KREYMBORG Fatale arrestaties op Tholen De heer J. S. Hoek te Middelburg hartelijk gehuldigd NEGEN GULDEN PER INWONER VOOR HET GROENE KRUIS WAARBORG- SUIKERFABRIEKEN DINTEL00RD HADDEN GOED JAAR V.V.V. Vlissingen bereidt zich voor op seizoen-1951 „ZEEUWS TIJDSCHRIFT" MAAKTE EEN GOEDE START 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 BIJZONDERE STRAFKAMER Politieman zou schuldig zijn aan dood van twee illegale Werkers In gecompliceerde zaak één jaar gevangenisstraf geëist Voor de Bijzondere Strafkamer van de Arrondissements Rechtbank te Middelburg werd gistermiddag één jaar gevangenisstraf geëist tegen de 54-jarige wachmeester der Rijkspolitie L. B., die twee Tholenaren, Hage en Everaers, zou hebben laten arresteren en overgegeven aan de S.D., hetgeen de dood van beide jongens ten gevolge zou hebben gehad. Het heeft bijzonder lang geduurd alvorens B. werd gedagvaard en er zjjn vele verhoren en onderzoekingen nodig geweest om enig idee te verkrijgen over het gebeurde op 22 Maart 1944 te Tholen. De Documentatiecommissie voor de Zuivering heeft destijds een uit voerig onderzoek ingesteld en kwam tot de conclusie, dat niet alleen de verdachte, (in 1944 hoofdwachtmees ter te Tholen), schuldig was aan de bewuste arrestatie, maar ook zijn ondergeschikten. De verhouding tus sen de .politiemensen onderling op het eiland Tholen was droevig, zodat van samenwerking geen sprake was. Hoewel hij geen lid was van de NSB, werd B. niet vertrouwd. Na de be vrijding werd hij niet ontslagen, doch Wel teruggezet in rang en overge plaatst. Er werd een vervolging inge steld, omdat men de disciplinaire straf in geen verhouding vond staan met het gepleegde feit. De NSB-luitenant Schaap had B. telefonisch opdracht gegeven de twee gebr. Hage, Everaars en v. d. Stel te arresteren voor de S.D. De verdachte gaf zijn ondergeschikten de opdracht deze personen te arres teren, maar reed zelf per motor naar St. Maartensdijk om één van de gebr. Hage aan te houden. Deze was niet thuis. B. vernam, dat hy met 'n paard over de Thoolse brug was ge gaan en gaf opdracht naar Tholen te bellen met het bevel Nap Hage voor de S.D. te arresteren. Toen verdachte weer in Tholen terug kwam, was dat inmiddels geschied- De personen, die gearresteerd moes ten worden, hadden samengewerkt met de illegaal Cor Waghto, dié eni ge weken tevoren was gevat en door de Duitsers was gedwongen namen te noemen. POLITIEMENSEN PASSIEF Uit de getuigenverklaringen viel niet veel op te maken. De onderge schikten hebben de opdracht ultge- (Advertentie) Veertig jaar bij,de belastingen Vrijdagmiddag is te Middelburg in de bovenzaal van de Schouwburg de heer J. S. Hoek. controleur A bij de helastingen, op hartelijke wijze gehul. digd in vervand met zijn veertig jarig jubileum bij het dienstvak der belas tingen. Van tal van collega's fn vrien den mochten de heer Hoek en gezin gelukwensen in ontvangst nemen. Bij de velen, die de jubilaris kwamen fe liciteren, merkten wij o.a. op het col lege van B. en W. van Middelburg. De heer Hoek werd allereerst toege sproken door le hoofdinspecteur van 's Rijksbelastingen te Middelburg ,de heer H. W. Colmjon. Deze gaf aller eerst een kort overzicht van de amb telijke loopbaan van de heer Hoek, waarbij hy er van getuigde, dat de ju bilaris nog steeds is bezield van een jeugdig vuur en steeds actief is. Spre ker noemde de heer Hoek een van zijn voornaamste medewerkers en dankte hem voor de toewijding, waarmede hij stefeds zijn dienst vervulde. Namens de minister van Financiën overhan digde de heer Colmjon