NIEUWS UIT ZEELAND n- V. C. VLISSINGEN HEEFT NU EEN EIGEN CLUBLOKAAL Middelburgse Schouwburg gemoderniseerd. Partij van de Arbeid hield gewestelijke vergadering. WALCHEREN )iploma-uitreiking in de hal van „De Schelde". oenda MEER MATERIAAL NODIG VOOR HET RODE KRUIS IN ZEELAND Tijdelijk twee staatssecretarissen van oorlog. MAANDAG 23 OCTOBER 1950 PROV IN Cl ALE ZEEUWSE COURANT Exploitatie-overschot '49 f 2996.-. De Middelburgse Schouwburg heeft enkele belangrijke veranderingen on dergaan. De oude, hinderlijk kraken de stoelen zijn vervangen door nieu we, metalen, met rood leder beklede zetels, die de zaal een geheel ander aspect geven. De stilte tijdens de to neeluitvoeringen zal er ongetwijfeld door worden bevorderd en dus mag hier inderdaad van een verandering ten goede worden gesproken. Bovendien is naast de toneelruimte een reqqisietenbergplaats gebouwd, waardoor op het toneel aanzienlijk meer plaats is gekomen. Het wordt hierdoor mogelijk om ook stukken met grotere bezetting te brengen, dan tot dusver het geval was. Boven dien zijn enkele nieuwe requisieten aangekocht. Ten slotte verdient ver melding, dat de Schouwburg is uit gebreid met een rywielbergplaats, een aanwinst waarvan met name ver af wonende bezoekers zullen profiteren. De groene kleur van het balcon, die wat fel afsteekt by het rood van de nieuwe stoelen, zal vermoedelijk eerstdaags door een andere worden vervangen. DE JAARVERGADERING. In de op 21 October 1.1. te Middel burg gehouden jaarlijkse Algemene Vergadering van aandeelhouders der N.V. Middelburgse Schouwburg werd de balans en de winst- en verliesre kening over het 11e boekjaar vastge steld en goedgekeurd. De winst- en verliesrekening sluit met een winst saldo (exploitatie-overschot) van f 2996.77, (vorig jaar f 2019.63), welk bedrag geheel voor afschrijving werd bestemd. De aftredende commissaris, de heer P. Blaauw, werd als zoda nig herkozen. Er werden besprekin gen gevoerd over de verpachting van het Schouwburgrestaurant, hetwelk op 15 Januari 1951 door de heer Wöh- ler Jr. wordt verlaten en na afloop dei' vergadering bezichtigden de aan wezigen de aangebouwde requisieten- ruimte met rijwielbergplaats, de stal les- en logestoelen en andere vernieu wingen. Het winterwerk iri Zeeland. Zaterdag werd in „De Prins van Oranje" te Goes, de najaarsvergade ring gehouden van het gewest Zee land van de Partij van de Arbeid. Op deze druk bezochte byeenkomst wa ven o.m. aanwezig, de heren J. C. Deèrink, namens het Partijbestuur, mr. J. A- W. Burger en J. Emmens, Tweede Kamerleden en de drie Zeeuwse burgemeesters mr. dr. N. Bolkestein, A. Schipper en A. H. Ver meulen, leden der party. In zyn openingswoord sprak de heer L. P. van Oorschot uit Vlissin- gen er zijn vreugde over uit, dat Mid delburg thans een socialistisch bur gemeester heeft. Het financieel verslag over de eer ste 9 maanden van 1950 en de begro ting 195051 werden onveranderd vastgesteld. Voortaan zal in navol ging van de Party het boekjaar van het gewest Zeeland lopen van 1 Oc tober—30 September. Hierna hield de heer W. J. van Deelen, bestuurder in algemene KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Noordeloos: J. Arendsen te Blauwkapel: te Loenen aan de Vecht: J. J. de Hèer te Benthuizen: te Rotter dam Vreewijk (vacature W. Kool): J. A. Tammens te Varseveld (Gld.i: te Rumpt: H. Kremer. cand. te Vroomshoop: te IJs- brechtum (toezegging): P. Simoons te Broek in Waterland. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Ruinerwolde-Koe- kange: H. Herder te Seherpenzeel GEREF, KERK (ART. 31). Beroepen te Haren: C. Trimp. cand. te Amstelveen. