Lcitfa ion l BURGEMEESTER VAN HULST 25 JAAR IN FUNCTIE AMBTENAREN IN MIDDELBURG GRAAIEN IN BERGEN GELD IVOROL: Gezonde tanden - Gezond tandvlees STOOMVAART MIJ. ZEELAND HAD IN 1949 EEN GOED JAAR Kans op verkoudheid PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 OCTOBER 1950 B. A. Th. M. Truffino aan het hoofd van een geestige en hartelijke bevolking. Wanneer men in het nood-gemeentehuis van Hulst binnengaat, over een achterplaats loopt en een donkere trap heeft bestegen, dan komt men in de weinig comfortabele werkkamer van burgemeester B. A- Th. M. Truffino. „Dat ongemak is maar tydeiyk", licht de burgemeester ons in, omdat het stadhuis gerestaureerd wordt en dat is al de tweede maal in mijn ambtsperiode. De eerste restauratie was kort na mijn benoeming tot bur gemeester en zy duurde van 1925 tot 1930. Aan die periode bewaar ik de aangenaamste herinneringen, want er heerste toen welvaart in Hulst. Al lerlei verbeteringen konden aangebracht worden en nieuwe straten wer den gebouwd. Opgewekt. we?d feestgevierd toen de gehele koninklijke fa milie naar Hulst kwam". Burgemeester Truffino, de enthou siaste verdediger van de belangen der gemeente Hulst, zal over enkele we ken zijn 25-jarig ambtsjubileum vie ren. Wie Hulst zegt, zegt Truffino en omdat de burgerij van Hulst hem wil huldigen heeft de burgemeester zich daaraan niet willen onttrekken. Een feestcomité is reeds bezig met grootse plannen voor een luisterrijke herden king. Wanneer we burgemeester Truffino naar die eerste jaren vragen glijdt een glimlach over zijn gezicht, maar na dio zonnige jaren kwamen al spoedig de moeilijkheden. Do crisistijd van 1930, de strijd voor het behoud van de zelfstandigheid, de aanleg van de nieuwe stationsweg, de restauratie van de kerk, stelden de gemeente voor zware problemen. Veel zorgen gaf ook de gasfabriek, maar er is toen doorgezet en de vruchten van het werk konden geplukt worden. OORLOGSJAREN. Gedurende de oorlog moest burge meester Truffino, die niet paste in het systeem van de bezetter, de zor gen van zijn gemeente aan anderen overlaten en na de bevrijding wacht ten hem vele zoi-gen, dahr ook Hulst er niet zonder kleerscheuren was af gekomen. De problemen werden ech ter stevig aangepakt en al bleven te leurstellingen niet uit, er is toch re den tot tevredenheid. De bestrating kwam gereed, de riolering echter nog niet. doch deze staat voor het volgen de jaar op de begroting. De plannen voor een zuiveringsinstallatie zijn niet erg vlot verlopen, maar thans lig gen zij klaar. Het uitbreidingsplan gaf vele moeilijkheden, doch is nu gereed. Voor het herstel van de fraaie toren is een prijsvraag uitgeschreven door een drietal architecten zijn nu de (Advertentie) KUNSTHANDEL „RIE MINDERHOUD" Depot „De Porceleyne Fles" Blauw Delfts Aardewerk. Nieuwe Burg 810, Middelburg Juiste bodemgesteldheid voor de fruitoogst (Vervolg van pag. 1.) Overigens kan de bodemkaart bij <lc ruilverkavelingsprocedure steun bieden bij vrijwel alle te nemen maatregelen. Een goede bodemkaart moet ook als onmisbaar worden be schouwd voor allen, die zich in een of ander verband bezig houden met de bevordering van de welvaart in de landbouw. Met een goede bodem kaart wordt het mogelijk het advies werk op het gebied van bemesting, de grondbewerking, de gewassen- keuze en de invoering van nieuwe gewassen op een hoger peil te bren gen. Ook voor het proefveldwezen is de kennis omtrent de verbreiding van de bodemtypen belangrijk. Tevens profiteert het onderwijs van de bo- demkaarten. Voor gedetailleerde ad viezen, bijv. voor aanleg van boom gaarden, uitvoering van grondver- bcteringswerkzaamheden e.a. zal het noodzakelijk zrjn een nauwkeuriger bedrijfskartering uit te voeren. DE GESCHIKTHEID VOOR DE FRUITTEELT. De