Er komt een nieuw veilingsgebouw te Terneuzen ^KLM-OYERALL^tó wm O) STOOMTRAMMAATSCHAPPIJ BRESKENS-MALDEGHEM IN '49 5<u^s DE ZEEUWSE FRUITKWEKERS ZIJN OVER 1950 TEVREDEN Het oude is te klein geworden Industrie in Zeeland. „Luchtslag" boven Walcheren. De poëzie in een slop. Mijn botste tegen het roeiershoofd te Vlissingen 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 Complex van 1200 M2 wordt bij Kerkhoflaan geboud. de Aan het einde van de Kerkhoflaan te Terneuzen, waar aan de ene zijde 'n mooie, nieuwe woonwijk is ontstaan, wordt aan de andere, zijde hard gewerkt dm de gereedkoming; van een nieuw veillngsgebouw, waaraan in Zeeuwsch-Vlaanderen een dringende behoefte is. Er is weliswaar reeds een veilingsgebouw in Terneuzen, maar dit voldoet reeds lang niet meer, omdat het te klein is. Een gebouw van 30 by 10 meter, waarin niet alleen geveild moet worden, maar waarin tevens gesorteerd en verpakt wordt, is voor deze tijd nu eenmaal niet geschikt. Toen wij er dezer dagen een bezoek brachten, vertelde de veilingmees ter, de heer N. de Arend, ons iets van de moeilijkheden van de veiling. Moeilijkheden, omdat de aanvoer de laatste jaren steeds groter is gewor den,- niet alleen van fruit, maar ook wan groenten. Wil men de export bevorderen, dan moet in de eerste plaats gelet worden op kwaliteit en verpakking. Speciaal België, waarheen Zeeuwsch-Vlaande ren veel heeft geëxporteerd, welke ex port höpenlijk spoedig heiwat zal kunnen worden, is zeer gevoelig voor mooi, gaaf fruit en een goede verpak king .Daarvoor is vakkundig perso neel nodig, maar tevens moet dit per. söneel over ruimte kunnen beschik ken. Welnu, die ruimte ontbreekt thans volkomen. De fusten liggen buiten in weer en wind te vergaan, omdat er binnen geen plaats is. Dot (Vervolg van pag. 1.) TEXTIEL EN VLAS. Een tweede industrieële kern wordt in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ge vormd door de gemeenten 'St. Jan steen, Hulst, Clinge en Koewacht. De drie eersten zijn voornamelijk centra voor de textielindustrie (tapijtfabrie- ken, weverijen .tricotfabrieken, spin nerijen) Dè vlasindustrie, welke 45 c/o van de gehele Nederlandse vlaslintproduc- tie voor zijn rekening neemt, is te St. Jansteen en Koewacht gevestigd. De ze industrie zet zich voort in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Do plaatsen Eede en IJzendijke zijn hier als centra aan te merken. Deze industrie is zeer arbeidsintensief, er wordt hier aan circa 1500 mensen werk verschaft. Clinge is oók bekend om zijn klom- pcnriyverhèid. de landelijke produc tie staat'voor 20 op rekening van do bedrijven in dit gebied gevestigd. Naast machinale klompcnbèdrijvén vindt men er nog 51 handwerkbedrij- ven, waarin ongeveer 350 personen werkzaam zijn. WALCHEREN. Voorts wordt een overzicht gegeven van het derde industriegebied, dat ge vormd wordt door Middelburg, Oost en West Souburg en Vlissingen (scheepsbouw, lampenhulzen, confec tie. ijzergieterij, zuivel enz.). De N.V. Mij. „De Schelde" te Vlis singen verschaft werk aan 4200 men sen. De „Vitrite Works" te Middel burg (een onderdeel van de Philips- f abrieken) werken met 500 man per soneel. Verder moeten genoemd wor den deijzergieterij Boddaert, de N.V. Zeeuwse Confectieindustrie en de N.V. Polak. INCIDENTELE VESTIGINGEN. Behalve de hier genoemde industri ële kernen bezit Zeeland daarenboven nog een groot aantal incidentele in dustriële vestigingen te Breskens, Biervliet, Aardenburg en Sluis in W Z.