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Veenendaal: F. Malan te Bruinisse. AFSCHEID Ds. J. J. WINCKEL. Het kleine kerkje der Ned. Hervormde Gemeente te Hoofdplaat was Zondag ge heel gevuld, toen ds. J. J. Winckel af scheid van zijn gemeente nam in verband met zijn vertrek naar Vrochten. De prediking handelde over Handelin gen 20 32: „En nu. broeders! Ik beveel U Gode en de woorden Zijner genade, die machtig is U op te bouwen en U een erfdeel te geven onder al de geheiligden" In zijn prediking legde de scheidende predikant de nadruk er op dat, hoe moei lijk de scheiding soms ook valt. de ban den van het geloof blijven binden. Hoofd plaat was geen gemakkelijke gemeente, doch stormen zijn nodig om vaster ge worteld te worden. Na de predikatie richtte ds. Winckel zich tot de kerkeraad, kerkvoogden en notabelen, die hij dankte voor de samen werking. De Jonge Kerkers en catechi santen, die de toekomst der Gemeente zijn, drukte ds. Winckel op het hart trouw te blijven in het geloof. Het bestuur der Chr. school, koster, organist, het Zon dagsschool personeel, allen kregen war me woorden van afscheid. Het college van B. en W. en de ringpredikanten kre gen speciale woorden, waarna ds. Win ckel zijn gemeente overdroeg aan de con sulcnt ds. van Beusekom. Burgemeester J. F. C. Temmerman wenste de scheiden de predikant alle goeds toe en dankte hem voor de prettige samenwerking, waarna ds. J. Fournier uit Oostburg. na mens de classis LTzendljke. zich tot de scheidende leraar wende. De heer M. Vink voerde het woord namens de ker keraad en het bestuur der Christelijke school. Ds. Boere van Groede sprak na mens de ring IJzendijke. Tenslotte sprak ds, van Beusekom. die de Gemeente ver zocht ds. Winckel staande de zegenbede van psalm 121 4 toe tc zingen, dienst, een inleiding over het winter werk en de ledenwinactie. De heren mr. A. J. v- d. Weel, L. P. van Oor schot, F. de Graaf en de burgemees ters Bolkestein, Schipper en Vermeu len zullen in de diverse districten on derwerpen uit de practische gemeen tepolitiek bespreken. Verder zullen in Goes, Zierikzee, Terneuzen, Vlis- singen en Middelburg politieke ka dercursussen worden georganiseerd. In het voorjaar 1951 wordt een al gemene vergadering voor raadsleden gehouden. Voor de ledenwinactie zal op grote schaal huisbezoek worden gedaan. De eerste resultaten van dit gewest waren reeds bekend. Vlissin- gen had in October 21 nieuwe leden geboekt. Na afloop van de actie zul len propaganda-feestvergaderingen worden georganiseerd. De wisselvlag van de Partij kwam in het bezit van de afd. Wemeldinge, welke in de eer ste helft van 1950 procentsgewijze de meeste nieuwe leden had ingeschre ven. Na de rondvraag sprak mr. J. A. W. Burger over „De internationale situatie". Hij behandelde hierbij de moeilijkheden en gevaren aan de in ternationale politiek verbonden en de taak vöor de socialisten in deze. Op deze rede volgde een breedvoerige discussie, waarbij spreker nog op verschillende punten dieper inging. Voor de betrekking van ambtenaar ter secretarie te Burgh hebben zich 5 sol licitanten aangemeld. Sterrit voor schilders. De propagandacommissie van de gezamenlijke Schilderspatroons- en gezellenbonden in Nederland heeft Zaterdag wel een zeer doeltreffend middel te baat genomen om de leu zen: „Schilderen 's zomers buiten 's winters binnen" en „Schilderwerk beschermt uw bezit", onder de ogen van het Nederlandse publiek te bren gen. Zaterdagmorgen acht uur start ten uit alle mogelijke gemeenterf van ons land een 400-tal auto's, voorzien van deze reclame, voor een sterrit. In 109 gemeenten waren controlepos ten ingericht. De opzet was, dat deze automobilisten