Landbouwperikelen der Benelux Nieuws uit Zeeland [A Nieuwe perspectieven geopend „Geloof in het voorbeeld van Zeeland" KLANKEN uit DE AETHER L AXE E R-AKKE RTJ E S di&fi sSafie^r: Een gedwongen Huwelijk 4 PROVINCIALE ZEEUWSE CUURANI DONDERDAG 26 OCTOBER 1950. De Belgische landbouw moet economisch en technisch verbeterd worden. Nu te Luxemburg de twee-daagse conferentie tussen de delegaties uit de ministerraden der 8 Bonelux-regerlngen weer achter ons liggen kan de voorlopige balans opgemaakt worden, alhoewel de tekst der genomen be sluiten nog- wel even op /Joh zat laten wachten. Het was dc achtste maal sedert de bevrijding, dat ministers der drie landen bijeenkwamen om te trachten de moeilijkheden te overwinnen, die de verwezenlijking van de Economische l'nie in de Weg stonden. Algemeen bekend mag worden verondersteld, dat deze achtste bijeenkomst speciaal gewjjd was aan de landbouwproblemen. Nadat op vroegere conferenties reeds vele netelige kwesties tot een bevredigende oplossing waren ge bracht, bleef als grootste sta-in-de-weg 't landbouwbeleid. Vandaar dat te Luxemburg de Nederlandse minister van Landbouw, Mansholt, en zijn Belgische collega, Heger, de hoofdpersonen waren, waarbij zij omringd werden door de respectievelijke ministers van Financiën. Economische Zaken en Buitenlandse Zaken, die hen als het ware tot daden moesten aansporen. Zoals men gelezen heeft is een grote mate van overeenstem ming bereikt, zodat wij mogen hopen, dat de werkelijke Benelux-Unie thans spoedig tot stand komt. (Advertentie) tiücten kwamen die lager in prijs wa ren. dan waarvoor men hier in West- Europa kon produceren. j NIEUW BEI.EID. i Doch iuist door het naar een anders richting groeien kon België met ge heel andere maatregelen volstaan om rijn landbouw te beschermen dan Ne derland en groeide aldus een geheel j ander landbouwbeleid. Terwijl Neder. land zijn akkerbouw tegen de lage graanprijzen en de lage veehoudery- prijzen moest beschermen doch Levens zich tot taak stelde zijn exportpositie te redden konder. onze Zuiderburen met het eerste volstaan. En dit kon l vrij gemakkelijk door importheffingen aai: de grenzen en enkele prijsbe- I schermende maatregelen. In Neder- i keer werd toegestaan voor een klein land ontstond echter noodgedwongen aantal landbouwproducten. Maar te- j 'n ingewikkeld stelsel van crisismaat- j vens hield dit protocol in dat elke i regelen, uitgevoerd door speciaal hier- Benelux-partner de bevoegdheid had voor ingestelde lichamen, de crisis- de invoer stop te zetten, indien op de centrales, die in oorlogstijd omgezet binnenlandse markt de prijzen zouden werden in de huidige bedrijfschappen, zijn gedaald tot een bepaalde mini- I De toestand in beide landen is na mumprijs. Zoals te voorzien was heb- de oorlog niet noemenswaard veran- ben België en Luxemburg van deze derd en het is begrijpelijk, dat bet clausule meer gebruik gemaakt dan I verschil in landbouwbeleid dus nog Nederland. I steeds groot is en ook maar niet in een j DE NIEUWE OVEREENKOMST, handomdraai veranderd kan worden. ruim 200 millioen gulden per jaar be dragen. Een en ander heeft indertijd bij d? Benelux-Ministerconferentie in Mei 1947 geleid tot het bekende landbouw- protocol, waarbij een vrij handelsver- Wat ziin nu de grote moeilykhe- den in de landbouwsector? Zijn er verschillen tussen de Belgische en Nederlandse landbouw en tussen het landbouwbeleid der beide legeringen en ztyn deze niet te overbruggen? In het kort kan gezegd worden dat deze verschillen inderdaad aanwezig ziin en dat zij vry aanzienlek zjjn. Er zijn verschillen in prijspeil, in loon peil. De pachten zyn na de oorlog in België ongeveer tweemaal zoveel gestegen als in ons land. Doch de grootste moeilijkheid is wel dat Ne derland een grote landbouwexport heeft, terwijl België