Het t.b.c .-gevaar in Zeeland PK HACCOU mannenwerk HET LEESZAALWERK TE GOES ZEEUWSE ONDERWIJZERS NAAR DE GENTSE TENTOONSTELLING Nare dagen N00DKERKJE TE VLISSINGEN IN GEBRUIK GENOMEN Waarde der massale doorlichting manchester jassen Expositie van persfoto's door Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot geopend. IVI Va Vrachtauto reed op wielrijders. Concours Christelijke Zangverenigingen in 1951 te Oostkapelle. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 23 OCTOBER 1950 Jaarvergadering te Goe s van de Prov. Zeeuwse vereniging ter be strijding der t.b.c. Dat het t.b.c.-gevaar in Zeeland nog niet is bezworen, kwam duidelijk naar voren in de vergadering, die de Prov. Zeeuwse vereniging tot bestrij ding der Tuberculose, Zaterdag hield te Goes. „Zolang niet alle besmettelijke t.b.c.-gevallen geïsoleerd kunnen worden omdat er een tekort aan bedden is in sanatoria en ziekenhuizen, zal het wenselijk zyn, dat de bedreigde groepen met B.C-G. gevaccineerd worden, teneinde het aantal nieuwe gevallen te reduceren", aldus dr. C.R-N.F. van Joost in de vergadering van Zaterdag die 'n beschouwing hield over de ge volgen en vooruitzichten van het massale bevolkingsonderzoek op t.b.c., waarmee men thans in Zeeland is begonnen. Overigens merkte de heer van Joost op, dat de vaccinatie waarschijnlijk goedkoper en zeker rationeler was dan verhoging van het aantal bedden. De voorzitter, mr. A. J. van der Weel kon in zijn openingswoord zijn vreugde uitspreken over de grote op komst. De jaarverslagen van secretaresse en disirietsconsulatiebureaux werden goedgekeurd. Het jaar 1949 kenmerk te zich door een. over het algemeen genomen, beter verloop dan de vorige jaren. In Middelburg werd naast het C.B. een paviljoen geplaatst waarin een Röntgenapparaat met inrichting voor tomographic werd onderge bracht en voor het Kringbureau Oostburg werd eveneens een pavil joen in gebruik genomen. In het district Goes ging het minder gemak kelijk. De wnd. districts-arts mej. Thomee vertrok en eerst na enkele maanden slaagde men erin een op volger, dokter J. M. van Daal te krij gen. Het consultatiebureau te Tho- ien dat geruime tijd gesloten was ge weest, werd in Oct. '49 heropend dank zij dc medewerking van dokter Migchelsen te Bergen op Zoom. De „Help Holland Councill" stelde nog een Watsonapparaat, benevens in richting voor tomographic, voor het C.B. tc Goes beschikbaar. DISTRICTSCONSULTATIE- BUREAUX Uit het verslag van het C.B. te Middelburg blijkt, dat weer een prac- tisc.lt optimaal aantal consulten kon worden verleend. Zowel sterftecijfer als ziektecijfer zjjn weer iets terug gelopen. Niettemin wordt de situatie nog op geen stukken na beheerst. Het werk zal nog verder opgebouwd moeten worden. Onderzocht werden 1933 personen, van wie 143 aan actieve tbc leden. Afgeschreven werden in 1949: 2443 personen. Er werden 6832 ingeschre ven personen uitsluitend doorgelicht. Op 31 Dcc. 1949 waren bij het dis trictsconsultatiebureau te Middel burg 719 lijders aan actieve tbc inge schreven. van wie 227 open long-tbc hadden. Op 31 Dec. hadden 937 gezinnen huisbezoek. In 197 van de gezinnen kwamen in totaal 208 lijders aan open long-tbc voor. TE GOES Het verslag van het DCB te Goes maakt melding van de geschenken der Help Holland Council, nl. een röntgen- en een schermbeeld fotogra fieapparaat, welke een belangrijke aanwinst betekenen. Het is hierdoor mogelijk het rönt- genologlsch-teehnisch gedeelte van 't C.B.-werk c op een behoorlijk peil te (Advertentie) gevoerd, sportmodel, pracht kwaliteit, vanaf 39.75 ift maat 48 St. Jacobsstraat 7, Vlissingen. Garantie voor uitvoering van Mattheuspassfon. