Zeeuwse en Vlaamsé juristen in Gent bijeen Twee belangwekkende voordrachten DE UIENMARKT IS RUSTIG LANDB0UWHUISH0UDSCH00L TE MIDDELBURG GEOPEND Vlissingse wethouder woonde congres in Oostenrijk bij EEN GAVE HUID DE BR ALINE s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 OCTOBER 1950 Mr. v. d. Well sprak over rechtsvorming buiten de wet De eeuwenoude culturele wisselwerking tussen Zeeland on Vlaandereïi werd Maandagavond van een nieuwe zjjdo belicht toon de juristenbijeen kwamen in de aula van de Gentse universiteit. Wellicht is de verwantschap op het gebied van kunst on ambacht meer spectaculair on daarom algemener bekend, maar do .juridische contacten tussen Zeeland en Vlaanderen zijn In het verledon van het grootste belang geweest. Er was een tijd, dat voor Zeeland h et hoogste recht in Gent gesproken werd. Vandaar, dat het goed was onder de culturele manifestaties, die de tentoonstelling „Zie Zeeland" te Gent vergezellen, ook een juristendag op te nemen. De aula van de Gentse Universiteit was Maandagavond met een select gezelschap gevuld, toen mr. G. d'Hanens, bestendig afgevaardigde van dc provincie Oost-Vlaanderen, een openingswoord sprak, waarin hij een overzicht gaf van dc groeien de culturele samenwerking tussen de provincies Oost-Vlaanderen en Zeeland. Zodra de contacten tussen de bei de provinciale besturen waren ge legd, aldus spreker, ontstond een on middellijke sympathie. De Culturele Dienst van Oost Zeeuwsch-Vlaande ren en de Stichting Zeeland bouw den de contacten uit en er werd ge zocht naar middelen om de bevolking van de beide provincies dichter tot elkaar te brengen. Thans zijn de Zeeuwen naar Gent gekomen. In 1951 hopen zij ons in Middelburg te ontvangen. Spr. wees tenslotte op de betekenis van de culturele samen werking in het Benelux-verband en op de bijzondere waarde van het contact tussen de juristen. DE SPREKERS Als eerste spreker kwam daarna aan het woord mr. G. Debra, lid van de Balie te Gent en nauw verbonden aan Zeeland, omdat hij te Vlissingen werd geboren. Mr. Debra sprak over de unificatie van het recht in Nederland en België. Tweede spreker was mr. A. J. v. d. Weel, advocaat (Advertentie) HOOFDPIJN!-*B Mijnharde Hoofdpijnpoeders. 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntablettca. 75 Ct. Nederlandse professor uit Amerika weer naar de Ver. Staten terug WERD IN BRUINISSE GEBOREN. Met het s.s. „Veendam" vertrok Zaterdag naar Amerika prof. d'r. ir. M. C. Kik, professor in de voedings leer aan de universiteit van Fayette- ville (Arkansas). Professor Kik, die te Bruinisse werd geboren en op 27-jarige leef tijd als afgestudeerd landbouwkundig ingenieur naar Amerika vertrok (in 1923) was gedurende 5 maanden in Europa (voornamelijk in ons land) in het kader van de „Fulbright act" (wet tot uitwisseling van geleerden op voor Europa financieel voordelige basis). Hij werkte o.a. in Utrecht bij dr. van Eekelen, in Amsterdam bij prof. Jansen, gaf colleges in de landbouw hogeschool te Wageningen en wissel de ervaringen uit op veevoeder proefstations te Maastricht en Gro ningen, op het pluimveeteelt instituut te Beekbergen en op de Schothorst te Amersfoort. Op charitatief gebied nam hij ver schillende contacten op, terwijl hij ontelbare besprekingen hield met studenten en academici over de kan sen voor hen bij emigratie naar Amerika. Opening landbouwschool te Middelburg OP MAANDAG 6 NOVEMBER. Naar wjj vernemen zal het nieuwe schoolgebouw voor de Lagere Land bouwschool der Z.L.M. aan de Kou- dekerkse weg te Middelburg op 6 November officieel geopend worden. Het staat nog niet vast wie de openingsplechtigheid zal verrichten. Men heeft met de ingebruikneming van dit fraaie schoolgebouw, over de indeling, waarvan wij reeds uitvoerig schreven, willen wachten tötdat ook de directeurswoning klaar zou zijn. De afwerking hiervan komt begin November