Goed seizoen voor Valkenburg JIMMY BROWN, sportheld no. 1 LEZERS SCHRIJVEN NIEUWE BOEKEN Interview met burgemeester Hens /kreoflavon DE DOODSHOOFDVLINDERS VLOGEN OVER ONS LAND SA NATODEN Het Zenutusterllende Voedsel 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 OCTOBER 1060 Een roulette of niet? (Van onze speciale verslaggever). VALKENBURG, October Wie In deze herfstdagen door het Geuldal reist, komt meer dan ooit onder de bekoring van dit schitterende, schier on-Xederlandse golvende heuvellandschap. Wazig© neveldampen omhullen reeds de beboste heuvelruggen, het roomgeel der mergelgroe ven steekt scherp af tegen de blauwgrijze wolkenbanken, die laag over de lieflijke dalen en de ruisende heldere beekjes scheren en de grotten, vele in getal, lijken nog geheimzinnig er dan ooit tevoren. De unieke bezienswaardigheden van Valkenburg verschijnen voor u. wan neer u ze al van vroeger kende, in een ander licht. Hoe heelt Valkenburg dit seizoen geboerd? In het oude Raadhuis aan de Grote Straat, dat met een valk gekroond is, ontving ons Valkenburgs Burgerva der. de heer P. A. Hens, in zijn uiter mate sobere werkkamer, die men langs kale trappen en allerlei portaaltjes be reikt. Deze grijze, zeer gesoigneerde gentleman is ee.i vakburgemeester, die, op de Gemeentesecretarieën van Roer mond en Heerlen begonnen, nu al 33 jaar het burgemeestersambt met ere bekleedt. Valkenburg heeft dit jaar volgens de heer Hens, die ambtshalve voorzitter der Vereniging voor Vreemdelingen verkeer is en de heer J. Crolla, de di recteur van de V.V.V. bevestigde dit ons. een best seizoen gehad. Veel Nederlanders en Belgen, maar minder Fransen en Engelsen. Van Duitsers is uiteraard nog geen sprake De grensbarrières en de deviezenmoei- lijkheden vormen daarvoor naast psy chologische factoren een beletsel. Over de toekomst van Valkenburg Is burgemeester Hens optimistisch ge stemd, tenzij andermaal een oorlog ons zou overvallenDe prima hotels. waarin de schaapjes wel geschoren maar niet geknipt worden, ontvangen gasten, die er veelal generaties komen. De prijzen zullen, wanneer de Euro pese betalingsunie werkelijkheid wordt en evenals vroeger de concurrentie met andere vacantieoorden intreedt, lager moeten worden, omdat de auto gelegenheid biedt tot verkeer naar el ders. Maar de goede Hollandse keuken en de spreekwoordelijke zindelijkheid zijn zaken, waaraan velen terecht grote waarde hechten. ROULETTE OF NIET. Een penibele vraag is deze, of Val kenburg aan zijn vele overige attrac ties ook de roulette dient toe te voe gen. Wij hebben dit probleem, dat voor onze Noordzee-badplaatsen wellicht van beslissende betekenis voor hun toekomst is. met verschillende voor aanstaande figuren en ook met burge meester Hens besproken. Reeds ver schijnen weer advertenties in de plaat selijke pers. waarin gratis taxi-ritten naar Spa worden aangeboden met de klaarblijkelijke bedoeling, om de Ne derlandse vacantiegangers tot het spe len in het Casino aldaar te bewegen. Hoewel de levensstandaard in Belgie zeer hoog is en het leven voor de Ne derlanders ginds over de grens peper duur, willen sommigen zo redeneert men graag de kans wagen die dure „frenskes" in de wacht te slepen aan de roulette. Vijftien ;aar geleden, toen de rollen omgekeerd waren, reden volle bussen met Nederlanders elke middag en avond naar Chaudefontaine, Remau- Advertentie) feïen verkoudheid^ BUISJE Ó20 TABLETTEN 75 CENT champs. Spa. Luik en Verviers, om in officiële en clandestiene speelgelegen- heden met de toen zo goedkope fran ken te gokken. Burgemeester en Wethouders gelo ven, dat het vraagstuk nog niet actu eel is en willen zich, aldus de heer Hens, nog hun standpunt reserveren. Wanneer in het Wecten een nieuwe drang op de Regering uitgeoefend zal worden, om onder scherpe controle de