een zo groot mogelijk aantal van deze posten passeerden. In Zeeland waren dergelijke posten te Vlissingen, Middelburg en Goes gevestigd. Onze provincie werd in deze rit vertegenwoordigd door ae Schilders- studieclub uit Goes met vier heren in Zeeuws costuum, de fa. Rath en Doodeheefver uit Middelburg, de Goe- se schilderspatroonsvereniging en de vakgroep schilders Zuid-Beveland. De finish was des middags om 4 uur in Utrecht, waar prijzen werden uitgereikt voor de automobilist die de meeste bontropelosten passeerde, voor* de auto met de mooist uitge voerde reclame en de mooiste groep. Voorts werd nog een optocht van alle deelnemende wagens door Utrecht gehouden. Toespraak directeur J. W. Hupkss Dc heer G. Wagenvoorde, directeur van dc Gem. Dagschool voor de Nij verheid te Vlissingen, heeft Zaterdag middag in zijn kwaliteit van secretaris der examencommissie de diploma's uitgereikt aan de geslaagde leerlin gen, opgeleid volgens het leerlingen, stelsel, uitgaande van dc Stichting ..Bcmctel" en tevens dc diploma's aan de geslaagde leerlingen van zijn school. Deze bijzondere gebeurtenis speelde zich af in de hal van het kantoorge bouw der Kon- Maatschappij „De Schelde". Zij werd o.m. bijgewoond door de directeur van de K.M.S., de heer J. W. Hupkcs, dc inspecteur van het N.O., ir. Hennequin, voorts door bedrijfsleiders, bazen en leermeesters van de afdelingen, waarvan leerlingen examen hebben gedaan en door de ouders van de geslaagden. De heer Hupkes gaf in zijn toe spraak een kort overzicht van het leerlingenstelsel, dat zich van 1938 af, toen voor het eerst 14 leerovereen komsten werden afgesloten, tot op he den gunstig ontwikkeld heeft. In to taal zijn 577 leerovereenkomsten af gesloten, 280 diploma's uitgeréikt en momenteel zijn nog 204 leerlingen in opleiding. Ook voor hot Nijverheids onderwijs bestaat een verheugende be langstelling. Voorts feliciteerde de directeur van ..De Schelde" de ouders met de voor hen zo prettige dag en de jongelui met de behaalde resultaten. Spreker liet uitkomen dat ons land voor de industrialisatie geschoolde ar beiders en technici nodig heeft en dat zij, die een technische opleiding hebben genoten, de mogelijkheid heb ben verworven behoorlijk te kunnen werken. Zich tot de geslaagden richtend, ver volgde de heer Hupkes: „Jullie heb ben een kostbare opleiding genoten. Betaal deze schuld niet terug in geld, maar help er de welvaart van Neder land mee bevorderen". Na een uitvoerig dankwoord te heb ben gesproken tot allen, die behulp zaam zijn geweest bij de opleiding van de jongelui, deelde de heer Hup kes aan het slot van zijn toespraak mede, dat de geslaagden in het bezit zullen worden gesteld van een spaar bankboekje, waarop het geld is gestort dat zij met tarief-overwerk hebben verdiend. Na de heer Hupkes voerde de voor zitter van de examen-commissie, de heer L. J. van t Westende, het woord, die zich in waarderende zin uitliet over het door de leerlingen vervaar digde werk. De Vlissingse wethouder van On derwijs, de heer Poppe. die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. had zijn rede op papier gesteld, welke door de heer Muller werd voorgelezen. Hierna reikte de heer Wagenvoorde met een toepasselijk woord de diplo ma's uit. De met lof geslaagden van de Gem. Dagschool voor de Nijverheid ontvingen bovendien nog een boek werk. De heer Hupkes wenste de geslaag den tot slot het allerbeste toe op hun verdere levensweg, waarna de aanwe zigen in de gelegenheid werden ge steld de examenstukken te bezichti gen. Middelburg A. LOOIS t Te Middelburg is op 69-jarige leef tijd overleden de heer A. Loois, rid der in de Orde van Oranje Nassau. De heer Loois genoot grote bekend heid als restaurateur van oude ge bouwen. Zo heeft hij o.a. jarenlang gewerkt aan de Grote Kerk te Veere. