Misdadigheid onder Amerikaanse vrouwen steeg onrustbarend Misdadige vrouw slimmer, brutaler en wreder dan de man VERSNELDE OPBOUW VAN DE BURGERLIJKE VERDEDIGING Zeeuwse Almanak VERHOUDING TUSSEN KERK EN ISRAEL IN ANDER LICHT VOOR HET Kim - DOOR HET KIND JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Een dwaze wet ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 8 „Ma", een vrouwelijke gangster. (Bijzondere correspondent uit New York) Gedurende de laatste tien jaren is in de Verenigde Staten de misdadig heid onder vrouwen gestegen met tachtig procent; die onder mannen met slechts 35 procent. Deze van officiële zyde verstrekte cijfers hebben in Amerika de aandacht getrokken. De oorzaken van de criminaliteit onder vrouwen liggen niet, zoals men licht geneigd Is te denken, in de sfeer van de oorlogsgevolgen; de sterkste stijging in het aantal door vrouwen bedre ven misdaden valt namelijk waar te nemen in de jaren vóór de Ver. Sta ten door Japan in de oorlog werden betrokken. Thans heeft het kwaad ge leidelijk aan zo ernstig om zich heen gegrepen dat men, naar de mening van autoriteiten, van een ernstig sociaal gevaar moet spreken. kantoorbediende uit Ozorks (Missou ri); ze had echter weinig vrede met haar klein-burgerlijk bestaan, verliet haar man en werd de vriendin van de reclame-agent Arthur Dunlop, die zich onder haar energieke leiding al spoedig ontwikkelde tot een der grootste bendeleiders van Missouri Hun huis in Tulsa was binnen een paar jaar een soort hogeschool in de misdaad. De manier, waarop „Ma" een moord voorbereidde, was naar Hoover verzekert onovertrefbaar. De misdaden die zij beging of die onder haar supervisie ten uitvoer werden gelegd, verrieden 'n afschuw- lijk e nauwkeurigheid in aanpak en afwerking. Haar „specialiteit" waren bankovervallen, maar ook in ontvoe ringen was de bende van „Ma" bij zonder goed. Honderd-duizenden dollars aan losgelden wist zy van wanhopige ouders los te krijgen. Tien jaren hield zij haar practrjken vol, tien jaren wist zij de politie om de tuin te leiden. Maar eindelyk lie pen zij en haar bende in de val. De Onder de oorzaken, die tot het schrikbarende verschijnsel bijdragen, worden genoemd: drankzucht, geld verspilling, verlating van de echte lijke woning en tenslotte ook de vrouwelijke natuur zelf, die in het boze even ver kan voeren als in het goede. De chef van de F.B.I., de criminele politie, Edgar J. Hoover die het probleem bekijkt met het oog van de politieman geeft daarenboven nog de volgende toelichting op het rap port, waaraan het bovenstaande is ontleend: „Vrouwen zijn bijna altijd moeilijker te vangen dan mannen. Zij handelen meer instinctief en ze kun nen beter huichelen. Er zijn volleerde toneelspeelsters onder; zij trekken 'n onschuldig kindergezicht en ze lie gen dermate geraffineerd dat ze. ook wanneer ze op heterdaad betrapt zijn, nog wel een smoesje weten te ver zinnen om er zich uit te draaien. De vrouw, die eenmaal de weg van de misdaad is opgegaan, is slimmer, brutaler en wreder dan een man ook maar ooit zou kunnen zijn". DE BENDE VAN „MA" Als voorbeeld ter illustratie van zijn weinig vleiend oordeel over de vrouwen, haalt Hoover de loopbaan aan van „Ma", een vrouwelijke gang ster, die het de politie lange tijd nog al moeilyk maakte. „Ma" was in haar jonge jaren getrouwd met een politie omsingelde het landhuis ln Florida, dat „Ma" zich van haar bloedgelden had aangeschaft. Het ro versnest moest stormenderhand, met mitrailleurvuur en gasbommen, ge nomen worden. Toen de strijd over was vonden wy in de eetkamer een dikke, vervuilde vrouw in een ge- Nota van de minister aan de Tweede Kamer. De versnelling van de opbouw en de versterking van het militaire ap paraat leidt er toe, dat ook de burgerlijke verdediging versneld tot stand moet worden gebracht, opdat zy werkelijk paraat zy, wanneer de opbouw van de militaire verdediging van ons land zal zjjn voltooid. De landsver