roulette toe te laten, dan zou men ook Valkenburg kunnen inschakelen. Per soonlijk is de burgemeester er huive rig voor, dat zijn Gemeentenaren hun moeilijk verdiende geld zouden ver gokken. En het bezoek van Amerika nen aan de grote dodenakker Margra ten is niet zo groot, dat men het voor hen zou moeten doen. Wij kregen de indruk elders ons licht opstekend, dat het de middenstand niet onwelkom zou wezen, wanneer ook Valkenburg een onder streng toezichtstaand Casino zou krijgen. Heel wat positiever liet de heer lens zich uit ten aanzien van de dreigende beperking van de Zondagsverkoop krachtens de aanhangige nieuwe win kelsluitingswet. De middenstand in Valkenburg kan zijn matten dan wel oprollen, want een groot deel moet het juist hebben van het dagjesbezoek op Zondagen. TOURINGCAR-STRIJD. Dit vacantieseizoen was nauw ver bonden aan het begrip „Lieftirick". Het vreemdelingenverkeer ly'dt stferk onder de toenemende verarming-en gedwongén versobering. De vette ja ren van vlak na de oorlóg zijn defini tief 'voorbij. Dit hebben oók dè vele touringcar-ondernemingen in Valken burg ondervonden, die vroeger gouden zaken maakten met hun tochten naar België. Luxemburg en Duitsland, waaraan Valkenburg -immers schier grenst. Dit jaar is bij het dunner worden der spoeling een hevige tarieven strijd tussen de grotere en kleinere ónderne mingen ontbrand, zulks zeer ten voor dele der toeristen, die, als zij uit bun ogen keken, voor zeer billijke prijs een dagtrip naar Brussel of Luxemburg konden maken. Terecht heeft de Rijks verkeersinspectie zich met deze tarie- venstrijd niet ingelaten, hoewel op veelal unfaire wijze gepoogd is haar daarin te betrekken. Want het merk waardige feit deed zich voor, dat de kleinste en goedkoopste ondernemin gen met prima materiaal reden en Uit nemende service gaven, soms beter dan de grotere, waarvan sommige lei ders zich in de oorlogsjaren ernstig misdragen hebben! (Nadruk verboden) Hebt Gij ook al rbeumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker"# Kloosterbalsem, waarvan de genees- krachtige bestanddelen diep in de weef sels doordringen, voelt U, hoe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker'# Kloosterbalsem: „Geen goud zo goed". 1. Jimmy Brown zat vrij mistroostig voor zich uit te kijken. Een paar domme dienders hadden hem een tijd geleden wegens landloperij naar Ar- tis overgebracht, waar men hem in 't apenhok had opgesloten. Hij verveelde zich daar met recht een aap en als hij niet toevalligerwijze een beetje verloofd was geraakt met Dina, een niet on knappe chimpansée, had hij daar de boel al lang- kort en klein geslagen. Bezoekers uit Frankrijk De herfst is er weer. Onder de kastanjes (indien ze voor de Jeugd onbereikbaar zjjn) liggen de opengesprongen vruchten, groen, wit en glanzend roodbruin. De rijpe noten werden reeds hardhandig naar omlaag geknuppeld uit de trotse notelaars, waaraan ze in trossen bijeen hingen. i Vaar in Nederland mosselen qevanqen worden TREINTU D—BOOTTIJD Het komt herhaaldelijk voor, dat de bus Stad-Station te Vlissingen vertraging ondervindt, doordat de Keersluisbrug opengedraaid is. Hier door worden de reizigers naar Bel gië soms erg gedupeerd, daar zij dan drie uur moeten wachten op de vol gende aansluiting. Nu bestaat er wel een regeling, dat de Keersluisbrug niet mag worden opengedraaid, wan neer er treinen vertrekken. Ik vraag mij af, of deze regeling ook niet zou kunnen worden ingevoerd voor de voornaamste bootverbindingen of wordt het reizigersverkeer naar Zeeuwsch-Vlaanderen en België soms van ondergeschikt belang ge acht? Passagier. NOGMAALS: DE WOONRUIMTE VERDELING TE ARNEMUIDEN. Na het schreven van de heer Buys zou ik gaarne gelegenheid hebben voor een wederwoord. Ik ben wel de gelijk op de hoogte van de situatie der woonruimte, daar