onderzoekingen naar de ge schiktheid van de bodemtypen voor de fruitteelt leerden, dat de hoogste opbrengsten worden verkregen in de jonge polders op de klei- en zware zavelgrond. Zelfs jonge boomgaarden van 510 jaar bereiken daar pro ducties van ver boven de 10.000 kg. Zowel apppels als peren voldoen goed. Op de beste kreekgronden worden eveneens hoge opbrengsten gevonden. Toch bestaat de inaruk, dat het productievermogen op deze grond lager ligt dan op de beste nieuwland-bodemtypen. Het is zeker, dat de zelfde productie op de jonge grond met minder kosten wordt verkregen (lagere bemesting, grote re percelen, die rationeel werken mo gelijk maken, minder grondbewer- kingskosten, indien na verloop van eren de grond in gras wordt gelegd. e lichtere zavels met zandige on dergrond zijn wisselvalliger in op brengst. Hier oefenen het plantsy- steem en de verzorging een beslis sende invloed uit op het resultaat. Een nauwe plantafstand, sterke ras sen en onderstammen, sterke snoei en zware bemesting met organische stof zijn vereist voor een grote pro ductie. Dit brengt hogere kosten met zich en beperkt de sortimentskeuze, terwijl tevens de vruchtbaarheid la ter intreedt. Indien onvoldoende reke ning wordt gehouden met het lage re productievermogen van de lichte re gronden, zijn zeer lage opbreng sten het gevolg. Op de poelgrondcn zijn de resultaten slecht. Niet steeds is de bodemgesteldheid zo slecht als in de beschreven gevallen. Op de ho ge poelgrond zijn veel betere boom gaarden bekend. Aangezien echter op één perceel in een poelgrondge bied, naast iets betere grond vrijwel steeds ook slechte of zeer slechte grond voorkomt, is de groei zeer on regelmatig en ontstaat een boom gaard, waarvan het productie ver mogen op zijn gunstigst als matig is te kwalificeren. Bij een ongunstige conjunctuur kan deze de concurren tie met de boomgaarden on betere grond niet volhouden. tekeningen ingediend, zodat verwacht mag worden, dat spoedig het besluit tot herstel kan genomen worden. DE BEVOLKING. „Of het bevolkingsgetal in die 25 jaar veel verandering heeft onder gaan?" „Practisch niet", aldus de bur gemeester. „Maar dat kan ook niet. Vanzelfsprekend kent ook Hulst een woningprobleem, al zouden er mor gen 200 nieuwe woningen gezet wor den. dan waren deze onmiddellijk verhuurd. Maar waar zou men deze huizen moeten bouwen? Er is immers geen grond! Hulst heeft een opper vlakte van 189 H.A. en daarop wonen bijna 5000 mensen, of te wel een klei ne duizend meer dan bijvoorbeeld in Sint Jansteen, dat een oppervlakte heeft van 2813 H.A.. of Clinge. dat zelfs 5272 H.A. groot is. Hieruit blijkt dus wel dat Hulst in een nauw keurs lijf zit. Maar Hulst is een prettige gemeen te met een aparte sfeer. De bevolking is geestig en hartelijk en het is van groot belang deze gemoedelijkheid te behouden. Ook met de raad is het prettig sa menwerken. Zeker, er is wel eens ver schil van mening, maar er wordt steeds open kaart gespeeld. Een bur- I gemeester dient in deze tijd in de eer ste plaats zakenman te zijn en dan ambtenaar. Welnu, de raad be grijpt dat. De raadsvergaderingen kenmerken zich door een grote mate van gemoedelijkheid". HET ONDERWIJS. Burgemeester Truffino moet nogal eens het verwijt horen, dat hij zo weinig spreekuur heeft, maar hij heeft daarvoor ook geen tijd. omdat hij in tal van commissies en instellin gen een leidende rol vervult, alles in het belang van zijn gemeente, speci aal het onderwijs ligt hem na aan het hart en het is zijn trots, dat Hulst niet alleen heeft goede lagere scholen, maar daarnaast een prachtig lyceum, een bloeiende ambachtsschool, een huishoudschool en een B.L.O.