dediging is niet meer uitsluitend of in hoofdzaak een militaire aangele genheid, doch zy bestaat uit twee integrerende en gelijkwaardige be standdelen, tav. de militaire en de burgerlijke verdediging, aldus de mi nister van Binnenlandse Zaken in een nota aan de Tweede Kamer. Het heeft naar het oordeel van de minister geen zin de burgerlijke ver-, dediging tot stand te brengen lang voordat de opbouw van de militaire verdediging is voltooid. Indien inde loop van 1951 de vereiste middelen beschikbaar worden gesteld, kan de burgerlijke verdediging geheel pa raat zyn. In de eerste plaats is voor een doeltreffende organisatie nodig, dat een zo nauwkeurig mogelijk beeld wordt verkregen van de omvang van de calamiteiten, welke de onder scheidene gemeenten kunnen tref fen. Een nauw overleg mét de mili taire autoriteiten heeft het mogelijk gemaakt een denkbeeld te vormen van het karakter der vijandelijke aanvallen, waarop Nederland bedacht moet zijn. Aan de hand hiervan en van de objecten, die in de onderscheidene belangrijke gemeenten worden aan getroffen, is opgemaakt een lijst van do maximum tonnages aan bommen, waarmede de belangrijkste gemeen ten per aanval hebben rekening te houden, en van de mogelijke frequ entie dezer aanvallen. BRUGMlSèRE. Steeds kribbiger worden de brie ven, die onze redactie bereiken over de brugmisère te Middelburg. Deze brugis een van de laatsten, die in, bet land hersteld worden. Eindeloos heeft men er op zitten wachten. We ken geleden kwam echter de brug klaar, zij werd keurig netjes op haar plaats gebracht en is reeds door dui zenden, die dagelgks voor de tegen woordige brug staan te wachten, met bewondering bekeken. Gebruikt wordt zg nietwant nu hapert er weer iets met de opritten, .die blijk- baar niet tijdig zijn besteld, of niet tijdig zijn afgeleverd. De brug is er echter niet om be wonderd, maar om gebruikt te wor den. De kribbigheid en de smalende spot van de lezers, die ons hun opinie over de bruggenbouw zenden, is dus alles zins begrijpelijk. Zij kennen natuur lijk de problemen niet, waarmede degenen, die deze brug deden bou wen, hebben te worstelen. Daarom plaatsten wij maar geen van die epis telen. Maar het moet ons uit de pen het duurt wél heel erg lang en er gens in ons brein rijst toch ook de vraag, of er wel de nodige voortva rendheid bij deze bruggenbouw be tracht is, bij opdrachtgevers en b\) uitvoerders. Het spreekt van zelf, dat deze be rekeningen zijn opgezet aan de hand van gegevens omtrent de thans op dit gebied bekende mogelijkheden. Uiteraard kunnen hieromtrent geen mededelingen worden gedaan. Ook met een beperkt gebruik van de atoombom op de allerbelangrijk ste doelen wordt rekening gehouden. Moreel der bevolking. Op basis van de hiervoren bedoel de gegevens is het mogelijk een in druk te krijgen, welke de mogelijke omvang zal zijn van de uitwerking van een aanval op een bepaalde stad. Wat moet daartegenover worden ge steld? Dit Is niet uitsluitend en zelfs niet in de eerste plaats een vraag stuk van technische organisatie. Voorop moet staan, dat het moreel der bevolking wordt hooggehouden, voor. tijdens en na de aanval. Dit moet voor de leiding van de burgerlijke verdediging plaatselijk, provinciaal en nationaal een richtlijn zijn. Overleg vindt thans plaats tussen vooraanstaande psychologen, publi cisten, reclame-experts, bestuurlijke autoriteiten en vertegenwoordigers van de grote werknemersorganisa ties, om na te gaan hoe straks de voorlichting van de bevolking over de problemen van de burgerlijke ver dediging moet zijn, maar teven» om reeds thans te overwegen of de or ganisatie. zoals die wordt opgebouwd en de eisen, die daarbij aan de be volking worden gesteld, psycholo gisch aanvaardbaar zijn. Het aantal steden, dat het doel wit van grote aanvallen kan zjjn. Is beperkt, n 1. niet meer dan plm. 50, de zogenaamde A-gemeenten. Voor de opbouw van een waarlijk nationale organisatie uit de gemeen telijke