veeleer een land- houwproducten-importerend land is en dat deze factor tot een totaal verschillend landbouwbeleid heeft ge leid. Nu zou men misschien op kun nen merken, dat beide landen elkaar prachtig aanvullen, doch jammer genoeg is dit niet het geval, daar in de eerste plaata België lang niet alle exportproducten van de Neder landse landbouw kan opnemen en in de tweede plaats de kostprijzen van deze producten in Nederland nog al wat lager liggen dan in België. Juist door dit laatste gevoelt de Belgische landbouw zich bij een openstellen van de grens ernstig be dreigd in haar bestaansmogelijkhe den. Merkwaardigerwijze bestaat er in wezen tussen de structuur van de Belgische en Nederlandse landbouw niet veel verschil. In beide landen overheerst het kleinbedrijf, terwjjl ook grondsoort en klimaat veel over eenkomst vertonen. De oorzaak van de hierboven ge signaleerde verschillen is slechts in de historie te zoeken. België richtte zich in de tweede helft van de vori ge eeuw meer op de industrie; Ne derland bleef veel meer landbouw- staat.. ANDERE REACTIE'». Door dit feit reageerden beide lan den anders op de grote landbouw- crisis in de tachtiger jaren. De Ne derlandse landbouw wierp zich vol energie op de intensieve gewassen en op het intensieve bodemgebruik. Het landbouwonderwijs en de voor lichting werden krachtig aangepakt en het gevolg was, dat de productie van de zogenaamde veredelde pro ducten zoals boter, kaas. bacon, eie ren. groenten en fruit een grote vlucht ging nemen en de export hiervan werd een belangrijke wel vaartsbron. Daartegenover stond dat de Nederlandse landbouw zeer afhankelijk werd van het buitenland. De grondstoffen voor deze veredel de producten zoals veevoeder, moes ten worden ingevoerd en de afzet van het éindproduct Werd afhankelijk vèn de. kooplust van en de markt prijs in hét buitenland. Wel zocht de Belgische landbouw MODERNISERING. I Juist doordat de Belgen hun land- dan in ons land en tengevolge van bouw op vrij eenvoudige wijze heb- de snelle groei van de bevolking in ben beschermd en deze hiervan wei- beide landen ontstonden er verschil- I njg beeft gemerkt, heeft ook de prik- »ende economische structuurs. De j j-el ontbroken om de kostprijzen te agrarische productie is in Belgie verlagen tot bijvoorbeeld het peil van °\'er het geheel genomen onvoldoende Nederland .dat immers steeds gedwon- Thans is een nieuwe overeenkomst tot stand gekomen die de indruk nog niét mogelijk is. De Belgische landbouw moet de gelegenheid heb ben zich aan te passen, doch wil men straks van een werkelijke Benelux spreken dan zullen ook de laatste ob stakels opgeruimd moeten worden. Wanneer de goede wil er aan beide kanten is zal het ook wel gaan. Men hoort wel eens klagen dat er met die Benelux maar slecht wordt opgescho ten. Als men enig inzicht heeft in de enorme problemen die reeds zijn op gelost of die nog op een oplossing wachten en dat zijn er gelukkig nog maar enkele en men beziet dit in de geschiedenis van beide landen grote gebeuren wat meer in het licht van een zich langzaam ontwikkelend besef van saamhorigheid van alle West-Europese volkeren, dan is het voor dc behoeften van het eigen volk. Nederland daarentegen ontwikkelde zich tot een belangrijk exportland van veehouderij- en tuinbouwproducten. Door de2e geschetste verschillen was de reactie van beider regeringen op de grote agrarische crisis van de dertiger jaren dezer eeuw eveneens verschillend. De landbouw vroeg zo wel in België als in ons land in die dagen om bescherming en verkreeg deze ook. Deze bescherming strekte gen wordt zo rationeel mogelijk te produceren terwille van de export, liet is hierdoor, dat de Belgische landbouw technisch en economisch bij de onze achter is en derhalve zeer huiverig om zich thans met een vol komen open