-school. welke laatste een zegen is voor geheel Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Graag zag deze burgemeester in zijn gemeente ook nog een middelbare meisjesschool, maar dat zal voorlopig wel een vrome wens blijven. Reeds lang loopt de burgemeester rond met plannen voor een sociale dienst, of liever gezegd, voor de vor ming van een instelling ter bevorde ring van de maatschappelijke wel stand. Deze dienst had hij gaarne ge zien als sluitstuk voor zijn 25-jarig burgemeesterschap, maar zijn plannen blijken door andere doorkruist te worden. „Dat zijn zo van die teleurstellin gen, waar men zich overheen moet zetten", aldus de burgemeester. HERINNERINGEN. „Mijn mooiste herinneringen?" „In de eerste plaats de restauratie van onze prachtige kerk ende nieuwe watertoren in Oostburg. Het laatste klinkt wellicht wat vreemd, maar het feit dat ik als president commissaris van de N.V. Waterleiding BURGEMEESTER TRUFFINO Mij. „Zeeuwsch Vlaanderen" heb mo gen meewerken aan de totstandko- ming van deze fraaie toren, schenkt my grote voldoening, niet alleen omdat deze toren een sieraad is geworden voor West Zeeuwsch Vlaanderen, maar meer nog, omdat O. Zw. Vlaan deren iets had goed te maken aan de zo zwaar geteisterde bevolking van deze streek" „Persoonlijke liefhebberijen, burge meester?'' „Veel interesse voor goede architec tuur, speciaal voor bouwwerken. Vroeger van goede literatuur, maar ik heb reeds lang geen tijd meer om een boek te lezen. Geen vacantic, alleen de Zondagen neem ik rust. En verder, stel ik ge zonde humor op hoge prijs en juist daarom is Hulst mij zo lief". Zo besloot burgemeester Truffino ons onderhoud. Het zal 28 Nov. feest zijn in Hulst. Demonstratie ploegen in de Wilhelminapolder De landelijke demonstratie met trekkeraanbouwploegen, wfólke Woensdag 25 October a.s. in de Wil helminapolder wordt gehouden, be looft voor de landbouwers weer be langwekkend te worden. Niet minder dan 28 van dergelijke ploegen zullen worden gedemonstreerd, terwijl ook vrijwel alle merken tractoren en ploegen zullen worden getoond. De demonstraties vinden plaats tegenover de boerderij van de heer Lindenbergh in de zgn. Rode Wijk. Wanneer een en ander, als gevolg van het slechto weer, geen doorgang kan vinden, wordt- dit in de land- bouwuitzendingen op Dinsdagmiddag en Woensdagmorgen door de radio bekend gemaakt. De demonstraties worden georga niseerd door de Technische Commis sie van de Stichting- voor de Land bouw in Zeeland, in samenwerking met de Technische Commissie van dè Stichting in N.-Brabant, de landelijke Stichting, het Instituut voor Lahd- bouw-techniek en Rationalisatie als mede de Rijkslartdbouwvoorlichtings- dienst. Des morgens om 10 uur spreekt de heer A. Minderhoud, voorzitter van de Technische Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zee land een openingswoord. Van 12.45 33.15 geeft ir. P. W. Bakker Arke- ma, rykslandbouwconsulent voor landbouwwerktuigen een nabeschou wing. De ringrijderij te Gent Men verzoekt ons mede te delen, dat de zilveren beker, Zaterdag jl. te Reeds voor 750.000 aan oude kwartjes en stuivers naar de Rijksmunt gezonden Het klinkt als een Arabisch sprookje: gisteren zagen ivy jn Middelburg een man gretig graaien in een enorme berg gekl, voldoende om enige ja ren onbezorgd te kunnen leven. Dat gebeurde echter niet in een zaal vol spiegels en tapijten, maar in het nuchtere postkantoor en de man was geen sultan of piratenhoofdman, doch een heel normale ambtenaar, die, in plaats van gouden dukaten, zilveren en -zinken kwartjes en nikkelen en zinken stuivertjes door de handen liet gaan. Zijn arbeid vormde de logi sche consequentie van het besluit tot intrekking der oude munten: het hoofdpostkantoor te Middelburg heeft nnmelyk tot taak geld, afkomstig uit geheel Zeeland en het aan oiize provincie grenzende deel van Weste- lijk-Bra'oant, door