de gebruike lijke enveloppe en namens het perso neel een bloemenmand en een vulpen. De Ontvanger der Belastingen te Mid delburg, de heer G. A. Romijn, herin nerde aan de tijd, waarin hij met de heer Hoek mocht samenwerken en roemde de prettige verhouding met het Ontvangkantoor. De heer A. D. Grims sprak als col lega van de heer Hoek. Op geestige wijze gaf deze in rijmvorm en in Zeeuws dialect enige episoden uit het leven van de jubilaris weer. Hierna was het woord aan de heer Hoek zelf, die er allereerst op wees, dat bij dit jubileum geen sprake hoef de te zijn van eigen verdienste, doen alleen van Gods gunst. „De Bijbel zegt „Viert uw vierdagen" maar ook „Ver geet geen van Gods weldadigheden", aldus spreker. Op humoristische wijze vertelde dc heer Hoek hierna ervaringen uit' zijn ambtelijke loopbaan, die hij als parti culier klerk te Beverwijk begon tegen een salaris van 7.50 in de maand „met vrij roken". Hij noemde de chefs met wien hij in dc afgelopen jaren had samengewerkt en dankte tenslotte de collega's voor hun vriendschap. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De heer Bommel van Vloten voor de microfoon Dinsdag 31 October a.s., des mid dags half één zal de heer J. M. van Bommel van Vloten, voorzitter van de Ver. Coöp. Suikerfabrieken, in de landbouwuitzending spreken over: „De teeltrichting en dc betalingsme thode van suikerbieten". BEVORDERING. De hoofdingenieur van de Rijks waterstaat te Haarlem, ir. J. Volkers, er te Middelburg, is, te rekenen van 1 Januari 1949 be- voerd en hebben niet de moeite ge nomen de betrokkenen te waarschu wen. Slechts één van de politieman nen had contact gehad met de onder grondse. De politieman, die destijds dienst had gedaan bij de Thoolse brug, ver telde niet te hebben geweten, dat de arrestatie voor de S.D. moest ge schieden. Hij dacht, dat deze slechts verband hield met het door Hage vervoerde paard. Eerst 's avonds kwam hij van de juiste toestand op de hoogte. De volgende dag had hij Everaers en Hage naar Breda moe ten overbrengen. Ondei-weg had hij eerstgenoemde naar de reden van de aanhouding gevraagd, waarop deze had geantwoord van niets te weten en haar als een abuis te beschouwen. Ook de politieambtenaar, die Ever aers had gearresteerd, getuigde niet te hebben geweten, dat dit voor de S.D. gebeurde. MOET B. HET GELAG BETALEN? Een getuige h déèharge, oud-ille gaal van Tholen, gaf als zijn opinie weer, dat practisch het gehele korps schuldig was aan de arrestatie, maar dat men B. nu het gelag laat beta len. De verdachte zelf ontkende op dracht te hebben gegeven. Hy had wel gezegd: „Die mensen moeten voor de S.D. gearresteerd worden", doch dit was niet als een bevel be doeld. „Als ik perse van plan was ge weest die personen aan de Duitsers uit te leveren, zou ik hen toch wel zelf hebben gearresteerd" aldus B., waarop de officier repliceerde, dat verdachte toch niet op vier plaatsen tegelijk had kunnen zijn. REQUISITOIR In zijn requisitoir zeide de officier van justitie, jhr. rar. H. H. G. Ver- spyck, dat B. van het begin af aan moet hebben geweten, dat Hage en Everaers op bevel der Sicherheits- dienst moesten worden gearresteerd. Hij heeft gehandeld in de geest van „Ik heb mijn opdracht en die moet Bijzondere Strafkamer Middelburg VRIJWILLIGE DIENSTNEMING. Voor de Bijzondere Strafkamer bij de Middelburgse Arrondissements rechtbank werd Vrijdagochtend bij verstek 6 jaar geëist tegen de couran tenbezorger C. J. V. uit Souburg, thans verblijvend in Westphalen. V. heeft vrijwillig dienst genomen bij de Organisation Todt en is opgetreden als bewaker van Nederlandse gevan genen in het O.T.