gereed, ded Flikkerlicht bij onbewaakte overweg te Rilland-Bath Maandag 16 October is te Rilland Bath een begin gemaakt met het plaatsen van de flikkerlichtinstalla tie bij de onbewaakte overweg aan de DerdewegRijksweg. Het is de toegang van Bergen op Zoom naar Rilland. De overweg is daarom zo ge vaarlijk, omdat de rijweg en de spoorbaan beide dicht langs elkaar lopen. De reis van de „Koningin Juliana naar Gent Men verzoekt ons het volgende me de te delen. In het verslag in de krant van Maandag over de tocht van de „Koningin Juliana' naar Gent staat vermeld dat deze boot vastliep, omdat de kapitein ter wille van de douane teveel naar de kant had gekoerst. Dit is echter onjuist. Aan de loods werd gevraagd of het op de bewuste plaats diep genoeg was voor de „Koningin Juliana". Bij het afdraaien van de wal, was er echter niet genoeg water om weg te komen, zodat assistentie gevraagd werd van een sleepboot. Ook zat de boot geen drie kwartier aan de grond. De tijd, die de douane nodig had, ls zeker meegerekend. te Middelburg, die als onderwerp had gekozen: rechtsvorming buiten de wet. Dc voordracht van mr. Debra, die met grote belangstelling" werd gevolgd, was oen levendig pleidooi voor een intensieve bestudering van het recht en de rechtsgebruiken in Nederland en België, om daardoor te komen tot een grotere rechtsgelijk heid tussen de beide landen. De-we derzijdse tijdschriften op het gebied van het recht, aldus mr. Debra, wor den te weinig gelezen. In Nederland kent men de Belgische publicaties niet en in België de Nederlandse niet. Na gewezen te hebben 'op de noodza kelijke rechtsunificatie, die uit de tolunie voortvloeit, ging spreker na der in op de vraag wat reeds gedaan is voor de unificatie, wat mogelijk is en wat verwacht kan worden in dit opzicht. Hij bracht hulde aan de bei de unificatiepioniers prof. Trcvoet uit Leuven en prof. Meyers uit Lei den, die in velerlei functie de onder linge aanpassing van het Nederland se en het Belgische recht bevorderd hebben en nog bevorderen, zowel in de Ver. voor Vergelijke Studie van hcRecht in België en Nedex-land, als in de officiële commissie, die binnen het kader van de Benelux, de ver werkelijking van het gelijke recht nastreeft. Tenslotte deed spr. oen beroep op de juristen en op de universiteiten om door een levendige belangstelling voor de rechtsgelijkheid een nauwer sa mengaan voor te bereiden. Er zal ook een dr. .ig uit het volk moeten komen naar deze rechtsgelijkheid, opdat de atmosfeer geschapen wordt, waarin de eenheid van het recht gerealiseerd kan worden. REDE MR. A. J. v. tl. WEEL. Na deze zeer bijzondere voordracht van mr, Debx-a. was het een gelukkige gedachte van mr. A. J. v. d. Weel om zijn hoorders binnen te leiden in de sfeer van het practische recht met een, Nieuwe kleuterschool te Oostburg. Naar wij vernemen is het thans zeker, dat binnenkort in Oostburg kan worden begonnen met de bouw van een nieuwe kleuterschool. Du plannen zijn gereed en ingediend bij de betreffende instanties. Bouwvolu me is ook reeds verkregen. Zodra de nieuwe school gereed zal zijn, zal de gymnastiekzaal van de! openbare la gere school, waarin thans de kleu terschool is gevestigd, gebruikt wor den door de o.l. school, de openbare U.L.O. school en de Christelijke la gere- en U.L.O. school. Beide U.L.O.