PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Gordijn kan worden opgetrokken" aldus Wysjinsky Waardig slot van Zeeuwse dagen en tentoonstelling in Gent BILT Kantlij nn Korea stoutmoediger. Putten herdenkt zijn doden HET ZIJN DE MENSEN ZELF DIE DE TOEKOMST MAKEN FRANKRIJK WIL EUROPESE MINISTER VAN DEFENSIE Prijsverlaging in België van 5 pet. Vandaag Communisten in de Ver. Staten gearresteerd. DE VOORSPELT: 193e Jaargang - No.250 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B, den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.- G. Ballintyn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3,90 p. kw.; fr. p, p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 October '50 ADVERTENTIEPRIJS: 13 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen VValsti 58 60, tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L, Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Temeuzen: Brouwerijstr. 2: Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 2fl Maar dan moet Russisch controleplan op atoomenergie worden aanvaard. Kunnen Communistische en Kapitalistische stelsels naast elkaar bestaan? Wysjinsky heeft Maandag in de politieke commissie van de V.N. ver klaard, dat „de deuren zouden worden open gezet en het gordijn opgetrok ken in de Sowjet-Unie, als het Russische plan voor controle op de atoom energie zou worden aangenomen". Hij zei, dat de Westerse eis tot volledige vrijheid van inspectie zwart op wit stond in het Russische plan voor internationale controle op de atoom energie, dat in 1947 is ingediend. De bepalingen van het Russische plan over het hoofd zien, was een misdaad. Als iemand dat plan niet kon aan vaarden, was het uit overwegingen, die de vrede vreemd waren. „Dit moet men goed bedenken, omdat bij elke bom geantwoord wordt", aldus Wysjinsky. Het Russische voorstel maakte in spectie in elk land ter wereld moge lijk „op de geringste aanwijzing en zelfs zonder schriftelijk bewijs". Er zou geen recht van veto zijn. De in ternationale commissie zou haar be sluiten bjj eenvoudige meerderheid nemen. Wysjinsky vestigde de aandacht op de door Stalin geuite mening, dat de communistische en de kapitalisti sche wereld naast elkaar konden be staan. De Zeeuwse Dagen in Gent zijn ten einde en met dankbaarheid mag men vaststellen, dat de hooggespannen verwachtingen volle dig in vervulling zijn gegaan. Natuurlijk zijn er mopperaars, die oordelen, dat het nog beter had ge kund. Zij zouden een meer dynami sche expositie hebben gewenst, een tentoonstelling met beweging, met kantklosters, met houtsnijders, met films van het Zeeuwse leven en wat dies meer zij. Zij vergeten, dat Zee land uit een smalle beurs moest put ten en vervulling van hun wensen alleen reeds financieel onmogelijk was. Daar komt echter nog iets bij. De tentoonstelling „Zie Zeeland" was een zuiver culturele tentoonstelling. En het is met Cultuur nu eenmaal zo, dat zrj geen beweging en geen rumoer en geen visuaiiteit verdraagt, maar stilte, verdieping, liefdevolle toewijding eist. Kantklosters, hout snijders, films etc. zouden de aan dacht hebben afgeleid van het schoonste, wat Zeeland te bieden had in het hart van Vlaanderen. Zoals „Zie Zeeland was, was het goed. Het is onze overtuiging, dat wie in Gent met een ontvankelgk ge moed door de wijdse zalen is gegaan, nog menigmaal met heimwee den ken zal aan hetgeen daar aan schoonheid en cultuur verzameld was. De heren Lgnzaad, Hammacher en Pieters en de Belgische vrienden, die de stuwende krachten van deze tentoonstelling zijn geweest, verdie nen bljjvende dankbaarheid. De practische waarde van deze expositie zal onbetwijfelbaar aan het licht treden. In liet eerste nummer van het „Zeeuws Tijdschrift" heeft L. W. de Bree in een weldoorwrocht werkstuk gewe zen op de Vlaamse invloeden op Zeeland voor de Munsterse vrede. Zijn knappe historische studie vroeg óm aandacht voor een waardevol verleden. Mr. dr. Mes, de Zeeuwse Gedeputeerde, heeft de lijn verder doorgetrokken in zijn Gentse rede en kwam tot de conclusie, dat de cultu rele banden