te zenden naar de Rijksmunt. Oude pasmunt kan tot 15 November ingewisseld worden En zo keren geleidelijk aan de kwartjes en stuivertjes uit ons ge west naar de plaats van hun oor sprong, Utrecht, waar destijds zware machines hen in eentonige regelmaat en onder oorverdovend lawaai ter wereld brachten, zo nemen wij thans afscheid van de vertrouwde zilveren en nikkelen munten en van „dat zin ken spul" met de germaanse sym bolen, waaraan wy nooit hebben kun nen wennen. Een afscheid zonder tranen, een regeringsmaatregel zonder proble men, althans voor het publiek, dat door do lange inleveringstermyn tot 15 November a.s. voldoende Gent gewonnen door de ringriider C. gelegenheid heeft zich van het geld A. Polderdijk, die in 14 ritten 12 rin- j te ontdoen. Slechts éénmaal dreigden gen stak. geschonken was door de he- j er moeilijkheden te ontstaan, toen ren P. Polderman te Koudekerke en i namelijk in Zeeland plotseling een A. de Nood te Veere. groot tekort aan nieuwe kwartjes (Ad"crfe»tie) Directie niet voldaan over de dienst Vlissingen-Folkestone Verschenen is 't verslag over 't boekjaar '49 van de Stooravaartmaat- schappy Zeeland. De directie deelt daarin mede, dat. met de verbouw ing van het s.s. Oranje Nassau tot oliestoker de reconstructie van de vloot werd voltooid. Voor het eerst na de oorlog werd gedurende het. gehele jaar in dagelykse dagdienst gevaren tussen Harwich en Hoek van Holland gevaren. Bovendien werd van Juli tot September de toeristendienst Vlissingen-Fol kestone gevaren en werd het s.s. Oranje Nassau gedurende enige maanden verhuurd aan de Batavier-lijn. Met de Koningin Emma werd een cruise gemaakt naar de Zuidkust van Engeland en de Kanaal-eilanden. Ernstige averijen kwamen in 1949 niet voor. Het passagiersvervoer via Hoek van Holland nam gedurende het verslag jaar wederom toe. In verband met de toeristische en zakelijke mogelijk heden in West Duitsland mag op een verdere stijging van dit vervoer wor den gerekend. De instelling van een nachtdienst naast de bestaande dagdienst heeft daarom de volle aandacht. DE DIENST OP FOLKESTONE Over de dienst Vlissingen-Folke stone wordt het volgende opgemerkt: Zoals in ons vorig verslag vermeldt heeft de toeristendienst welke gedu rende de zomermaanden tussen Vlis- Geslaagde Zeeuwse avond in Utrecht Enige honderden Zeeuwen kwamen in Utrecht bijeen in Trianon, waar de Zeeuwse Vereniging „Ons Zeeland" voor Utrecht en Omstreken het sei zoen 19501951 opende. Er heerste een gezellige stemming, die niet al leen zijn oorzaak vond in de decora tieve wandschilderingen van wapens en slogans of door het sappige Zeeuw se dialect, maar ook en vooral door het dameskoor „De Zeeuwse Stem" en het muziekensemble „Varia", bei den onder leiding van mevr. Snikkers. Het toneelclubje van de vereniging, o.l.v. mevr. Lokker, bracht een koste lijk Zeeuws blijspel onder de titel „Als stad .1 land elkaar ontmoeten" of zoals de Zeeuw het liever zegt: „As staad en laand bi elkaonder komme". Het spel bracht het lief en leed van een Haagse familie en een Zeeuws gezin tezamen in een keuken op het platteland in Zeeland. De robuste boerenvrouw en haar struise dochter, beiden in de fraaie Zeeuwse cos- tuums, konden het weldra best vin den met het deftige Haagse kamer lid en zijn vrouw, die nfcet hun artis tieke zoon in het boerenhuis pension gasten waren. De oplossing van de aardige verwikkelingen en het eind goed. al goed. brachten de Zeeuwen in de juiste feeststemming, om nog een gezellig dansje te maken. De voorzitter van „Ons Zeeland", de heer B. M. de Mey, sprak het openings woord. de mossel-export. De vraag naar Zeeuwse mosselen was in" de week van 9 tot 14 October weer iets groter dan de week daar vóór! Van Bruinisse werden 500 ton nen mosselen op de