en kringorganisaties is een hogere leiding nodig, die in de eerste plaats ligt bij de Commissaris der Koningin in de provincie en uitein delijk bij de centrale instantie onder de minister van Binnenlandse Zaken. De minister stelt zich voor. dat eerst wanneer de organisatievorm van de burgerltike verdediging vast staat en het benodigde materieel wordt afgeleverd, een beroep op per soneel om de organisatie te beman nen, moet worden gedaan. Provinciale evacuatiecommis sarissen. Ten slotte maakt de minister ln zjjn nota nog enige opmerkingen over de evacuatie. Het ligt o.m. in de bedoeling, ten spoedigste over te gaan tot de aan wijzing van provinciale evacuatie commissarissen, zodra de daartoe strekkende aanbevelingen van de commissarissen der Koningin zullen zijn ontvangen. scheurde "ochtendjas van goedkope stof. Zij bloedde uit vele wonden en ze stierf in het ziekenhuis zonder ook maar één, woord gesproken te heb ben. Zo was het einde van „Ma". EEN UIT VELEN. Zij Is een van de vele duistere fi guren uit de Amerikaanse onderwe reld die tot het zogenaamd zwakke geslacht behoren. Hoover vertelt in zjjn opzienbarend rapport nog van tal van andere moordenaressen en in- breeksters, kidnappers en overval- pleegsters, van wie enkelen het zelfs klaar speelden om striktfatsoenlijke mannen in korte tijd op het pad van de misdaad te voeren. Eén ding hebben al deze vrouwen gemeen: een eerlijk gezicht, dat ver trouwen inboezemt. Dat is hun sterk ste troef. Een detachement Britse tanks gaf een demonstratie voor Nederlandse militairen. De „Cornet", in gebruik by het Engelse Rljnleger, neemt een duik in het zanderige oefenterrein op de Vlasakkers by Amersfoort. Stemmen uit de Kerken Geen „Jodenzendlng", maar „gesprek met Israël". Israël staat in de belangstelling van de Kerk, zoals dit zeker zeventien eenwen lang het geval is geweest. De oorzaak van deze belangstelling is niet ver te zoeken. In de laatste 15 jaren heeft dit volk door een vervolging moeten heengaan, zoals het in de geschiedenis nog niet heeft gekend, hpewel de Joden in de loop der jaren waarLjjk wel hebben geweten wat vervolging is. Anti-semltlsme ls er heel de geschiedenis door geweest. In het Oude Testament vinden we Het reeds denk aan het boek Esther en eveneens zjjn er verschillende tekenen van deze ziekte in het Nieuwe Tes tament. In het nationaal socialisme lieeft het anti-semitisme een gedaante ge openbaard, die zich in alle gruwelijkheid wel allereerst keerde tegen Israël, maar eveneens tegen de kerk, die van Joodse smetten moest wor den gezuiverd. Het Oude Testament diende als zynde 'n „Jodenhoek", ln de kerk te worden afgeschaft en het Nieuwe Testament moest worden ge kuist. Daarin stonden stukken, die te veel verbonden waren aan het Oudo Testament. De band van de Kerk met Israël, die toch al niet zo hecht was, diende radicaal te worden doorgesneden. Door dit tot het uiterste gedreven Nat. Socialisme werd de Kerk voor de vraag van de, verhouding tot Is raël gesteld. Vele vragen kwamen opnieuw aan de orde. Is het Oude Testament een boek dat voor de Kerk heeft afgedaan en dat zij daar om gerust ter zijde kan leggen? Is het mogelijk het Nieuwe Testament van ..Joodse elementen" te zuiveren? Dat de Kerk tot Israël iets te zeg gen had, is de eeuwen door vanzelf- frekend geworden; maar zou Isra- ook nu nog iets voor de Kerk kun nen betekenen Is Israël nog steeds het verkoren volk des Heten en gaan de beloften Gods, waarvan we in het Oude Testament lezen, nog steeds voort? Is het mogelijk het nieuwe Testament te verstaan zonder het Oude? Is het mogelijk de betekenis van de Messias te begrypen, van wie het Nieuwe Testament predikt dat hy in Jezus van Nazareth gekomen is, als we niet hadden de geschriften van het Oude Testament? Dit zjjn vragen die diep ingrijpen in het wezen der Kerk en zo is in de ze tijden de verhouding Kerk-Israël opnieuw naar voren gekomen op 'n wjjze, zoals dat sinds de