PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister lieftinck: „Met de rug tegen de muur" Voorbeeldbedrijf op Walcheren NEDERLANDSE COMMUNISTEN GEARRESTEERD FRANKRIJK'S OPVATTINGEN OVER EEN EUROPEES LEGER 0E BILT Tweede Kamer besprak de belastingwetgeving Kantlijn Vandaag Hoofddoel: verdere ontwikkeling van de weilandcultuur 193e Jaargang - No.251 Dagblad uitgave van de firma Provtnciaie Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B. den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred G. Ballintün Pt verv.: W. Leertouwei en B A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: 3,90 p kw fr. p. p 1 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 Oct. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief, acieine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bui tfllsslngen Walst, «0 tel 2355. 4 lijnen Ib.g.g 2861 of 2160j:M'burg Londense Kaai 28 tel 2077 en 2824; Goe, L- Vorslslr 63. lel 2475 Ibgg 22231; Oostburg Pt Mauritsstr. 12. lel. 102; Tetneuren: Brouwer-W 8: ZlerlKzee' N Bogardalr C 160. lel 26 Geen verlichting van belastingdruk voor de middelbare inkomens. (Van onze parlementaire redacteur) Enige uren is de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, Dins dagmiddag in de Tweede Kamer aan hert woord geweest nadat hg ook verleden week Donderdag al geruime tijd gesproken had om zyn 5 be lasting-wetsontwerpen, betreffende de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting, de verlaging en technische wyziging van de omzetbelasting, de wijziging en de aanvulling van de Registratiewet 1917, de wijziging en de aanvulling van de Zegelwet 1917 en betreffende de personele belasting te verdedigen. Met z(jn kenmerkende grondigheid! Achter de met vele paperassen over. dekte regeringstafel nam hy rustig de tyd om alle tegen zgn voorstellen aangevoerde argumenten onder de loupe te nemen. Zo was door de anti- revolutionnalre heer C. v. de. Heuvel de klacht geuit, dat de loon- en inkom stenbelasting, ondanks de verlaging nog altyd te hoog is. Het nodige geld moet er komen, antwoordde de minister hierop. Zou men het tarief verla gen, dan moet de druk verschoven worden naar de indircte en dus kosten verhogende belasting. Daaraan zyn nog grótere bezwaren verbonden. Met sommige sprekers was de be windsman het eens, dat de sterke pro gressie in de loon- en inkomstenbe lasting spanningen opwekt, doch hg ontkende, dat de belastingmoraliteit" hieronder te lyden heeft. Er zgn lan den, waar de progressie geringerf is zo voerde hij aan maar daar is de belastingmoraliteit zeker niet be ter. De belasting is inderdaad zeer hoog, Zo zal bg het nieuwe tarief een gezin met twee kinderen en een inkomen van 60.000 per jaar een respecta bel sommetje overigens! 50% van dit bedrag aan belasting te betalen hebben. Naar gelang het inkomen minder is, daalt ook dit percentage. Tegen het voorstel van de heer H. J. Hofstra van de P. v. d. A. om het be lastingvrije minimum voor de loon- en inkomstenbelasting te verhogen, ontwikkelde prof. Lieftinck sociaal- economische bezwaren. De heren dr. A. M. Lucas (KVP) en G. Ritmeester (WD) hadden ge- fileit voor verlichting van do belas- ingdruk op de middelbare Inkomens. Vyf jaar bestonden de Verenigde Naties gisteren. Zij aanschouw den het levenslicht in een we reld van wanhopige strijd, die echter vervuld was van de zekerheid, dat Als die Verenigde Naties er nu maar een maal waren, er ten minste nooit meer oorlog komen zou. Hun eerste lustrum vieren de Verenigde Naties in een we reld. die wederom vol strijd is en ge bukt gaat onder de vrees voor een oorlog, die ieder ogenblik los kan barsten. Zo beschouwd is het nut der V. N. slechts