PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaans slagschip schoot een Noordkoreaanse havenstad plat Zeeuwse burgemeesters te Gent officieel ontvangen BILT Noord-Korea komt voorlopig onder bestuur der V.N. Kantlijn De Russen zijn tegen Trygve Lie. Vandaag J PRESIDENT TRUMAN OP WEG NAAR MACARTHUR RUSSEN WEER TERUG IN SOCIALE RAAD DER V. N. MINISTER SCHOKKING HEEFT ZIJN ONTSLAG AANGEBODEN Historische voordracht van H. Pieters OE VOORSPELT: 193e Jaargang - No.241 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie- F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalLintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3,90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, 3RESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 October '50 ADVERTENTIEPRIJS: 18 et. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingeri Walstr. 58—60, tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vonststr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Temeuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Chinese communisten Tibet binnengetrokken? Het grootste Amerikaanse slagschip, de Missouri, heeft Donderdag de havenstad Tsjongdjin in Noord-Oost-Korea met zyn 40 cm.-kanonnen beschoten. Na de beschieting, die drie uur duurde, was de stad een smeu lende puinhoop, aldus een Reuter bericht. Tsjongdjin ligt op 100 km. afstand van de Sowjet-Russische grens. De 45.000 ton metende Missouri, waarschijnlijk het machtigste oorlogs schip ter wereld, schoot van een afstand van 16 km. uit de kust duizen den granaten op Tsjongdjin af. Daarop werd de stad, volgens frontberichten, nog 30 minuten lang door vliegtuigen van vliegdeksche pen met bommen bestookt. Waarnemers, die van verkennin gen boven de jtad terugkeerden, rap porteerden de vernietiging van een staalfabriek, een olie-opslagplaats, rangeerterreinen en tunnels. Donderdagochtend vroeg was de Noordkoreaanse verdediging langs de weg van Kaesong naar de hoofd stad Pjongjang aan 't instorten. Pi loten melden, dat een strijdmacht van 3 tot 5000 man in Westely'ke richting trekt Wonsan is thans ge heel in Zuidelijke handen. De interim-commissie der V.N. voor Korea heeft Donderdag een Australisch voorste' goedgekeurd om het gezag van Syngman Rhee, president van Zuid-Korea, te beper ken tot Zuid-Korea. Volgens het voor stel zou het Noorden voorlopig door de V.N. bestuurd moeten worden. De commissie verenigde zich even eens met 't voorstel om 1) generaal MacArthur te adviseren. dat het verenigd commando de Noordelijke gebieden na de bezetting zal overne men en er een burgerlijke regering zal instellen en 2) Officieren van de Minister Schokking gaat dus toch heen en met hem ook de beide staatssecretarissen van oorlog en marine, waarover overigens nie mand zich behoeft te verbazen na de verklaring van minister Schokking Dij het defensiedebat van September over de teamgeest, waarin dit drietal werk. te. Bij datzelfde defensiedebat werd. zoals men zich zal herinneren, de mi nister geen critiek bespaaxxï en reeds toen doken er geruchten op over een ontslagaanvrage. Dat deze uitbleef, weet men algemeen aan het feit, dat het kabinet rich achter Z. Exc Schok king stelde. En tenslotte: de minister kreeg zijn begroting aangenomen en een motie van wantrouwen, welke in de lucht scheen te hangen, bleef uit. Nu is de bom gebarsten en men zou daaruit de conclu|ie kunnen trekken dat de minister te elfder ure in het ka binet toch te weinig steun voor zijn beleid heeft gevonden. Of zijn-de be weringen wellicht juist, dat "het kabi net zich niet heeft kunnen verenigen met