behoef ik geen urenlange vergaderingen voor by te wonen. Een onderzoek werd ingesteld bg 70 woning-zoekenden en ik weet dus heel goed, hoe er gewoond werd en nog wordtEen ieder weet, dat de commissie dit nog nooit heeft ge daan. Wat de gezinnen van de com missie-leden betreft: zij alleen zaten toevallig erg moeilyk en de niet- commissieleden goed. En dan. komt de heer Buys nog met de veront schuldiging, dat een van hen zyn huur niet zou kunnen betalen voor een nieuwe woning. Waarom pleit de secretaris alleen voor de commissie leden? Ik heb mfl persoonlyk met deze mensen in verbinding gesteld, maar over de huur werd niet gespro ken. Als hier de woningen redelijk waren verdeeld, zouden ik en andere woningzoekenden geen aanmerkin gen hebben gemaakt over de oplos sing van dit penibele vraagstuk. In de woonruimte-commissie moet men met open vizier werken. Als de heer Buys mijn naam wil weten, dan had hy beter notitie moe ten nemen van myn schrijven aan de commissie, waarin ik myn bezwaren heb uiteengezet! Maar waar zijn de ze brieven gebleven U schryft wel hoe het niet moet, maar doet U ons nu eens het genoegen en laat U eens zien hoe het dan wel moet. Abonné. (Van Redactiewege bekort). DIERENBESCHERMING. Reeds weken aan een stuk staat er een wit paard aan de „Kom" te Vlissingen dagen en zeker iedere nacht in weer en wind aan een stuk touw vastgebonden. Mensen uit de buurt heb ben reeds uiting gegeven aan hun ergernis en, ondergetekende heeft er zelfs melding van gemaakt aan de Inspecteur van de Dierenbescher ming. Blykbaar kan hier niet wor den ingegrepen. De houders van de ze dieren (want er staan er nog meer) zeggen, dat deze daar best tegen kunnen. laar wie zegt dat? De paarden zelf Neen, als de dieren konden spre ken, zouden ze zeggen: Zo moeten jullie er maar eens een paar nachten neer zetten. Het is misschien geen dierenmishandeling, maar dan toch wèl een marteling. En het is te- ho pen, dat er spoedig een einde aan komt. Dan zou ik nog gaarne de mensen, die in het bezit zijn van een dier, hetzy hond of kat. willen aanraden: jaagt deze niet het bos in; „Waar moeten de beesten naar toe in deze tyd" Het is mooi lid tc zijn van de Die renbescherming, maar nog beter is, op te komen voor de dieren. Ze zul len er U dankbaar voor zyn. O. HELI .INGA. Lid Dierenbescherming. Arbeidstraat 7, Vlissingen. RUSTHUIZEN UI. Ik was intens blij, dat mijn stukje niet door een moeder, maar door een vader werd tegengesproken (P.Z.C. dd. 10—10—50). Een vader doet immers als hij bij zijn kinderen gaat inwonen helemaal niets (hij hakt misschien eens een houtje, haalt kolen of doet een bood schap). Hij kijkt eens naar de lucht, gaat een straatje om. rookt zijn pijpje enz. Maar wat doet zijn vrouw,in het gezin van haar kinderen? De afwas en aardappelen schillen, met de kih- deren spelen en naaien en tegelijker tijd zich overal mee bemoeien („Dat moet je zo doen. daar moet je niéts aan geven en dit deed ik heel anderé; je lijkt wel gek om dat mens in je huis te halen" enz. enz.) Allemaal van die kleine voetangeltjes en klemmen, die juist zo funest kunnen werken. Heus, moeder heeft haar tijd gehad; Haar komt ook de rust toe en daar- blijf ik er bij. dat het beter js, wayneer de ouders bij naderende inva liditeit in een rusthuis gaan. Dan breekt men zelf niet af, wat'in de loop der jaren tussen ouders en kin deren is ontstaan. EEN MOEDER. DIERENDAG. Bij zonsondergang moest ik vorige week in een geheel leeg gebouw te Breskens zijn. Van het ene raam naar het andere vloog een spreeuw, die er niet uit kon en reeds tekenen van vermoeidheid begon te tonen. Het was voor mij daarom gemakkelijk de vogel te grijpen en tot mijn grote vpi; doening kon ik dè spreeuw zijn vrij heid hergaven. Thuiskomend las ik in uw blad onder het kopje „Vandaag", dat