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor aan de Vlissingse Oratori umvereniging voor haar uitvoering van de Mattheuspassion op 14 en 15 Maart 1951 in de St. Jacobskerk een garantie voor een eventueel tekort te geven tot 75 van het bedrag, dat de ontvangsten eventueel beneden de ra ming zouden blijven met een maxi mum van f 750. Een vaas Yoor de Spoorwegen. B. en W. van Vlissingen hebben grote waardering voor het werk der Nederlandse Spoorwegen en in het bijzonder voor de wijze, waarop Vlis singen in het bezit werd gesteld van een fraai, nieuw station. Als stoffelijk blijk van hun waardering wil het ge meentebestuur nu een tuinvaas aan bieden voor het plantsoen, dat bij het station wordt aangelegd. B. en W. vra gen hiervoor van de raad een crediet van 250.—. SCHIP AAN DE GROND. Het Nederlandse sleepschip Trio, dat met bieten was geladen, liep op de zandbank ter hoogte van de Ema- nuelpolder nabij Rilland aan de grond. Na een vergeefse poging om het schip met een eigen sleepbootje vlot te slepen, moest men er toe overgaan om 100 ton bieten te lossen in een an der schip. Met 10 man uit Rilland is dat werk geschied. Hierna kwam het schip vlot, waarna het zou terugvaren om weer bij te laden, doch kort daar op liep het opnieuw aan de grond. Later is het schip bij hoog water vlot gekomen. brengen. Het laboratorium onderzoek werd geïntensiveerd door samenwer king met de Gezondheidsdienst voor Dieren. In de „broedkamer" werden daar ook de sputa van de C.B. patiën ten gekweekt. Het relatief hoge aan tal nieuwe infectiegevallen op Tholen waarvan slechts in een doel der ge vallen de bron duidelijk was, doet dringend uitzien naar het systemati sche bevolkingsonderzoek dat bin nenkort verwacht kan worden. Plan nen voor meer massale enting met B.C.G. zijn in voorbereiding. Het to taal aantal consulten in 1949 van het bureau Goes was 7241. Er waren in 1949: 190 actieve patiënten. Van de 145 voor het eerst bekende patiënten aan long tbc, leden 95 aan prim'otuber- culose. Totaal werden 73 personen in een sanatorium opgenomen cn 95 in ziekenhuizen. Op 31 December ston den nog 384 lijders aan actieve tbc in geschreven. van wie 174 leden aan open tbc. Er wachtten 64 op sanato riumopname, waarvan reeds 50 pa tiënten in een ziekenhuis waren op genomen. De rekening van de penningmeester werd eveneens goedgekeurd. Bij de jaarverslagen van de consultatiebu reaus gaf dokter Van Daal nog een mondelinge toelichting, waarbij hij er nog op wees dat de opkomst van veehouders, die opgeroepen worden omdat op hun bedrijf runder-tbc voorkwam, niet bijzonder groot is. Dank zij geneesmiddelen én chirurgi sche maatregelen is het sterfte cyfer zeer laag geworden en ook zijn de verpleegttjaen verkort, waardoor de opname in sanatoria wel iets vlugger kan geschieden. Wat betreft BCG-vaccInatie wees dokter Van Daal erop, dat ernstig wordt overwogen dit bijv. op Tholen voor iongere personen toe te passen, daar het niet verantwoord is lijdel yk af te wachten tot dat de infectie ont waakt. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren Jhr. mr, J. Schuur - beque Boeye, Zierikzee, dr. J. Taze- laar, St. Maartensdijk en I. Buskop. arts. Oostburg, herbenoemd. VOORDRAerfr DR. VAX JOOST Na de pauze hield dr. van Joost een korte lezing over dc consequen ties en de perspectieven van het be volkingsonderzoek. Hij schetste hier-' by het werk van de consultatiebu- reaux waardoor het sterftecijfer door tbc, van het begin dezer eeuw tot vo rig jaar van 184 tot 28 per 100.000 is gedaald. Dit is echter geen reden om tevreden te zijn, want in 1949 