JONGE BAKKERS IN ZEELAND KRIJGEN BETERE OPLEIDING Schip op de Schelde, gestrand en gebroken. Lijdt niet langer AARDAPPELEN SMOKKELEN WAS WINSTGEVEND BEDRIJF -Oil wat mooi- SCH0EKMA6A2IJN JONGENS en MEISJES P.T.T.-DIRECTEUR VERTELT VAN SPANNENDE DAGEN ftie Minderfioui Besturendag voor Herv. Vrouwengroepen. DERDE KOELHUIS TE GOES PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 Een kolossale taart als eerste werkstuk. Een hoorasignaal weerklonk, een ere-haag van uit gekleide jonge men sen stelde zich op en de burgemeester van Goes stak een groot mes in een enorme taart. Op deze originele manier opende burgemeester mr- W. C. ten Kate officieel de eerste bakkerscursus in Zeeland, die gegeven wordt in de Goese Ambachtsschool. Groot was de belangstelling voor deze openingsplechtigheid. De. Ocht- majizaal in de school .was geheel be zet. toen de voorzitter van het school bestuur ir. M. J. Stoel Feuerstein in zijn openingswoord moest verklaren,- dat hij eerst wel wat vreemd had ge staan tegenover de idéé van een bak kerscursus in een ambachtsschool. Maar het bakkersvak is ook eeh am bacht en zelfg een heel mooi ambacht, zodat deze cursus zeker in een am bachtsschool thuishoort. Snr. wenste de directeur, de heerC. J. Buurman, die zich samen met de bakkersorganisaties zeer beijverde voor de organisatie van de nieuwe cursus van harte geluk en strekte deze gelukwens ook uit tot.de lera* ren. Hierna werd door burgemeester ten Kate de reeds'verr&elde symbol- Zeeuwse feestavond in Amsterdam. De Zeeuwse vereniging „Zeelandia" te Amsterdam heeft het seizoen 1950 1951 geopend met een uitvoering- die verzorgd werd door haar toneel club „Luctor et Emergo". In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer S. Rozemond zijn- genoegen uit over het feit dat zove- len naar het feestgebouw .Schinkel haven" waren gekomen- Nadat de aanwezigen staande het Zeeuwse volkslied hadden gezongen, kwam de toneelclub óp de plankén. Zy voerde de comedie „De Leugen in de Wieg"op, een stuk over boeren, meisjes en knechten. Natuurlijk droe gen de spelers de Zeeuwse kleder drachten, zodat er een echt Zeeuwse sfeer op het toneel heerste. Niet alle spelers en speelsters kon den zich op even vlotte wijze in het Zeeuws uitdrukken, maar hét stuk Werd op prettige wijze ten tonele ge bracht. Het viel dan ook zeer in de smaak bij het publiek', dat de acteurs en de regisseur met een stevig ap plaus beloonde. Na een dankwoord van de voorzit ter gaf hij het woord aan zijn collega uit Dordrecht, die namens de vereni ging „Luctor" et Emergo" aldaar in het Zeeuws de groeten overbracht. Alle aanwezigen werden uitgeno- dlgd op 30 October a.s. naar Dor drecht te komen, waar mevr. v. d< Broecke-de Man zal spreken over het boek „Hollands Glorie" en over de Zeeuwse tentoonstelling te Gent. Tenslotte gingen de stoelen aan de kant en weldra draaiden de Amster damse Zeeuwen lustig in het rond" op de tonen van een Wienerwals- sche opening verricht, waarbij hij hartelijke woorden sprak namens het gemeentebestuur. BAKKERSWERELD SPRAK Daarna kwam de bakkerswereld aan het woord. De heer G. Eckhardt vertolkte de blijdschap van de Ned. Bakkeisbond, waaryan de leden zo gesteld zijn op vakbekwaam perso neel, en" zijn woorden werden aange vuld door de heer J. de Jonge uit El- lewóutadijk, die voor de Bakkerij- commissie Zeeland het woord voeitie. Vijf en twintig jaar geleden begon men al met een bakkerscursus, maar de lessen moesten tijdens of na de werktijden worden gegeven. Nu is er een dagcursus en daarmee is een hartewens van de Zeeuwse bakkers vervuld. De heer Sanders van de Stichting voor vakopleiding in het bakkersbedrijf zag in de cursus een middel om het vak op hoger peil te brengen en de heer L. Goeman, wnd. voorzitter van de Prov. Zeeuwse Bakkersbond legde de nadruk op de sociale betekenis van de