-strafkamp te Sou burg. De uitspraak luidde: 4 jaar ge vangenisstraf. Eveneens bij verstek werd de zaak behandeld tegen J. J. R. uit Zierikzee, die vrijwillig in Duitse krijgsdienst was getreden en daarvoor veroordeeld wérd tot 6 maanden met aftrek van voorarrest (voorlopige hechtenis heeft 8 maanden geduurd). De arbeider uit Clinge F. B„ die terecht stonl wegens dienstneming bij de eGrmaanse S.S., stond zodanig te liegen .dat de officier van justitie zijn aanvankelijke voornemen om een voorwaardelijke straf te vragen, liet schieten. Hij eiste 1 jaar gevangenis straf en ontzetting uit de kiesrechten voor 10 jaar. Het vonnis luidde: 1 jaar voorw. met 3 jaar proeftijd. Tenslotte werd de zaak behandeld tegen C. A. B. te Eindhoven, die in 1949 werd veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf wegens het treden in vreemde krijgsdienst. B. was tegen dit vonnis in verzet gekomen, daar volgens zijn verklaring de tenlasteleg ging van dit vonnis zijn broer A. C. A. B. betrof. De Bijz. Strafkamer be sloot. overeenkomstig de eis van de officier, tot vernitiging van dit von- nis van 12 Januari 1949. worden uitgevoerd", en deed dat niet uit angst, doch tengevolge yaw een volkomen foutieve instelling. De dood van beiden is wel degelyk een gevolg van zijn bevel, aldus mr. Verspyck. By het bepalen van de eis nam hij evenwel in "aanmerking, de buitengewoon moeilijke positie, waarin de Nederlandse politie zich in bezettingstijd bevond. Hij vroeg een gevangenisstraf van cén jaar, alsmede ontzetting uit de rechten voor de tyd van 15 jaar en ontzetting uit liet recht in politiedienst .werk zaam te zyn voor het leven. ALLEN VERANTWOORDELIJK PLEITER: De verdediger, mr. Becrnink uit Dordrecht, zeide dat, zo min Ver dachte kon worden ontslagen van de verantwoordelijkheid, zo min konden ook de andere hiérbij betrokken po litieambtenaren hier van woi;den: ont slagen. Het was algemeen bekend, dat Waghto namen had genoemd. De politieman uit Tholen die contact met de ondergrondse had, wist dit ook en deed niets. De pleiter vond het niet juist, dat onder deze omstan digheden de verdachte de zondebok moest worden, ook al heeft hy mede schuld. Mr. Beernink voerde aan, dat de mentaliteit van B. niet verkeerd was, maar omdat hij van een andere streek kwam, werd hij niet ver trouwd. Tenslotte verzocht de raadsman- de Rechtbank het tenlaste gelegde weliswaar bewezen, doch B. niet strafbaar te verklaren, subsidiair hem voorwaardelijk te veroordelen. De president, mr. W. Nieuwen- huysen, bepaalde de uitspraak óp 3 November. Oriyerwachte erfenis. Te Stoppeldijk (Z. VI.) werd enige tijd geleden de alleenwo nende heer C. V. bewusteloos in zijn huisje aangetroffen. De politic-ambtenaar de B. ver leende de nodige ,hulp en later toen de oude man weer wat op geknapt was, hielp hij hem bij het regelen van zijn zaken. Onlangs overleed de heer V. en bij het openen van zijn -tes tament bleek, dat hij de hulp- waardige politieman tot erfge naam had benoemd. Het ging orh het niet onaardige sommetje van 13.000.