werden biiv. weer 17.500 nieuwe acute tbc gevallen ontdekt, en in dat jaar stierven meer dan 2400 mensen aan tbc. Het werk van de C.B. dat zich beperkte tot de zieken moest dus worden uitgebreid tot de zich gezond wanende personen. Vandaar het mas sale bevolkingsonderzoek. Cijfers uit 1946 tonen aan. dat 5% van de zich gezond voelende personen min of meer door tbc waren aangetast. De schefmbeeldfotografiè maakt het nu mogelijk door één team 125.000 per sonen per jaar te onderzoeken. Het consultatiebureau zal door dit onder zoek meer werk krijgen, daarom zal een juiste taakverdeling tussen C.B. en de dienst van het bevolkingsonder zoek een eerste vereiste zyn. Hoev/el het nog niet mogelijk is resultaten van het onderzoek te Goes mede te delen, merkte dr. van Joost naar aan leiding van een vraag nog op, dat van de groep die niet wenst deel te nemen, slechts 18 personen geloofsbezwaren als reden opgaven. Nadat bn ae rondvraag de heer M. Maas uit Biervliet nog de aandacht had gevestigd op de aanvullende ver zekering voor sanatoriumverpleging sloot de voorzitter, mr. van der Weel •deze geslaagde vergadering. (Advertentie) zo waren de woorden van redacteur Sterk. ,.AIs hel eens een keertje niet „wiC ontvlucht ik hel redactiebureau: ik stop'n pijp geurige tabak en loop een blokje om. Alles lijkt mij dan gemakkelijker, ik kan m'n hoofd er beter bij houden en de copy vloeit uit de pen'.' Inderdaad: Er gaat niets boven 'n pijp goede tabak Hef eerste jaarverslag is thans verschenen. „Veel blyft er nog te wensen over voor onze jonge leeszaal to Goes: meer boeken, meer leden, meer ruimte, meer geld. Maar als wfl terugzien op ons kort bestaan, zyn wy niet ontevreden over de vorderingen. Lees- zaahverk in Goes is pionierswerk; langzaam maar zeker hopen we ons echter een zodanige plaats te veroveren, dat we waarlijk meewerken aan de opbouw van het culturele leven In Goes en op de Bevelanden". Met deze woorden besluit de se cretaresse van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Goes, mevr. M. Flinterman—Dijkshoorn, haar eerste jaarverslag over de periode 15 Sep tember 194831 December 1949. De grote propaganda-actie begon in December 1949. Door systema tisch huisbezoek wei-den 150 leden gewonnen. De gehele stad is echter nog niet bewerkt, zodat een vermeer dering van het ledental door verdere propaganda mogelijk blijft. Verschil lende pogingen om op de Bevelanden agentschappen te vestigen en zo doende een aanvang te maken met de plattelandslectuurvoorziening, bleven zonder resultaat. Ged. Staten achtten een provinciale regeling in deze zaak meer efficiënt en legden de bestudering van deze mogelijkheid in handen van de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel werk. werden de pogingen voorlopig ge- In afwachting van dit onderzoek werden de pogingen voorlopig ge staakt. Het leeszaalbestuur blyft echter ter zake diligent, omdat het inwoneraantal van Goes onvoldoende is om de volledige rijkssubsidie te verkrijgen. CATALOGISEREN. Het verslag van de directrice, mej. A. E. Visker, geeft een overzicht van de werkzaamheden, verbonden aan het catalogiseren. De kern van het boekenbezit werd gevormd door de boeken van de Volksbibliotheek Goes. Op 31 December 1949 waren 2606 banden in het stamboek ingeschre ven en gecatalogiseerd. Ca. 1000 banden, afkomstig van geschenken, staan nog op bewerking te wachten. Er kon regelmatig worden aange kocht, maar dit zal in de toekomst in nog veel grotere mate mogelijk moeten zijn, wil de groei van de lees- C.J.M.V.-weekend te Hedenesse. De bestuurders van de plaatselijke C.J.M.V.