-Vlaanderen. Goes heeft enkele regionaalverzor- gende bedrijven en agrarischb indus trieën. Pogingen om de industriële sector in deze gemeente te vergroten worden met succes ondernomen. Te Krabbendijke is een groentecon- sefvenfabriek gevestigd. Yersek© beschikt over een belang rijke mosselverwerlcende industrie en oester- en mosselinleggerijen. Zierikzee heeft een belangrijke fa briek voor bakkerijgrondstoffen. Verschillende kustplaatsjes hebben een of meer scheepswerfjes voor re paratie van vissersschepen. Men vindt deze o.a. in Tholen, Bruinisse. Yerse- ke. Amemuiden. Kruispolder en Krui- ningen. NIEUWE BEDRIJVEN. Van de nieuwe vestigingen die na de oorlog hebben plaats gevonden kunnen worden genoemd: Biscuitfabriek „Cadzandria" te Vlis singen; Confectiefabriek te Biervliet. Confectiefabriek te Breskens; Eerste Nederlandse Konijnenhaarindustnë (vilt) te Terneuzen; Nederlandse Bast vezelstichting te Axel; Verschillende warmwaterroterijen (vlas). Zeer om vangrijke moderniseringen zijn of worden doorgevoerd in de klompen industrie en in d' vlasindustrie. Allerwegen stelt men pogingen in het werk. mede als gevolg van een uitstotingsproces in de landbouw, de industriële basis van de provincie Zeeland te verbreden. TERREINEN. Diverse gemeenten beschikken over industrieterreinen. In dit verband valt o.a. nog te wijzen op het zeer gunstig gelegen industrieterrein van de ge meente Kruiningen. Dit terrein is ge legen aan de spoorlijn Vlissingen— Roosendaai en aan het kanaal door Zuid-Beveland; welke waterweg van internationale betekenis is voor de Rijnvaart en de vaart op Antwerpen en Gent. Ook Goes, Middelburg en Vlissingen hebben gunstig gelegen en bouwrijpe industrieterreinen. Tenslotte wordt opgemerkt, dat voor Zeeland met zijn verspreide bevolking vestiging van middelgrote bedrijven met het oog op de arbeidsmarkt hpt aantrekkelijkst is. zal straks, wanneer het nieuwe vei lingsgebouw gereed zal zijn, allemaal tot het verleden behoren. Dit nieuwe gebouw krygl een op pervlakte van 35 x 35, dus ruim 1200 m2. Het dak wordt van yzcrconstruc- tie met veel glas. Een fjroot voordeel is, dat de auto's met fruit en groenten het gebouw kunnen binnenrijden en er dus gelost en geladen kan worden op de plaats van bestemming, hetgeen veel t(jd spaart. Aap de linkerzijde van het gebouw komt een ruim kantoor en daarnha/st een mijnzaal. met ongeveer 100 zit plaatsen. In tegenstelling met de meeste veilingen, zullen de banken niet in tribunevorm worden geplaatst, doch gewoon gelijkvloers. Een flink gedeelte van de veiling zal worden in gericht tot sorteer- en pakstation. Sor teren zal geschieden aan de lopende band, zoals dat nu reeds gebeurd of wellicht ook met de machine. In elk geval zal deze inrichting aan de mo derne eisen voldoen. TERNEUZEN CENTRUM. Waarom Terneuzen als plaats voor de veiling is gehandhaafd? Omdat. Terneuzen. zowel voor de fruit- als de groenteteelt het meest centraal is ge legen. Het meeste fruit wordt aange voerd uit de richting Hulst en Philip pine en de groenten uit Kloosterzan- de en Hoek. Daarbij moet speciaal aandacht geschonken worden aan West Zeeuwsch Vlaanderen, een ge bied dat voor de fruitteelt steeds meer gaat betekenen. Het vorige jaar werd door de op haaldienst van de veiling ruim 200.000 kg. hard fruit uit West Zw.