Borrel en bier worden verkocht aan straat-kiosken Papoea's willen leven onder de roodwitblauwe vlag JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Zo leeft men in Moskou (5) C0MEDIE VAN VERGISSINGEN ROND DE NEDERLANDSE VLOOT Optochten naar de stembus ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 OP EXCURSIE NAAR HET KREMLIN Het cafêleven ontbreekt in Moskou volkomen. De Moskoviet moet er lessing van zijn dorst een bezoek brengen aan een kiosk op straat, waar hij aan het loket z\Jn glas wodka of ztfn flesje bier kan kopen. Indien ande re dorstige voorbijgangers een queue vormen, moet hy er als hy nog meer dorst heeft weer achteraan gaan staan en wachten, alvorens er „nog eentje" te bestellen- Alcohol is vrijwel onbeperkt te verkrygen, zodat men op ieder uur van de dag of de nacht een borrel kan kopen. Er zijn talloze restaurants van alle klassen. De beste zijn het onlangs geopende Armeense restaurant Ara rat, het Aragvi, dat zich specialiseert in de producten der Georgische keu- kMi, en Metropole, een nationaal ho tel. Zij serveren spijzen, die volkomen gelijkwaardig zijn aan wat men elders ter wereld kan vinden. De bediening laat echter veel te wensen over; de meeste Russen vin den het prettig, de gehele avond over hun maal te doen. Het volgende is een keur van de scho tels die in Metropole wei-den geser veerd, de avond voordat we Moskou verlieten: kaviaar, steursalade, kreef tensalade, roastbeef, ham, biefstuk, coteletten, lendenstuk, lever in zure room, nieren in zure room, kalfscote- letten, schapenvlees, varkensvlees, gebraden eend met appelmoes, ge stoofde tong. gebraden kuiken, kal koen, ys en vruchten. Er zijn enkele buitengewoon goede Russische wijnen Zelfs sommige mer ken Russische champagne zijn zeer goed Ook kan men Franse wijnen en Italiaanse likeuren krijgen, maar de ze zijn zeer duur. Ik heb nooit in enig restaurant Engelse whiskey of gin kunnen krijgen. NAAR HET KREMLIN In scherpe tegenstelling tot het al gemeen vrij doodse beeld van Mos kou staat de uitbundige kleurigheid van het Kremlin. Mijn vrouw en ik maakten daar heen op zekere dag een excursie, die georganiseerd was door het Ministe rie van Buitenlandse Zaken. Onze groep bestond uit zestien personen. Toen we de licht hellende weg naar de hoofdpoort opliepen, waar een cor don van wachtposten stond opgesteld, begonnen allerwege de alarmschellen te rinkelen, die de komst van vreem delingen aankondigen. Sbaw schreef een „Onvoltooide Symphonie" G. B. Shaw, die in zijn woning is te ruggekeerd om te herstellen van een aantal operaties aan zijn gebroken dij, heeft aan een verslaggever van de „Daily Mail" meegedeeld, dat het stuk, waaraan hij in Juli voor zijn val in de tuin was begonnen („The lady she would not"), nooit zal wor den voltooid. „De waarheid is, dat ik het niet kan. Dat stuk zal een nieuwe onvoltooide symphonie zjjn", aldus Shaw. De verslaggever verklaart, dat er thans een vriendelijke trek op Shaws gezicht ligt: een zachtheid in zijn eens doordringende blik. Genua herdenkt Christopher Columbus De Italiaanse president Luigl Einau- di heeft Donderdag de feestelijkheden geopend, die gegeven worden ter her denking van Christopher Columbus' 500ste geboortedag en ter gelegenheid van het feit dat hij in 1492 Amerika ontdekte. Duizenden touristen. waaronder ve le Amerikanen, verdrongen zich in de straten van Columbus' geboortestad, Genua, om te zien hoe zijn stoffelijk overschot in processie werd meegedra gen bij het licht van toortsen. De kist waarin zich het stoffelijk overschot van de grote zeevaarder bevond, werd door vier mannen op de schouders gedragen van het stadhuis naar het gothische St. George paleis, waar zij in dit Columbusiaar" geëxposeerd zal worden. Vier pages in goud en wit flankeerden de kist. Amerikaans leger wordt meer dan 2 miliioen man. De Ver. Staten zyn voornemens te gen einde Juni van het komende jaar