cursus: het diploma heeft grote waarde in ver band met de C.A.O. Tenslottb richtte de directeur, de heer C. J. Buurman woorden van Lading wordt in lichters gelost. In de nacht van Maandag op Dins dag is het 6470 ton metende en on der Panamese vlag varende s.s. Al cantara op de Ketelplaat gesti-and in het Belgische gedeelte van de Wes- terschelae bij de Kruisschans boven Antwerpen. Het schip behoort aan de rederij Ma rio Silvo te Lissabon en het was op weg van Antwerpen naar zee met een lading gestorte kolen. Zeven sleepboten uit Antwerpen arriveerden voor de hulpverlening, maar Dinsdagmiddag bleek, dat het schip was gebroken. Men is thans bezig de lading in lichters over te slaan. De bemanning van de Alcanta ra is van boord gehaald. AdvertentieJ dank aan allen, die aan de tot stand- koming van de cursus hadden bijge dragen. PROEVEN. Vervolgens serveerden leerlin gen van de Vakschool voor Meis jes gebak product van de jeug dige cursisten opdat de aan wezigen de vorderingen van de jeugdige leerlingen aan de smaak konden afmeten. Daarna werd de nieuwe bakkerg- afdelinw bezichtigd. In het uitstekend ingerichte leslokaal is een keur van electrische machines opgesteld, w.o. een volautomatische electrische oven met rijskast, een gekoelde werkbank met electr- koelkast, deegkneedma chine e.d„ zodat de jongens straks bij het betreden van de meest moder ne bakkerij, reeds in de geheimen van het vak zullen zijn ingewijd. (Advertentie) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83. 2.08 en 7.94. Voorbeeldboerderij op op Walcheren. (Slot van pag. 1). De plannen voor de bouw van een boerderij (schuur, boerenwoning en arbeiderswoning in de traditionele trant, in alle opzichten verantwoord, doch met vermijding van iedere luxe) worden thans besteksklaar gemaakt. Waarschijnlijk zal deze winter de aanbesteding volgen. Men hoopt de woningen het a.s. voorjaar en de schuur tegen de oogsttijd gereed te hebben. Een deel van het land is in middels al in gebruik; zo is reeds graszaad ingezaaid. Ook werd in middels een bedrijfsboer aangesteld, een boerenzoon uit Vrouwenpolder, die theoretisch en practisch in het vak doorkneed is en die bovendien gehuwd is met één der beste voor- melksters (leidster van melkcursus- sen) van Walcheren- De arbeiders zgn nog niet benoemd. VIJFTIEN MELKKOEIEN. Er zal met moderne, doch aan de practjjk getoetste en door elke land bouwer navolgbare methoden wor den geboerd. Het bedrgf zal zich zelf moeten kunnen bedruipen en er wordt gerekend met normale exploitatie kosten, gebaseerd op een normale pacht. Het ligt in het voornemen een zeer nauwkeurige boekhouding bij te houden, want ook dat is van belang voor iedere boer. Het hoofddoel van het bedrijf te Grjjpskerke is te komen tot de beste financiële resultaten op het gebied van de weilandexploitatie en rund veehouderij. De weidecultuur wil men omhoog trekken en men hoopt dit met het voorbeeldbedrijf te kunnen bereiken. Maar dan is het ook hódig, dat er sen veestapel niet hoog pro ductief vermogen aanwezig is. Er ko men ongeveer 15 melkkoeien; Een na deel vormt het ontbreken van een drinkwatervoorziening voor het vee op Walcheren. Aan de plannen' voor de aanleg wordt echter met gróót enthousiasme gewerkt. De verwachtingen ten aanzien van het voorbeeldbedrijf zjjn hoog ge spannen en daarvoor bestaat zeker reden. Het ziet cr naar uit, dat niet alleen de Wftfchei>e boeren er de vruchten van zullen plukken, maai dat ook de landbouwers uit andere laaggelegen gedeelten van Zeeland er veel van zullen kunnen leren. Er zal in de toekomst menige excursie naar het hart van het nieuwe Walcheren worgen gemaakt!