tussen Vlaanderen Zeeland in latere eeuwen verslapten. Gezien de mogelijkheden, die zich de laatste jaren voor een cultureel reveil in Zeeland openen, gezien het energieke streven daarnaar dat zich in ons gewest alom openbaart, zal de tentoonstelling „Zie Zeeland" zeer zeker leiden tot een veelvuldiger contact, tot regelmatige uitwisseling van cultureel leven tussen Zeeland en Vlaanderen. Zeeland Jn de allereerste plaats zal daarmede gebaat zijn. Van vele zijden heeft ons de vraag bereikt, te bevorderen, dat deze Gentse tentoonstel ling ook in Zeeland zal komen. Dui zenden, die er belangstelling voor hebben, konden zich de luxe van een excursie naar Gent nu eenmaal niet veroorloven. Anderen dringen er met klem van redenen op aan, dat deze tentoonstelling de tien andere Ne derlandse provincies zal afreizen. Beide wensen zijn het behartigen overwaard. De grote vraag is echter, waar het geld vandaan moet komen. En hoe men bereiken kan, dat het uit vele musea afkomstige cultuurbezit, dat in Gent geëxposeerd was, niet terug vloeit, maar beschikbaar blijft. Zijn er in Zeeland personen, die dit financieel mogelijk kunnen en wil len maken Heeft het provinciaal bestuur nog fondsen daarvoor Zo ja, dan dienen met spoed alle krachten ingespannen te worden om „Zie Zeeland" ook aan het Zeeuwse en Nederlandse volk te tonen. Hij was de eerste spreker in het debat over een Russisch verzoek om „een verklaring betreffende de ver wijdering van het gevaar voor een nieuwe oorlog en het versterken van vrede en veiligheid onder de volken". Hg laakte de „agressieve buiten landse politiek" van de Verenigde Staten en „het overtreden van inter nationale overeenkomsten". Als voor beeld van dit laatste noemde hij „de maatregelen van Amerika. Engeland en Frankrijk om V/est-Duitsland op nieuw te militariseren". Er waren plannen om Duitsland op te nemen in „de agressieve groep van de N^ordatlantische alliantie". President Trumai zal vandaag tot de algemene vergadering der V.N. 'n belangrgke rede over de buitenlandse politiek houden ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de V.N. m Zij veroverden een stadje. De Zuidkoreaanse troepen bleven door het Noordkoreaanse gebergte, waar thans de eerste sneeuw ls ge vallen, naar de Mandsjoerijse grens oprukken, die zij tot op ongeveer 70 km zgn genaderd. Achter hen opere ren communistische guerillastrjjders, die in de afgelopen week stoutmoedi ger in hun optreden zjjn geworden. In verschillende delen van Korea hebben zrj aanvallen uitgevoerd. Zo is melding gemaakt van een aanval door 7000 cornunistische guerilla-strij- ders 160 km ten Zuidoosten van Tjongjang. De guerilleros zgn er in geslaagd het juist boven de 38ste breedtegraad gelegen Jangjang te veroveren. Jang- jang ligt dwars op de vitale bevoor- radingsweg naar de Oostkust. Een andere eenheid guerilla-strijders, ter sterkte van ongeveer 2000 man, heeft circa 50 km ten Zuiden van de haven Wonsan, de Koreaanse Oost kust bereikt. Sinds het begin van de oorlog in Korea zijn meer dan 120.000 Noord- Koreaneri gevangen genomen. De strijdkrachten der V.N. maken in een zo snel tempo krijgsgevangenen (de laatste 24 uur naar schatting 26.000) dat het huidige restant van het Noordkoreaanse leger op het ogenblik op 21.000 31.000 wordt geschat. Volgens een lid van de Amerikaan se geheime dienst hebben de terug trekkende Noordkoreanen bjj Jong- hoeng 500 Zuidkoreanen vermoord. Ketel ontplofte: vijf gewonden. In een melkfabriek te Nunspeet ontplofte Maandagmiddag een steri- liseerketel, waarin zich verscheidene flessen melk bevonden. Vijf personen, die in die afdeling werkzaam waren, liepen min of meer ernstige brand-- wonden op. In de fabriek ontstond een grote ravage. Tocht naar Ladelund in Sleeswijk-Holstein. Gistermorgen zijn een honderdtal inwoners van Putten, vrouwen, man nen en kinderen, allen nabestaanden van hen die hun leven lieten in Duit se concentratiekampen als slachtof- ifers van de nazi-terreur in October 1944, naar het dorpje Ladelund in Sleeswijk-Holstein vertrokken, waar op het kerkhof van het dorpje de 1(X7 Puttenaren tezamen liggen, die omkwamen in het nabijgelegen kamp. In de Evangelisch Lutherse kerk te Ladelund zal een kerkdienst worden gehouden, waarna men de graven zal bezoeken en kransen van denne- groen en denneappels, afkomstig uit de Puttense bossen, zal neerleggen. Morgen zal men naar het vaderland terugkeren. De Prins buitenslands. 