—. Onderwijzers naar Gent Zaterdag. heden gaan vele onderwijzers uit de provincie Zeeland naar de tentoonstelling in Gent. Zo wel uit Walcheren, Zuid-Beveland als uit de beide delen van Zeeuwsch- Vlaanderen, zullen extra bussen rij den naar Gent. Apothekers in Middelburg bijeen Vrijdag heeft de afdeling Zeeland van dc Maatschappij tot Bevordering van de Pliarmacie te Middelburg ver gaderd onder voorzitterschap van de heer Foudraine te Oostburg. Het voornaamste onderwerp van bespre king was de financiële beperking, die de ziekenfondsen hun leden hebben opgelegd by het betrekken van ge neesmiddelen. De consequenties daarvan voor de apothekers werden van verscheidene zyden belicht. CANDID AATSEXAMEN RECHTEN. Mej. W. de Waard^tut Middelburg slaagde tc Leiden voor het oandi- daatsexamen rechten. Offervaardigheid in Serooskerke (Sch.) De bewoners van" Serooskerke (Sch.), do kleinst© gemeente van Zee land, hebben enkele dagen lang op de bres gestaan voor het Groene Kruis. Die bres werd gemaakt in de beurzen van de ingezetenen en van dege nen, die uit omliggende gemeenten naar Serooskerke kwamen. En het is een stevig gat geworden, zo stevig, dat Serooskerke voor lange jaren in Zeeland bekend zal staan als de mcest-offervaardfge gemeente. Deze week heeft het bazar-comité vergaderd om aan het bestuur van het Groene Kruis rekening en ver antwoording af te leggen. De heer IC. A. Stoel stelde eerst de secreta ris-penningmeester van het comité, de heer A. P. Dubois,, in de gelegen heid, een gèdocumenteerd verslag uit te brengen. Nadat de heren M. Geluk en J. J. Kloet de financiëlé verantwoording voor accoord had den verklaard, sprak de heer Stoel een dankwoord tot allen, die op eni gerlei wyze hun steun hadden gege ven, waardoor het prachtige resul taat kon worden verkregen. Voor zo ver de daarin gesproken woorden betrekking hadden op de heer du Bois, zeide deze daarna,, die dank faarne te delen met diegenen, die oor hun bijstand zijn taak hadden verlicht. HET GROTE OGENBLIK. Toen kwam na een korte pauze het grote ogenblik, waarop aan de voor zitter van „Het Groene Kruis" van Renessc, Noordwelle en Serooskerke, de heer J. M. de Nooijer, een netto bedrag van f 2567,62 (verd overhan digd ofwel ongeveer f 9.— per inwo ner van Serooskerke!!! Voegen ,wjj er bij, dat ook dc bewo- (Advertentxe) KLEDING NAAR MAAT ALLEEN BIJ IN 29 ZAKEN OVER GEHEEL NEDERLAND OP AANVRAAG GAARNE REIZIGERSBEZOEK. Samenwerking der bij de V.C.S. aangesloten organisaties uitstekend Het bestuur van de Verenigde Coöp. Suikerfabrieken U.A. tc Dinteloord spreekt in het jaarverslag over 19481949 het tweede jaar van het bestaan van deze combinatie zjjn voldoening uit over de wyze waarop zich dc samenwerking der aangesloten coöperaties in dc V.C.S- heeft ont wikkeld cn over de behaalde financiële reRiltaten. De balans per 80 September 1949 geeft in activa en passiva een bedrag aan van 22.602.340.49, terwyi dc ex ploitatierekoning 'n bedrag aan baten en lasten van f 35.025.778.71 met een saldo van 977.24 aangeeft. De bietenoogst 1948 gaf een goede ipbrengst met een suikergehalte, dat boven het normale lag. De uitzaai was echter geringer dan in 1947 als gevolg van een verlaging van de richtprijs der beetwortelen, die door de regering bepaald werd op 32. per ton. Geleverd werden: door de leden van Dinteloord: 230-869.061 kg met een gehalte van 18.15%; door de leden van Roosendaal 146 632.035 kg met een gehalte van 18.10%; door de le den van Zevenbergen 168.015.083 kg met een gehalte van 18.19%. De bietenoogst had, dank zy het goede weer, een gunstig verloop. De verwerking der beetwortelen had een bevredigend verloop. Verwerkt werden: door dc fabriek te Dinteloord 294.138.135 kg; door de fabriek te Roosendaal 139.367.757 kg; door de fabriek te Zevenbergen 87.605.624 kg. Het verschil in de hoeveelheid ge leverde en de hoeveelheid verwerkte bieten spruit voort uit de gevolgen der bieten-contingentering. De verwerking der fabrieken werd vroeger te M met ingang