PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Benelux-landbou wconf e rentie met een bevredigend resultaat geëindigd Beheer over de Westerschelde D£ BILT Geen eenzijdige vaststelling meer van minimumprijzen Kantlijn Rumoer om een Britse atoomgeleerde. V.N.-TR0EPEN BLIJVEN 60 K.M. VAN MANDSJOERIJSE GRENS Snellere verbindingen met Europese hoofdsleden. Fransen ontruimen Langson. VOLKSDEMOCRATIEËN STELLEN VOOR DUITSLAND EEN TE MAKEN Belgisch belangen in het gedrang? Vijf doden tengevolge van exploderende mijnen. VOGKSPELTt 193e Jaargang - No.249 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 Oct. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau V3n dit Blad" 25 cent meer. Giro"nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUssingen Walste 58-60. tel 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2861 at 2160i:MTjurg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924: Goes: L. Vorststr. 61. tel. 2475 (b.g.g 22231: Ooslburg: Pr. Maurilsslr 12. lel. 102: Temeuzen: Brouwerijstr. 2; zier.kzee: K Rogaidst- C 150_lel_26_ Opbrengst van heffingen wordt voortaan gelijk verd eelid. De resultaten van de Benelux-landbouwconferentie in Luxemburg /.\jn zeer bevredigend, aldus heeft de Nederlandse minister van Landbouw tij dens een uiteenzetting voor de pers verklaard. De besprekingen waren in goede verstandhouding gevoerd en geëindigd met de aanvaarding van een nienw protocol, dat het oude van 1947 moet vervangen. Dit nieuwe protocol kan belangrijk bijdragen tot het uit de weg ruimen van de moeilijkheden, die een definitieve Benelux-Unle nog in de weg staan. Ket protocol van Mei 1947 hield rekening met de vrije uitwisseling van landbouwgoederen, doch op zulk een wijze, dat beide landen hun land bouwers toch konden beschermen. Naar minister Mansholt in het licht stelde, heeft dit protocol van 1947 op verschillende gebieden behoorlijk ge werkt. Dit neemt echter niet weg, dat zich herhaaldelijk problemen voordeden. Een der moeilijkheden was, dat België eenzijdig minimumprijzen voor de invoer vaststelde. Nederland heeft nu verkregen, dat dit voortaan in overleg zal geschieden. Eventueel zal het oordeel van een arbitrage commissie worden gevraagd. Er kan dus niet langer een minimumprijs worden vastgesteld, die niet redelijk is. Een tweede punt van betekenis is, Wij hebben reeds eerder gewezen op het feit, dat de loonpolitiek der regering voor de intellec tuele middenstand sterk nivellerende gevolgen heeft, die nog verscherpt worden door de progressieve tarieven der inkomstenbelasting. Deze „gelijk schakeling" heeft het voordeel dat de afkeer van het ambacht en de voor keur voor het witte boordje er door verminderen. De Nederlandse bedrij ven krijgen daardoor meer werk krachten en dat is goed. Het A.R. weekblad „Vrijheid" con stateert echter, dat de loonsverhou- dingen wel wat al te zeer verschoven worden en dat de hoger gesalarieer- den na de oorlog belangrijker offers hebben gebracht dan de lager gesala- rieerden; de reële beloning van de intellectuele arbeid is mede door de zwaarder belastingdruk ongeveer ge halveerd: „Uit een studie van 't Centraal So ciaal Werkgeversverbond blijkt, dat de levensstandaard van industriële arbeidersgezinnen met twee, resp. drie kinderen in November 1948, ver geleken met 1939, was gestegen met resp. 9 en 14*6 procent, terwijl de levensstandaard van beambtengezin- nen met twee kinderen was gedaald met de volgende percentages: Bruto salaris in 1940 4.000.— 6.000.— 8.000.— 10.000.— 12.000.— 14.000.