Het „wonder van de land verdeling" in Calabrie Grote ellende der holbewoners DE RATTENBESTRIJDING PRIJSST0P ALS BESCHERMING TEGEN CONCURRENTIE? 4j)i£ ons Ojptcfuxp Kleuterschole Op 'f Matje VRIJDAG 13 OCTOBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tocht door de armste streek van Europa. (Van onze correspondent) ROME, October Toen ongeveer 10 maanden geleden minister-presi dent De Gasperi verontrust door de wederrechtelijke toeeigening van land door Galabresische dagloners en halfpachters, een bezoek bracht aan de hongergebieden op de Hoogvlakte van Sila om zich ter plaatse van de on voorstelbare ellende der daar levende holbewoners" te overtuigen, besloot hy de ongelukkigen te hulp te komen door uitvaardiging van een onteige ningsdecreet ten koste der grootgrondbezitters. De Persmensen die de mi nister-president vergezelden troffen in lage, donkere, bouwvallige en on gelooflik vervuilde hutten families aan van acht, twaalf en meer personen en dikwijls woonden zelfs enige families samen in een hut. De mensen waren ondervoed en sommigen stierven een langzame hongeraood. Overal heerste tubercu- loze en andere ziekten. De sterfte cijfers waren schrikwekkend hoog. In de meeste dorpen, die noch aan het spoorweg-, noch aan het we gennet aangesloten waren, ontbra ken de primitiefste hygiënische in richtingen. Er was maar weinig wa ter, geen afvalputten, geen apotheek, geen vroedvrouw, geen onderwijzer en niet eens een kerkhof! En 90% van de bevolking was analphabeet. Al leen al het feit, dat vier grootgrond bezitters samen 240.000 hectaren land bezaten, die slechts gedeeltelijk be bouwd waren, geeft een beeld van de onhoudbare sociale toestanden. Na tuurlijk ontvouwden de communisti sche propagandisten onder in lompen gehulde landproletariërs een sterke revolutionnaire werkzaamheid en stookten ze op, om de landgoederen der grootgrondbezitters met geweld in hun bezit te nemen. In talrijke dorpen, waar de opstandige boeren Dezer dagen heeft de Italiaan se Minister van Landbouw, Segni, op de Sila-Hoogvlakte, het achterlijkste Latifunda-ge- bied van Calabrië, onder 400 landloze boerenfamilies grond en bodem verdeeld, die de Staat de grootgrondbezitters afgeno men had. Dit is het eerste landverdelingsexperiment van een niet-communistische Rege ring op democratische basis. met rode vaandels en bewapend met geweren erop uit getrokken waren, om het grootgrondbezit te onteige nen, kwam het tot bloedige botsingen met de Carabinieri, zodat er drin gend iets gedaan moest worden. „Morgen kan het al te laat zijn. De regering moet direct ingrijpen. Met het oog op de onhoudbare toestan den betekent verder aarzelen een verscherping van de toestand". Zo luidden de koppen in de burgerlijke pers. STAP VOOR STAP Hoewel in de Italiaanse Grondwet een vooruitstrevende landbouwpoli tiek voorgeschreven wordt, aarzelde de regering eerst gedeeltelijk om technische, gedeeltelijk om politieke redenen, om deze maatregelen uit te voeren. Men zag in Rome wel in, dat de verdeling van de latifunda en de bevordering van de dagloners tot de klasse der bezittende boeren, niet een voudig door een pennestreek tot stand was te brengen. Hiervoor waren hui zen en hofsteden voor de nieuwe boe renfamilies. schuren voor het vee en landbouwwerktuigen ter bewerking van de velden nodig. In het bijzonder zag men in, dat hiervoor geweldige financiële middelen vereist zouden zijn. daar men niet volgens commu nistisch voorbeeld de grootgrondbe zitters zonder schadevergoeding kon onteigenen, maar de bestaande wet ten over het particuliere eigendom moest respecteren en volgens streng democratische principes moest optre den. Het was in één woord het eerste burgerlijke landonteigenings- experiment en de regering besloot voorlopig stap voor stap te werk te gaan. Het is kenmerkend,, dat, toen ae plannen der regering" langzamer hand begonnen te rijpen, niet alleen de grootgrondbezitters, die hun