het dierendag was. DIERENVRIEND. NOODWET DREES Tot wie moeten zy zich wenden die niet weten of zy in aanmerking komen voor „Noodwet Drees". Ik dacht dat het nu ook was voor ho gere inkomens d.w.z. voor 2000 per jaAr, voor alleen wonende men sen. Daar ieder loonsverhoging ont vangt (ep zeer terëèht) moeten zQ die van een vast inkomen leven het doen met hetgeen zy vóór 1940, had den. Ik bedoel hen die het van huur opbrengst van huizen of van effec ten hebben ep geen' rentetrekkers zyn door zegels plakken. U zult my genoegen doen door uw advies in deze te geven aan mö en myn lotge noten want alleen zal ik in dit ge val niet zyn. Een trouwe lezeres van de P.Z.Ö. Antwoord: U kunt zich wenden tot de gemeentelijke Dienst voor So ciale Zaken in uw woonplaats. Red- P.Z.Ct. Het vroege fruit is geruimd en in de boomgaarden leggen ruggen van rode sterappels de laatste hand aan hun toilet. Het wekt onze bewonde ring, hoe ze de weinige zonnestralen weten te benutten om hun koontjes een nog vuriger kleur -te doen ver krijgen. Bietenwagens rijden volgetast door de dorpen en de rooimachines (voor zover de natte bodem het toelaat) werpen de winteraardappelen by stralen uit de vruchtbare aarde.- Mannen en vrouwen buigen zich diep achter de ronkende machines en vullen yverig de manden en zakken. Hun yverige handen graaien door de geurende bodem en nooit scheen de mens dichterby de aarde, waaruit zijn oorsprong is en waartoe hy zal moeten wederkeren. Wroetend in de vertrouwde zwarte substantie zit h y opeens even stil, bij het zien van 'n geweldige glanzend- bruine vlinderpop, die bij de aanra king van zyn handen bewoog of slaakt z ij een nauwbedwongen gil by het aanschouwen van een vingerdik ke rups, die zich kronkelt met mach tige slagen, een beest, dat zelfs een man de griezels op zyn lyf kan jagen. IMPONEREND Overdreven Dan is er nooit iemand aan uw huisdeur verschenen met zo'n rups of hééft het öaarby behorende verhaal jeuren en kleuren horen vertellen. Zelfs, durft Zwerfmans veronderstel len. dat u dan nimmer de rupsen in hun imponerende grootte onder uw ogen hebt gehad. Zwerfmans was meer dan éénmaal ln de gelegenheid met deze speciaal veel in Zeeuwse aardappelakkers voorkomende rupsen kennis te ma ken en hy kan u verzekeren, dat ze indruk maken op. hun vinders. Ze danken het leven aan een even imposante vlinder, die haar eieren legt op aardappelloof, maar... dit steeds doet, wanneer het zonlicht is verdwenen. Het is een nachtvlinder, die bovendien niet eens echt inlands kan worden genoemd, omdat hy slechts by gunstige wind op warme zomeravonden komt overvliegen uit Zuidelyker streken- De rupsen eten zich (zonder veel schade aan te richten) dik aan het loof en begraven zich daarna in de aarde. Daaruit worden ze nu als pop of als zich daartoe voorbereidende rups, gelyktydig met de aardappelen omhooggewerkt. GRIEZELIG Griezelig en geheimzinnig is dit in sect in zyn levencyclus. Want... èn de rups, èn de pop èn de vlinder zyn in staat geluid voort te brengen, hoorbaar voor het menselyk oor en geheel onverwacht voor hem, die van deze feiten niet op de hoogte is. Zwerfmans heeft de vlinder en de pop hun fyne geluiden horen maken en wacht nu op het moment, dat ook de pop zyn kunsten eens zal verto nen. Men kan niet alles opeens bele ven; de natuur geeft haar geheimen niet klakkeloos pry's. Neen, Zwerfmans mag dit Jaar niet mopperen over zyn vorderingen in de kennis van dit dier, dat de naam Doodskopvlinder (Acherontia atropos) draagt en tevens onze grootste vlinder is. Hy zag een rups, die maar eventjes 12% cm mat in ontspannen toestand, dus noch ineengekrompen, noch tot zyn grootste lengte uitgestrekt. De brenger raakte het monster niet aan en beroerde het slechts met een stok je, zoveel respect had hy voor de krachtige spiermassa en de bijbeho rende sterke kaken. INSMEREN Voor het dier de aarde inkruipt om zich te gaan verpoppen, smeert het zich in met siym. 