het leger op 2.100 000 man te bren gen, de luchtmacht op 62 gevechts groepen en de vloot op 905 eenheden. ,En zelfs dit is niet voldoende" zo verklaarde o.m. generaal Omar Brad ley, voorzitter van de commissie van stafchefs, in een Donderdagavond gehouden radiorede. De generaal zei verder, dat hy drie weken geleden een groep Industriëlen uit Detroit gepolst heeft over een militaire begroting van 30 40 mil liard dollar en dat deze industriëlen zich bereid verklaard hebben een ge deelte van hun winst af te staan. om Amerika dat te geven, waaraan het werkelijk behoefte heeft". Nederland weer uitgenodigd voor Tour de France 1951. Nederland heeft een officiële uit nodiging ontvangen om met een eigen ploeg deel te nemen aan de Ronde van Frankrijk 1951. Uit hoeveel renners de Hollandse ploeg zal bestaan is nog niet vast gesteld. Het zal minimaal 6 of maxi maal 8 zh'n. Dit laatste ls afhanke- lyk gesteld van de verhouding tus sen de z,g. kleine ploegen en van het aantal renners, waarover men zal kunnen beschikken om de ploeg sa men te stellen. De wenselgkheid is naar voren gekomen, om de Neder landse ploeg samen te stellen uit jonge renners en één of ten hoogste twee ouderen toe te laten. Over enige tyd zullen de bespre kingen worden voortgezet. De kwes tie van het ploegleiderschap zal dan ook ter sprake komen. In het oude paleis van de Czaren wordt men ontvangen door een vrou- welh'ke gids en een paar onopvallend geklede agenten van de MVD die er op letten, dat men de groep met ver laat. Men wandelt onder blinkende kaar senkronen en over kostbare tapij ten door de salons en de slaapvertrek ken, waar eens Ivan de Verschrikke- ïyke en Peter de Grote. Rasputin en keizerin Katharina hebben geleefd. Nadien laat men U het moderne ge deelte van het Kremlin en de nieuwe zaal van de Sowjets, waar het parle ment byeenkomt. zien. Maar men staat niet toe. dat iemand dat gedeel- Amerikaanse „panlekwet" schept moeilijkheden. De Amerikaanse Immigratie-autori teiten hebben Donderdag 32 passagiers van het Britse schip „Queen Mary" gedetineerd, toen het schip de haven van New York binnenliep. Onder de gedetineerden meest Italianen bevindt zich de dirigent Victor de Sabata. De immigratieautoriteiten verklaar den overtuigd te zijn. dat de Sabata lid van de fascistische partij is ge weest. De detentie geschiedde op grond van de nieuwe wet op de veiligheid, die in September tegen Trumansveto in door het Amerikaanse congres is aanvaard. Zü verbiedt voormalige le den van fascistische of communisti sche organisaties de Ver. Staten te be treden. De „Washington Post", schreef Don derdag, dat de wet „een paniekwet" is en, dat zij de Ver. Staten tot onder werp van spot en minachting maakt. De Amerikaanse regering heeft Donderdag alle Amerikaanse legaties en consulaten opdracht gegeven de uitgifte van vis aan buitenlanders tijdelijk stop te zetten, om het instel len van een onderzoek naar het poli tieke verleden van de aanvragers, mo gelijk te maken. Op Ellis Island te New York zijn - reeds 200 buitenlanders gedetineerd, te ziet. waar het Politbureau vergui- Zn hadden visa gekregen, voordat de dert en men denkt er niet aan U j van kracht werd. de appartementen van Stalin te wij zen. HEX De bruidegom bedacht zich Kerkeiyke huwelijksvoltrek king te Rome. De priester heeft de 20-jarige bruid Clau dia Scalco de gebruikelijke vraag gesteld, waarop zij met een duideiyk „ja" heeft geant woord. De bruidegom echter, de 30-jarige Vittorto Jannitti Piromallo, gaf byna schreeu wend „neen" ten antwoord en rende do kerk uit- De grootva der van de bruid er achter aan. Een boze woordenwisseling vingen de journalisten op, die meeholden. In de kerk raakten de twee families byna slaags, toen zy het incident gingen bespreken. In een luxueus ho tel wachtten 80 gasten tever geefs met het bruilofsdiner „Rossellini een schurk." "V. Reuter zou een onjuiste vertaling gebruikt