'Prins Bernhard, die op medisch ad vies na zijn operatie nog enige dagen rijst moet houden, heeft zich met zijn behandelende geneesheer, prof. Nie- boer naar het Middellandse-Zeegebied begeven. Hij zal Woensdag weer in ons land terugkeren. Minister-president hield rede tijdens herdenking van de Dag der Verenigde Naties. De minister-president, dr. W. Drees, heeft gisteravond in de Ridderzaal In Den Haag tijdens een herdenking van de Dag der Verenigde Naties een rede uitgesproken, waarin hjj wees op de noodzaak, dat Iedere Nederlan der blijvend bezield moet zjjn door de Idealen, welke aan de V.N. ten grondslag liggen, dat de landgenoten, die geroepen zullen worden hun taak voor het forum der Ver. Naties te vervullen, zich gedragen weten door het medeleven van het gehele volk. Er zijn reeds vele hoopvolle resultaten behaald. Dr. Drees zeide, dat het thans 5 jaar oude handvest der Verenigde Naties voor het grootste deel van de beschaafde wereld nog steeds de be lichaming is van het vurige verlan gen naar vrede, vrijheid en veiligheid, dat bg de volkeren leeft. De organi- PRINSES ANNE GEDOOPT Franse ministerraad tegen nationaal Duits leger. De Franse regèring heeft voorgesteld een Europese minister van defen sie te benoemen. Dit voorstel maakt deel uit van de „Europese oplossing" van het vraagstuk der Duitse herbewapening. In het communiqué, waarin dit wordt medegedeeld, wordt verder nog gezegd, dat een te benoemen Europese minister van defensie „zelf verantwoordelijk zou moeten zjjn aan de Europese politieke lichamen". In het communique, dat na de zit ting van de Franse ministerraad wei d uitgegeven, wordt verder nog mede gedeeld dat de raad eenstemmig zijn goedkeuring heeft gehecht aan een verklaring, welke minister-presi dent Rene Pleven Dinsdag voor de Nationale vergadering zal afleggen. In deze verklaring bevestigt de Fran se regering dat zij gekant is tegen elke rechtstreekse of indirecte vor ming van een nationaal Duits leger. De Franse ministerraad spreekt zich uit voor het vormen van een Europees leger, waarvoor een Euro pese minister voor de strijdkrachten verantwoordelijk dient te zijn. De Belgische regering is voorne mens een actieve politiek van prijs daling te volgen, met als eerste doel een daling van ten minste 5 procent. Het verbond der Belgische Nijver heid heeft, namens zijn leden een verbintenis aangegaan tot een onmid dellijke prijsvermindering van ten min ste 5 procent van de gefabriceerde nijverheidsproducten. die sedert 1 Juli een verhoging hebben ondergaan. In volledige overeenstemming met de werkgevers- en werknemersorgani saties is de regering vastbesloten, zonder uitstel en met alle middelen, deze actie ten voordele van de ver bruikers te steunen. Ten einde een gelijkwaardige da ling in de voedingssector te verzeke ren. zal de regering maatregelen ne men, om de reeds in de groothandel vastgestelde daling met een overeen stemmende onmiddellijke daling van de consumenten prijzen te doen ge paard gaan. is het 'de dag der Verenig de Naties; wordt dr. Ernest Claes, schrijver van het Vlaamse volksboek „De Witte", 65 jaar. Nog geen opvolger voor Lie Op een vergadering van tegenwoor- digers van Engeland, Frankrijk, het nationalistische China, de Verenigde Staten én de Sowjet-Unie is geen op lossing gevonden over de opvolger van Trygve Lie als secretaris-gene raal van de V.N. Men heeft twee uur vergaderd en zal Woensdag de be sprekingen voortzetten. In tegenwoordigheid van de Koning en de Koningin, Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, de kleine Prins Cliarles, Koningin Mary, Prin ses Margaret, de Hertog en de Hertogin van Gloucester en talrijke andere leden van de Engelse