- scholen gebruiken thans het gym nastieklokaal van het lyceum. Beide lagere scholen zijn van gymnastiek onderwijs verstoken. (Advertentie) Schoenenkeur in Herfstkleur bij: V__ causerie over rechtsvorming buiten de wet. De heer v. d. Weel, die op geestige wijze zijn betoog omschreef als een be schouwing over de „obstructieve wets ontduiking" kwam aan de hand van de rechtspraak tot enkele conclusies over de waarde van de wet en van het recht, dat buiten de wet wórdt gevon- de. Aan de hand van jurisprudentie bepaalde de heer v. d. Weel zich in zijn beschouwingen bij. de betekenis, die in de Nederlandse rechtsspraak wordt toegekénd aan het begrip „na tuurlijke verbintenis" en „onrechtma tige daad". Spr, ging nader in op de betekenis van de beide begrippen, waarbij hij wees op verschillen tussen het Nederlandse en het Belgische recht. De afwijkingen waren echter naar sprekers meningen niet groot. Voor wat de natuurlijke verbintenis betreft belichtte de heer v. d. Weel de nieuwe betekenis, die deze formule kreeg toen in het begin van de 20ste eeuw de Hoge Raad „moraal en fat soen" daarbij aanvaardde als bepalen de begrippen. Tenslotte ging spr. aan de hand van de jurisprudentie nog nader in op de „onrechtmatige overheids- daad". waarbij hij gelegenheid had op enkele verschillen tussen de Ne derlandse en de Belgische rechts ontwikkeling te wyzen. De beide voordrachten werden met grote interesse gevolgd, in het bij zonder door de juristen cn de nota rissen onder het gehoor. Vermelden we tenslotte nog. dat Maandag de tentoonstelling „Zie Zeeland", die in Gentse kringen het gesprek van de dag ls, meer dan 1200 bezoekers trok. (Advertentie ro'o baa>: hij heeft bij dc Marine chocolade smaakt bcierJ CJ.V.F.-leidsters bijeen. De provinciale commissie van de C.J.V.F. hield Zaterdag een vergade ring in „De Prins van Oranje" te Goes, welke bijeenkomst werd ge opend door mevr. Van Oeveren—Ju lius. Mej. W. A. ten Kate behandelde op boeiende wijze het onderwerp: „Welk programma is geschikt voor mijn club". Ook de verenigingsbelangen in het algemeen kwamen ter sprake. Getracht zal worden samen te wer ken met de C.J.M.V. door een week end te organiseren. Mej. W. H. Buys besprak de club bladen en de taak van de leidster. Tussen de bedrijven door werd sa menzang ten gehore gebracht en eni ge leidsters droegen voor. In de pau ze werd een broodmaaltijd genuttigd en bestond er gelegenheid een boe kentafel te bezichtigen. Deze prettige vergadering, waarin de leidsters weer nieuwe ideeën heb ben kunnen opdoen, werd door mej. Buys gesloten met gebed. Moeilijkheden en mogelijkheden De uictunarkl had in de maand Septem ber een rustig verloop. Men leeft in dc uicnhnndcl voortdurend tussen hoop en vrees. Want het ls momenteel eigenlijk alleen Duitsland, dat voor onze uien be langstelling toont. Naar dit land ging dan ook een belangrijke hoeveelheid, maar steeds is men bevreesd, dat dc in voer vandaag of morgen zal worden stop gezet en een bericht dat Duitsland, dat, liet onze appelen niet meer Wil, is direct een aanleiding om voor dc uien een der gelijke maatregel te vrezen. Temeer wanneer ook berichten verschijnen, dat door de Zweedse ui-' entelevs en de Duitse groothandela ren een overeenkomst zou zijn ge troffen om geen Zweedse uien naar Duitsland tc exporteren. Dc Duitsers zouden de invoer willen beperken omdat de buitenlandse uien daar la ger aan de markt komen, dan de prijs van het eigen product bedraagt. En precies zo is het met België. Daar heeft men de invoer verboden, omdat de Hollandse uien goedkoper worden aangeboden, dan de kostprijs daar te lande. Men geeft nu eerst de eigen te lers gelegenheid hun voorraden te ruimen. Of naar België nog uien kunnen worden verzonden weet nie mand, want men verwacht toch ook weer Poolse uien aan de markt. Onze voornaamste afnemer Enge land is bezig al deze moeilijkheden en mogelijkheden tegen elkaar uit te spelen, om zelf zo goedkoop moge lijk zijn Hollandse uien op tafel te krijgen. DE PRIJS. Voor de thans geldende prijs (ge middeld 5 cent voor de teler) wenst men geen contracten af te sluiten, omdat men denkt straks goedkoper terecht te kunnen. Het is nu eenmaal zo dat de oogst- resultaten beslist aan de ruime kant zijn en dit gevoegd bij het feit dat er een tamelijk groot uienareaal is dit seizoen, dan geeft dat natuurlijk een grote voorraad, die straks geëxpor teerd moet worden. Men verwacht in