-afdelingen in Zeeland heb ben Zaterdag en Zondag een leiders, weekend gehouden in het vormings centrum Hedenesse te Cadzand. De leiding berustte bij de heren Leunis. Rookus en Looff. De directeur van Hedenesse. wika M. van Vliet, hield een lezing over: ..Een nieuwe stroom van leven en cultuur", waarbij een reeks lichtbeelden werden ver toond. De Zaterdagavond was verder gewijd aan ontspanning onder leiding van de heer J. C. Gordeau. Zondagmorgen hield ds. Kuijlman uit Zuidzande een kerkdienst in het kamp, omdat de noodkerk te Zuidzan de te klein was voor het groot aantal toehoorders en er in Caazand alleen een avonddienst werd gehouden. Ds. Kuijlman had tot onderwerp van zijn predicatie gekozen „Eén ding is nodig". Na de dienst werd over de preek nagepraat. Vervolgens was er een vergadering van de P.C.'S, terwijl de overigen een wandeling maakten. Des middags sprak de heer J. C. Górdeau, secretaris C.J.M.V.-Zeeland, over „Het winterwerkprogramma en de opzet van de verenigingsavond", op welke voordracht een levendige dis cussie volgde. Na de broodmaaltijd werd dit bij zonder geslaagde weekend gesloten door de heer Leunis. zaal gelijke tred kunnen houden met de eisen. d'e eraan gesteld mogen worden. Des te prettiger was het dan ook, dat van verschillende zijden ge schenken werden ontvangen. In de laatste 4 maanden van 1948 werden 1748 banden uitgeleend en in het jaar 1949: 9219. Meer dan de helft hiervan bestond uit Nederlandse ro mans. Het leeszaal bezoek in 1948: 1Ö59 en in 3949: 3196 personen. Van de mogelijkheid om boeken aan te vragen uit andere bibliothe ken. werd nog niet erg intensief ge bruik gemaakt. Het laar 1950 werd begonnen met 391 leden, van wie 57 uit de buitengemeenten. Aan de ker kelijke bibliotheek te Kattendyke werden 45 boeken uitgeleend. Het verslag van de penningmees ter geeft in inkomsten en uitgaven een bedrag aan van 10.472, niet een saldo van het stichtingskapitaal ad.3918. In September jl. verscheen weer een aanwinstenlijst met de titels van enkele honderden nieuwe werken. „Ik heb uw werk bewonderd". De Nederlandse vereniging van fotojournalisten vierde Zaterdag in Amsterdam haar dag der fotojourna listen 1950 met de opening van de tentoonstelling „de beste persfoto's van 1950" door de Commissaris dei- Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De lieer de Casembroot, die (le ten toonstelling opende door te drukken op de knop van een „synchroniser" en daarmede, zelf de foto van de ope ning te maken, zeide in z\jn toe spraak, dat het hem goed had ge daan voor deze plechtigheid uitgeno digd te zijn. Hij zeide, dat de verhou ding tussen de fotojournalisten en hemzelf als hoogste Zeeuwse autori teit gedurende, het bezoek van het koninklyk paar en mevrouw Roose velt aan zyn provincie, prettig en gezellig was geweest. „Ik heb u zien werken - zeide hij - uw werk bewon derd en gezien hoe moeilyk mv taak is en hoeveel tact u nódig hebt. Het is mU opgevallen, dat de foto's, die voor publiciteit zijn gekozen, altijd zeer correct waren. Krantenartike len zyn belangrijk, maar foto's ook, en w(j autoriteiten zo besloot de Commissaris der Koningin moe ten meewerken opdat gy uw taak kunt vervullen". De voorzitter der vereniging, Sem Presser, noemde deze dag der foto- ëumalisten een dag van bezinning. et is de enige dag in het jaar, zo zeide hij, dat wij in staat zijn eik aars werk rustig te bekijken. Na de opening van de tentoonstel ling werd de aanwezigen de moge lijkheid geboden de beste persfoto aan te wijzen alsmede de beste foto van het koninklijk huis. De maker van de beste persfoto wint dc zilve ren camera, een wisselpi'ys, dc ma ker van de