de verklaringen van staatssecre taris Moorman over onze maritieme positie, gezien in het kader van de At lantische samenwerking? Onlangs werd op deze plaats reeds de wens uitgesproken, dat het „neen" der regering op dit punt ook .neen" zou blyven. Maar wil dit een sterk „neen"' zijn. dan zal het niet in de eerste plaats op sentimentsgronden moeten steunen, maar' on krachtige argumen ten die men zal kunnen putten uit on ze eigenschanpen als zeevarende natie, op onze geografische en strategische ligging en op de omvang en de kwali teit van onze handelsvloot. Alleen zo zullen wij in de kring fier Atlantische mogendheden met succes onze positie als maritieme mogendheid en ons rechtmatig aandeel in de verdediging ter zee kunnen verdedigen. Moge het besef, dat Nedei-land on danks de beperktheid van zijn midde len ook een maritieme taak heeft in deze wereld van 1950, niet alleen de opvolger van minister Schokking maar het gehele kabinet bezielen, wanneer het er om gaat tezamenTnet onze bondgenoten de plaats te bepa len. welke Nederland in de defensie van het Westen, te land, ter zee en in de lucht, kan en moet vervielen. Wanneer althans ook de belas tingvoorstellen tijdig zullen zijn aanvaard, zullen de huren van onze woningen per 1 Jan. 1951 met 15 procent worden verhoogd. Als het gaat, zoals de regering beloofd en nu weer bevestigd heeft, zal in het alge meen deze huurverhoging door belas tingverlagingen worden gecompen seerd. Maar inmiddels peinst minister Lieftxnck reeds weer over een nieuwe verzwaring van de druk, welke de fis cus op ons legt. Erg hoopvol ziet het er dus niet uit! Dat neemt echter niet weg, dat huurverhoging niet langer kon wach ten. Reeds te lang zijn de woningeige naren in een positie gedrongen, waar in het hun eenvoudig onmogelijk was gemaakt hun bezit op normale wijze te exploiteren en te onderhouden. Bij alle verzwaring van lasten, welke de ze 15 procent weer op de huurders legt, zal niemand toch kunnen ontken nen, dat ook de huisbaas er recht op had, dat eindelijk eens ook in zi;n be lang gehandeld werd. verschillende 'anden, die aan de ac tie hebben deelgenomen, bij dit be stuur te betrekken. De uit zeven landen bestaande in terim-commissie werd door de alge mene vergadering gevormd in af wachting van de aankomst in Korea van de commissie voor de vereni ging en wederopbouw van het Jand. Leider van de commissie is generaal Carlos Romulo van de Philipprjnen. Verder zijn in de commissie verte genwoordigd Australië, Chili, Neder land, Pakistan, Thailand en Turkije.. Volgens de correspondent van de „Statesman" te Kalxmpong zouden Chinese communisten Tibet zijn oin- nengetrokken- en een strook van 80 km. breed hebben bezet.. ..Dit is pas een proefaanval en de grote aanval zal ongetwijfeld volgen als de be sprekingen tussen Tibet en China mislukken", aldus de correspondent. De communisten hadden zich ver schanst te Dongma, bij een moeilijk toegankelijke bergpas op 4500 meter hoogte, waar zy door de Tibetanen waren tegengehouden. De Sowjet-Unie heeft Donderdag in een besloten bijeenkomst van de Veiligheidsraad haar veto uitgespro ken over de herbenoeming van Trygve Lie als secretaris-generaal der V.N. Zij stelde voor de Poolse minister van buitenlandse zaken, Zygmunt Modzielewski, te benoemen. Men meent te weten, dat de meer derheid van de raad zich voor herbe noeming van Lie uitsprak en dat de Chinese nationalistische afgevaar digde zich van stemming onthield. Verwacht wordt, dat de kwestie thans naar de algemene vergadering zal worden gewezen, welke Lie's ambtsperiode voor twee of drie jaar kan