Engeland, wan neer daar eind November de import PROMOTIE IR. G. DE BAKKER. Vrijdag 20 October a.s. zal ir. G. de Bakker, inspecteur van het Tuinbouw kundig Onderzoek aan de Landbouw hogeschool te Wageningen tot doctor promoveren op het proefschrift: „De bodemgesteldheid van enkele Zuid- Bevelandse polders en hun geschikt heid voor de fruitteelt". (Het betreft hier de Reigersbergpolder, de Stro- dorpepolder. de Kruinir.gerpolder en gedeelten van het Waterschap De Breede Watering bewesten Yerseke, t.w. de Yersekse Moer en een gedeelte van Biezelinge. Promotor is prof. dr. C. H. Erdel- man, terwijl als paranimfen zullen op treden ir, S. Herweijer, directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel en ir. C. van den Berg uit Goes, gede tacheerd bij de landbouwkundic afde ling van het T.N.O. Groningen. Ir. de Bakker kwam in Nov. '41 als adjunct-rijkstuinbouwconsulent naar Zeeland. Op 1 Mei 1942 werd hij rijks- tuinbouwconsulent. welke functie hij tot 1 Januari 1949 heeft bekleed. Te vens was hij hoofd van de weten schappelijke afdeling van Landbouw- 1 herstel te Goes. Belgisch-Luxemburgse Boomplantdag Op 4 November a.s. in Middelburg en Vlissingen. Naar wij vernemen organiseert de Stichting „Nieuw Walcheren" te Mid delburg dit jaar wederom een Boom plantdag. welke ditmaal een zuiver BelgischLuxemburs karakter zal dragen. Op 4 November a.s. zal namelijk een begin worden gemaakt met de be planting van het nieuwe Middelburg se recreatieoord Toorenviiedt en van het Nollebos te Vlissingen, waartoe de aan „Nieuw Walcheren" toegevloeide Belgische en Luxemburgse schenkin gen bestemd zijn. Het programma voor deze Belgisch- Luxemburgse Boomplantdag luidt als volgt ;il,30 uur ontvangst xn het.Go-' thisch Stadhuis te Middelburg door het gemeentebestuur: 12.30 uur lunch te Middelburg: 2.30 uur beplanting re creatieoord Toorenviiedt; 3.30 uur ontvangst ten gemeentehuize Vlissin gen door het gemeentebestuur; 4.30 uur beplanting Nollebos Vlissingen en tot besluit om 5.30 uur een maaltijd in Vlissingen. Vergadering Chr. Emigratie-centrale De afd. Zeeland van de Chr. Emi gratie Centrale houdt Vrijdagavond een vergadering in Pro Rege te Ter- neuzen. Er zal worden gesproken over emigratiemogelykheaen naar Canada, Australië en Nieuw Zeeland. Ook voor de mogelijkheden naar an dere landen te emigreren, zullen in lichtingen verstrekt woi'den. vrij zal zijn, een overweldigend aan bod, met als gevolg afbraakprijzen. ENGELSE DRUK. Of deze verwachting juist zal blij ken is natuurlijk altijd een vraag. Hoe meer Duitsland afneemt, hoc groter de mogelijkheid dat aan de Engelse druk op onze prijzen weer stand zal kunnen worden geboden. In September werden geëxporteerd '14.581.197 kg uien, verdeeld als volgt: Duitsland 12.385.853 kg, Engeland 583.222 kg, West Indie 578.050 kg, Zuid Amerika 228.700 kg, Noord Amerika 258.298 kg, Midden Ameri ka 173.630 kg, Engels leger 142.172 kg, Afrika 91.900 kg, Gibraltar 25.000 kg, Cuba 22.700 kg, Egypte 10.00Q kg, Zwitserland 9.360 kg, In donesië 7000 kg, Noorwegen 34Ö0 kg-, Canada 1887 kg, Arabia 25 kg. Totaal vex-zonden seizoen 1950/'51 38.605.444 kg. n.l. Juli 2.539.797 kg, Augustus 21.584.4-50 kg, September 14.581.197 kg. De eerste van de C.B.T.B. in Zeeland Pietje Poppe, uit Poppcndamnic, een lief meiske In boerlnne-drachf, overhandigde Middelburgs burgervader gistermiddag op het Noordbol- werk een met kleurige linten gesierde sleutel, waarmee mr. dr. N. Bolke- stein vervolgens de deur van de voormalige thceschcnkcrij, die thans geheel verbouwd is, ontsloot. Deze simpele handeling, waarvan alle leerlingen, vele ouders en een groot aantal genodigden getuige waren, betekende do officiële opening van de eerste landbomv-huishotidschool van de C.B.T.B. in Zeeland. Oud pand op Noordbolwerk werd geheel verbouwd Tevoren was ter ere van dit feit in de bovenzaal van dè