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: Voor wien de Klok luidt. (18 j.), 8 uur: Luxor: De Rat. (18 j.). 8 uur. Morgen: Alhambra: Op stap naar Rio, (a.l.), 7' en 9 uur. Luxor: De grote passie. (18 j.). 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag: Electro: Betovering. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Slave Girl. 8 uur. Morgen: Schuttershof: Oud-scholieren Oostburg, „Peer Gynt". 8 uur; Elec tro: De Avonturen van Don Coyote (14 j.), 7 en 9.15 uur. Rode Kruis-hulp voor Ambon. Sedert enige tijd bestaat in Neder land de stichting „Door de eeuwen trouw", die culturele en Rode Kruis hulp wil verlenen aan het Ambonese volk nu dat volk zich in grote moei lijkheden bevindt. Zaterdagavond kwam in het Strandhotel te Vlissingen een groep belangstellenden bjjeen en men be sloot tot oprichting van een afdeling Vlissingen (lezer stichting. Ir. J. H. Krietemeyer gaf een korte historische beschouwing over de eenwenoude betrekkingen tussen het Nederlandse en het Ambonese volk, waarbij hij in het bijzonder de bete kenis van het Christendom op Am- bon belichtte. Alle aanwezigen traden als lid van de stichting toe. Een bestuur werd gevormd bestaande uit de heren J. H. Krietemeijer voorz., C. C, H. Prins secr., C. van Veenendaal penn. en de heren J. C. Dert en A. Bakker als commissarissen. Bovendien werd er een propagan dacommissie en een collectiecommis sie ingesteld. Aangekondigd werd, dat op Maan dagavond 30 October een openbare vergadering zal worden gehouden, waar een Ambonese spreker en een lid van het Stichtingsbestuur rede- -voeringen zullen houden. Op dezelfde avond zal ook te Middelburg een openbare vergadering worden belegd. Het bestuur te Vlissingen zal GYMNASTIÉK Vaardigheidsproeven Door de M. T. V. Wilhelmina te Middelburg zijn de vaardigheidsproe ven gymnastiek K.N.G.V. afgelegd, waarbij de heren A. C. Kole te Vlis singen en P. Cappon te Middelburg de jury vormden. De Kringvoorzii- ter, de heer F. G. Lammers, gaf ook blijk van zijn belangstelling in dit on derdeel der gymnastiekbeoefening. Voor de oudste meisjes werden de proeven afgenomen in wedstrijdvorm en een wisselbekertje was hiervoor beschikbaar gesteld. Dit werd voor het eerst gedurende 1 jaar meegege ven aan Henny Vroon, die 79punt behaalde. De jongensafdeling zal wel nog dit jaar, maar iets later de vaar digheidsproeven afleggen. Van alle candidaten werd slechts 1 meisje af gewezen, alle anderen slaagden. Van de dames slaagden voor dc lste graad: R. Schunselaar voor de 3e maal, T. van de Pas voor de 8ste maal en krflgt hiervoor het emaille speldje, mevrouw C. Helm-Traas en C. Sturm voor de 6e maal. R. Schun selaar en C. Sturm krijgen de aante kening voor de zwemproef. Voor de 2e graad slaagden: Mevrouw N. Zwart-Casteleyn (2e maal), C. Ver- hage (3e maal), N. Klap (7e maal), J. Timmerman (3e maal), J. Lahr (4e maal, met zwemproef). Voor de 3e graad slaagden: R. de Steur (2e maal), M. Pleytèf (4e maal), N. Ba- rentse (le maal), R. van der Slikke (3e maal), M. Salomé (2e maal, met zwemproef), J. van den Berg (3e maal, met zwemproef), N. Bouwense (2e maal) en A. Krijger (le maal). Van de heren slaagden voor de 2e graad: Joh. Leynse (4e maal), en voor de 3e graad: J. Traas (2e maal) J. Dingemanse (2e maal) en F. Walt- huis (le maal). Van de meisjes slaagden: A. van Ouwerkerk.