Limburg levert anderhalf maal zoveel kolen als in 1946 JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Een gedwongen Huwelijk MINISTER s'JACOB OVER ZIJN NIEUWE TAAK Chemische fabrieken der Staatsmijnen nemep hnoe vlncht, Zeeuwse Almanak Mohammed naar de berg DINSDAG 17 OCTOBER 1950 PROVINCIALR ZEEUWSE COURANT a Nederland industrialiseert! Tachtig nieuwe indust rieën m vijf jaar tijds. De Koninklijke Nederlandse Papierfabriek N.V. te Maastricht is hon derd jaren oud en niet minder dan drie en vijftig jaren is Clara Koch er reeds in dienst. Zy heeft zes directeuren zien komen en gaan en onder negentien administrateurs gewerkt. En zy heeft haar tverkzaam aandeel gehad ln de vervaardiging van vele honderdduizenden kilogrammen papier per jaar: bybelpapier, luchtpost-, carbon-, schrijf-, druk- en illustratie- papier, bankpost, cyclostylepapier en registerpapier. Haar werk is beschei den, maar zy heeft een staat van dienst, Clara Koch! - Maar meneer, zegt zij, nog nooit is er zoveel veranderd als tegen woordig. Ik kan het nou niet meer bijhouden Clara Koch, oudgediende van de Kon. Ned. Papierfabriek, op haar Jvaalfde jaar in de fabriek gekomen en thans zeer dicht by een welver diend pensioen, bewijst met deze woorden, dat de slagzin „Nederland in dustrialiseert"! niet alleen maar slagzin is. Nederland industrialiseert metterdaad Zestig buitenlandse en Nederlandse journalisten, die op uitnodiging van het Ministerie van Economische Zaken een tocht maakten, dertig door Zuid- en dertig door Noord Nederland, hebben zich daarvan door eigen aanschouwing kunnen overtuigep. Toevallig was de Kon. Ned. Papier fabriek het eerstp bedrijf, dat zy be zochten in het Ztiiden. In 1946 werk ten er 370 personen, thans zijn het er reeds meer dan 600. Een in 1945 op gesteld ultbreidings- en modernise ringsprogramma is in volle uitvoe ring. Het omvat een reeks nieuwe ge bouwen eneen enorme hypermo derne papiermachine, die maar even tjes 950.000 dollar kost en in haar eentje de productie meer dan ver dubbelen zal. Op dit ogenblik ver vaardigt K.N.P. 14.000 ton papier per jaar, dat is 5 procent van de to tale Nederlandse productie, maar als over een half jaar de nieuwe machi ne is gearriveerd, zal de jaarproduc tie stijgen tot 30.000 ton per jaar! Modernisering van het productie apparaat is een der middelen tot in dustrialisatie. De K.N.P. past dit met succes toe. Wederopbouw van in de oorlog verwoeste bedrijven' is een ander en ook daarvan vindt men in Maastricht een sprekend voorbeeld d Regout en Co's vloertegelfa- werd op 14 Augustus 1944 met ond gelijk gemaakt. Zonder de van de Herstelbank zou van we- ,pbouw geen sprake zijn geweest. Met deze hulp werd bereikt, dat ver leden jaar de fabriek weer in wer king kon worden gesteld. Dat bete kent, dat ieder jaar 120.000 vierkante meters vloertegel meer voor de we deropbouw beschikbaar komen. Vlak naast de tegelfabriek ligt een zink- witfabriek, die op dezelfde dag van 1944 verwoest werd. Haar ruïnes bie den een trieste aanblik IEDER JAAR 3000 NIEUWE WERKERS. Limburg industrialiseert! Men staat in het land van het bronsgroen eikenhout, waar reeds thans 45 pro cent van de beroepsbevolking in de nijverheid werkzaam is tegen 37 pro cent in geheel Nederland, voor de harde noodzaak. Tussen de 3000 en de 3500 nieuwe werkkrachten melden zich dank zij het grote geboorte-over schot ieder jaar aan op de arbeids markt. Land en tuinbouw kunnen hen niet opvangen, hoezeer ook zij voor Limburg van betekenis zijn. Emigratie kan nimmer een massale oplossing betekenen. Alleen industri alisatie kan uitkomst brengen. PRIJSOPDRIJVING TE GROEDE Het leven is duur tegenwoordig. Wie zou het durven ontkennen? En toch zijn er nog altijd mensen, die zich schuldig maken aan prijsopdrij ving. Dat heeft ook het gemeentebe stuur van Groede ondervonden met zijn toren. Als gevolg van bliksem-inslag ver loor deze toren op 7 November j.l. zijn spits. Er moest dus met bekwame spoed een nieuwe spits gebouwd wor den. Om deze karwei, wat de kosten betreft, binnen redelijke