Schouwburg een feestelijke bijeenkomst gehouden, waarin talrijke hartelijke woorden tot CBTB-bestuur. directrice en personeel van de school werden gericht en vele goede wensen voor de toekomst van deze nieuwe inrichting werden geuit. De voorzitter van het prov. bestuur van de CBTB in Zeeland, de heer C. de Putter, opende deze bijeenkomst met Schriftlezing on gebed, waarna hij een uitvoerig overzicht gaf van de totstandkoming der school en de tal rijke moeilijkheden, welke moesten worden overwonnen, alvorens men kon starten. Voorlopig werd de school gehuisvest aan de Nieuwe Haven; men begon met 37 leerlingen, het tweede cursusjaar met 67 pupillen. De heer De Putter dankte het personeel, dat het bestuur door de eerste moeilijke tijd heeft geholpen en wenste de di rectrice, mej. R. T7eldkamp en de do centen veel zegen op hun belangrijke arbeid toe. Hij dankte ook allen, die medewerkten aan de totstandkoming van do school en aan de verbouwing van het gebouw op het Noordbolwerk, met name het ministerie van O.K. en W. dat subside wilde verstrekken, het gemeentebestuur van Middelburg, dc Dienst Gemeentewex-ken en de in spectie van de Rijksgebouwendienst. De spreker installeerde vervolgens het schoolbestuur en de commissie van toezicht en deelde mede. dat één der eerste zorgen van het schoolbestuur zal zijn er voor te zorgen, dat de school groot genoeg is. Het gebouw is namelijk thans reeds te klein gebleken. TALRJJKE TOESPRAKEN. De inspectrice van Jiet Chr. Nijver heidsonderwijs voor meisjes, mej. E. E M. Bergervoet, gaf. uitdnxkking aan haar vreugde over de totstandkoming van deze school ,die de meisjes kan maken tot flinke plattelandsvrouwen en die dan ook een 'grote en grootse taak heeft te vervullen. Burgemeester Bolkestein bracht de felicitaties over van het gemeentebestuur, dat mede vertegenwoordigd was door de wet houders de heren J. W. Kögeler en'A. .T, Berenpas en de 'gecretaris, de heer J. Ph. Koene.Hij verklaarde, dat in het gemeentebéstuurgeen 'verschil van mening bestaat over de noodzaak, dat ook deze tak van onderwijs gelijk stelling kent. De raad heeft met vreugde, .meegewerkt aan dc oprich ting'-.van déze school, die óók voor'het sladsmeiëje van'''nut 'kan zijn, ómdat liet ér op leert, hóe het platteland leeft. De burgemeester wees op de plicht van elke ouder om zijn kind zo goed Oostenrijkse volk beseft, dat de vrede alleen langs democratische weg verkregen kan worden De heer Van Oorschot vertegen woordigde de Nederlandse Coöperaties Dc Vlissingse wethouder, de lieer L. P. van Oorschot, is in zyn woon plaats teruggekeerd van een reis, wel ke hij als commissaris van de Centra le van Nederlandse Verbruikscoöpe raties naar Oostenrijk heeft gemaakt ter bijwoning van een congres van de Oostenrijkse coöperatieve beweging. Wij hebben de heer van Oorschot op gezocht om hem naar zyn indrukken te vragen. - Natuurlijk was het een prachtige reis.. We hebben enorm genoten, maar daarover moet je toch maar niet te veel schrijven. Het ging tenslotte om heel andere dingen. Wat de heer van Oorschot dan wel het meest getroffen heeft, is de merk waardige overeenkomst op geestelijk gebied tussen het Oostenrijkse cn het Nederlandse volk. In beide leeft het besef, dat, wil er ooit Van een duur zame vrede sprake kunnen zijn, deze dan van onder af zal moeten ko. men door een democratische organisa tie van de staat en een waarlijk demo cratische geest van het volk. Dat be sef leeft in Oostenrijk heel sterk, ook al is de strijd om de geestelijke vrij heid daar hoel wat moeilijker dan by ons. Zo kómen we als vanzelf op het pro bleem van de bezetting; Linz, de stad waar het congres werd gehouden, is ten dele door de Russen en ten dele door de Amerikanen bezet; de brug over de Donau vormt de grens tussen dc bezettingszones. Gelukkig liggen de verhoudingen hier veel beter dan bijv. in Berlijn en men