verlengen. bestaat de Radio Nederland Wereldomroep 5 jaar; wordt de schrijfster Hen- riëtte de Beaufort, 60 jaar. Landbouw belemmering voor de Benelux. De Belgische minister van Land bouw, Heger, heeft in de Belgische Kamer verklaard, dat men met de Benelux niet veel verder kan komen, zblang de Belgische en Nederlandse etonomieën niet beter aan elkaar aan gepast zijn. Er was van Belgische zijde grote in spanning nodig om 60 van de land bouwsector vrij te kunnen geven. Minister Heger was verder van me ning, dat de heer Jaspar bij zijn ver klaringen over Benelux te Heerlen zjjn persoonlijke opinie tot uitdruk king heeft gebracht. De minister zeide niet te kunnen in stemmen met het gedeelte waarin de ze verklaarde, dat de Belgische land bouw zich naar de Nederlandse prij zen moet regelen. Stilzwijgen over de conferentie. President Truman is uit Washing ton vertrokken ten einde generaal MacArthur ergens in de Stille Oceaan betrouwbare kringen noemen het eiland Wake, ten Noorden van Bikini te ontmoeten. Te St. Louis, de eer ste stoplaats op zijn meer dan 10.000 De Sowjet-Unie ïs teruggekeerd in de Economische en Sociale Raad van de Ver. Naties, die thans in buitengewone zitting bijeen is om eco nomische hulp aan Korea te overwegen. Vorig jaar verliet de Sow jet vertegenwoordiger de Raad evenals alle andere organen van de V.N. uit proest tegen de aanwezigheid van een afgevaardigde van nationalis tisch China. De Russische gedelegeerde diende Donderdag opnieuw een motie in om de Chinese nationalistische afgevaar digde uit te sluiten en een vertegen woordiger van Peking uit te nodigen. Voor het eerst steunde de Britse vertegenwoordiger deze motie, die evenwel met 11 tegen 7 stemmen werd verworpen. Na het bekend maken van de uit slag bleef de Sowjet-gedelegeerde in de vergadering. De IRO, de internationale vluchte lingen-organisatie. zal haar werk zaamheden nog zes maanden langer mogen voortzetten, zo heeft de alge mene raad van de organisatie Don- derdagte Genève besloten. De IRO zou haar werkzaamheden 30 Maart 1951 hebben moeten stop zetten. Men verwacht, dat zij nu nog 200.000 vluchtelingen meer kan hel pen zich opnieuw te vestigen. De resolutie tot voortzetting van het Moordaanslag op de Syrische legerchef. Volgens een bericht uit Beiroet, hebben vier mannen met machine pistolen Woensdagavond een moord aanslag gepleegd op kolonel Abid Sjisjekli, chef van de Syrische gene rale staf. Kolonel Sjisjekli bleef on gedeerd, maar een officier en een soldaat, dié hem vergezelden, werden ernstig gewond. Onmiddellijk na de aanslag bracht Sjisjekli een bezoek aan de minister van defensie Er zouden vele arres taties zijn verricht. Syrische grens wachten hielden Donderdag perso nen, die het land wilden verlaten, tegen. In de financiële kroniek van het Alg. Handelsblad wordt betoogd, dat, ondanks bestaande gistin gen, er voor Nedei'landse werkzaam heid in Indonesië ruime plaats blijft: economisch maken de bedrijven ëen zeer goede tyd door en als de Ne derlanders nu maar in het verkeer met de Indonesische landgenoten andere maatstaven gaan aanleggen dan voorheen, liggen er voor hen nog veel kansen. „Het heeft er alle schyn van, dat de ontwikkeling van de Oosterse vol ken verscheidene phasen zal over slaan, die de Westerse landen heb ben doorgemaakt. Men krijgt dan deze toestand, dat deze volken in een betrekkelijk korte groeiperiode een levensstandaard zullen bereiken, die de levering van goedkope grondstof fen. zoals wij in de langdurige pe riode van koloniale ontwikkeling hebben gekend, te enen male zal uitsluiten". En terecht