noemd tot n< noemd tot hoofdingenieur-A. •vfe CONCERTGEBOUW Jr c VLIS GINGEN C^G Van 8 tol 2 uur „1 he original victoria band" o.l.v. Theo Abels—v. d. Linden cn zijn 9 Victorians Het bestc dansorkest van Zuid Nederland. I Het ontslag van de gemeente-ontvanger te St. Phiiipsland Naar aanleiding van het bericht, dat wij gisteren publicoerden over het ontslag van de gemeente-ontvan ger van Sint Phiiipsland delen wij nog mede, dat het bezwaar van Ge deputeerde Staten tegen dit ontslag voornameiyk is gericht tegen de op- zegtermyn. Ged. Staten stellen zich namelyk op het standpunt, dat een opzegtermijn van 2 maanden nood- zakeiyk is en dat de termijn, zoals die door de raad van Sint Philips- land is vastgesteld, namelijk 3 da gen, niet juist is. „Hohe Messe" te Goes niet op 11 maar op 8 November Door bjjzondex-e omstandigheden is de datum van de uitvoering van Bach's „Hohe Messe" door het Utrechts Studentenkoor en -orkest te Goes vervroegd. Deze uitvoering zal nu niet 11, doch op 8 November worden gehouden. Het concert zal om half acht beginnen, zodat de be zoekers uit alle delen van Zeeland 's avonds weer naar hun woonplaat sen kunnen terugkeren. Het organi serend comité tracht thans de ver scheidene verkeersdiensten hiervoor in te schakelen. enigermate afgeremd door de moei lijkheden ondervonden bij de afzet der natte pulp. In de suikerprijs kwam, ongeveer tegelijkertyd met de beëindiging van de suikerdistributie in het najaar 1948 een wyziging. Hij werd verhoogd vah 48.75 tot 65af fabriek. De pryzen van droge en natte pulp bleven ongewijzigd. De prijs, welke door de Zuid-Nederlandse Spiritus fabriek voor de melasse kon worden uitgekeerd, gaf reden tot tevreden heid. HET RAFFINADERIJBEDRIJF De productie van beetwortclsuiker ■was, mede als gevolg van de beper king van de bietenteelt, niet toerei-, kend voor de binnenlandse behoefte, izodat wederom voor rekening van de overheid buitenlandse ruwsuiker werd ingevoerd. Voor de verdeling .daarvan werd van overheidswege een regeling vastgesteld, waarbij met de bijzondere positie, die de raffina- dery te Dinteloord inneemt, rekening wérd gehoüden. De invoer dezer ruwsuiker is ge stuit op verschillende moeilijkheden, als gevolg waarvan de ruwe grond stof aankwam op een tijdstip, waar op andere raffinaderijen niet meer in staat waren de toegewezen hoeveel heid tijdig te verwerken. Door het raffinaderijbedrijf ook in onze fabriek te Roosendaal ter hand te nemen, kon aan deze moeilykheden het hoofd worden geboden en raffineerde de V.C.S. ook oorspronkelijk aan andere raffinaderijbedrijf ook in de fabriek den. Ook dit jaar werd het raffinadery- bedrijf voor het buitenland met suc ces beoefend. Aan de leden werd in Maart 1948 een voorlopige afrekening uitbe taald gebaseerd op een pry's van 21 per 100 kg geleverde sui ker. De bedrijfsresultaten ver oorloven hierop een nabetaling t.e doen van 2 per 100 kg ge leverde suiker. In de dezer dagen gehouden alge mene vergadering, welke druk be zocht was, werden de jaarcijfers on veranderd vastgesteld, Goedgekeurd werden verder o.m. enkele regle mentswijzigingen om verandering te brengen in de betalingsmethode als mede in verband met de vrachtrege ling. Voorts kwam op deze vergadering midden in de nieuwe suikercam- pagnc nog tal van vragen over de huidige stand van zaken naar vo ren. Dank zy het gunstige weer van de laatste dagen kan een styging van het suikergehalte worden geconsta teerd. Het orgel in de Grote Kerk te Goes Het kerkblad van de ring Goes der Nea. Herv. Kerk te Goes bevat deze week de