ziet dan ook een onafgebroken verkeer over de Do- naubrug zonder dat er van een conti- nu-contróle sprake is. Maar men moet natuurlijk in het bezit van een pas zijn om in het gedeelte, waar men niet thuishoort, te kunnen vertoeven. ANTICOMMUNISTISCH. In elk geval is de bevolking in over grote meerderheid anti-communistisch, even goed als ze ook anti-Nazi was, vertelt de heer van Oorschot verder. De actie in Wenen, die alleen maar mogelijk was. doordat de Russen er achter zaten, is ten slotte op een vol ledige mislukking uitgelopen dank zij de voorbeeldige houding van de Oos tenrijkse arbeiders-beweging. Dat ls ons volkomen duidelijk geworden. Het congtes, dat drie dagen duurde, werd gehouden in hetstation. Dit was wel een heel merkwaar dige sensatie, maar het is nu eenmaal zo. dat het enorme stationscomplex hier concei-t- en congreszalen en ook expositie-ruimten bevat. Je kunt je dat hier in Nederland eigenlijk niet goed vooi"stellen, maar dat station van Linz is tegelijkertijd een groot cultu reel centrum. Uit een toespraak van de minister van justitie bleek tijdens dit congres wel duidelijk.' welk een grote belang stelling de Oostenrijkse regering voor het coöperatie wezen heeft. Men ziet het daar zelfs zo. dat de verbruiks coöperatie de „Konsum", zoals ze die hier noemen doordat zij zich richt tegen trust en kartel en doordat zij mede het arbeidsinkomen be schermt, een essentiële factor vormt in de strijd voor de vrede. In deze geest heeft ook de heer Van Oor schot het congres namens de Neder landse coöperatieve beweging toege sproken en daarbij tevens van zijn be wondering getuigd voor de wijze, waarop men na de oorlog de coöpera ties weer heeft opgebouwd, mede dank zij de steun van géestvex^vanten in andere landen. Op dit congres waren vertegenwoordigers van zeven landen als gasten aanwezig. DUITSERS ZIJN DOWN. Zo Vertelt de heer van Oorschot van zyn ervaringen in Oostenrijk en zijn indrukken, opgedaan tijdens dé reis door Duitsland: Down is dat Duitse volk, ook al heeft het nu wel geleerd, dat het tot een oorlog nooit meer mag komen. Maar ik weet nu wat „ausradieren" is. Ontzaggelijk! En weer opgebouwd hebben ze nog maar heel wéinig. Dat was in Oostenrijk heel wat beter. Maar daar snakken ze naar de vrij heid. ook al begrijpen ze heel goed, dat de Amerikanen er niet over den ken om weg te gaan zolahg ook de Russen nog blijven. (Advertentie) zonder puistjes, vetwormpjes eh andere huidaandoeningen krijgt U door het beroemde huidgenees middel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS PEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN J mogelijk onderwijs te laten geven, ook, wanneer de spruit de leerplichti ge leeftijd te boven is. Dit is niét alleen voor de toekomst, van de jongexx of het meisje van belang, maar ook voor de toekomst van ons land. Hij meende tenslotte to kunnen veronderstellen, dat mej. Veldkamp zich in haar werk kring ten volle thuis zal voelen, daar zij een schone taak heeft te volbren gen. Vervolgens werden woorden van ge lukwens gesproken door de heren J. L. Di-egmans. namens de Vereniging van burgemeesters en secretarissen op Walcheren. J. Bosselaar namens het hoofdbestuur cn de afdeling Walche ren van de CBTB en J. Wattel als voorzitter van het schoolbestuur, door moj. J. M. Stolk. directrice van de In dustrie- en Huishoudschool te Middel burg. ir. Steur, hoofd van de Land- bouwwinterschool te Middelburg, de heer J. Prins namens de afd. Walche ren der Vereniging van Chr. Onder wijzers cn dc heer A. J. W. Mathijs- sen. directeur van Gemeentewerken. Mej. Veldkamp dankte voor de vrien delijke woorden, tot haar en de do centen gericht, waarna ds. H. Veld kamp, Ger. predikant te Middelburg, deze bijeenkomst met dankzegging sloot. DE LEERLINGEN WACHTTEN REEDS. Hierna begaf men zich naar het Noordbolwerk. waar alle leerlingen, met witte