PUN Verbroederingsdag der Zeeuwse en Oost-Vlaamse ruiters H Zeeuwse Almanak PRODUCTIEVERHOGING DOOR GENEN-VERDUBBELING REEDS 17.000 BEZOEKERS VAN „ZIE ZEELAND" VOGELZWERMEN VERLATEN DE ZEEUWSE STRANDEN Ingeleid met triomphrit door Gent SANAT0GEN Waarnemers stonden op hun posten 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 16 OCTOBER 1950 Gouverneur van Oost-VIaanderen overhandigde ringrijder C. A. Polderdijk de gouden medalle. De Gentenaren zijn, zoals alle Vlamingen, vertrouwd met optochten: er gaat welhaast geen week voorbü, of een stoet trekt door hun stad. Maar het vrolijke, kleurige schouwspel, dat Zaterdag in de drukke bin nenstad werd geboden, overtrof vrijwel alles, wat zij tevoren gezien had den en deed hen dan ook verrast stilstaan. Door de smalle, gezellige win kelstraten, langs de prachtige torens, die al eeuwenlang een innig gesprek voeren met de wjjdse Vlaamse hemel en over de dromerige kaden, waar de herfstzon brede banen van licht had getrolcken, trappelden tientallen paarden stoere Zeeuwse rossen, getooid met rozetten en strikken en edele, nerveuze rijpaarden. Doch het waren vooral de berijders, die de aandacht trokken: de boeren van Walcheren met hun bolhoedjes, hun diep-zwarte pakken en hun fél afstekende oranje-sjerpen, de boerenjeugd van Oost-VIaanderen in keurige khaki-shirts met blauwe das. Hun triom fantelijke rondrit vormde de ouverture van het grote verbroederingsfeest der Zeeuwse en Vlaamse ruiterij, dat later in de Floraliën-hal van het feestpaleis met zoveel allure en overgave werd gevierd en dat demon streerde, hoezeer de Zeeuwse dagen in Gent er toe bijdragen, 'dat de Be- nelux-gedachte levende werkelijkheid wordt. Daar de Zeeuwen vroegtijdig de te rugtocht moesten aanvaarden begon het steekspel een uur eerder dan aan gekondigd was en zo leek het aan vankelijk, dat de zestien Walcherse rijders verloren gingen in de kolossale hal, waar op jiat tijdstip nog rust heerste. Zij voelden zich echter al lesbehalve verloren en het duurde dan ook niet lang, of het dak boven hun bolhoedje vormde het enige verschil met de ringrijdery in hun dorp of op het Molenwater. Natuurlijk ontbrak bij de rechts in de zaal uitgezette baan niet de bekende rode jeep en prijkten op de motorkap weer de vele blinkende bekers, om het bezit waar van in Augustus zo fel is gekampt. Zrj werden nu gezelschap gehouden door een sierlijk zilveren bekertje, dat voor de winnaar beschikbaar was en dat inééns eigendom zou worden, als mede door een aantal andere mooie prijzen. De rijders in dracht, de snuivende rossinanten met hün brede schoften en lange manen, de vele boerencos- tuums en Walcherse- en Bevelandse kappen achter de touwen, dat al les stempelde dit plekje in de enorme ruimte tot een stukje onvervalst Zee land. Geen wonder, dat de rijders en de paarden zich direct thuis gevoel den en zich met het traditionele enthousiasme en jolijt op het edele steekspel wierpen! De Oost-Vlaamse ruiters stonden vol belangstelling langs het lijntje en bewonderden de behendigheid, waarmee hun Walcher se makkers de ring aan de lans re gen of schuddebuikten, wanneer een rijder met de luide kreet ,,'t Is mis, 't is mis na een gemiste kans de baan uitreed. Vooral de Benjamin, de kleine Kamiel uit Kallen, was niet weg te slaan. Hij vertelde ons, dat in zijn dorp ook wel eens de ring wordt gestoken éénaal had hij zelf bij het café zyn krachten beproefd maar dat was toch allemaal niets, vergeleken bij het Walcherse „rienk- rieën BEHENDIGHEID EN GRATIE. Omstreeks 2 uur stroomde het Bel gische publiek de hal binnen en na men de vele genodigden op het plat form plaats. Wij bemerkten o.a. de gouverneur van Oost-VIaanderen, de heer M. vanden Boogaerde en. de Zeeuwse Gedeputeerde, de heer A. Lockefeer als vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin, de Nederlandse consul, in Gent, de heer H. A. E. Hamerlinck, de Oost-Vlaam- sè Gedeputeerden ir. E. de Wilde, mr. G. Dhanens en R. de Mey, de burge meester, de heer E. Claeys en de schepenen van Gent en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, lid der Prov. Staten van Zeeland. Velen werden door hun dame vergezeld. De vijftig kranige ruiters, zeven bij de Boeren Jeugdbond aangesloten landelijke rijverenigingen vertegen woordigende, reden het terrein op, de Walcherse rijders stelden zich op bij het begin van de baan en toen mar- Wie pijn lijdt leeft maar half. Bestrijdt Uw pijnen met - cheerde de Temeuzense harmonie in keurige uniformen gestoken en een pittige mars blazend, de hal binnen, om vervolgens langs de genodigden te défiléren. Een joyeuze entrée, een luisterrijk begin van een luisterrijk feest, dat een ieder enige uren boeide. Boden de ringlijders een folkloris tisch schouwspel zonder weerga, dat vele Belgische toeschouwers in zijn ban gevangen hield, niet minder werd genoten van de bedrevenheid, de snelheid en de élegance, die de Vlaamse ruiters aan de dag legden. Bijzonder imponerend was het „kur- kentrekken" door alle vijftig deel nemers, waarby men in steeds nau were kringen om elkaar heen reed, zeer gracieus de demonstratie van individuele dressuur, verbluffend goed het'pyramiderijden door de ruiters liit Kalken. POLDERDIJK WINNAAR RINGKIJDERIJ. De heer C. A. Polderdijk uit Nieuw en St. Jousland, die het paard „Cer- ta" bereed, ontpopte zich als de ma tador van de ringryders. Hy ver overde twaalf van de twintig ringen en werd daardoor winnaar van de beker. Tot grote hilariteit van de Belgen, die dit traditioneel eerbetoon niet kenden, werd hy door zyn te genstanders enige malen gejonast. Vele gretige banden wierpen hem hóóg in de lucht en eenzelfde lot on dergingen enkele andere prijswin naars. De jury zoals bekend, organi seerde de V.V.V.-commissie ook deze ringrijderij kwam met de volgende uitslag uit de bus: 1. C. A. Polder dijk (12-ringen)2. D. Vos (9); 3. C. Kooman (9); 4. J. Poppe (8)- 5. J. P. Louwerse (8)'; 6. P. Lam- pert; 7. D. Stroo; 8. A. Rooze; 9. W. C. Allaert; 10. P. Louwerse Hzn.; 11. L. A. Roelse; '12. P. Dingemapse; J.3*. Y- Duvekot; 14. C. Huijszoon; 15. S. A. Wyckhuis, 16. P: Florisse. De meeste volgringen had Polderdijk (zeven), gevolgd door Poppe (vijf), C. Kooman wist de pollepel in zijn bezit te krijgen. DE APOTHEOSE. Veel te spoedig naar de zin van de toeschouwers kwam het moment, dat de Zeeuwen huiswaarts moesten ke ren. De prijsuitreiking aan de win naars vormde de apotheose van dit zo zeer geslaagde feest. De Walcherse ruiters, gezeten op hun trotse paarden, schaarden zich vóór het platform, waarop de geno digden zaten de Vlamingen stelden zich achter hen op. Toen verhief de gouverneur zich en overhandigde Polderdyk uit naam van de provincie Oost-VIaanderen een gouden medaille. De ringryders reageerden op deze geste met een luid en hartelijk driewerf hoera voor België. Mevrouw Hamerlinck overhandig de de zilveren medaille van de pro vincie aan Vos, die tweede werd, ter wijl Kooman uit handen van mevr. Vanden Boogaerde de bronzen me daille mocht ontvangen. Een bronzen legpenning van de stad Gent werd door de burgemeester uitgereikt aan de vierde prijswinnaar, J. Poppe. An dere geschenken werden resp. over handigd aan J. P. Louwerse door de Zeeuwse Gedeputeerde, de heer Lockefeer, aan P. Lampert door de Oost-Vlaamse bestendigd afgevaar digde E. de Wilde die ook nog een korte, sympathieke redevoering uit sprak aan D. Stroo door de Neder landse consul en aan A. Roose door jhr. Schorer. De heer C. Lijnzaad, secretaris van de Zeeuwse culturele tentoonstelling, ruiterij het hoogtepunt van de