(2e maal), I. van Iwaar- den (2e maal, met zwemproef), L. Meliefste (le maal), C. van Sluis (le maal), A. Jagt (le maal), C. Flipse (le maal), C. Boogaard (le maal), E. Poppe (le maal), J. Reynierse (2e maal), M. Pouwer (le m.), E. Cvvat 3e maal, met zwemproef), T. de Lan ge (le maal), J. Olthoff (3e maal), J. Wirtz (le maal, met zwemproef), A .de Bruijn (2e maal), L. Kamer mans (le maal), L. Oussoren (2e maal), T. de Kam (3c maal), C. Voogd (4e maal, met zwempr'oef), H. Vroon (2e maal). trachten voor enige muzikale illustra tie (Ambonese liederen) of wel voor een korte Ambon-film te zorgen. Namens de afdeling Goes deelde dc heer A. Fraanje mede, dat daar reeds gelden tot een totaal van circa 1500 binnenkwamen en dat ook in de dor pen op Zuid-Beveland levendige be langstelling voor de hulp aan Am- bon bestaat. RAADSLID HEEFT BEDANKT De heer J. P. Kempe (P.v.d.A.) heeft bedankt als lid van de gemeen teraad van Vlissingen in verband met zijn benoeming tot concierge van de gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Als zijn opvol- fer zal benoemd verklaard worden, e heer G. Geldof, die deze benoe ming. naar wij vernemen, waar schijnlijk ook zal aanvaarden. ER ZIJN REEDS VIJF RAMPENDEPOTS. Te Goes werd de algemene Bestuursvergadering gehouden van het Ne derlandse Rode Kruis, Kring Zeeland. De voorzitter dr. G. Sissingh, heette in zyn openingswoord In het bijzonder welkom de nleuw-beuoerade Gewes telijk commandant, dr. P. C. J. v. d. Slikke, die dr. J. S. Bloos als zodanig opvolgt. Spreker bracht dank aan dr. Bloos voor alles wat hij 'n het !>•- lang van het Nederlandse Rode Kruis heeft verricht. Voorts deelde de voorzitter mede, dat in verband met het verstrijken van zijn vijfjarige ambtsperiode als Kringcommissaris, ey een voordracht voor benoeming van een nieuwe Kringcommissaris voor de volgende vijf jaren moest worden opgesteld. Voorgedi'agen werden in alphabeti- sehe volgorde: de heer A. J. van Heel, voorzitter der afdeling Zuid Beveland West, mr. J. A. Heyse. waarnemend Kringcommissaris voor de provincie Zeeland en de huidige Kringcommissaris dr. G. Sissingh,1 met een algemene aantekening voor de laatst genoemde. Via het Hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis zal de Koninklijke goedkeuring op deze voordracht worden gevraagd. Hierna besprak de voorzitter dc werkwijze van het Fonds voor de materiële hulpverlening. Hij wees er op dat Zeeland reeds vijf depót3 heeft gekregen voor hulpverlening in geval van calamiteiten. Hiervoor is veel geld nodig, aldus de voorzitter. Ge vraagd werd aan de afdelingen naar beste vermogen bij te dragen om het Rode Kruis steeds paraat te doen zjjn onder alle omstandigheden. I De Gewestelijke Commandant wees er op, dat het Rode Kruis op vele kurken drijft, waarvan de colonne wel de voornaamste is. Hij achtte uitbreiding van de colonnes een zeer belangrijk punt, waarbij hij ln het bijzonder dacht aan Schouwen, West Zeeuvysch-Vlaanderen en Zuid-Beve land. In verband met de materiaalpo sitie en het tekort aan vervoerma- teriaal wees hij er op, dat door im provisatie reeds nu getracht moet worden daarin verbetering te bren gen. Ook het contact tussen de lei- Hing en de colonnes kwam nog ter sprake, terwijl tenslotte het nut van mobiele medische eenheden naar vo ren werd gebracht. Er volgde een drukke discussie over deze punten. Van groot belang voor de opvoeding van de sportjeugd. De V.C. Vlissingen heeft als eerste voet balvereniging in Zécland thans een eigen clublokaal, ondergebracht in het voorma lige hotel Madjoe, aan de Koudekerkse- weg, en het feit, dat men nu ook geheel baas in eigen huis is, mag voor de vor ming van de Vlissingse voetballers, voor al voor de jongsten onder hen, van zeer grote betekenis worden geacht. Zaterdagmiddag werd het clublo