— verlaging levens standaard in '48 28.5 pet. 36 pet. 42.5 pet. 48 pet. 53 pet. 57 pet. dat voortaan de lijst van vrije land bouwproducten slechts gewijzigd kan worden na wederzijdse goedkeu ring. Het derde punt, dat in Luxemburg is besproken, is dat der heffingen. Het was voor Nederland onaan vaardbaar, dat het bedrag, dat de heffingen op de Nederlandse uitvoer naar België opbracht, geheel aan België ten goede kwam. Dit probleem vormde tijdens de onderhandelingen een der moeilijkste punten, doch uit eindelijk werd een oplossing gevon den die beide partijen bevredigde. Van Nederlandse zijde was men de opvatting toegedaan, dat tegenover het feit, dat Nederland de Belgische industrie toestaat tot 90 procent Van haar producten in Nederland in te voeren, België van zijn kant moet toestaan dat Nederland aan België zijn agrarische producten kan leve ren. In dit verband heeft Nederland zich bereid verklaard zodanige maat regelen te nemen, dat de prijs bij de export niet beneden de Belgische mi nimumprijs ligt en de Belgische markt dus niet verstoord wordt. In tegenstelling met hetgeen tot nu toe het geval was, zal op grond van het te Luxemburg opgestelde proto col het verschil tussen de Nederland se exportprijs en de Belgische mini mumprijs (de zgn. heffing dus) in de toekomst door Nederland worden ge heven. Deze heffingen zullen dus voortaan niet meer uitsluitend, aan België ten goede komen doch zullen ieder trimester op basis van 5050 worden verdeeld tussen Nederland en België. Wat de duur van het nieuwe proto col betreft, dat op 1 Januari 1951 van kracht wordt, is nog niets be paald. Deze duur zal op ae eerstvol gende Beneluxconferentie te Den Haag nader worden besproken. Naar Rusland of met vacantie? Het afgelopen weekeinde is rumoer ontstaan rondom de tot Engelsman genaturaliseerde atoomgeleerde Bruno Pontecorvo. Een Italiaans blad ver wekte Vrijdag sensatie met het be richt, s dat prof. Pontecorvo met zijn gezin per vliegtuig naar de Sowj et- Unie was uitgeweken. Volgens het blad stond de geleerde destijds in contact met Fuchs. Dit be richt kon echter op geen enkele wijze officieel bevestigd worden. Wel was bekend, dat prof. Pontecorvo. die werkzaam is aan de Universiteit te Liverpool, in Juli uit Londen was ver- trokken voor een vacantie op het Eu ropese vasteland. Later deelde de. Italiaanse politie officieel mee, dat Pontecorvo op 1 Sept. met zijn vrouw en drie kinderen uit Rome was vertrokken naar Stock holm in een vliegtuig van de Zweedse luchtvaartmaatschappij. De professor had een retourbiliet genomen, maar zijn vrouw en kinderen biljetten voor enkele reis. Mevrouw Pontecorvo is een Zweedse. Prof. Pontecorvo zal in Januari zijn functie aan de universiteit te Liver pool weer aanvaarden. Zuidkoreaanse president blijft balsturig. Dit zijn cijfers van 1948, maar men kan aannemen, dat het beeld sinds dien weinig is veranderd en in elk geval niet verbeterd is. Zij tonen aan, dat er een flinke verschuiving in de onderlinge loonverhoudingen heeft plaats gevonden. Dat behoeft natuur lijk niet per se verkeerd te zijn. Le vensstandaarden zijn geen dingen, waarin nooit verandering mag ko men en wanneer het welvaartspeil der minder draagkrachtigen opge trokken kan worden, is dat toe te jui chen. Maar de cijfers die wy noem den doen vrezen, dat er de laatste jaren in het loonverschil tussen re en hogere arbeidskrachten toch wel iets scheef getrokken is. Daarin schuilt een gevaar. Geen volk kan tenslotte een zekere intellectuele re serve ontberen." Menige middenstander zal ver baasd hebben opgekeken, toen verleden week in Amsterdam een aantal collega's voor de politie rechter moest verschijnen en beboet werd, omdat niet al hun artikelen duidelijk waren geprijsd. Menigeen is