beste foto van liet. ko ninklijk huis wint. een medaille, uit geloofd door Z.K.H. Prins Bernhard. De zilveren camera werd voor 1950 gewonnen door twee fotografen, de heren Merendonk en Merk; die een gelijk aantal punten verwierven. Dc medaille van Z.K.H. Prins Bernhard viel ten deel aan de leerlingfotograaf Denijs, die een zeer geslaagde opna me maakte van H.M. de Koningin in een intiem gesprek. Uitwisseling van Zeeuwse en Vlaamse onderwijzers? Zaterdag brachten de Zeeuwse onderwijzers uit Walcheren Zceuwsch- Vlaandcron en Schouwen Duiveland een bezoek aan de tentoonstelling „Zie Zeeland" te Gent. De onderwijsmensen uit Beveland waren een week tevo ren reeds geweest. In het tentoonstellingsgebouw werden ze ontvangen en toegesproken door de heer H. Pieters, die er op wees, dat juist de onder wijsmensen als cultuurverspreiders onder de opgroeiende jeugd een b«- langrijke taak in Zeeland kunnen vervullen en dat het organiserend co mité dit bezoek zeer apprecieerde. De inspecteur van het Lager Onder wijs in de inspectie Middelburg, de heer A. A. Leenhouts. wees zeer jn het bijzonder op het Zeeuwse en Vlaamse contact. Hij hoopte dat hier het fundament gelegd kon worden voor een innnige samenwerking tus sen groepen onderwijzers uit beide streken en zeer provisorisch is reeds overwogen in hoeverre deze dagen aanleiding konden zijn tot uitwisse ling van Zeeuwse met Vlaamse onder wijzers. DE MAQUETTE. De rondleiding van dit grote gezel schap geschiedde door de heren Her mans en Pieters en de belangstelling ging sterk uit naar de bekende ma quette van Zeeland. Algemeen was men van oordeel dat deze maquette op de een of andere wijze bewaard moet worden ten dienste van het on derwijs in onze provincie omdat zij voldoet aan alle te stellen eisen van paedagogiek didactiek. Een duidelijk beeld wordt hier gegeven van de wor dingsgeschiedenis onzer provincie, van de industrie, de productiviteit van de bodem en de samenstelling van de be volking. ONTVANGST IN HET GEMEENTEHUIS. Na het bezoek aan de tentoonstel ling volgde een officiële ontvangst op het gemeentehuis waar de schepen van onderwijs uit Gent, de heer L. Lammens, het woord voerde namens (Advertent ie) Verdrijf de periodieke pijnen ven dat lome, lusteloze gevoel^ Ldirect en afdoend met een paarj Ned. Herv. Gemeente hield eerste Eredienst* in de „Noorde rkapel". Onder klokgelui werd Zaterdagmiddag te Vlissingen in het noodkerk je aan de Hogeweg het gereedschap voor de Eredienst binnengedragen: de Bjjbel, het doopvont en de Avondmaalschaal en -bekers; waarna ds. J. S. Sickesz voor het eerst in dit vriendelijke kerkje, dat de naam van „Noor. derkapel" kreeg, het Woord bediende. Hy deed dit naar aanleiding van Markus 2, vers lb: „Het werd gehoord, dat Hy in huis was". Tevoren was de Noorderkapel door dc Kerkvoogdij aan de Kerkeraad overgedragen, waarbij namens de kerkvoogdij het woord was gevoerd door de president-kerkvoogd, de heer C. Kamermans. Deze wees er op, dat reeds in 1939 plannen werden bespro ken voor een kerk in dit stadsgedeel te, die tengevolge van de oorlog ech ter geen doorgang konden vinden. Na de bevrijding bleek de restauratie van de oude kerkgebouwen en het ge brek aan bouwvolume de verwezenlij king van de plannen in de weg te staan. Toen echter in Sluis de nood kerk vrij kwam, werd dit kerkje, o.a. dank zij het energieke werk' van de secretaris-kerkvoogd, de heer J. Moll, aan Vlissingen toegewezen. De heer Kamermans dankte de velen, die er toe hadden bijgedragen deze Noorder kapel op zo'n uitstekende wijze in Vlissingen te herbouwen, GELUKWENSEN. Ds. A. W. M. Odé uit Goes bracht de