be langen en privileges wilden redden, tegen de nieuwe landbouwpolitiek storm liepen, doch ook de communis ten, die in hun pers, bij openbare be togingen en in het parlement de „reactionnaire manoeuvres" becriti- seerden en zoveel mogelijk trachtten te saboteren. Onder het parool „het land voor de boeren" verkondigde de regering 't ,,project-Ségni", dat de volgende punten omvat: Van de grote en middelgrote landgoederen moeten 400.000 hectaren tegen redelijke ver goeding afgestaan en onder bezit- tingsloze boeren en landarbeiders ver deeld worden. Door déze maatregel- worden ongeveer 8.000 grondbezitters fetröffen en bet afgestane land komt en goéde aan meer dan een kwart millioen boerènfamilies. Voor de uit voering, die over een periode van 10 jaar verdeeld wordt, stelt de Staat rond 500 milliard Lire ter beschik king. TEVREDENHEID EN GELUK DER ARME BOEREN De toewijzing, die inmiddels ge schied is, had plaats, in het trooste loze Sila-dorp Santé Severina, dat op een kale, van water en plantengroei geheel verstoken heuvel ligt. De 400 boerenfamilies, die ieder 3 a 4 hecta ren grond kregen, werden zo onpar tijdig mogelijk door het lot aangewe zen. Zij .konden hun stukken land op grond van contracten, die hun dooi de Minister van Landbouw overhan-1 digd werden, onmiddellijk in be zit nemen; ook werd hun in ieder op zicht ondersteuning beloofd bjj ae bebouwing en verbetering van hun frond van de zijde der speciaal voor it doel opgerichte officiële hulpor ganisatie. De landverdeling geschied de zonder fanfares, zonder politieke toespraken en luidsprekers. Doch men zag voor het eerst op de afgetobde door armoede en eUende getekende gezichten der boeren een murfukkihg j van diepe tevredenheid én eert glans j van onbegrijpelijk geluk. Sinds eeuwen waren ze de onderdrukte I knechten van de grote heren in Ro- me en Napels, de zich nooit om hun lot bekommerd hadden. Ze werden zonder enige bescherming uitgebuit. Ook deStaat had ze vergeten, dip- j zelfde Staat, die in Afrika prachtige wegen aanlegde en in de. Libysche 1 Woestijn modelsteden met moderne, kostbare irrigatie-installaties bouwde. Alleen de communisten schenen zich hun lot aan te trekken, maar zij de-, den hét öhi agitatorische redenen, evenals ze om agitatorische redenen de nieuwe maatregelen van de rege ring verwierpen en trachtten te tor pederen. Want het is natuurlijk een voudiger met hoogdravende phrases 'n plan te becritiseren, dan 't in de daad om te zetten. VAN COMMUNISME GENEZEN Misschien waren het deze of derge lijke overwegingen, die vijf boeren in Santé Severina spontaan tot een De- slissende stap bewogen. Na de ver loting van grond en bodem overhan digden ze ae minister zwijgend hun lidmaatschapskaarten der communis tische partij en brachten op deze wij ze tot uitdrukking, dat ze van een ge vaarlijke illusie genezen waren. Geen enkele van de communistische func tionarissen die nog geen jaar gele den in de politiek onervaren boeren tot onbezonnen daden opstookten, was bij de landverdeling aanwezig. Zelfs de Calabresische afgevaardigde en communistische leider Spezzano schitterde door afwezigheid. Waren zij, nadat ze steeds hadden beweerd, dat de regering haar beloften nooit zou nakomen zich ervan bewust dat ze op de Hoogvlakte van Silla een be slissende slag verloren hadden? Het is wel aan te nemen, want niet alleen de v^f boeren, die zo demon stratief hun lidmaatschap van de Communistische Partij opgaven, zijn van Moskou's heilsleer grondig gene zen, doch ook alle anderen, die deze keer nog niet in aanmerking konden komen, maar die het „wonder der landverdeling" meebeleefd hebben en weten, dat ook zy eens aan de beurt zullen komen. (Nadruk verboden) Grote lichtcourant op de Potsdamerplatz. De door de Westberlijnse pers op de Potsdamerplatz, btf de grens met de Sowjetrussische sector, op gerichte lichtcourant is thans in wer king gesteld. De letters van deze lichtcourant zijn ruim