grenzen te houden, werd het herstel van de brandschade aanbesteed. De hoogste inschrijver vroeg er ruim 62.000 voor, de laagste rond 53.000. Voor de laatste som werd het werk gegund en wel met goed resultaat, want precies tien maanden ?ia de brand was de schade hersteld en de spits mooier dan ooit tevoren In zoverre was al les goed gegaan. Maar de prijs van f 53.000 zat het gemeentebestuur dwars. Men ging daarom eens na wat de vorige spits had gekost, de spits, welke was gebouwd ter vervanging van die, welke door Napoleon was afgebroken. En wat bleek? Dat deze in het jaar 1836 maar 900 gekost had. Ook het architectenhonorarium was toen aanmerkelijk minder dan thans. Voor het maken van bestek en tekeningen, alsmede voor het houden van toezicht op het werk, werd n.l. niet meer dan 42.in rekening ge bracht, reis- en verblijfkosten inbe grepen. Dat de vroede vaderen van Groede ook in het verleden wel eens ondeu gend waren, bleek uit een raadsver- slag uit die tijd. Immers voor 't bou wen van de torenspits was door de Raad een crediet verleend van 830 Met niet minder danf 70 werd dit crediet overschreden. Dat de toen malige burgemeester Van Geelkerken, daarvoor op zijn kop gekregen heeft, vermeldt de historie niet. Wél, dat deze kans zag 1500 goede dakleien aan te schaffen voor de kapitale som van f 60.—. Is het dan te verwonderen, dat er in Groede nog altijd mensen zijn, die im mer spreken over „die goeie oude tijd"? Mr. H. L 's Jacob, de nieuwe minis ter van oorlog en marine, die Maan dagochtend In het Paleis Noordeinde in Den Haag door H.M. de Koningin werd beëidigd. Limburg ziet zijn kans. Het be schikt over grondstoffen, het be schikt over mensen, het heeft uitste kende verkeersverbindingen,, de Nij verheidsscholen groeien van jaar tot jaar in aantal, er ztjn twee M.T.S. -en en men hoopt op een Technische Hogeschool. En het weet. Limburg, dat het internationaal schitterend ge legen is tussen de Duitse en Belgi sche industriegebieden, een ligging die bij h^t voortschrijden van de West Europese samenwerking van steeds grotere betekenis zal worden! Ruim tachtig nieuwe bedrijven zijn sedert 1945 in Limburg gevestigd. Honderden vinden er reeds hun brood. Wat echter zou Limburg zijn zon der zijn mijnen? DE MIJNEN In de mijnen is sedert de bevrijding op enorme schaal uitgebreid en ge moderniseerd. Men was daarbij voor al bedacht op een doelmatiger win ning der steenkool, maar het groot ste aandeel in de modernisering en uitbreiding hadden toch wel de che mische bedrijven der Staatsmijnen, Deze nemen de laatste jaren een dus danige vlucht, dat wij er in een af zonderlijk artikel later op terug ko men. Voor heden volstaan wij met enkele cijfers. De cokesproductie neemt hand over hand toe. Er wordt per dag niet minder dan 6000 ton geproduceerd en de export van een deel dezer pro ductie leverde in de eerste helft van 1950 niet minder dan 23 millioen gul den op. De gasafzet is al lang niet meer uitsluitend voor Limburg, maar evenzeer voor Noord Brabant van be tekenis. Na de bevrijding werd een nieuw buizennet van 300 K.M. in ge bruik' genomen, waardoor de totale lengte tot 550 k.M. steeg. Werd in 1928 door de Staatsmijnen 2,5 mil lioen M3 gas geproduceerd, in 1939 79 millioen M3, in 1949 was de pro ductie gestegen tot 220 M3! Honderd zestig gemeenten en 60 zware industriën profiteren van de ze gasproductie ,die een vijfde van de totale Nederlandse productie be draagt. Een even sterke toename vertoont de stikstofproductie, die voor de be mesting en de chemische industrie van de allergrootste betekenis is. Vijftien maal zoveel stikstof -als in 1930 en anderhalf maal zoveel als in 1940 produceren de Staatsmijnen thans. De kolenproductie steeg van 8.313.827 ton in 1946 tot 11.704.363 ton in 1949, het aantal arbeiders van 34.133 tot 45.957. Als men daarbij nog bédenkt, dat de individuele pro ductie der mijnwerkers eveneens, be langrijk toenam, kan men niet an ders dan tot de conclusie komen, dat Limburg in het Nederlandse indus trialisatie proces zyn plaats met ere