grens te meten met de onze. Voorts spelen natuurlijk nog andere factoren een rol. Zoals wy reeds za gen is ook het loonpeil bij onze Zui derburen hoger. De pachtprijzen wor- zich uit over de akkerbouwsector, die 1 den in ons land kunstmatig laag ge- te concurreren had met de zeer goed' kope Amerikaanse granen en tevens over de veehouderijsector, daar de zo genaamde nieuwe en jonge exportge- bieden, zoals Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland, met veehouderijpro. J houden en zijn hierdoor een stuk-be neden de Belgische komen te liggen. Tenslotte was een grote grief de Nederlandse subsidies op het levens middelenpakket, die uit het Land- bouw-Egaiisatie-Fonds vloeien en wekt verder te gaan dan het protocol uuu"f'J7 Z- ZZ ZZZ' uZ van 1947. Toch blijkt ook hieruit weer j kor"*v dan, dat P'er5f °P dat een volledig openstellen van de I paalde datum klaar moet zijn be grens voor de agrarische producten rtoomd. WALCHEREN Nieuw- en St. Joosland RAADS VERG ADERIX G De Raad van Nieuw- en Sint Joos land zal Maandagmiddag 30 October 1950 in openbare vergadering bijeen komen. Biggekerke GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Biggekerke zal vergaderen op Vrijdag 27 October a.s. 's middags te 4 uur. De agenda vermeldt o.m. de vaststelling van dc gemeentebegroting voor 1951. Westkapelle BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Westkapelle, organiseert op Dinsdag 31 October a.s. een kookde monstratie samen met de P.Z.E.M. in dc Zwitserse Cantine, 's avonds half acht. Er zullen ook enige attractie's zijn. -JcmiiJVblV AXEL ALS INDUSTRIEEL CÈ.M'Kl.U In het weekblad „Elsevier" schreef de bekende Vlaamse auteur Maurice Roeland over „Zie Zeeland" en de culturele dagen. Hij herinnert aan de gespletenheid van de jonge generatie, aan de wrok en het verzet van jonge Europese dichters, die na alle ellenae er. verwoesting, welke de oorlog ons heeft nagelaten, zich afvragen in wel ke waarden men nog kan geloven. En Maurice Roelants antwoordt hen; ..Geloof in het voorbeeld van Zee land. Walcheren. Alles overstroomd en geen boom meer lévend. Vij jaar later is de bloei opnieuw begonnen. Een B ro I iiiuvun pracht van huizen en gemeenten weg- het hade tachtiger falen ook meerêeva=»d. Genoeg geweld om alle in een intensieve teelt doch in veeli 'chatten der traditie te vernielen Ge- mindere mate dan de Nederlendee. j Ü<»S met alles weggedoken om in net Feestpaleis te Gent die verrukkelijke DE AANPASSING.Gobelins te tonen, de Slag bij Ram- Hét aanpassingsproces aan de toe-mekens en de Slag bij Bergen op standen na de crisis van 1880 schreed i ^oom. die in „een expositie op Euro- in België heel wat minder snel voort pees peil naast de mooiste gobelin.'' van Audenaarde, Mechclen. Versailles met zouden misstaan. en juwelen. en oude prachtige uitgaven, en schil- derijen, en meubels en zulke rijke i costumes. Mijn jonge, gespleten en walgende vrienden! Er zijn in het Feestpaleis in de Provinciale Zeeuwse Courant] te Gent oude schatten uit Zeeland te 14 gcbooer ms ik Uw artiKel zien. afbeeldingen, foto's, diorama's „^ceianó oituC nog mogelijkueutm van wat uit een verdronken delta is gered en wederopgebouwd. Daartus sen bewoog zich, on beweegt zich el ke dag, Zeeuws volk in oud-regionaal costuum of in modern pak als het uwe en het myne. Ziet het aan. Het is een oud volk, Het is een jong volk. Het is een sterk volk. Het is een gezond volk. Het loopt met natuurlijkheid tussen zijn schatten der traditie en de nieuwe schatten, die het schept, onder zijn leuze, die nog niet ijdel geworden Is: Luctor et Emergo. Laten wé léren blozen over al onze angst en mismoed. arme vrienden, ten overstaan van dit Zeeuwse volk, dat bloost van zijn arbeid in polder en zeelucht en van een bloed, dat bijna te rijk ix Zéeland te Gent. Het