en „gezaghebbende bron" zijn mond voorbij gepraat hebben (Van onze correspondent te Londen) Een zegsman van de Britse Admiraliteit verklaarde ons heden absoluut onkundig te zijn van het door Reuter „uit gezaghebbende bron" gemelde tot Nederland gerichte voorstel om zUn vloot te beperken. „By ons is niets over een dergelijk voorstel bekend," aldus de zegsman van de Admiraliteit, „en het bericht komt my dan ook als hoogst zonderling voor. Hollands sterkte ligt op zee, evenals die van Engeland. Het zou niet erg logisch zyn om die sterkte om defensieredenen te beperken. Ik begryp niet uit welke Londense bron dit bericht gekomen is. Er heeft trouwens niets over in de Engelse bladen gestaan." „Dat is zo", antwoordden „maar in de Nederlandse bladen De Italiaanse filmregisseur Roberto meer" Rossellini, de echtgenoot van Ingrid Bergman, heeft een aanklacht inge diend tegen de - - ,T IIUCIHU WCIU, liJUCHO "*0--*"^" Rossellini is geen Italiaan: hijoorlog was yj een der beste Britse churk". Johnson had aanvallen oorlogscorrespondenten. tegen de senator Edwin C. Johnson, voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor Buitenlandse Handel. Rossellini beweert dat Johnson ln een interview met de pers gezegd heeft: is een schurk". Johnson had aanvallen op Rossellini in de Amerikaanse se naat gedaan, sinds deze de film „Stromboli" heeft gemaakt met In grid in de hoofdrol. Johnson zelf gaf als commentaar: ,Ik heb er niet de minste belangstel ling voor". Ik heb Rossellini niet ge zien en ik v.-eet niets van hem. Ik heb met journalisten over verschillende kwesties gesproken, maar niet over Rossellini. Gesprek over N.-Guinea. Op de conferentie over de betrek kingen in het Stille Oceaangebied, welke te Lucknow in India wordt ge houden, is Donderdag gesproken over de kwesties Kasjmir, Korea, Indo- Chlna, Formosa en Nieuw-Gulnea, allen wrijvingspunten, die internatio nale reacties kunnen wekken. Ten aanzien van Nieuw-Guinea verklaarde de Indonesische afgevaar digde, dat de Australische oppositie tegen de Indonesische aanspraak op Westelijke Nieuw Guinea „de reserve aan goodwille deed vervliegen, welke dat land had geschapen door het grote belang, dat het had gesteld in de Indonesische strijd voor onafhan- keiykheid". De Amerikaanse afgevaardigde suggereerde, dat geheel Nieuw Gui nea wellicht onder trustschap van de V.N. kon worden geplaatst. In het dak van een tunnel in de Italiaanse Dolomieten ten Westen van Trente is een lading dynamiet vertraagd tot ontploffing gekomen. Zes arbeiders, die zich in de tunnel bc-gaven om de oor zaak van het uitblijven der ontploffing te onderzoeken, werden gedood. Zoekt en ge zult vinden zelfs 'n door Reuter angstvallig geheim ge houden „gezaghebbende bron". Ons volgende gesprek was met de woord voerder van het Britse ministerie van defensie, perschef Alan Moorehead. die kortgeleden tot deze functie be- wij,'van minister Schokking. (uitgespro- des ken: Shocking!) Wat. had hij het dan niet over een Atlantisch voorstel ge had en zei hij alleen maar dat Hol land zijn vloot wilde handhaven? En u heeft Moorehead gesproken? Wat zei hij tegen u en kreeg u een beves tiging van hem dat de Atlantische Raad dit voorstel aan Nederland ge daan heeft? Geen bevestiging of ont- noemd werd. Tijdens de afgelopen kenning? U weet dan wel wat dat oe- De twistappel Nieuw-Guinea Nog slechts een korte tyd scheidt ons van de Unie-conferentie in Den Haag, waar, tussen de delegaties van Nederland en de Republiek Indone sië, de kwestie Nieuw Guinea zal worden besproken. Vooruit te lopen op de beslissing van deze conferentie ls behalve ondoeniyk ook ongewenst; het enige, dat wy op dit ogenblik naar voren kunnen brengen ls de stem van het overgrote deel van de Papoea's, vertolkt door hun vier afgevaardigden, die sinds enkele dagen ln Nederland vertoeven. Johan Ariks, de 53-jarige leider van de Nleuw-Gnlnea commissie was