- Adspirant-bakkers krijgen les in de ambachtsschool te Goes POLITIERECHTER. Zware straffen opgelegd. De chauffeur C. A. B. te Sluis had gedurende het eerste halfjaar van 1950 bg verscheidene landbouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen grote hoeveel heden aardappelen gekocht cn deze met behulp van vrachtauto's naar België gesmokkeld. Hij maakte dan gebruik van bin nenwegen waar geen controleposten zgn gevestigd en was blijkbaar zo goed op de hoogte van de diensten der douane-ambtenaren, dat hij nim mer werd aangehouden. Daar de prijs voor aardappelen in België toen be langrijk hoger was dan in Nederland, wist hij met deze practyken grote winsten te behalen. Nu moest hij zich voor de Bijzondere Politierechter te Middelburg verantwoorden voor zijn daden. Hij bekende het hem ten laste gelegde, maar zeide werkloos te zijn geweest. Ook was hij door langdurige ziekte niet In staat geweest werk zaamheden te verrichten. Door smok kelhandel probeerde hij toen nog iets te verdienen. De Officier van Justitie vond dit echter niet de juiste manier en eiste tegen verdachte een gevangenisstraf van vier maanden. De uitspraak luid- (Advertentie) is de HERFSTTOOI ia de etalages van: Engelse les voor Nederlandse douaniers. De Nederlandse douaniers te Sluis worden thans in de Engelse taal on derwezen. De lessen worden in de openbare school in Sluis gegeven. Het zal voor de Engels-sprekende vreemdelingen erg gemakkeiyk zgn. als de douane hen over enige tyd in hun algen landstaal te woord kan staan. A. J. DE LOOZE Te Zierikzee is op 66-jarige leeftijd overleden de heer A. J. de Looze, die tot Febr. 1944 directeur was van de N.-V. Zierikzeese Nieuwsbode. de twee maanden gev.straf met af trek van voorarrest. De koopman M. A. de B. uit Aar denburg die B. met het vervoer van de aardappelen had geholpen, werd veroordeeld tot 1 maand gev. straf voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. De landbouwer P. R. uit Aarden burg had ook medegewerkt aan deze smokkelaf faire, evenals zjjn zoon. Eerstgenoemde werd veroordeeld tot 3 mnd. gev. straf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd, alsmede f 250.of 1 maand. Zgn zoon kreeg 2 maanden gev. straf voorwaardelijk met twee jaar proeftgd én f 100.— of 1 maand. Mej. M. C. B. had dienst gedaan als „uitkijk" en werd hiervoor veroor deeld tot f 60.of 20 dagen. Ten slotte werd de chauffeur van. de smokkelauto, R. L. L. te Oostburg, veroordeeld tot f 50.of tien dagen en de aardappelhandelaar J. v. D. te Groede tot f 25.of tien dagen. f 1000 BOETE. De kunstmesthandelaar H. J. E. de M te Hulst stond terecht omdat hy even eens in het begin van dit jaar grote hoeveelheden kunstmest had geleverd aan Belgische grenslandbouwers. Ruim f 50001— had hy ontvangen aan gesmokkelde guldens, terwyi hy voorts een crediet verleende van on geveer f 17.000.welk bedrag be taald moest worden, als het beta lingsverkeer tussen België en Neder land weer normaal zou zijn. Dit alles was in strijd met het deviezenbesluit. Verdachte bekende het ten laste gelegde en werd veroordeeld tot f 1000.of drie maanden en drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De zaak tegen dertien Belgische landbouwers die kunstmest van ver dachte hadden betrokken werd voor onbepaalde tijd aangehouden. Tenslotte stond terecht de Belgi sche ingenieur F. P. J. J., die direc teur is van de tapijtenfabriek te Sas van Gent. Verdachte had de' laatste jaren de huur en pachtopbrengst van verschillende Belgische bezittingen geind in Belgische betaalmiddelen zonder daartoe toestemming van de Ned. Bank te hebben. De Officier van Justitie wees er op dat een dergelijke vergunning nagenoeg altjjd wordt verstrekt, maar dat het nodig was controle te houden op het vermogen van ingezetenen in het buitenland. Verdachte vond dat de Ned. Staat in dit geval te ver ging door zich tg bemoeien met de eigendomsrechten van anderen. Verdachte werd veroordeeld tot f 100.