vergeten, dat de verplichting om de artikelen te prijzen nog onvermin derd van kracht is. Daarom is het van belang te we ten, dat de C.C.D. een strenge con- tröle instelt in tal van plaatsen. Om onaangenaamheden te voorkomen kan een winkelier dus niet beter doen, dan even nagaan of zyn etalages aan de voorschriften voldoen. Trouwens: het publiek ziet graag prijzen, het ziet graag met één oog opslag wat een gewenst artikel kost. Daarom behoort het prij'zen tot de service, die een middenstander zyn klanten kan bewijzen. De weg naar de industriële en agrarische Benelux-eenheid is een lange weg en iedere stap voorwaarts, die er op gezet wordt, verdient toejuiching. Vandaar dat wij met voldoening melding maken van de resultaten van de in Luxemburg Generaal MacArthur heeft de com mandant van het achtste Ameri kaanse leger, generaal Walker, op dracht gegeven de Zuidkoreaanse troepen „zo ver als zjj kunnen" naar het Noorden te laten oprukken. Ver wacht wordt, dat deze troepen regel recht naar de Mandsjoerjjse grens zullen gaan om de uitwekende Noordkoreanen onschadelijk te ma ken. Generaal Mac Arthur, die Vrijdag verklaarde dat de oorlog spoedig ten einde zou zijn, zou niet van plan zijn de Amerikaanse troepen verder dan 50 60 km. van de grens te sturen. Men gelooft, dat hij de zuiverings operaties aan de Zuidkoreanen zal overlaten. Een officier van de Amerikaanse geheime dienst heeft Zondag ver klaard, dat men er door de operatie der Amerikaanse luchtlandingstroe pen ten Noorden van Pjongjang, niet in geslaagd was de naar schatting 30.000 Noordkoreanen, die uit de hoofdstad terugtrokken, af te snij den. Russen dronken geen wodka maar houtgeest. Zaterdag landde te Helsinki een vliegtuig met aan boord de voetbalploeg Spartak uit Mos kou, die terugkeerde van een tournée door Noorwegen. Drie leden van de voetbalploeg wa ren er zo ellendig aan toe, dat ze in allerijl naar een zieken huis moesten worden getrans porteerd. Ze hadden onderweg houtgeest gedronken. De ste wardess had hen nog gewaar schuwd dat de fles, die van mond tot mond ging, geen wodka, maar houtgeest bevat te. De drie spelers lachten er wat om, maar even later gleden ze van hun stoelen en beëindig den de reis op de vloer van het vliegtuig. Nadat men in Hel sinki hun maag had leegge pompt konden ze de reis naar Moskou voortzetten. De verbonden troepen opereren nog steeds in de achterhoede tegen ster ke Noordkoreanen, die nog in de heu vels en zelfs in sommige steden stand houden. De weg aan de Oost kust, waarlangs de Zuidkoreanen naar het Noorden zijn getrokken, is op verscheidene plaatsen door Noordkoreaanse tanks afgesneden. De Zuidkoreaanse president dr. Syngman Rhee heeft Zaterdag te genover Reuter verklaard, dat zijn regering nog steeds het voornemen koestert haar gezag in Noord-Korea te vestigen zonder interventie van de Ver. Naties of van wie dan ook. Zijn regering werkte met de Ver. Naties samen, maar de werkzaamheid van de V.N. moest beperkt bljjven tot ad vies en observatie. De Verenigde Staten zullen voor het einde van 1950 levensmiddelen naar Joe- go-Slavië zenden. Het nieuwe gebouw van het Engelse Lagerhuis, dat in de plaats Is geko men van het in Mei 1941 door Duitse bommen vernielde gebouw, is thans gereed gekomen en zal op 26 October a.s. door koning George worden ge opend. De oppervlakte van de vloer is hetzelfde gebleven, doch de ruimte boven de galerij is uitgebreid ten behoeve van de pers en bezoekers. Er zyn thans 915 zitplaatsen tegen 774 in het oude gebouw. Een overzicht van de zaal van het Lagerhuis in het Parlementshuis, Westminster, te Londen. In het midden op de achtergrond, de stoel