cul- voerde hierna nog het woord. Hij noemde deze verbroederingsdag der turele uitwisseling'tussen Zeeland en Oost-VIaanderen, en schetste nog maals de grote betekenis van deze manifestatie. Machtig klonken hierna door de grote hal de staande beluisterde to nen van de Brabangonne en het Wil helmus, gespeeld door de Temeuzen se-harmonie. De voorzitter van de Ringryders- commissie der V.V.V., mr. P. C. Adriaanse, zorgde tot slot voor een aardige surprise. Namens de ringry ders bood hy de gouverneur een vaatje Zeeuwse oesters en mevr. Vanden Boogaerde een profetenbrood aan als smakelijke herinnering aan deze middag, die op zo'n schone wyze de Benelux-verbroedering tot uit drukking had gebracht. (Advertentie) Aan al die merken heb ik een broertje dood, geen enkele kan tippen aan het mesje met IMPORT: N.V. OLOOT, A'DAM, OUDEZIJDS VOORBURGWAL 282. DE SUIKERBIET. Verdere uitbreiding teelt in Zeeland gevaarlijk. De doodgewone apotheker, die tweehonderd jaar geleden ontdekte, dat de beetwortel suiker bevat, zal niet hébben kunnen bevroeden welke grote dienst hy de mensheid hiermee bewezen heeft. De vrouwtjes, die honderd- vijftig jaar terug in de eerste primitieve suikerfabriek de met mandjes aangevoerde bieten in stukken sneden om deze te koken, zullen nooit heb ben kunnen denken dat de bieten waaruit zij 1 kilogram suiker per 100 kg. wisten te toveren later het 13 k 14 voudige zouden opleveren. De proble men van de bietenteelt zyn echter gebleven Hieover sprak Zaterdagmorgen ir. H. H. Rietberg, directeur van Ifet Instituut voor Rationale Suikerpro ductie te Bei'gen op Zoom, in zaal Krijger te Goes op de ontwikkelingsdag van de Zeeuwse Agrarisehp Raad. Na een openingswoord van de heer evengoed besmet. De kuilen voederbie- De burgemeester van Westkapelle heeft Zaterdag de onteigeningaan gekondigd van „de percelen inde .voormalige Arke, gelegen in Westkapelle, thans bedekt door zee, strand en dijk". Zes jaar is het deze maand geleden, dat de bommen vielen, dat de zee kwam, dat de Arke van Wal cheren werd afgescheurd. Zes jaar ge leden begon het grote drama op Zee- lands mooiste eiland. De jaren zijn gekomen en gegaan. Voorbij. De herinnering aan October 1944 zal op Walcheren nooit verdwij nen. Maar schrijnt niet meer zozeer als in de eerste jaren. De Arke ligt daar op haar oude plaats. Bedekt door zee, strand en dijk En even haalt een advertentie, een onteigeningsaankondiging, zoals die Zaterdag in ons blad stond, de oude wond weer open. Want korter, so berder, aangrijpender, dan in die ad vertentie, kan Walcherens grote ramp niet worden samengevat. C. Burger, die wees op het belang van een eenheid ten plattelande. besprak de heer Rietveld in de matig bezochte morgenvergadering de huidige aspec ten van de teelt. Evenals 150 jaar ge leden, toen door slavenoorlogen, e.d. schaarste aan rietsuiker ontstónd, moet het Europese continent zijn sui kervoorziening zelf verzorgen. Bij de teelt is echter wel vooruitgang te be speuren. In de eerste jaren werden ;ehaltes bereikt van slechts 3% _)e kennis van de boeren en de tech niek zijn sterk vooruitgegaan. In Cali- fornië bestaat een nieuwe fabriek, die door 58 man wordt bediend en een dagcapaciteit heeft van 24.000 ton. Wanneer voldoende suiker voor de Nederlandse bevolking geproduceerd zou moeten worden, zou het bieten areaal 80.000 ha. bedragen, dus nog plm. 10.000 ha. méér dan dit jaar het geval is. Op papier is dat gemakkelijk, in de practijk niet, omdat niet alle gronden voor bietenteelt geschikt zijn. Op de zandgronden in het Oosten zou nog wel uitbreiding mogelijk zyn. Voor teeltuitbreiding in het Z.W. deel inclusief Zeeland, waarschuwde de spreker krachtig, in verband met de vele bietenaaltjes, die er voorko men. Een groot deel van de Zeeuwse bietengronden