Koninklijke Familie is Zaterdag Prinses Anne Elizabeth Alice Louise, dochter van Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, in de kapel van Buckingham Palace te Londen door de Aarts bisschop van York gedoopt. Op de foto (zittend van links naar rechts)Koningin Mary, Prinses Eliza beth met Prinses Anne op haar schoot, de Koningin met de kleine prins Charles. Staande de Koning en de Hertog van Edinburgh. De bekende Marker zakenvrouw Sjjtje Boes opende 25 jaar geleden haar winkel aan de dijk. Dit jubile um wordt op 3 November gevierd met een broodmaaltijd voor niet min der dan 150 personen. Er werd een hechte basis gelegd voor verdere samenwerking Koninklijke onderscheidingen voor Belgische organisa toren, penning van Oost-Viaanderen voor de Stichting Zeeland. De Zeeuwse tentoonstelling in Gent ls gesloten en de Zeeuwse dagen heb ben een stijlvol slot gevonden In de bijeenkomst, welke Maandagmiddag in de refter van de voormalige Byioke-abdjj, nu museum, was belegd en waar toe een groot aantal vooraanstaande gasten uit Zeeland en Oost-Vlaande ren was uitgenodigd. In deze byeenkomst is de balans opgemaakt over de nu afgelopen veertien dagen: een balans, die open en eerljjk alle posten toonde: debet èn credit. Waar die sluitpost toch een zeer beiangrgk winst punt te zien gaf: een begin van een hechte samenwerking op de meest vriendschappelijke basis tussen Oost-Vlaanderen en Zeeland en bovendleu 'n soliede basis om deze regionale samenwerking verder uit te bouwen en op te voeren tot op nationaal plan. De Bijloke refter leende zich inder daad uitstekend voor deze plechtig heid: zgn fraaie lijnen, zgn rgke ver siering en zgn stemmige sfeer droe gen er toe bij deze slotacte van „Zie Zeeland' tot een stijlvolle apotheose te maken. Natuurlijk zijn er tjjdens deze bij eenkomst vele woorden gesproken: woorden van dankbaarheid en waar dering, woorden van hulde en voldoe ning, maar ook woorden, waarmede men erkende, dat het nog niet vol maakt was geweest. Als eerste van de reeks van spre kers de Zeeuwse Gedeputeerde, mr. dr. A. J. J. M. Mes, sprak in eer ste instantie slechts een zeer kort woord van welkom voerde de Be stendige Afgevaardigde van Oost- Vlaanderen, de heer G. d' Hanens het woord en hg was het, die onomwon den zéide: U zult van deze tentoon stelling wellicht meer verwacht heb ben, vooral meer directe en persoon lijke contacten, maar wjj Vlamingen zjjij daarmede wat langzaam en schoorvoetend. U kunt er echter ver zekerd van zijn, dat in de toekomst, wanneer wg tezamen kunnen terug zien op gemeenschappelijke herinne ringen, onze contacten er des te hechter en duurzamer door zullen worden. Spr. schetste de moeilijkheden, wel ke te overwinnen waren en zeide veel te verwachten van contacten tussen de Zeeuwse en de Vlaamse jeugd, maar ook tussen culturele instellin gen op velerlei gebied. En wat de ver dere uitbouw van onze samenwerking en ook de Vlaamse tentoonstelling voor 1951 in Zeeland betreft: wg gaan aan het werk, direct, morgen reeds en wij hopen dat ons werk, op regionaal plan begonnen, ook natio nale gevolgen zal hebben en ten slot te zal bijdragen tot versterking van de West-Europese cultuur. Spr. bracht ten slotte hulde aan de organisatoren en noemde daarvan speciaal de heer Lgnzaad, die al dus de heer d'Hanens met fierheid op zgn werk mag terugzien. JHR. DE CASEMBROOT SPRAK Vervolgens was het de Commissa ris der Koningin van Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die in een persoonlijk dankwoord speciaal jegens zgn ambtgenoot, de Gouver neur van Oost-Vlaanderen, zijn er kentelijkheid uitsprak voor diens gro te en voortdurende belangstelling in de afgelopen weken betoond. Spr. was getroffen door de woorden van de heer d'Hanens, die de tentoonstel ling wel glansrijk geslaagd noemde, maar toch ook wees op wat er aan ontbroken heeft. „Wij in Zeeland aldus de Commissaris „zullen U straks met vreugde (en ook een beet je met vrees vanwege de grote moei lijkheden, welke wij nu op te lossen krijgen) ontvangen. Onze accomoda te" is bescheiden en