van de voorzitter. Daarvoor aan de tafel de bewaarder bij de kist voor de akten. Spoorwegconferentie in Amsterdam bereikte goede resultaten. In de afgelopen dagen is in Am sterdam een dienstregeling-conferen tie van de spoorwegen der Europese landen gehouden. Deze conferentie heeft belangrijke resultaten opgele verd voor de zomerdienstregeling van 1951. De heer P. Th. Postumus Mey- jes van de Ned. Spoorwegen heeft hierover enige mededelingen gedaan. Zo komt er bijv. voor elke dag een vierde verbinding met Parijs bij, ter wijl het zelfs mogelijk zal zijn op één dag heen en weer naar Parys te rei zen: 7.10 uur uit Amsterdam. 14.29 uur in Parijs, vertrek uit Parijs 17.50 uur, aankomst Amsterdam 0.59 uur. Het traject naar Bazel (via Brus sel-Luxemburg), wordt pl.m, een uur sneller gereden, dat naar Kopenha gen vijf uur vlugger, naar Wenen vier uur en naar Rome ruim acht uur (terug zelfs 9 uur en vijftien minu ten). Ook in het grensverkeer zullen be langrijke verbeteringen kunnen wor den aangebracht. R.I.S.-troepen op Ambon tot staan gebracht. Reuter bericht, dat volgens ge woonlijk wel ingelichte bron de troe pen van de Republiek Indonesië felle tegenstand ondervinden in hun strijd op Ambon en dat zij op de nauwe landengte van het eiland tot staan zijn gebracht. Beroep op Grote Vijf tot besprekingen. De politieke commissie van de V.N_ Assemblee heeft Zaterdag eenstemmig haar goedkeuring gehecht aan een be roep op de „grote'vijf" om nieuwe besprekingen te houden tot oplossing van de „problemen, die de wereld vrede bedreigen". „Vrijheidsklok" te Berlijn gearriveerd. De door Amerikanen aan Berlijn geschonken „vrijhëidsklok" is per Amerikaanse militaire trein in Berlijn aangekomen. De trein werd door mili taire politie bewaakt. De klok is ge- gjjjen in Croydon (Engeland) en zal 'opgehangen worden in het Westber- lijnse raadhuis. Aanstaande Dinsdag zal zij ingewijd worden. Het eerste gelui zal per radio worden uitgezon den, in het kader van de van Ameri kaanse zijde geïnspireerde „vrijheids kruistocht". In de Oostberlijnse pers wordt de klok de „doodsklok" genoemd. Zesde vesting aan Chinese grens. j Naar vernomen wordt, heeft het Franse leger in Indo-China ook de belangrijke post aan de Chinese grens, Langson, ontruimd. De evacuatie vond plaats onder dekking van vliegtuigen en had een gunstig verloop. Langson is de zesde vesting aan de Chinese grens die in een maand tijds is ontruimd in het kader van het plan om alle Franse strijdkrachten samen te trekken in de vlakte rondom Hanoi. Bij een bombardement door Franse vliegtuigen op Tsjitsjoi zijn 200 Viet- minh-guerilla's gedood. De stad ligt aan de Chinese grens, 40 km. ten Noord-Oosten van Caobang. Ook de zevende grenspost, Loc Binh, is inmiddels ontruimd. Ministers-conferentie te Praag Zaterdag geëindigd. Zaterdag is de conferentie te Praag van ministers der volksdemocratieën geëindigd. Er werd na afloop een lang communiqué uitgegeven waarin stel ling wordt genomen tegen herbewapening van West-Duitsland en waarin nieuwe voorstellen zijn geformuleerd om van Duitsland één staat te maken Zoals bekend nam ook Molotov deel aan de besprekingen. De voorstellen luiden aldus: 1. De regeringen van de Ver. Staten, Engeland, Frankryk en de Sowjet- Unxe moeten een verklaring publice ren. dat zy geen herbewapening van Duitsland zullen toestaan, dat zij niet zullen toelaten, dat Duitsland betrok ken wordt in agressieplannen en dat zij ter uitvoering van de overeenkomst van Potsdam, oprecht zullen streven naar de opbouw van een democra tisch, vredelievend Duitsland. 