zou bij uitbreiding na enkele jaren zo onder de aaltjes gera ken, dat een noodzakelykc inkrim ping of een lagere productie per ha. hiervan het gevolg zou zyn. Vrucht- wisseling is het enige middel om het bietenaaltje te bestrijden; bodemont.. smetting geeft geen practisch resul taat, BIETENSELECTIE. Voorts zit er in Zeeland met hpt probleem van de vergelingsziekte. die reeds leidde tot de uitbanning van de bietenzaadteelt. Dat is echter van de voldoende: de suikerbieten worden ten vormen een prachtige behuizing voor de virussen en de bladluizen, die deze ziekte overbrengen. Ir. Rietberg gaf de raad de voederbieten te laten opeten voordat de suikerbieten boven de grond staan en tevens de kuilen grondig op te ruimen. Er staan echter op het gebied van de bietenselectie in de komende jaren belangrijke veranderingen te gebeu ren. Er zyn in Zweden, Denemarken, Duitsland en ook in Nederland, proef nemingen om de dragers van de erfe lijke eigenschappen in de planten te verdubbelen. Het staat nu wel vast dat het mogelijk zal zijn om door genen- verdubbeling belangrijke verhogingen te krijgen. Er wordt reeds gesproken over een hogere suikeropbrengst van 10 Verwacht kan worden dat over 3 a 4 jaar het materiaal voor beproe ving in de praktijk voorhanden zal zijn. Zeeland zal het voordeel hebben, dat deze planten later rijp zullen zyn. Ook voor de zïekte-bestrijding zal door selectie wellicht iets te bereiken zijn. Er gaat per jaar toch altijd nog f iVz millioen door vergelingsziekte en ca. 1 2 millioen door schade van het bietenaaltje verloren. Voor de rest zyn er weinig andere mogelijkheden over, om de productie op te voeren. Het enige is nog, dat de grondbewerking en het klaar maken van het zaaibed beter verzorgd wordt. Het is nl. van belang dat het zaad in de eerste weken goed kan doorgroeien, want op het eind van Juni is reeds over de uiteindelijke groei van de biet beslist.. Na nog gewezen te hebben op de voor- en nadelen van eenkiemig zaad, vestigde ir. Rietberg tenslotte, de aandacht op het belang van verbéte ring van de bewaring van het bieten blad in betonsilo's. Op zijn causerie volgde een levendige gedachtenwisse- ling. De korenmolen van Noordgouwe, hoog op de brede kruin van de bin nendijk aan de hoofdweg Noordgou- we-Zonnemaire, is door elect rif icatie van het bedrijf vemoedelyk be stemd voor gedeelteiyke afbraak. Wel zyn besprekingen gevoerd, met het doel, de molen voor het nage slacht te bewaren. Het denkbeeld is geopperd de ruimte gelijkvloers te vertimmeren tot woonhuis. Maar het lot van de molen is nog onzeker. De Belgen leggen grote interesse voor Zeeland aan de dag. Het aantal bezoekers van de Zeeuwse culterele tentoonstelling „Zie Zeeland" te Gent heeft reeds thans, een wek vóór de sluiting, alle verwach- tingen overtroffen. Tot nu toe zyn niet minder dan 17.000 bezoekers geteld, waarvan naar schatting 14.000 Belgen. Daaruit biykt wel duideiyit, dat het hoofddoel van deze manifestatie de Belgen voor Zeeland te inters- ren bereikt is. Alleen al op Zondag werd de tentoonstelling door 5000 mensen bezocht! Maar ook Zaterdag was het bezoek enorm druk. De secretaris van het tentoonstellir.gscomité, de heer C. Lynzaad, streek een paar zweetdrop peltjes van het voorhoofd en str&silde, toen hy ons vertelde, dat het bezoe kersaantal met sprongen omhoog gaat: },Zó'n toeloop hebben wy nog niet eerder gehad. Wat een dag!" Inderdaad, wat een dag. 's Mor gens om kwart vóór zes het leek nog nacht! maakte de ferryboot „Koningin Juliana" zich los uit de Vlissingse fuik, met de joligste la ding uit haar korte geschiedenis aan boord: honderden Middelburgse en Vlissingse H.B.S.