterkte" de grens zijn overgestoken. Aan officieren en manschappen van het Chinese communistische leger zou zijn opgedragen zich met de bevol king van Tibet te verbroederen en een eerlijke en rechtvaardige politiek tegenover de nationale minderheid te voeren. Reisdoel is Taegoe. Aan de Lloydkade te Rotterdam gingen Donderdagmorgen de 030 Ko- rea-vrijwilligers onder commando van luitenant-kolonel Mi P. A. dén Ouden, aan boord van het troepen- transportschip „Zuiderkruis". Namens H-M. de Koningin en Prins Bemhard werden de vrijwilligers toe gesproken door vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van de Koningin. De commandant vertelde, dat de: „Zuiderkruis" via Port Said, Aden en Singapore naar Pusan zal varen. Daarna gaan de militairen naar de omgeving van Taegoe. In Singapore zullen Nederlandse doktoren zich by het detachement voegen. De opdracht van overste den Ouden luidt, zich te melden by de commandant van hét leger van de V.N. „Wat wij gaan doen hangt af van de ontwikkeling' van de oorlog op Korea in de loop van deze maand". Talrijke nieuwe wapens ontworpen. De Franse minister van landsverdeling, Jules Moch, heeft medegedeeld, dat Frankrijk, zodra de credieten daarvoor zyn toegewezen, met de mas saproductie van 50 ton wegende gevechtswagens zal beginnen. Deze tank is een Frans ontwerp. Men is voornemens ook ander nieuw wapentuig in grote hoeveelheden te vervaardigen. Het zal In 1951 ter beschikking van de Franse strydkrachten komen. Meer hulp van Ver. Staten. Moch noemde een nieuw gepantserd voertuig voor verkenningsdoeleinden een 13-ton wegende gevechtswagen, die even krachtig is als tanks van 't dubbele gewicht, een Franse uitga ve van de jeep, een nieuw draagbaar anti-tankwapen, een nieuw stuk an- ti-tankgeschut en een nieuwe anti tankmijn. Hy bevestigde, dat de V.S. Frankryk gedurende het eerste halfjaar van 1951 in staat zullen stellen voor een bedrag van 200 millioen dollar grondstoffen te kopen. Hy hoopte, dat in de tweede helft van het vol gende jaar voor dezelfde waarde kan worden ingekocht. Hy deelde verder mede, dat de V. S. Frankryk in Indo-Chlna meer hulp zullen verlenen. Er zullen enige lich te bommenwerpers uit Korea naar Indo-China worden gezonden. Tot nu toe heeft Frankryk dui zenden stukken geschut, machinege weren, voertuigen, verscheidene hon derden gevechtswagens en radio-in stallaties, benevens „een bepaald aan tal" vliegtuigen uit de V.S. ontvan gen. Einde 1951 zal het Frgnse leger uit tien divisies bestaan. Hiervan zullen er negen met nieuwe Amerikaanse wapens worden uitgerust, terwjjl de tiende de beschikking zal krygen over nieuw Frans wapentuig. Frank rijk heeft thans 650.000 man onder de wapenen. Dit aantal zal, tengevolge van de verlenging van de dienstplicht tot 18 maanden, eind 1951 op 717.000 worden gebracht en eind 1953 900.000 bedragen. Ooor de Nationale Vergadering De Franse Nationale Vergadering heeft Donderdagmorgen om drie uur haar goedkeuring gehecht aan het olan van de regering om de herbewa pening van Duitsland te beperken tol zijn deelneming aan een Europees le ger, onder toezicht van een Europese ninister van Defensie. Er stemden 348 afgevaardigden vóói i 224- tegen, In eenmotie keurt de \ssemblee de regeringsverklaring foed, vooral de vastbeslotenheid an de regering de vorming van een oieuw Duits legér of een generale sta' 'iet toe te staan. Tevoren had premier Pleven vefze kerd, dat Frankrijk niet zou instem men met de herbewapening van Duitsland, tenzij de andere landen van het Atlantisch Pact de beginselenvarr het Franse plan, zoals deze Dinsdag door hem waren bekend gemaakt, zou den goedkeuren. Pleven stelde drie voorwaarden voor Duitslands deelne ming aan de Europese defensie: 1) Eerst moet het verdrag inzake dé samensmelting van de steenkool- en staalindustrie getekend worden. 