schortjes voor en witte mutsjes over het haar. voor het ge bouw stonden opgesteld en nadat mr. dr. BóflSestein de driekleur had gehesen een feestlied zongen. Nadat de burgemeester de deur had geopend, bezichtigen dc genodigden de zonni ge, met dahlia's en roosjes in vlam mende herfstkleuren versierde school lokalen. waarin allerlei proeven van het werk der leerlingen waren uitge stald. De fraaie verbouwing en gezelli ge. maar tevens doeltreffende inrich ting van het grote pand wekten ieders bewondering en algemeen waren de bezoekers het er over eens. dat Mid delburg een prachtige school rijker is gewox-den. Stichting Oorlogsgetroffenen (Vervolg van pag. 1.) Maar ook op ander gebied heeft de stichting vruchtdragende ax-beid ver richt. Zo werden in de eerste moeilij ke tijd na Mei 1940 do getroffen win keliers op billijke wijze aan goederen geholpen. Vooral textiel is in enorme hoeveelheden omgezet. Men gaf voorts geschriftjcs uit over allerlei vraagstukken cn maakte een speciale studie van het Vraagstuk der koop- waarde. Een ander punt vormde de kwestie van de herbouw van Middel- burg's binnenstad. Een supervisor kwam met grootse ideeën naar voren om de stad te herbouwen op een wij ze. veel schoner dan tevoren en dit leidde lot onteigening van alle grond, waai'op verwoeste opstallen stonden en uitvaardiging van strenge richtle nen voor de wjjze van bouw. Eénvierde deel van de grond werd in bezit genomen door de gemeente voor aanleg van nieuwe straten, plantsoenen, e.d. Het stichtingsbestuur was cn is er. gezien de resultaten van de taxaties, van overtuigd, dat dit kwart deel door de gedupeerden is gefinancierd, m.a.w., dat op de rug gen van dc getroffenen deze grondpo- litiek is gevoerd. VROEG OF LAAT: SUCCES. Een bron van critiek vormde de bepaling, dat de étalageramen uit kleine ruiten, gescheiden door hou ten banen, moesten bestaan. Hierte* gen is fel geprotesteerd, maar het duurde lang, voordat deze actie leid de tot aanmerkelijke verzachting van de voorwaarden. De stichting wist te bereiken, dat na het droogvallen van Walcheren binnen een week schoonmaakai-tike len beschikbaar werden gesteld. Na de ooi-log werd ook een actie gevoerd voor de decentralisatie van de we deropbouw (met het verheugende re sultaat, dat dc grondgedachte uit het hierover uitgebrachte rapport prac- tiseh ongewijzigd werd overgenomen) en werd met succes geijverd voor herstel van de Walcher.se veestapel. De actie voor het herstel van de landbouwschade heeft er in sterke mate toe bijgedx-agen, dat Den Haag inzag meer te moeten doen voor Wal cheren dan een directe vex-goeding te verstrekken en de Herverkavelings- vvet ging voorbereiden. En dan dient nog een niet gering succes genoemd te worden: de totstandkoming van een voorbeeldboerderij te Grypsker- ke, waarvan dc bouw deze winter zal worden aanbesteed. Nu bij dc liquidatie dc balans kan worden opgemaakt, blijkt, dat er vele ups and downs zijn geweest, maar dat men alleminst ontevreden mag zijn over de resultaten van de met zoveel liefde verrichte, noeste arbeid. Fel ls gestreden voor een schadevergoeding op basis van dc vervangingswaarde en elke organisatie van gedupeerden in den lande wisten de Zeeuwen te over tuigen van de noodzaak deze strijd méé te kampen. Al is dan het hoofd doel niet bereikt, toch waren er vol doende verheugende resultaten van de acties b.v. wat betreft de vergoeding van bedrljfs- en huisraadschade en het herstel van verwoeste en beschadigde gebouwen. Ook de vergoedingsrege ling voor landbouwschade werd zeer aanzienlijk verbeterd en is voor som mige gevallen zelfs bevredigend ge worden. Voegt men daarbij de succes sen op ander gebied, dan is het dui delijk. dat Zeeland zich ten zeerste aan deze stichting heeft verplicht cn dat by dit afscheid een eresaluut wel op zijn plaats ls.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2