brengt harmo nie in onze eenzijdigheden". En na nog verder de schatten, wel ke op de Zeeuwse tentoonstelling in Gent te bewonderen waren, te hebben beschreven, besluit Roelants: „Zoveel in Benelux-verband loopt stroef. Dit tenminste wordt geolied En ik, Gentenaar uit de Vier Ambach. fen. neem mij voor een tijd in Zee land te gaan sterken. Op de brug der Dietse landen? Wel neen. In een van de tonische reservaten van de Neder landse cultuur en zijn goede volksbo- dem". BENELUX EN VERBROEDERING. Ook het weekblad „De Linie" wijd de aandacht aan „Zie Zeeland". Wij citeren uit net relaas van de Brussel se correspondent, die naar Gent was gereisd: -Terwijl bij de Belgische Eerste-nii- nister, en vermoedelijk ook bij zijn Nederlandse ambtgenoot, protesten binnenkomen tegen al te optimistische Hier wordt de Benelux geolied. De Zeeuwse tentoonstelling in Gent, nu gesloten na in zestien dagen bijna 85000 bezoekers te hebben getrokken, heeft ook in de pers vun België en Nederland sterk de belangstelling gehad en mede daardoor er toe bijgedragen de culturele rijkdom van ons gewest nog eens onder de aandacht van de velen te brengen, voor wie Zeeland tot dusver nog weinig meer was dan een verloren, onbekend hoekje van ons land. verklaringen inzake Benelux, verbroe deren twee naburige Belgische on Nederlandse provincies rich, en scheppen zij een eenheid van inzicht en beleven, die op zijn minst verheu gend mag heten. Ondanks de grens palen aan weerskanten zijn Oost- Vlaanderen cn Zeeland nauwelijks door een staatkundige grens geschei den. Historisch zijn zij eén. Cultureel zijn zij twee uitingen van eenzelfde groei. »uur muustrie oaarne zou ik een correctie hierop Wiiièn aanorëngen. Door U wetu ook genoemd de fa briek der Compagnie iseeriandavse ae i Azote te Sluiskil. Uitdrukkelijk zou ik hierbij willen opmerken, dat deze ïabriek gelegen is op Axel» grondge bied. Het betreft hier een zeer be langrijke industrie van kunstmest stoffen e.d., waarbij reeds meer dan 700 arbeiders werkzaam zijn. Dit ls echter niet de enige industrie, die Axel heeft, Gewezen kan worden op de jongste vestiging van het Bast- vezelbedryf „Sentanen-Lor", de vlas industrie en enkele kleinere bedreven als carrosserie-fabriek, betonfabriek, textielfabriek, houtzagerij e.d. De mogelykheden om in Axel nieu we industrieën te vestigen moeten gunstig worden geacht, gezien de lig ging: van deze gemeente als centrum van Oost Zeeuwsch Vlaanderen, met spoorwegverbindingen, terwijl het ka naal naar Gent langs de grens der gemeente loopt. Ik meende goed te doen U van het vorenstaande op de hoogte te brengen. De burgemeester van Axel Van Oeveren. Naschrift van de redactie: Aan de burgemeester van Axel on ze verontschuldiging. Een betekenis vol deel van het industriële conglome raat, dat in de volksmond „Sluiskil" heet, ligt inderdaad op Axel's grond gebied en het draagt daardoor bij tot de groeiende betekenis van Axel als industrieel centrum. Dit openbaart zich op zeer spre kende wijze op de tentoonstelling Vlaamse stad. Tijdens de schooluren wemelt het op het expositieterrein van Oostvlaamse leerlingen, gekleed in dc kleurige costuums van Zeeuwse boe ren en boerinnetjes. Honderden Zeeuwse kinderen, die met het vlag- geschip van 3c Provinciale Overzet - dienst naar Gent Waren Overgestoken, kwamen hun Vlaamse kameraadjes de hand drukken. De „Koningin Juliana" had tevens Zeeuwse ruiters aan boord, die met de Oostvlaamse boerenruiters een verbroederingsdag hebben gehou den. Vol bewondering aanschouwden de Oostvlamingèn het Zeeuws-folklo ristisch spel der ringrijderij. Zeeuwse muizekcorpsen zorgden niet alleen voor de vrolijke noot, maar gaven 'er duidelijk blijk van, dat* hun traditie nauw verwant is aan de Vlaamse. Advocaten en rechters uit Zeeland luisterden in de Aula der