PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bevin deed onthullingen over sensationele spionnage-affaire Fruitkwekers moeten plantschema's aan grondsoort aanpassen 0£ BILT Zingende bediende ontstal Britse ambassadeur gewichtige documenten Kantlijn N00RDK0REAANSE HOOFDSTAD VOOR GROOT DEEL BEZET Griekenland zet spoor wegverkeer met Bulgarije stop Zuid-Molukken dagvaarden K.L.M. in kort geding .r FEDERATIEF EUROPA BETEKENT SOUVEREINITEIT PRIJS GEVEN Verstarring kan tot funeste gevolgen leiden Vandaag 193e Jaargang - No.246 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G Balllntijn PI. verv.t W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3,90 p. kw.; £r. p. p. f 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, QOESE, 3RESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 Oct. '50 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels); van 1—5 regels t 1.—Iedere i;egel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad'" 25 cent meer. Giro nr. 359300 PJZ.C„ Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 58—60. tel 2355, 4 lijnen (b.g.g. L of 2160); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2 Goes: L. Vorstatr 63, tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr Maurttsstr 12. tel 102; Terneuzen. BrouwerUstr 2; Zierikfcee N Bogardstr C 160. tel. 28 Duitse spionnage-stunt uit de Tweede Wereldoorlog In antwoord op vragen van het conservatieve Lagerhuïslid William Shepherd heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, mededelingen gedaan over een spionnage-affaire te Ankara, waarvan de Britse ambassadeur aldaar in de tweede wereldoorlog, Sir Hughe Knatchbull-Huguessen (thans gepensionneerd), het slachtoffer is gewor den. Minister Bevin noemde deze kwestie de „meest opzienbarende spionna- ge-geschiedenis van de tweede wereldoorlog". Wij herinneren er echter aan, dat wy ongeveer een jaar geleden reeds tal van bijzonderheden, ont leend aan een Amerikaans blad, over deze affaire publiceerden. De kamerdienaar van Sir Knatch bullHuguessen, een Albanees, wist zich het volstrekte vertrouwen van de Britse ambassadeur te verwerven. De Albanees, die bij de Duitsers onder de naam „Cicero" bekend stond (zijn wa re naam hebben zij nooit geweten), wist foto-copieën te maken van uiterst geheime documenten, die zich in de brandkast van de Britse ambassadeur bevonden, welke hij vervolgens aan de Duitse ambassade te Ankara ver- kocht. In totaal ontving hij hiervoor een bedrag van 300.000 pond sterling. Zo kregen de Duitsers o.m. geheime Aan alle Zeeuwse gemeentebestu ren, die ijveren voor de indus trialisatie van hun stad of dorp, zij de reportage over de industrialisa tie van 's-Hertogenbosch met warmte aanbevolen. Niet omdat de Brabantse hoofdstad zo verbluffende resultaten wist te boeken in de korte spanne van vier jaren tijds, maar omdat het gemeen tebestuur in de ontwikkeling en uit voering der industrialisatieprojecten zulk een enorm aandeel heeft en had Er is de laatste jaren in Zeeland een nieuw vuur gevaren, een nieuwe bewogenheid, een nieuwe energie. Er valt op allerlei gebied een verblijden de activiteit te constateren. Alleen met de industrialisatie wil het nog altijd niet zoals men zou willen. Er zijn enkele aardige successen ge boekt. Ook in Zeeland, dat wat de in dustrialisatie betreft een grote ach terstand had in te halen, is vooruit gang en eerstdaags zullen wij de aan dacht vestigen op knappe staaltjes van industrialisatie van bestaande be drijven. Maar waar het niet lukken wil zou men kunnen proberen den Bosch de kunst af te kijken. Goed voorbeeld doet goed volgen, zegt een oud spreekwoord. Wil men industrievestiging, dan zal men service moeten bie den, dan zal men goedkoop moeten zijn, dan zal men vestiging in eigen gemeente aantrekkelijk moeten maken. Een man met geld .en goede industriële plannen kan overal te recht. En er zijn concurrerende ge meenten bij de vleet. Helaas is het zo, dat Zeeland in ver scheidene gemeenten niet alleen niet kan bogen op factoren, die den Bosch bijvoorbeeld mee heeft geboorte overschot, gecentreerde ligging maar bovendien duurder is dan den Bosch. Waar dat zo is. gaat een ander met de waardevolle buit aan de haal. Wellicht