een halve me ter hoog en kunnen tot ver in de Sowjetsector gezien worden. Na het in werking treden van de installatie begon men in de Sowjetsector te werken met luidsprekers, door mid del waarvan anti-Amerikaanse leu zen en communistische liederen ten gehore werden gebracht. Het Oostduitse nieuwsbureau A.D. N. noemde de lichtcourant-actie een „poging om de Postdamerplatz tot een centrum van provocaties tegen de vreedzame opbouw in de democra tische sector te maken". Aan de Oostelijke zijde van de sec torgrens verzamelden zich velen om naar de nieuwsuitzending op de met tweeduizend lampen uitgeruste in stallatie te kijken. Als eerste bericht werd gegeven de tekst van MacAr- thur's tweede ultimatum aan de Noordkoreanen. Wlntercampagne vangt aan! De schade, welke zowel in de steden als op het platteland door de bruine ratten wordt aangericht, heeft nog altijd een dermate grote omvang, dat doeltreffende bestrijding als een nationaal belang van de eerste orde moet worden beschouwd, aldus het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. Afgezien van de voortdurende bedreiging van de volksge zondheid, welke de ratten als dragers en verspreiders van kwaadaardige ziektekiemen opleveren, berokkenen zjj vooral de boeren belangrijke nade len. Het is dan ook in aller belang, dat de grootst mogelijke medewerking wordt verleend aan de bestrijdings- campagne, die de plantenziektenkun- dige diénst telkenjare in het gehele land organiseert. Ook gedurende het a.s. winterseizoen zullen deze geco ördineerde streekacties worden ge houden. Wil men hiervan het grootst mogelijk resultaat kunnen verwach ten, dan is 't zaak, dat iedereen, die ook maar op enigerlei wijze euvel van ratten ondervindt, de burge meester van de gemeente, waarin hij woonachtig is, hiervan onverwijld in kennis stelt. Voor de bestrijding op het platteland verdient het aanbeve ling, dat de landbouw-organisaties van daadwerkelijke medewerking blijk geven. De rattenbestrijding op het platteland is in eerste instantie een boerenbelang. Vorig jaar namen 633 gemeenten deel aan de bestrijdingsactie. Dit be tekent 62.4% van de oppervlakte van het gehele land. In de provincie Gro ningen was de medewerking in ver gelijking met voorafgaande jaren aanmerkelijk groter. In de provin cies Utrecht, Noord-Brabant, Fries land, Noord- en Zuid-Holland werd ook grotere medewerking ondervon den. Verder blijkt, dat de deelname in Noord- en Zuid-Holland verreweg hét gróótst ls, namelijk resp. 83,5 en 91.3%, terwijl dicht daarop Utrecht en Zeeland met resp. 77,3% en 71.3% volgen. De deelname was in de provincie Gelderland (37 5%) het geringst. Het is te betreuren, dat er echter nog gemeenten zijn. die niet deelne men aan de actie. Binnenkort overleg over grens van f 3600. Yoor Rijkspersoneel. Ten aanzien van tegenstrijdige berich ten over hetgeen 't Rijk als werkgever zal doen, nu bij algemene vergunning de aanvankelijk bij de 5 pet. -salaris verhoging gestelde grens van 3600 gul den zal kunnen worden overschreden, verneemt het A.N.P., dat op korte ter mijn over deze aangelegenheid bespre kingen met het Georganiseerd Over leg kunnen worden verwacht. Voor de werkzaamheden in de Oosterpolder is een drijvende asphaltfabriek gebouwd, die op het ogenblik bij Kampen ligt. Wanneer de proefnemin gen met deze asphaltfabriek een gunstig verloop hebben, zal de drijvende werkplaats misschien deze week nog naar Flevostad vertrekken. Boven op deze foto: werklieden bezig inet het in gereedheid maken van dakbedek kingen. Onder: de ketels waarin asphalt wordt gemaakt. Waar Mussolini vroeger sprak THANS EXPOSITIE VAN DOOR DUITSERS GESTOLEN KUNSTVOORWERPEN Het schilderij van Leonardo da Vinei „Leda en de Zwaan", dat Hit- Ier voor tien millioen lire kocht, be hoort tot de 50 kunstwerken, die Italië terugeist en die in Rome ge- exposeerd worden. De schilderden, beeldhouwwerken en tapijten, die tentoongesteld wor den, behoren tot