- Vlaanderen gehaald en dit kwantum zal. gelet op de modernisering van de bedrijven ongetwijfeld nog belangrijk stjjgcn. Hieruit blijkt dus wel, dat Terneuzen als centrum van betekenis is. Tenslotte is het van belang, aldus vertelde ons de heer de Arend, dat het terrein, waarop nu de nieuwe vei ling wordt gebouwd, zodanig groot is, dat er voldoende ruimte over is voor uitbreiding. In dit verband wordt -speciaal ge dacht aan een koelhuis, dat zeer nood zakelijk is. Gelukkig zijn de vooruit zichten daarvoor hoopgevend. Nederlandse jagers vielen bommenwerpers aan. Een groep „superforten", viermoto rige bommenwerpers, die door jagers werd beschermd had dezer dagen bo ven Walcheren een onaangename ver rassing. Zjj werd nl. „aangevallen door „Meteor" straalvliegtuigen van de Nederlandse luchtstrijdkrachten, aldus „The Times". In het kader van de luchtoefening „Emperor" was de groep bommen- Aandeelhouders vergaderden in Middelburg. werpers op weg naar doelen in Enge land. Zij vloog op een hoogte van ruim elfduizend meter. Amerikaanse „Thunderjef'-straaljagers begelei den haar. Plotseling schoten „Meteor' straaljagers voorzien van het Neder landse militaire kenteken op de ...Thunderjets" af. Daarna vielen de Nederlanders de reuzen vliegende forten van de Amerikaanse lucht macht aan. „Thunderjet" straaljagers losten de „Meteors" af, toen de bommenwer pers dichter bij Engeland waren ge komen. Terwijl deze slag aan de gang was, werden zes in liet kanaal varende torpedoboot jagers door Mosquito" - gevechtsvliegtuigen en .„Seafire" jachtvliegtuigen onderhanden geno men. „Meteor"-toestellen werden door het convooi torpedo boot jagers te hulp geroepen en spoedig daarna wa> ren de straaljagers met de aanval lers in gevecht gewikkeld. Sterks daling ontvangsten autobusexploitatie. De ontvangsten der autobusexpioi- tatie van de Stoomtram-maatschap pij „BreskensMaldeghëm" N.V. iie- I pen terug van 462.810,52 over 1948, tot 853,497,69 over 1949. De sterke daling is vooral te wyten aan de In krimping van het; groepsvervoer en de lagere opbrengsten der toerwa- genritten. Het bovenstaande staat te lezen in het verslag van de directeur der N.V. over het boekjaar 1 Januari 1949ultimo December 1949, welk verslag gistermiddag in de jaarlijk se algemene vergadering van aan deelhouders in Hotel .,De Burg" te Middelburg werd uitgebracht en goedgekeurd. In dit verslag werd voorts mede- fedeeld, dat de ontvangsten der lijn- iensten ten opzichte van 1948 na genoeg op hetzelfde niveau bleven. Het tramvervoer is in 1949 geheel Gedeputeerden wenden zich tot directie Rijks museum. inlichtingen gevraagd naar aanleiding van ernstige beschu ldiging. Het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland heeft in zijn giste ren te Middelburg gehouden verga- dering. aandacht geschonken aan de door mej. dr. Van IJsselsteyn te Haarlem uitgesproken beschuldi ging. dat de directie van het Rijks museum de wandtapijten uit de Sta tenzaal te Middelburg zou hebben verwaarloosd. Men besloot zich te wenden tot de museumdirectie om nadere inlichtin gen in te winnen,Overigens staat het' college enigszins gereserveerd tegenover deze beschuldiging, die men vooralsnog niet al té ernstig op neemt, temeer, daar nimmer is ge bleken. dat dè gobelins „mishandeld" zouden zy'n. De prijzen-van- dit pn- geëvenaarde levercraan- product - rijk aan vita mines A, B, C cn D - zijn aanzienlijk verlaagd. Flacon van ca. 200 gram I 1.65 „Familieverpakking" van ca. 500 gram (zéér voordelig) f 3.25 Dosering: \Jl. 3.tbteiepchjcj per dag, tenzij de ar tl'anders voorschrijft. Jeugd-E.H.B.O. te Hoedekens,kerke. Onder de jeugd van Hocdekensker- ke leeft een gezonde activiteit. Een uiting daarvan is de drukke corres pondentie. die de jongelui voeren met scholieren in Amerika en Zweden en het prentbriefkaarten-werk dat ze doen voor het Sanatorium in Da vos. Nu is daar wéér iets bijgekomen. Hoe- dekenskerke zal het eerste dorp zijn in Zeeland, dat een Jeugd-E.H.B.O. krijgt. Er zal een cursus worden gegeven in drie afdelingen namelijk een voor kinderen van 1012 jaar. een voor." 12 15 jaar en een voor 1518 jaar, De leerstof zal ontleend worden aan het boekje van de mijnarts Creighton uit Heerlen, welk boekje speciaal voor dit doel is uitgegeven. De cursus vangt aan op 19 Oct. a.s. en alle 32 schoolgaande kinderen zul len hem volgen. Voor de kinderen van 1012 jaar worden de algemene regels voor de gezondheidsduur behandeld, voor kin deren van 12 tot 15 jaar het leggen van eenvoudige verbanden by onge vallen en voor de kinderen van 15-1-18 jaar wordt de rest van de E.H.B.O.