— boete of 20 dagen. .t Makelaars vergaderen in Middelburg. Ook de afdeling West-Brabant en Zeeland van de Vakgroep Tussenper sonen In Onroerende Goederen (ma kelaars) koos Middelburg uit als plaats voor haar jaarvergadering. Deze wordt op 9 November gehou den in de sociëteit „De Vergenoe- ging'.* Voor de meisjes: Zuiver wollen WINTERMANTELS grote sortering nieuwe modellen, vanaf 32.50 Wollen JURKEN elfen en in ruiten, vanaf 18.-- Prima wollen, geruite OVERGOOIERS vanaf 12— Zeer aparte wollen ESKIMO-PAKKEN met capuchon vanaf 30- Egyptisch katoenen REGENMANTELTJES met capuchon vanaf 38.— Voor de jongens: WINTERJASSEN leeftijd 7 jaar vanaf 27.85 JONGENSCOSTUUM 3-delig, met culotte en plus-four leeftijd 8 jaar vanaf 41.75 PLUS-FOURS leeftijd 6 jaar vanaf 14.25 WINDBREAKERS zuiver wollen ratiné in diverse tinten, leeftijd 12 jaar vanaf 40.50 in Gorduroy, leeftijd 6 jaar vanaf 23.10 GUMMI REGENJASSEN leeftijd 6 jaar vanaf 19.30 Door eigen fabrikaat, munt ESDEItS' kinderkleding uil in prima pasvorm, degelijke kicali- teil, lange levensduur en lage prijzen. J. Boerma jubileert te Goes Postdirecteur J. Boerma te Goes zal op 1 November a.s. 40 jaar in dienst zgn b\J de P.T.T. Het waren blijkbaar de Morseseinen, die hem aantrokken. Op 16-jarige leeftijd werd hy hulptelegrafist in zjjn geboor teplaats Maastricht. LANGE NOORDSTR. 10-12 MIDDELBURG „Als de dag van gisteren herinner ik me nog hoo ik daar begon", con stateerde de heer Boerma toen we hem op z'n plaatstoel hadden gekre gen, maar liever dan een dorre op somming te geven, vertelde hij van de twee grote perioden in zijn leven: de beide wereldoorlogen. DE 50 JOURNALISTEN. Van 1914 tot 1918 huisden in Maas tricht wel 50 journalisten, die daar het oorlogsnieuws doorgaven. Over dag gingen ze de grens over naar het oorlogsterrein in België en des avonds tegen elf uur doken ze in Maastricht op om het nieuws naar hun bladen te seinen. Alles ging per telegraaf en het was een sensatie toen de journalist Nypels van het Algemeen Handelsblad voor het eerst een telegram van 1000 woorden aanbood. Johan Luger, die voor de Telegraaf werkte voelde zich kind aan huls in het telegraafkantoor. Hij ging op de tafel naast het seintoestel zitten en dicteerde in ijltempo. Toen de Duitse keizer over de grens kwam seinde telegrafist Boerma de §ehele nachttelegrammen door naar ae keizersfamilie en het Duitse mi nisterie van buitenlandse zaken. „Dat was een spannende tyd" ver zuchtte de heer Boerma. MINDER PRETTIG. Minder prettig verging het hem in 1940 toen de Duitsers het P.T.T.-kan- toor in Maastricht vorderden en men voor een maand in de zaal van de Maastrichter Staar terechtkwam. En fin het ging! In 1943 werd de heer Boerma di recteur van het P.T-T.-kantoor xe Venraay. waar bij juist aan de tele foon hing toen Maastricht bevrijd werd. Telefonisch maakte hij die ge beurtenis mee! Later moest Venraay, dat voor twee derde deel verwoest werd, geëvacu eerd worden en nadat de waardepa pieren en het geld in oude zakken waren getransporteerd naar een bank kluis onder granaatvuur kon de P.T.T.-directeur vertrekken naar Hel mond en tenslotte naar Eindhoven, waar een tijdelijk P.T.T.-hoofdbestuur werd opgericht. Na een korte plaatsing bijhet hoofdbestuur in Den Haag in Augustus 1945 volgde een benoe ming als referendaris te Leiden en tenslotte de overplaatsing naar Goes. „Het bevalt me best in Goes. Ik houd me maar aan de slagzin van de directeur-generaal der P.T.T.: „Altijd bereid". Maar hetzij in functie, hetzij als gepensionneerdeik hoop nog eens terug te komen in mijn geboorte stad Maastricht!" zo besloot de heer Boerma. Advertentie kunsffianJel Middelburgse Lepelaar 'gaat naar Blijdorp. De bewoner van Middelburg, die momenteel een lepelaar in zgn bad kamer huisvesting verleent wy schreven daarover gisteren reeds heeft, in overleg met de politie, be sloten de vogel niet over te brengen naar het vogelpark Avifauna