de honderden kunstschatten, die tijdens de oorlog uit Italië werden gestolen of illegaal verkocht en later in Hitiers en Goe- ring's privé-collecties of in Duitse schuilkelders en bunkers werden te ruggevonden. Met hulp van de geal lieerde bezettingsautoriteiten heeft een Italiaanse commissie de laatste vijf jaar de bovengenoemde kunst voorwerpen opgespoord. Zij zullen geëxposeerd worden in de palazzo Venezia, op het balcon waarvan Mussolini vroeger de Ita lianen toesprak. Voorzitter van Verbond van Middenstandsverenigingen verdedigt de loon- en prijspolitiek van de Regering. Naar aanleiding van mededelingen, die dezer dagen op een persconfe rentie door de woordvoeders van de drie grote middenstandsbonden zjjn gedaan, heeft thans de voorzitter van het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen, de heer H. Neuteboom, bezwaren tegen het „onor ganisatorische optreden" van deze drie bonden naar voren gebracht. De bonden waren van oordeel, dat indien de middenstand werd vrijgela ten in het prijsbeleid, er zeker geen ongemotiveerde prijsstijging zou ko men en geen onredelijke winsten zou den worden gemaakt. Deze stelling noemde de heer Neuteboom ondoor dacht. Hij repliceerde: „Indien juist is, dat ondanks oplopende markt de concurrentie oorzoak is van prijs bevriezing in de detailhandel, dan kan geen bezwaar gemaakt worden tegen verplichte prijsvaststelling. De prijsstop zou dan juist een bescher ming zijn tegen de concurrentie" Ais gunstige tendenzen in de loon- en prijspolitiek noemde de heer Neu teboom de inperking der concurren tie en de dalende omzetten, die ver oorzaakt werden door dalende koop kracht. De 5% loonsverhoging stimu leert de omzetten en herstelt de koopkracht enigszins. Minimum-prij zen en koopkrachtverhoging geven aan de middenstand de mogelijkheid tot de door de regering gewenste me dewerking om de inflatorische strek king van de internationale prijsstij gingen te vermijden. De heer Neuteboom zelde. dat het voor de textielhandel vastgestelde prijsbeleid niet toonaangevend mag zijn voor alie bedrijfstakken. Hij was voorts ontstemd over de marge van 3% op de bestaande winstmarge. Volgens hem was dit niet eens een vergoeding voor de meer te betalen omzetbelasting. De heer Neuteboom besloot met de wens uit te spreken, dat de regering de weg zou weten te vinden tot rede lijke bescherming van het onmisbare element, dat de middenstand in de samenleving vormt. Besprekingen over een vredesverdrag met Japan. Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op ziin wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de Ver. Staten met de Sow jet-Unie en de andere landen van de commissie voor het Verre Oosten besprekingen voeren over voorstel len voor een vredesverdrag met Ja ps»' De bewaerschole of kleuter- schole dae' zit noe de toekom- ste van ons Vaoderland, de blomme van ons' durp, ma' 'z 't nog nie in de gaete. De guus van aorrebeiërs, van rieke boe ren en burgers, van vissers en soms 'n eel deftigen, wèl of nie van ae del; aolles deurmekaore, as 'n ideaol van vee' mense, ma den eesten tied merreke me' nie vee van die zegenienge. Den eesten dag van 'n nieu wen „cursus" is wè 't mooiste om mee t.e maeke. De Moeders bin soms 't meeste angdae, en zenewachtig, meer as de neuswieze guus, en de goeie raedgevienge, soms eele and- leidienge 'oe j' „ulder" hinders moe b'andéle, deurkruuse de lucht. En ze dien}ce nog at die vriendelék lachende Juf naer ulder luustert ok, of perbeert 't omt'ouwe! Juffrouw, wil 'j d'r om dien- ke 'at 'n nie van de schommel valt, ie is zovee wild ee. O, is ier gin schommel? Juffrouw, a 't 'n vee verve lend is, geeft 'n dan gerust 'n draoi rond z'n 'ooren 'oor, ie luustert anders toch nie. Juffrouw, je slaet die guus toch nie ee? Daer bin ons tege weetje. Zeker 'oor, 't komt in orde, zeit Juf tegen aollebei. Slae, nie slae, me zu' wè zie, dienkt ze bie d'r eige. Juffrouw, Kaotje van ons is nog 'n bitje bangig, za'j 'n bitje op d'r lette da' ze nie in 'n oekje za' gae zitte knieze? Jao 'oor 'k za' d'r om dienke, knikt Juf wee geruststellend. Wild, nie toild, bangig, nie ban gig, ....a 't ie ouwers eest ma 's weg bin, sommeste bin erger as 'ulder guus. Juffrouw, op 't schooltje op ons durp krege z' om ooi lev el- ve sukelaodemelk, is dat 'ier ok zo? Nie? waerom nie? Moete die aerreme hinders dan zomae zonder drienke bluve zitte? Juffrouw, lere 'z ier ok 'n bitje leze? Nie! waeromnie? Juffrouw, 'oe laete komme re wee uut ïchole? 