concludeert het blad dan, dat zulks voor ons een relatief lagere levensstandaard zal brengen. Aan onze eigen inspanning, door ra tionalisatie en door verhoging van de arbeidsproductiviteit, zal het dan liggen of deze relatieve verlaging toch geen reële zal worden. Ad. Int. werk tot 30 September 1951 was door de Venezolaanse afgevaardigde ingediend. De algemene raad koos Italië in plaats van het nationalistische China in het bestuur van de organisatie. China heeft reeds meer dan een jaar feen vertegenwoordigers naar verga- eringen van de IRO gezonden. kilometer lange tocht, zei de presi dent, te hopen dat zijn ontmoeting met MacArthur zou bijdragen tot de we reldvrede. „Ik ben van mening", al dus Truman, „dat wij ondanks de si. tuatie in het Vere Oosfen vorderingen maken in de goede richting". Inmiddels bewaren MacArthur en diens naaste medewerkers een abso luut stilzwijgen over de komende con ferentie. Hooggeplaatste diplomaten te Lake Success achtten het .aldus A. P., mogelijk dat de volgende vijf punten ter sprake zullen komen. 1. Het vredesverdrag met Japan. 2. De toekomst van Korea. 3. De houding van het communisti sche China. 4. De gespannen situatie in Indo- China. 5. De ontwikkeling van de toestand op de Philippijnen. CHINA. De houding van het communistische China is door de tweede dreigende verklaring van de premier Tsjoe En- lai weer in het middelpunt der be langstelling gekomen. In dit verband is ook van belang dat volgens U. P. diplomatieke kringen in Londen oe- richten hebben ontvangen die er op wijzen, dat Peking wellicht langs de grens van Mandsjoerije een strook van Noord-Korea zal bezetten ten ein de een zetel voor de Noord-Koreaanse regering te behouden. Het overschrijden van de 38ste breedtegraad door de troepen van de Verenigde Naties, ging met een korte plechtigheid gepaard, waarbjj op de grens tussen Noord- en Zuid-Korea 'n bord werd geplaatst. De man nen die het eerst het Noord-Koreaanse grondgebied betraden behoorden tot de derde ROK divisie Unci vroeg geen grotere bevoegdheden. De woordvoerder van de U.N.C.I. heeft aan Aneta medegedeeld, dat de commissie geen uitbreiding van haar bevoegdheden aan de Veiligheidsraad heeft gevraagd. Hij verwees naar het telegrafisch rapport aan de Veilig heidsraad, waarin gezegd wordt „De commissie stelt de Veiligheids raad voor haar gezag te versterken door een beroep te doen op de Indo nesische regering, dat deze gebruik zal maken van het bestaande appa raat voor een vreedzame oplossing van dit vraagstuk (Ambon), in welk apparaat is voorzien door de aanwezigheid van de U.N.C.I. in In donesië", DJAKARTA OVER R.T.C.- OVEREENKOMST. Naar aanleiding van opgegane stemmen, om de R.T.C.-overeen- komst nietig te verklaren, heeft Dja karta de voorstellers er aan herin nerd, dat het K.N.I.P. in een speciale zitting te Djokja de R.T.C.-overeen- komst ratificeerde met 2/3 meerder heid. Koninklijk Paar 16 Nov. naar Den Haag. Op 16 November a.s. zullen Konin gin Juliana en Prins Bernhard een of ficieel bezoek brengen aan Den Haag. Dit Koninklijk bezoek geldt tegelij kertijd voor de gehele provincie Zuid- Holland, omdat het Vorstelijk Paar voorheen reeds verscheidene delen dier provincie heeft bezocht. Prins Bernhard op 7 November naar Tilburg. Prins Bernhard zal op Dinsdag 7 November een zgn. werkbezoek aan Tilburg brengen. Des morgens om 11 uur zal hij op het paleis-raadhuis worden ontvan gen. Van 11.15 uur tot 12.30, zullen enige korte inleidingen over Tilburg worden gehouden, waarna, eveneens in het paleis-raadhuis, de Prins zal aanzitten aan een door het gemeen tebestuur