matig geweest. Gelukkig is er hoopvol perspectief. "Door vastberaden positie te kiezen te gen de eerste agressor, hebben de V N. bewezen een nuttiger instrument voor de vrede te zijn. dan de Volke renbond van 19191939. De eenheid is groeiende. De zekerheid, dat iedere aanvaller de gehele wereld tegen zich zal vinden, zal ook de sterkste staat tot nadenken dwingen. Het is overigens merkwaardig, dat het zeer moeilijk blijkt om op dit moment een nieuwe leider te vinden voor de Verenigde Naties De Noor Trygve Lie is van de kaart. Vijf jaar geleden was hij de candidaat der Sowjet-Unie voor het voorzitter schap voor de eerste algemene verga dering. Hij werd toen verslagen door Paul Henri Spaak. Toen werd Lie met krachtige steun van Moskou gekozen tot secretaris-generaal. Hij bleef zich in de Sowjet-gunst verheugen, totdat hij verontwaardigd de communistische agressie in Korea brandmerkte. Verleden week sprak de Sowjet- Unie haar veto uit over de herbenoe ming van Lie. En sedertdien zoekt men naar een opvolger. Als één staat geen critiek kan ver dragen, dan Sowj et-Rusland! Nog altyd is de Bijbel het meest gelezen boek ter wereld. In zijn laatste opiniepeiling heeft het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen over het gehele land ver spreid, en uit alle lagen van de bevol king de vraag gesteld: „Leest u gere geld in de Bijbel of niet?" De resultaten zijn als volgt: leest ge regeld in de Bijbel: 30 procent: leest niet geregeld in de Bijbel: 68 procent: geen antwoord: 2 procent. Grote verschillen traden op naar de fodsdienstige overtuiging van de on- ervraagden. Leest in de niet Bijbel: geregeld geregeld Gereformeerden 97 pet 3 pet Ned. Herv. 53 pet 45 pet Niet aangesloten bij kerkgenootsch. 8 pet 89 pet Katholieken 3 pet 97 pet Bedenkt men. dat ook velen, die niet regelmatig in de Bijbel lezen er zeer zeker van tijd en wijle in lezen, dan mag met recht geconcludeerd worden, dat de Bijbel nog altijd net meest gelezen boek is. De minister vestigde er echter de aandacht op, dat deze inkomens al min of meer ontzien zgn en dat de zware druk vooral ligt óp de hoge in komens. Wel was hg van oordeel, dat de stijging van de Inkomens in de groep van 9000 tot 24.000 achter gebleven is bij de stijging van de be lasting, doch aan deze categorie is de regering tegemoet gekomen door een gunstiger regeling vopr de schoolgel den. De bewindsman voelde, dat er re- deiykheid ligt in de wens van de heren C. v. d. Heuvel (AR) en ir. C. N. van Dis (St. Ger.) om een speciale regeling te treffen voor de onderne mers met wisselende inkomsten door bijvoorbeeld een verrekening na drie jaar. Hoewel hg beducht was voor de daaraan verbonden technische moei- lgkheden, verklaarde hy zich bereid een poging te doen om te dien aan zien een aanvaardbare regeling te ontwerpen. Tegen de omzetbelasting waren vooral bedenkingen geopperd door de communisten. Het zal ae heren niet aangenaam in de oren geklonken heb ben van de minister te vernemen, dat in Rusland de omzetbelasting 55.2% van de totale belastingopbrengst uit maakt Overigens stipuleerde prof. Lief tinck nog eens, dat boter en spysolle gedeeltelik en het herstellen van schoenen geheel van omzetbelasting vrygesteld zijn. De vrystelllng van boeken zal hij nog overwegen. Ann de wens om koekjes en biscuit geheel of gedeeltciyk buiten de ïyst van be laste bakkery-producten te plaatsen, zou hij proberen tegemoet te komen. Uitvoerig heeft de Kamer naast ministers' rede gerepliceerd. Daar bij verzocht men hem onder anderen zo zuinig mogelijk met de overheids gelden om te springen, het gehele Ne derlandse volk duidelijkte maken, wat met de belasting opbrenstge daan wordt