- cursus behandeld. Na afloop van de cursus wordt een examen afgenomen en kan een diplo ma worden verworven. De cursus wordt na schooltijd gege ven in de school door dc .wijkver pleegster- Zr. Driesprong. Het benodigde materiaal zal in de toekomst verstrekt worden door het Rode Kruis. De oesterteelt. De pannenleggers hebben het op dit ogenblik weer druis gekregen, nu de tyd is aangebroken om de pan nen al dan niet rijkelijk bedekt met oesterbroed. weer binnen te halen in de oesterputten. Dit werk onderwindt nog aleens vertraging door de slech te getijden, waardoor menig vcx'geef- se reis wordt ondernomen. Ook het zgn. bakkengoed overjarige oester- tjes die op het „Noorden" deze zo mer op de zeeften hebben gestaan, wordt thans weer in de putten ge bracht om te overwinteren. Ont stond er andere jaren reeds een le vendige handel in deze oesters, thans is daar nog niet veel van te bespeu ren. Het is te hopen dat dê kwekers hun met zoveel zorg gekweekt pro duct ook dit jaar weer tegen een lonende prijs kunnen afzetten. De aanslag op'de pannen, zo is alge meen de mening, is niet zo goed als vorig jaar, terwijl ook dc oëstertjes zelf niet zo groot zyn. Zeeuwse philatelisten te Vlissingen bijeen. Do Zeeuwse afdelingen van de In ternationale Vereniging Philatelica zullen op 19 October een gewestelijke vergadering houden in restaurant Dekker aan het Bellamypark te Vlis singen. Dc vergadering vangt te half acht aan en dc agenda vermeldt o.m. een begroetingswoord door een der- leden van het hoofdbestuur. Voorts zullen er de gebruikelijke philatelistische at tracties zijn. Winterfruit is mooi gekleurd In de Zeeuwse boomgaarden begint de rust weer te keren. Het drukke pluksel/,oen is practise!» afgelopen en het bevvaarfrnlt is voor een belangr ijk deel reeds naar de koelhuizen verhuisd. Ty'dens de bloei waren de voorspellingen omtrent de oogst soms vry pessimistisch, doch uiteindelijk is het zeer veel meegevallen. Zeker, de perenoogst is matig geweest, doch hier hebben de hoge pryzen het >veer goedgemaakt. Pootaardappelbewaarplaats te Oud-Vossemeer. Te Oud-Vossemeer is aanbesteed de bouw van een pootaardappelbewaar plaats voor de Coöperatie aldaar. In geschreven werd als volgt: Frans Burgers, St. Annaland f 13.800; J. Vos. Tholen f 13.680: W. Blaas, id. 13.700: J. v, Gorsel. id. f 15.100; A. Mulder. St. Maartensdijk i 14.450; Th. Hage, Oud-Vossemeer 14.185: H. v. Dijke. St. Annaland f 13.900; J. Nuts, Oud-Vossemeer f 14.000; Gebrs. van Driel. id. f 14.473; A. v. d. Maas. f 14.400. De begroting voor het werk was 13.538. Ondanks de weinige zon in het na jaar is het winterfruit mooi - ge kleurd. De' appels 'en. peren waren vroeger rijp dan andere jaren, zodat ook eerder met de pluk begonnen moest worden; Door de vele regenval is dit echter niet altyd even vlot gegaan. Vooral de Cox's moesten overeen lange periode geplukt wor den. Toch viel het wel mee en bet Sercentage val was niet hoog1. Op et ogenblik is men nog bezig met de Jonathan e'n de Golden Delicious en van de peren, de Comtessev.de- Paris. Daar het fruit door de vele regen grof en los gegroeid is,, worden van de houdbaarheid geen hoge'Ver wachtingen gekoesterd. De totale oogst van najaars- en