kaal met een eenvoudige plechtigheid in gebruik genomen en verschillende sprekers hebben daarbij op deze be tekenis de nadruk gelegd. In de eer ste plaats natuurlijk de voorzitter van „Vlissingen", de heer Ch. Aerssens, die voorts speciaal dank bracht aan de leden, die onder aanvoering van de heer Vader, enige weken achter een in de weer waren om van de ou de, vervallen cafézaal een fleurig en fris clublokaal te maken. De heer Va der kreeg een hartelijk applaus en twee ijverige junioren, die als jong sten dapper hadden meegeholpen, ie der een aardig souvenir. De heer A. Imanse sprak als voor- HOCKEï Middelburg won verdiend van Tempo. De wedstrijd Tempo-Middelburg werd in de beste verstandhouding ge speeld. Tempo heeft dit seizoen een zwak team en het kwam voor de rust niet voor het Middelburg-doel.- Mid delburg bouwde mooie aanvallen op, maar door roekeloos schieten bleven doelpunten uit, totdat Kortenoever 'n goed aangegeven strafcorner hard inschoot. Ondanks een sterk over wicht van de gasten werd voor rust niet meer gescoord. Na de rust leek het of Tempo et- beter inkwam en de Middelburgse verdediging moest in actie komen. Toen Middelburg zich enigszins vry- gespeeld had, was het hek van de dam. De voorhoede speelde nu be heerster en regelmatig werd de score opgevoerd tot 05, door doelpunten van F. Boogaert (2 x), Franke (1 x) en v. Ditmars (1 x). De overwinning was verdiend en met productiever spel voor de rust, had de score nog hoger kunnen zijn. Uitslagen tweede klasse A Zuid, heren: CadettenBreda II 22; TempoMiddelburg 0—5; Liberty Forward II 21; DesPush II 31, zitter van de afd. Zeeland van de K.N.V.B. en wees op de grote verant woordelijkheid» welke nu op de lei ders in dit nieuwe clubhuis komt te rusten. Zy zullen de jeugd moeten le ren, dat het heus niet alleen gaat om het winnen van wedstrijden. Spr. me moreerde, dat de afd. Zeeland thans 6745 leden telt, een groei, welke de leiding voor zeer ernstige problemen stelt. Gelukkig staat de voetbalsport in Zeeland nog op zuiver amateuris tisch standpunt. Nadat de heer J. Koolwijk nog en kele spelen voor het clublokaal had aangeboden namens de supporters vereniging en de heer A. Verdonck gelukwensen van de A.V. Marathon had overgebracht, waarbij hij de wens uitsprak, dat het door samen werking nog eens mogelijk zou zyn alle Vlissingse sportverenigingen in één tehuis onder te brengen, bleef men, onder het genot van een kopje thee en een gebakje nog geruime tijd gezellig bijeen. LEZERS SCHRIJVEN- RUSTHUIZEN IV Laat ,een moeder" met haar artikel tje in de P.Z.C. van 13 October 1950 niet de illusie hebben dat ze alleen door „een vader" wordt tegenge sproken; integendeel veel moeders on dochters denken er juist over als die vader. Velen zullen getroffen zijn door de uiteenzetting in het artikel van „een moeder" in de P.Z.C. van 2 October. Is er alleen maar spijt en wrevel overgebleven? Wat zij heeft gedaan aan ouders in die vijf iaar? Is er bij haar niet iets overgebleven van vol doening om die mensen nog iets te hebben laten maken van dat, wat het leven in een gezin zoveel prettiger kan maken dan in een tehuis voor „Ouden van Dagen"? Als een moeder van plan is niet by haar kinderen te gaan inwonen, moet ze dat zelf weten, maar wanneer ze zegt „maar nu -hoop ik toch, dat niemand zoiets weer behoeft te doen" dan wjjst dit toch wel op de weinig innemende wijze, waarop ze het zelf heeft gedaan. Ook praat die moeder (of kan ze zich niet beter dochter noemen) over een „daad van liefde". Was het dat geweest: m.i. zou ze dan nooit dat ingezonden stukje hebben geschreven. Er zijn gelukkig nog kinderen, die met