verwaterings- plaatsen te Yerseke afgeleverd. Door de Waddenzeevissers uit Brui nisse werden ongeveer 1200 tonnen mosselen aangevoerd, door die uit Yerseke ongeveer 1600 tonnen. Vanavond concert ten bate van invalide Poolse oud strijders Zoals wij reeds eerder meldden or ganiseert de Poolse vereniging van Oud-Strijders (kring Vlissingen) he denavond in de Concert- en Gehoor zaal te Middelburg een concert door de Poolse pianist Henryk Mierowski. Dit concert wordt gegeven ten bate van de invalide Poolse oud-strijders, die hun gezondheid hebben verloren en thans in een moeilijke positie ver keren. Afgezien van de belangstelling uit muzikaal oogpunt, mag worden verwacht, dat deze avond door velen bezocht zal worden om er een ere schuld mee in te lossen, die het Ne derlandse volk ten opzichte van de Poolse oud-stryders heeft. Immers ve le Polen, die hun leven voor ons waagden, werden ernstig gewond en voor hun verder leven invalide. Zij hebben thans recht op dc steun van het Nederlandse volk. Roomboter gesmokkeld Dezer dagen heeft de douane te Koewacht een partij van 75 kg. room boter ter waarde van f 300 voor het rijk in beslag genomen. Van de drie hierbij betrokken Belgische smokke- ars werden er twee gegrepen, die na een boete te hebben betaald, hun weg konden vervolgen. De derde wist te ontkomen. Belgisch Loodswezen In Terneuzen naar Gent Het Belgische Loodswezen te Ter- neuzen is dezer dagen opgeheven als gevolg van de nieuwe overeenkomst tussen België en Nederland inzake de beloodsing. Een gedeelte van het personeel, o.a. de matrozen, is naar Vlissingen overgeplaatst, terwijl het kantoor van de Commissaris thans in Gent is gevestigd. 1 singen en Folkestone werd onderhou den niet aan de gestelde verwachtin gen voldaan- Ondanks dit weinig bevredi gende resultaat hebben wy besloten ook gedurende dc zomer 1950 nog een proef met deze dienst te nemen, waarbij, ter stimulering van het ver voer, speciale biljetten tegen geredu ceerde pryzen zyn ingevoerd. GOEDERENVERVOER De omvang van het goederenver voer in 1949 nam toe. Ook de gemid delde vrachtopbrengst per ton steeg als gevolg van een groter aandeel in beter betalende lading. Het vrachtvervoer tussen West- Duitsland en Engeland was nog van geringe omvang, verwacht mag ech ter worden, dat het goederenver keer tussen beide landen zich in de toekomst verder zal ontwikkelen. De in voorafgaande jaren ten be hoeve van de Zeeuwse export ge- exploiteerde vrachtdienst tussen Vlis singen en Harwich werd op grond van gebrek aan lading en dientenge volge slechte resultaten in 1949 met gecontinueerd. Het postvervoer, alsmede het ver voer van auto's ontwikkelde zich ge durende het verslagjaar bevredi gend. EXPLOITATIERESULTATEN De bruto-inkomsten van de dag dienst Hoek van Holland-Harwich waren aanmerkelijk hoger dan in het voorafgaande jaar. Hoewel niet in dezelfde mate tonen ook de exploitatie-kosten een belang rijke stijging. De devaluatie had nog weinig in vloed op de resultaten van het ver slagjaar. De gevolgen daarvan zul len echter o.a. door een aanmerkelijke styging van de bunkerolie-pryzen, de exploitatiekosten over 1950 ongunstig beïnvloeden. Ofschoon niet tot het verslagjaar behorend, vei'meldt de directie, dat het op 22 Juni 1950 vyf en zeventig jaar was geleden, dat de Acte van Oprichting van de Stoomvaart Maat- ihappy „Zeeland" werd verleden. De balans per 31 Dec. 1949 ver meldt 'n winstsaldo van 329.306,36. Voorgesteld wordt aan de reserve toe te voegen voor vlootvernieuwing een bedrag van 162.243.98. Op de Sreferente aandelen zal en op e gewone aandelen 5% dividend worden uitgekeerd,, wanneer het daar toe strekkende voorstel van de direc tie in de vergadering van aandeel houders op 2 November a.s. wordt aangenomen. Van de