van Tilburg aangeboden lunch. Na de lunch zal met een zeer beperkt gezelschap een bezoek wor den gebracht aan de Tilburgse tex tielschool en aan een wollen stoffen fabriek. Ook staatssecretarissen van Oorlog en Marine uit functie. Naar \vy van officiële zijde verne men, heeft mr. W. F. Schokking, mi nister van Oorlog en van Marine, aan H.M. de Koningin zyn ontslag aange boden. De prachtige najaarsdag, die Zeeland gisteren beleefde, onderscheidde behalve door het schone weder ook door de afwezigheid van vrywel alle Zeeuwse burgemeesters. Zy waren met hun dames naar Gent getogen, waar het Gentse gemeentebestuur des ochtends de Zeeuwse magistraten in het fraaie stadhuis op allerhoffelijkste wijze ontving. Burgemeester E. Claeijs begroette in het bijzijn van Oostvlaanderen's gouverneur, de heer M. v. d. Boogaerdc wat heeft deze gouverneur een levendige belang stelling voor Zeeland!!! zijn Zeeuwse collega's en hij hield een korte lezing over de oude banden, die tussen Zeeland en Vlaanderen zjjn ge weven. Met een vlot en geestig speechte werd deze rede beantwoord door de burgemeester van Vlissingeri mr, B. Kolff. Nadat de ere-wijn was rond gediend plaatsten de Zeeuwse magi straten hun handtekening in het gou den boek van de stad Gent. Hierna werd onder deskundige geleide het stadhuis bezichtigd. DE TENTOONSTELLING. Des midags bezocht het gezelschap de tentoonstelling „Zie Zeeland" waar de heer C. Lijnzaad namen, het organiserende comité de gasten verwelkomde. De burgemeesters warén vol lof over de expositie. „Keux-ig" was de indruk van mr. B. Kolff. '.Prachtig geordend en overzichtelijk", zeiden de heren Jan sen van 's-Gravenpolder en v. d. Hoop van Slochterën van Ellewoutsdijk. En met een beetje schaamte moes ten vele Zeeuwen bekennen, dat ze eigenlijk toch te weinig af wisten van hun gewest. Ook de belangstelling van Bel gische zijde was Donderdag groot. Bij de boekentafel in de bovenzaal van het expositiegebouw zagen we enkele Belgische schooljongens, die met een blocnote gewapend ijverig aantekening maakten uit de boeken. „Ja m'neer," zei één van hen „we gaan een trektocht door Zeeland ma ken en. dan weten we er wat van". Hij noteerde bijzonderheden over het stadhuis en de basiliek te Hulst. IN DE AULA VAN DE UNIVERSITEIT. Dees avonds hield de heer H. Pie ters in de koepelvormige aula van de universiteit een lezing over hoofd momenten uit de Zeeuwse historie. Achter de groene tafel in de statige zaal die geheel met belangstellen den was gevuld hadden naast de heer Lijnzaad ook de heer M. v. d. Boogaerde, gouverneur en G. d' Hae- nens, bestendig afgevaardigde van de provincie Oost Vlaanderen plaats genomen, met het lid van Gedep. Staten, de heer A. Lockefeer uit Hulst en verschillende directeuren van Oostvlaamse provinciale instel lingen. Het Zuidbevelandse dames koor stond naast het podium en demonstreerde de volle fleu righeid van het nieuwe Zeeuw se costuumjurken van zwart-wit geruite tafzijde, een beukje van wit Zwitsers kant en een snoer bloedkoralen om de hals. Een smaakvol tafereel, dat het In deze sfeervolle omge ving goed deed De Brabangonne en het Wilhelmus werden ten gehore gebracht, de heer Lijnzaad sprak een kort openings woord en de Zeeuwse dames brach ten het publiek tot enthousiasme door haar zang. REDE PIETERS. Toen was het woord aan de heer H. Pieters. die op zijn bekende boeiende en enthousiaste' wijze sprak over hoofdmomenten uit de Zeeuw se historie, waarbij hij aangaf hoe in het verleden de graven van Hol land en Vlaanderen twistten over het bezit van Zeeland en in de jaren tus sen 1577 en 1580 