tc Al phen a.d. Ryn, doch naar de Dier gaarde Blijdorp te Rotterdam. Minimum-prijs voor bliek. Nu de bliekvissery op de Zeeuwse Stromen de laatste weken niet lo nend blijkt te zijn, zijn een aantal bliekvissers naar de Waddenzee ver trokken, om daar hun geluk te be proeven. In een Zaterdag te Bergen op Zoom gehouden vergadering is door de bliekvissers een minimumprijs vast- festeld voor de vis zowel als voor e schubben, van resp. 7% cent en 3.50 per kg. Mocht men meer kun nen besommen, dan zal dit niet di rect aan de visser worden uitge keerd, maar worden gestort in een gezamenlijke pot. Alle aanwezige bliekvissers stemden met deze over eenkomst in. ZEEUWSE ETSEN ANTIEKE PRENTEN Nieuwe Burg 8 10, Middelburg Provinciaal vertegenwoordigster aangewezen. v.;:; Dinsdag werd in „de Prins van Oranje" te Goes een zeer druk be zochte vergadering gehouden van be sturen der Zeeuwse Hervormde vrouwengroep C.J.V.F. De leidster, mevr. A. H. v. d. Graaff-Lammerink van Sas va"n Gent, opende met het le zen van Lucas 12:13-21, waarna zij eén bybelbespreking over dit Schrift gedeelte hield. Hierna werd een pro vinciaal vertegenwoordigster geko zen. Bij enkele candidaatstelling werd aangewezen mevr. A. H. v. d. Graaff-Lammerink. die daarop door een adviserend hoofdbestuurslid, mej\ H. J. Avelingh uit Velp als zodanig werd geïnstalleerd. Mej. Avelingh zette de bedoeling van de nieuwe functie uiteen, n.l. het vertegenwoor digen van de provincie op voor dit doel te beleggen bestuursvergade ringen, het organiseren van provin ciale bestu renvergaderingen en streekvergaderingen, hel vormen van ringen en het vervullen Van spreekbeurten. Vervolgens sprak mej. O. v. d. Akker, belast met de opbouw van het kerkelijk-, sociaal werk in Zêèlah'cf, de vergadering1 tóe.' n Hierna hield mej. Avelingh -een- le zing over het gezinsleveiï in verband met feestviering en alcohol-misbruik. Daarop vormden zich discïissie-groé- pen, waarna de in deze groépen gere zen vragen weer in de gehele verga dering werden besproken na een toe lichting van de spreekater. De geslaagde vergadering werd daarop door mej. Avelingh op de ge bruikelijke wgze gesloten. Bergruimte voor 700.000 kg fruit. De Veilingvereniging Goes heeft Dinsdagmorgen een belangrijk besluit genomen: er zal een derde koelhuis worden ingericht, waarin bergruimte voor 700.000 kg. fruit zal komen. De beide bestaande koelhuizen zijn vol en aan de helft van de aanvragen kon niet worden voldaan. De heer j. Q. C. Lenshoek, voorzit ter van de vereniging, besprak in zijn openingswoord het koelhuisprobleem en uitte de hoop, dat in November de Duitse grens weer open zou gaan voor Nederlandse appelen. Zonder hoofdelijke stemming werd daai-na besloten bet tweede deel van de voormalige stroopfabriek in te richten als koelhuis. Verkeersstremming aan de grens opgeheven. Bij de grenspost te Eede staat nóg steeds een bord met het opschrift, dat het verkeer tussen Sluis en Draaibrug gestremd is. Sedert enige tyd echter volgen de bussen van ae S.BM. en het plaatselijk verkeer weer de normale route, ondanks en kele kleine werkzaamheden aan de weg. Het wordt dus tyd dat het bord eens verwijderd wordt. Chr. Militair Tehuis te Bergen op Zoom jubileerde. Het 60-jarig bestaan van het Prot. Christ. Militair Tehuis te Bergen op Zoom werd Dinsdag gevierd met een Jubileumreceptie des middags te half vijf in de grote zaal van het tehuis en met een feestavond. Tal van autori teiten woonden deze recentie bij, on der wie de burgemeester van Bergen op Zoom, hoofdbestuursleden van de Bond van Chr. Mil. Tehuizen, van Pro Rege enz. De feestavond werd geopend met toespraak van dr. Dekker van „Vre derust". Daarna werd een aardig proejam afgewerkt. Onder de aan wezigen bevond zich gen. maj. Sitsen, commandant van het derde militaire gewest. Volgens de plannen van ir. Fergu son zal de verbouwing f 67.000.kos ten en de inrichting f 127.910.