-ers, de maquette bouwers van de Rijkskweekschool, de zestien ringrijders' met hun vrouwen op haar paasbest en vele, vele an dere vrolijke Zeeuwen, die vol ver wachting en met het vaste voorne men er een goede dag van te ma ken, naar Gent dobber-den. Dat de boot in Selzate drie kwartier aan de grond zat de kapitein had ter wil le van de douane te veei naar de (Advertentie) Haal gezondheid in huis, eet» reserve aan gezondheid, waaruit gij putten kunt na dagen van inspan ning of zorgen, om Uw vermoeide lichaam cd zenuwgestel weer snel te versterken en te herstellen. Het Zenuwsterkende Voedsel De mysterieuze trek van <le vogels in het najaar liceft eeuwenlang de mensheid gebopid gehouden. Er zijn tijden geweest, dat priesters en pries teressen naar de trekkende vogels staarden en meenden uit hun vlucht de toekomst te kunnen voorspellen. Dat is een paar duizend jaar geleden. De vele tientallen Nederlanders, die Zaterdagmorgen zeven uur en Zon dagmorgen zeven uur waarnemingsposten betrokken om de trek van do vogels gade te slaan, hadden geen religieuze bybedoellngen. Ze wilden alleen maar op verzoek van de Nederlandse Natuurhistorische vereniging, op lange ïysten enkele aantekeningen maken over de vogeltrek. Te Westkapelle stonden twee waar nemers opgesteld, omdat de punt van Walcheren gewoonlijk erg intressant is voor vogel-liefhebbers. Een waar nemer stond Noordelijk van het dorp en een Zuidelijk om nauwlettend vast te stellen welke groepen vogels voor bij wiekten naar Zuid Europa én Noord Afrika. SPREEUWEN EN VINKEN Ondanks de lichte regen, die Zater dagmorgen viel staken dien mor gen verscheidene groepen spreeuwen en vinken de brede Scheldemonding over in Zuidelijl«e richting. De heer A. A. W. Polane. die de Zuidelijke waarnemingspost te Westkapelle be zet hield, was niet ontevreden over zyn waarnemingen. Minder succes had hij Zondagmorgen toen een dich te nevel gedurende het eerste half uur alle waarneming belette. Geleidelijk braken de zonnestralen door de mistsluiers en hulde. Walche ren zich in een kleed van wazig blauw licht. De vogels ontwaakten en de trekdrift was zo groot, dat enige groepen vinken en spreeuwen toch maar op de wieken gingen om de gro te tócht te aanvaarden. Ze vlogen een paar rondjes, om af scheid te nemen van „Eeeland's tuin" waarna het recht op het Zuiden af ging. Enkele achterbliivertjes, die blijkbaar verrast waren door de plot selinge aftopht fladderden nerveus de grote colonne achterna. De trek was Zondagmorgen aan merkelijk kleiner dan Zaterdag. Schepen liepen aan de grond in de Westerschelde, MIST VEROORZAAKTE MISÈRE Er zijn Zaterdag en Zondag nogal wat kleinere scheepsongevallen ge beurd op de Westerschelde. Zondagmorgen zijn twee Belgische motortanklichters, „De Belgia" en „De Lugana" tijdens zware mist bij de Veerhaven te Kruiningen aan de grond gevaren. Later kwam de „Bel gia" op eigen kracht vlot en zy slaag de er in daarna ook de „Lugana" weer vlot te slepen. Het Nederlandse kustvaartuig „Westland" is Zondagmorgen vroeg bij Walsoorden aan de grond gelopen. Het kwam des middags te vier uur op eigen kracht vlot en kon zijn reis naar Waterford in Ierland vervol gen. Het Panamese schip „Roselba", groot 5029 ton. heeft by het binnen varen van de Westsluis te Terneuzen het remmingswerk beschadigd. Na een borgstelling van f 350.kon het schip zyn reis naar Sluiskil vervol gen. .Het Belgische motorschip „Gella" is Zaterdagnacht voor Vlissingen ter hoogte van de Gevangentoren aan de grond gevaren, maar later op eigen kracht vlotgekomen. De sleepboot „Goliath", die ter as sistentie was uitgevaren, behoefde geen dienst te doen. Het Nederlandse motorschip „Meeuw" groot 224 ton op weg van Evenmouth naar Brussel is met machineschade te Vlissingen binnen gelopen. Talryke vogels, die op weg gaan naar warmer oorden volbrengen de moeizame reis niet. Vooral in Italië geraken velen van hen in de vogel- vallen, die door bex-gbewoners'worden opgesteld. Met die vallen is het een oude ge schiedenis. Enkele duizenden jaren geleden werden de vogels al bij hon derden gevangen en schrijvers uit de oudheid hebben daarover allerlei ver halen geschreven. 