inneemt. Er is vooruitgang over de gehele linie. Door het departement van Economische Zaken is een persexcursie gehouden teneinde de deelnemers aan deze ï.xcursie in kennis te brengen met de industriële ontwikkeling van ons land. Links boven op deze foto, een kijkje in de nieuwe blik emballagefabriek „Schouten" te Klazinaveen. Hier wor- len blikken bussen voor de verfindustrie gemaakt. Eén der arbeiders bezig met het automatisch solderen der tussen. Rechts boven: binnenbanden, vervaardigd by de N. V. NederlandsAmerikaanse Autobandenfabriek ,Vredestein" te Enschede, worden op luchtdichtheid gecontroleerd, en daarna met vacuumpompen geheel lucht ledig gemaakt in verband met de verzending. In het midden: het gezelschap was zo gelukkig te Hoogezand de tewaterlating te kunnen bywonen van een kustvaartuig op de werf van de N.V. Wed. E. J. Smit en Zoon, waar Je schepen op z. g. dwarse hellingen worden gebomvd. Links onder: een arbeider van het N.V. Metaalbedryf „Rademakers" te Klazinaveen hondt 'n gloeiende gietpan voor de gietmond van één der machines in de automa tische ijzergietery, waardoor het vloeibare metaal in de vorm loopt. Rechts onder: een wals in de fabriek van ie Noordelijke Industrie voor Vezelverwerking N.V. te Hoogezand, waar stro tot vezelplaten wordt gemaakt. Met »en automatisch mes worden de platen op de vereiste lengte afgesneden. Mary Burchell Niet ai te grote sprongen bij samensmelting van militaire diensten De nieuwbenoemde minister van Oorlog en van Marine heeft het een en ander verteld over zyn inzichten in verband met de nieuwe taak, welke op zyn schouders is komen te rusten. Hy zeide, dat hy van zyn aanstaande benoeming hoorde, toen hy juist met vaeantie naar de Betuwe was ver trokken. Het grote vraagstuk van de defensie voor alle landen van het Atlantisch Pact aldus de minister is een oplossing te vinden voor het materieelvraagstuk, dat astronomisch kostbaar is geworden en een ondrageiyke last indien men alles tot in de perfectie wil organiseren. Voor de landmacht zijn de proble men het moeilijkst aldus ging de minister voort omdat deze tot ein de 1949 voor een abnormaal grote en moeilijke taak heef gestaan in Indo nesië. Men heeft in die jaren ver scheidene divisies naar overzee ge zonden, welke daar, gezien de politie taak in Indonesië, in kleine verban den verspreid hebben moeten opere ren. Wij hebben dus nu een groot contingent getrainde gevechtssoldater., individueel van de beste kwaliteit, welke in Europa denkbaar is, maar nog niet geoefend in grote verbanden. Dit wreekt zich in het bijzonder bij het hogere kader, dat nog geschoold moet worden in het optreden in divi- sieverband. zoals dat in een Westeuro - e conceptie van een landmacht noodzakelijk is. Deskundigen zyn thans in Londen bezig te berekenen .hoe zwaar de las ten zullen zyn van een geïntegreerd Westeuropees leger en op welke wyze deze lasten het biliykst verdeeld kun nen worden over de verschillende lan den. Hoe denkt u over een eventuele sa mensmelting van de militaire depar tementen? zo werd de minister ge vraagd. Het komt mij voorshands voor antwoordde hij dat men moet be ginnen met het in elkaar passen van onderaf van de verschillende diensten, zoals b.v. de geneeskundige dienst, aanschaffing materieel, sociale zorg enz. om dan gaandeweg samensmel ting te verwezenlijken daar, waar het Ford brengt nieuwe wagentypen op de Nederlandse markt. Naar wij vernemen zal de Neder landse Fordfabriek binnenkort twee nieuwe personen-wagens met vi$r zit plaatsen van een Engels type op de Nederlandse markt brengen. De na men der nieuwe wagens zullen dezer dagen bekend gemaakt worden. mogelijk is, zonder een tijdelijke gro te ontwrichting te veroorzaken van de dagelijkse gang in zijn geheel. Men kan moeilijk van de militaire departementen verlangen, dat zij m de huidige faze van uiterste krachts inspanning voor wederopbouw van de weermacht in versneld tempo tevens te grote administratieve experimenten gaan beginnen. In groot verband aldus merkte de minister ten slotte op doet zich