commissarissen is aan de beurt van aftreden de heer F. O. den Hollander, die terstond herkiesbaar is. Groot transformator- en schakelstation te Goes Verbinding electriciteitsnetten Zeeland en Noord-Brabant Voor de verbinding van het Zeeuwse electriclteitsnet met dat van Noord-Bra bant en tevens om te dienen als knoop punt voor het toekomstig hoofdvoedings- nct van Zeeland, wordt door de P.Z.E. M. een groot schakel- en transformator- station te Goes opgericht. Dezer dagen is de eerste twaalf meter lange be tonnen paal door de aannemersfirma Boele en Van Eesteren ingeheid. Dit station, waarvan de bouwkun dige der P.Z.E.M., de heer C. W. B. Keiler, de architect is, zal in beton- skeletbouw worden opgetrokken op een terrein aan de Evertsenstraat. Het wordt 54 meter lang, 35 meter diep en 15 meter hoog en moet in de loop van het volgend jaar gereed zijn. Voorlopig zal een provisorische in stallatie (in een tydelyk gebouwtje op hetzelfde terrein opgesteld) de mogelijkheid scheppen in beperkte mate reeds van de gelegde kabels en van do gespannen 50 kilovolt-lfjn te profiteren ten behoeve van de Zeeuw se electriciteitsvoorziening. In ver band hiermee zal ook in Vlissingen, naby het bedryf van de firma Muys en De Winter, een tydeiyke transfor- matorpost worden ingericht. De daarvoor benodigde transformator is dezer dagen reeds ter plaatse gear riveerd. Deze post zal in dienst blij ven tot het gereed komen van de nieuwe Centrale Zeeland. Veiling Goes wil derde koelhuis inrichten De nog steeds stijgende belangstel ling voor het koelen van fruit heeft tot gevolg dat de Veilingsvereniging Zuid-Beveland" te Goes ook na het inrichten van een deel der voorm. stroopfabriek tot koelhuis, nog niet aan alle aanvragen kan voldoen. Het bestuur heeft daarom de leden tégen 24 October a.s. in algemehe vergade ring bijeengeroepen om te besluiten ook het tweede deel van de voorm. stroopfabriek voor koelen in te rich ten. De koelhuiscapaciteit zal dan weer met plm. 700.000 kg. worden uitgebreid en ruim 2 millioen kg. be dragen. De kosten hiervan worden ge raamd op 200.000. Dit derde koelhuis zal volgend jaar September gereed moeten zijn. Tevens zal de vergadering moeten beslissen over het plaatsen van een tweede hangar voor 140.000 kisten, eveneens aan de overzijde van de spoorlijn. De hoeveelheid emballage breidt zich nog steeds uit en boven dien zal men hiervoor ruimte tekort krijgen, doordat het deel van de stroopfabriek dat men thans ook voor koeling wil inrichten, tot dusver voor emballagebergplaats werd benut. Ter financiering van een en ander wordt voorgesteld, een crediet-hypo- theek van f 300.000 a 3*5> aan te gaan bij de N.V. Grondkapitaalbank voor de landbouw te Utrecht, via de Coöperatieve Boerenleenbank te Nisse Daqr in de toekomst nog wel verdere uitbreiding plaats zal moeten hebben, wil het bestuur tevens reeds een per ceel grond in de Poel. grenzende aan het terrein van de stroopfabriek, aan kopen. De juristendag te Gent optrad. Door snel ingrijpen wist het P.T.T.-kantoor te Middelburg aan dit euvel echter spoedig een einde te ma ken. Heeft het publiek dus weinig last van de operatie „pasmunt innemen", voor het P.T.T.-personeel in Middel burg betekent zij heel veel extra ar beid cn een welhaast eindeloos tel len en sorteren van dc munten, die aan de loketten worden aangeboden en door de andere kantoren, alsme de de postagentschappen in het dis trict worden toegezonden. IN ROLLETJES EN ZAKJES Nu is het uiteraard niet zo, dat meneer Jansen eens op zyn gemak aan het loket 587 kwartjes en me neer Pietersen bedaard 339 stuiver tjes kan neerleggen. Wanneer grote re aantallen worden aangeboden, moet het geld verpakt zyn in rolle tjes of in speciale" zakjes. De rolle tjes worden ongecontroleerd