'Zo vallen elk jaar tal van vogels, die honger en kou trachten te ont vluchten. ten offer aan de mensen. Misschien kan het werk van'de Natuurhistorische vereniging er toe bijdragen,, dat deze vogelvangery ge leidelijk wordt afgeschaft. kant gekoerst en door een sleep boot losgetrokken moest worden, ver mocht de puike stemming op de dek ken en de kajuiten niet te verminde ren, integendeel, de schooljeugd had het grootste plezier in dit avontuur tje. Eenmaal in Gent gearriveerd, werd met extra trams de tocht naar het Feestpaleis voortgezet. Inmiddels brachten Zeeuwse touringcars nieu we groepen bezoekers: Walcherse boeren en boerinnen, Bevelandse on- dei'wrjskrachten (zestig in getal), het voltallige personeel van de Brand waarborg Maatschappij. Al die honderden Zeeuwse bezoeker» en ook menige Belg stonden weinige ogenblikken later, dicht op één gedron gen In en hij de grote hall, verstild en roerloos te luisteren, toen uit de gele deren van de Middelburgse kwekelin gen een tere, prachtig In het hoge ge bouw resonerende zang opklonk. De meisjes en jongens brachten enige cou pletten van het Wilhelmus, het Zeeuw se Volkslied cn het Gentse lied „Klokke Roelanf' ten gehore en waarschijnlijk zullen maar weinigen onder de aamve- zigen niet even door deze klare stem men gegrepen zijn. MUZIEK OP HET KOUTER. Na dit stijlvolle en ontroerende in- lermezzp zwermden allen uit over de tentoonstellingszalen. Vooral de ma quette van de Kweekschool oefende op de meisjes en jongens een onweer staanbare aantrekkingskracht uit „Gos, dat vind ik prachtig", ver zuchtte Herman Gelderom, leerling van de Middelburgse H.B.S., „daar kunnen we 'ns even veel van opste ken!" Enkele Walcherse boerinnen wezen elkaar de torentjes van haar dorp.... ,,'t Liekent nét", zeiden zy voldaan. Het was een dag van hoogtepun ten, voor de bezoekers, maar ook voor de organisatoren. Over het wel slagen van de „vërbroederingsdag der ruiterij" schryven wy elders in dit blad meer. Dan was er een luister rijke ontvangst door de gouverneur en mevr. Vandon Boogaerde in het Provinciehuis, waarvoor o.a. het ten- toonstellingscomité uitgenodigd was en terzelfder tijd lieten de Kon. Fan fare „Harmonie" uit Biervliet en de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" uit Vlissingen in de oude muziektent op het Kouter de Genrenaren op klinkende wijze horen, dat de Zeeu wen muziek kunnen maken en hoe! Zeer velen luisterden er naar, daar op het rustige plein, waar de bomen hun vergeelde bladeren lieten weg- dwarrelen. „Als je 't mü vraagt, heeft Zeeland vandaag een prima indruk gemaakt" zei iemand op de „Koningin Juliana", die met vele honderden tevreden mensen en zestien hinnekende paarden aan boord In de schemering door het Kanaal van Terneuzen naar Vlissingen terugvoer. Als er nog iemand is geweest, die deze me ning betwistte, dan is zijn critiek toch verdronken in het opgeruimd gezang van ringrijders cn H.B.S.-ers. x Militaire Willemsorde voor P. Dourlein. (Vervolg van pag. 1.) Na 6 maanden opleiding werd hij in de nacht van 9 op 10 Maart 1943 per valscherm nabij Ermelo (Gld.) afgeworpen met de opdracht om als instructeur en organisator, illegale verzetskernen te vormen alsmede in lichtingen betreffende de vijand aan de geallieerde militaire inlichtingen dienst in Londen te verstrekken. Hy werd echter direct als slachtoffer van het toenmaals in volle werking-zijn de „England Spiel" gearresteerd en in de Gestapo gevangenis te Haaren (N.B.) gevangen gezet, waaruit hy, met uitsluitend