't Is niet ieder gegeven dat met eigen ogen te zien, maar onze goeiige dikkerd maakte ditmaal een uitzondering en demon streerde, hoe dat in z(jn werk gaat. Tevens liet hy even zyn rupsen„stem" horen, een knisterend geluid (van de kaken?), dat in dit geval op» geen enkele wyze door wryving tegen het een of andere voorwerp kon zyn ver oorzaakt. Enkele dagen daarna lag de pop in de ruimte, die de rups rond zich in de aarde slaat, de rupshuid lag er naast en de pop was nog slechts ge- deeltelyk (alleen achter-ruggedeelte) getooid met de fraai bruine kleür, die ons van vlinderpoppen zo bekend is. De rest was nog bleekgeel, een aardige demonstratie van het lang zaam uitkleuren van zo'n pop. De vlinder, die er uit moet ver- schynen, zal een vleugelwijdte heb ben van ongeveer 13-14 cm; hy zal bruin van kleur zyn, een bruin met de warme tinten van een Oosters ta- pyt en evenzo doorspekt met lichte vlekkenfiguren. Er zal een doodskop achtige vlek prijken op dé rugzyde van het borststuk (daarnaar ontving de vlinder zyn naam) en misschien zal hij by aanraken zijn kunst verto nen en een piepend geluid laten ho ren. BIJ DE BIJEN De vlinders zijn nogal eens in bijen korven aangetroffen; aangelokt dóór de zoete honinggeur wagen ze zich (by niet te klein vlieggat) binnen en worden dan subiet door de byen afge maakt. Daar ze het grote ïyk niet naar buiten kunnen werken, zyn ze gedwongen het te balsemen door het met voorwas te overdekken. De aanleiding tot dit artikel wis het ontvangen van een afbeelding van de rups, getekend door een leier esje van onze krant. Sindsdien ontving Zwerfmans nóg een rups, een vlinder en enige pop pen- Zodat dit jaar voor de vlinders (hoe bestaat het) een gunstig jaar schynt te zyn geweest om (uit Frankryk?) tot ons over te vliegen, 't Zal me niet verwonderen, als blykt, dat meerdere landarbeiders dit jaar met rupsen en poppen van de Doodskopvlinder hebben kennis gemaakt. Naast de geelgekleurde rupsen (met blauwe en groene zij- strepen) komt ook een grauwbruine vorm voor met een rugstreep achter de kop en twee grote witte vlekken op de eerste ringen. Mocht men zodanige exemplarén hebben aangetroffen, dan houdt Zwerfmans zich aanbevolen voor meldingen. Men kweekt ze ln een bloempot of sigarenkistje met wat aarde, die liefst niet geheel mag uitdrogen. Barend Zwerfmans (Advertentie) Schatten van Gezondheid tal U rich vergaren door Sana- togen enigen tijd regelmatig te gebruiken en zo Uw spieren, bloed en zenuwen te voorzien van precies dat wat zij nodig hebben. Romantische Gooise landhuisbouw. „Het bouwen van landhuizen", naar werken van Jan Rebel door A. van Vliet. Uitgave H. Meu- lenhoff, Amsterdam. De schryver medewerker van het architectenbureau Jan Rebel be spreekt in het kort verschillende door Jan Rebel ontworpen landhui zen aan de hand van plattegronden en foto's. Begonnen wordt met het ontwerp voor de bouw van een land huis door deze bouwmeester (1917), terwyl besloten wordt met de ont werpen voor enkele interieurverbou wingen en de ontwerpen van een tweetal landhuisjes daterende van de laatste tyd. Opmèrkelyk is het dat deze laatste projecten wel de klein ste zijn (500 m^) die men in dit werk aantreft. Over het algemeen worden ontwerpen onder de loupe genomen, die een schril contrast vormen met de hedendaagse sobere, aan banden gelegde bouwwijze. Zo laten de inte rieurfoto's, die een grote plaats in dit boek innemen, zelfs een bykeuken zien, waarvan de vloer bedekt Is met Perzische tapijten! Men kan dan ook watertanden by het aanschouwen van de talryke kostbare interieurs, kennelyk daterende uit een tijd van grotere welvaart, dan wy thans be leven. De styl van Jan