volgende, mededeling. De Kerkvoogdij van Goes meent er goed aan te doen. naar aanleiding van de pro's en contra's, welke ge publiceerd zijn over het Goese kerk orgel, het volgende békend té ma ken: De Synodale Commissie, wier oor deel in deze zaak is ingewonnen, is van mening, dat een nieuw en groter orgel voor onze Ned. Herv. Kerk noodzakelyk is. Zy raadt ten sterkste af, het oude te doen restaureren. De Kerkvoogdy heeft van dit ver slag kennis genomen, doch is van mening, dat andere kerkelyke be langen meer urgent zyn, BENOEMING. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat van 17 October 1950 is met ingang van 16 October j.l. benoemd tot administra tief ambtenaar B 2e klasse in vaste dienst bij de Rijkswaterstaat, met standplaats Middelburg, de heer S. K. de Boer te Leeuwarden. ners van Ellemeet ijverig aan dc ba zar hebben meegeholpen en dus ook verantwoordelijkheid dragen voor de bres. die in de beurzen geschoten Werd. De heer de Nooijer bracht dank aan het comité en alle personen, die tot dit grote succes hadden medegewerkt. Het was hem een genoegen te kun nen mededelen, dat het bestuur in verhouding tot het grote bedrag een kleine „geste" kan bieden. Voor de medewerkers-inwoners van Seroos kerke en Ellemeet, zal namelijk op 11 November o.s. in café Boot een gra tis filmavond worden gegeven. Deze zal staan in het teken van het Groene Kruis. Zuster Fuijkschot zal daari?ij het woord voeren. HOE HET MOGELIJK WAS. Aan het verslag van de secretaris penningmeester ontlenen wij nog, dat vele dameS en meisjes meehielpen zo wel door het vervaardigen van goe deren als door het helpen bij de stands, dat meer dan 100 firma's op het eiland Schouwen medewerking verleenden en dat er zelfs een „rozij nenfonds" voor de oliebollen werd gevormd. Het muziekkorps Kunst Na Arbeid uit Ellemeet trok in optocht de be zoekers naar de bazar. Een loterij comité zorgde er voor, dat 2000 loten versmolten als sneeuw voor de zon. Toen de eerste bazardag aanbrak wa ren practisch alle beschikbare perso nen in het dorp totaal 70 bij de organisatie ingeschakeld!! Na de bazardagen bleek bruto f 3016,71 te zijn ontvangen en hoe zuinig het comité gewerkt heeft wijst het netto resultaat wel uit!! Er is ale reden om van deze bazar afzonderlijk melding te maken ih de krant en een ere-saluut te brengen aan onze kleinste gemeente van Zee land!! Besprekingen met belang hebbenden. Hoewel het zomerseizoen-1950 nog maar enkele weken achter de rug is, heeft het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Vlis singen toch reeds een begin gemaakt met de voorbereidingen voor het sei zoen-1951. Het gaat er om do aantrek kelijkheid als badplaats te verhogen en om dit te bereiken zijn reeds eni ge besprekingen met vertegenwoordi gers van de belanghebbenden belegd. Een vergadering werd gehouden met vertegenwoordigers van de Bond van Buurtverenigingen „Oranje cn Vlissingen". de Bedrijfshoreca en de georganiseerde Middenstand, een tweede bespreking met mensen uit het hotel- en pensionbedrijf. Deze laatste bespreking had ten doel de mogelijkheid van de oprich ting van een Logies-Inlichtingendienst voor het» seizoen te overwegen. Hier door zouden de logies-aanvragen vcel- vuldiger op bevredigende wijze door de V.V.V. kunnen worden beantwoord, terwijl de hotels en pensions er van zelfsprekend ook een betere seizoen- bezetting door kunnen bereiken. Tijdens de vergadering met verte genwoordigers van de Bond van Buurtverenigingen, de Bedrijfshoreca en de Middenstand kwamen reeds tal van nuttige suggesties naar