en in elk geval de belas tingen, naar draagkracht over allen te verdelen. De verlaging van de loon en inkomstenbelasting achtte men geen compensatie voor de huur-ver- hoging. De minister verklaarde uitdrukke lijk, dat de regering geen verdere concessies kan doen. Ook kon hH niet toezeggen, dat er geen voorstellen tot verzwaring zullen komen. WAJ staan met de rug. tegen de muur" zio zeide hg. Tenslotte werden de afzonderlijke wetsontwerpen behandeld. Deze be handeling zal vandaag worden voord gezet. Zes Limburgers, onder wie het Kamerlid Hermans Naar thans ëërsiliéfcénd is geworden zyn verleden week in drie Zuid-Lim burgse plaatsen n.1. Vaals, Brunssum en Kerkrade, dóór de rykspolitie zes communisten gearresteerd. Zy wor den er van verdacht desertie te héb ben teweeggebracht en bevorderd van militairen in dienst van land- en luchtmacht. Onder de zes communis ten bevindt zich het Tweede Kamer lid J. H- Hermans uit Vaals, die te vens lid is van de Provinciale Staten van Limburg. Hy werd verleden week In de nacht van Donderdag op Vry- dag van zgn bed gelicht, nadat hy uit den Haag was teruggekeerd. Repatriëring uit Indonesië wordt mogelijk vertaagd. De mogeiykheid bestaat, dat het vertrek van een aantal Nederlandse militairen in Indonesië naar Neder land enige tijd zal worden uitgesteld, aldns verneemt het A.N.P. van welin gelichte zyde. Dit uitstel zou dan zijn oorzaak vin den in de noodzakelijkheid om de kampen van Ambonnese militairen, die nog niet zijn gedemobiliseerd en wachten op verscheping naar Ambon, te bewaken. Men zal indien uitstel van repatriëring van Nederlandse soldaten noodzakelijk mocht blijken in ver band met de situatie op Ambon al lereerst trachten vrijwilligers te wer ven voor langer verblijf in Indonesië. Indien zich niet voldoende militairen opgeven om vrijwillig langer te blij ven zal een aanvullende groep worden aangewezen. De Nederlandse regering zal in ieder geval niet besluiten tot uitstel van repatriëring van een aan tal Nederlandse militairen zonder voorafgaand overleg met de Indone sische regering. is het 8 jaar geleden, dat de slag bg El Alamein een keerpunt bracht in de strijd in Afrika. De opmars van gene raal Rommels troepen was ge stuit. is het 125 jaar geleden, dat te Wenen de koning van de wals, Joharih Strauss, werd ge boren. Volgens kringen van het Vaticaan wordt de toestand van kardinaal Minds- centy, die In Hongaarse gevangenschap verkeert, snel slechter en hebben de com munistische autoriteiten de laatste maan den de hulp van zeven specialisten inge roepen. De vyf andere gearresteerden zyn H. Leenders uit Vaals, P. J.- Bert rand uit Vaals, P. L. F. van Buren Len- sinek, die ook het pseudoniem GIse* ken gebruikt, uit Vaals, J. Droomers uit Brunssum en N. F. J. Bitter uit Kerkrade. P. Bertrand en van Buren Lensink zyn-gemeenteraadslid van Vaals. H. Leenders zat vroeger in de gemeenteraad van Vaals. Berlijnse „vrijheidsklak" werd Ingewijd. De tien ton wegende bronzen „vrij- heidsklok", groter dan de beroemde Big Ben in Londen, is Dinsdag onder grote belangstelling van autoriteiten en publiek ingewijd. Voordat de voor malige Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland, generaal Lucius Clay ,op de electrische knop drukte, die de klok voor het eerst in bewe ging bracht, sprak hij „de verklaring van geloof in de vrijheid" uit. die op een door een millioen Amerikanen ondertekende oorkonde aan de voet van de klokketoren van het gemeen tehuis werd ingemetseld. Des nachts zullen in de top van de klokketoren vier rode lampen branden als herinnering aan de Berlijnse lucht brug. Dr. Drees nam afscheid van „Korea-bataljon". Toespraak tot de vrijwilligers. Op