'k Bin zo be nauwd da' 'k 't nie za uut- 'ouwe? Ie nog nooit zolank va' me weg 'ewist ee! Juffrouw, 'ier bin de boter- amme vo' Jantje, ie mag se pas om ellef uur 'oor! En eindelienge gaet de schae- re nae binnen, en de Moeders nog naepraetende in groepjes, nae' uus. Binnen kieke de hindert a's 'n katte in 'n vreemd pak'uus. Wat èjulder ier 'n oardige stoele, zeit 'r een a'ze gezete bin. 7c Wille nae me moeder!!! brult er aneens 'n oaren, en twi aore bin klaer om te ellepe jan- ke. Wie kent er 'n mooi vers je? vraegt Juf gauw! Ikke!, zeit er een. Kom'tan is 'ier vo'de klas en ziengt et is! Nooit.' zei 'n, 'k za wè wiezer weze. Dan mae 'n oaren, zeit de .Juf, wie van de meisjes dan? En d'r is 'n wurm dat mee 'n eel maeger en dun piepstem metje ziengt van'n vogelein op groenen tak. Mooi, zei Juf. Verscheië kenne 't ei geste liedje en amme vier keer van da' vogelein g'oore, zeit 'n dikke joengen: Ik vin d'r niks an. Zo, zei Juf, zieng jie dan is mooier! En mee z'n anden in z'n zak- ke en z'n ood achterover, ziengt 'n'ard: „En van je'n eela, ola, 'ouwd er de moed ma in". Nee, nee.', zei Juf, dat vin ik nie mooi! Ikke wè!, zeit de zanger, en dan lcriege z'aol 'n pampier- tje en 'n potlood en noe meuge ze tekene wa'ze wille. Da's ma' vee moeilijk, as aolles mag en de meeste kieke ma' benauwd. Een wilt 't eest in de Juf d'r oore zegge wat of 't worre za', ma' 'n aore joengen zit te luusteren en daerom doet 'n 't noe nie mi. En dan tekent Juf op 't school bord zovee mooi; *n kabouter onder 'n paddestoel, die zit te schule vo' de regen! Ze bin der stille van en eigelek aoddeze dat aollemaele ok wille tekene, a' ze 't goed bedienke. Nae 'n poosje zeit de Juf: Lel ma neer je potlood, dan gae me eest pront zitte en dan saeme zienge. De'n eenen wil niet op'ouwe mee tekene, de aoren toil niet zienge, ma Juf speelt op de piano en ziengt zellef, en zo langzaem an gae ze mee doe, eest 'n paer en dan meer en op 't lest aollemaele en 'n ieder ouwd er zo'n eigen tempo op- nae, daerom 'oor 'j iederen re gel drie keren deurmekaore. Ma Juf is nie van slag af te brienge, en zo'obbele ze saeme nae 't end, en ze zeit: „mooi zo", nae ieder versje. Eigelek is da'te kras uutgedrukt, ma 't ellept en dae' is 't om begon- ne. Ze beginne a meer tuus te geraeke, en aneens zeit 'n meisje: Juf, dat joenk daer, zeit 'n lillek woord! Oóóóóóü! loeit'eel de klas, 't is toch èrreg!.'! Z'è bepaeld nog nooit 'n lillek woord gezeid. En ze kieke mee afschuw nae den zondaer. Die geeft 'r niks om, 'k wete d'r nog vee meer! knikt 'n mee trots, enne nog lilleker ok! zo zeit 'n vol belofte. 'Eel de klas is vol veront- waerdegienge enbenieuwd! Ma Juf wil ze glad nie 'oore, da's vee' jammer, aars konne ze nog meer roepe en ,,'t is toch"!!! Ma' ie knipoogt a', wacht ma', strek amme buten bin! En in 't plezierige voruutzichte, gae ze wee zoet nae Juf kieke. En aneens is' tied, en gae ze as vee zoete guus 'and an 'and ■nae buten. 't Wee'zie is geweldig, 'n reize rond de waereld kan gin groter blieschap gee. Juffrouw, is aolles goed gegae? Wezelek? De moeders bin stomverbaesd da'die guus 't overleefd Juffrouw, den diën, eid 'n 'n bitje ordentelik gewist, z'n fe soen g'ouwe? Zo, zo. Juffrouw, zeit'n klein vrouwtje, 'k doch a'nk zou staerreve! 'n Bitje vroeg, dienkt Juf, ma ze zeit: o, ie icas zovee zoe te, 'k d'r gin kind on g'aod 'oor. En daer gae de Ixevéliengen, van middeg wee terug en zo aolle kommende daege, ma 't begin omme g'aod en da'kriege ma' een keer. 