Universi teit. gezeten naast hun Vlaamse con fraters en collega's, naar een reeks van voordrachten. Gelogeerd bij hun Oostvlaamse landgenoten, hebben de Zeeuwen niet zonder verbazing ook hier een gelijkheid van gemoed ont- dèkt. .Zie Zeeland", die in hechte samen werking tussen beide provincies mo menteel te Gent wordt gehouden". En hij vervolgt even verder: „Jong en oud. arm en rijk uit belde Niet door officiële verklaringen, maar provincies vieren thans een groots j eenvoudig door elkaar te leren kennen verbroederingsfeest in de oude onder hét motto „Zie Zeeland". Verbroederinghet grote tover woord van de2C tijd. behoeft dus geen zinledige phrase te zijn. Zeeland en Oostvlaanderen geven het voorbeeld, Vlissingen SCHOOLARTSENDIENST Nu de thans van kracht zijnde ge meenschappelijke regeling voor de schoolartsendiensten op Walcheren en Westelijk Zuid- en Noord Beveland haar rechtsgeldigheid op 1 December a.s. verliest, is door de Commissie van Beheer een nieuwe regeling ont worpen, welke o.m. voorziet in eer. uitbreiding van de Commissie van Beheer met vertegenwoordigers van het openbaar en bijzonder onderwijs en de verschillende kruisverenigln- gen. B. en W. van Vlissingen hadden 1 tegen de nieuw-ontworpen regeling j echter nog enige bedenkingen. Zo willen zy het aantal vertegenwoordi gers van het openbaar en het bijzon der onderwijs gelijk gesteld zien en ook wenst het college, dat de verte genwoordigers van het openbaar en j bijzonder onderwijs en de kruisver- enigingen voor een tijdvak van drie jaar benoemd worden, zodat vervan ging om de drie jaar mogelijk wordt. Aangezien de regeling 1 December moet kunnen ingaan, stellen B. en W. echter voor'voorlopig het ontwerp van de Commissie van Beheer te aanvaarden, doch zij verklaren te vens, dat zij er op rekenen, dat deze commissie de te berde gebrachte be zwaren spoedig in behandeling zal nemen. Eventueel zal het college zeil trachten een wijziging te bewerkstel ligen. MUZIEK- EN TONEELAVOND PERSONEELSVERENIGING „DE SCHELDE" Wie we! eens de ontspanningsavon den van de Personeelsvereniging be zoekt, weet dat er in deze vereniging hard gewerkt wordt. Het resultaat van deze arbeid in woord en toon is altijd wel de moeite waard. Zo zullen van de talrijke maar weinig bezoekers van het Seheldekwartier spijt van hun gang naar de Van Dis- hoeckstraat hebben gehad, want de zotte situaties, die daar op het to neel wei-den geschapen, waren een bezoek dubbel en dwars waard- „Kink in de kabel", zo heette de klucht, die door de toneelgroep op de planken werd gebracht. Het was een mal verhaal van een oude we duwnaar, die de kans kreeg om be wierookt te worden als mensenred der en die met zijn drenkelinge ging trouwen. Hy kon echter, niet zwem men en de „redding" was in werke lijkheid in het geheel niet door hem verricht. Het orkest, ditmaal geleid door de vrijdag. Fragmenten uit opera's van Mo zart worden uitgezonden over Hil versum II (15.20). De bekende ..Va riations Symphoniques" van César Franek. worden uitgevoerd door Ria Groot, piano en orkest (H. I 20.12j. „Vrije cn gebonden stijl in de com positie" wordt besproken in de reeks „Wij en de muziek". Toelich ting aan de vleugel cn door middel van gramofoonmuziek (H. II 17.20). Hilversum I. 7. 8, 13, 19, 20 en 23 nieuws. 7.15 Kinderzang. 7.45 Morgenge bed. 8.15 Amusementsmuziek. 9.00' Moe ders wil is wet. 9.35 Schoolradio. 10.05 Omroeporkest. 10.20 Radio Philh. ork. 11.00 De Zonnebloem. 11.40 Kamerkoor. 12.03 Metropole-orkest. 13.20 Orgelspel. 13 43 Voor de vrouw. 14.00 Strijkkwartet. 15.00 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 18.00 De Zonnebloem. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17,45 Kamer orkest. 18.30 Gramofoonmuziek. 18.45 Goeree-Overflakkee, klankbeeld. 19.15 Regeringsultzendtng. 19.15 Zangrecital. 