Rebel is niet van romantiek ontbloot, en is zelfs één en al romantiek. Dit is niet te ver wonderen, als men weet, dat Rebel palet en penseel graag hanteert en zich bovendien sterk tot de muziek aangetrokken voelt. By de ontwerpen treffen wij de meest grillige grondplannen aan met de daarby behorende wonderlijke dakvormen. Inderdaad is het juist in het voorwoord neergeschreven: Jan Rebel heeft zich niet aan vreemde modestrorningen op architectuurge bied bezondigd. Hy is zichzelf geble ven. Hoewel hn geen slaafse navolger Is van een uitgesproken styl, wil dit nog niet zeggen, dat hy een uitgesproken eigen styl gevormd heeft. Daar spe len byv. de zolderingen van niper- en kinderbinten een te grote rol voor. Hy heeft veel oude motieven gebruikt zonder dat deze tot een eigen vorm geving konden komen. Met de woorden „Romantische Gooise landhuisbouw" is de styl van Jan Rebel dan ook wel het juist ge typeerd. Het fraaie, op kunstdrukpapier Rups van de doodskop vlinder (Acherontia atropos) op tweederde van de ware grootte. Afbeelding naar een tekening van Nel van Kamer. uitgevoerde boek is verlucht met tal rijke zeer goed geslaagde foto's van exterieurs en interieurs. Jammer dat het tekenwerk over het algemeen dor en droog is uitgevallen, terwyl de gebruikte afkortingen voor de divér- se bestemmingen van de vertrekken vreemd aandoen. Voor de liefhebbers van romantische landhuisbouw en zy die daarmee ken nis willen maken eon waardevol be zit. „Een wereld door het micros coop onthuld" C. van Duin Jr. Uitgave Gebr. Zomer en Keu ring, Wageningen. De stofband van dit boekje toont een griezelig beest én een fraai rozet. Daarmee is wel goed uitgebeeld, dat de wereld, die het microscoop ont hult, tegelykertijd veel griezeligs'be vat én veel schoons. Aan de hónd van ruim honderd micro-fotO's leidt de schrijver ons die wereld binnen.' Wie zelf geen microscoop bezit, maar be langstelling koestert voor het nietige zal hierin iets van zyn gading kunnen vinden. De behandelde onderwerpen liggen op gevarieerd terrein, grepen uit een oneindige hoeveelheid niate- riaal. Het lettertype is wat kleih' en de styl kon wat levendiger, vooral óm dat het boekje voor leken is gesclire- ven. caf) „Twee Kampen", door Philip Gibbs. Uitgave II. D. Tjéenk Willink en Zn. N.V.. Haarlem. Philip Gibbs. bij ons vooral bekend als de auteur van de triologie Het grote schaakspel", enz. heeft 'met ..Twee Kampen" een roman geschre ven, die een voor deze tyd zeer be langrijk probleem behandelt: de tot standkoming van een politieke 'vrede als noodzakelijk element in de verde diging tegen het opdringende commu nisme. In dit boek zien we dit ..ide aal" als achtergrond voor een boeiend verhaal, waarin twee Engelse families zyn betrokken: die van de populaire, wijze staatsman Lord Bramley en die van de oud-spoorwegarbeider, nu La gerhuislid voor Labour. Inchbold. een eveneens sympathieke en vaak levens wijze figuur. Het zijn de kinderen van deze politici, die dit verhaal zijmgrote bewogenheid geven, vooral dankzij de boeiende wijze, waarop Gibbs deze Engelse jongelieden en hun problemen van 1950 ten tonele voert. Een knap boek. dat door M. J. E. H. van Halehof goed werd vertaald. Verschenen: bij Uitg. My. J. B. W.olter» N.V: te Groningen in The Young People's Library: The two Cadets b'ij Jan Scott, adapted and annoted by F. Osserfdorp, South Country Secrets by "Euphen" and „Klaxton". adapted and annoted by H. Tromp. The Stolen Jewels by Virginia Pye. adapted and annotated by M. J. C. BUchli. Read Translate by J. P. Ver- heule en H. de Lange, bijUltg. My. J. B. v. Goor Zn. N.V., 's-Gravenhage. Nieuwe Vertaalstof Engels—Nederlands met aantekeningen bestemd voor candi- daten voor de practykexamens, door J. M. C. Juursema.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 8