winterappels zal in tegenstelling tot het zomerfruit niet slecht zijn. Ook de tot dusver bestede prijzen zijn niet bepaald laag te noemen. De sluiting van de Duitse en Belgische grenzen blykt niet van zeer grote in vloed op de prijzen te zyn. By de handel blijft een goede vraag naar bewaarfruit bestaan, waarby flinke prezen worden geboden. De berich ten dat per 1 Januari de Engelse markt weer geheel vrij komt sinds '39 werden £een appels meer naar dit land uitgevoerd zullen hieraan wellicht niet vreemd zyn. PEREN: WEINIG KILO'S. HOGE PRIJZEN. De perenoogst was, zoals gezegd, matig, doch door de doorlopende ex port werden hoge pryzen gemaakt. EXAMEN. De heer w. Duinker te Tholen slaagde dezer dagen aan de Univer siteit te Groninger, voor het prop. examen geneeskunde. Het eindresultaat voor de perenkwe kers zal daarom ook niet kwaad zijn. En de bramentelers mogen dit jaar helemaal niet mopperen. De prijzen aren zeer goed en vele partijtjes ingen voor rond 1 per kg. naar kreeg byv. de Goese vei- r leden aanvragen voor de fabrieken. In de eerste helft van September werden ook behoorlijke kwanta fruit verpakt, zij werden- goed betaald. On getwijfeld zal daarom steeds meer in die richting gezocht moeten wor den om het fruit tegen redelijke pry zen te kunnen ruimen. De veilingen te Goes en Krabbendijke experimen teerden dit met kleinverpakking, doosjes van 1 a 1% kg., welke ge middeld twintig cent per kg. op- brachten, zodat het materiaal en de arbeidskosten gedekt werden. Voor het koelen blijkt nog steeds een stijgende belangstelling te be staan. Zo ■MÉf M ling van haar le totaal vier mililoen kg., zodat nog niét aan de helft van de verzoeken kon worden voldaan. Intussen is de koelcapaciteit in Zeeland dezer da gen weer enigszins uitgebreid met het Krabbend ijkse koelhuis van 500 ton. DE FR UITZIEKTE? By de peren kwam dit jaar vrij vezel stenigheid voor, terwyl de ap pels, vooral de Cox's, vatbaar bleken voor kurkstip. Ook de Tortrix en de bladluis deden zich ditjaar weer felden. Er waren verschillende be- ryven waar 50 van de goudrei- netten door de Tortrix waren aange tast. Hoewel de bestrydingsresulta- ten nog slechts van één jaar bekend zijn, schijnt men door een tijdig ge bruik van Farathion. de Tortrix goed de baas te kunnen blijven. Klooi tussen dichter en volk. Kort na de bevrijding dienden zich in ons land zoveel literaire maand schriften en verzenbundels aan. dat door de bomen het bos nauwelijks was te zien. Hoog laaide de vlam. zo ijverig aangeblazen door begaafden, een beet je begaafden en in het geheel niet be gaafden, op om eensklaps, vrijwel zonder overgang in te schrompelen tot een zielig smeulend vuurtje, waar aan alleen de dichters* zelf zich kon den warmen. „De poëzie bevindt zich in een slob, vertelde één hunner. Ad D.en Besten, gisteravond zijn gehoor in het Schut tershof te Middelburg, waar.zes jon ge dichters, zich presenteerden, en op traden. dat meer weg.had van een vertwijfelde hartekr.eet „wji zijn er nog,schenk ons oen klankbodem" dan van' een statig literair soiréc. Den Besten ging er trouwens in zijn inleiding a priori van uit, dat Ne derland nog talentvolle jeugdige po ëten bezit- Zij krijgen echter steeds minder kans hun verzen in druk te zien verschijnen. De spreker weet dit in hoofdzaak aan de groeiende gees telijke vervlakking van ons volk en de fatale mentaliteit van vele uitge vers, die het maar al t.e zeer toe juichten, dat inwonderlijk korte tijd dc best-seller dc graad-meter van on ze cultuur werd en daarop geheel gingen speculeren. De jongeren, al dus Den Besten, verlangen niet dat voor hen ee.n ruim pad wordt ge baand; zij