de vraag van het samensmelten ook voor, wanneer men naar een geïnte greerde weermacht wil gaan streven. Ook daar zal men moeten vermijden te grote sprongen ineens te maken, aangezien een defensie.apparaat juist dan het kwetsbaarste is, wanneer het zich aan het reorganiseren is. 57 Teresa lachte nadat ze de brief gelezen had, omdat die zo typerend voor haar moeder was. Toen vroeg ze zich af, of Elliot geërgerd zou zyn, dat het met hun voorgenomen dienstregeling in de war liep. Zy geloofde, dat hij er van hield als de zaken volgens plan gingen. Zijn plan. Tenslotte toonde ze hem haar moe ders brief, gedeeltelijk, omdat die de situatie beter verklaarde dan zij meende te kunnen doen en gedeelte lijk omdat die haar moeder verklaar de. Ze zaten bij het vuur in de biblio theek van de Burders, Zondagavond, toen ze de brief tevoorschijn haalde. De andere leden van de familie wa ren in verschillende delen van het huis, met hun eigen zaken bezig. Het leek Teresa een door de hemel ge zonden gelegenheid om Elliott de toestand te vertellen, zonder te moe ten toezien hoe Clara en mevrouw Burderns nieuwe plannen zouden ontwerpen. Elliott las de brief tot het eind toe door, terwijl zij naar de weerschijn van het vuur keek op zijn knappe, verstandige gezicht. Toen lachte hij hartelijk en zei: „Ik moet zéker de mazelen gehad hebben. Krijgen alle kinderen dat niet. vroeger of later?" „Ik geloof het wel". Teresa glim lachte. „Vind je het erg vervelend?" Ik bedoel, om het bezoek uit te stel len. Afgezien van het besmettingsge vaar geloof ik, dat het moeder toch de volgende weeg beter uitkomt". „Dan gaan we natuurlijk de vol gende week". Het klonk inschikke lijk. Lijkt je moeder op haar brief?" vroeg hij en zijn toon was oprecht belangstellend, vond ze. „Ja, precies". „Zij lijkt een beetje op jou". „Op mij? Ze lijkt werkelijk geen steek op mij, behalve dat we allebei blond zijn. Hoe komt je daarbij?" „Wel, ze handelt blijkbaar ook vol gens haar impulsen". „Maar dat doe ik helemaal niet". „O, Teresa!" zei hij plagend. En ze was zo aanminnig hierom te blozen. „Ik geloof, dat ik wat jou betreft eerder onder pressie gehandeld heb" Bij haar mondhoeken vertoonde zich een schelms lachje. „Hm. Daar zit iets in", gaf hy toe „Maar hoe dan ook", en hij keek weer geamuseerd naar de brief, „ik kan me best voorstellen dat jij ook weg zou rennen om je sieraden te verkopen, teneinde je dochter een mooie trouwjapon te kunnen geven". „Nee", zei Teresa nadenkend, „ik zou niet wegrennen om dat te doen, ik zou waarschijnlijk eerst voorzich tig informeren en dan zo voordelig mogelijk verkopen". Dit scheen hem bijster te verma ken. „Maar... je zóu verkopen, Teresa", hield hij vol. „Dat zou toch iedereen doen?" „Nee, zeker niet: ik weet absoluut niet of ik het zou doen". 1 Worrit vervolgd» Het Wereldgebeuren Het besluit van President Truman, Opperbevelhebber van de Amerikaan se strijdkrachten en nominaal hoofd van de Democratische partij, om op het eiland Wake in de Stille Zuidzee een ontmoeting te hebben met zijn opperbevelhebber in het Verre Oosten, is in menig opzicht een trouvaille. De ze beide vooraanstaande Amerikanen hebben elkaar nog niet eerder ont moet. Persoonlijk contact moet meer dan de uitvoerigste diensttele- grammen een welkome en noodza kelijke gelegenheid scheppen om de vele misverstanden, die er in het re cent verleden tussen President en Opr perbevelhebber hebben bestaan, uit te spreken en uit de weg te ruimen. Dat deze ontmoeting eerder het ka rakter droeg van een gedachtenwisse- ling dan van een nieuwe phase van diplomatieke activiteit, lag geheel in de lijn der verwachtingen. In dat ge val zouden immers zowel de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son. als zijn collega van Defensie, Ge neraal Marshall, met het gevolg van de President zijn meegereisd. Volgens gezaghebbende Amerikaan se bladen moet men in deze opzienba rende reis - die zozeer past bij het 4. Ook peuterde Meneer Knullemeier Jimmy wel eens met de punt van zjjn paraplu tussen zijn ribben, als htj