verdient het aanbeveling, dat ook Zeeuwse gemeentebesturen hun licht eens elders opsteken en eigen condities aanpassen bij die van anderen. Ook al zal dit dikwerf offers vergen. Alsof er nog niet genoeg aan ons hoofd hebben! Zo zal de reactie van de mees te Nederlanders wel luiden op het nieuwe verkeersreglement. Was het met de bestaande verkeers- wanorde al zo, dat men zich in Ne derland nauwelijks in zijn bed kon omdraaien zonder verkeersfouten te maken, in de naaste toekomst zal dit met de „nieuwe orde" nog erger wor den. We zullen er echter wel aan wennen. Helaas betekent het reglement voor de automobilisten weer een nieuwe aanslag op hun beurs, allemaal nieu we rijbewijzen (leges zoveel) en al lemaal nieuwe nummerborden (idem zoveel). Het bèstaande nummerbord-systeem werkte uitstekend, het was aantrekke lijk. Welk belang de overheid' er bij kan hebben, „de levensloop van een be paalde wagen te volgen", is ons een raadsel. Behoort de nummerborden- rage misschien tot het industrialisatie proces? Met dat al: het nieuwe wegenver keersreglement (een nieuw woord van 22 letters er bij!) schept orde. En zowel de verenigingen voor Veilig Verkeer, als de onderwijzers zullen dankbaar zijn, dat het er is. Want helaaser waren onder wijzers in Zeeland, die verkeersop- voeding gaven, zonder zelf precies te weten, hoe het moest. Zoals er geen automobilisten waren, die geen ver keersfouten maakten. Vermoedelijk wordt het reglement (berustend op de in 1948 aangenomen nieuwe verkeerswet) begin volgend jaar van kracht. Moge Hermandad slaperig zijn in de eerste weken, an ders regent het bekeuringen! gegevens over de „operatie-Overlord" het plan voor een geallieerde inva sie in Noord-West Europa in han den. NALATIGHEID. Minister Bevin verklaarde, dat de Albanese spion zijn oogmerken niet had kunnen verwezenlijken, indien de toenmalige ambassadeur te Ankara zich had gehouden aan de door de re gering gegeven voorschriften voor het bewaren van geheime documenten. Er zijn thans, aldus Bevin, nieuwe in- structiej uitgevaardigd aan alle be trokkenen. Ook andere maatregelen zijn getroffen, om herhaling te voor komen. Via „Cicero" waren de Duitsers reeds zeer spoedig op de hoogte van het te Cairo en Teheran "tussen Roosc- velt, Stalin en Churchill besprokene. De rapporten van „Cicero" werden al le door Hitier zelf gelezen. „Cicero" had een goede stem, waar mede hij Sir KnatchbullHuguessen, die een groot opera-liefhebber was, aria's voorzong. Hierdoor wist hij diens algehele vertrouwen te winnen. Op zekere dag wist de Albanese kamerdienaar zich meester te maken van een sleutel van de brandkast, die de ambassadeur in zijn pak h§d laten zitten. Hij liet hier snel een wasaf- druk van maken en kon zich met de aldus verkregen sleutel, naar welge vallen toegang tot de brandkast ver schaffen. ANTI.NAZI'S WAARSCHUWDEN. De eerste waarschuwing, dat er iets mis was, ontving Sir Knatchbull Huguessen van de toenmalige Turkse minister van Buitenlandse Zaken, die anti-Nazi was. Deze waarschuwde hem, dat de Duitse ambassadeur Von Papen, in gesprekken met de leider der Turkse buitenlandse politiek, blijk gaf abnormaal goed op de hoogte te zijn van de geallieerde politiek. In overleg met Londen bracht Scotland Yard daarop een ingewikkelde alarm installatie aan, om de brandkast van de ambassadeur te beschermen. „Cice ro" wist die echter buiten werking te stellen. Op de Duitse ambassade was even wel een anti-Nazl gezinde Duitse, ze kere Nelly Kapp, werkzaam. Deze kwam er achter dat de man, wien door de Duitse ambassade te Ankara zulke grote bedragen werden uitbetaald, de Albanese kamerdienaar van de Britse ambassadeur was. Nelly Kapp bleef op zekere dag van kantoor weg en waar schuwde Sir KnatchbullHuguessen. Deze, buiten zichzelf van woede, wilde eigenhandig zyn verradelijke kamer dienaar arresteren. „Cicero" wist ech. ter te ontkomen; een door Sir Hughe op hem afgevuurd revolverschot miste. THANS GEACHT BURGER? Reeds lang tevoren had de Alba^ nees wien het volkomen koud liet welke partij de oorlog zou winnen, doch die zeer warm liep voor zijn aardse welzijn zijn 300.000 pond sterling successievelijk naar banken in Zuid-Amerika doen overbrengen, Hij reisde zijn geld achterna en be vindt zich nu, als schatrijk en waar schijnlijk alom geacht burger in ruste, eveneens aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan. Geruchten wil len, dat „Cicero" zich in Uruguay zou hebben gevestigd. Een Dakota van de British European Airways met 29 personen aan boord, Is Dinsdagmiddag te Milt Hill by Londen in de tuin van een landhuis neergestort. 