tevredenheid terugzien op dat, wat ze aan ouders hebben laten genie ten in gezinsverband. Met het stukje in de „Zeeuwse Almanak" over tehuizen voor Ouden van Dagen ben ik en velen met mij het eens en ook met het stukje dat een vader inzond. Goes Een dochter. Enig zoontje van weduwe door klapbrug doodgedrukt. Zaterdagmorgen geraakte de zes jarige Jacob Drent, enig zoontje van de weduwe J. Drent-Grooten, te Coe- vorden tussen de electrische klapbrug aan de Krimweg. Het jongetje werd dermate verminkt, dat de dood on middellijk intrad. De vader van Ja cob kwam tijdens de bezetting bij een bombardement op de aardappelmeel fabriek Le Coevorden om het leven. Prinses Anne gedoopt. Prinses Anne (Elizabeth, -Alicia, Louisa), dochter van prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh, is Zater- I dag in Buckingham-palace gedoopt. De aartsbisschop van York leidde de plechtigheid, waarbij aanwezig wa ren de koning en de koningin, prinses Elizabeth en haar echtgenoot, de klei ne prins Charle6, koningin Mary, prinses Margaret, de hertog en de her togin van Gloucester en talrijke an dere leden van de koninklijke familie. In totaal was een veertigtal perso nen bij de plechtigheid aanwezig. De hertog van Edinburgh was speciaal voor de doop van zijn dochter uit Malta, waar hij het bevel voert over .'een fregat, overgekomen. Het doopgewaad dat bij deze plech tigheid door het prinsesje werd gedra gen, is indertijd gemaakt voor konin gin Victoria en sedertdien bij vrijwel alle doopplechtighedcn in de konink lijke familie gebruikt. Actie tegen uitlevering van een Finse kapitein. In een ziekenhuis te Helsinki was een aan maag-tuberculose lijdende voormalige kapitein van het Estland- se leger opgenomen. De Russen eis ten zijn uitlevering als „oorlogsmis dadiger", daar hij tijdens de oorlog dienst had gedaan in het Duitse le ger. De Finse regering besloot de Sowjet-Russische eis in te willigen. Doch daarop kwamen Finse vrien den van de zieke kapitein in actie. Zij wisten hem uit het ziekenhuis te smokkelen en verborgen hem in een flat in Helsinki, waar hij evenwei uiteindelijk door de Finse politie werd gevonden. Thans heeft de Estlandse Nationale Raad in Zweden een tele gram gezonden aan mevrouw Elea nor Roosevelt, met het dringende ver zoek er bij de Finse regering op aan te dringen om haar beslissing tot uit levering van de voormalige Estlandse kapitein te herroepen. De vierde man. Vorige Zondag verdween het Noor se vrachtschip „Hellevik" op zijn reis van Trondheim naar Broennoeysund en men veronderstelde, dat de be manning van drie koppen verdron ken was. Achteraf ontstond er ech ter een gerucht, dat zich nog een vierde man aan boord had bevonden. Vrijdag werd deze persoon in zijn woning te Vikna door de politie ge arresteerd. Het was de 28-jarige ka pitein bij de kustvaart, Jon Saltnes geheten. Hij bekende met de „Helle vik" uit Trondheim vertrokken te zijn en op zee de drie bemanningsle den met een bijl te hebben vermoord. De lijken had hij overboord gewor pen en het schip bij Geitholmen laten zinken, waarna hij in een roeiboot naar de wal was gegaan. Motief voor de driedubbele moord zou geweest zijn zich meester te maken van een aanzienlijke som geld, die de slacht offers, naar hem ter ore was geko men, mee aan boord hadden geno- Schipper Mees Toxopeus ereburger van Nieuw-Pekela. In een speciale zitting van de ge meenteraad heeft de gemeente Nieu. we Pekela haar eerste ereburger be noemd: Mees Toxopeus, de schipper van de te Oostmahom gestationneerde motorreddingboot „Insulinde". die de zer dagen gepensionneerd werd. In het sportpaleis te Brussel hebben de Belgen van