2) Er moet een Europp.se minlstei van Defensie zijn benoemd en 3) De politieke assemblee van Euro pa, waaraan hij verantwoording ver schuldigd moet zyn, moet zijn samen gesteld. Nachtclub Westerling. Oud-kapitein Westerling is volgens Reuter van plan een nachtclub in Brussel te openen. welke gefinancierd zou worden door een vooraanstaande Belgische industrieel. Wederom doodstraf tegen collaborateur geëist. Mr. Baron van Voorst tot Voorst, officier bij de Bijzondere Kamer van de Haagse Arrondissementsrechtbank, eiste Donderdagmiddag wederom de doodstraf tegen de 72-jarige J. F. C uit 's Gravenhage aan wie ten laste was gelegd dat hii gedurende de Duit se bezetting zowel in Nederland als in België als lid van de Duitse Abwehr- stelle heeft medegewerkt aan het op rollen van Nederlandse en Belgische illegale organisaties. De „Skauqum" naar Amsterdam. Het troepentransportschip „Skau- gum", dat oorspronkelyk Zaterdag in Rotterdam zou worden ontscheept, vaart naar Amsterdam. Daar zaJ Zondagmorgen om elf uui met de de- barkatie worden begonnen. De „Gro te Beer" wordt eveneens Zondag in Amsterdam verwacht. De ontsche ping hiervan begint Zondag om acht uur. Hij (26 jaar) mocht niet van zijn ouders. De Korenaarstraat te Rotterdam was dezer dagen het toneel van een niet alledaagse ruzie. Drie vrouwen en een man trokken al tierend en krij send om het hardst aan de kleren (be staande uit niet meer dan een pyama) van een jongeman. Het waren zijn va der en moeder, die zich uit alle macht verzetten tegen de schaking van hun zoon door een Haagse vrouw en haar dochter, de verloofde van het jongemens, aldus lezen wij in het Nieuwsblad van het Noorden. Zy had in Den Haag op hem zitten wachten, want zij zouden gaan aante kenen. Toen het wachten te lang duur. de, was het meisje met haar moeder naar Rotterdam gekomen om de „ver loofde" op te halen. De ouders van de Op een 7.000 vierkante meter groot terrein in Arnhem wordt een instal latie gebouwd voor de Standaard Amerikaanse Petroleum Compagnie N.V. De totale tank-capaciteit van de nieuwe installatie zal vier millioen liter. zyn. Een benzine tank voor twee millioen liter, een petroleum tank voor één millioen liter, een 160.000 liter voor tractoren, 500.000 Liter gas- olië en een reserve voor diverse producten van 300.000 liter. De tanks wórden niet geklonken maar gelast. Voor het transport zal men gebruik maken van de zogenaamde „Loadlngrack", een methode, welke in de Verenigde Staten gebruikpiyk is. Thans kan een auto worden „geladen" mét een snelheid van 250 liter per minuut* met de nieuwe installatie gaat het vlugger n.l. 1200 liter per minuut. jongeman waren echter op het huwe lijk tegen. Hij lag bovendien ziek in bed en mocht niet naar beneden, toen de Haagse dames belden. Toen hij toch wilde gaan, werd hij door zijn vader, die er expres voor thuis gebleven was, tegengehouden. Zoonlief wilde daarop uit het raam springen, maar ook dat werd verhinderd. Toen vloog de jongeman in pyama de trap af en zijn verloofde om de hals. Maar de verbolgen ouders gaven zich nog niet zo gauw gewonnen. On der het geroep van: „En het zal niet gebeuren! Je moet eerst afstuderen en je kunt nog geen vrouw onderhou den" trachtten zij hun zoon te ontzet ten. Er werd aan weerskanten flink aan hem getrokken, totdat zijn ver loofde en haar moeder hem eindelijk een naburig kantoor wisten binnen te brengen. Zijn moeder riep toen, dat ze de politie zou halen. Even later reed er een taxi voor, die blijkbaar uit het kantoor was oe- steid. Het hele stel kwam naar buiten en toen de jongeman wilde instappen, begon het lieve leven van voren af aan. Tenslotte