28 per sonen kwamen hierbij om 't leven, onder wie de Rotter damse bevrachtingsinspecteur J. van Eik. Links op de foto: enige persooniyke bezittingen der slachtoffers werden zo goed als ongeschonden aange troffen. Rechts politie en brandweer bij het verongelu kte vliegtuig. In totaal meer dan 70.000 krijgsgevangenen De Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang is Woensdag voor een groot deel door de troepen der Ver. Naties bezet. De Noord-Koreanen hadden buiten de stad geen enkele verdedigings stelling. Binnen Pjongjang bieden kleine afzonderlijke groepen Noord- Koreanen nog tegenstand, doch van een georganiseerde weerstand is geen sprake. De eerste Zuidkoreaanse divisie heeft één van de twee vliegvelden van Pjongjang veroverd. In de laatste 24 uur hebben zich meer dan vijf duizend Noordkoreanen overgegeven, zo werd in generaal MacArthurs hoofdkwartier te Tokio verklaard. Hierdoor is het totaal der Noordkoreaanse krijgsgevangenen tot meer dan 70.000 gestegen. Piloten, die de troepen der Ver. Naties steunen, rapporteeren druk verkeer van vrachtwagens in twee richtingen op alle wegen, die van Pjongjan naar het Noorden leiden. Een piloot verklaarde op de hoofd weg tussen Tsjoengwha en Pjong jan om elke 500 meter loopgraven te hebben waargenomen. De Noordko reanen hadden echter blijkbaar be sloten deze niet te gebruiken. Volgens de laatste berichten is de Zuidkoreaanse troepenmacht, die zonder tegenstand te ondervinden over de hoofdweg van Wonsan naar Pjongjang oprukt, de hoofdstad tot op 20 km. genaderd. Zij is in staat de enige spoorlijn van Pjongjang naar het Noorden af te snijden. Zouden de Zuidkoreanen hierin slagen, dan zijn de 25 k 30.000 verdedigers van Pjong jang afgesneden. GEEN INTERVENTIE VERWACHT. Generaal MacArthur lieeft president Truman op het eiland Wake medege deeld te geloven, dat noch communis tisch China, noch de Sowjet-Unie in Ko rea tussenbeide zouden komen, aldus ver klaren hoge regeringsambtenaren te Washington. Griekenland heeft het spoorweg verkeer met Bulgarije tijdelijk ge staakt om een toevloed van uit Bul garije naar Turltye uitgewezen Mo hammedanen te stuiten. Turkije heeft op 8 October zijn grens met Bulgarije gesloten, nadat Bulgarije had geëist, dat Turkije bin nen drie maanden 250.000 Mohamme danen van Turkse afkomst zou toe laten. Sinds 6 October zfln ongeveer 100 Mohammedanen, die per trein via Griekenland naar Turkije reisden, in Griekenland gestrand. Zrj kunnen Turkije niet binnenkomen en ook niet naar Bulgarije terugkeren. Een algemene staking in Finland is Woensdagavond door een overeenkomst tussen werkgevers en vakbonden afge wend, aldus melden vakverenigingsfunc tionarissen. Overeenstemming zou zijn bereikt over de afstand, die de verbonden troepen verwijderd zouden blijven van de grenzen van Mandsjoerije en de Sowjet-Unie, en over de kwestie- Formosa. De ambtenaren waren van mening, dat de troepen van de V. N. waar schijnlijk in 1952 Korea ontruimd konden hebben. Eis: slaking vervoer R.l.-troepen De republiek der Zuid-Molukken heeft door bemiddeling van haar bu reau in Den Haag en haar vertegen woordiger aldaar, dr. J. P. Nikijuluw, de Koninklijke Paketvaart Maatschap, pij in kort geding laten dagvaarden in verband met het vervoer van troe pen der R.I. naar Ambon. Dit kort ge- ding zal op Donderdag 26 October a.s. des morgens om 10.30 uur. worden be handeld door de president van de Am sterdamse rechtbank. In de dagvaarding wordt de eis ge steld, dat de KPM veroordeeld zal worden tot staking van haar mede werking bij het troepen- en materiaal vervoer van de R.l. naar Ambon. Kappie en de Ivoren Olifant. Gelukkig is het met Kappie en die vreemde kolenlading nog goed afgelopen en de „Kraak" kon tenslotte in alle rust weer naar Lutjewier varen Tenminste, dat dacht Kappie en dat dacht ook