het Binnenhof in Den Haag heeft minister-president, dr. W. Drees, officieel afscheid genomen van het Nederlandse detachement, dat zich Donderdag gaat inschepen voor Korea. De minister-president richtte zich in een toespraak tot de vrijwilligers. Wel is het getij in Korea reeds gekeerd en „schijnt de georganiseerde tegenstand gebroken", zo zei dr. Drees, „maar toch wacht u daarginds nog een grote taak: als bezettingstroepen zult ge meewerken aan het herstel van orde en veiligheid. Dit is een historische taak omdat voor de eerste maal in de Seschiedenis gemeenschappelijk door e Ver. Naties wordt opgetreden te gen een agressor. Wy leveren onze bescheiden bgdrage, niet omdat wg strgd wensen, maar omdat wg in plaats van geweld recht willen stel len". i— De gemeente Beek (N.B.) zal met ingang van 1 Januari 1951 Prinsenbeek heten. Herleving van Duits militairisme moet koste wat koste vermeden worden. „Duitse Europeanen" kunnen hun plaats krijgen. De Franse minister-president Ple- vèn heeft Dinsdag in de Franse Na tionale Vergadering verklaard, dat zyn regering zal voorstellen, om on middellijk na de ondertekening van het zes-mogendhedenverdrag tot uit voering van het plan-Schuman, een Europees leger te vormen, Plevèn verklaarde zich tegen vor ming van Duitse divisies en stichting van een Duits ministerie van verde diging, daar dit vroeg of laat onver- mijdelgk leidt tot heroprichting van een nationaal Duits leger en dus tot herleving van het Duitse militairis me. Het is een feit, dat Wesb-Duits- land, hoewel niet aangesloten bg het In Den Haag werd officieel afscheid genomen van het Nederlandse De- tafcherrient Verenigde Naties, dat eerstdaags wordt ingescheept voor Korea. De Minister President Dr. VV. Drees, inspecteert, vergezeld van de Mi nister van Oorlog en Marine Mr. H. L. s' Jacob, het detachement. Tsjiang Kai-Sjek koestert grote plannen. De leider der Chinese Nationalisten Tsjiang Kai-Sjek heeft in een radio rede verklaard: „Wg zullen onze basis Formosa versterken voor een offen sief tegen het vasteland, teneinde het verradersregiem van Mao Tse-Toeng en Tsjoe-Teh te vernietigen en Rus land te verdryveiL" Brits kabinet besprak verdwijning van Pontecorvo Het Britse kabinet heeft Dinsdag tijdens een spoedzitting de verdwij ning van prof. Pontecorvo besproken Volgens regeringskringen beschikte de geleerde niet over geheimen die de Russen al niet wisten. Men maakt zich daarom niet al te bezorgd over de geruchten dat hij zich in Moskou bevindt. Studenten uit negen landen zongen te Rome fascistenliederen. De politie heeft Mussolini's 21-jari- ge dochter Anna Maria tgdens een congres van 200 studenten uit negen landen, waarop een nieuwe uiterst rechtse internationale jeugdbeweging werd opgericht, uit de zaal ver wijderd. Toen Anna Maria de vergaderzaal binnenkwam hieven de studenten het fascistische „Giovinezza" aan en brachten hierbg de nazigroet. De politie spoedde zich naar de schouwburg, waar 't congres werd ge houden en verzocht Anna Maria de zaal te verlaten. Toen zij de zaal ver liet werden er nazi-liederen gezongen. Jongelieden uit Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, België, Spanje, Portugal, Zwitserland, Zweden en Italië waren op het congres bgeengekomen. Het congres was georganiseerd door het Italiaans nationaal jeugdverbond. Complete boerderij en vijfentwintig bunder land. De Walcherse boer behoeft men niet zo heel veel meer te leren: hy kent zyn grond en weet wat hy er uit kan halen. Vooral gedurende de laatste decennia, waarin het landbouwonderwijs zo'n hoge vlucht nam en de me chanisatie steeds verder schreed, heeft hy metterdaad getoond met zyn tyd mee te gaan; niet