't Begin nae'de maetschappeleke en Christele- ke deugde is gemaekt, me zu'n d'r verder ma' 't beste van 'oope. BESPIEGHELAER. H.M. de Koningin heeft op het pa leis op de Dam te Amsterdam, de nieu we Australische ambassadeur, mr. A. Stirling ontvangen teneinde hem in de gelegenheid te stellen zijn geloofsbrie ven te overhandigen. 'T WAS IN DE MEI. Het was verkwikkend, in de grie perige atmosfeer van deze doordrenk te herfstmiddag plotseling zulk een lente-achtig tafereel te zien ontbloei en voor de groene tafel, waarachter het Recht zit te rechten. T'en waren geen koningskinderen, maar ze hadden malkander wèl lief. Dat konden we met een half oog be kijken. Hij. die op het bankje der zon daren zat, was een fors jonkman van omtrent 23 jaren, welgeschapen en krullend van haar. Zij. die naast een .bonk van een boer in de zetels der getuigen floreerde, was een jonge uit gave van Ingrid Bergman. Achter de rug van het brok agrarisch saggerijn straalde ze met twee ogen paradijselijk naar de verdachtenbank, waar de jon gen met een zenuwlachje vanwege de plechtstatigheid wel een opkik kert je gebruiken kon. En toen gingen de boeken open. Nou, dat was een roman en de grif fier. die het proza voordroeg, gaf er een feestelijk rhythme aan. Gans van pas, want we krijgen hier wel somber der zonden, dan de vernieling waar aan de jongen zich had schuldig ge maakt. Hij had. zo zong de griffier, op een avond in het priLle voorjaar, de zijdeur van een belendend schuurhuis staande op het erf van en behorende tot de boerenbedoening van Frederik Gortenbier, totaal uit de hengels ge trapt en twee planken alsmede een dwarsbalk van dezelfder deur tot ka chelhout bevorderd. Hetgeen geschied de van binnenuit, nademaal de jonge man met zyn Ingrid Bergman en zijn liefde schuiling had gezocht in voor zegd schuurhuis. Wat zocht u in die schuur? wilde de rechter weten. En geef daar nou 's antwoord op, als je drie-en-twintig bent en je hebt de liefde van Ingrid Bergman als assu rantiepolis voor je verdere leven. De jongen hapte een weinig naar lucht en hij zei: We zaten daar maar een beetje te praten, edelachtbare. Met die jongedame daar? wilde de Kadi weten en dat was een beet je zuigerig, want het stond open en bloot in de dagvaarding. De jongen knikte en het meisje werd een pioenroos: het zal je over komen, dat een rechter aldus in het openbaar naar je vrijetijdsbesteding zit te informeren. Getuige Frederik Gortenbier kwam door zijn neus een zeurderig klaaglied zingen. Hij had gezien, dat „die meid en d'r vrijer" zyn schuurtje waren binnen gestapt, „en ik wil dat geflik flooi niet onder m'n pannen hebben". Derhalve had hij de openstaande deur zachtens dichtgedrukt, hebben Frede rik voorts het hangslot, dat losjes aan de deur hing, dichtgeklapt. Zo zaten Ingrid en Willem met hun boordevoL ie harten plotseling opgesloten. Wou u ze vangen? informeerde de rechter met een ernstig gezicht. Maar de boer zei. dat hij ze vast wilde houden tot de volgende morgen. Waarin hij niet geslaagd was, want Willem had zich. als ware hij Mac Arthur in Korea, een doortocht ge baand door de afgrendeling. Het meisje kwam getuigen, dat het heus een beetje geregend had „en me haar was pas gepermanent, edelacht bare, en toen zei Wim: we zullen effe schuilen in die schuur". U pleit noodweer-exces? infor meerde het Recht, maar het Evaatje snapte de mop niet Ze zei. dat hét geen noodweer geweest was. het re gende erg zachtjes, maar me haar ziedu De rechter zag het; hij dacht na met de ogen dicht. En hij maakte er omdat ten slotte ook iedere rechter jong geweest is vijftien gulden boete van. En de schade moet vergoed worden. Ze stapten gearmd de zaal uit nie mand ziende dan elkaar. Als ze trou wen zal 'k ze een bloemetje sturen Op kosten van de directie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7