voren. Drs. Verburg over verdwenen industrie, Hans Warren over de Kaloot Na vele maanden van voorbereiding is het Zeeuws Tijdschrift gestart met een aantrekkelijk eerste, nummer. Het blad is wat de druk aangaat fraai uit gevoerd, de illustraties zijn met zorg gekozen, het papier is van uitstekende kwaliteit en daarmede zijn drie on misbare voorwaarden voor succes vervuld. Een slordig, op slecht papier gedrukt, onbeholpen geïllustreerd pe riodiek zou nimmer een vriend kun nen wordepen vrienden kweken, lat stelt de redactie van het Zeeuws Tijdschrift zich toch ten doel. Wie van de inhoud kennis neemt zal twee verrassende artikelen vinden: de bijdrage van drs. M. C. Verburg over de industrie op Walchèrcn in de twee de helft van de vorige eeuw en de be schouwing van Hans Warren óver het natuurreservaat Dc Kaloot. Warren schrijft mét bezieling over een brokje Zeeland, dat hij door cn door kent en dat hem kennelijk zeer lief js. Wat hij mededeelt over de schoönheicj, de fossielen, dc vogels, de planten en de geologie van de Kaloot, zal velen tot een bezoek 'verleiden. Weinigen zullen weten, dat de schel pen, die op de Kaloot worden gevon den, tussen de 15 en 1 millioen jaren oud zijn cn dat hier een abrasiezone gevonden wordt, .die als het ware een openluchtles in aardrijkskunde is. Ook het artikel van drs. Verburg „SPES" KREEG LEKKAGE. Het motorschip SPES. schipper Sta vast uit Amsterdam met een lading steen op weg van Bèlgië naar Apel: doorn kreeg m de Wemeldüigse vallei lekkage. Deze lekkage kon in de Vluchtha- ven te Bruinisse met eigen middelen worden hersteld, waarna de reis werd voortgezet. bevat vele belangwekkende medede lingen. Het tegenwoordige geslacht immers is bijv. volkomen vergeten, dat eenmaal in Zeeland het zwaarte punt lag van de Nederlandse choco lade-industrie. Van de 27 fabrieken waren er in 1858 vijftien in Zeeland gevestigd, waarvan 12 in Middelburg en de Zeeuwse chocolade was wereld beroemd. De verklaring van de vesti ging in Zeeland moet men zoeken in de nauwe relaties, die cr lang bestaan hebben tussen Zeeland en de West. De uitvinding van Van Houten en de toepassing van de stoommachine wa ren oorzaak, dat de Zeeuwse chocola de-industrie ten onder ging. In 1857 waren er in Middelburg nog maar drie fabrieken, die samen 8 arbeiders haddenOmstreeks 1850 had Wal cheren een bloeiende textielindustrie. De opbloei en de mechanisatie van de Twentse industrie waren eohter oor zaak, dat deze bedrijven verdwenen. Er is een bloeiende sigarenindustrie geweest in Middelburg. Tegen de mo derniserende industrie elders konden deze bedrijven het niet volhouden en precies zo ging het met de margarine- industrie, met de meekrapcultuur, met de Middelburgse scheepswerven (de mededeling, dat De Schelde in 1949 i 94 millioen aan lonen uitbetaalde zal wel op een vergissing berusteil!), met de steenbakkerijen, de walsen- meelfabrieken, de drie bierbrouwe rijen, de brandspuitmakerij; de leer looierij, de twee olieslagerijen, de zoutziederij, do kalkblusserijen, de zeilmakerijen, de gloeilampenfabriek cn dc pianofabriek, die Middelburg bezat en de kaarsenmakerijen, bier brouwerij en zeepziederij, die Vlissin gen bezat. Welk een vergane glorie! Het eerste nummer bevat verder een Vlaamse invloeden op Zeeland voor de Munsters© vrede, van ir. M. A. Geuze over Boerderijnamen op Tholen en van drs. Lockcfcer over Gebruiken en gewoonten in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Een gevarieerd aantrekkelijk gc- 'heel dus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2