gelukte het aan net meisje hem in de taxi te duwen, waar hij uitgeput wegzonk in de kussens. De vader probeerde het portier aan de andere kant te openen, maar dit was op slot. De moeder vloog gillend op het Haagse meisje af en raakte slaags met haar. Het einde van alle opwinding was, dat de taxi met het jonge paar en schoonma pijlsnel in de richting van het Haagje verdween. Even later kwam er een jeep met agenten, maar toen die hoorden wat er aan de hand was en dat het hier Communist Hermans bekent Het communistisch Tweede Kamer lid J. H. Hermans uit Vaals, die met vyf andere communisten werd gear resteerd wegens aanzetting tot deser tie van militairen, heeft volgens Pa- rooi bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan hetgeen, waarvan hy verdacht wordt. Hy zou hebben ver klaard, dat de C.P.N. de door hem en de andere gearresteerden gepleeg de daden met goedkeurt en dat zy zelf daarvan de consequenties zullen moeten dragen. De heer Hermans heeft voorts aangekondigd te zullen bedanken ais lid vari de Tweede Ka- Verboden toegang voor koningen. Koning George reed Donderdag in grootse pracht en praal door Londen, om het nieuwe gebouw van het La gerhuis te openen. Hy werd onder weg luide toegejuicht. Daar de Britse traditie het de vorst verbiedt de vergaderzaal van het Lagerhuis te betreden, verrichtte de Koning de openingsplechtigheid in 't 900 jaar oude, aangrenzende ge bouw, de „Westminsterhall", waar zyn koninlclyke voorganger Karei de Eerste 300 jaar geleden tot de dood door de byl werd veroordeeld. Volgens 'Pass, heeft het „Ver. natio nale Vietnamese front" een oproep tot zJJïj leden gericht „tot mobilisatie van hei gehele Vietnamese volk". Onrechtmatige daad of niet? Donderdag is voor de president, van de Amsterdamse Rechtbank het kort geding voorgekomen tussen de Repu bliek der Zuid Mo) ukken en de K.P. M. Voor de Republiek pleitte mr. dr. C. Berkhouwer uit Alkmaar. Zoals be kend had de Republiek de K.P.M. doen dagvaarden in verband met net vervoer van troepen der RJ. naar Ambon. Pleidooi van de heer Verbrugge voor de vrijheid van de boer. v Wy zyn zo gewoon ons landbouwonderwys nis Iets heel gewoons to beschouwen, maar dat Is het toch beslist niet. Het heeft zelfs zyn weerga niet in de wereld en dat danken we, behalve aan de aard van ons volk, dat altyd bereid is om nieuwe kennis in zich op te nemen, aan hen die reeds vyftig jaar en langer geleden ons zyn voorgegaan op dit gebied. Deze woorden gebruikte minister S. L Mansholt Donderdagmiddag, toen hy In Schoondijke het niemve gebouw van de Rykslandbouwwinterschool opende met een toespraak, waarin hy de waarde van het landbouwonderwys in den brede schilderde. De byeenlcomst werd bygewoond door een groot aantal autoriteiten. Minister Mansholt was vergezeld van Ir. N. van Vliet, directeur van het i^andbouw-onderwUs, terwyi wy voorts zagen de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de leden van Ged. Staten C. PhUlpse •n C. Hamelink, de griffier der Prov. .Staten, dr. B. D. H. Tellegen, tal van burgemeesters van West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten en voorts tal van oekende figuren uit de kringen van de landbouw. Na een algemeen woord van wel kom van de burgemeester van rfchoondyke, de heer F. A. van Rose- velt, herinnerde deze eerste sprekei van een reeks van tien aan de voor geschiedenis van deze school en de eerste moeilyke jaren, waarbjj hy dank bracht aan de minister en alle andere instanties, die er toe hebben bijgedragen de bouw van de nieuwe school mogeiyk te maken. Tot de di recteur der school, de heer L. van Dyk, zeide spr., dat deze nu een ide aal in vervulling heeft zien gaan, en hy prees diens pionierswerk voor hel lanobouwonderwys in