19.48 Katholiek signaal en politiek overz. 20.05 Dc gewone man. 20.12 Omroepork. 21.40 Ja. zo was 't22.45 Avondgebed. 23.15 Wegen verkeersüag. 23.20—24.00 A la dansc. Hilversum II. 7, 8. 13. 18. 20 en 23 nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Och- 1 endklanken. 8.18 Felix Weingarten di rigeert. 9.00 Idem. 10.05 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Cello en plano. 11.15 Radiofeuilleton. 11.35 New- York Syir.ph. orkest. 12.00 Alt en orgel. 12.33 Sportpraatje. 13.20 Orkest concert. 14.00 Kookkunst. 14,20 Kamerorkest. 15.00 Boekbespreking. 15.20 Fragmenten utt opera's. 16.00 Orgelspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmprogr. 17.20 Muzikale causerie. 18.15 Accordeon-orkest. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.20 Economische causerie. 19.30 Wat met de kerk 20.15 Twee piano's. 20.35 De godsdienst en het moderne leven. 21.00 Verzoekprogr. 21.40 De Ducdalf. 22.00 Buitcnl. overz. 22.15 Swing and Sweet. 22.45 Avondwijding. 23.15 Huwe lijk van A tot Z. 23.30—24.00 Symphonie concert. (Advertentie) Krachtig toch Kampvrij werken teoen vers; Advertentie) dot kunt LI/tof op de. Ldjeedh AUP1NG comfixnaMe 'I (OftlCINELE fWPING ONDERMPfBPS EN OUPING POMD'JS BOVCNMar/MS) door: Mary Burchell 65 Eri Teresa zei met nadruk, alsof ze probeerde iets tegenover iemand te rechtvaardigen. „Het was een ongelukhele maal een ongeluk". „Ja natuurlek, gaf juffrouw So phia toe. „Maar erg vervelend niette min. Het spijt ons zó. Maar ik weet zeker dat moeder het erg prettig zal vinden, een nieuw zakdoekje voor u te maken". Iedereen zeurde zo over dat zak doekje, dat Teresa een hysterische behoefte gevoelde te vragen, of moe der ook een nieuwe brief zou schrij ven om de verloren gegane te ver vangen. „Wat zou je van een kopje thee zeggen, Mattie?" vroeg de oude da me op dit ogenblik lui<* „Is het daar geen tijd voor? Ik denk, dat juffrouw Vaylon ook wel een kopje wil, na al die opwinding". Het was voor iedereen duidelijk, dat de oude mevrouw Clark zich, achteraf beschouwd, verlustigde in die opwinding. En ofschoon ze een beetje brommend haar naaidoos in orde bracht, was ze zichtbaar op haar vrolijkst en levendlgst. „Wij zouden het bijzonder op prijs stellen, als u een kopje thee met ons bleef drinken, juffrouw Vaylon", zei juffrouw Sophia plechtig. „Dat is erg vriendelijk van u, maar ik kan werkelijk niet blHven, ik moét de lichting halen van... Teresa zweeg plotseling. Het was niet nodig meer een lich ting te halen. Ze had geen brief meer te posten. De brief was een hoopje aa geworden in de haard van me vrouw Clark. „U zoydt even vlug naar de over kant kunnen gaan, naar het postkan toor en dan terugkomen voor de thee", stelde juffrouw Mathilda voor, blikbaar verlangend het ongelukkige voorval goed te maken, dat zo wei nig in overeenstemming was geweest met de wei-geordende gang zan za ken in de studio. „Nee... nee... ik bedenk me dat ik niet meer naar de post hoef, de brief is verbrand", zei Theresa hortend en stotend. „O, lieve hémel toch!" riep juf frouw Sophia en ze zag er zo ont daan uit dat Teresa zich haastte haar opnieuw gerust te stellen. „Hij was absoluut onbelangrijk". Het gaf haar een afschuweiyk soort voldoening dit nog eens te zeggen. „Ik wil erg graag blyven theedrin ken, als het mag". Teresa bleef dus en juffrouw Mathil da bracht de wit met gouden Rock- inghamkopjes en verrukkelijke zelf gebakken koekjes, die zelfs wfllen de kolonel goedgekeurd zou hebben. Ze vonden allen juffrouw Vaylon zo vrolijk en lief. En spraakzamer dan ze vermoed hadden en zo knap met dat warme blosje op haar wan- ,r gen. Ze leek koortsachtig opgewon den. Mogelijk dooi' haar naderend hu welijk. Het zou elk meisje verrukt hebben, in zo'h belangrijke familie te trouwen, als de familie Burdem was. Toen