eerste eeu wen niet meer het geval is geweest. „APOSTOLAAT" In de nieuwe kerkorde van de Ned. Herv. Kerk komt dit tot uitdrukking in art. vm, „Van het apostolaat der Kerk". Hier is als eerste opdracht van de Kerk genoemd: Het gesprek met IsraëL Dit gaat nog vooraf aan het werk der zending. Het is ook niet genoemd: Zending onder Israël, maar: gesprek met Israël, waarin tot uitdrukking is gebracht de ge heel andere verhouding die er is tus sen de Kerk en de niet-gekerstende wereld aan de ene kant en de Kerk en Israël aan de andere kant. Israël is een gesprek-partner, al zal het ge sprek niet gemakkelijk zijn. In Fundamenten en Perspectieven van belijden zijn twee van de negen- tién artikelen aan Israël gewijd; het derde, dat gaat over de verkiezing van Israël en het zeventiende, over heden on toekomst van Israël. Israël wordt hierin getekend als een spie gel, waarin de Kerk zich zelf kan aanschouwen, ln al haar onwil en on macht om uit Gods geboden en uit Zijn genade te leven. Er is geen volk op aarde zo merk waardig als Israël. Geen enkel volk heeft zoveel eeuwen verstrooid over de aarde geleefd, terwijl het toch 'n eigen volk is gebleven. Heeft God hier op aarde nog een toekomst voor dit Zijn volk? Ondanks alles blijft Israël het volk der belofte bij uit stek. „Wie zich daaraan (n.l. aan Is raël) ergert, neemt aanstoot aan Gods souvereine handelen, waaraan hij zelf het heil dankt". „Wie hen (n.l. de Joden) aanrandt, tast Gods welbehagen aan en zal zijn gericht niet ontgaan". We willen niet beweren dat deze gedachten bij de christenheid van ons land gemeen goed zijn en dat men over het algemeen de betekenis van Israël voor de Kerk wel zou verstaan. Er mag belangstelling zijn voor dit oude Volk, nu het een eigen plaats heeft verkregen onder de Ver enigde Naties en nu het in Palestina weer een volksbestaan opbouwt, dat in meer dan één opzicht onze aan dacht ten volle waard is; de belang stelling voor de vragen die samen hangen met de verhouding Kerk-Is raël, is nog niet breed. Veeleer wordt na de laatste oorlog, een meerder Anti-Semitisme openbaar. Het zaad, door Hitier gezaaid, heeft een maar al te goed toebereide voedingsbodem gevonden. Niettemin is er toch wel iets veran derd, officieel althans, in de kerken der wereld. De vroegere Jodenzen- ding is in een nieuw en ander stadi um gekomen. De uitdrukking: Ge sprek met Israël, geeft dit aan. Er is inzicht gekomen dat het Christen dom nooit van Joodse smetten kan en mag worden gezuiverd. Er is in de Kerken steeds meer een teruggaan naar de Joodse oorsprong. Zonder 't Oude Testament is het Nieuwe niet te verstaan. Doch dit niet alleen. Ook het Nieu we Testament is een boek geschre ven door rasechte Joden. Het gaat hierin om de verwachting der Joden; om de komst van het Rijk van de Messias. Een gesprek tussen Israël en de Kerk! Daarin zal het moeten gaan over veel wat beide gezamenlyk heb ben. Dit vormt de basis waarop al leen aan gesprek mogelijk is. Maar vooral zal dit gesprek moeten gaan 'over Hem, die in het midden onzer eeuwen staat en van wie de Kerk be lijdt dat Hy de vervulling is van de beloften Gods, die we vinden in het Oude Verbond. Israël zal vragen: Gy zegt dat de Messias gekomen is, maar waaruit blijkt dat, waaraan zien wij dat? Het zal kunnen wijzen op beloften van het Oude Testament, die in schrille tegenspraak staan met hetgeen wij meemaken in christen landen en in christelijke kerken. Zeg ons toch,waaraan zien wij het dat de Messias waarlijk gekomen is, opdat ook wU aan Hem en Zyn Rijk kunnen geloven. Zo wordt de Kerk welke dan ook gesteld voor de meest ernstigste vraag waarvoor zij gesteld kan wor den, welke de betekenis Is van de vervulling die in Jezus Christus ge komen is. H. Postzegelactie ten bate yan de misdeelde jeugd. (Van onze Haagse redacteur). Op verscheidene plaatsen zjjn boven de rode brievenbussen van de P. T. T. weer de kleurige biljetjes verschenen, die de aandacht