langer past op hem het etiket „conservatief". Maar geen mens is te oud om nog iets op te steken, temeer, daar Walcheren toch wel met zeer byzondere problemen worstelt en daarom zal het voor- beeldbedryf, dat binnen afzienbare tjjd midden op het eiland wordt ge sticht, van byzonder groot nut kunnen zyn voor de verdere ontwikkeling van de Walcherse landbouw, met name van de weid ecu 1 tuur. De akkerbouw is de laatste veer tig jaar geweldig vooruitgegaan in Zeeland, maar de rationalisatie van de weilandexploitatie is een veel ge compliceerder vraagstuk, een vraag stuk, dat vooral de laatste jaren on der ogen gezien móét worden, omdat Vadertje Staat weinig of geen devie zen voor veevoeder-aankoop in het dollargebied kan afschuiven. In een onderhoud met de heer C- Zwagerman, Rijkszuivelconsulent voor Zeeland te Middelburg, die een belangrijke bgdrage voor de totstand koming en de uitvoering van de plan nen tot stichting van een voorbeeld- bedrgf heeft geleverd, vernemen wij, dat die plannen reeds 30, 40 jaar ge leden opdoken. De laatste tyd zyn el ders in den lande proefbedryven en voorbeeldbedryven, waarop een be paalde exploitatievorm kan worden gedemonstreerd, ontstaan, maar Zee land bleef op dit punt achter .hoewel de idee wel leefde. Toen echter de mogelijkheid kwam om deze te verwezenlijken, is men niet stil blijven zitten. Na de bevrij ding was de Stichting „Scheldemon- den" in de gelegenheid een belangrij ke som gelds te verdelen en zocht voor de besteding daarvan contact met de Stichting „Herstel Zeeland 1945". Algemeen was men er in de ze stichting voor geporteerd, het geld te gebruiken voor sociale-, hygiëni sche- en culturele doeleinden. De Stichting voor de Landbouw en de heer Zwagerman kwamen toen onaf hankelijk. van elkaar met een voor stel om een gedeelte te reserveren voor de stichting van proef- en voor beeldbedrijven. De kogel ging door de kerk: 130.000 werd uitgetrokken voor de landbouw, waarvan 15 000 bestemd werd om te bevorderen, dat de W est-Zeeuwsch-Vlaams e boeren de beste werktuigeninspan zouden aanschaffen, terwgl 65.000 moest dienen voor de stichting van een proefbedrijf van plm. 40 bunder in 'n febied met goede zavelgrond en 50.000 werd gegeven voor het Wal cherse voorbeeldbedrijf. STARTKAPITAAL. Nu begint men in deze tyd met een halve ton niet veel, wanneer men grond moet kopen en een complete boerdery moet bouwen. Een bgdrage en een subsidie van de Regering wa ren niet te verwachten, maar geluk kig kon toch het startkapitaal ver kregen worden, omdat men ook nog een bgdrage kon krijgen uit de z.g. Ierse pot (de opbrengst van door ae regering verkochte ossen, die door Ierland waren geschonken, alsmede een som van 5500.die men met hulp van de stichting „Nieuw Wal cheren" van Nederlandse landbouw coöperaties ontving. Daar algemeen werd ingezien, dat het voorbeeldbedrijf mee zal helpen om de herverkaveling te doen slagen, was de Stichting Beheer Landbouw gronden bereid 25 bunder land, die vry kwamen door vertrek van boe ren naar de N.O. Polder, te verpach ten. Deze grond ligt by Hoogeiande in de gemeente Grypskerke en Is wel uitermate geschikt om als voorbeeld bedrgf te dienen, daar de kwaliteit typisch is voor Walcheren. De ene helft zal gebruikt worden ais bouw land, de andere als weiland. (Vervolg op pag. 2) Noord-Atlantisch Verdrag, wel de voordelen van het hieraan verbonden veiligheidsstelsel geniet. Daarom is het niet meer dan billijk, dat ook West-Duitsland zijn aandeel bijdraagt voor de verdediging van West-Euro pa. Naar de mening van de Franse re gering zou een Europese minister van verdediging moeten worden benoemd door de regeringen der samenwer kende staten, die