gelukwensen over van het Provin ciaal kerkbestuur. Spreker noemde de bouw van deze kapel in het nieuwe Vlissingse stadsdeel een teken van geestelijke waakzaamheid. Het is goed, aldus ds. Odé, dat de Kerk naar de mens komt, nu de mens zich allerwe- ge van de kerk afkeert. Namens de Classis Middelburg sprak ds. L. C. Spijkerboer van Sou. burg. Ds. Spijkerboer wees er op. dat het Latijnse woord „classis" vloot kan betekenen. De plaatselijke gemeenten zou men dus met schepen kunnen ver gelijken niet met luxe passagiersbo- ten echter, doch met vissersboten. „Laat deze kapel", zo besloot ds. Spij kerboer. „een vissersschip mogen zijn, waarin iedere kerkganger weet, dat hij deel uitmaakt van de bemanning". Nadat nog gesproken was door de heer B.'J. van Oeveren uit Poortvliet namens het hoofdbestuur van de Ver eniging van Kerkvoogdijen, door de heer A. de Beijl namens het gemeen tebestuur en door ds. W. M. Maas na mens de gemeenteleden van de wijk en namens de Herv. Jeugdraad, droeg de heer Kamermans de kapel voor de uitoefening van de Eredienst over aan de kerkeraad, die bij monde van ds. Sickesz het gebouw aanvaardde. Hier na werd de Eredienst, gehouden. Zon- dagmorgen ging ds. Maas, de wijltpre- dikant, in de eerste dienst op Zondag voor. MOND- EN KLAUWZEER. Gedurende de maand September werden in dc provincie Zeeland op 8 boerderijen mond-en klauwzeer ge constateerd t.w. St. Annaland 1, Drei- schor 1, St. Maartensdijk 1, Scherpe- nisse 1 en Poortvliet 4. Een dode en vijl gewonden. Zaterdagmorgen te kwart voor ze ven is te Roosendaal op de Bredase weg, juist by de grens der gemeente, een ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtauto van de firma M- uit Rhoon, die diepboórwerk verricht te Veere, kwam van Veere rijdende in de richting Rotterdam. De wagen werd bestuurd door de jongeman G. L„ die niet in het bezit was van een rijbewijs. Vermoedelijk door over vermoeidheid van de bestuurder hy had des nachts arbeid verricht raakte deze plotseling de macht over het stuur kwijt. De wagen kwam op het rijwielpad terecht en reed op een groep arbeiders in, die zich naar hun werk begaven. Drie van hen werden zwaar ge wond en twee licht. Van de zwaar gewonden is er één na korte tyd overleden. De beide anderen werden in het ziekenhuis opgenomen. Allen waren 17- 18-jarige jóngens. De politie stelde een uitgebreid on derzoek in. Het bleek, dat de be stuurder van de auto zich na het on geval niet kon herinneren hoe het zich had afgespeeld. Ringvergadering te Goes. Zaterdagmiddag kwam de Rin^ Zeeland van Chr. Zangverenigin gen in zaal-Krijger te Goes in algemene vergadering bijeen. Na opening op de gebruikelijke wij ze, sprak de voorzitter, de heer J. J. v. d. Velde enige woorden ter nage dachtenis van wyien de heer L. Francke te Domburg. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester spraken van de gun stige omstandigheden waarin de Ring verkeert, zowel als van de min der rooskleurige financiële aangele genheden. Verschillende voorstellen werden behandeld, waarna o.m. besloten werd op Hemelvaartsdag 1951 het concours te Oostkapelle te houden, de Ringcontributie te verhogen, als ook het inleggeld voor deelname aan het concours iets hoger te stellen. De heren Goedhardt en Wolzak werden als bestuursleden herkozen. In de muziekcommissie werd in de plaats van de heer Wolzak, die hier voor heeft bedankt, de heer Adr. Kousemaker te Goes benoemd. De benoeming van de juryleden voor het a.s. concours werd, nadat' namen waren genoemd, aan het be stuur overgelaten. By de rondvraag werden verschillende zakelijke in lichtingen gegeven. De lieer Lefeber