vestigen op de komende kinderpostzegelactie. Een actie voor de misdeelde jeugd, voor de jongens en meisjes, die hygiënische en justitiële bescherming no dig hebben, voor kinderen, die lichamelijk ziek of gebrekkig zjjn, voor blinde en doofstomme kinderen, voor jongens en meisjes met geestelyke afwykingen, voor verwaarloosde jeugd en voor zuigelingen, die een per fecte verzorging behoeven Maar ook een actie, voor een groot gedeelte gevoerd door het kind. Ver leden jaar is voor het eerst op grote schaal de schooljeugd ingeschakeld. De leerlingen van alle inrichtingen voor gymnasiaal-, voorbereidend ho ger-, middelbaar-, nijverheids-, uit gebreid lager-, voortgezet lager- en gewoon lager onderwijs (van de vijf de klasse af) zijn erop uitgetrokken om bij vrienden, kennissen en fami lieleden en langs de huizen bestellin gen voor kinderpostzegels en kinder- kaarten op te nemen. Ruim 6000 schoolklassen met tezamen circa 170.000 leerlingen meldden zich aan en in een week tjjds werden bijna anderhalf millioen kleine bestellin gen geplaatst. De netto-opbrengst van dit onderdeel van de actie bedroeg ongeveer f 400.000.in totaal werd een bedrag van f 718.000.bijeenge bracht. Volgende week zullen de leerlin gen opnieuw bij de bui-gerij aanklop pen om bestellingen op te nemen. Voor de vijf en twintigste maal wor den kinderpostzegels uitgegeven. Een jubileum dus! Men late dit beteke nen, dat de opbrengst nog hoger wordt dan in 1949. Als aanmoediging voor de actieve schooljeugd, als ap preciatie voor de arbeid van het Ne derlandse Comité voor kinderpostze gels en als geschenk aan alle hulp behoevende Nederlcndse jongens en meisjes, die in gestichten en inrich tingen verpleegd en verzorgd wor den! 8. In plaats van geestdriftig op te springen en samen met Jimmy de plaat te poetsen, begon Dina een beetje verveeld te gapen. „En wat moeten we dan buiten de kooi uitvoerenJimmy vroeg ze „en wie zorgt daar voor ons natje en ons droogje? En dacht je, dat de oppasser het zo maar goed vindt, datte-we..." Schepsel!! schreeuwde Jimmy, die vergat, dat hij haar gis teren nog „mijn dotje, mijn kleine lieve honne- pon" had genoemd. Jij hebt een slavenziel, jri bent de vrijheid niet waard! En het volgende ogenblik wa3 Jimmy verdwenen. Het Wereldgebeuren Alle Amerikaanse consulaten, alla op Amerika varende rederijen, alle op Amerika vliegende luchtvaartmaat schappijen hebben er dezer dagen me© te maken gehad en hebben er nog steeds mee te maken: met de McCar- ran-wet. ondanks het verstandige veto van president Truman bekrachtigd door het Amerikaanse Congres. Zelfs anders bezadigde Senatoren hebben ditmaal aan die bekrachtiging meege daan, en het gold als een blijk van moed wanneer men er niet aan mee deed. Want die vermaledijde verkie zingen zijn in zicht en slechts weini gen durven dan het risico aan. door hun politieke tegenstanders met het etiket „meeloper" te worden beplakt. Wat wildp McCarran met zijn wet? Iedereen uit Amerika weren, die tot een communistische organisatie be hoort of met zulk een organisatie ooit gelieerd is geweest. Maar omdat hij dat niet ronduit wilde zeggen, maakte hij een wet tot het weren van een iegelijk, die ooit (vroeger of nu), in welke vorm dan ook, een totalitair of één-partij-bewind begunstigd heeft. Truman zei terecht, dat zulk een wet haar eigen bedoelingen zou moeten doorkruisen. En dat is dan ook prompt gebeurd. Een Italiaanse zange res. waar New Yorks Metropolitan Opera dringend om verlegen was, heeft enige dagen op Ellis Island ver toefd. omdat ze als kind een fascisti sche school had bezocht. En zo_ zijn er tal van gevallen geweest. Misschien moet men zeggen, dat Achesons de partement, waaronder de immigratie ressorteert, het McCarran aardig heeft ingepeperd, dat hij en zijn geestver wanten met die wet gekomen zijn. De zangeres in quarantaine was óók een stukje verkiezingsnropaganda! Het redelijk deel van de Ameri kaanse pers heeft terstond