zeker minder luisterrijk dan hier in Gent, maar U zult ons in elk geval van ganser har te welkom zijn". satie is voor haar welslagen aange wezen op de inspirerende kracht van de gewone mens. Het zgn niet de re geringen of haar vertegenwoordi gers, die een nieuwe en betere toe komst voor ons openen, het zijn de mensen zelf, die dit tot stand moe ten brengen. De minister-president zette uiteen, dat de groeiende tegenstelling tussen Oost Europa en de Westelijke wereld het constructieve werk der V-N. be lemmert. „Hoewel deze gang van za ken diepe teleurstelling wekt, moeten wjj ons toch niet aan de wanhoop overgeven", zo zeide hij. In de afge lopen jaren zijn wel degelijk hoop volle resultaten behaald. Strijdpun ten als Palestina, Kashmir en de Bal kan, waarbij voldoende brandstof i voor een grote oorlog lag opgesta- peld, konden territoriaal worden be- grensd en afgedamd. Er zjjn voorts j resultaten behaald op sociaal en eco- noraisch gebied, terwijl door het toe doen van de niet-politieke organen en de gespecialiseerde organisaties hongersnoden zijn gelenigd en soms zelfs voorkomen, besmetteljjke ziek ten op grote schaal bestreden en hy giënische toestanden verbeterd. Er is een internationaal groeiende zorg voor het kind en honderdduizenden vluchtelingen werden naar een nieuw vaderland overgebracht. Ook kwa men internationale verkeersregelin gen tot stand. VELEN GAVEN GEHOOR AAN OPROEP. Door deze internationale samen werking kunnen de levensomstandig heden worden verbeterd van honder den mensen in minder bedeelde lan den mil li oenen mensen in minder be deelde landen, waardoor ook de goe de verstandhouding tussen de volke ren worden bevorderd. Tenslotte ging dr. Drees in op de kwestie-Korea. Hij verklaarde: „Het Nederlandse volk kan er terecht trots op zjjn, dat naast de H.M. „Evertsen" ook een Nederlands troe pencontingent zal deelnemen aan de gezamenljjke actie in Korea. Al is de strjjd thans voor een groot deel ge wonnen, het blijft van grote waarde, dat velen gehoor hebben gegeven aan de oproep zich als vrijwilliger te melden en daarmede hebben getoond, hoezeer het hun ernst is om de vre de desnoods met inzet van hun leven te verdedigen". Ook de staatssecretaris van Buiten landse Zaken, mr. N. S. Blom, hield een herdenkingsrede, waarin hij een uitvoerige schildering gaf van de omstandigheden, waaronder het handvest der V.N. tot stand is geko men, alsmede van het toetreden van Nederland tot het supernationale or gaan van de Ver- Naties. Oud-minister mr. J. A. Jonkman bood de commandant van het Korea- detachement, majoor Den Ouden, de vlag der Verenigde Naties aan. (Vervolg op pag. 2) Geen straalvliegtuigen voor de K.L.M. In aansluiting aan een Reuterbe- richt van 18 October, waarin gemeld werd, dat dr- A. Plesman, directeur van de K.L-M., op een vergadering van de I.A.T.A. te San Francisco had voorspeld, dat de K-L.M. binnen 4 jaar straalvliegtuigen in de dienst zou opnemen, vernemen wij van de zjjde der K.L.M., dat dr. Plesman een dergelijke voorspelling niet heeft ge daan. Dr. Plesman deelde alleen me de, dat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat de K-L.M. over enige jaren met 2-3 „Prop-Jet's" gaat vliegen, straalmotoren met propeUeraandrij- vlng. Het gaat om 86 personen. Het Amerikaanse departement van Justitie heeft bekend gemaakt, dat begonnen is jacht te maken op voor aanstaande buitenlandse communis ten in de V.S. Er zijn al 10 arresta tie» verricht. De reeds gearresteerden worden de belangrgkste genoemd van ongeveer 86 personen, die voor onmiddellijke uitwijzing in aanmerking komen. Zij waren het actiefst geweest op het ge bied van communistische propaganda. De meesten van de 86 hadden al eer der aanzegging gehad het land te verlaten, maar zij waren niet gegaan. DROOG HERFSTWEER. Weersverwachting, geldig tot he denavond. Aanvankelijk hier en daar nevel of mist, overigens minder bewolking dan Maandag. Droog weer met een overwegend zwakke Oostelttke wind en weinig verandering in tempera tuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1