de Maat maar zo ging het echter niet, want aan boord stond nog al tijd de ivoren olifant, die Kap pie had gekregen van de - ne gers tijdens zijn reis met Ba ron Bracsandt. Nu, die oli fant, diemaar laten we niets verder vertellen, want morgen is het te lezen in ons nieuw verhaal: Kappie en de ivoren olifant" De Amsterdamse politie te Amster dam zoekt een 25-jarige controleur van een metaalwarenfabriek, die met een be drag van f 2180.is verdwenen. Minister Stikker zeide behartenswaardige dingen bij debat over Raad van Europa Minister Stikker lieeft Woensdagmiddag In de Tweede Kamer 1>U de beantwoording van de sprekers in het debat over de verslagen van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa enkele zeer rake op merkingen gemaakt. Na te hebben vastgesteld, dat er ook by de Nederlandse regering grote belangstelling bestaat voor de ontwikkeling van Straatsburg, wees onze minister van Buitenlandse Zaken er op, dat het toch niet de bedoeling van de motie-Van der Goes van Naters kan zyn een mandaatsVerhouding te scheppen. Tegen de motie zelf heeft de regering overigens geen bezwaar, maar de minister meende er toch wel op te moeten wijzen, dat het er in de eerste plaats om zal gaan of er bij de Europese landen bereidheid is om de eigen souvereiniteit pr(js te geven. De Nederlandse regering, zo be toogde de minister, is bijv. niet bereid (je Marine af te schaffen. Zou men werkelijk over een der gelijk punt de beslissing aan een internationale autoriteit willen overlaten en het recht van veto willen prijsgeven? Naar 's minis ters oordeel, zou de overgrote meerderheid der volksvertegen woordiging de regering, die de marine zou opofferen, naar huis sturen. En zou men afstand willen doen van verzet, als de export van onze agrarische producten naar Duits-* land belangrijk werd terugge bracht? Spr. meende van niet. Zo zyn er meer gevallen, dat men .wel met het beginsel wil mee gaan, maar waarbij nationale be langen zich verzetten. De minister- zou telkens waar het mogelijk is, zo nauw mogelijk willen samenwerken met de Raad van Europa. Ook is hij bereid mede te werken aan een grondige wijziging van het statuut, doch hij zeide het niet juist te achten door interpreta tieve resoluties te tornen aan princi- Beschouwingen en stellingen uit de dissertatie van ir. G. de Bakker In ons blad van gisteren publiceerden wy reeds een reeks gegevens, die ontleend waren aan het proefschrift dat ir. G. de Bakker schreef over de bodemgesteldheid in enkele Zuldbe velandse polders. Hier volgt nog een overzicht van enkele beschouwingen welke de heer de Bakker wydde aan de toepassing van de resultaten welke het bodemonderzoek opleverden. Op de zeer goede grond zal men zo wel zwak als sterk groeiende rassen op zwakke of sterke onderstam van meerdere fruitrassen kunnen planten met de beste verwachtingen voor de toekomst. Op de matige grond daaren tegen zullen wellicht nog enkele goe de resultaten kunnen worden be reikt met sterk groeiende rassen op sterke onderstammen van enkele vruchtsoorten, maar men zal moeten afzien van het planten van de hoge eisen stellende vruchtsoorten en bij andere vruchtsoorten de zwakke on derstam moeten vermijden. Het „wij- ker-" en „blijver" systeem kan onder die omstandigheden bezwaarlijk wor den toegepast. Op de slechte grond zal bij een zorgvuldige keuze van het sortiment, de onderstammen en de plantaf stand, met aan de omstandig heden aangepaste cultuurzorgen soms nog een redelijk resultaat bereikbaar zijn. Mislukkingen zijn tevoren ech ter geenszins uit te sluiten. Om de economische risico's veel kleiner te maken zal alles moeten worden gedaan om de aanpassing zo goed mogelijk te doen geschieden Maar al te veel zijn en worden nog boomgaarden geplant op, minder goe de gronden volgens schema's, die vol doen op goede grond. Vaste plantaf- standen, gefixeerde plantsystemen en sortimenten, weerspiegelen een ver starring, die voor menigeen reeds fu neste gevolgen heeft gehad. APPELS. Appels voldoen het beste op de zware jonge poldergronden. Bij het vaststellen van de plantafstand zal met een sterke groei gerekend moeten worden. Men kan daarom zonder be zwaar 1 a 1.5 m. ruimer planten dan op de in Zeeland