Steenbergen en Hendrickx Zaterdagavond een 144 minuten koppel wedstrijd gewonnen, waarin zij 115.760 km aflegden. Benoemd is tot staatssecretaris van oorlog vice-admiraal H* C. W. Moorman. De ontslagaanvrage van vice-admiraal Moorman als staatsse cretaris van marine is niet aanvaard. De regeringsvoorlichtingsdienst te kent hierby aan- dat er met ingang van vandaag dus twee staatssecre tarissen van oorlog zullen zijn, van wie mr. W. H. Fockema Andreae zich in terband met een speciale missie in het buitenland bevindt. Na terug keer in Nederland echter zal mr. Fockema Andreae op zijn verzoek aftreden. De benoeming van vice-admiraal Moorman tot staatssecretaris van oorlog is bespoedigd door het feit, dat minister s' Jacob zich binnen en kele dagen naar Washington zal be geven. Wij vernamen verder, dat men zich in regeringskringen or zeer over ver heugt, dat de heer Moorman zowel 't staatssecretarisschap van oorlog als dat van marine op zich heeft willen nemen. De Ronde Tafel-conferentie met de West. VOORJAAR 1951 TE DEN HAAG. (Van onze Haagse redacteur). Gelijk wij onlangs reeds berichtten, I zal dc Ronde Tafel Conferentie met Suriname en de Nederlandse Antillen niet voor het voorjaar van 1951 kun nen plaats vinden, mede in verband met de op Curasao te houden verkie zingen. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, zal deze R.T.C., die voor de Nederlandse schatkist heel wat goed koper opgezet zal worden dan de vo rige, welke tussen Indonesië en Ne derland plaats vond, in de Ridderzaal te Den Haag, onder presidium van de Minister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, mr. J. H. van Maar- seveen, gehouden worden. Advertentie 'n Beetje tocht- kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. Eb dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de genie- pigste oorzaken van Uw Rheumati- sche pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslap pen en niet meer die jeugdige kraent ontwikkelen, gaan afvalstoffen in 't bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheumatische pijnen bij de oorsprong aan. Begin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuiverende Kruchenkuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere mor gen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwij nen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veerkrachtig jeug dig gevoel. Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 20 Oct.: Aardappelen, grote 8.50—9.30, id. poters 6.50—7.30. Groenten: Andijvie 8.50—11.20. Bloem kool 1851. Boerenkool 6.40. Snijbonen 8499. Stamprincessen 34—67. Rode kool 814.20. Groene kool 58.70. Bospeen 12 —15. Waspeen 7—12. Grote peen 2.50— 6.50. Prei 8.80—13.60. Selderij 3—1150. Knolselderij 4.70—7,80. Spruiten 18—36. Tomaten 15—58. Uien 3.40—6.50. Witlof 30—56. Fruit: JDrulven 5487. Appelen: Allington Pippin 15—30. Br. Seedling 10—14. Cox Orange Pippin 30— 53. Glorie van Holland 16—21. Goudrei- nette 2341. Gron. Kroon 15—27. Laxton's Superbe 15—26. Kotarisappel 1519. Ster appelen 2532. Peren. B. Alex. Lucas 1728. Confe rence 2846 Doyenné du Comice 3774. Legipont 27—38. St. Remy 12—18. Zw. wijnpeer 1948 gew. 57—58. alles per 100 kg. bos of stuks. ZON EN MAAN. 24 October Zon: Op 7.19 Onder 17.28 Maan: Op 16.49 Onder 5.43 24 October Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG WATER. 1 +NAP u. NAP 1.03 1.96 13.11 1.89 LAAG WATER. 1.29 2.13 2.05 2.24 2.29 1.53 2.39 1.76 13.40 2.06 14.10 2.13 14.38 1.35 14.54 1.59 u.—NAP 7.06 1.74 7.40 1.95 8.20 2.10 7.57 1.36 8.22 1.57 -NAP 19.32 2.02 20.07 2.22 20.47 2.39 20.16 1.62 20.35 1.86

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3