ze wegging, kuste ze de oude mevrouw Clark, hetgeen juffrouw Mathilde en juffrouw Sophia haast té overdreven vonden. Maar de oude dame vond het prettig. Toen juffrouw Sophia dq deur opende om haar uit te laten, blies er van de straat een koude wind naar binnen, recht in de studio, zodat de oude dame vinnig riep„Laat die deur niet open, Sophie. Het tocht". Teresa, liep langzaam naar huis. Uiterlijk was ze heel rustig en nie mand had kunnen vermoeden, dat ze in een razende agitatie verkeerde. Je bent niet werkelijk schuldig, ver zekerde zü zichzelf. Je was niet van plan do brief te vernietigen. Dat wéét je. Je was zo vervuld van de noodzaak de lichting te halen, dat 't haast niet tot je doordrong dat er hting op tijd t (Wordt vervolgd heer Barendrecht, bracht bekende melodieën en de heer S. Maquelin oogstte met zijn zang een groot suc ces. Een gezellig samenzijn met een band o.l.v. de heer S. Visser besloot deze geslaagde avond. BENOEMING. Mej. B. Gillissen te Vlissingen werd benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Reettwijk. ONDERWIJZER SBENOEMING Op de voordracht voor de benoe ming van een onderwijzer aan de Vincent van Goghschool te Vlissin gen z\jn door B. en W. geplaatst de heren A. A. Janse te Domourg en J. Geelhoed te Kortgene. EXAMENS ZEEVAARTSCHOOL. Aan de dc Ruyterschool te Vlissin gen werd het diploma B 2, scheeps- werktuigkundige, behaald door de> heer J. J. M. Nijsse en het diploma C 1. scheepswerktuigkundige, door dc heer J. den Hollander. O.- en W -Souburg UITVOERING DER S.T.E.C. De Souburgse Toneel- en Cabaret club S.T.E.C. heeft in de Zwaan een uitvoering gegeven. Deze vereniging- bracht tot nog toe slechts toneelstuk ken met een dramatische inhoud en deze avond was het voor de eerste keer, dat dc spelers met een klucht voor het voetlicht kwamen, die geti teld was: „Die Brave meneer Pot" van Piet Mossenhoff. Gezegd mag worden dat alle spelers en speelsters de vele bezoekers 'n gezellige avond hebben bezorgd. Het stuk stond on der regie van de heer Jansen uit Vlis singen. De heer Reijerse, voorzitter der vereniging, sprak een openings- én slotwoord en deelde mede, dat er in dit seizoen nog een uitvoering ge geven zal worden. Aan mevr. Jansen werden bloemen aangeboden. Na af loop bleef men nog enige ogenblik ken opgewekt bijeen. Aa. Zaterdagavond wordt een twee de opvoering gegeven. OPENBARE VERKOPING. Ten overstaan van notaris J. L. v. d. Harst, had in Souburg een openbare verkoping plaats. Een huis met erf aan de Vryburgstraat 19 werd voor 4050 verkocht aan J. de Visser te Souburg; een huis met erf aan de Vryburgstraat 21 voor 4110 aan G. van Soelen q.q. te Sou burg: een huis met erf aan de Vrij burgstraat 4 voor f 1660 aan W. Wielemaker Jz. te Koudekerke en oen perceel bouwland op de hoek van de Braamstraat en Padweg voor 810 aan P. den Boer te Sou burg. TERAARDEBESTELLING H. J. C. VAN BERKEL. Dinsdagmiddag werd te Souburg dc heer H. J. C. van Berkel, in leven machinist bij de gemeentelijke zuive ringsinstallatie. ter aarde besteld. Op dc begraafplaats waren burgemeester A. H. S. Stemerding en de beide wet houders aanwezig. Door de burge meester werden waarderende woorden gesproken en de toewijding geroemd, welke de overledene altijd heeft be toond Nadat ds. L. C. Spijkerboer gl-h gedeelte uit 1 Petrus 1 had voorgele zen, dankte de heer E. Tange namens de familie voor de betoonde belang stelling tijdens de ziekte en na het overlijden. LEZING OVER „VREDERUST." Maandag a.s. zal er voor de afd. Souburg van de Ned Chr. Vrouwen bond in samenwerking met de al'd. Souburg van de leden van Vrederust in ..Renoboth" een lezing met licht beelden worden gegeven over „Vrede rust". Spreker is ds. J. F. v. Berg, geestelijk verzorger van de Stichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4