—. Voor 700.000 kg. bergruimte komt dit op f 0,30 per kg., terwijl bij niéuw- bouw de kosten zeker op f 0.50 per kg. zouden komen. Het bezit van de stroopfabriek Ie- vert dus een voordeel op van 70.000. Er komen in het gebouw twee grote koelcellen. Gasbewaring zal ditmaal niet worden toegepast, omdat men al vijf gascellen bezit. Besloten werd ook plannen voor de bouw van een tweede hangar voor 150.000 kisten nader uit te werken, waarbij ook gedacht zal worden aan overkappingen op de pakstations voor het opbergen van kisten. Uit de vergadering werd aangedron gen op het plaatsen van meer kisten bij de pakstations te 'sHeerenhoek en Oudelande. Het voorstel om een crediethypo- tbeek van f 300.000 aan te gaan bij de N.V. Grondkapitaalbauk voor de land bouw en dat via de Coöp. Boerenleen bank te Nlsse, werd ln die zin gewij zigd, dat nagegaan zal worden in hoe- verre deze zaak geregeld kan worden met de boerenleenbanken in de omge ving. die ook naar beleggingen zoe ken. Goedgekeurd werd de aankoop van 2 ha. grond gelegen langs de spoorlijn aan de Westzijde van de stroopfa briek. Bij de rondvraag werd gesproken over het lang achterblijven van kisten, waardoor steeds nieuw materiaal ge kocht moet worden. Van bestuurszijde wees men er op, dat de huur-naar.duur-regeling ^.oor de minister ongedaan werd gemaakt. Het Centraal Bureau van de Veilin gen beraadt zich thans over de kwes tie. Er zal iets op gevonden moeten worden. Daarna Sluiting. KUNST. Peer Gynt. OPVOERING TE MIDDELBURG DOOR OUD-LEERLINGEN DER R.H.B.Sk TE OOSTBURG. Zo hoge eisen stelt het dramatisch gedicht „Peer Gynt" van de Noorsb toneeldichter Henrik Ibsen aan dege nen, die het ten tonele brengen, dat slechts bij hoge uitzondering een bei roepsgezelschap zich aan een opvoe-- ring waagt. Slechts eenmaal durfde in de laatste kwart eeuw een Neder landse toneelgroep een opvoering aan. De Oostburgse oud-H.B.S.-ers voer den een sterk bekorte Nederlandse bewerking van „Peer Gynt" op ter gelegenheid van het jongste jutri- leum van hun school, zy kwanten er nu mee naar Middelburg en toonden daarmede een opmerkelijke moed. Reeds bg voorbaat wist mert even wel, dat zy te hoog grepen, dat aan hun werk vele gebreken zouden kle ven. Niettemin was eveneens reeds by voorbaat te waarderen, dat zy al thans de gelegenheid openden eeri „Peer Gynt"-bewerking op de plan ken te zien. Dat óndanks de handicap vah 'in vallers voor belangrijke rollen en een te zwakke pröjecÖefantaarn, die het decor gebrekkig overbracht, ver- seheidene taferelen 'n zeer suggés-! tieve werking uitoefenden, dat. dé costuums met smaak gekozen waren en dat de acteurs en actrices buiten gewoon rolvast bleken, bewijst, dat de regisseuse mevr. E. J. van de Broecke-de Man knap werk heeft verricht en dat de oud H.B.S.-ers zich. mét grote toewijding aan hug tc zwa-. re taak hebhen gegeven. Vandaar dan ook, dat wy voor deze poging om. een brok klassiek toneel tc brengen waardering hebben hoeveel onvol maakts aan deze poging eigen was;. Met. name gaat deze Waardering uit nagr de heer R. Verachoore, die de zware rol van Peer Gynt goed zeg de. maar als acteur natuurlijk te kort schoot. Mevr. M. Bruggeman-Steur- rfjs als Aase, mej. M. Schyve als Solveig en de heer B. Haaksma de Kofter en J. v. d. Plank (respectie velijk Directeur Krankzinnigenge sticht en Knopengieter). Mevrouw van de Broecke-de Man, droeg een verbindende, tevens ven duideiykende tekst voor, de heer Ab Lichtendahl speelde delen uit Griegs „Peer Gynt-suite" tussen de tafere len. De toeschouwers, die de. Schutters hof-zaal geheel vulden, beloonden-tie executanten na afloop met hartelgk applaus. Burgemeester mr. N. Bol- kestein dankte het gezelschap voor de opvoering. G.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2