begrepen, dat hier iets mals aan het gebeuren was. De Groene citeert uit de Nation: Ze werken tot diep in de nacht op het State Department. Niet om een breed-opgezette wereldpolitiek voor de Verenigde Staten op te stellen in deze troebele tijd. of iets anders van constructief karakter, maar. zoals de New York Times het formuleerde, om ..een politiek spectrum van de re geringen der wereld te vervaardigen, teneinde te kunnen uitmaken welke regeringen totalitair zijn en welke niét". Toen hij zijn veto uitsprak tegen die wet noemde president Truman het voor de hand liggende geval van Spanje, een land dat logischerwijs on der de ban'zou vallen, iets dat de Se nator uit Nevada (McCarran). die pro- Franco is. stifweg over het hoofd heeft gezien. Maar er zouden er nog veel meer onder kunnen vallen. De rege ring zou misschien niet lang piekeren over de landen in de Sowjet-sfeer Tsjechoslowakije. Polen, Roemenië. Albanië. Bulgarije en Hongarije. Maar hoe staat het met Joegoslavië, welks rebellie tegen Russische overheersing wij verondersteld worden te willen schragen? En met Portugal, dat iets heeft, dat zo vlak bij het totalitaire staat dat Portug<*zen u het verschil niet kunnen uitleggen? En met Argen tinië, waar het thans als misdrijf geldt ,.de gemeenschap onrustig te maken of de mensen te deprimeren"? En met Colombia. Venezuela, Paraguay, Hon duras en de Dominicaanse Republiek sltemaal prima dictaturen? En Sa- oedië-Arabië, Jordanië en Jemen om maqr te zwijgen van het commu nistische China? Vele van die landen hebben organi saties, die geraadpleegd worden door de Verenigde Naties, en als men hun gedelegeerden de toegang tot de V. S. zou weigeren, dan zou dat een fla grante schending van de V.N.-accoor- den zijn. Het feit alleen al, dat wij die landen totalitair zouden noemen, zou zulke ernstige diplomatieke gevol gen hebben, dat, zoals een autoriteit het duidelijk uitdrukte „wij misschien ons begrip democratie zullen moeten verbreden en ons begrip totalitair re gime moeten versmallen". In deze armzalige positie is 's werelds groot ste mogendheid gebracht door Sena toren en Afgevaardigden, die mal zijn geworden door de vrees hun zetel te verliezen. Bronzen leeuw voor illegale werkster. De Nederlandse ambassadeur in de V.S. dr. J. H. van Royen heeft mej. Henr. Roosenburg de versierselen van de bronzen leeuw overhandigd. Dr. v. Royen prees mej. Roosenburg, die thans aan het tijdschrift „Fortu ne" verbonden is, „om haar grote moed tijdens de Duitse bezetting bij het helpen van vervolgde Nederlan ders om te ontsnappen en bij het verrichten van belangrijke onder grondse koeriersdiensten voor de Nederlandse regering via andere landen, waarbij zij voor dit doel 20 reizen maakte 'met zeer groot gevaar voor eigen leven". Vijftig jaar oucfe film over Paul Kruger. De meer dan vijftig jaar oude „film", die indertijd in Den Haag op een vlie ring werd gevonden en afbeeldingen bevat van het diplomatieke bezoek van president Kruger aan Europa in 1899 is door de Vereniging van Zuid- Afrikaanse theaters aan ae Algemene Archivaris van de Unie van Zuid- Afrika ter hand gesteld. De film zal opnieuw worden gefoto grafeerd en van een Engelse en Afri kaanse versie worden voorzien. De rolprent wordt als een begin van de filmcollectie, die zich in de Zuid- Afrikaanse archieven bevindt, be schouwd. Men ziet op de film voorts Koningin Wilhelmina en ook de Paus, die zyn zegen geeft. Onderhandelingen met Hispano Suiza worden nog voortgezet De Raad voor economische aan- felegenheden uit de ministerraad eeft zich bezig gehouden met een verzoek van de Zwitserse onderne ming Hispano-Suiza, om in Neder land een industrie voor middelzware wapenen te mogen oprichten. Dezer dagen maakten wy hiervan reeds melding. Naar wij thans vernemen is aan dit plan nog geen goedkeuring ge hecht, maar zullen besprekingen met Hispano-Suiza worden voortgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5