2. Alle beperkingen, die de ontwikke ling van Duitslands vredeseconomie belemmeren, moeten worden wegge nomen en een wederopbouw van het Duitse oorlogspotentieel mag niet worden toegelaten. 3. Zonder uitstel moet een vredesver drag met Duitsland worden gesloten, waardoor de eenheid van de Duitse staat in overeenstemming met de overeenkomst van Potsdam wordt hersteld. Binnen een jaar na het slui- Jonge vrouw door haar vriend doodgestoken. DRAMA IN EEN HAAGS HOFJE. In een hofje in de Van der Duyn- straat te 's-Gravenhage werd Zater dagavond de 22-jarige mej. A. de Wit door haar vriend, met wie zjj samenwoonde, de 25-jarige C. V., na een woordenwisseling met een dolk gestoken, tengevolge waarvan zjj is overleden. rentie. We weten het allemaal: als het erop aankomt offers te brengen is elk der Benelux-partners heel wat huiveriger voor unificatie, dan wan neer zyn vertegenwoordigers alleen met theoretische problemen te maken hebben. Vandaar de trage vorderin gen. Dat België zich thans een offer getroost en aan de Nederlandse land bouw dezelfde rechten gunt, die Ne derland reeds lang aan de Belgische industrie geeft, het Nederlandse volk zal er dankbaar acte van nemen. Ook al zal het deze regeling in zQn hart gehouden Benelux-Landbouwconfe- niet meer dan billijk vinden. Merkwaardige kladhten in „Het Laatste Nieuws". In de Belgische pers is men weinig te spreken over de trage gang van de Nederlands-Belgische besprekingen betreffende de waterwegen. Thans is het weer „Het Laatste Nieuws" uit Brussel, dat onder het opschrift „Het Moerdijkkanaal" het volgende opmerkt: In de Antwerpse havenkringen is men verwonderd, dat het verslag van de Belgisch-Nederlandse commissie voor de Waterwegen nog steeds niet werd ingediend. Verwacht werd, dat deze commis sie verslag zou uitbrengen één jaar na haar oprichting, welke is geschied tijdens de Benelux-conferentie te Lu xemburg, half October 1949. Het blijkt, dat de commissie inder daad opdracht kreeg om binnen het jaar verslag uit te brengen. Maar zy is haar werkzaamheden pas einde December 1444 begonnen, en zjj heeft dus tyd tot het einde van dit jaar. Dezelfde Antwerpse havenkringen blijven er op aandringen, dat de Bel gische regering niet zou overgaan tot het sluiten van een economische unie met Nederland, alvorens dit vraagstuk een gunstige oplossing heeft gekregen. Tot nu toe heeft de Belgische rege ring nooit openlyk het regelen van het Schelde-vraagstuk in de door België gewenste zin als een onaf wendbare voorwaarde gesteld voor het verwezenlijken van de economi sche unie met Nederland. Men hoopt niettemin dat een be vredigende oplossing zal mogelijk zijn. DE SCHELDE. Het blad maakt daarna enkele op merkingen over de Wester Schelde. Deze opmerkingen verdienen de volle aandacht in Zeeland, ook al omdat ze ten dele onjuist zijn. Het Laatste Nieuws schryft: Het regiem van de Beneden-Schel- de in Nederland behoort eveneens tot de bevoegdheid van de Belgisch- Nederlandse commissie. Nederland oordeelt in deze aangelegenheid vol komen zelfstandig. Er bestaat wel iswaar een Belgisch-Nederlandse commissie, waar deze vraagstukken worden besproken, maar deze com missie heeft geen enkele beslissende macht. De vraagstukken worden er onderzocht en beide afvaardigingen de Belgische en de Nederlandse, bren gen bij hun regeringen verslag uit. De regeringen zelf kunnen dan, in dien zjj dit wensen, onderhandelin gen beginnen. De standpunten van beide landen zyn echter grondig verschillend. Bel gië stelt zich op net standpunt, dat in de eerste plaats de belangen van de scheepvaart dienen behartigd, terwijl Nederland in de eerste plaats rekening houdt met de belangen van de oevers. De inpolderingen, die gaandeweg