eindigde met dank zegging. het gemeentebestuur. Hij was zeer verheugd over dit bezoek aan Gents oude en fraaie raadhuis. De Belgen, aldus de schepen, hebben op de ten toonstelling uw provincie gezien, U ziet op uw beurt iets van de aloude cultuur van Gent. Nadat inspecteur A. A. Leenhouts de sappig Vlaamse speech van schepen Lammens had be antwoord. leidde de schepen het ge zelschap persoonlijk rond. Hierna werd onder leiding van .enkele door het stadsbestuur aangestelde gidsen de stad bezichtigd. De Zeeuwse onder wijzers konden op een geslaagde dag terugzien. Wij tekenen hierbij aan, dat ook Zaterdag weer bleek Jioe geïso leerd >en uitzonderlijk de geografische ligging van onze provincie is. Zo moesten de onderwijzers van Schou wen en Duiveland rèeds om 6 uur in de ochtend vertrekken om via Ant werpen tijdig de stad van Jacob van Artevelde te bereiken! VHssin.gs carillon zal rond 96.000 kosten. Zoals onlangs gemeld, heeft cr oen openbare aanbesteding plaats gehad voor het leveren van een nieuw klok kenspel jn de St. Jacobstoren te Vlis singen. Dit klokkenspel zou uit 47 klokken moeten bestaan, waarvoor d© raad reeds een crediet van f 70.000 toestond. Dit bedrag blijkt thans niet vol doende te zijn. De drie Nederlandse klokkengieterijen hebben n.l. inge schreven voor bedragen die rond dc 89.000 gulden liggen. Daarbij komen nog kosten voor de ophanging *en een honorarium voor de Ned. Klokken- en Orgelraad, die terzake adviseerde. De totale kosten worden nu op 96.000 geraamd, zodat nog een aanvullend crediet van f 26.000 wordt gevraagd. B. en W. wijzen er echter op. dat een belangrijke bijdrage van het Rijk mag worden verwacht cn dat de mn- lcstverzekeringsmij. voor dit door de Duitsers verwijderde carillon reeds een schade tot een bedrag van ƒ51.700 heeft erkend. Eerste paal voor centrale Zeeland der P.Z.E.M. OP 31 October zal de eerste van de ruim 1250 betonnen palen voor de nieuwe electrische centrale te Vlis singen in de grond worden geheid. Het is de bedoeling, dat het sein tot de aanvang van deze werkzaamheden zal worden gegeven door de Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot. Chr. Lyceum voor Zeeland volledig erkend. In de Zaterdag te Goes gehouden bestuursvergadering van het Chr. Lyceum voor Zeeland werden be noemd tot leraar godsdienstonderwijs ds. L. P. van Dijl, Ned. Herv. predi kant te Koudekerke én tot tijdelijk leraar Frans, de heer N. Heukels te Ouderkerk aan de Amstel. Ingekomen was een schrijven vai* het Departement, waarin werd mede gedeeld, dat de school thans volledig is erkend. Zoals bekend, was dit tot dusver slechts alleen voor de H.E.S.- 1 afdeling het geval. Het Prot. ziekenhuis te Terneuzen. BEZWAAR TEGEN GARANT VERKLARING. Tegen het door de raad van Ter- neuzen genomen besluit om de ge meente garant te doen zijn voor een door het Protestantse ziekenhuis te Terneuzen te sluiten geldlening, groot f 650.000.is door de raadsleden H. J. Colsen en C. G. Ramselaar be roep aangetekend bij Gedep. Staten van Zeeland. Nieuw toneelspel van Drs. Louis Lockefeer. Het Zeeuwschvlaamse toneel te Hulst zal op 5 November een nieuw toneelspel van drs, Louis Lockefeer, „De zwarte koning", voor het voetlicht brengen. Het is een comedie in drie bedrijven, die speelt op een boerderij. De daar wonende afstammeling van een oud boerengeslacht is jaloers op de jonge burgemeester, die van adel is. De boerenzoon laat dan de afstam ming van zijn familie uitpluizen om dat hij ook adellijke voorvaderen wil hebben. Daarbij doen zich allerlei ko mische en tragische verwikkelingen voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2