hebben aan een smal. paadje voldoende om voort te kunnen gaan. Somber voorspelde hij. dat de- kloof tussen dichter en volk zich nog zal verwijden. De eerste voelt zich teruggewezen naar een eiland waar hij zich gemak kelijk zal kunnen verliezen in steeds meer toegespitste monologen, die hij wellicht op den duur alleen zelf nog maar zal verstaan. Het moet overi gens voor deze zes jongeren een be vrediging zijn geweest, dat door de boekhandel van Benthem en Jutting georganiseerde bijeenkomst zéér goed bezocht was en dat vooral veel scho lieren zich onder hun gehoor hadden geschaard. Achtereenvolgens droegen J. W. Schulte, Northolt, een Rotter dammer met het. pseudoniem Berg man, H. J. van Tienhoven, de Zeeuw Hans Warren, de Nijmeegse predikant Jan Wit en Den Besten "uit eigen werk voor. En hoewel zich het bezwaar deeo gevoelen, dat niet iedere poëet een goed declamator is,'was het toch ver heugend te kunnen constateren, dat dit zestal inderdaad nog-iets te zeg gen had, ieder op een wijze, die cor respondeerde met eigen geaardheid en dat. hoewel desillusie en ontgoo cheling menig gedicht een wrange klank gaven, toch herhaaldelijk ook een ander geluid was le vernemen, een geluid. dat vaak wat schuchter getuigde van geloof in net leven en in de macht van het goede en het schone. Het was vooral deze laatste 'ervaring, welke de avond, zo geslaagd dééd Zijn: (Advertentie) fMsmtiMm ADVOCAAT Henryk Mierov/ski speelt ten bate van invalide Poolse oud-strijders. Woensdag - a.s. organiseert de Poolse Verentging van Oud-Strijders, Kring Vlissingen. in de Concert- cn Gehoorzaal té Middelburg een piano concert te geven doof de bekende Poolse pianist. Hendryk Mierówski. Het programma vermeldt werken o.a. van: Bach, Chopin, Mozart, en Schu mann. Mieröwski. die tijdens de oorlog in Engeland vertoefde en na dc oorlog verschillende landen., heeft bezocht, waaronder ook Australië; brengt thans een kort bezoek aan ons land. Het concert wordt gegeven ten ba te van .de invalide Poolse Oud-Stry- jdevs( .die in de strijd voorde vrijheid van zovele landen van Europa, o.a. óok voor Nederland, hun gezondheid hebben verloren en thans in een moei lijke positie verkeren. Watertoren Oostburg verlicht. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van de Oostburgse watertoren, zal deze toren, evenals het kantoorge bouw en de fontein, heden- en mor genavond feestelijk verlicht zijn. Ook gisteravond brandde deze verlichting reeds en leverde een sprookjesachtige aanblik op, waardoor zeer vele» kijkers werden getrokken. stopgezet en vrijwel alle trammate- riafen zijn verkocht. In afwachting van de uitslag der besprekingen, wel ke met de overheid inzake regeling der renteloze voorschotten wordt gevoerd, is de waardering der tram activa in de balans per ultimo 1949 op de oude voet gehandhaafd. In 1949 had de normale uitloting van obligaties plaats, terwyl de in 1945 door de tijdsomstandigheden niet ge houden loting werd ingehaald. Op 31 December j.l. bestond het wagenpark uit 23 autobussen, 22 vrachtauto's en éé*i personenauto. De autobussen legden 919.795 km. af, de vrachtauto's 289.873 km., de trams (goederenvervoer) 24.868 km. Per tram werden 8.139.579 kg. vervoerd, per vrachtauto 40.092.856 kg., ter wyl 630.257 reizigers per autobus werden vervoerd. Eind December wa ren in dienst der maatschappij 94 Ïersonen, alsmede 14 stationsagen- en. FINANCIËLE RESULTATEN. Op de balans per uit. December 1949, welke in debet en credit een totaal aangeeft van 4.334.347.84, staat een saldo verlies ad 82.485,16. Gebouwen en terreinen staan geno teerd voor 62.629,23. de bouwreke- ning lijn BreskensMaldeghem en Irin