het nieuwe Zeeland werd geboren. Dat was één dei- hoofdmomenten uit de Zeeuwse his torie. Na. de ontwikkeling van de tegen stelling tussen stad en platteland belicht te hebben, constateerde de heer Pieters, dat thans meer begrip tussen deze beide groepen bewoners ontstaat. Wanneer dit tot volkomen begrijpen zou leiden, dan zou dat een nieuw hoofdmoment in de Zeeuw se historie worden. Tesamen zijn het agrax-ische en het voormalige stedelijke Zeeland naar Gent gekomen om belangstelling te wekken voor de Zeeuwse cultuur. Men heeft de overtuiging, dat Vlaan deren nog steeds een bron voor de Zeeuwse cultuur kan zijn. Wanneer Vlaandei-en ook in het Zeeuwse cul tuurleven schatten kan ontdekken, van belang voor zijn eigen cultuur, dan zal ook dat een hoofdmoment in de Zeeuwse geschiedenis zyn en zullen de Zeeuwse dagen in Gent on getwijfeld geslaagd zyn. EEN OVATIE. Een langdurig applaus bewees hoe zeer het auditorium de voordracht van de heer Pieters waardeerde. Daarna zong het dameskoor het Zeeuwse volkslied en Klokke Roeland op waarlijk indx-ukwekkende wijze. Het applaus groeide daarna uit tot een ovatie en het dameskoor, onder leiding van de heer P. de Rooij, kwam er niet zonder een toegiftje af. Vermelden we nog even, dat de 7000ste bezoekers Donderdag de ten toonstelling betrad en dat de heer R. P. Bnxllez, secretaris van de Belgi sche Une- o-afdeling, die vele cultu rele tentoonstellingen in België en daarbuiten bezocht, aan het comité verzekerde, dat dit de beste tentoon stelling op dit gebied was, welke hij tot dusver had gezien. DE MOTIEVEN. De staatssecretarissen van Oorlog en Marine, de heren mr. W. H. Fec- kema Andreae en H. C. W. Moor man, hebben eveneens hun ontslag aangeboden. H.M. de Koningin heeft het ontslag in beraad genomen en de minister en de staatssecretarissen verzocht inmiddels al datgene te blijven ver richten, wat zy in het landsbelang nodig achten. De ontslagaanvx-age van minister Schokking berust niet alleen op het feit, dat hrj bij de behandeling van de begx-otingen van zijn departemen ten niet het algemene vertrouwen van de Tweede Kamer heeft verwor ven. De minister is mede tot het be sluit gekomen, omdat hij meent, dat de uitvoering van de besluiten, ge nomen door de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken van het At lantisch Pact op hun bijeenkomst van 26 September j.l. de volledige steun, zowel van het Kabinet als van de volksvertegenwoordiging zal moe ten hebben. Deze besluiten zullen namelijk zeer belangrijke offers op het gebied van de defensie van het Nederlandse volk vragen. De behandeling van de be grotingen voor 1950 heeft de minis ter overtuigd, dat de volksvertegen woordiging hem die steun niet in die mate zal verlenen, als hij in 's lands belang acht. Bovendien schijnt de minister er van overtuigd te zijn, dat hy voor de verwezenlijking der thans gestelde eisen de noodzakelijke ruggestexin in het kabinet zal ontberen. - Verwacht wordt, dat mimster Schokking in verband met het bo venstaande niet zal deelnemen aan de conferentie van de ministers van defensie van het Atlantisch Pact in Washington op 26 October a.s. Even eens zal de staatssecretaris mr. Foc- kema Andreae niet aanwezig zijn by de onlangs geprojecteerde voox-be- sprekingen voor deze conferentie. DROOG WEER. Geldir tot Vrijdagavond Koude ochtend met plaatselijk mist. Overigens droog weer met en kele overdrijvende wolkenvelden en ongeveer dezelfde middagtempera- turen als gisteren. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuidwest en Zuid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1