aan de boorden van de Beneden-Schelde gebeuren, worden door Nederland zelfstandig beslist en kunnen vroeg of laat de bevaarbaar heid van de Schelde voor pvHe zee- schene nin gevaar brengen. NIMMER KLACHTEN. Bij deze opmerkingen van „Het Laatste Nieuws", tekenen wij het volgende aan. Van Belgische zijde zijn na 1945 nimmer klachten geuit over de wyze, waarop Nederland de scheepvaartbelangen behartigt op de Westerschelde. Integendeel! Meer dan eens is van Belgische zijde lof geuit over de wyze, waarop de be tonning, bebakening enz. worden verzorgd, terwijl met name by het Belgische loodswezen, dat toch vol komen op de hoogte is van de toe standen op de Wester Schelde, volle tevredenheid bestaat over de wijze, waarop Nederland de Westerschelde beheert. Juist is het, dat Nederland bepaal de inpolderingen langs de Wester schelde heeft verricht en nog zal verrichten, maar daarbij wordt steeds uitvoerig overleg gepleegd met Belgische instanties. Met de Belgische belangen wordt ten volle rekening gehouden. Er zijn nimmer inpolderingen ver richt, die de bevaarbaarheid van de Wester Schelde in gevaar hebben ge bracht. OEVERBELANGEN. Dat Nederland rekening houdt met de belangen van de oevers is lo gisch. Men kan nu eenmaal Zeeland niet aan overstroming prysgeven dezelfde temperaturen als Zondag. ten van het vredesverdrag moeten alle bezettingstroepen der grote mo- endheden worden teruggetrokken. Vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland moeten op basis van pariteit een constituerende raad voor geheel Duitsland vormen om de In stelling van een democratische, vre delievende en souvereine regering voor geheel Duitsland voor te berei den. Het commentaar in Washington is, dat met de voorstellen beoogd wordt inschakeling van Westduitsland in 't Westelijk verdedigingsfront tegen te gaan. Niettemin wordt het communiqué de moeite waard geacht om zorgvul dig bestudeerd te worden. In Renkum en in Katwijk. Zondagmiddag zijn te Renkum twee jongens gedood en twee ernstig ge wond, toen zy een voorwerp onder zochten, dat, naar later bleek, een mjjn moet zijn geweest. De jongens, die alle van 14 tot 16 jaar oud zUn, vonden aan de voet van de Noordberg by de Heelsumse weg een onbekend voorwerp, dat zij nader gingen onder, zoeken. Zij hebben waarschijnlijk aan een uitsteeksel daarvan gepeuterd, waar door een hevige ontploffing volgde. De gevolgen waren ontzettend. Een der jongens was op slag dood. De tweede stierf op weg naar het zieken huis. De beide andere jongens wer den ernstig, maar niet levensgevaar lijk gewond. OOK IN KATWIJK. Terwijl enige kinderen Zaterdag op het strand te Katwijk aan Zee aan het spelen waren, ontplofte een land mijn, die waarschijnlijk door de wer king van de zee bloot gekomen was. Twee kinderen waren op slag dood, terwyl het derde kind zwaar gewond naar het ziekenhuis in Leiden werd vervoerd, waar het later is overleden. door de oeverbelangen te verwaarlo zen. Er kan niemand zyn in België, die zo iets verlangt. Het is wel te leurstellend, dat uit deze publicatie van „Het Laatste Nieuws", blykt, hoe weinig men in bepaalde Belgische kringen beseft, dat van Nederlandse zijde de grootste tegemoetkoming wordt betracht bij het beheer van de Westerschelde. Het moge dan waar zyn, dat Nederland uiteindelyk zelf zou beslissen, het heeft in de laatste jaren geen enkele beslissing genomen zonder dat deze van Belgische zyde was bestudeerd en aanvaard. AANHOUDEND RUSTIG WEER. Geldig tot Maandagavond. Droog weer met overdryvende wol kenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid-Oost Ongeveer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1