verantwoording schuldig 'zou zijn aan zyn opdracht gevers en een Europese algemene vergadering. Hy zou in het bijzonder worden belast met de uitvoering van de algemene richtiynen, welke hij zou ontvangen van een raad, samenge steld uit ministers van de samenwer kende landen. DIRECT CONTACT GEWENST De contingenten, die door de deelnemende staten voor een Euro pees leger zouden worden geleverd, zouden op basis van de kleinst mo gelijke eenheid worden ingelgfd. De kosten, verbonden aan de stichting van dit leger, moeten in een gemeen- schappelgke begroting worden ver werkt. Ook verklaarde de heer Ple vèn, dat een gedeelte van de bestaan de nationale weermachten, al was dit geplaatst onder een verenigd opper bevel, in de overgangsperiode ver- moedelgk niet ineens in een Europees leger zou kunnen worden ingelgfd. Hg zeide voorts, dat de Franse re- ?ering een direct contact tussen de '.S., Engeland, Rusland en Frankrgk voorstaat. Schoten uit Mandsjoerije op Amerikaanse vliegtuigen? Volgens nog onbevestigde berichten uit Wonsan zyn Amerikaanse vlieg tuigen, die by do Mand§joeryse grens opereren, van over de N.-Koreaan- se grens beschoten De speerpunten van de verenigde strgdkrachten bewegen zich zo snel vooru't, dat zg de aanleg van de ver bindingen voorgekomen zyn. De weer stand brokkelt meer en meer af. Achter de linies neemt de activiteit van de guerrillastrijders evenwel in verontrustende mate toe. In Seoel zijn 9000 personen door de politie on dervraagd, daar zij verdacht worden van samenwerking met de Noord-Ko- reanen. Onder strenge bewaking heeft de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee ter gelegenheid van de Dag der V.N. in Seoel een menigte van 40.000 man toegesproken. De Amerikanen hebben de eerste Russen, die In Korea in hun handen zyn gevallen, te Pjongjang in het be lang van him veiligheid in bewaring genomen. Het betreft hier twee man hen en een \touw, van wip men ge looft, dat zy zakenlui zyn. Chinese communisten krijgen bevel Tibet binnen te rukken. Eenheden van het Chinese commu nistische leger hebben bevel gekregen Tibet binnen te rukken, aldus heeft "het persbureau „Nieuw China" Dins dagavond te Peking gemeld. In het bericht wordt gezegd, dat de troepen de 3.700.000 tibetanen ,,van de imperialistische verdrukking zullen bevrjjden en de nationale defensie van China's westhoek verstevigen". Jolson zingt niet meer. De vooral door de film beroemd ge worden Amerikaanse zanger Al .Jol son, die een week geleden uit Korea, waar hg voor de troepen was opge treden, terugkeerde, is op 62-jarige leeftijd overleden. Jolson trad op in de eerste spre kende film, „The Jazz Singer". Zijn liedjes „Mammy" en ,Sunny-Boy" zijn over de gehele wereld populair ge worden; van het laatste werden meer dan een millioen gramofoonplaten verkocht. Over zgn leven werden na de oorlog twee films gemaakt: „The Jolson Story" en „Jolson sings again". Zigeuner-schietpartij voor de Maastrichtse rechtbank. In Mei ji. werden bij een schietpar- ten in een café te Sittard, waar tal van zigeuners op bezoek waren, twee personen gedood. De Maastrichtse rechtbank heeft deze zaak thans on der grote belangstelling behandeld. De verklaringen der getuigen waren echter zeer verward, zodat het moei lijk was voor elk eeval de schuld nauwkeurig vast te stellen. Toch wer den wegens doodslag en zware mis handeling gevangenisstraffen geëist van 7 en 2M jaar. De uitspraak volgt over veertien dagen. vocffSPFir. VRLI \"EEL WIND Geldig tot Woensdagavond. Droog weer met plaatselgk wolken banken. Matige en in de middag ty- delgk krachtige wind tussen Oost en Noord-Oost. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1