overheersende lich te zavelgronden. Hoewel nog wei nig toegepast in Zeeland, zal het in gras leggen van de ondergrond na het ruimen van de wijkers of de bessen, zonder bezwaar mogelijk zijn. De grasbedekking voorkomt structuur- verval en maakt de kostbare en lasti ge grondbewerking overbodig. De in druk bestaat, dat, uitgezonderd de stikstof, een regelmatige bemesting niet noodzakelijk is. Deze indruk moet door proefnemingen worden be vestigd, alvorens tot een achterwege laten van de bemestingmet fosfor- zuur en kali kan worden geadviseerd. De zware zavelgronden in de jonge polders doen weinig onder in ge schiktheid voor de fruitteelt in verge lijking met d« kleigronden. De water capaciteit is iets minder groot. Het in gras leggen van deze grond zou slechts proefsgewijze moeten worden uitgevoerd. Alle rassen en onderstam men groeien er eveneens uitstekend op. De uiteindelijke omvang der bo men zal na een kleine voorsprong ln de eerste jaren wel iets kleiner zijn dan op de zware jonge grond. De lichte zavelgronden zijn van aanmerkelijk mindere kwaliteit. In de meeste gevallen heeft deze grond een onvoldoende watercapaciteit om het gehele jaar door een voldoende watervoorziening van de boom te waarborgen. Op deze grond moeten bij voorkeur de sterker groeiende ras sen worden geplant, terwijl voor de blijvers de sterke onderstammen te verkiezen zijn boven de matig sterke. Variëteiten als Perzikrode zomerap- pel en Mank's Codlin zijn hier minder op hun plaats. De plantafstand zal on geveer 1 a 1.5 m. nauwer gekozen worden dan op de zware klei uit de jonge polders. De groeikracht is min der, vooral na het tiende jaar. Een sterke snoei is dan noodzakelijk. Deze iets te droge gronden zijn zeer dank baar voor een goede voorziening met organische stof. Uiteraard lenen deze gronden er zich niet toe om in gras gelegd te worden. Ook aan bemesting met kunstmest moet de nodige aan dacht geschonken worden. pes, die zijn vastgelegd in het sta tuut. Ingaande op de resolutie inzake het Europese leger, zeide Z. Exc. dat de gezamenlijke defensie-inspanning niet mag worden doorkruist door Europese belangen. Een Europese minister van defensie is z.i. niet denkbaar zonder een soortgelijke mi nister van financiën en van eco nomische zaken. Thans kon de minister nog geen beeld geven van de Atlantische ver dediging. Volgende week komen de ministers in Washington bijeen en daar zal ook minister s'Jacöb aan wezig zijn. Het is zeker, dat de be sluiten tot het beschikbaar stellen voor de gemeenschappelijke strijd macht van een aantal divisies door het parlement zal worden bekrach tigd. RUSSISCH PROBLEEM Spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat Rusland geen algemene oorlog wil, maar dat de dreiging van een incidentele oorlog blijft bestaan, te meer als er geen tegenkracht is. Het Westen wil de vrede. Plet wil zich onderwerpen aan de rechtsorde der Ver. Naties, doch het dient te vens de vrede te beveiligen door op bouw van eigen krachten. Alleen na een bittere periode van inspanning en ontzegging zal Rusland tot een ander inzicht gebracht kunnen wor den. Deze periode dwingt er toe de defensie en de economie te integre ren. Na de replieken stelde de minister vast, dat er een grote mate van over eenstemming bestaat tussen de Ka mer en de regering en voorts, dat men het er over eens is, dat een vol le federatie thans niet te bereiken is. Men moet er voorzichtig mee zijn het vetorecht op onderdelen uit han den te geven. Dat Nederland de souvereiniteit op defensiegebied al uit handen zou hebben gegeven, zoals de heer Kort hals had betoogd, bestreed de heer Stikker. Dt Kamer heeft de motie-Van der Goes van Naters daarop z.h.st. aan genomen. De C.P.N. kreeg aanteke ning, dat zij geacht wilde worden te hebben tegengestemd. is het 50 jaar geleden, dat Paul Kruger, president der Zuid-Afrikaanse Republiek, zich op de kruiser „Gelderland'' inscheepte om bij Luropese vorstenhoven steun tegen de Engelse penetratie te zoeken. VOORSPFLh DROOG WEER. Geldig tot Donderdagavond. Overdrijvende wolkenvelden en droog weer. Matige wind uit Westelij- ke richtingen. Dezelfde of iets hogere (Vervolg op pag. 2) temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1