Zeeuwsch- Vlaanderen. REDE VAN DE MINISTER. Minister Mansholt zette, geiyk wy hiervoor reeds opmerkten, de bete kenis van dit landbouwonderwys nog eens in den brede uiteen en wees er voorts op, dat het er nu op aan komt dit hu verder tot ontwikkeling te brengen. De minister prees de uitste kende samenwerking, met name van de West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten, waardoor dit resultaat bereikt kon worden en noemde 't landbouw onderwys, naast het wetenschappe- ïyk onderzoek en de voorlichting, een van de pyiers, waarop onze land bouw verder tot ontwikkeling ge bracht moet worden. Herinnerende aan de grote crises ln de landbouw in de negentiger jaren van de vorige eeuw en omstreeks 1930, zeide spr., dat er ongetwyfeld meer slechte tyden zullen komen. Maar dan moet de boer kunnen voortploegen. Daarom is het nodig steeds by te biyven. Al kunnen we tevreden zyn over de vooruitgang van byv. de laatste tien jaar, we moeten blijven onderzoeken, rationa liseren en onze boerenstand ontwik kelen. Het voorbeeld van samenwerking, dat In het zwaar- getroffen West Zee-uwsch-Vlaanderen Is gegeven, kan ons allen tot een les zyn. Met de wens, dat de school voor de streek van steeds grote betekenis zal bjy- ken te zyn, verklaarde de minister 't nieuwe gebouw geopend. De Commissaris der Koningin, jhr mr. A. F. C. de Casembroot, gaf ui ting aan de vreugde en de dankbaar heid van het provinciaal bestuur en prees de goede geest, waarin dit schoolgebouw tot stand gebracht werd. Zeer in het byzonder wenste de Comipissaris de directeur der school, de heer van DijTc, met dit moment ge luk. (Vervolg op pag. t) 1 Mr. Berkehouwer voerde aan. Jat het volk van de Zuid-Molukken het recht heeft zich zelf onafhankelijk te verklaren. Eiseres bestaat als staat, die op recht matige wijze zijn onafhankelijkheid heeft uitgeroepen. Vijf schepen van de K.P.M. hebben deelgenomen aan landingsacties der R.I. op Ambon. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat de K.P.M. heeft deelgenomen aan oorlogshandelingen en hierdoor scha de heeft toegebracht aan de vermo gensrechten van eiseres. De advocaat van de KP.M., mr. Masthoff, achtte de Nederlandse rech ter niet bevoegd, te treden in de v. aag, of het optreden van de Republiek In donesië al dan niet een onrechtmatige overheidsdaad inhoudt. Wie is de eisende partij? Het is een zich noemende Republiek, die door geen enkel land is erkend. Erkent de rechter wel de Republiek der Zuid-Molukken als de eisende persoon, dan rijst de vraag of Indo nesië onrechtmatig daden pleegt je gens eiseres en in hoeverre de K.P.M. zich daaraan mede schuldig kan ma ken. Dat laatste kan niet, omdat een onderneming haar contractuele ver_ plichtingen moeilijk kan toetsen aan volkenrechtelijke normen, waarover de deskundigen het niet eens zijn De K.P-M. is bij contract gebonden aan de Republiek Indonesië. Scherp ontkende mr. Masthoff de beschuldiging, dat de K.P.M. materi aal ter beschikking zou hebben ge steld voor het aan land brengen van troepen en aldus mee zou hebben ge daan aan oorlogshandelingen. De con clusie van de K P.M. was, dat de pre sident de dagvaarding nietig dient te verklaren. Vader van 10 kinderen doodgedrukt. Te Oeffeit heeft zich een noodlot tig ongeluk voorgedaan doordat een paard op hol sloeg en de bestuurder tussen paard en wagen bekneld raak te. Een dokter kon slechts de dood constateren. De ongelukkige laat een vrouw en 10 nog jeugdige kinderen achter. VOCRSPFLT- AANHOUDENII KOUD WEER. Overwegend droog weer mei overdrij vende wolkenvelden. Meest zwakke wind, ln het Noorden van het tand ech ter maUge Oostelijke wind. In de ochtend op vele plaatsen lichte vorst Vanmid dag ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1