doorge zonden naar de Munt, maar vanzelf sprekend moeten er naam en adres van de man, die het geld inlevert, op vermeld staan. „Utrecht" accepteert echter van particulieren geen zak jes; de inhoud daarvan moet dus op het hoofdpostkantoor te Middelburg zorgvuldig worden gecontroleerd, vervolgens worden geteld en weder om in zakken gedaan. Dezelfde be handeling ondergaat ook de inhoud van de zakken, welke van de bykan- toren cn de agentschappen binnenko men. Het betekent voor de controle rende ambtenaren een grote strop, dat de overigens zo ingenieuze geld telmachine niet op alle munten is be rekend. maar daar staat het voor deel tegenover, dat de nieuwe kwart jes magnetisch zyn en dus wel heel gemakkelijk van de oude gescheiden kunnen worden. De verzending vormt een probleem apart, omdat de korte stoptyd van de diesels aan het station Middel burg niet gedoogt, dat met één trein teveel en te zware zakken naar Utrecht worden meegegeven. Daar om wordt per trein slechts één zak van 10 kg getransporteerd. ZELFS VAN BELGEN Van half Augustus af tot nu toe is reeds voor byna 75.000 aan ongel dig verklaarde pasmunt naar de Rijksmunt gezonden. Jn dezelfde, pe riode werd voor f 218.000 nan nieu we munten ontvangen. Dit grote verschil is te verklaren uit het feit, dat in Middelburg altijd veel meer pasmunt wordt ontvangen, dan uitgegeven. Daar komt bij. dat talrijke mensen zilveren kwartjes hadden opgepot en daarvan nu af stand hebben moeten doen. Een op- merkeiyk verschijnsel is het ook, dat vrij veel Belgen, die blijkbaar uit angst voor inflatie op twee paar den gokten, zilveren munten bezaten. Jn de drukste tijd is het wel eens voorgekomen, dat op één dag voor honderdduizend gulden aan pasmunt naar Utrecht werd verstuurd. Wan neer men zich realiseert hoeveel kwartjes en stuivertjes dit zijn, wordt het duidelijk, dat één ambte naar het werk niet af kon en dat het herhaaldelijk voorkwam, dat vyf of meer mensen aan het tellen werden gezet. De grootste drukte is echter nu wel voorbij: veel oude munten zijn niet meer in omloop. In de na bije toekomst wacht echter een nieu we karwei: ook de oude dubbeltjes en centen zullen namelijk t.z.t. aan de circulatie worden onttrokken. (Advertentie) (Advertentie) natuur!^. ALKALIVRIJ wanr...hec nieuwe middel KREOFLAVON voorkomt en geneest. Duizenden vonden reeds baar cn zijn meer dan enthousiast. Hen goede raad- Houdt steeds een buisje bij de hand. légen iet O m verkoudheid KREOFLAVOh HSU In het verslag van de juristenbij- eenkomst te Gent is door onze re dacteur een fout geihaakt. De onge wone acoustiek in de koepelvormige aula van de Gentse Universiteit ook de heer v. d. Weel vestigde de aandacht op deze acoustiek heeft onze redacteur parten gespeeld. Hy meende in de uitdrukking „obstruc tieve wetsontduiking" een geestig heid van de heer v. d. Weel te onder kennen, terwyi de heer v. d. Weel sprak over „constructieve rechtsont- duiking", welke aanduiding uiteraard serieus bedoeld was. Aan de heer v. d. Weel onze verontschuldiging daar voor. Gewestelijke beroepscommissie D.U.W. ingesteld Dc minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft voor de pro vincie Zeeland een beroepscommissie ingesteld voor D.U.W.-aangelegenhe- den (geschillen, e.d.). Tot voorzitter van deze commissie is benoemd dr. B. D. H. Tellegen, griffier der Staten van Zeeland en tot lid, de heer D. Kasse te Veere, als werkgever, terwyl bjj toerbeurt één van de navolgende heren als Ild- werknemer zal fungeren: A. Vinger ling te Goes (C.N.V.). L. P. van Oorschot te Vlissingen (N.V.V.) en P. Jacobs tc Sluiskil (K.A.B.). Se cretaris is de heer A. Buysso te Goes, werkzaam by de Prov. directie voor de Wederopbouw te Middelburg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2