zo vrlendeiyk ons ln een rustig onderhoud zyn standpunt uiteen te zetten. „Ik ben dankbaar, zo zei ons de heer Ariks, dat de Nederlandse regering ons uitgenodigd heeft om het stand punt kenbaar te maken van de Pa poea's ten aanzien van de keuze: Nederland óf Indonesië, U weet na tuurlek reeds, wat wy wensen erg moeilijk was die keus trouwens niet. Wy hebben vertrouwen in de Neder landers; vertrouwen in hun wyze van bestuursvoering vertrouwen ook, dat zy ons land tot grotere welvaart zul len brengen. Het Papoease volk, waarvan nog het overgrootste gedeel te in het stenen tydperk leeft, moet door bekwame mensen opgeleid wor den, en wy zyn ervan overtuigd, dat de Nederlanders dat kunnen. Kunnen en willen tevens, zonder aan eigen belang te denken; en dat kan van de Indonesiërs helaas niet gezegd wor den. Daarvoor zyn ze nog, als zelf standige natie, te jong; daarvoor hebben ze inneriyk nog te veel pro blemen, die ze niet dan met de groot ste moeite zullen kunnen oplossen." STENEN TIJDPERK U zegt, dat het overgrootste ge deelte van de bevolking van Nieuw Guinea nog in het stenen tydperk leeft; hoe is het dan mogeiyk. dat het volk een politieke commissie, zoals de uwe is. kan aanwyzen om zyn be langen naar voren te brengen? „Ik verwachtte deze vraag", zegt Johan Ariks, „en ik zal dan ook pro beren U daar een zo duideiyk moge lijk antwoord op te geven: Nederlands Nieuw Guinea neeft een zielental van ongeveer één miliioen. Hiervan zijn er 300 000 geregistreerd; de overigen zyn de „stenen tydperkers". Van de 300.000 is het ongeveer de helft, die politieke kwesties Kan bepraten en kan begrijpen. Deze laatste categorie heeft ons vieren zoals U weet, be staat onze commissie uit de heren Kaisiepo, Arfan, Jouwe en mh als haar delegatie benoemd teneinde de Nederlandse regering in te lichten over haar standpunt". In verklaringen, afkomstig van de Republiek Indonesië hebben wy gele zen, dat dc Papoea's over het alge meen pro-Indonesisch zijn. Wat is hierover uw mening? PROPAGANDA Johan Ariks verschuift even zijn stoel, buigt zich naar ons toe en zegt dan: „Propaganda van de republiek; neem dét van my aan! Zeker, er is een gedeelte, dat pro-republikeins ls, maar dat gedeelte is heel klein. Slechts ongeveer 4000 Inwoners van het eiland Japen, dat in totaal 32.000 zielen telt, is op de hand van presi dent-Soekarno. Deze 4000 worden ge leid door een zekere Papare, en net ls juist deze Papare, die door Djakar ta steeds naar voren wordt gescho ven. Ik vertelde U reeds: het groot ste gedeelte van de Papoea's van Nederlands Nieuw-Guinea wenst op- feleid te worden door de Nederlan- ers". ER BESTAAT HOOP Hebt U goede hoop, dat de bespre kingen tydens de Unie-conferentie zullen verlopen zoals U dat wenst? „Het is altyd moeiiyk beschouwin- fen te geven over iets, dat nog ge- euren moet", antwoordt Johan Ariks terecht „maar hoop bestaat er in ieder geval. En per slot van reke ning zgn wq naar Holland gekomen om de Nederlandse regering naar beste weten de wensen van de Pa poease bevolking kenbaar te maken. Wellicht zal dit ook van invloed zijn op de besprekingen; laat ik het zo zeggen: wy hebben vertrouwen in de Nederlandse regering. Wat wg voort? heel graag zouaen zien is. dat de sa menwerking tussen de regeringen var. Australië en Nederland, speciaal ten aanzien van Nieuw Guinea hechter wordt. Voor beide gedeelten van het eiland geldt, dat de belangen van de Papoears zo intensief mogelgk moe ten worden behartigd. Wy kennen de Nederlanders nu eenmaal van vroe ger; wy weten dat ons lot by hen in goede handen ligt. MOOI WERK Denkt U alleen maar aan het prach tige werk dat zending en missie ver richt hebben; denkt U aan de zieken huizen, die gesticht zyn. aan de me dische behandeling in het algemeen en verder aan de scholen, waar onze jongeren lezen, schryven en... den ken leren. Deze jongeren zyn het. die later het heft in handen zullen kry- gen