het doel de geallieer de geheime diensten voor verdere noodlottige gevolgen te waarschuwen, tezamen met zijn medegevangenene, tevens geheim agent, J. B. Ubbink, in de nacht van 29 op 30 Augustus 1943, ondanks zeer grote risico's met veel beleid wist te ontvluchten en na een reis vol ontberingen en gevaren via België, Frankrijk, Zwitserland, Spanje en Gibraltar op 1 Februari 1944 Engeland bereikte. Onder zware verdenking van Duits spion te zijn onmiddellijk door de Britse veiligheidsdienst in verze kerde bewaring werd gesteld, wist hy na ruim vier maanden hechte nis ten koste van zware geestelij ke beproevingen zich geheel van deze verdenking te zuiveren en vervolgens als korporaal-vliegtuig- schutter geplaatst by het squadron no. 320, nam hy van eind 1944 tot medio 1945 deel aan een groot aan tal operaties tegen doelen in door de Duitsers bezet gebied, daarby volkomen beseffend dat hem als ontvlucht geallieerd agent, bij het levend in handen van de Duitsers vallen, een zwaar lot zou treffen. Door dit alles heeft sergeant Dourlein in de 5 oorlogsjaren by voortduring uitstekende blijken gegeven van onaf gebroken moed en vastberadenheid, gTOte vaderlandsliefde en zelfopoffe ring, ondanks doorgestane gevaren en zware beproevingen". Totzover dit koninklijk besluit. Er moet nog iets aan toegevoegd wor den. Het heeft aanvankelijk ae schijn gehad alsof sergeant Dourlein niet de volle beloning voor zyn moedige da den zou ontvangen. Toen hy uit de kwam vlerd hem van sergeant ontnomen, omdat hij voor een blijvende bevordering nog met in aanmerking kwam. De parlementaire Enquêtecommis sie, die het England-Spiel grondig onderzocht heeft, merkte in haar rap port daarover het volgende op: De commissie neenit gaarne aan, dat door de marine de geldende be palingen ten aanzien van Dourlein op strikt normale wyze zyn toege past, zodat hy met inachtneming daarvan Inderdaad niet eerder dan op 1 Januari 1946 kon worden bevorderd tot sergeant. De commissie acht het echter onbegrypeiyk, hoe men er ten tyde van de terugkeer van Dourlein toe is gekomen, deze jongeman, die het gepresteerd had uit Haaren te ontvluchten en daarna via België, Zwitserland, Frankrijk en Spanje naar Engeland terug te keren, waar na h\i volkomen ten onrechte veel moeilijkheden heeft ondervonden, zyn tijdelijke rang van sergeant te ont nemen. De commissie althans kan niet be- frijpen dat er voor iemand met een ergeiyke ondernemingsgeest en moed op dat ogenblik geen weg kon worden gevonden om hem zyn rang van sergeant te laten behouden. Zo nodig had men Dourlein een aanvul lende opleiding kunnen geven. Hoe wel de omstandigheden met betrek king tot de rang van Ubbink anders lagen dan ten aanzien van Dourlein is de commissie van mening, dat ook tegenover hem, wiens prestaties niet hebben ondergedaan voor die van Dourlein. een van weinig soepelheid fetuigende houding is aangenomen. Ivenmin is het de commissie duide lijk. waarom deze mannen geen on derscheidingen zyn toegekend. Voor zover haar bekend, is dit ook thans nog niet geschied. De betrokken autoriteiten zyn hier bij, naar 't oordeel der commissie, in ernstige mate in gebreke gebleven. RECHT GESCHIED! Wij volstaan met het citaat uit het rapport van de commissie en tekenen er by aan, dat thans aan Dourlein recht is geschied en dat hy de juiste beloning voor zijn dappere daden heeft ontvangen. In Zeeland, dat op deze stoere Zeeuw van ganser harte trots is,, zal het bericht van de ver leende onderscheiding met grote in stemming worden ontvangen. Hij is de man van het laatste nipp* ie..'.... ook bjj de toekenning van de eire Willemsorde, maar in de atr" - ond Engelse^gevangenis hy^in^de .eerste linie^ Mor. - j het .derkruis met era dra»en!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2