met alle geweld wilde hebben, dat Jimmy zich zou omdraaien. Het bloed begon Jimmy dan te koken en het liefst had-ie Meneer Knullemeier met zyn eigen paraplu een fikse al- rammeling gegeven. Eenmaal echter kneep Me neer Knullemeier Jimmy heel geniepig in zfln staart en toen ontstak Jimmy in zulk een razen de woede... karakter van de aan dramatische ges tes gehechte Generaal McArthur deze twee oogmerken onderscheiden; ter eerste, het feit, dat President Tru man deze maand, eerst in San Fran cisco en daarna in de Assemblee der Verenigde Naties toespraken zal hou den van internationale strekking; vooral ook gezien de woorden, die hij tot de gedelegeerden zal spreken, acht men het nuttig, dat de Presi dent bij die gelegenheid kan zinspe len op een recente ontmoeting met de opperbevelhebber der Amerikaanse en tevens V.N.-strijdkrachten in het Stil le Zuidzeegebied In de tweede plaats was deze ontmoeting van belang met het oog op Amerika's binnenlandse politiek en de verkiezingen in het bij zonder. De lof. die de President bij die ge legenheid zal uitspreken aan het adres van Generaal McArthur vulden het grootste deel van het communiqué, dat de ontmoeting voorafging. Zij zul len echter slechts luttele minuten van de besprekingen in beslag nemen. De President wenste zich persoonlijk op de hoogte te stellen van McArthur's inzichten omtrent a. de duur van de campagne in Noord-Korea en het tempo van unificatie van Korea; b. Formosa en de Chinese nationalisten, waaromtrent Truman en McArthur slechts luttele weken geleden ernstig van mening verschilden; c. de mili taire consequenties voor de V. S. van een Chinese kustlijn, die ten behoeve van het Communisme versterkt zal worden met de geijkte militaire ba ses, onderzeebootschuilplaatsen, lan-. 'dingsterreinen en radar. Een factor van grote betekenis is daarbij, dat McArthur van meet af aan critisch heeft gestaan tegenover Washingtons politiek ten aanzien van China sedert 1945. Nu is de erkenning van het régime van Moa-Tze door Washington voor de deur heet te staan althans na afloop van de verkie zingen is het een feit van groot belang, dat de President zyn voor naamste Generaal alsnog over deze kernkwestie wenste te raadplegen. Opvallend ,in verband hiermee was de aanwezigheid van Jessup in het ge volg van de President, wiens inzichten tot dusver diametraal tegenover die van McArthur zijn geweest. Zoals zo vaak nam Truman voorzorgen, zich niet eenzijdig te laten voorlichten, om tenslotte op de basis van zijn eigen gezond verstand een beslissing te ne men. Aan de louter binnenlands-politieke kant deed zich verder voor Truman een gelegenheid voor, om tegenover zijn binnenlandse tegenstanders een groot gebaar te maken jegens een van de bekwaamste mannen van de Repu blikeinse Partij, Generaal McArthur. Het in velerlei elementaire politieke leven in de V. S. reageert gauw en gaarne op deze bestes. Gedurende de weken, dat het er in Korea militair nog allerminst roos kleurig uitzag maakte de Republikein se partij het ondubbelzinnig duidelijk, dat het „wanbeleid van de President in Korea" het eerste punt van haar verkiezingsactie zou zijn. Dat verviel na de landingen bij Inchon en de ver overing van Seoul. Nu een moeizame strijd in Noord-Korea in het verschiet is. zou het Amerikaanse publiek er toe gebracht worden, Truman op nieuw te critiseren, met name omdat officieel Washington te vroeg gejuicht had om een overwinning, die immers pas een gewonnen veldslag, doch nog geen gewonnen campagne betekende. Welnu, deze critiek ontloopt de Pre sident. indien hij uitvoerig met Mc Arthur van gedachten' kan wisselen. Het is geen kwestie van het schuiven van een schuld door de een op de an der: het is een openbare demonstratie van gemeenschappelijke verantwoor delijkheid. Dat deze dramatische ontmoeting te elfder ure moest worden vastgesteld, is echter een duidelijke aanwijzing, dat de Democratische partij minder vertrouwen had in de verkiezingsuit slag dan zij openlijk wel liet blijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5