en die wanneer wy er eenmaal rgp voor zyn ons eiland als een zelfstandige staat moeten kunnen be sturen. Over dit punt maken wy ons overigens helemaal geen zorgen; wan neer wg eenmaal zo ver zijn, dat wy op ons zelf kunnen staan, dan zal Nederland ons die zelfstandigheid ze ker verlenen. Gelooft U mij, myn heer: de taak en de plicht van de Ne derlanders in Nieuw Guinea is nog niet beëindigd, en daar zyn wy big over". Biyft U in Den Haag, mynheer Ariks, of gaat U nog iets meer van Nederland zien? VERTELLEN VAN NEDERLAND „Het ligt wel in de bedoeling een paar uitstapjes te maken. Ik zou by- voorbeeld graag wat zien van de Ne derlandse industrieën, van landbouw- bedryven enzovoorts. By myn terug keer in Nieuw Guinea kan ik ae „De kwestie van de beperking der Nederlandse vloot? Ja, daar weet ik wei van. zei deze woordvoerder. „Daar had uw minister Schokking 't verleden week in een rede immers over? Reuter belde me er Vrijdag- avonds over op en toen heb ik ge zegd wat ik nu tegenover u herhaal, n.l. dat de kwestie der Nederlandse vloot een der vele punten van bespre king zal zijn op de conferentie van de Atlantische defensieministers in Washington op 28 October. Maar het zal niet in het bijzonder om de Neder landse vloot of enige andere vloot gaan. De hele Atlantische verdediging wordt besproken, tanks zowel als vlo. ten. Er is geen sprake van een „plan achter de rug van Nederland om". Er scheen weinig twijfel meer aan. Dit was de „gezaghebbende bron". Kunt u bevestigen cfet de Atlan tische Raad Nederland verzocht zou hebben zijn vloot in te krimpen, zo als Reuter verder meldde?" ..Ik kan het niet bevestigen of ont kennen. Ik kan geen commentaar ge ven op een rede van een buitenlandse minister". Bedoelt u minister Schokking?' „Ja". Maar minister Schokking heeft er alleen de nadruk op gelegd, dat Nederland zijn vlootsterkte wil be houden". „Sorry, ik kan me er verder niet over uitlaten. Ik kan alleen herhalen wat ik tegen Reuter gezegd heb toen ze mij opbelden over de Nederlandse vloot en de rede van de minister". VERKEERDE VERTALING Ongetwijfeld is het leven van een „gezaghebbende bron" dikwijls verre van gemakkelijk. Speciaal in dit geval, nu de zaak er sterk op begon te lij ken. dat Reuter een verkeerde Engel se vertaling of samenvatting van de bewuste rede kreeg en daarop een be vestiging van de Engelse ..gezagheb bende bron" had ontvangen. Wederom belden wij Reuter. Hun reactie was als volgt: „O ja, die rede tekent en wij houden ons in elk geval aan ons verhaal. Wij kregen een posi tieve bevestiging ervan uit „gezagheb bende bron" die Vrijdagavond. Nee we zeggen niet of het Moorehead was, dat houden we geheim. Verdere navraag leek wel overbo dig. Dit uit ..Londense gezaghebbende bron" gelanceerde bericht omtrent 't verzoek tot beperking der Nederland se vloot vond zijn oorsprong kenne lijk in een verkeerd gebrouwen En gels verslag van minister Schokkings rede. Dat men dit in Londen blijk baar abusievelijk combineerde met de recente uitlatingen van de Ameri kaanse Senator Tom Connally en de door zijn politieke aanhang aange wende druk tot beperking der Neder landse vloot, is nog tot daar aan toe. Maar hoe de Londense „gezaghe' '-en- de bron" hier in gevlogen is me: zijn bevestiging jegens Reuter, dat 't ver zoek van de Atlantische Raad af komstig zou zijn. is een raadsel, dat om uitleg vraagt. Het Wereldgebeuren JOHAN ARIKS mensen dan, zij het dan ook opper vlakkig, vertellen hoe het in Neder land toegaat en hoe Nederland voor zyn welvaart zorgt. Ook op econo misch gebied kunnen wg natuurlgk nog veel leren en daarom zgn wg dankbaar, dat er Nederlandse emi granten naar Nieuw Guinea komen, die er niet tegen op zien onder zeer benarde omstandigheden mee te wer ken aan de opbouw van ons eiland. Nederlanders zijn reeds lange tijd onze leermeesters geweest, en hoe wel wg begrypen, dat er vroeger best meer aandacht aan ons besteed had kunnen zgn, zijn wij niet ontevreden. Integendeel: wij hopen, dat het de Ne derlanders zullen zgn, die ook in de toekomst nog vele jaren onze leer meesters mogen biyven". 