OostburgCadzand voor 701.084,78, dc bouwrekening lijn BreskensGroedeSluis met zijly- nen voor 2.076.346,34,, het rollend materieel (voor zover niet ten laste van de bouwrekening) voor 41.044,11, de autobussen voor f 99.550 en dc vrachtauto's voor 6700. Te vorde»-en wegens oorlogschade is een bedrag van 150.000, wegens kosteloos vervoer Duitse „weer macht" f 290.633.87 cn wegens bedry'fsschade door stopzetting Van rijf 160.000. Het aandelen kapitaal bedroeg op 31 Dec. 1949 het 450.000. De tramdienst had over 1949 een verliessaldo groot 118.600,17, de autobussendienst een winstsaldo ad 93.893,62, de vrachtautodienst een winstsaldo ad 2.684,.62. In de te Middelburg gehouden vergadering worden de jaarstukken goedgekeurd en werd de periodiek aftredende president-commissaris, de heer J. Mijs, .herkozen. Ontplofte gelukkig niet. Vrijdagmorgen te half zeven werd een myn gesignaleerd op de rede van Vlissingen ter hoogte van de Buiten haven. Met de ebstroom trok deze mijn naar jtet Westen en kwam te recht tussen do steigerpalen van het roeicrslioo.fd te Vlissingen. Waar do loodsboten gemeerd liggen. Daar heeft de mijn ongeveer een kwartier op do golven gehotst, en gebotst tegen do palen zonder tot ontploffing to ko men. De ijlings gewaarschuwde mU»- opruimlngsdienst heeft hot projecttal om acht uur weggehaald cn direct gedemonteerd. Wachtmeester Rijkspolitie staat in Middelburg terecht. HIJ ZOIJ SCHULDIG ZIJN AAN DOOD VAN TWEE T HOLE NAREN Na lange tyd za! de Bijzondere Strafkamer van de Middelburgse Ar rondissementsrechtbank weer eens zitting houden. Vrijdag a.s. zal on dermeer een wachtmeester le lil. der Rijkspolitie terecht staan onder be sehuldiging last te hebben gegeven twee bewoners van het eiland Tho len, die door ;le S.Ö. werden gezooht, te arresteren en deze mensen te heb ben overgeleverd aan de Sicherhetts- dlenst, welk feit de dood van beiden ten gevolge zou hebben gehad. Het handelt hier om zekere Leen- dert Bekkens uit Papendrecht, die in 1944 groepscommandant op Tholen was. De goede vaderlanders, die vol gens de dagvaarding zijn slachtof fers zijn geworden, waren Jacob van Hage uit St. Maartensdijk en Jacob Everaers uit Tholen'. Voorts staan terecht de 46-jarige krantenbezorger C. J. Venema uit Souburg (thans in de Britse zóne van W.-Duitsland). die vrijwillig in dienst zou zijn getreden van de O.T. en als bewaker van Nederlands gevangenen in het O.T.-strafkamp te Souburg zou zijn opgetreden, de 26-jarige J. J. Ridderhof, zortder beroep, te. Schie dam, die zou zijn toegetreden tot de Landstorm Nederland en de 37-jarl- ge arbeider F. Bonne te Clinge, die in 1943 in België in dienst van. de Germaanse SS ging. Tenslotte wordt de zaak behandeld tegen Cornells Antonius Blomjous, die in 1949 word veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf wegens het treden in vreemde krijgsdienst en die tegen dit vonnis in verzet is gekomen, daar volgens zyn verklaring de dagvaarding van dit vonnis zijn broer Amoldus Cor nells Antonius Blomjous betrof. Zeven duplex-woningen Yoor gedemobiliseerden te Vlissingen. Aan de gemeente Vlissingen is nog een extra-toewijzing van 7 duplex- woningen verstrekt, welke bestemd zijn vooi' de huisvesting van gede mobiliseerden. Gelet op de reeds vroeger toegestane 14 duplex-wonin gen, zal dus binnenkort kunnen wor den overgegaan tot de bouw van 21 duplex-woningen, waarin dus 42 ge zinnen van gedemobiliseerden huis vesting zullen verkrygen. Deze duplex-woningen zullen, naar wy vernemen, evenals de andore 14, gebouwd worden door de Woning bouwvereniging „Gemeenschappelijk Belang".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2