2. Jimmy moest het goed vinden, dat allerlei nieuwsgierige mensen urenlang naar hem stonden te kyken, terwyi ze hun kinderen aanspoorden apenootjes en kaakjes naar die lieve ouwe aap te werpen. Bij voorkeur ging Jimmy met zyn rug naar de menigte zitten dutten. „Lieve, ouwe aap", gromde hij dan. „Ik wou, dat ik ze nog eens kon laten zien, hoe lief en hoe oud ik wel ben". En dan dacht-ie met weemoed aan de tyd, dat hy ztJn sporttriomfen vierde Jakob Kaiser, de West-Duitse mi nister voor Zaken, geheel Duitsland betreffende, heeft in een radiorede de bevolking van Oost-Duitsland op geroepen om bg de Zondag te hou den verkiezingen ofwel niet ter stem bus te komen ofwel het stembiljet ongeldig te maken. Hg zeide, dat de West-Duitse republiek en „de gehele vrye wereld" nooit zullen nalaten voor de hereniging van beide delen van Duitsland te strgden. De dag der hereniging was volgens Kaiser dich ter bg dan de communistische leiders der Sowjetzóne konden wensen. Kaisers korte toespraak was de laatste van een serie acties van Bonn, om de als ongeldig bestem pelde verkiezingen te beïnvloeden. In de West-Duitse hoofdstad koestert men echter uiterst weinig verwach ting van deze acties. Hoe de stem biljetten er uit zullen zien is nog ge- heim gehouden. De propaganda heeft er de kiezers op gewezen, dat het wegblgven van de stembus aan de hand der kiezerslgsten kan worden i gecontroleerd. Daar de verkiezing be- celeid wordt door een volksstemming 1 over de vraag, of men „vrede en een heid van Duitsland" wenst, zou weg blijven kunnen worden uitgelegd als :en bewgs van een tegengesteld in- -icht. Allerwegen is men bezig collec- ieve optochten naar de stembus te •ganiseren. Alle berichten uit de owjetzöne spreken van een massale -opaganda, die alles in de schaduw ?u stellen wat op dit gebied tot nog oe is ondernomen. Volgens het Amerikaanse blad Neue Zeitung" zou inmiddels reeds verordend zgn, hoe de regering der „Duitse democratische republiek" op grond van de verkiezingsuitslag zal worden hervormd. In een deze week in het Russische hoofdkwartier ge houden bgeenkomst der partijvoor- zitters zouden onder leiding van am bassadeur Semjonof de wijzigingen zijn uitgestippeld. De enige verande ring, welke volgens 't blad in 't pre sidium van het kabinet zal intreden, zal zgn het reeds lang aangekondig de uittreden van de liberaal Kastner. Deze zou 't vertrouwen der bezetting zodanig verloren hebben dat hg naar 'n ondergeschikte post zal worden verschoven. Hg zou als vice-premier worden vervangen door de huidige li berale partgvoorzitter Hamann of door de Oostberlijnse burgemeester Schwartz. Grotewohl, Ulbricht en Nuschke zouden in het presidium biyven. Van de overige ministers zouden er-^es worden vervangen, waaronder Selb- mann en Reingruber, tegen wie een vervolging is ingesteld. Ook de mi nister van justitie, de communist Fechner, zou heengaan, ofschoon de door hem ingestelde volksrechtban ken juist in de laatste weken bijzon- der actief zyn geweest. De tot de libe rale party gerekende voorzitter van de volkskamer, Dieckmann, zou wor den vervangen door Matern, een der leidende figuren van het politbureau der eenheidspartg. Deze functie ont leent haar betekenis mede aan het feit, dat de volkskamerpresident te vens plaatsvervanger is van staats president Wilhelm Pi eek. N.P.S. herhaalt wens lot Statenontbinding. De voorzitter van de Nationale Par tij Suriname (NPS) F Limapo heeft Woensdag een onderhoud gehad met gouverneur Klaasesz, waarin hij na mens het hoofdbestuur en de staten fractie zijner partij de wens tot sta tenontbinding herhaalde. De gouver neur zal uiterlijk 21 October een be slissing nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5